Christelijke Besturenbond in feeststemming bijeen Muziek, voordracht en toneel op avond chr. lyceum In Leiden groot gebrek aan studentenkamers Onlust bezorgde Koekoek ook stemmen uit bollenstreek ^Agenda voor Leiden en Den Haag Donderdag muzikaal festijn in Leiden Geen varkens, slachtvee goed Ir. Klaassen (Leiden) Gasunie-directeur leidse courant 3 DINSDAG 21 MEI 1963 O Dinsdag Kantine Clos en Leembruggen, 7.15 u.: Ruilavond „De Philatelist". L.F.C.-terrein, 8 uur: Zilveren-Molen- loernooi, Zwart-Wit '28L.F.C- Gebouw Prediker. 8 uur: Broeders in Christus, D. A. Hale over: „Leert dp Bijbel eeuwig lijden?" Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Syn- J fiicat d'Initiative Artistique met: ..La yfdame de chez Maxim" van Georges Fev- ieau. m i Waaggebouw, 24.30 en 79.30 uur Am.: tbc-onderzoek. Oegstgeest, Bovenzaal Geref. Kerk. J uuri Ail.-kiesvereniging, M. J. van Gorkum over uitbreidingsplannen. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.IS va]iur: Nieuw Rotterdams Toneel met Nio- k<piand van ons". mw Kurzaal, 8-15 uur: Orkestvereniging o.l.v. Jan Out m.m.v. Jan Wiin. pnpiano. ;rd Woensdag udn pa Peltenburg, Breestraat 109, 35 u.: "?®jteceptie t.e.v. 40-jarig jubileum mej. P s"jL A. de Vrind. ■del <^€re^ jeugdhuis, 8 uur: Leldsche ver- jieniging van postzegelverzamelaars, Meisjes-HBS, Kagerstraat, 7.30 uur: eldWuziek- en declamatieavond Interscho- heaire Contact Commissie, Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed Waaggebouw. 9—12 en 2—4.30 uur: tbc- mderzoek. "gj Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 s?Jur: Ned, Comedie met ..Mary, Mary". ceï Goede Vrijdagkerk, Bezuidenhoutse- j^weg 361, 8.15 uur: Bert Matter, orgel. /asTeannebte van Wingerden, blokfluit Donderdag Stadsgehoorzaal, 2—5 uur: Muziekcon cours K. en G. l'I L.F.C.-terrein, 8 uur: Showfestijn K En G Stationsplein. 8 uur v.m.: Vertrek Bies- joschtoer N.CiteisV. Den Haag, Kon. Schouwburg, 2 uur: "Taagsche Comedie met „Zo ik iets ben": ,15 uur: Haagsche Comedie met „Do lak Howard". Openluchttheater Zuiderpark, 2 uur: tekroneelgroep Spelenderwijs met „Ivan- niloe". r Vrijdag Boerhaavezaal, 8 uur: Opening exposi- s.t)e werken van Ab Steenvoorden en j^Trans Pieck. ms Zaal Koningskerk, 7.45 uur: Ruilbeurs s ggoor verzamelaars. chï Stadsgehoorzaal, 10.30 uur: Jaarverg. cNed. Zondagsschool Vereniging, sprekers lilies J. ter Schegget. ds. J. Langenbach en raïr. J. H. van Beusekom. al' Waaggebouw, 24.30 en 79.30 uur toi.m.: tbc-onderzoek. 111 Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 lur: Haagsche Comedie met „Oh pa. lonfime pa". j b Diligentia, 8.15 uur: Ned. Kamerorkest meilv, Szymon Goldberg m.m.v. Rudolf srztfirkusny, piano. >eg( Houtrustgebouw, 8 uur: Kon. Militaire 8tapel o.l.v. R. van Yperen. 'cht olo| Zaterdag Legermuseum, 3 uur: Heropening Mu- 1 Heum van de Rijdende Artillerie. n Sociëteit Horus, Rapenburg 127, 4.30 jur: Opening expositie schilderijen, gra- fiek en ceramiek van Césare Krui;shear teuen Willem Drebbels. D Leidse Volkshuis, 8 uur: Jeugdkamer- 3er*rkest Leiden o.l.v. Henk Briër. ve Stationsplein, 2.10 uur: Vertrek excur- ,.P"(ie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver inniging naar Zuidwijk. Wassenaar. er. Stadsgehoorzaal, 10.30 uur: Jaarverg. Zondagsschool Vereniging, sprekers r: Ir. J. Schoneveld, mevrouw H. M. Goudt- en»piristiaanse en de heer A. Kroese ce Stadsgehoorzaal, 7 uur n.m.: Wijdings- nn^ijeenkomst Ned. Zondagsschool Vereni- fing, ds. P. W. Spruyt over „De weg "eizend met blijdschap". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 lur: Haagsche Comedie met „Eindsprint". •IlJJI Gebouw K. en W., 8 uur: Haagse Le ren Opera met „Mefistofèle" van Boito Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Madame fans gêne (14 jaar): donderdag: Car touche (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Tanze mit hir in den Morgen (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Prostitutie 118 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Hinder- ,aag bij het Tomahawk-ravijn (14 jaar): donderdag: Twist around the clock. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Geen vrouw kan zonder liefde (18 jaar); 'smor gens 10.30 en 11.30 uur (behalve zon dags): Prinses Beatrix in Japan, wei Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Jamei» Bond contra dr. nummer 007 (14 jaar) md< r ei Apotheken sti Geopend voor spoedeisende gevallen "'"ipotheek Herdingh en Blanken. Hoge voerd 171, tel. 20502. Deze apotheek :eemt de dienst waar van apotheek R övan Breest, Smallenburg te Leiderdorp e Tentoonstellingen Academiegebouw. schilderijen, gou- en tekeningen van Sholom Lixen t dPerg (tot 28 mei). en Lakenhal, grafisch werk Harry van ^fcruiningen (t/m 26 mei), iceu Rijksmuseum van Oudheden: „Het dier vallflls motief in de antieke kunst"' (tot 3 n ofluni). e I Leeszaal en bibliotheek Keuvens. Bree straat 27. maandag en voensdag van i iot 5.30 en van 7 tot 9 uur. dinsdag van tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en ran 7 tot 9 uur; zaterdag van l'L-5.30 uui Jeugdbibliotheek, leeszalen en Dlblio ftheek Reuvens, Plantage 6: maandag "Jen dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woei!» kkerag en zaterdag van 12 tol 4.30 uuj ei ijnjVrUdag (speciaal voor de grotere jeugd tteivan 6.30 tot 8.30 uur 's avonds en i Bijkantoor chr schooi Übrechtstrn:. es Jvohv dinsdag en donderdag van Ö3i' s "uur n.m. zaterdag 2—5 uur; jeugd: Huldiging van jubilarissen Z"1 ISTERAVOND hebben de Leidse Christelijke Besturenbond en de Stichting tot exploitatie van gebouwen voor christelijk sociale belan gen in het gebouw aan de Oude Singel een gecombineerde jaarvergadering gehouden, waarin na afwerking van de agenda in gezellige sfeer het feit werd herdacht, dat het 25 jaar geleden is, dat het gebouw voor christelijk sociale belangen in gebruik werd genomen. Veel aandacht werd besteed aan het uitvoerige jaarverslag van secretaris W. Veerman, dat aller be wondering had. Van wethouder Menken was een schriftelijk compliment voor dit waardevolle „boek" binnengekomen. Reeds eerder maakten wij gewag van de inhoud van het verslag. Voorzitter A. L. Verhoog sprak er zijn teleurstelling over uit, dat de leden van de raad van toezicht verhinderd waren aanwezig te zijn. Ook de terugloop van het ledental (van 2695 naar 2623werd door hem betreurd. Men hoopt dat dit jaar goed te maken. Bestu ursverkiezi ng Bij de bestuursverkiezing werd de heer Verhoog met algemene stemmen herkozen. In de vacature-Galjaard be noemde men de heer M. Crama en in de vacature-Noordervliet de heer S. J. Bes- selink. Voorts werd het bestuur aange vuld met de heer F. de Vries en herko zen werden de heren J. A. Heij, J. Pi- son, E. d'Haan en L. Nederlof. Tweede voorzitter H. van Cittert sprak van waardering getuigende woorden aan het adres van de heer Verhoog. De voorzitter deelde mee, dat tweede-secretaris Pison bereid Is ge vonden het eerste secretariaat van de heer Veerman over te nemen. De heer Veerman, die volgend jaar veertig jaar secretaris hoopt te zijn, zal de heer Pison nog een jaar ter zijde staan, waarbij de overdracht geleidelijk zal plaats hebben. De huurprijzen van de zalen van het eigen gebouw zullen per 1 juli een ge ringe verhoging ondergaan. Dank De heer Jac. Wilbrink, die 25 jaar lid van de raad van toezicht is geweest en Leidse kantonrechter trad .op tegen overschrijding maximum snelheid De zitting van het kantongerecht was gisteren slechts een morgenzitting. Met een enkele uitzondering hadden de ver dachten zich te verantwoorden voor een zelfde overtreding, namelijk overschrU' ding van de maximumsnelheid. Als eerste stond een Leidse schilder terecht, die met een bromfiets op de Lammenschansweg had gereden met een snelheid van 45 kilometer per uur. De eis was f 35, welk bedrag de kanton rechter met f 5 verminderde. Een 22-jarige Leidenaar had met een motor over de Churchilllaan, binnen de bebouwde kom, met een snelheid van 90 kilometer gereden. De kantonrechter merkte op dat de snelheid was gecontro leerd uit een van een geijkte snelheids meter voorziene auto. De officier eiste f 85 of 16 dagen hechtenis. Nadat de man had betoogd dat hij dit bedrag niet kon betalen en dat dus zijn ouders de straf zouden ondergaan, verminderde de kantonrechter, ook in verband met de plaats waar de overtreding was begaan tot f 25 boete. Een 19-jarige Leidenaar reed met een bromfiets over een der singels met een snelheid van 4.0 kilometer. Hij verklaarde