Geleerde: Cooper ruimte-fantast" Wallace reageert koel op Kennedy's bezoek EEG is eensgezind tegen Amerikaans tariefplan Kernproeven in Afrika geheel verbieden op RODENT Bezwaren van Sowjetunie van de liand gewezen Instortende bruggen q Honoloeloe op zn kop iv Armen dreven I 0 voor hem uit President in het Zuiden Kadar sprak met Gomoelka Britten willen wel tussenregeling blijft Smokkelauto politie uit handen VLOKKEN V Nieuw kunstleer in Canada Jongen (12) kreeg vuurpijl in oog Bij busongeluk 27 doden Jj/i een. Ministerraad 22 mei bijeen in Ottawa Drie doden en vijf gewonden bij botsing Arrestaties voor roulettespel De Gaulle terug uit Griekenland TOCH IS HET ZO! r it MAANDAG 20 MEI 1963 meer te zien, aldus Cooper. Daarom had hij zijn zakdoek maar genomen en druppels een voor een gevangen. De aankomst op Cape Canaveral was enigszins een teleurstelling. Doordat het vliegtuig ongeveer een uur te vroeg was waren er slechts enkele honderden men sen op het vliegveld Patrick aanwezig. Gordon lWat echter niet wegnam dat de ont- ""7 vangst enthousiast was. Alle ruimte- Cooper IS weer thuis. Thuis, I vaarders, behalve Glenn die met va- dat wil voor Cooper zeggen, Cape kantie is- Stonden onderaan de vliegtuig- Canaveral de hari<; vari waaraf bii Itrap" C00^1" kree8 heel wat omhelzingen yanaverai, ae Dasis van waarai nij van de echtgenotes van zijn collega s te A STRONAUT Leroy zijn 22 omwentelingen rond de aarde is begonnen. Maar eerst heeft Cooper nog een grandioze ontvangst moeten ondergaan in Honoloeloe. Op Hawaii zag hij ook zijn vrouw en twee kinderen weer. Hij kreeg slechts even de tijd hen rustig te begroeten, toeri werden zij gedompeld in een hys terische stad Honoloeloe, waar een dol enthousiaste menigte een ware stortvloed van bloemen en confetti op hun open wagen deed neerkomen. zyn bewering dat hy, boven de Hima laja vliegend, rook uit de huizen heeft zien kringelen, wordt overigens ten sterkste in twijfel getrokken door dr. Barnard, de voorzitter v. h. Amerikaanse optische genootschap. Cooper heeft zijn woorden echter gisteren op Cape Cana veral nog eens herhaald. HU had zelfs een trein gezien en steden kunnen her kennen. Dr. Barnard sohreef de opmerking 1 van Cooper ifcoe aan „ruimtelijke geest drift", want toen de astronaut over de Himalaja ging, bevond hij zich op een hoogte van honderdzestigduizend me ter. Op een dergelijke hoogte kan het menselijk oog onmogelijk dergelijke za ken waarnemen, aldus dr. Barnard. „Vangen' Volgens berichten die afkomstig zijn van de Kearsarge, het schip dat Cooper uit zee heeft opgevist, heeft de astronaut zaterdag gezegd, dat de drrinkwaterappa- ratuur slecht heeft gewerkt Een groot aantal ontsnapte druppels zou zich we gens de toestand van gewichtloosheid als insecten door de cabine hebben verspreid. Het bedieningspaneel was nauwelijks I Kennedy's vliegtuig boekte record President Kennedy's slanke blauw- witte straalvliegtuig, dat tien miljoen dollar heeft gekost, heeft gisteren een nieuw internationaal snelheidsrecord ge- vestigd door de afstand van Washington naar Moskou (7.600 kilometer) non-stop te vliegen in 8 uur 38 minuten en 41 se- I conden. Het toestel landde acht minuten over een (Moskouse tijd) op het vliegveld Sjeremetjewo bij Moskou. Deze spectaculaire vlucht is door de Kmerikanen gemaakt, omdat van Russi sche zijde was gezegd, dat Amerika het sluiten van een luchtvervoerovereen- Komst met Rusland ontweek, omdat het geen vliegtuig bezat dat de afstand naar Moskou non-stop kon afleggen. In het toestel bevonden zich Glenn T. Seabourg, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor