WiVtMUWVil Bondsdag in Arnhem trok 6000 geref. vrouwen L l blijf jong..(^E) blijf fit.fiets! Wezenskenmerk democratie is pluriformiteit Menselij ke communicatie afhankelijk van gehoor ANDERZIJDS \Schakel vrouw bij pastoraal werk ook in Verbetering positie Spaanse protestanten Een woord voor vandaag Prof. H. Kraemer viert 75ste verjaardag Weesjongen werd pastor van de wereldkerk T J GELEZEN: 2 VRIJDAG 17 MEI 1963 DE OUDE J.V. Naar aanleiding van het 75-ja- rig bestaan van de Bond van Ge reformeerde jeugdverenigingen schreef de heer F. Schurer in de Friese Koerier In haar oude vorm betekende zij voor ons niet alleen een vrien denkring en een vrijetijdsbesteding, maar een leerschool en een vor mingsinstituut waarvan men soms tegen wil en dank iets meenam. Zij had daarbij een eigen gezicht, een mate van zelfstandigheid die de buitenstaander niet zou vermoeden. Zo staat ons nog levendig voor de geest dat in de jaren van de Eer ste Wereldoorlog, toen het leidende antirevolutionaire dagblad De Standaard onder dr. A. Kuyper een sterk pro-duitse politiek voerde, het Gereformeerd Jongelingsblad ons week aan week verkwikte met een io helder protesterend geluid, dat het amper door de beugel der toen door de overheid angstvallig be waarde neutraliteit kon glippen. De meest befaamde redenaars van die dagen rekenden het zich een eer. op hemelvaartsdag de grote rede voor de Bondsdag te kunnen hou den. JONGBLINGSVERENIGING was toen een „Mannerbund"; D' Die hoorden op Dorcas, en gen pas in later jaren een eigen scheen misschien minder attractief dan die der tegenwoordige orga nisaties. Spelen en zaalsporten wa ren er niet bij, evenmin als ama teurtoneel. dat wij als wereldge lijkvormigheid afwezen. Hoogstens kwam er op de feestelijke jaar vergadering een leerzame samen spraak". Het doel van de vereniging was 1 fifijj jp leiden tot nut- staat en maat- s deze doelstel ling was het programma samenge steld. De vergaderingen op zon dagmiddag na kerktijd, duurden twee uren, waarvan het eerste uur gewijd was aan bijbelbespreking. Verder vermeldde de rooster Ne derlandse Geloofsbelijdenis Antire volutionaire beginselen Caan de hand van „Ons Program" van Kuyper), maatschappelijke onder werpen en letterkunde. Iets zake lijker gezegd dus: we bestudeerden theologie, politiek en economie. De „bronnen", die daarbij nodig waren, stonden in de bibliotheek, en de „leidraad" leerde ons de weg in die bronnen te vinden. Ieder was bij toerbeurt inleider, en moest zijn inleiding in de nabespreking verdedigen. HET IS MOEILIJK te schatten welk een scholing dit beteken de, zowel in de kennis der materie als in de hantering van het ge schreven woord voor jongens die merendeels geen andere opleiding dan lagere school hadden gekend. We legden in jeugdige overmoed het „wij Calvinisten" er misschien wel eens wat dik op, we waren weieens wat vlot klaar met de veroordeling van valse en revolu tionaire denkbeelden, maar we dachten en praatten er dan toch over. Heel veel van wat we toen op de 'J.V. zelf moesten opgraven le ren ze tegenwoordig op school. Daarom zal het wel waar zijn dat de methode moest veranderen. Maar die oude vorm was in die tijd even zeer noodzakelijk. Men vindt de denkstructuren uit deze jeugdclubs nog heden ten da- 5e in de Gereformeerde Kerken, en e Anti-revolutionaire Partij, en niet te vergeten ook in de Partij van de Arbeid. Hier is. om met de Prediker te spreken, brood uitge worpen op het water, dat gevonden wordt na vele dagen. Daarom is een gelukwens aan de opvolgster, die andere metho den volgt en ook meisjes in zijn rijen telt. hier volkomen op zijn plaats. Dat wij daarbij niet aller eerst aan de toekomst denken, maar overstelpt worden door her inneringen aan het verleden, zij ons vergeven. Goede oude J.V., gezegend zij je gedachtenis. Meer dan zesduizend gerefor meerde vrouwen keerden gister middag in Arnhem de kerk de rug toe om onder leiding van een dirigent van het Leger de-s Heils hun geloofsliederen te zingen. Zij vulden een