Charmante en originele werkstukkenparade in de Boerhavezaal C.N.V.-centrum Oude Singel bestaat 25 jaar HALVE PRIJS Haagse politierechter LEIDSE DRIELING JAN-LOES-JOS DE GOEDE, MORGEN TWEE JAAR K. en 0.-cursisten exposeren Tretford-Bouclé Moquette Tapijt W. J. ZIRKZEE Onderzoek naar t.b.c. in Leiden Prof. Brandt over onderwijs in ontwikkelingslanden Evangelie in hout JUDO KARATE JAN BLUMING Pinkstergetuigenis in de Pieterskerk Nu 1Q75 j NIEUWE LEIDSE COURANT t VRIJDAG IT MEI 19(55 en in vele kleuren voorradig. Ook 300 breed. Textielhandel en woninginrichting ▼an 't Hoff.straat 7-7a Lelden Telefoon 24610 MIDZA Volgende week begint het bevolkings onderzoek naar tuberculose te Leiden in het Waaggebouw aan de Aalmarkt. Maandag, 20 mei, 9—12 en 1416.30 uur. Dinsdag, 21 mei, 14—16.30 en 19—21.30 uur. Woensdag, 22 mei, 912 en 1416.30 uur. Donderdag, 23 mei, hemelvaartsdag, geen onderzoek. Vrijdag, 24 mei, 14—16.30 en lfr-31.30 uur. In zendingshuis te OEGSTGEEST IN het zendingshuis te Oegstgeest sprak gisteravond voor een aantal pre dikanten, studenten en genodigden, prof. dr. W. Brandt, hoogleraar in de niet-westerse economie in Leiden, over: Het onderwijs in de ontwik kelingslanden. De economen krijgen de laatste jaren steeds meer belang stelling voor onderwijsvragen. Economisch gezien brengt het geld dat aan onderwijs wordt besteed zijn rente ruimschoots op. De theorie, dat onderwijs economisch belangrijk is, heeft in de ontwikkelingslanden veel weerklank gevonden. Deze landen willen allerlei projecten uitvoeren, waarvoor ze technici nodig hebben. Vooral landbouwprojecten zijn zeer gecompliceerd en vragen veel kennis. Zij vragen een aangepast onderwijs systeem. komen vreemd staan tegenover een on- Hier doet &tóh het feit voor, dat in de denwüs dat voor een belangrijk deel uit ontwikkelde gebieden het onderwijs met een VOOT hen vreemde cultuur komt. overeenkomt met de economische be- Voor de economische groei van deze hoeften. Er moeten dus veranderingen get,ieden zijn technici nodig, dus moet er in aangebracht worden. Maar verande- technisch onderwijs gegeven worden of ringen aanbrengen in een onderwijssys- er moeten technische vakken in het ove- teem is uiterst moeilijk, zowel daar als nge onderwijs worden ingebouwd. Maar hier. Daar komt bij, dat de docenten dik- de mensen in de ontwikkelingslanden wijls geheel niet voor hun taak zijn be- voelen niets VOOr technische vakken rekend en dat do leerlingen vaak vol- want naar hun opvatting is handenar beid iets minderwaardigs, in de koloniale tijd maakten de blanken toch ook hun handen niet vuil! Politiek T eeltrechtkivestie Het kan best zijn, dat op den duur het teeltrecht vrij komt, maar dan wil ik alvast mededelen, dat ik tot op de laat ste dag waarop de bestaande regeling geldt, straffen voor overtredingen zal eisen, zo deelde de officier van justitie bij de Haagse rechtbank mede. Een kweker uit Ter Aar beriep er zich min of meer op, dat de kans be staat dat het teeltrecht zal worden opge heven. Hij had zich nu aan een over treding der verordening schuldig ge maakt met 500 m2 koude kas, waarvoor hij geen vergunning bezat. De officier berekende, dat voor de anjers op die manier onrechtmatig 2200 bruto winst was gemaakt en op grond hiervan werd nu een boete van 500 geëist, dat de zuivere winst zou zijn. „Was dat maar waar," opperde ver dachte. De rechter vond ook, dat de regeling gehandhaafd behoort te worden. „Anderen doen het ook en die zou den door de overtreders gedupeerd wor den," constateerde de rechter die ver dachte conform de eis