kernenergie en negen an dere hoge Amerikaanse functionarissen die een uitwisselingsbezoek aan de Sowjetunie brengen. Russische spionnen „eventjes" terug Het Amerikaanse dagblad New York Herald Tribune heeft zondag bericht dat tenminste driehonderd belangrijke Rus sische spionnen over de gehele wereld naar Moskou zijn ontboden omdat hun chefs geschrokken zouden zijn van de westerse penetratie in het Russische spionagenet. Volgens de schrijver van het artikel bestaat er weinig twijfel over dat de vorige week door een Russische rechtbank ter dood veroordeelde en la ter terechtgestelde kolonel Wladimir Penkofski een zogenaamde „dubbele agent" was, die zowel het Westen als zijn eigen land diende. De teruggeroepen agenten zouden nagenoeg allen in contact zijn geweest met Penkofski, hetgeen voor het Russisohe hoofdkwartier aanleiding was voor „overleg". Tito: meer contact met Moskou De Zuidslavische vice-president, Alek- sander Rankovic, heeft zondag op een massa-bijeenkomst in Belgrado gezegd dat Zuid-Slavië de banden met de Sow- n jetunie en andere communistische landen moet versterken. Ter verbetering van de betrekkingen met deze landen zijn reeds belangrijke stappen ondernomen, maar deze moeten nog verder worden uitge- breid. Rankovic schaarde zich hiermee ,j achter de voornaamste punten die presi- dent Tito zaterdag in zijn rede voor het I contrale comité van de Zuidslavische "j communistische partij heeft ontvouwd. s echtgenotes van zijn collega's incasseren. Daarna stapte hij in een grote witte wagen die hem naar de basis bracht. Zijn vrouw en zijn twee dochters Camala (14) en Janita (13) zaten in een volgwagen. Sensatie Later vertelde Cooper op een pers conferentie (het zaaltje zat tjokvol met journalisten uit de gehele wereld), dat hij gedurende zijn tweede baan om de aarde zo goed had geslapen dart hij aan vankelijk niet wist waar hij zich bevond toen hij wakker werd. In totaal had hij vijf van de 34 uur geslapen. Hij moest wel veel wakker blijven, omdat de ver warming van de ruimtekleding zijn voortdurende aandacht opeiste- Het was vrij warm. Een vreemde sensatie was het voor hem geweest, dat hij bij het ontwaken uit zijn eerste „uiltje" zijn armen recht voor zich uit zag drijven. Dat maakte hem flink ongerust. Het gevaar was niet denkbeeldig dat een van zijn vreemd zwaaiende armen gedurende de slaap knoppen op het dashbord zou aanroeren. Wat er dan zou gebeuren, wilde hij zich maar liever niet voorstellen. Door zijn duimen achter de riem van zijn helm te klemmen had hij dit probleem weten op te lossen. Groen licht De ruimtevaarder beschreef vervolgens de moeilijkheden die ontstonden nadat hij bijna dertig uur in de ruimte was geweest. Hij zei dat hij plortseling een groene lamp had zien aangloeien, die moest gaan branden wanneer hij op automatische besturing de terugtocht naar de aarde zou beginnen. Eerst lette hij er maar niet op, maar later waarschuwde hij het grondsation. Al gauw bleek, dat het automatische remsysteem niet meer te gebruiken was. Op een vraag of hij was gaan twijfelen aan zijn vei lige terugkeer naar de aarde, zei Coo per: „Ik had er volledig vertrouwen in dait ik veilig zou terugkeren". Al les was perfect gegaan, zelfs.bij de start had hij niets gevoeld. Uitzicht Hij herhaalde nogmaals dat hij een prachtig uitzicht op de aarde had. Hij kon afzonderlijke huizen zien srtaan en steden herkennen. Zo had hij ook Houston waar hij woonrt, vanuit zijn Faith 7 herkend. Hij had een trein gezien en zelfs de rook pluim van een lokomotief waargenomen- Zoals bekend wacht Cooper morgen