groot gedeelte van de markt tussen de prachtige Eusebiuskerk en het nieuwe Gel derse provinciegebouw. Hun hel dere stemmen overstemden het muziekcorps van het Leger des (Van onze kernredactie) Heils, dat voor de begeleiding T1UU„C11 tijdens deze openluchtzang zorg j niet maar alleen als predikantshulpjes, (Advertentie) droeg kwamen uit alle delen van het land om hun jaarlijks samenzijn als leden van de Bond van Gereformeerde Vrouwenvereni gingen te vieren. Op déze wijze werd het probleem over- Het belangrijkste onderdeel van de middagbijeenkomst, ivas het beant woorden van vragen door de inleiders, I die daarvoor allen bijgestaan werden door een dame. In de Westerkerk uia- ren alleen al een zestigtal vragen bin- nengekomen. Ds. J. H. Sillevis Smitt wonnen dat een bondsdag in Arnhem op- van Bussum had daar 's morgens met leverde. De Gelderse hoofdstad bezit na- nadruk gesteld dat het zo noodzakelijk melijk geen enkele zaal of kerk die groot I De r.k. bisschop van Huelva, dr. Pe dro Cantero, heeft donderdag te Ma drid verklaard, dat het noodzakelijk is de kwestie van de godsdienstvrijheid in Spanje te herzien. Dit zou echter met voorzichtigheid moeten geschieden, aan gezien Spanje sociaal en psychologisch niet toe is aan godsdienstvrijheid op een schaal zoals in andere landen. De bisschop achtte een opnieuw be zien van de positie van de protestan ten noodzakelijk met het oog op de ont wikkeling van Spanje in de richting van de Europese integratie, terwijl ook de toenemende stroom toeristen een factor vormde. Weliswaar genoot de rooms-katholieke kerk in Spanje een voorkeursbehandeling, maar dit was volgens de bisschop niet belemmerend voor andere godsdiensten. De positie van de r.k. kerk noemde hij een ge volg van .de traditie en een waarborg tegen binnenlandse strijd. Naar verluidt zijn de Spaanse autori teiten met instemming van het r.k. episcopaat bezig aan een regeling tot verbetering van de positie van de pro testanten. Continuïteit gewenst in geestel. vorming Drs. M. A. Steenhuis heeft een bro chure geschreven over de continuïteit in de geestelijke vorming. Zij is uitgegeven in de reeks „Voor onderwijs en opvoe ding" van het gereformeerd schoolver band. Het referaat van drs. Steenhuis zal door christelijke onderwijskrachten worden besproken en bedoelt een bijdra ge te zijn tot het besef, dat de opvoeding van de kinderen zoveel mogelijk een een heid dient te zijn en dat alles in het werk moet worden gesteld om deze een heid te bereiken. Voortgaande bezinning op het vraag- atuk van de continuïteit in de geestelijke vorming acht drs. Steenhuis gewenst, daar vrijwel alle kinderen voortgezet on derwijs zullen krijgen. Bij deze bezinning dient de totaliteit van de opvoeding cen traal te worden gesteld en voor de con tinuïteit is vereist, dat de onderwijs inrichtingen hetzelfde doel einddoel na streven, waarvoor het contact tussen ver schillende opvoedende instanties is ge wenst. De onderwijsvakken binnen de ene school moeten een organisch geheel vor men. Continuïteit in de christelijke op voeding eist volgens drs. Steenhuis de opbouw en uitwerking van een didactiek, die gebaseerd is op de christelijke le vensbeschouwing. Een algemene pedago gische consensus is hier onmogelijk, verband waarmee de pedagogisch-did tische vorming van onderwijskrachten de volle aandacht moet hebben. Tussen de school en het gezin dient een nauw con tact te worden onderhouden, waarvoor in de regel het initiatief van de school dient uit te gaan. Christen geheelonthouders: Uit naastenliefde onthouden wij ons (Van een i verslaggeefsters) (Advertentie) U rust echt uit op een DRAKACEL matras Prins Bernhard tot N.S.S.F.: (Van een onzer medewerkers) Gistermiddag heeft prins Bern hard in de aula van de Land bouwhogeschool in Wageningen het driedaags congres van de Ne derlandse Staatkundige Studen ten Federatie over de democratie West-Europa met een korte beschouwing over de democratie geopend. D6 NSSF is een organisatie van christen-studenten