veroordeelde. Diefstal van Butaplaten Een 33-jarige monteur uit Alphen aan den Rijn, had Butaplaten gestolen en zijn werkgever ook van ander materiaal beroofd. De officier vond het een lelijke streek en eiste 75 boete, benevens twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk met proeftijd van 3 jaar. Dat vond verdachte nogal stevig aan gepakt. De rechter veroordeelde tot de twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk en een geldboete van 60. Telefoonkabel vernield Op 6 september vorig jaar was een onder-aannemer bezig grondwerken uit te voeren voor de bouw van studenten flats te Leiden. De bestuurder van de dragline, een 21-jarige aannemerszoon uit Rijpwetering, zou hierbij te diep hebben gegraven, als gevolg waarvan een telefoonkabel werd vernield. Nadat een monteur was gekomen en de nodige aanwijzingen had gegeven, werd het werk voortgezet, dooh voor de tweede maal werd te diep gegraven en een ka bel vernield. In verband hiermee had de jongeman zich voor de Haagse poli tierechter te verantwoorden. Hij zette uiteen dat op de tekening van de tuin waarin hij het graafwerk verrichtte, de kabel niet was aangegeven. Deze behoort op minstens 70 cm diepte te liggen. Nadat het werk was voortge zet en voor de tweede maal een kabel geraakt, zou volgens verdachte die ka bel hoger dan 70 cm. hebben gelegen. Dit werd evenwel bestreden door ge tuigen, o.m. de chef van de technische dienst, C. G. Spierenburg, die verdach te had gewaarschuwd. Volgens getuige zou toen dieper dan 70 cm. zijn gegra ven. De officier van justitie wees erop, dat dit soort zaken zich vaker voordoen en dat aannemers niet altijd even zorgvul dig zijn. Men behoort zich tevoren er van te vergewissen waar kabels en lei dingen liggen. De eis luidde 75 boete. De politierechter veroordeelde tot boete. Piizzelpromiireiiten 1. Mejuffrouw A. Ribot Antillen- straat 50, Leiden; 2. mevrouw W. Visser-Klok, Rijnmond 91. Katwijk aan Zee; 3. J. W. Beversluis, Van de Valk. Boumanwcg 41, Leider dorp. VOORHOUT Bejaarden gaan weer uit Was het eerst nog niet zeker, thans is het bekend dat alle bejaarden van Voor hout boven de 65 jaar weer een hele dag zullen uitgaan. Waar de reis heenvoert is een geheim tot op het moment van aan huis afhalen en dat zal zijn op 6 juni 's morgens even voor 10 uur. Om 10 uur precies vertrekt men. De tocht zal weer gaan met personen auto's uit Voorhout. Het bestuur van de Oranjevereniging regelt, evenals andere jaren, dit alles weer. Medewerking van anderen ontbreekt niet IN HET wijkgebouw 't Boshof heeft de heer C. Wijkcr uit Egmond aan Zee gisteravond voor een talrük gehoor, ge vormd door de leden van de afdeling Zuid-West van de N.C.V.B., een causerie gehouden over zyn houtsnijkunst. Toege licht met een groto aantal zelfvyvaar- digdc kleurendia's en zwart-wit-beelden vertelde de heer Wijker onder het mot to: „Evangelie in hout", dat hij 40 jaar geleden als timmerman in aanraking kwam met houtscuiptuur tijdens de res- taratic van een kerk in zijn woonplaats. Dit bezorgde hem een grote liefde voor de kerkversiering. Het snijden van plas- tiekjes uit en reliëfs in hout met de be doeling een soort prediking van het Evangelie in hout te realiseren, werd zijn liefhebberij. Van zijn unieke werk wisten slechts enkele ingewijden het be staan. Op aanraden van vrienden trad hij 13 jaar geleden in de openbaarheid. Hij kreeg toen de opdracht voor een nieuwe kerk in zijn woonplaats zowel de preek stoel als de doopvont van Bijbelse voor stellingen te voorzien. Nadien heeft hij tal van kerken panelen naar Bijbelse ontwerpen