een ontvangst door president Kennedy op het Witte Huis. Grote portretten van de leiders der jonge Afrikaanse landen hingen in de Ethiopische hoofd stad Addis Abeba aan de muren, toen daar de conferentie der Afrikaanse ministers van buiten landse zaken werd gehouden, die de inleiding vormde voor de ontmoeting der staatshoofden deze week in Addis Abeba. De Hongaarse premier, Janos Kadar, is zaterdag na besprekingen met de Poolse leider Gomoelka en andere rege ringsleiders welke drie dagen hadden geduurd, naar Boedapest teruggekeerd. In een communiqué werd meegedeeld dat men had gesproken over versterking van de betrekkingen tussen beide landen in het bijzonder op economisch gebied, en over bepaalde aspecten van de inter nationale toestand die voor beide landen van belang zijn. Eerder waren berichten verschenen dat Kadar ook naar Moskou zou g: Zuidslaven verlaten hun vaderland De laatste twee dagen hebben 78 Zuid- 'iërs in West-Du itsland politiek asiel /raagd. Zij zijn op normale passen via Hongarije en Oostenrijk naar West-Duits- land gereisd om de internationale hand- werkjaarbeurs in München te bezoeken. In plaats hiervan echter reisden deze vluchtelingen rechtstreeks door naai- het verzamelkamp voor buitenlandse vluch telingen te Zirndorf bij Fürth in Beieren, waar zij politiek asiel vroegen. Een leider van dit kamp zei dat het voornamelijk handwerkslieden en leden van de mid denstand zijn. Allen klaagden over werk loosheid in hun land, of dat zij er te weinig verdienden. Sinds 1 mei zijn er in Zirndorf 187 Zuidslavische vluchtelin gen geregistreerd. Engeland heeft zich bij monde van minister Christopher Soames gesteld achter het -Amerikaanse plan ten aanzien van de liberalisa tie van de handel in landbouwpro- dukten. Soames gaf op de GATT- conferentie in Genève zijn fiat aan het Amerikaanse voorstel voor een tussenovereenkomst die ten doel (Advertentie) 'NPyAMA VOOR MIJ? PRIMA, ALS'TMAAR HEN ROBS0N IS.' Ondanks een uitgebreide jacht op een Belgische smokkelauto zijn politieman nen van Bergen op Zoom en Roosen daal er zaterdag niet in geslaagd de wa gen aan te houden en de inzittenden te arresteren. Met handenvol kleine pinnen trachtten de smokkelaars de agenten van zich af te houden. Alle sommeringen ten spijt reden ze in hun auto op top snelheid door de politiecordons. Tot tweemaal toe moest een politiewagen het bijltje erbij neerleggen daar min stens twee banden door de venijnige pin nen waren vernield. Op het moment dat de smokkelauto in Hoogerheide was zet te de politie van Bergen op Zoom alle toegangswegen af. Dit leverde echter niet het gewenste resultaat op, want de smokkelaars ontsnapten via een binnen weg. Ook het verkeer heeft zeer veel over last van de uitgestrooide pinnen onder vonden: even buiten Hoogerheide stonden zelfs zeven wagens met bandenpech langs de weg. Van een grote vrachtauto met aanhanger waren vier grote transport banden geklapt. Ten einde raad is de politie afgegaan op het nummerbord van de smokkelauto, dat achteraf echter vals bleek te zijn. UlTDEKUNbT.' I 'heeft te voorkomen, dat er steeds nieuwe beperkingen gesteld wor den op de invoer van die produk- ten. Dr. Mansholt daarentegen sprak zich uit tegen tydeltfke regelingen. Het Ame rikaanse plan voorziet in een tijdeiyke regeling, terwyi over de overeenkom sten op lange termyn nog onderhandeld moet worden. Mansholt verklaarde dat eerst over eenstemming moet worden "bereikt over de% beginselen van de landbouwpolitiek en*een aantal regels van goed gedrag. Hij waarschuwde er voor, dat indien geen overeenstemming wordt bereikt het gehele