dat een vrieritl van hem was overleden en dat hij familieleden wilde waarschu wen. Desondanks was de eis f 20- Ook verwijzing naar zijn minder gunstige financiële omstandigheden kon geen ver mindering van de boete bewerken; con form de eis werd het vonnis. Een tweetal studenten had met een motor op de Herenweg te Noordwijker- hout een snelheid ontwikkeld van 70 kilometer. Beiden gaven het feit toe, ir ter verontschuldiging werd aange voerd dat zij-juist een bus waren gepas seerd, waardoor het bord blijkbaar aan hun oog was onttrokken geweest. Na de opmerking van de officier dat de aandui ding niet tot één bord beperkt blijft volgde geen verder commentaar. Elk werd in overeenstemming met de door de officier geëiste boete veroordeeld tot f 40 boete. Leiden krijgt op Hemelvaartsdag een groot muzikaal festijn, 's Avonds om acht uur presenteert zich de we reldkampioen van „Kerkrade" op het L.F.C.-terrein aan de Boshuizerkade. Het zijn d* „Trommelaeren van Roe- sendale", die zowel in 1958 als vorig jaar op 't te Kerkrade gehouden we reldmuziekconcours de marswedstrij den wonnen. De Trommelaeren wor den in de Sleutelstad geïntroduceerd door het niet minder bekende Leidse Tamboer- en Pijperkorps K G, dat dit jaar zijn 35-jarig bestaan herdenkt. Ook het senioren- en juniorenkorps van K G zullen zich in deze show doen horen. (Advertentie) ZOEKT U EEN SCHOORSTEEN- KLOK, WANDKLOK of WEKKER V. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 207 heeft het. De beste merken. JUNGHANS, KIENZLE, MAUTHE Programma c.g.v. Jalin voor Hemelvaartsdag De christelijke gymnastiekvereniging Jahn, die samen met enkele zusterver enigingen op Hemelvaartsdag gymnas- tiekwedstrijden gaat houden, heeft enke le veranderingen in haar programma voor die dag aangebracht. Zoals wij eerder meldden worden van tot 12 uur op het Roomburgterrein wedstrijden gehouden. Om drie uur vol gen de demonstraties. De marswedstrijd met o.a. de drumbands van Jahn en he>t Rijnsburgse DWS dat dezer dage veer tig jaar bestaat begint eerst om vijf uur. Vanaf genoemd terrein wordt een route gevolgd via Roodenburgerstraat. Lorentzkade, Koninginnelaan, Lammen schansweg en terug volgens een andere route. niet ter vergadering kon zijn, zal door een delegatie uit het bestuur thuis wor den bezocht. Daarbij zal hem een boe- kenbon worden aangeboden uit dank baarheid voor de vele goede raad van hem ontvangen. In zijn plaats benoemde men de heer D. van der Kwaak tot lid van de raad van toezicht Vervolgens werd lof toegezwaaid aan de heren Veerman en Van Cit tert die de stichting 25 jaar hebben gediend, respectievelijk als secretaris en administrateur. Zij ontvingen een kistje sigaren. Afscheid werd geno men van de bestuursleden L. Noor- dervliet, C. Cuperus en P. J. Gal- jaard. Districtsbestuurder W. P. van Leeu wen hield een felicitatietoespraak, waar in hij vooral de loftrompet stak over de kwaliteit van het Leidse bestuur. Voorts ging hij in op allerlei punten die in het jaarverslag zijn aangeroerd. De heer B. de Kier sprak secretaris Veerman toe namens de leden. Hij haalde herinneringen op en zei, dat een betere secretaris haast niet denkbaar is. Enquête in drie wijken TÏET tekort aan studentenkamers in Leiden is zo nijpend geworden, dat de stichting Pro Civitate Academica Lugduno-Batava heeft besloten morgen een grote actie te beginnen in drie zorgvuldig geselecteerde wijken: de Professorenwijk, Tuinstadwijk en de Burgemeesterswijk. Door in alle straten van deze wijken bij een aantal bewoners aan te bellen, hoopt de „acquisitie-commissie" vele nieuwe bronnen aan te boren ten behoeve van de studentenhuisvesting en zij verwacht, dat de mensen, die bezoek krijgen, er op hun beurt weer met buren over spreken zodat de drie wij ken vrijwel geheel worden „bewerkt". Ter illustratie van de kamernood ver schaften prof. dr. H. Berkhof, voorzitter van genoemde stichting, secretaris drs. D. van Arkel en bestuurslid dr. C. F. A. Bruijning ons een aantal gegevens. Het aantal bij de Leidse universiteit inge schreven studenten bedraagt thans rond 6200; volgens de huidige ramingen zal 't omstreeks 1970 zijn gestegen tot 9000. Op het gebied van hun huisvesting in Lei den is de stichting bezig de wedloop met de tijd