geplaatst en kochten ook in het buitenland niet alleen kerken doch ook vele particulieren zijn fraaie werk stukken. Mede aan de hand van zijn dia's maak te de heer Wijker duidelijk, dait hij aan het snijwerk begint zonder vooraf een schets te hebben gemaakt Hij overdenkt een uit te beelden gegeven zo lang tot hij zijn paneel of plastiek tot in het kleinste detail voor ogen ziet en zet dan zonder meer de beitel in het hout- „Als ik een potlood in de hand neem. breng ik er niets van terecht maar met hamer en beitel heb ik geen moeite". Lezers schrijven ons Redt het Rapenburg II Er zijn in deze eeuw mensen die gauw met het woord „Afgod" en ..Afgoden dienst" schermen. Zulke mensen leven niet met hun tijd mee; immers, er is toch weinig vervoer met boten? Ik rijd dage lijks per fiets over het Rapenburg en krijg dan een lucht in mijn neus die doet depken aan het vroegere Levendaal. En dan de hekken die maar gehand haafd worden met de fietsen ervoor; met angst en beven passeer ik de voetgangers. Moeten er eerst doden vallen? Daarom: hekken weg en trottoirs er voor in de plaats en Rapenburg dempen, van Noordeinde tot Levendaal. Leiden P. S. 1")E LEIDSE DRIELING wordt mor- gen twee jaar. Jan, Loesje en Jos de Goede. Amaliastraat 38. Dat geeft natuurlijk weer feest in dit huis. De kinderen maken het goed en ge dijen als kool, at gebeurt dat laatste nogal gevarieerd; zij wegen respec tievelijk 30, 25 en 27 pond. Moeder De Goede heeft vanzelf sprekend zo haar probleempjes met dat lieve stel. Zoals bij het eten; als er één wordt gevoederd, schreeuwen de anderen luid. Ze zijn ook trouwe dageraad-aan- kondigers; als er één, in de regel om zes uur. wakker wordt, doen de an deren op slag ook hun oogjes en keel tjes open. Bij het spel trekken de jongens el kaar aan. Het meisje speelt veel met haar oudere zusje Karin dat al vier jaar is. Deze foto bestemmen wij als eer betoon aan de ouders van dit jarige drietal, die toch wel een bijzondere verantwoordelijkheid hebben om Jan, Loes en Jos van dag tot dag en van jaar tot jaar naar de volwassenheid te leiden. Foto N. v. d. Hors' inpEN bekend gebouw in Leiden be- staat 25 jaar: het centrum van de isChr. Vakbeweging ofwel het Gebouw ?nVoor Chr. Sociale Belangen, aan de TJhide Singel. rit Vóór de vestiging op deze plaats nklaagde men erover dat de gebouwen eepan Patrimonium en de Chr. Nationale Werkmansbond aan de Hooglandse Kerkgracht geen gelegenheid boden om lefustig te vergaderen doordat daar rtkegelmatig ook muziek- en zangrepe- ®töfies werden gehouden. Bovendien was lrJr geen behoorlijke rijwielstalling. De ^■andacfit viel toen op het herenhuis a(D"de Singel 236. •jt De werkloosheid tussen 1930 en 1940 aDfoas zeer groot. Ongeveer een-derde van bet ledental der vakorganisaties was per- loPianent werkloos. Van sommige afdelin gen was het cijfer zelfs meer dan vijftig procent. Voor de werkloosheidsuitkerin gen kwam het gebouw Prediker beschik- I paar maar de toeloop daarheen was zo ie*root en het verkeer ondervond door op- izjtoppingen zoveel hinder dat de politie meermalen moest optreden. Het gemeen tebestuur stelde dan ook in 1935 een lokaal van de oude bewaarschool aan de Groenesteeg ter beschikking. De oplossing was tijdelijk; twee jaar later werd de school blindenwerkinrichting. Dat de opening van het gebouw Oude Singel, voorzover de omstandigheden dit toelie ten, feestelijk was, is tegen deze achter grond wel begrijpelijk. In verkeerde handen In 1940, na de bezetting van ons land door de Duitsers, kwam liet pand in handen van een makelaarskantoor in Haarlem. Het gelukte het bestuur evenwel, zijn greep op het gebouw te behouden. Het kon het huren voor de tijd van drie jaar. Later werd het pu bliek verkocht en probeerden de ko pers of de vakbeweging bereid was het terug te kopen. Het antwoord was: „Het is gestolen en wij kopen geen ge stolen goed". Ten slotte kwam het in handen van een Lcidse N.S.B.