die zich tot doel stelt de bevordering van de politieke bewustwording van de Nederlandse studenten. De verrassing van het congres was de aanwezigheid van een dertigtal Indone siërs die in Duitsland studeren en dfe op uitnodiging van de NSSF naar Neder land waren gekomen. Zfj schenen zich volkomen op hun gemak te voelen. Dc meesten spraken Nederlands omdat *U in Nederland hebben gestudeerd tot '58 of '59, toen zJJ op last van de Indonesi sche regering naar West-Duitaland moes ten. Eén van hen zei dat hij ervan over tuigd was dat er ln alle opzichten weer normale betrekkingen tussen Indonesië en Nederland zouden optreden. De NSSF heeft ook al eerder weer con tact met deze studenten gezocht en is momenteel bezig een uitwisseling van studenten tussen Nederland en Indonesië voor te bereiden. De voorzitter van de NSSF, mr. J. N. Scholten, heeft onlangs daartoe een be zoek van drie maanden aan Indonesië gebracht. Ook een aantal Ghanezen, stu derend aan de universiteit van Amster dam en aan de tropische hogere land bouwschool in Deventer, kon verwel komd worden. Enkelen van hen waren zelfs in hun nationale dracht, een zeer kleurrijk geheel dat enigszins aan het gewaad van een Romeinse senator doet denken. W ezenskenmerk De Prins zei in zijn openingsspeech dat tot de wezenskenmerken van de de mocratie haar pluriformiteit behoort, die optreedt omdat ieder individu het recht heeft zich een eigen mening te vormen. De eindeloze variatie van opvattingen moet gekanaliseerd worden door mensen die leiderschap kunnen leveren. Vrijheid onmisbare hulpmiddelen om de vormuig van goede leiders te bevorderen. Immers, zij dienen voor alles zeer goed geïnfor meerd te zijn. Integriteit en karaktervastheid, zelfver trouwen en goed intellect en zeker niet in de laatste plaats het vermogen zich juist uit te drukken en zijn ideeën te kun nen uitdragen, zijn verder onmisbaar voor een leidende politicus. Gistermiddag is te Schiedam de Prof. I. Samkalden sprak daarna over ,-an district 7uld-de democratie in de Europese gemeen- vergadering van het district Auid schlI>pen. over de moeilijkheid om in Holland van de Nationale Christen een organisatie van souvereine staten Geheelonthouders Vc,e„i5inS eehou. het den. Na de afhandeling van enige j Europese gedachte; de rol die Schu- huishoudelljke zaken sprak de heer mann daarin heeft gespeeld, het begin van een parlementaire bevoegdheid bij G. de Snoo over „En altijd weer de de aigetnene vergadering van de Euro- de huidige situatie van het Europese parlement. Ht Europese parlement heeft slechts controlerende bevoegdheid betreffende de werkzaamheden van de Europese com missie die op zijn beurt weer zeer af hankelijk is van de raad van ministers die aan het Europse parlement geen ver antwoording schuldig is, behalve dan dat zijn eenmaal per jaar een informatieve bespreking houden tezamen met de Euro pese commissie en het Europese parle ment. De verantwoording van de Europese commissie aan het parlement is daarom een twijfelachtige zaak geworden. Het is dan ook niet gewenst op het ogenblik directe verkiezingen te houden voor een Europees parlement daar dit de politie ke onverschilligheid van de kiezers slechts aan kan wakkeren nu er toch weinig grote belangen op het spel staan, Democratie Prof. dr. R. C. Kwant uit Utrecht heeft de kansen besproken die de democratie heeft in onze maatschappij. Een volk krijgt door zijn bestuur gehalte. De chaos wordt geordend. Dit gebeurt door de leidende elite. Omdat in onze tijd de ineengestrengeldheid van de samen leving toeneemt en wij in steeds grotere verbanden gaan leven, en dus de Invloed van alle maatregelen en gebeurtenissen in een groot gebied ondervinden, zal ieder trachten invloed te krijgen op de regule rende instantie van het gebied waarover hij invloeden ondervindt. Men heeft be langstelling gekregen voor, belang in het bestuur. Dit kan uitgroeien tot bemoeiing en controle, en zie dat is democratie. De frotere levensverbanden hebben de be- angensfeer