COOPER MAAKTE PERFECTE LANDING Commentaar Volgende week dr. De Kort kabinets-informateur? Automatische piloot was niet meer geheel in orde Op het spoor der TREKVOGELS Schitterend succes voor de Verenigde Staten Nieuws in Astronaut ging over - op handbesturing een oogopslag Heel kalm IEMCO N.V. - Mood van spijtoptanten overstelpt Barkman Kennedy: Tot ziens majoor Consultaties op Huis ten Bosch begonnen (RITA) Spannende minuten voor Amerika's nieuwe held Russen verloren contact met de Mars-1 I LEUKE MAN IN LEUKE Toestand koning Saoed slechter Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Vrijdag 17 mei 1963, 44ste jaargang „St«ntvestigh is ghebleven mijn hert in teghenspoet" V.. Zie pagina 17 Kantoren Leiden Steenstraat ^37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen )ERFECT WAS DE LANDING, die de 36-jarige Amerikaanse astronaut Gordon Cooper vannacht om 24 minuten over twaalf „geheel volgens de plannen" maakte op enkele mijlen van het vliegdekschip learsage bij Midway in de Stille Oceaan. Vrijwel geheel volgens het schema had Cooper 22 rondjes om aarde gemaakt in de tijd van 34 uur en 20 minuten. Woensdagmiddag om vier minuten over twee (Ned. <d werd Cooper op Cape Canaveral gelanceerd. Even heeft het erop geleken, dat er tijdens de laatste uren van de vlucht toch iets mis zou gaan. Dat was toen een waarschuwingslampje op het dashboard van Coopers ruimtevaartuig Faith-7 ging branden. Cooper moest zijn cabine toen zonder de automatische werkende besturing naar de aarde brengen. De kleinste fout zou verschrikkelijke gevolgen voor de astronaut kunnen hebben. Hij volgde echter koelbloedig de aanwijzingen op die zijn voorganger in de ruimte kol. John Glenn, hem van het grond station gaf, en landde zoals gezegd perfect op gezichlsafstand van de Kearsage. Hiermede had hij een prachtig nieuw Amerikaans record ge vestigd. Toen het waarschuwingslampje ging branden, moesten nog vier omwente lingen gemaakt worden. Het lichtje betekende echter, dat de terugkeer naar de aarde was begonnen. Cooper die zoals de gewoonte is bij testvliegers een als mascotte dienstdoend hamertje bij zich had om waarschuwingslampjes die de vlieger onzeker kunnen maken, figuurlijk stuk te slaan, hoorde echter later dat een verkeerde schakeling het automatisch systeem in de war had gebracht. Dit betekende dat hij op handbesturing moest overgaan. Zijn lakonieke ant woord luidde: „Begrepen, geen moeilijkheden." Later ontstond een tweede moeilijkheid met een ander gedeelte van het automatische besturingssysteem. Men nam geen risico en gaf Cooper opdrachtde besturing van zijn cabine naar de aarde zelf ter hand te nemen. Gordon Cooper heeft vannacht na de ruimte reis van 22 omwentelingen om de aarde een zeer nauwkeurige landing ge maakt. De astronaut be stuurde zijn cabine zelf. Het vliegdekschip Kear- j sarge heeft de astronaut bij het eiland Midway op i de Stille Oceaan opgepikt. H.M. de Koningin is vandaag in Den Haag be- I gonnen met het .consulte ren van de vice-president van de Raad van State, Kamervoorzitters en de politieke leiders. Deze week zal er nog wel geen kabinets(in)formateur worden aangewezen. Om een NAVO-kern- macht mogelijk te maken, blijft de Britse regering uiterst actief. De Britten hebben namelijk enige voorstellen waarvan zij verwachten dat deze voor de V.S. en Frankrijk on aanvaardbaar zijn, laten vallen. Onder meer is ver vallen het voorstel om een Brit te benoemen tot ondercommandant van een kernmacht. Mogelijk zou een Nederlander voor de functie in aanmerking ko men. Als de Staten-Gene- raal akkoord gaan met een voorstel van de minis ters van economische za