te verliezen, zodat de achterstand steeds groter wordt. En met die achter stand wordt ook het aantal „spoorstu denten" groter, een zeer bedenkelijk ver schijnsel volgens prof. Berkhof, omdat gebleken is, dat het niet in Leiden wo nen hét zelfstandig worden van de stu dent in ernstige mate nadelig beïnvloedt Plafond bereikt Er zijn twee mogelijkheden om enige verlichting te brengen in het kamer tekort: nieuwbouw alsmede aankoop van studentenhuizen en het onderbrengen van studenten bij de burgerij. De nieuw bouw is voorlopig een uitgedroogde bron nu de bouw van de ontworpen torenflat niet kan doorgaan. Aankoop van voor studentenbewoning geschikte huizen heeft regelmatig plaats, maar zelfs als deze aankopen in het tegenwoordige tempo kunnen worden volgehouden, moet in de komende jaren toch op een steeds groter tekort aan kamers worden gere kend. een tekort, dat in 1970 zeker tot 1250 kamers zal zijn gestegen. Het gaat er de stichting nu vooral om eerstejaarsstudenten een kamer te kunnen bezorgen aangezien daar mee de basis wordt gelegd voor het ook in hun verdere studietijd in-Lei- den-wonen. En aangezien reeds een jaar of vijf geleden in de Leidse bin nenstad het plafond is bereikt bij de burgerij is de stichting nu op het idee gekomen in genoemde wijken de mogelijkheden te gaan onderzoeken. Deze wijken zijn gekozen in nauw overleg met de stadssociograaf van Leiden. Drs. G. J. de Bruin in de raad Tot opvolger van de heer Van Es als lid van de gemeenteraad voor de P.S.P. zal drs. G. J. de Bruin worden benoemd. De heer De Bruin is bioloog en werk- zaam op de afdeling oecologie van het zoölogisch laboratorium. Hij is onlangs belast met het Meyendelonderzoek waar- voor Z.W.O. een subsidie heeft verleend. Men verwacht hier niet in de eerste plaats financiële maar vooral ook ideële animo van de burgerij, alhoewel de stichting natuurlijk een billijke en ver antwoorde huurprijs hoopt vast te stel len in nauwe samenwerking met de betrokkenen. Men wil ook zoveel mo gelijk rekening houden met hun wensen. Leidse veemarkt Wederom zijn de varkensmarkten in Nederland gesloten, zeer tot ongenoegen van de handelaren: ook al om dat in de Hollanden nog geen gevallen van mond- en klauwzeer zijn waargenomen, is het voor de kleine zelfstandige handelaar in het westen moeilijk te begrijpen waarom werd besloten tot sluiting. Maar hoe dan ook, vrijdag moesten wij het zonder varkens doen en voorlopig tot 15 juni a.s. De aanvoer van rundvee, groot en kiemen wolvee was goed. De handel in slachtkoeien was vlug. in gebruiksvee rustig, de handel in fokschapen was goed De aanvoeren van melkkoeien en vare koeien: Alhoewel iets minder dan de vorige week, viel het niet tegen, over het algemeen was het aanbod (op alle mark ten) groter dan de vraag, temeer daar het koele en natte weer rtiet meewerkt, althans de animo tot kopen nfct bevor dert. De handel was dan ook nogal rus tig maar toch waren de dieren niet goed koper. Notering: fokstieren f 400-f 850: melk koeien f 750-f 1050; vare koeien f 475-f 975. Uiteraard lagen de pinken en graskal- veren ook matig in de markt, ook hier gelden dezelfde oorzaken als op de ge- bruiksveemarkt. Daarentegen was op de gehele slachtveemarkt een levendige han. del. Het prijsverloop van de slachtrun- deren beweegt zioh in stijgende lijn, de prijzen lagen weer duidelijk hoger dan de vorige week. nl. 2,80 tot 3.45 per kg gesl. gew., de beste jonge slachtdieren werden zelfs hoger verkocht Van invloed op de slachtveemankf en op de prijzen van het slachtvee, is ook het feit dat Italië nogal trekt, en het wil ons voorkomen dat dit voorlopig wel zo zal blijven: het toeristenseizoen is daar begonnen. Ook de slachtstieren deden het goed: in hetzelfde spoor liep het met de vette kalveren: bij een goede aanvoer was de kooplust willig en vlot. ook hier hogere prijzen. Notering lev. gew. per kg 2.30-2.90. De nuchtere kalveren namen in aan voer af, de handel was goed met iets aantrékkelijker prijzen. Wolvee: De aanvoer was goed. veel ruimer dan de voorgaande week wat meest tot uiting kwam bij de lammeren. De weidelammeren op de markt bestaan overigens nog uit vrij ongeregelde kop peltjes. Deze week, de eerste grote lammeren- markt, verwachten wij er nog veel