Commentaar Kalme Cooper in prima IJsland reageert ijzig op BBC-film Moeder stuurt kind naar de maan Huizen en wegen op de aarde gezien (jÜTA) Nieuws in Belgisch bezoek één oogopslag aan Londen Vrijw Geen uittocht van mensen met hogere inkomens Antwoord op VV Ziekenfondswet Soekarno naar Europa Consultaties heden afgesloten Nieuwe LeMse Courant Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Zaterdag 18 mei 1963, 44ste jaargang „Stantvastigh is ghcblcven mijn hert in teghenspoet" Zie pagina 5 Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen 8,25 Klachtendienst bezorging 18 19 uu< P.v.d.A. deet er beter aan. het be grip doorbraak maar geheel te ver geten. Zo kan men nu lezen in de liberale pers. Merkwaardig om van deze mede deling kennis te mogen nemen van liberale zijde. Want ook daar staat men, teleurstel lingen ten spijt, de gedachte van de door braak voor. Of gaat men daar zelf ook de wijsheid betrachten om het begrip te ver geten? liet is met de verwerkelijking van de door braak niet bijster gelukt. Op de K.V.P. heeft men vrijwel in het geheel geen vat kunnen krijgen. Men mag van socialisti sche en liberale zijde nog zoveel kritiek hebben op het type van de partij, onze rooms-katholieke landgenoten trekken zich daar kennelijk bijzonder weinig van aan. Waarom trouwens zou men zich in een democratische staat door anderen een par- tijtype moeten laten voorschrijven? De doorbraak heeft aan de protestantse partüen wel afbreuk gedaan. De K.V.P. komt er te sterker door naar voren. Wij hebben de jaren door gesteld, dat men zich niet behoeft te schamen, ook dit laat ste verschijnsel in zijn overwegingen met betrekking tot de doorbraak te betrekken. Naast een sterke partij der rooms-katho- lieken lijkt in ons land een behoorlijke partijformatie onder de protestanten niet misplaatst. In plaats daarvan heeft de doorbraak tot verzwakking van deze par tijformatie geleid. Wat de P.v.d.A. wel heeft gedaan, is iets losmaken. Nu is dit laatste op zichzelf geen verdienste, al zou men uit bepaalde publl- katies soms die indruk kunnen krijgen. De vraag is altijd: wat maakt men los, waar van maakt men het los, en waartoe? Dc uitslag van deze verkiezingen heeft ge leerd, dat het onder de socialisten zelf niet onbedenkelijk los zit een ervaring die men bij de liberalen al bü vorige ge legenheden had opgedaan. Bij beiden eet men nu de koekjes van eigen deeg, en men doet weinig moeite om het oordeel over de smaak te verbergen. Tot de doorbraak hebben destijds velen uit zuivere en eerbiedwaardige motieven besloten. Garantie voor een juiste beslis sing lag daarin echter helaas niet. Nu dus brengt de liberale pers het advies, heel het begrip maar te vergeten. Beter wellicht ware men er destijds in het ge heel niet opgekomen. „Ik kon dit de hond niet leren, maar Tommy doet het al heel aardig". PR is en blijft een groot bezwaar dat ■*-' wij tegen de mei-maand hebben, na melijk de te lage temperaturen. Cisteren kwam het kwik niet hoger dan 11 graden en ook het weekeinde blfjft met ongeveer 12 a 13 graden Cel sius nog te koud. De westelijke lucht stroom met aanvoer van koele oceaan- lucht blijft zeer krachtig. Er passeert een zwak front met plaatselijk een buitje, al blijft het weekeinde in zijn geheel overwegend droog. Wij rullen een plekje uit de wind en in de zon moeten, opzoeken om te bemerken dat het vodrjaar is. In geheel Zuid- en Oost-Europa is het warm met temperaturen van 20 tot 26 graden. Zelfs in Finland is het de afgelopen week gemiddeld 6 a 7 graden geweest dan bij ons. De Bilt verwacht tot zondagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkc- Tendens dalend HOOGWATER SCHEVENINGEN 19 mei: 11.43 v.m.; 20 mei: 0.18 v.m.; 12.48 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur wind. Vrü koud weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 19 mei: zon op 4.42, onder maan op 3.28, onder 15.22. Maandag 20 mei: zon op 4.40, 20.33; maan op 3.50, onder 16.46. Donderdag 23 mei: nieuwe maan. Vllssingen Eelde Dc Bilt Twcntlie Eindhoven .32; Zd.