en daarmee de reikwijdte van de democratie vergroot. Anderzijds wordt de samenleving steeds ingewikkel der en onoverzichtelijker. Men heeft spe cialisten nodig voor allerlei problemen en het gevaar ligt er dat men alles aan hen overlaat. Wanneer er echter maar steeds genoeg specialisten buiten de be windvoering blijven staan, kan de con trolerende werking van het gezag uit geoefend blijven. Een belangrijke taak hierbij Is wegge legd voor de pers. Een behartigenswaar dige uitspraak deed prof. Kwant.daar bij over de Nederlandse persvrijheid. Hij zei dat een bepaald deel van de pers, zo niet het overgrote deel. In belangrijke mate aanleunt tegen de regering en be paalde politieke groeperingen en daar om niet tot objectieve berichtgeving kan komen. Een tweede punt wat veel aan objec tiviteit teloor doet gaan is volgens prof. Kwant de commercie, de angst om abon nees te verliezen. van gelovige, waaruit alle andere amb- ten opgroeien als dunne sprietjes. Maar mejuffrouw C. C. lè Clercq uit Rotterdam, die met hem de vragen be- l antwoordde, ging toch wel een stapje verder. Zij sprak de wens uit dat er In een grote stad naast vijf of zes mannen ook een vrouw zou zijn die ingeschakeld zou kunnen worden bU de pastorale pro blemen. Juist een vrouw zou vaak een i goed woord kunnen spreken en hulp kun-1 nen bieden waar een man faalt. Haar J wens was dat er ln het kerkelijk werk vrouwen zouden worden ingeschakeld, De mensen, die geen acht slaan op het naderende einde wannéér dat ook komen zal maken zich niet zo druk (of het moest zijn: met zichzelf, met hun eigen belangen, hun eigen welvaart). Zij zeggen: het is alles vrede en rust. De apostel Paulus citeert deze mensen in zijn eerste brief aan de Thessa- lonicenzen. Het zijn mensen, die wat meewarig glimlachen om anderen, als die hen waarschuwen, dat er eenmaal een grote v&randering zal komen en dat zij die wetenschap in hun doen) en laten van elke dag dienen te verdisconteren. Vrede en rust: wat kan ons overkomen? Als we dood gaan, is immers alles voorbij! Van hen zegt Paulus dit: hun zal overkomen een plotseling verderf, en zij zullen geenszins ontkomen. Deze mensen zullen de schrik van hun leven krijgen zij zullen zich in de meest reële zin van het woord doodschrikken. Terwijl het lijkt, of er niets aan de hand is, of aan de voor spoed geen einde komt en het genieten van het leven voorlopig nog geen maximum schijnt te hebben bereikt, breekt het uur van God aan. De dag des Heren komt als een dief in de nacht. U kunt natuurlijk de schouders ophalen en gewoon verder gaan. U moet er alleen ernstig rekening mee houden, dat dit leidt tot uw verderf. Wat dat is? Een veroordeling tot de dood, waarvan geen terugkeer mogelijk zal zijn. (Advertentie) Volmaakte rust geeft de DRAKACEL matras bijna geheel. De vrouwen n^^de^dikant"" "nvu,,ende genoeg was om al de vrouwen te herber gen. Noodgedwongen moest toen wel het besluit genomen worden om in de ver schillende zalen bijeen te komen. Dacht men eerst nog te kunnen volstaan met een paar zalen al spoedig bleek dat de vrouwen het massaal gevierde zilveren jubileum van het vorig jaar niet vergeten waren. i Het aantal aanmeldingen groeide in de I ?WïtïCl te kijken. afgelopen weken met de dag, zodat vorige week nog het besluit genomen moest I worden om nog meer kerken en nog meer sprekers in te schakelen. De vrouwen kwamen in een zestal grote za len en kerken bijeen en vrijwel overal was iedere stoel bezet. De dag werd be sloten met de normale zangdienst op de Markt, zodat men elkaar toch even alle maal had samen gezien. I.EZEN In de concertzaal van Musis Sacrum opende de presidente van deze bond. m vrouw W. M.Ridderbos-de Rooy, die me. vrijwel algemene stemmen op de huis houdelijke vergadering was herkozen, de i bondsdag. „Dat moet u lezenwas het thema van haar openingswoord en dat „dat" sloeg op de bijbel. is om een tijd van rust en bezinning in ons leven te hebben en had dit ge- illustreerd met een voorbeeld van men sen uit India, die