streven van de V.S. tot her ziening van de tarieven in gevaar wordt gebracht. Boeren in de gehele wereld hebben belang bij deze onderhandelin gen, aldus dr. Mansholt, omdat het de laatste kans is in een ontwrichte we reldmarkt, waar de handelsivoorwaar- den steeds slechter worden, weer orde te brengen. Unaniem De ministers van de EEG hebben het weekeinde besteed aan een algemene oriëntatie. Zij hebben ook ongeveer twee uur beraadslaagd over het Amerikaanse voorstel voor het slechten van de tol muren. Het voorstel werd afgewezen. Volgens de woordvoerder van de EEG, de Belgische minister Brasseur, is net onaanvaardbaar omdat niet voldoende rekening wordt gehouden met die Ame rikaanse tarieven, die veel hoger zijn dan de Europese. Het voornaamste bezwaar van de EEG tegen de V.S. Is, dat de Amerikanen wc- I liswaar erkennen dat er een zeker ver schil bestaat tussen de tarievenniveaus in Europa en in Amerika, maar zy wil len deze zaak niet als een principekwes tie zien, meer als een procedurekwestie. De EEG gaat ervan uit dat eerst deze verschillen vastgesteld en tenietgedaan worden. Minister Erhard die aan de bespre kingen heeft deelgenomen, zei dat het EEG-besluit unaniem was. Hij verklaar de overigens goede hoop te hebben dat deze impasse zou worden overwonnen. Aanbeveling op leidersconferentie: Abeba van ministers van bui tenlandse zaken van Afrikaanse landen is een resolutie aangenomen1 die aanbeveelt het houden van kernproeven in Afrika geheel te verbieden. Bovendien zouden alle buitenlandse bases opgeheven moeten worden. Ook de bestaande blokken, zoals de Monrovia- en de Casablancagroepen, zouden dienen te verdwijnen. De aanbevelingen zü"n vervat in een rapport dat als richtiyn bedoeld is voor de Afrikaanse topconferentie die deze week in de Ethiopische hoofdstad zal worden gehouden met het doel te komen tot een organisatie van alle onafhanke lijke Afrikaanse staten. In een boodschap aan de conferentie zei president Nkroema van Ghana, dat de leiders en het volk van Afrika de plicht hebben „in deze kritieke fase van de Afrikaanse geschiedenis" concrete maatregelen ter vereniging van allen te treffen. Volgens de Ghanese president hangen grensgeschillen, economische (Advertentie) meuw Vatten- MUIZÉNVPASTA ROEIT ZE GENADELOOS UIT Twee Canadese schoenfabrikanten heb ben op experimentele basis een nieuw soort kunstleer verwerkt, dat volgens een publikatie van de Nederlands-Cana- dese Kamer van Koophandel over zeer bijzondere eigenschappen zou beschikken. Het nieuwe produkt („Corfam". ontwik keld door Dupont de Nemours) zou er uitzien als leer, aanvoelen als leer, en wat men belangrijker vindt ook „ademen" als leer. Tot dusverre was voor de schoenindustrie leer onvervangbaar gebleken, omdat het als enige lucht door laat. Bij geen van de andere kunststoffen had men dat kunnen ontwikkelen. De twaalfjarige C. van Richteren uit Amsterdam is zaterdag ernstig gewond geraakt toen hy een soort vuurpyl ont stak, die in zijn rechteroog kwam. De jongen is in het Wilhelminagasthuis op genomen. Zaterdag had hij met twee vrienden in een reddingboot van de Duitse kustvaar der „Partner" gespeeld. De jongens heb ben toert enkele van de zogenaamde val schermnoodsignalen meegenomen, waar van er een het ongeluk veroorzaakte in de Nova Zemblastraat. De jongens bewe ren maar twee vuurpijlen te hebben mee genomen. De kapitein van het schip mist echter nog drie noodsignalen. De rijks politie te water vreest dat nog drie van deze gevaarlijke apparaten bij de jeugd in omloop zijn. Minstens 27 landarbeiders zijn za terdag in de buurt van Pahokee, in