-Llmb. Helsinki Stockh. onder Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Mllnehen ZUrich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorea Lissabon onbew. isw -t onbew. jzw 4 onbew. zw I onbew.zw .2 mist z 2 mist zzw 2 mist zzw 4 zw. bew. zw 2 zw, bew. wzw li onbew. o 2 onbew. i w 7 onbew. w 6 onbew.zw 6 h. bew. I nnw 2 h, bew. I w 2 gli. bew. windstil zw. bew.1 windstil I. bew. n 3 motregen nnw 4 gh. bew. nw 4 regenwzw 2 mist windstil zw. bew. zw. bew. h. bew. regen niet ontv. niet ontv. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. FN ENGELAND is rumoer ontstaan over een docu mentaire film, die de BBC- televisic heeft uitgezonden over IJsland. Deze rolprent werd door de Zweedse ac trice Mai Zetterling gemaakt. Er zijn officiële protesten bij de BBC ingediend tegen dc film, die een vertrokken beeld van het IJslandse Koningin Juliana heeft haar consultaties rondom de komende •kabinetsfor matie voltooid. Gisteren hebben de fractieleiders op Huis ten Bosch hun op wachting bij H.M. gemaakt. De veilig gelande Coo per heeft verteld, dat hij tijdens zijn ruimtereis door zijn kijkers duidelijk hui zen en wegen op aarde had kunnen onderscheiden en dat op een hoogte van 112 tot 265 km- In het jaarverslag van de Stichting Gereformeerd landelijk orgaan voor de geestelijke gezondheidszorg staat, dat het. gereformeerd huwelijkscontactbureau en bureaus voor levens- en gezinsmoeilijkheden in de twee jaar van hun bestaan hun nut hebben bewezen. In Den Haag is gister middag een vrouw in een ijssalon door een pistool schot ernstig getroffen. De dader van deze aanslag, haar vroegere echtgenoot uit Delft, is bij de grens gearresteerd. De kloof tussen de Ver enigde Staten en de landen van de E.E.G. is nog even groot. Er bestaat weinig kans, dat de abnormale hoge invoerrechten van de Ver. Staten en de lage Europese tarieven zullen verdwijnen. De vertegen woordiger van Kennedy, Christian'-Herter, heeft gis teren tenminste op de GATT-conferentic geen krimp gegeven en meege deeld, dat Amerika alleen maar voor lineaire verla ging van invoerrechten op basis van wederkerigheid Agoeng op Bali weer in eruptie De vulkaan Agoeng op Bali, waar in maart door uitbarstingen 1500 mensen gedood werden, js weer tot uitbarsting gekomen, deelde het Indonesische persagent schap Antava mee. Stenen en lava werden 6000 tot 7000 meter de luoht in geslingerd, toen de vulkaan weer begon te werken. Een laag as bedekte delen van Oost Java, De bewoners van dorpen onmid dellijk ten zuiden van de vulkaan werden geëvacueerd, nadat mee gedeeld was, dat een hete modder en lavastroom was begonnen langs de hellingen omlaag te komen. Koning Boudewijn en zijn gemalin, koningin Fabiola, wuiven naai het publiek, terwijl zij de Belgische ambassade in Londen verlaten, waar zij leden van de Britse Ko ninklijke familie hebben ontvan gen. De Belgische vorsten zijn gisteren naar Brussel teruggekeerd. T EROY Gordon Cooper, de 36-jarige Amerikaanse astronaut, is in bla- kende welstand. Na zijn 22 succesvolle omwentelingen in het ruimte schip Faith-7 en zijn perfecte landing in dc buurt van het vlicgdekschip Kearsarge in de Stille Oceaan dronk Cooper snel zes glazen melk en daarna nog eens vier glazen ananassap, want na zijn reis van 34 uur en 20 minuten was hij niet alleen vermoeid, maar had hij ook een verschroeiende dorst. De