zo lang rustig naar hun navel konden zitten kijken. Dat had de eerste vraag uitgelokt: „Ik kan niet begrijpen waar ds. Sillevis Smitt de tijd vandaan haalt om naar zijn Nederland was voor hem te klein (Van onze kerkredactie) Vandaag viert prof. dr. H. Kraemer zijn vijfenzeventigste verjaardag. Uit de laatste oor logsjaren en de eerste jaren van na de oorlog kennen- wij hem nog als de man van gemeenteopbouw, waaraan hij samen met ds. K. H. E. Gravemeijer en prof. dr. W. Banning zijn krachten wijdde. Maar hij is meer dan een Neder- ilandse figuur, die veel betekend heeft voor ons kerkelijk leven. Hj is de „pastor van de wereldkerk' die altijd weer bezig geweest i met de boodschap die de ker! aan de wereld heeft te brengen die zich altijd weer inzette voo "een levende gemeente. Juist daarom is hij eigenlijk theol( gisch niet te classificeren. Jaren gel« den schreef iemand van hem: „De ker politiek ligt hem niet. Hij verdraai slecht dat confessionele vooroordele theologische twistpunten van de tweec rang, de voortgang van het evangelie vorig jaar 325 jaar geleden dat de Statenvertaling aan de generale synode van Dordrecht werd aangeboden en dat het volgend jaar 150 jaar geleden zal zijn dat het Nederlands Bijbelgenoot schap werd opgericht. Juist daarom riep zij de aanwezige gereformeerde vrouwen op om zich in de komende tijd te bezin nen op de verenigingsavonden en in het persoonlijk leven op de vraag of zij met een goed en vroom hart met Gods Woord bezig zijn en het werkelijk vast houden. Dan zullen er ook vruchten zijri, persoon lijk en ook in de verhouding "tot de naaste. NAASTE Die verhouding tot de naaste was het thema van de ochtendbijeenkomsten, dat de zes gebouwen door zes sprekers werd ingeleid. Wij hoorden in Musis Sacrum ds. J.Thomas Sn Amersfoort spreken, die begon bij de verre naaste, die vorig jaar zozeer binnen het gezichts veld van deze vrouwen is gekomen door hun jubileumactie voor Pakistan. Hebben we, zo vroeg hij. met die actie ook weer ons hart voor die verre naaste toegeslo ten. Als ons hart niet meegereisd is, staan wij er nu buiten. Maar ook de naas te dichter bij huis mag niet vergeten worden. We (kunnen geen goed werk doen voor de zending en de evangelisatie en onze eigen woonplaats vergeten. Christen zijn betekent dat we een verantwoorde lijkheid op ons laden voor ieder met wie wij in aanraking komen en die in nood verkeert. Maar er waren ook dieper gaande vra- J;en en. hoe kan het anders in een derge- Ijke vrouwenbijeenkomst, vele vragen over de ambten in de kerk en de plaats van de vrouw in de kerk. Ds. Sillevis Smitt legde grote nadruk op het feit dat de vrouw een geheel eigen taak heeft. „U staat in het ambt", zei hij, in het ambt if, Prof. De Wit bij ambtsaanvaarding: Prof. dr. G. de Wit, per 1 fe bruari benoemd tot gewoon hoog leraar aan de Vrije Universiteit in de keel-, neus- en oorheelkun de, -heeft vanmiddag in het Woest- duincentrum zijn ambt aanvaard door het uitspreken van een rede getiteld: „Horen en mens-zijn". In ziin oratie zei de nieuwe hoogleraar dat in het bijzonder het gehoor een grote rol speelt by de ontplooiing van het mens-zijn. Menselijke communicatie is daarvan afhankelijk. Vooral Ln de kleu terleeftijd is het gehoor het medium dat de geestelijke ontwikkeling bevordert. Bij volwassenen hangt het scheppen van een gemeenschappelijke wereld (onze we reld) geheel af van het hebben van een gemeenschappelijk woordbegrip. En een gemeenschapplijke taal, die in de kleu terleeftijd via het gehoor wordt opge bouwd. Een van de eersten die dit scherp in zag was de grote fysioloog Pawlow. Het menselijk denken met zijn vermogen tot abstrahering (,,het werken van signa len") is volgens hem pas mogelijk ge worden door het verwerven van taal. De zorgen voor een goede functie van het gehoororgaan. Hierdoor wordt een ongestoorde taalverwerving mogelijk. Prof. dr. G. de Wit werd op 8 februari 1912 te Lichtenburg in Zuid-Afrika ge boren. Hij studeerde medicijnen aan de Rijksuniversiteit