-er. Na de capitulatie namen de B.S. on middellijk bezit van de inhoud van de archiefkast van de secretaris. De grote pakken (waarvan de aanwezigheid slechts een paar mensen bekend was) bevatten de uniformen van de B.S. en nog meer dat bruikbaar was. Er was dus wel hoog spel gespeeld De oude „vereniging" mocht het ge bouw terstond weer gebruiken. Toch duurde het nog ruim vier jaren voordat „rechtsherstel" was verkregen. Het bestuur besloot uit eigen middelen ln het trappenhuis van het gebouw een gedenkraam aan te brengen. Dit werd 1949 onthuld. In 1951 droeg de penning meester van het C.N.V.-bestuur het ge bouw over aan het bestuur van de Stich ting. In de jaarvergadering van de Besturen bond, die maandagavond wordt gehouden, zal het 25-jarig bestaan van het gebouw worden herdacht. lezing in Leiden Gisteravond sprak voor bet Neder lands Instituut voor het Nabije Oosten in de tweede lezing van de reeks Scholae Adriani de Buck Memoriae Dicatae prof- Georges Posener uit Parys over „Les rites d'envoütement et les découvertes de Mirgissa". De heer Posener vertoon de dia's bjj 7.jjn voordracht. De Egyptenaren hebben, net als an dere volken, altijd plechtige magische riten uitgevoerd. Zy gebruikten daar voor vazen en vooral plastieken die ge vangenen voorstelden. Zy schreven de namen van hun vyanden die zy vrees den in de voorwerpen. Daarna gooiden zy de vazen in een put en begroeven de beelden op begraafplaatsen of in de woestijn. In Egypte en Nubië heeft men een groot aantal dergeiyke voorwerpen ge vonden. De laatste onderzoekingen op dit terrein heeft enkele maanden geleden in Mirgissa, Soedan, plaats gehad door de Mission frangaise onder leiding van de heer J. Vercoutter. Dit onderzoek, dat werd gevolgd door enkele andere, heeft aangetoond dat de farao's een vaste orde in de bescherming van deze riten hadden, een systeem dat de mili taireverdediging van Egypte moest ver sterken. De tekst van deze lezing zal worden gepubliceerd als deel II van de serie: „Scholae Adriani de Buck Memoriae Dicatae", welke serie wordt uitgegeven door het Nederlands Instituut voor het Nabye Oosten te Leiden. Een andere moeilijkheid is het politie ke aspect. Men wil zo snel mogelijk het analfabetisme overwinnen. Daarom zoekt de massa onderwys en gaat daarvoor naar de steden met alle problemen, die ontstaan wanneer tienduizenden ontwor telde mensen in snel groeiende steden samenkomen. Sommige studenten uit de ontwikke lingsplannen krijgen de kans in het Westen te studeren. Zy vinden hier een maatschappij en een onderwijssysteem, die veel vertier zyn dan de hunne. Dat is voor deze jonge mensen eigenlijk niet ideaal, want nu gaan ze maar al te ge makkelijk, wanneer ze terug zyn in hun land, proberen het onderwijssysteem daar te verbeteren waarby ze uitgaan van de situatie hier. Dat moet op een mislukking uitlopen. Om verder te ko men zal men in de ontwikkelingsplan nen het onderwijssysteem moeten om buigen en verbeteren, maar daarbij zal men moeten uitgaan van de situatie in Afrika en zich voor ogen moeten stellen wat men dèar met het oog op de behoef ten van de ontwikkelingsgebieden met het te vernieuwen onderwijs wil berei ken. Haags gerechtshof Dood door schuld echt Voor