ruimtevaarder, die aan het begin van zijn tocht 148 pond woog, kwam op de weegschaal nu niet verder dan 141 pond. Maar dr. Richard L. Pol lard, de arts, die hem aan boord van het vliegdekschip aan een medisch onderzoek van twee uren onderwierp, verklaarde, dat Cooper de periode van 34 uur gewichtloosheid uitstekend had doorstaan. Na het onderzoek slenterde de al tijd kalme en flegmatieke Cooper wat rond op het schip en hij vertelde en- Nog anti-Chinese acties op Java President Soekarno heeft vrij dag beperkingen opgelegd aan het houden van politieke bijeenkom sten in Indonesië. In Bogor (hei groegere Buitenzorg) is een uit gaansverbod van zonsondergang tot zonsopgang ingesteld, nadat benden acht Chinese winkels had den vernield. De ongeregeldheden duurden de gehele vrijdagmiddag voort. Organisatoren van politieke bij eenkomsten kunnen onder het door de president uitgevaardigde decreet tot maximaal vijf jaar ge vangenisstraf worden veroordeeld, wanneer zij verzuimen de rege ring ten minste drie dagen tevoren toestemming te vragen voor het houden van een dergelijke bijeen komst. Waarnemers zien het besluit van president Soekarno als een nood maatregel om te verhinderen dat oppositiepartijen munt slaan uit de huidige golf van gewelddaden. (Van onze parlementsredactic) Minister Veldkamp gelooft niet dat zijn voorstel met betrekking tot de vrijwillige ziekenfondsverzekering zal leiden tot een uittocht van per sonen in hogere inkomensgroepen, omdat deze zich minstens zo voor delig bij particuliere ziektekosten- maatschappijen zouden kunnen ver zekeren. Hij merkt dit op in zijn me morie van antwoord op het voor lopig verslag over het ontwerp- Ziekenfondswet. Vrijw. ziekenfondsverzekering Bij de groepen van personen, waar het hier om gaat, is men in het algemeen zo van het nut en de voordelen van de zie kenfondsverzekering overtuigd, dat men zelden uittreedt. Daar komt bij dat de premie niet onverantwoord hoog is. In dit opzicht is^er sprake van een wezenlijke verbeteiiiilF in vergelijking met het hui dige stelsel, omdat thans de premielast voor de minstdraagkrachtigen bij een deel der ziekenfondsen tol ongeveer tien pibcent van het inkomen kan oplopen W erk gebieden Van vele zijden zijn ernstige bezwaren ingebracht met betrekking tol de moge lijke uitbreiding van werkgebieden van ziekenfondsen. De minister merkt op dat hij zo dicht mogelijk is gebleven bij de adviezen van de S.E.R. en de Zieken fondsraad. Hij vindt het niet juist het onderwerp te laten rusten tot het tijd stip van dc algehele herziening van het ziekenfondswezen. Gelet op de moeilijk heden. die op dit stuk bestaan, moet het vraagstuk tot een oplossing worden ge bracht. Het is de ziekenfondsen niet toegestaan zelf de geneeskundige voorzieningen ter hand te nemen in eigen ziekenhuizen, poliklinieken e.d. Vele Kamerleden heb ben aan deze zaak beschouwingen ge wijd. Wanneer men dan, aldus de minis ter, zelf instellingen vormt, dan dreigt het grote gevaar dat de vrijheid van da verzekerde zelf te kiezen wie hem de geneeskundige verzorging zal verlenen en in welk ziekenhuis hij zal worden verpleegd, niet meer aanwezig is. Ziekenfondsraad Het wetsontwerp brengt een belang rijke wijziging in de samenstelling vaD de Ziekenfondsraad. Het voorstel daar toe heeft tot verdriet van de minister tot veel kritiek aanleiding gegeven. Zeer ve le Kamerleden pleitten er voor dat zie kenfondsen en medewerkers hun plaats in de Ziekenfondsraad behouden. De mi nister acht het echter onjuist dat dege nen op wie toezicht wordt uitgeoefend, in het toezichthoudend orgaan zelf ver tegenwoordig zijn. Zijn voorstel is om ziekenfondsen en medewerkers bij het werk van de Ziekenfondsraad te betrek ken