te Leiden, waar hij in 1939 het artsexamen aflegde. In 1940 promoveerde hij tot doctor in de genees kunde op het proefschrift „Gehoorbe- schadiging door lawaai", een bepaling van de scherpte van het gehoor bij het personeel van verschillende diensten der Koninklijke Marine. Van 1930 tot 1950 was prof. De Wit officier-arts bij de Kon. Marine. In 1941 werd "hij assistent aan de afdeling keel-, neus- en oorheelkunde van het Wilhel- mina-gasthuis te Amsterdam. In 1945 vertrok hij als artsspeeialist bij de Kon. Marine naar Indonesië, waar hij vari 1946 tot 1950 hoofd van de afdeling keel-, neus- en oorheelkunde van het marine hospitaal te Soerabaja was. Na zijn terugkeer naar Nederland in 1950 was hij tot 1958 als wetenschappe lijk hoofdambtenaar (chef-de-clinique) werkzaam aan de keel-, neus- en oor heelkundige afdeling van het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht. In 1958 vestigde prof. De Wit zich als keel-, oorarts met de audioloog en de akoe- neus- en oorarts te Nijmegen. (Advertentie) alcohol". Waarom onthouden wij ons? Niet om dat we ergens in dc bijbel kunnen vin den dat we niet mogen drinken. Chris tus zelf gebruikte wijn. Wij doen vrij willig afstand om anderen te helpen en te waarschuwen tegen de grote gevaren die het drankgebruik kan hebben, aldus de heer De Snoo „Wij mogen wel ge bruiken maar wij vinden dat we een plicht tegenover de zwakke broeder heb ben, en daarom willen wij niet". De heer De Snoo beschreef uitvoerig de gevallen van drankmisbruik en de daaruit voortkomende ellende in de ge hele geschiedenis der mensheid. Hij was er zich van bewust dat men met- alleen de schuld van alle ellende maar aan de drank moet geven, maar ze komt er toch wel altijd bij, aldus de heer De SlHet grootste probleem voor het voort bestaan. aldus de voorzitter de heer C. J Ysselstijn, is wel dat we geen con tact hebben met de jeugd. De jougd ziet geen openbare dronkenschap, daar om is het ook moeilijker haar vindt gevaren te overtuigen. We zullen moeten zoeken naar nieuwe wegen van toena dering ook met de jongerem Zelf kun- ren wc daaraan meedoen door hen tot een voorbeeld te zijn, aldus de voorzit ter. pese gemeenschap voor kolen en staal en Beroepin gswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Mastenbroek: K. Schipper, te Ederveen; te Zevenhuizen (Gr.); J. G. Huetink. te Midwolda; te Wormerveer: A. P. Peschar, te Ballum-Hollum. Aangenomen naar 's-Grevelduin-Capel- le: R. T. Huizinga, te Ouderkerk a. d. IJssel. Bedankt voor Zullichem-Nieuwaal: P. Bos. te Sprang. GEREF. KERKEN Tweetal te Groningen-Helpman 'vac. W. M. de Bakker»: L. Dorst, te Harden- berg en dr. M. Feitsma. te Emmen. Beroepen te Emmeloord (N.O.P.) (vac. C. Schouten): E. Jansen, te Goes. Beroepbaar: H. G. A. Meinders, Kei zersgracht 17, Amsterdam-C.: D. Sloot, Maurits Sabbahof 17 hs, Amsterdam-W. Classis Delftland prep. geëx. en naar art 6 k.o. (singuliere gaven) beroepbaar gesteld: H. J. Verhaagen, Jacques Gilles- hof 26. te Delft. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Hillegersberg-Terbregge: Zelf kun-J. van Bruggen, te Ruinerwold-Koekange. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Den Helder: D. Coppoolse, te Hengelo (Ov.). Een goede fiets koopt u alleen bij de vakman! Dat spreekt vanzelf! Van 30 maart tot en met 1 juni: Elke dag een fiets voor niets! Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar Negen Neder- rlandse geschle- i denis. Uitgave W. de Haan, Standaard Boek handel. Dóór dit kostelijke werkje wordt het mogelijk gemaakt op een gemakkelijke (en goedkope) wij ze kennis te maken met het oeuvre van negen grote Nederlandse historici, op wie onze kennis van de geschiedenis grotendeels terug gaat. Deze Phoenix-pocket is bijzonder aantrekkelijk uitgevoerd, verluchtigd met foto's van titelpren ten. staatslieden on roemrijke veldslagen en ge beurtenissen uit onze historie. Zeer aan te bevelen voor diegenen die belang stelling hebben voor onze geschiedenis. Het is nu eenmaal onmogelijk