de Amerikaanse staat Florida, ver dronken toen de autobus waarin zij zaten door een passerende vrachtwa gen werd geraakt en in een langs de weg lopend kanaal terechtkwam. Vijtien inzittenden konden worden ge red. moeilijkheden, politieke onenigheden en neo-kolonialisme als het zwaard van Damocles boven de onafhankelijke sta ten. Zy kunnen echter alle binnen "net raam van een verenigde regering van Afrikaanse landen worden opgelost, al dus Nkroema. Hij pleitte voor een alge meen economische plan voor het Afri kaanse continent in vertband waarmee volgens hem nu eens ernstig nagedacht dient te worden over de opbouw van een Afrikaanse gemeenschappelijke markt. Nkroema stelde tenslotte een al gemeen defensiecommando voor Afrika voor, waaronder alle land-, zee- en luchtstrijdkrachten zouden moeten res sorteren. President Kennedy en gouver neur George Wallace van de staat Alabama hebben zaterdag tijdens een tocht van 35 minuten met een hefschroefvliegtuig een „niet on vriendelijk gesprek" gehad over de toestand in Birmingham, waar zich de laatste tijd felle onregel matigheden hebben voorgedaan naar aanleiding van het verzet van de negers tegen de rassen scheiding. De Amerikaanse president bracht een bezoek aan de staten Tennessee en Alabama in verband met het der tigjarig bestaan van de „Tennessee Valley Authority". In een toespraak te Nashville was Kennedy voor de rechten van de negers opgekomen en had hij, zonder Birmingham recht streeks te noemen, gezegd dat de ne gers steeds meer rechten zullen krij gen „tot alle Amerikanen gelijke rechten en vrijheden binnen de wet zullen hebben". Niet alleen Amerika maar de gehele wereld „had de recente gebeurtenissen in de Verenigde Staten met ongerustheid en ontzetting gadegeslagen". De presi dent bracht voor het eerst sinds het uit breken van de jongste rassenonlusten een bezoek aan zuidelijke staten. Gouverneur Wallace had voor zyn on derhoud met Kennedy het Amerikaanse hooggerechthof om een uitspraak ver zocht. waarin zou moeten worden vast gesteld dat president Kennedy de grond wet had geschonden door federale troe pen naar Birmingham te zenden. Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft gereageerd met de opmerking, dat dit verzoek „van elke grond ontbloot" is. Later werd weer vernomen dat de ontmoeting tussen Kennedy en Wallace, toen zij op weg waren van Muscle Shoals naar Huntsville in Alabama, byzonder koel was verlopen. Zij zouden slechts enkele woorden hebben gewisseld. Op het vliegveld van Huntsville spraken zij pas even met elkaar toen zij een aanta] fotografen ontwaarden. De president, die een bezoek aan Muscle Shoals had ge bracht omdat daar de „Tennessee Valley De Navo-kernmacht Amerika, Engeland en Wcst- Duitsland hebben de Russische aanvallen op het westerse plan, een multinationale of multilate rale kernmacht voor de Navo- landen in het leven te roepen, ongegrond verklaard. Zij deden dit in nota's aan de Sowjetunie, die zaterdag in Moskou werden overhandigd. Dreigementen Volgens de Sowjetunie zal verwezen lijking van het Navoplan leiden tot een alle grenzen overschrijdende wapenwed loop. In de Britse nota wordt echter her innerd aan het feit, dat de Sowjetunie over meer dan 700 raketten voor de middelbare afstand beschikt, waarvan verreweg het grootste gedeelte is ge richt op het Verenigd Koninkrijk en zijn Europese bondgenoten. Van Amerikaan se zijde is hieraan toegevoegd, dat het Westen zich niet door bedreigingen zal laten weerhouden van het nemen van maatregelen, welke het voor zijn veilig heid noodzakelijk acht. Intussen is van Russische zijde