meer. De handel in vette schapen was best, de prijzen hoog nl. fl00-fl50. Op de fokaf- deling ging het ook niet slecht „goed" zelfs hier en daar. Notering: vette schapen f 100-f 150; fokschapen 1 lam f 130-f 160; fokscha pen 2 lamm. f 190-f 230. Deze week gaat de wolveemarkt om 6.00 uur open. Dr. E. W. Gorter gewoon hoogleraar Bij K.B. is dr. E. W. Gorter benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde om onderwijs te geven in de anorganische scheikunde. Dr. Gorter, die in 1912 te Leiden is geboren, ontving zijn gymnasiale en wetenschappe lijke opleiding in zijn geboortestad. Na zijn doet. ex. in 1939 was hij tijdelijk werkzaam als leraar in de scheikunde aan het Nederlandsch lyceum te 's-Gra- venhage. In april 1940 vertrok professor Gorter naar Manchester om zijn studie aan de universiteit aldaar voort te zetten. Na de Duitse invasie meldde hij zich onmid dellijk als oorlogsvrijwilliger. Een groot deel van zijn diensttijd kon hij wijden aan wetenschappelijke arbeid. In juli 1946 aanvaardde professor Gorter een functie aan het natuurkundig laboratorium der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken Eindhoven, waar hij sinds 1956 werkzaam is als groepsleider en hoofdscheikundige. Professor Gorter, die in 1954 aan de Leidse universiteit met lof promoveerde op een proefschrift: „Saturation Magne tisation and Crystal Chemistry of Ferrl- magnetic Ovides", is mede-uitvinder van het permanente magneetmateriaal Fer- roxdure en van verscheidene andere mag netische materialen. Professor Gorter nam deel aan vele wetenschappelijke congressen in en bui ten Europa en publiceerde verscheidene artikelen in de vaktijdschriften. Dr. Kasteleyii voor natuurkunde Bij K.B. is dr. P. W. Kasteleyn benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde óm onderwijs te geven in de theoretische natuurkunde. Dr. Kasteleyn werd in 1924 te Leiden geboren. In zijn geboortestad ontving hij zijn gymnasiale en wetenschappelijke op leiding. Na in 1951 het doctoraalexamen met als hoofdvak theoretische natuur kunde te hebben afgelegd, promoveerde de nieuwbenoemde hoogleraar in 1956, eveneens aan de Leidse universiteit op een proefschrift getiteld: „Statistical Pro. blems in Ferromagnetism, Antiferromag- netism and Adsorption". HET is ongetwijfeld onjuist te veronderstellen, dat al degenen die op de Boeren-lijst hebben gestemd, ontevreden agrariërs zijn. Dat er in Am sterdam nog ruim negenduizend mensen zijn die het boerenbedrijf uit oefenen, zal niemand geloven. Algemene onlustgevoelens hebben zich waarschijnlijk geuit in het stemmen op de man die de knuppel wel eens in het hoenderhok zou werpen. Zoals men vroeger heeft gestemd op Boer Braat en Floris Vos. Nochtans heersen er ook in het bloembollenbedrijf onlustgevoelens ten aanzien van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. En met een zekere triomf wordt gewezen op de drie Boeren-zetels. zich mede krachtig gaat verzetten tegen deze dwaze instelling, welke vrijwel door niemand is gewenst. Onze Koninklijke Algemene Vereniging mag zo zoetjes aan alleen maar adviseren bij de instanties boven haar gesteld. Waar is de tijd ge bleven toen de Algemene Vergadering als wetgevende macht alleen geldende was Is het wel Koninklijk zo onderda nig te moeten zijn?" Dit schrijven is tekenend voor de anti- PBO-mentaliteit die in het bloembollen vak heerst Deze mentaliteit heeft als ondergrond het verlangen „eigen baas in eigen huis" te zijn. Ze wordt gevoed door het niet onverstaanbare ressenti ment van de zakenman tegen overheids bemoeiing, ambtenarij en paperassenwm- kel. Zij die zich tot tolk van deze gevoe lens hebben gemaakt zien echter blijk baar geen andere mogelijkheid dan de weg terug. En gemakshalve vergeten zij, dat het in de tijd „toen de algemene ver gadering nog alleen wetgevend was" ook niet botertje tot de boom was. De Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur is bij uitstek een kwekers organisatie. Dat kwekers en exporteurs (verenigd in de Bond van Bloembollen handelaren) wat het beleid betreft een zelfde visie hadden of hebben, is meer uitzondering dan regel. Met name ten aanzien van het uitbreidings- en prijs beleid zijn beide groepen het vaak zeer oneens. Het bloembollenvak