omvangrijke, in perkament gebonden folianten van Bor, Pieter Cornelisz. Hooft. Hugo de Groot en Geraert Brandt zelf aan te schaffen. Vandaar deze waardevolle cn leerzame bloemlezing. Sierra Solana. door F. C. Terborgh. Uitgave Heljnls N.V., Amsterdam. In een verlaten Mexicaans gebied werkt een Spaanse mijningenieur, die zich bij zijn eenzame bestaan volkomen heeft neergelegd en veel van de apathie van de bevolking heeft overgenomen. Als hij een expeditie naar een goudmijn gemaakt heeft, blijkt er «en tragedie gebeurd te zijn: een ploeg mijnwerkers is ingesloten. Alle hoop is op de ingenieur gevestigd, maar bij een reddingspo ging sterft hij de verstikkingsdood. Een boek, waarin het leven van een vertwijfeld en uitzicht loos man scherp beschreven wordt. Caesar was hier (drie weken Italië voor be ginners), door Herbert Leupen. Uitgave Neljnls N.V. Amsterdam, t oni i, genW studenten, die het heel wat hoofdbrekens gekost naBr Italië, gemaakt door v iderlandse werk- heeft een auto te bemachtigen om daarmee naar iet zuiden te trekken. De belevenissen worden luchtig, maar met talent geschetst. Een aardig, vlot geschreven boekje over de vakantie, uitste kend geschikt als vakantielectuur. VOOR T Het boek Jozua, deeltje uit de serie De Bijbel toegelicht voor het Nederlandse volk, door prof. drs. J. A. Schep. Uitgave J. H. Kok, Kampen. Inleiding tot een korte, niets aan duidelijkheid e wensen overlatende tekstverklaringen bij het Dijbelboek Jozua. waarin zijn opgetekend de ver overing en verdeling van het land Kanaan door .sraël onder leiding van Jozua, de opvolger van Vlozes. Zo schrijft u, dus zo bent u, door Bert Bu- ringa. Uitgave Van Goor en Zoon, Den Haag. In dit handzame en vlot geschreven boekje 'ertelt Bert Buringa de belangstellende leek iets iver de grafologie, de handschriftkunde. Als uit- iangspunt natp hij de door de psycholoog prof. j. Heymans gemaakte indeling der mensen in ■en achttal groepen. Een indeling, die is geba seerd op activiteit, emotionaliteit en primaire of •.ecundalre functie van de mens. Door een aan- al verschillende handschriften te analyseren, vaarvan voorbeelden ln het boek zijn opgenomen, tornt ook de grafoloog Buringa tot een dergellj- ce indeling maar ondertussen wijst hij er bij lorhaling op. dat er maar weinig mensen zijn, lie echt helemaal in een bepaald vakje kunne» vorden ondergebracht. De meeste mensen zijn .grensgevallen" en juist ook daarom vereist een serieuze analysering van iemands handschrift reel kennis en geduld. Bijzonder interessant is sen aantal opvallende eigenaardigheden in het nenselijke handschrift, die stuk voor stuk be- oaalde karaktertrekken van de sohrljfsters of schrijvers verraden, al gaat het hierbij dan ook meestal om bepaalde facetten van dat karakter. Niet voor niets wijst Buringa daarom in een slot woord op de noodzakelijke bescheidenheid op het moeilijke terrein der grafologie. Mascotte van Troje, door Roger Lancclyn Green. Vertaling Hetty Wooldrlk-Boom. Uitga ve Van Goor Zouen, Den Haag. In „Mascotte van Troje" wordt de val van Troje beschreven vanuit de belevenissen van Nlcostratus, de zoon van de schone Helena, die samen met hem gevangen wordt gehouden door de Trojanen en die de Inzet van de strijd is. Hoewel de rol die Nicostratus in dit alles speelt, volkomen denkbeeldig is. heeft de schrijver zijn boek zorgvuldig gebaseerd op mythen, legenden en archeologische vondsten van het Oude Grie kenland. De geschiedenis op zich is boeiend genoeg, vooral voor de jeugd. Maar doordat de auteur zich zo nauwkeurig heeft willen houden aan de geschiedkundige gegevens, werken de talloze his torische namen, feiten cn feitjes die zo veel vuldig in het verhaal genoemd worden, enigs zins remmend op het lezen. Over dieren gesproken door Davld Fleay. Uitgave P. van Belkum Az„ Amsterdam. Gelukkig zijn alle in het wild 1 vende dieren nog niet door de menselijke „beschaving" ten onder gegaan. Met name in Australië kan de dierenliefhebber nog volop genieten van unieke