nieuw dreigement uitgesproken, nl. dat alle Amerikaanse of Europese koopvaar dijschepen. die met Polaris-raketten uit gerust worden, vernietigd zullen worden. Admiraal Gorskof, opperbevelhebber van de Russische vloot, deelde dit mede in een lang artikel. Daarin beweerde hij, dat krachtens het volkerenrecht dergelijke schepen door elk land vernie tigd mogen worden en dat de beman ningen berecht kunnen worden wegens piraterij. Woensdag a.s. komt in Ottawa de mi nisterraad van de Navo bijeen om over de Navo kernmacht te spreken. In Brit se kringen acht men het waarschijnlijk, dat de vijftien ministers hun fiat zullen geven am de noodzakelijke wijzigingen binnen het opperbevel van de Navo in Europa en het hoofdkwartier van de Amerikaanse strategische luchtstrijd krachten. Zoals men weet, heeft gene raal De Gaulle te kennen gegeven, dat Frankrijk zich zal verzetten tegen elke poging om de Navo-kernmacht voor te stellen als iets nieuws, in plaats van als een herindeling van bestaande kern machten. In Engeland verwacht men echter niet dat De Gaulle als in Ottawa de no dige voorzichtigheid wordt betracht zijn veto over het plan zal laten uitspre ken. Nederlander Ook zal worden gesproken over het toevoegen van een medewerker aan ge neraal Lyman Lemnitzer, de Amerikaan se geallieerde opperbevelhebber in Euro pa. Deze plv. opperbevelhebber zal de zorg op zich nemen voor de geallieerde kernmacht. Er was gesproken over een Brit voor deze post. Maar het ziet «r nu naar uit, dat een ervaren hoge officier uit Neder land benoemd zal worden. Authority" dertig jaar geleden in het leven was geroepen, begaf zich onmid dellijk daarop aan boord van zijn parti culiere vliegtuig waarmee hij naar Was hington terugkeerde. Bitter Gouverneur Wallace daarentegen richt te zich tot de op het vliegveld aanwezige journalisten om uiting te geven aan zUn bittere gevoelens naar aanleiding van de aanwezigheid van federale troepen in de buurt van Binnin/jham. De plaatseiyke autoriteiten zijn zeer wel In staat, de „agressieve activiteiten" van de neger- bevolking te beteugelen, zo zei hy. Pre sident Kennedy had volgens hem in Alabama een „volkomen ontoelaatbare" militaire dictatuur ingevoerd. Hy kon digde aan dat hy de kandidatuur van Kennedy by de verkiezingen voor het presidentschap van 1964 niet zou sten- Drie doden en vyf gewonden Is de trieste balans van een verkeersongeluk, dat zaterdag op de afslultdyk naby Kornwerderzand is gebeurd. Een personenauto met vier inzittenden, die richting Den Oever reed, ging na een inhaalmanoeuvre slingeren en kwam op de linkerweghelft terecht, juist toen uit tegenovergestelde richting een auto met vyf inzittenden naderde. In volle vaart reden beide auto's op elkaar in. Van de vijf inzittenden van de wagen die rich ting Zurich reed, werden de bestuurder, de 47-jarige R. A. Feenstra uit Bilthoven en zyn vader, de 79-jarige A. Feenstra uit Leeuwarden op slag gedood. De moeder van de bestuurder, de 62-jarige mevrouw M. L. Feenstra, werd zo ernstig gewond, dat zij enkele uren later in het streekzie kenhuis Oranje-oord in Harlingen is over leden. De echtgenote van de bestuurder, de 38-jarige B. Feenstra-van Oeveren werd zwaar gewond overgebracht naar een ziekenhuis te Groningen. Het twaalf jarig dochtertje van het echtpaar liep een beenbreuk op. De bestuurster van de andere auto, de 50-jarige mevrouw H. M.