ken en financiën, zullen de Staatsmijnen worden omgezet in een naamloze vennootschap. Met name voor buitenlanders wordt het bedrijf dan aantrekke lijker. De uitslag van de ver- i kiezingen is zodanig, dat aan de voorwaarden voor een voortzetting van het gevoerde regeringsbeleid wel voldaan is. Dat heeft de minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra. gis teren gezegd in de jaar vergadering van het Ver- I bond van Prot. Chr. werk gevers. De astronaut, die door zijn collega Glenn bijgestaan werd in het bedienen van de ingewikkelde apparatuur, bleef bijzonder kalm, terwijl bezorgde ge leerden in het grondstation zich het hoofd braken over de opgetreden gebreken. Cooper is de eerste van de zes Ame rikaanse ruimtevaarders geweest, die zijn cabine volledig zelf heeft moeten besturen, bij de terugkeer naar de aarde. Zijn 22 omwentelingen grote ruimte- vlucht, een afstand van ongeveer 960.000 km, is de langste die een Amerikaan tot nu toe heeft gemaakt. De Rus Nikola- jef maakte echter vorig jaar 64 banen om de aarde en zijn collega Titof 48. Zo als reeds werd gemeld is het voor de Amerikaanse ruimtevaartplannen niet noodzakelijk, langere vluchten te laten VOOR A.E.G. VOLAUTOMATISCHE WASMACHINES President Kennedy complimen teert de ruimtevaarder majoor Cooper telefonisch met diens prestatie De Nederlandse vertegenwoordiging te Djakarta wordt steeds meer Verstelpt met vele honderden verzoeken van spijtoptanten om visa of leun. Hierbij zijn vele nieuwe, vaak schrijnende gevallen. Zo moest een vrouw tweeduizend roepiah's „sleutelgeld" betalen voor een Wnponghuisje te Djakarta, daar zij anders op straat gezet zou worden. Ook Dtving drs. C. D. Barkman een groot aantal sollicitatiebrieven en van Idonesische zijde schriftelijke gelukwensen met zijn benoeming. Van parti- uliere zijde werden hem aanbiedingen gedaan voor huisvesting van de ver- genwoordiging, waarbij tot 80 miljoen roepiah's gevraagd werd. Hij en zijn staf behelpen zich met enkele kamers in Hotel Indonesia, iprs. Barkman heeft een eerste toevallige ontmoeting gehad met president oekarno aan een maaltijd, welke de gouverneur van West-Java aan diplo- laten aanbood bij de opening van de Madjelis Permoesjwaratan Rakjat het enige lichaam waaraan Soekarno verantwoording schuldig is) te Ban- °eng. Soekarno was daar eregast en begroette alle buitenlandse vertegen- tordigers, onder wie drs. Barkman, persoonlijk. maken dan die van Cooper, die een schitterend succes is geworden. Geslaagd Cooper moest de drie remraketten met de hand doen ontsteken, na het ontvangen van een mondelinge aftellingsboodschap van Glenn, die aan boord van het volg- schip Coastal Sentry ten zuiden Japan was. De raketten werden met tus senpozen van vijf seconden ontstoken, toen Cooper even ten oosten van Sjanghai was op meer dan 160 km boven de aarde. De capsule kwam toen geleidelijk in een dalende koers op weg naar de vast gestelde landingsplaats bij Midway, waar een bergingsvloot op hem lag te wachten- Om op de juiste plaats te kunnen lan den, moest Cooper visueel waarnemen, of zijn positie ten opzichte van de hori zon goed was en of zijn capsule niet rolde. Hiertoe waren lijnen geëtst het raam van de Faith 7. Hierin Cooper bijzonder goed geslaagd. Aan boord Onmiddellijk nadat Cooper in de oceaan terecht was gekomen, stegen drie hefschroefvliegtuigen van de Kearsage op. Cooper verzocht de piloten, hem in de cabine aan boord van het vliegdek schip te hijsen. Kikvorsmannen maakten toen een keten van boeien om het ruim teschip. Een van hen had een groene lichtfakkel afgeschoten om aan te geven, dat Cooper het uitstekend maakte. De