is nooit enthou siast geweest voor de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Het proces dat leid de tot de instelling van de PBO, voltrok zich in de politieke sfeer. Alleen in de top, bij de organisaties, zag men in dat men er tijdig bij moest zijn om een vinger in de pap te hebben. Er is nog strijd ge leverd tussen de stands- en vakorganisa ties en de categorale organisatie van rei zigers en inkopers in het bloembollen vak, waarbij de laatsten er toch niet aan te pas kwam. Men was reeds gewend aan een Be drijfschap dat zich belastte met de uit voering van de teeltmaatregelen. Nu werd dat Bedrijfschap een Produktschap en er zou wel niet veel veranderen. Een schok was te merken, dat in diit Produktschap werknemers en werkge vers samen om de tafel zaten. Wanneer toevallig bollenmensen op de publieke tribune zaten en daar vertegenwoordi gers van de werknemers het woord hoor den voeren over wat zij als hun privé- problemen beschouwden, kon men stee vast de vraag vernemen: „Wat weet die vent van bollen Stap terug Onlangs kon men in een der bloem bollenvakbladen de volgende verklaring vinden, ondertekend door achttien vak genoten: „Nu in ons land zeer veel tegenstand tegen het PBO is, zou het wenselijk zijn als onze Koninklijke Algemene Vereni ging (voor Bloembollencultuur - red.) Zij die zich door hun onlustge- TWEEDE LUSTRUM A.A.J. /N een zeer goed gevulde stadsgehoorzaal is gisteravond het tweede lus- strumfeest gevierd van de leerlingenvereniging van het Chr. lyceum aan de Kagerstraat, „Amicitia et Animo Juncti". Het programma viel uiteen in twee delen, eerst pianomuziek en voordracht, daarna een opvoe ring van het beproefde „De gelukkigste dagen van je leven", een naoorlogs werkje van John Dighton, die klaarblijkelijk het Engelse kostschoolleven o van nabij kent dat hij er een ingewikkeld verlopend blijspel op kon dichten. Om dan met de hoofdmoot te begin nen: die gelukkigste dagen worden ver ondersteld zich af te spelen op een zeer Britse kostschool, Hillary Hall, waar jongens worden onderricht in alle deug den zonder dewelke geen Brit geluk kig kan zijn. Helaas, ook op het Britse ministerie van onderwijs zitten lieden die wel eens een minder gelukkige dag kennen: de uit een verwoest schoolgebouw verdre- St. Swithin Meisjesschool wordt bij opgemeld eerbiedwaardig instituut on dergebracht, met alle gevolgen vandien. Dighton preludeert eerst wat voort op de spanningen, die onmiddellijk ont staan tussen leraren en leraressen van beide scholen, om vervolgens alle regis ters open te trekken in het bezoek van twee ouderparen, die in de gelukzalige mening verkeren' dat hun geliefde kin deren worden onderwezen in een om geving waar nimmer leden van de an dere sekse een voetstap vermogen te zetten. De uitwerking van dit gegeven is zeer dol, en de opvoering vraagt dan ook flitsend spel en een rotsvaste rol- kennis, ten einde het zozeer gewenste tempo te kunnen handhaven. De jon gens en meisjes hebben in deze moeilijk te bespelen zaal wel eens een steekje, of een kamferbal, laten vallen, maar dat kon het succes niet in de weg staan. Mevrouw R. Koolvan Stek, die de regie voerde, heeft haar ploegje goed in de hand gehouden zodat de humor van het zotte geval er wel uit kwam. Aan het slot werden alle medespelen den in de bloemen gezet en konden voor bereidingen worden getroffen voor het eerste, schoolbal, waaraan het chr. ly ceum zich heeft gewaagd. Het begin van de avond droeg een vrouwelijke toets, drie meisjes speelden klassieke pianowerkjes en twee droegen voor. Uiteraard was de winnares van de muziekwedstrijden in beide afgelopen jaren, Ann Huying, favoriete in een im- promtu van Schubert, maar ook Jobje Hanegraaff en Annelies Rührwiem toon den beloften voor de toekomst in res pectievelijk een mazurka van Debussy en een nocturne van Chopin. Charlotte Buit ink liet de wilgen wul ven in een gedicht van Adema van Scheltema, en Liesbeth Korthof toonde over grote kwaliteiten te beschikken in haar ,,De kreupele van Hameln". een werk van Anthonie Donker. Dit tweede lustrumfeest kan met ere worden opgetekend in de annalen van het maar steeds groeiende lyceum, dat mettertijd bepaald behoefte krjjgt aan een zeer grote zaal in een nieuwe