- S. uit Leeuwarden, liep een lichte shock op. Haar echtgenoot en een van de twee passagiers werden met lichte verwondin gen in het streekziekenhuis Oranjeoord in Harlingen opgenomen. Een inzittende van deze wagen kwam met de schrik vry. De Haarlemse politie heeft drie mensen ingesloten in verband met hazard-spel. De politie deed een inval in een woning aan de Parklaan in Haarlem en trof vijf tien personen aan, rond een roulette. Ze werden allen naar het bureau van politie overgebracht. Elf van hen waren deelne mers en mochten weer naar huis. Strauss in Israël niet welkom? De rechtse Israëlische Heroethpartij heeft zondag opgeroepen tot massabeto gingen wanneer de Westduitse minister van defensie Strauss een bezoek aan Israël brengt. De minister was uitgeno digd door het Israëlische ministerie van defensie. Hy komt 26 mei in Tel A»4v aan. In een zondag gehouden koblnetsvw». gadering zou over dit bezoek verschil van mening zyn geweest tussen de mi nister van buitenlandse zaken mevrouw Golda Meir en premier Ben Goerion. De eerste was van mening dat de uitnodiging dient te worden teruggenomen, terwijl de premier van oordeel was dat elke minister gerechtigd is op eigen verant woording uitnodigingen te doen. (Advertentie) Een DRAKACEL matras geeft 'n oase van rust Een paar schoolkinderen in de Oekraïne hebben verleden week bijna 500 gram platina ter waarde van 24.000 roebel in een oud geweer gevonden. Tass veronderstelt, dat het honderd jaar oude ge weer waarschijnlijk aan een Russische edelman heeft toebehoord. Russische geleerden zijn er in geslaagd een zenuw van een hond door een electrode te vervangen. Dat zou de eerste maal zijn dat een dergelijk ex periment succes heeft op geleverd. I In de archieven van het museum Hermitage in Leningrad is een schilde rij „Boer met kip" ont dekt, dat is geïdentifi ceerd als een werk van de Nederlandse schilder en etser Abraham Bloo- maert. I Een onder Britse vlag varend jacht heeft zater dag bij een benzinesta tion bij Rome langs de monding van de Tiber zijn benzinetank met 1400 liter Italiaanse benzine laten vullen, waarna het wegvoer zonder te beta len. De Italiaanse pers maakt met grote veront waardiging melding van het voorgevallene. H Messagero vraagt zich alleen af of de bemanning uit Engelsen of uit Schot ten bestaat. I Op een fokkerij in de V.S. zijn gisteren door een plotselinge hagel storm 7000 kalkoenen ge dood. de helft van het to tale aantal. Buckingham Palace heeft meegedeeld, dat 180 man personeel van koningin Elisabeth 30 procent loonsverhoging heeft ge kregen. Ontevreden ge mopper kon verleden jaar herfst worden gehoord onder het personeel, dat zijn beklag indiende bij de vakbond over slechte werktijden, te strenge discipline en lage lonen. Sommigen van hen moes ten in hun vrije tijd wer ken als buffetknecht en kellner. Het Franse staatshoofd, president De Gaulle, is na een verblijf van drie da gen in Griekenland naar Parijs terug gekeerd. Tijdens een diner dat op de militaire club in Saloniki voor president De Gaul le werd gegeven verklaarde De Gaulle tegen de Griekse premier. Karamanlis, dat „Macedonië een essentieel gebied is voor de verdediging van Griekenland. Uw verdediging is ook de onze". De Gaulle zei dat Griekenland een goe de verdediging heeft opgebouwd „pre cies op het punt waar deze verdediging voor Europa noodzakelijk kan zijn." Prinses Beatrix bij concert ten bate van Perzisch dorp Met honderden jeugdige Amster dammers heeft prinses Beatrix za terdagavond in de RAI in Amsterdam een concert bijgewoond van het Na tionaal Jeugdorkest onder leiding van Nico Hermans, ten bate van de actie voor de herbouw van het Perzi sche dorp Dousadj. Het concert werd o.m. bijgewoond door de ambassadeurs van Perzië I Spanje en Tsjecho-Slowakije en vele lel I den van het Amsterdamse corps consu- 1 - ...