astronaut meldde, dat hij kon horen, hoe de kikvorsmannen hun werk verrichten, gehesen, verontschuldigde Cooper zich bij de commandant, dat hij niet in de goede positie was geland om met de derde lift die volgens Mercury Con trol de juiste is om aan boord te komen opgehaald te worden. (Voor vervolg zie pagina 5) Kort na de landing van Cooper tussen president Kennedy en de astronaut Cooper: Kennedy: Majoor ik wil u even geluk wensen. Dat was een schitterende vlucht. Cooper: Dank u zeer. Kennedy: Wij hebben met uw vrouw gesproken en zij schijnit alles zeer goed doorstaan te hebben. Cooper: Prachtig. Kennedy: Wij verwachten u maandag bier. maar wij zijn zeer trots op u. Cooper: Dank u sir. Het was een goede vlucht. Ik heb ervan genoten. Kennedy: Goed. mooi Ik hoop u maan- dag te zien. Good luck. Cooper: Dank u. Kennedy: Tot ziens majoor. Enkele minuten na zijn gesprek met Cooper verscheen Kennedy voor de te- levisie om te zeggen: „Inderdaad hebben alle Amerikanen deze vlucht in zekere zin gemaakt omdat zij allen dit programma in goede tijden en in slechte gesteund hebben Vrede kent zijn overwinningen evenals oorlog en diit was vandaag een van de overwinningen van de menselijke geest". Kanselier Adenauer heeft president Kennedy telegrafisch gelukgewenst met het welslagen van de ruimtevaart. Ook bondspresident Heinricli Lübke zond een telegram met zijn gelukwensen aan Kennedy: „Het nieuws is in geheel Duitsland met grote vreugde en bewon dering ontvangen". Intussen is medegedeeld, dat vol gende maand al een nieuwe groep ruimtevaarders zal worden aangewe zen, die de projecten Gemini en Apol lo moeten uitvoeren Waarschijnlijk zal deze groep, die uit 10 man zal be staan, worden samengesteld uit mili taire en burgerlijke testpiloten voor straalvliegtuigen. Breed lachend stond Cooper vannacht aan boord van het vlieg dekschip Kearsarge, na zijn geslaagde, eenzame tocht rond de aarde (Van onze parlementsredactie) iy ONINGIN Juliana is vandaag in Huis Ten Bosch begonnen met de con- sultaties rond de komende kabinetsformatie In de ochtenduren' sprak zij achtereenvolgens met de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, mr. J. A. Jonkman en mr. F. J. van Thiel, en de vice-president van de Raad van State prof. mr. L. J. M. Beel. Daarna begon zij met het raad plegen van de fractievoorzitters van de tien partijen die in de nieuwe Tweede Kamer zitting zullen hebben. Voor vanmiddag waren uitgenodigd de heren De Kort, Vondeling, Toxopeus, Van Eijsden en Beernink. Het overleg zou eerst morgen worden afgesloten. De aanwijzing van een kabi netsformateur of -informateur wordt niet vóór a.s. maandag verwachl, omdat de adviseurs van de Koningin hun mondelinge adviezen eerst nog schriftelijk zullen moeten bevestigen. Het lijdt geen twijfel, dat de (in)formateur een representant zal zijn van de KVP, sedert woensdag verreweg de grootste politieke partij in ons land. (Van onze parlementsredactie) In politieke kringen veronderstelt men, dat de vorstin niet direkt een for mateur, maar eerst een informateur zal aanwijzen. In dit verband wordt de naam genoemd van dr. W. L. P. M. de Kort, die gisteren is herkozen als voor zitter van de K.V.P.