het Haagse gerechtshof heeft in ijdj loger beroep terecht gestaan een koop- **jftnan uit Hazerswoude, die te Leiden islof161 de door em bestuurde auto woest Btajeou hebben gereden, waarbij de drank ,rde®ok een rol zou hebben gespeeld. De ge- tevolgen waren ernstig, want op de Hoge Rijndijk verloor de man de macht over het stuur waardoor enkele personen zweerden aangereden. Hierby werd een '".persoon gedood en twee zwaar gewond. De rechtbank veroorddelde verdachte s vfot 250 boete, een maand gevangenis straf voorwaardelijk en ontzegging der -jarpjbevoegdbeid gedurende een jaar. In wéioger beroep vorderde de adv. generaal leelvier maanden gevangenisstraf en in- n "(trekken van het rijbewijs gedurende nepwee jaar. geni Het Hof heeft arrest gewezen en ver en Bachte veroordeeld tot een maand ge- leewangenisstraf en intrekken van het rij de bewijs gedurende een jaar met aftrek °Pyan de tijd, waarin het reeds was in- :n Tietrokken. U'R zijn twee soorten tentoonstel lingen. Die van de „meesterwer ken" der professionele kunstenaars en die van de liefhebbersook wel amateurs genoemd. In dit stukje vragen wij eens aandacht voor de laatsten. Zij zijn dat wel waard, ook al omdat hun uitingen vaak reiken tot een artistiek niveau. Er zal genoeg over zijn op te mer ken en op zijn aan te merken, maar dat doe je gewoonlijk niet zo gauw omdat de meeste eenvoudige be langstellenden die daarnaar komen kijken wel weten dat zij zo ver nog lang niet zijn, en de kunstenaars zich hier toch op z'n minst zien ge confronteerd met een inspiratie en vormgeving die een schuchter begin van kunst genoemd zou kunnen wor den. Werkstukken van amateurs zullen misschien de weidse visie en de expressieve kracht van het wer kelijke kunstprodukt missenmaar ze kunnen heel fris, origineel en charmant zijn. Tf/IJ dringen er bij u met vrijmoe digheid op aan, eens te gaan kij ken in de oude en stille Boerhaave- zaal aan het Vrouwenkerkhof. Een nogal stoffige en vervallen omge ving weliswaar maar wellicht ook daardoor en zeker door haar sfeer bijzonder geschikt om kennis te ne men wat leden van de cursus han denarbeid van K. en O. in het nu afgelopen seizoen hebben gemaakt. Wij geloven niet dat deze cursisten zich indertijd hebben aangemeld omdat ze geen raad wisten met hun vrije tijd. Zè moeten er behoefte aan hebben gehad zich te trainen om die vrije tijd zinvol te gebrui ken. Het lijkt ons, dat daartoe twee voor- waarden aanwezig moesten zijn: be reidheid en een zekere mate van aanleg. De cursus zal niet zonder inspanning zijn gevolgd en wie ge speend is van elke aanleg zal de moeite moeilijk kunnen opbrengen en zal ook niet verwachten dat deze eens op verrassende wijze zal wor den beloond. Nu moet men die aanleg vooral niet te hoog kwalificeren. Hij is er veel al maar moet worden ontwikkeld. Het Nederlands Madrigaalkoor o.l.v. Herman Strategicr zal deelnemen aan het koorfestival, dat van 2225 mei wordt gehouden ter gelegenheid van de uitrei king van dc „Handeiring" in Neuss am Rhein. Het koor zal donderdags optreden met het „Requiem" van Herman Strategier, begeleid door het Rheinisches Kammer- orchester uit Keulen, het geheel onder leiding van de componist. Aan dit con cert werkt o.m. mee het koor van de Hochschuhie uit Hagen/Westfalen, dat een uitvoering zal geven van de „C mina Burana" van Carl Orff: ook treedt daar op het koor van de Hochschuhie voor Muziek en Theater uit Hannover. Vrijdags zingt het Nederlands Madri gaalkoor een 8-stemmige mis a capella van Vaughan Williams, onder leiding van Herman Strategier. Aan dat concert zul