schouwburg! voelens niet laten meeslepen, zijn het er dan ook algemeen over eens, dat het vak met zijn vele tegen gestelde belangen wel een lichaam behoeft dat coördinerend werkt. Men is over het algemeen van me- Bedrijfschap (voor de Bloembol- ning dat het Produktschap en het lenhandel) het nog zo slecht niet hebben gedaan. Met het Landbouwschap heeft men tot nog toe niet zo veel te maken gehad, maar ook dat verandert, nu het Land bouwschap voortaan de vergunningen aan de telers uitreikt Dat men in het bloembollenvak gemak kelijk applaus kan winnen door kritiek te leveren op de PBO. zegt niet zoveel. Heel vaak is dit applaus afkomstig van vakgenoten, die lid zijn der organisaties die vóór de PBO zijn. Het onvermogen der kritikasters om een betere weg aan te wijzen, anders dan een stap terug spreekt trouwens voor zichzelf. Voorlichting Wel zou het wenselijk zijn wanneer er meer direct contact was tussen de PBO- organen én de vakgenoten. Het feit dat Produktschap en Landbouwschap in de residentie zetelen, stempelt hen als be horende tot „Den Haag" en dat heeft in bollenkringen een slechte naam. Er zijn zeer vele bollenmensen die verwonderd kijken, wanneer men hen duidelijk maakt dat deze organen géén regeringsorganen zijn Gebrek aan voorlichting speelt hier nauwelijks een rol. Veeleer zit het hierin, dat men eenvoudig van die voorlichting geen kennis neenjt omdat men geen in teresse heeft. Wat in protestants-christelijke kring echter wél nadelig is: de eigen organisa tie, de CTTB, doet in de bollenstreek haar stem niet horen. Hier is van enige voorlichting geen sprake, zulks in te genstelling met de zusterorganisatie, de Katholieke Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenvak. die bv. voor haar aanstaande jaarvergadering de secretaris van het Landbouwschap heeft uitgeno digd om de leden voor te lichten over taak en doel van deze publiekrechtelijke organisatie. Daardoor bevinden zich ook onder de vele prot.-chr. vakgenoten zoveel mee lopers en meepraters, die met gevoelens van instemming een getuigenis lezen als het hiervoor aangehaalde, en op z'n best weten te vertellen dat die hele PBO nog een overblijfsel is uit de Duitse tjjd Het zal onze eigen prot.-chr. organisa tie moeten zijn die meer contact zoekt met haar leden en ervoor zorgt dat zü t.a.v. al de problemen waarmee het bloembollenvak wordt bezet, een eigen, principieel gefundeerde mening kunnen hebben. Korte tijd na het afleggen van zijn doet. ex. trad professor Kasteleyn als fysicus in dienst van de Shell Interna tionale Research Maatschappij N.V. te Amsterdam. Behalve zijn proefschrift heeft professor Kasteleyn, die een inter nationaal bekend deskundige op het ge bied van de statische problemen van de vaste toestand is, veel gepubliceerd in vakbladen. Prof. Hulsewé naar Seattle (USA) Binnenkort vertrekt prof. dr. A. F. P. Hulsewé, die Chinese taal- en letter kunde aan de Leidse universiteit doceert naar Seattle in de Verenigde Staten. De directeur van het onder de univer siteit aldaar ressorterende instituut voor het Verre Oosten en Rusland, prof. F. E. Taylor, heeft hem uitgenodigd om en kele maanden op te treden als adviseur inzake het zogenaamde Han-project. Bij dit project gaat het om een diepgaande bestudering van de Han-tijd, de periode van omstreeks 200 voor tot 200 na Chris tus' geboorte, waarin de grondslagen van de sociaal-politieke structuur van het Chinese keizerrijk zijn gelegd. Juist prof. Hulsewé heeft zich met de ver scheidene aspecten van deze periode be ziggehouden. Van zijn verblijf in Amerika zal prof. Hulsewé, die eind oktober weer in Ne derland hoopt terug te keren, gebruik maken om bezoeken aan verscheidene sinologische instituten te brengen. De directie van de N.V. Nederlandse Gasunie heeft ir. C. Klaassen met ingang van 1 augustus a.s. benoemd tot direc teur van haar district 1, omvattende de provincies Groningen, Friesland, Dren- Overijssel en Gelderland. De heer Klaassen werd in 1924 Rotterdam geboren. Na voltooiing van zijn studie voor werktuigkundig ingenieur, trad hij in 1952 in dienst de directie gasvoorziening van het ministerie van economische zaken. Hij werd belast met de leiding van de dienst waar de pijpleidingaanleg en de bouw van af gif