door de instelling van vaste commis sies, doch dit wordt van de zijde der Ka mer kennelijk niet voldoende geacht Er moet dan ook rekening mee worden ge houden dat er amendementen worden in gediend. Met betrekking tot cfë in het voorlopig verslag gemaakte opmerkingen over de „verambtelijking van het ziekenfonds wezen" en over 'n „departementaal over wicht" stelt de minister dat hiermee een sterk overtrokken beeld van de ministe riële invloed op het ziekenfondswezen wordt geschetst. Dat de inhoud van het wetsontwerp minder vrijheid en verant woordelijkheid aan de in het maatschap pelijk leven gegroeide organisaties en in stellingen zou laten dan het bestaande bezettingsrecht is een bewering, die mi nister Veldkamp laat voor rekening van die Kamerleden die haar uitten. ktle bijzondertieden over zijn ruimte reis. Tot zijn grote verbazing had hij uit de capsule (op een hoogte van 112 tot 265 km) huizen en wegen op de aarde kunnen onderscheiden door zijn kijkers en hij was vooral onder ne indruk gekomen van de uitge strektheid van het Himalaja-gebergté. als hij daar met een snelheid van 28.000 km per uur over vloog. Cooper verklaarde, dat hij tijdens de vlucht slechts wat aan zijn klaarge- Djaakte voedsel had geknabbeld en dat kü wat moeilijkheden had gehad bij het drinken uit de tuit van zijn waterfles. Dat was de oorzaak van de dorst, die hem zo gretig naar de melk en het ana nassap deed grijpen op de Kearsarge. De gewichtloosheid had hij zeker niet onprettig gevonden en hij had in de cap sule af en toe licht geslapen. Dr. Pollard schatte dit op ongeveer 7% uur in totaal en wel in perioden, variërend van een kwartier tot een half uur. De ogen van Cooper waren rood en zijn stem klonk enigszins- hees. De dok- f.ei schreef dit toe aan de constante luchtstroom van honderd procent zuur stof in Cooper's gezicht De echtgenote en de twee dochters van c.e astronaut zijn gisteren in Houston fTexas) met een straalvliegtuig opgeste gen maar Hawaii, waar -.'-Jmn man en vader zullen weerzien. Voor de Amerikaanse ruimtevaarder volgt nu een periode, die wellicht nog vermoeiender zal blijken te zijn dan de ruimtevaart zelf, namelük die van de huldigingen. Dinsdag zal hij door presi dent Kennedy op liet Witte Huis in Washington worden ontvangen. Deze re ceptie zal gelijk zijn aan die welke een staatshoofd krijgt. Cooper zal uit handen van de president de speciale medaille ontvangen van de NASA, het burger- bureau voor dc ruimtevaart. Dan staat woensdag een rijtoer door New York op het programma. Daarbij zal de traditionele ticker tape parade niet ontbreken. Het personeel van de kantoren zal dan een regen van zelfge maakte confetti over Cooper en de zijnen u'tstrooien. O p vu ngmaa iregelen Overigens had de Amerikaanse rege- r:ng alle maatregelen genomen voor een eventuele landing van de Faith 7-cap- sule, als Cooper zijn doel zou voorbij schieten. Tachtig ambassades en zeven tien consulaten in landen, waarover Cooper vloog, was verzocht om maat regelen te treffen voor het oppikken van de astronaut, als hij in hun gebied zou neerkomen. Van alle zijden was mede werking toegezegd om Amerikaanse ber- rtngsplocgcn toe te laten, als dat nodig mocht zijn. Alleen aan Communistisch China, Noord-Viefcnam en Cuba was dit niet gevraagd. Cooper bracht in totaal üidens zes maal passeren 34 minuten door boven China. Boven Noord-Vietnaro on Cuba vloog hij een halve minuut elk. Gelukkig verliep alles volgens de p.'annen en kon de Amerikaanse ruimte vaarder een perfecte landing maken, on danks de moeilijkheden, die op het laat ste ogenblik nog opdoemden. Op aan raden van de arts dr. Barry nam majoor Cooper tachtig minuten voordat hij de remraketten in werking