len ook meewerken het Stutitgarter Kammerchor en een kamerkoor van de muziekacademie Lübeck, die o.m. ma drigalen van di Venosa zullen zingen, 's Zaterdags treedt in het festival op het Amsterdams Oraitoriumkoor o-l.v. Piet van Egmond. begeleid door het Utrechts Stedelyk Orkest, met een uitvoering van de „Missa pro pace" van Rudolph Mengelberg. Prof. Posener liield Ned. Madrigaalkoor naar Duitsland Dat nu is de waarde van deze cur sus handenarbeid geweest: een le ren gebruiken van sluimerende ver mogens. En dat geeft vreugde en kleur aan het leven. Velen hebben de gelegenheid daartoe nooit ge kend; de verklaring van de drang om dit terrein alsnog te betreden is dan ook simpel. r\EZE tentoonstelling, die van- avond van 8 tot 10 uur en zater dag van 2 tot 5 uur is geopend, laat niet alleen kunst- maar ook ge bruiksvoorwerpen zien, zoals tassen, kettingen en schemerlampen. Maak die dingen maar eens alè je niet weet hoé en met welk materiaal, dachten wij. Kan een mooie sche merlamp soms niét het produkt zijn van creativiteit Waarom dit altijd te zoeken in de sfeer van het schil derij of het beeldje? Die zijn er ook: houten voorwerpen, boetseerwerk, tekeningen, aquarel len en schilderijen. Maar ze willen geen van alle staan boven wat an deren hebben gemaakt. Ze proberen ook niet de bloemstukjes te over troeven. Hebt u wel eens iemand met de beste bedoelingen een boeket bloemen bij het schikken zien mis handelen? Zo zijn er legio kleine dingen in ons dagelijkse bestaan die het leven zouden tooien als ze maar door met inzicht gepaard gaande zorg werden omringd. Hoe dat inzicht wordt verkregen, dat staat op deze tentoonstelling ten voeten uit vóór ui Drs. J. N. van Wessem, directeur van het stedelyk museum heeft de tentoon stelling gisteravond met een enkel woord geopend. ZATERDAG 18 MEI 13.15 UUR STADSGEHOORZAAL Wedstryden en demonstraties door Open-Deurdienst Bevrijdingskerk In de Bevrydïngskcrk (Montgomery- laan) wordt zondagmorgen om half elf een Opendeurdienst gehouden. De voor ganger, dr. P. L. Schoonheim, hoopt te spreken over: „Als de grote zwerver eindelijk thuiskomt In verband met dit onderwerp zal de heer G. Schimmel uit Alphen enkele liederen (o.a. negro spirituals) zingen. Voor de samenzang wordt een liederenblad uitgereikt Op de foto: wat de cursisten boetseerden. (Foto N. van der Horst) T\E Oecumenische Raad te Leiden en het Dekenaat van de Rooms Ka tholieke Kerk hebben besloten, een ontmoeting te beleggen in de Pink- stertijd. „Overwegend dat Pinksteren wijst naar de gave die ons allen als christenen is geschonken, achten wij een samenkomen van de Christenheid vóór Pinkster meer dan gerechtvaar digd", staat in de oproep. De gelovigen uit alle Kerken wor den opgeroepen op vrijdag 31 mei om 8 uur in de Pieterskerk te zijn voor deze Pinksterontmoeting, die deken W. P. M. Haring en ds. J. Th. Macken zie (voorzitter van de Oecumenische Raad) een gemeenschappelijk getuige nis noemen van de gave en de opdracht die tot ons allen komen. De orde van samenkomst vermeldt Bijbellezing, gebeden, zingen, koorzang en twee korte toespraken. Medewer king verlenen het Collegium Musicum en een rooms-katholiek kerkkoor. LEIDEN: Haarlemmerstraat ROTTERDAM: Korte Hoogstraat Meent Katendr.Lagedijk V/est-Kruiskade HOOGVLIET: Winkelcentrum VLAARDINGEN: Liesveld ZEIST: Slotlaan <fc Prachtige JONGENSREGENJASSEN in het nieuwe model 1963, met ceintuur rondom, ingezette mouw, geheel changeant gevoerd. Aqua Finish. 10-16 jaar. Normale prijs 39.5C ALLE MATEN JW

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3