te-installaties werden voorbe reid. Bij de formatie van het staatsgas- bedrijf in 1957, werd hij hoofd van de afdeling installaties. Eind 1960 trad de heer Klaassen in dienst van het energiebedrijf van de gemeente Leiden, als hoofd van de gas- afdeling. Het kantoor voor district 1 zal geves tigd worden te Groningen. Tot 't ogen blik waarop dit kantoor zijn werkzaam heden zal kunnen aanvangen, blijft ir. Ch. A. Hofman, thans directeur van het staatsgasbedrijf en toekomstig directeur van district 2 van de Gasunie, met de leiding in het gebied belast. Automaten geleegd Zaterdagavond zijn in Leiden weer enkele sigarettenautomaten opengebro ken. In de Bronkhorststraat werd het geldbakje uit een automaat geleegd (er zat ongeveer 30 in), in de Boerhaavp- lean was een bakje met ƒ4 de buit en in de Schutterstraat een geldbakje met t 45. Expositie in „Horns' Zaterdag om half vijf wordt in sociëteit „Horus", Rapenburg 127, een expositie van schilderijeiij grafiek en ceramiek van Césare Kruijsheer en Willem Dreb bels geopend, die wordit gehouden onder auspiciën van het gezelschap „Quibi". ACADEMISCHE EXAMENS LENDEN. 17 mei Rijksuniversiteit. Ge slaagd voor het artsexamen: de heren J A van de Engh en F Houdé, beiden te Den Haag. Succes voor Leids echtpaar Onze plaatsgenoten, de heer en mevr. Groenen, namen met succes deel aan de 24-uurs-rit over 1500 km Scheveningen— LuxemburgScheveningen. Zij wisten beslag te leggen op de volgende prijzen: eerste prijs best geklasseerd echtpaar; derde prijs in groep 5; vierde prijs als deelgenoot in het K.NA..C.-team. Bij de klassementsproef in Schevenin gen wisten zij bovendien de snelste tijd te maken. Slagerij Oud heropend De slagerij van de firma J. C. Oud, gevestigd aan de Oude Herengracht nr. 17, is gistermiddag feestelijk heropend na een grondige inwendige verbouwing en modernisering, die twee weken heeft ge duurd. Door gebruik te maken van de achter de winkel gelegen bergruimte kon de winkel worden vergroot. Het interieur kreeg mede door het toepassen van te geltjes een fris aanzien. Haagse politierechter Rare grap Volgens een huismoeder uit Leiden had zij een grap willen uithalen, toen zij uit een doosje bij een kennis f 100,- haal de. De officier vond het dan maar een ra re grap, want verdachte was van het geld rustig inkopen gaan doen. „Het is mooi weer spelen van een andermans geld," zo constateerde de officier, die vanwege het blanco strafblad wilde vol staan met f 40,- boete en voorwaardelijk een week gevangenisstraf. In verband met de financiële omstan digheden, veroordeelde de rechter tot 2 weken gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Poging tot praalrijden Het was bij twee jongelieden te Lei den slechts bij een poging tot praalrijden gebleven. Eigenlijk was dat niet aan hen te danken, doch aan de bromfiets. Toen het tweetal 's nachts naar huis wilde en er geen autoÜus meer reed, namen zij een oromfiets weg die bij het station te Leiden stond. De jongelieden hadden pech. zij konden dc motor niet aan de gang krijgen. Inmiddels had iemand die dit alles had gezien, de eigenaar ge waarschuwd en deze zette een achter volging in, waarbij de jongelieden wer den gegrepen. De officier wilde met hun jeugd rekening houden en eiste tegen ieder van de verdachten f 50.- boete, waartoe de rechter veroordeelde. Kwajongenswerk Toen de directeur van een N.V. een kennis *s nachts bij een hotel te War mond afleverde, stonden daar in de buurt drie mannen. Zij begonnen te schelden, waarbij het niet bleef, want door het geopende portierraampje sloegen zij de autobestuurder. Deze kwam uit het voertuig, waarop het drietal de man aanviel. Wegens mishandeling hadden een 34- jarige timmerman uit Leiden, een 32-ja- rige slagersknecht en diens 24-jarige broer zich te verantwoorden. De officier noemde hun gedrag schandelijk en eiste tegen de timmerman en slagersknecht leder f 60,- boete en 14 dagen gevange nisstraf voorwaardelijk, tegen de jongere broer f 40,- boete en eveneens 2 weken voorwaardelijk. De rechter veroordeelde de timmer man conform de eis. de slagersknecht tot f 40,- boete en een week gevangenis straf voorwaardelijk, terwijl diens broer werd vrijgesproken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3