moest stellen een stimulerend middel in, teneinde ziin geest te scherpen voor de moeilijke ma noeuvres. die hij moest uitvoeren, om dat de cabine met handbesturing naar de aarde zou moeten worden terugge bracht. Voor vervolg zie pagina 7 Soekarno zal woensdag naar Europa vertrekken voor een hem door artsen voorgeschreven maand vakantie in Italië en Oostenrijk. De minister van buiten landse zaken dr, Soebandrio, zal hem vergezellen. Gistermiddag heeft H.M. de Ko ningin op het Huis ten Bosch in Den Haag een aantal fractielei ders van de Tweede Kamer ont vangen in verband met de kabi netsformatie. Op de trappen van het paleis ontmoetten de heren H. K. J. Beernink van de C.H, (links) en H. van Eijsden, de nieu we fractieleider van de A.R. elkaar. Dr. W. L. P. M. de Kort, fractie voorzitter van de KVP. bij Huis ten Bosch. ...en prof. dr. ir. A. Vondeling, de socialistische fractieleider, als enige in jacquet. (Van onze parlementsredactie) Koningin Juliana heeft vandaag op Huis Ten Bosch de consultaties rondom de komende kabinetsformatie afgesloten. In de loop van de dag ontving zij de voorzitters van de Tweede-Kamerfracties der PSP, CPN en SGP, de heren Lank- horst, De Groot en Van Dis. en vervol gens de nieuwbenoemde kamerleden Koe koek (Boerenpartij) en Jongeling (GPV). Gistermiddag sprak zij reeds met de frac tieleiders De Kort 'KVP), Vondeling (PvdA), Toxopeus (VVD), Van Eysden (ARP) en Beernin (CHU). Politieke waarnemers achtten het gister, avond niet uitgesloten, dat de Koningin nog vandaag een (in) formateur zou aan wijzen. Een en ander hangt af van het tempo waarin de schriftelijke bevestigin gen van de mondelinge adviezen binnen komen. De algemene verwachting is nog steeds, dat KVP-fractieleider dr. De Kort informateur wordt. Hij zal vermoedelijk een zeer ruime opdracht krijgen, een op dracht waarmee hij b.v. ook de vorming van een brede-basis-kabinet kan probe ren voor te bereiden. De PvdA neemt op het ogenblik een afwachtende houding aan. Men staat in deze kring zeker niet a priori afwijzend tegenover deelname aan de regering, maar aan de andere kant schijnen de socialisten niet bereid daarvoor grote po litieke offers te brengen. Het partijbestuur van de PvdA heeft inmiddels een commissie geïnstalleerd die het kiesstelsel gaat bestuderen. Men zal o.m. aandacht gaan schenken aan de vraag hoe het mogelijk is dat de PvdA met een stemmenverlies van slechts 0,55 pet. meer dan de regeringspartijen toch drie zetels meer kon verliezen. leven zou hebben gegeven. Dit zeggen de IJslander.;: „Er wordt niets in gezegd over onze onderwijsinstel lingen. Niets ook over het feit, dat wij per hoofd meer boeken drukken dan waar ook ter wereld, niet over de dronken daan waar ook. De film probeert aan te tonen, dat wij een verouderde be schaving hebben en springt dan plotseling over op rock- and-rollendc tieners". En dan die scène van zo'n typische worstelwedstrijd in fauna, maar wel dat ons dc sneeuw, die als het na- eiland kaal is, maar wel, dat er meer coca-cola wordt ge- tionale volksvermaak tijdens de barre winter werd voor gesteld. Eén IJslander zei daarover: „Die scène moet speciaal voor mejuffrouw Zetterling zijn gespeeld, want in de winter doen wij dat in onze sporthallen". Wat een aanmoediging voor dc Engelsen had moeten worden om eens een vakan tie op IJsland door te bren gen (hetgeen vooral het IJs landse toeristenbureau in Londen zo vurig had ge hoopt) is een grandioze mis lukking geworden. De fleg matieke BBC-functionaris- sen namen het niet zo zwaar. „We hebben een paar pro testen ontvangen", zeiden zij, „maar we hebben over de Zetterling-productie geen commentaar".

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1