soorten, bij de bestudering waarvan veel we tenswaardigs bekend wordt. Davld Fleay is een Australische veldbioloog. die gedurende vele ja ren als vakman de Australische dierenwereld in eigen omgeving waarnam. Dc resultaten daar van heeft hij in het genoemde boekwerk be sproken. In een prettige stijl vertelt hij over dieren, waarvan men dacht, dat zij reeds lang waren uitgestorven. Bij het besproken dier wor den in het boekje enkele foto's gepubliceerd, zo dat men niet alleen in woord, doch ook ln beeld kan genieten van wat de Australische fauna nog te bieden heeft. „Over dieren gesproken" is een boekwerkje, dat menige dierenliefhebber zal in teresseren. de wereld verlammen of in ieder ga vertragen." Dat klonk ook door in die rede die in 1940 hield voor de „Commissie 1 kerkelijk overleg", een rede die lek tot de oprichting van de werkgr« „Gemeenteopbouw". Een reorganisa van de kerk heeft geen zin, zei hij to het gaat om de levenskernen van kerk. De gemeenten moeten waarach levende, belijdende, dat wil zeggen geloof, hoop en liefde levende, geme schappen worden. L_ Maar juist daarom kon hij ook I zijn cn scherp. Als het ging om I waarheid van het evangelie, de t» komst van de kerk, om de eenheid v haar getuigenis, dan kon hij vecht als een leeuw. Toen bijvoorbeeld tijd«h0 de grote zendlngsconferentlc ln JeruL£ lem bleek dat men de nlet-chrlsteUfc godsdiensten tamelijk hoog aansloft waagde hij het om de vraag te stele01 naar de „waarde van al die waarde®0' HIJ zette zich toen reeds schrap te|Vol een onverantwoord syncretisme. ©ij gevolg was dat velen hem veel te vonden, veel te radicaal, veel te zwi,ve op de hand. Maar hij had ln plaats Vpe, over de waarde van een godsdienst, U" ren spreken over de Waarheid. Kraemer kwam in het weeshuis v(ot het eerst in aanraking met het evpj» gclie. Hij. kwam terecht, op 13-jaifijl leeftijd, in een streng-christelijk w«hoi huis in Amsterdam. Maar daar lee^ie hij voor zichzelf de bijbel lezen en de kerk gaan, al moest hij er om vot ten met de andere jongens, want r meesten van hen rebelleerden tegenl strenge discipline en zo ook tegen tf evangelie. Reeds op zestienjarige leen werd zijn verlangen gewekt voor de ding, toen hij in de Nieuwe Kerk op). Dam een zendeling hoorde spreken c de nood op Nieuw-Guinea. Dat was beslissend voor zijn ley" Maar hij werd meer dan een zen ling. Zijn opleiding kreeg hij bij Nederlands Zendelingsgenootschap I I Rotterdam. Daarna volgde de stu van oosterse talen te Leiden. Hij J kans te promoveren. Toen hij einde! naar het zendingsveld kon gaan j dat niet om te gaan werken in de I nenlanden van Nieuw-Guinea, die 4 nog witte vlekken op de wereldkd waren, maar hij ging als taalgelefl voor het Ned. Bijbelgenootschap. In 1937 keerde hij naar Nederlandjpp rug, om een benoeming te ontvang1, als hoogleraar aan de Leidse univf"^ teit. Hij ging godsdienstgeschiedenisChr. ceren. Zo was hij in ons land toenfrooi oorlog uitbrak. Zo kon hij op het mfeud kritieke moment zijn krachten wij aan de vernieuwing van de Nederl4 Vi se Hervormde Kei-k. Zo kon hij eenfelaa de drie mannen worden die Gemeejj opbouw leidden. Maar zijn horizon kende geen zen. Zijn Leids hoogleraarschap slechts een tussenfase in zijn I" Niet de Hervormde Kerk alleen i tot vernieuwing komen, de kerk va®fie; wereld moest tot nieuw- leven gebrlr worden. Toen hij dan ook in 194C1 kans kreeg om het nieuwe academier™ instituut van Bossey bij Genève vaivua Wereldraad van Kerken te gaan lei* Do greep hij die kans met beide ha%as "n [et 1 Sprak hij in dc jaren dertig toP>ani wereldkerk door zijn referaten vooreen te internationale conferenties, nu kproo hij dc kans om jonge theologen te IL men dlc overal ter wereld zouden f den ingezet. Velen ln Nederland Paar ben het betreurd dat prof. KraemelBr°o dertyd besloot naar Genève te gaaBtop) Leiden te verlaten. Maar Nederl was voor Kraemer te klein en del reldkcrk heeft van zijn vele gaven 1 nen profiteren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2