««..„v V.VIIOU- laire. Dc Prinses werd o.a. verwelkomd door de vice-voorzitter van de Europese werkgemeenschap, de heer B. Rigby, en de wethouder van onderwijs van Amsterdam, dr. P. J. Koets. De 18- jarige harpiste Ada Brusse bood de Prinses een bos rozen aan. Deze landelijke actie voor dit tijdens de aardbeving van 1 september 1962 geheel verwoeste dorp in Perzië gaat uit van de Europese werkgroep, waar van prinses Beatrix presidente is. 1213) Volgens de voorschriften mo- noeglijk mee op de maat, die klaar- gen soldatencolonnes niet in de pas blijkelljk ook op de brug werd over- over ccn brug lopen, omdat de gedragen. Plotseling stortte de brug kans bestaat dat een marstempo sa- in en 50 mensen verdronken. Aan menvalt met de eigen frekwentie overbelasting van de brug behoeven van dc brug, zodat elke pas precies we hier niet te denken, want het op het juiste moment een stoot toe- gevaarte was op een 9-voudige be- voegt aan de trilling waaraan de lasting berekend, brug onderhevig is. Dan zou lang- Een kwart eeuw later, t.w. op 16 zaam, en beetje na beetje, de tril- aprU 1850, marcheerde een batal- ling van de brug versterkt worden, jon Franse infanterie over de 102 waardoor het gehele gevaarte ten m. lange hangbrug van Angers, met slotte zou kunnen instorten. het gevolg dat de brug door het Deze voortduren de versterking van de eigen trilling wordt resonantie genoemd, een ver schijnsel dat vele autobezitters van voor de oorlog zich nog wel zullen her inneren, omdat de auto bij een be- paa'd toerental van wcldig kon gaan rammelen en de verklaringen die van deze ramp schudden. Bij een hoger toerental werden gegeven, schijnt in dit ge werd echter weer een rustige lig- val het ritme der windstoten on de ging verkregen, omdat het kritieke brug een trilling veroorzaakt tc heb- trllllngsgetal dan was gepasseerd, ben. waarmee het ritme van de Bij machines kunnen stalen assen treinwielen samenviel. Hoe het ook ritme der voetstap pen Instortte en in de diepte verdween. Hlerby verloren 236 soldaten het leven. Ook de in 1877 ge bouwde brug over de Tay in Schotland stortte reeds na 2 jaren in, toen een trein over het 3,2 de motor ge- km lange brugdek stormde. Volgens door resonantie breken als glas. zij, brug We behoeven waarschijnlijk geen diepte, andere voorbeelden uit het dagelijks leven aan te halen om het verschijn sel der resonantie toe te lichten, want ondanks onze moeite zullen velen de voorzorgsmaatregelen die hierboven ten opzichte van bruggen werden genoemd, sterk overdreven achten. Die zware massieve en so lide bruggen zullen toch waarlijk niet Instorten door de voetstappen van wat militairen! trein tuimelden in de Dc praktijk heeft helaas bet te gendeel aangetoond. Op 6 december 1825 stond op de hangbrug te Nien- burg een mensenmenigte om de her tog van Anhalt-Göthen te huldigen. De muziek speelde „Heil dir, o Fer dinand" en de mensen deinden ge- Hoe lichte, maar regelmatige windstoten gevaarten, dlc op veel zwaardere belastingen zijn berekend, In korte tijd kunnen doen neerstor ten, werd bewezen te Nauen, waar de eerste zendmast bezweek bij een bries. Het was een hoge slanke to ren van gietijzer, die reeds talrijke stormen had doorstaan; desondanks stortte hij in toen het ritme van een bries hem eens aan de tand voelde volgens het principe der re sonantie. We moeten nu maar eens van de hak op de tak springen, teneinde u te kunnen Inwijden in het probleem afvalwater. Nadruk verboden). H. Pétlllon. (Advertentie) Heel licht zijn die DRAKACEL matrassen

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5