-fractie. Deze fractie heeft zich reeds uitvoerig be- Kamer een meerderheid van 76 zetels. Deze basis is evenwel te smal om er een zuiver christen-democratisch kabi net op te funderen. Maar als de drie partijen erin slagen bij de formatie tot een hechte samenwerking te komen, kunnen zij aan de andere regerings partner (s) hoge eisen stellen voor wat betreft de realisering van een chirste- lijk-sociaal program. Hun onderhande lingspositie wordt dan zowel ten opzich te van de V.V.D. als de P.v.d.A. zeer sterk. (Voor vervolg zie pagina 5) iVIA DE VERKIEZINGEN de kabinets- formatie. Een bezigheid die het best in vertrouwelijk beraad zou kunnen wor den verricht. Maar Ls het wonder, dat er ook meer in het openbaar verwachtingen worden geuit en vermoedens worden ge opperd? Zoals voor ons allen de verkiezin gen een ernstige zaak zijn geweest, waar bij wij ons betrokken hebben gevoeld, zo hebben wij nu allen iets van een kabinets formateur of op zijn minst kabinetsinfor mateur. Na de uitslag schreven wij, dat de forma tie van het kabinet ditmaal weieens ge makkelijker zou kunnen verlopen dan in andere situaties het geval is geweest. Er zijn enkele duidelijke gegevens die in de richting van een bepaalde oplossing wij zen. Daar is in de eerste plaats bet feit, dat de drie grootste confessionele partijen, zij het met een enkele verschuiving in het zeteltal, te zamen genomen ongeschonden en zelfs sterker uit de stembus zijn ge komen. Dat kan van de socialisten en van de liberalen niet worden gezegd. De confessionele partijen zijn dus uit het vorige bestel de vaste kern gebleken, die als zodanig reeds in aanmerking komt, tot uitgangspunt bij de nieuwe formatie te worden gekozen. Binnen deze kern vormt de KVP de grootste partij dat is het tweede feit. Niet dat de formateur en evenzeer de minister-president steeds uit de grootste partij moeten komen. Onze staatskundige geschiedenis kent voorbeelden, dat het ook anders kan en wij zouden hier niet gaarne een zekere wetmatigheid zien op treden. Maar er zijn geen redenen om aan te nemen, dat niet ook voor het minister- presidentschap de eerste keuze aan de grootste partij wordt gelaten. Dit geldt in elk geval de aanwijzing van degeen die als formateur of informateur gaat optreden. Het zou ook naar ons oordeel van wijs beraad lijken, indien de formateur of in formateur, uit de grootste partij gekozen, zijn uitgangspunt in het bestaan van de confessionele kern kiest. Van daaruit kun nen dan liberalen en socialisten worden benaderd. Dat bij beiden een niet onwillig oor zal worden gevonden, achten wij waarschijn lijk. Voor een tamelijk constructief den kend volk als het onze, is een partij in oppositie, als zodanig dus tot een over wegend negatieve houding genoopt, wei nig aantrekkelijk. De socialisten hebben het ditmaal ondervonden. Wie zullen achteraf blijken tc zijn toe getreden tot het kabinet? De liberalen? De socialisten? Of zelfs beiden? Geduld soms loopt men in zijn denken de tijd wat heel erg vooruit. „Ik ben blij, dat je zo ijverig wordt, Rita, je mag net zo veel breinaalden hebben, als je maar wilt". Hier zijn dan de laatste spannende minuten (W.E.T.) voordat Gordon Coo per zou landen na een geslaagde ruim- tevlucht van 22 omwentelingen om de aarde. Toen hij aan de laatste omwen teling bezig was ratelden op alle kran ten over de gehele wereld de telexen het volgende bericht. 00.03 Ten oosten van Sjanghai vuurt Cooper zijn raketten voor de terugkeer naar de aarde met de hand af. Het aftel len geschiedt door John Glenn aan boord van de Coastal Sentry bij de Japanse kust. 00.14 Cooper is teruggekeerd in de dampkring van de aarde. Toen de hitte groter werd, werd de verbinding met zijn ruimteschip verbroken. 00.19 De grote parachute van de capsule ontplooit zich, aldus meldt het Mercury Controlecenlrum 00.21 De Kearsarge deelt mede. dat de parachute in zicht is. 00.23 Helikopters cirkelen om het neerkomende ruimtesohip. 00.25 In het water van de Grote Oceaan. Cooper zegt, dat hij zidh uitste kend voelt. Het juiste tijdstip van het neerkomen in de Grote Oceaan is 18.24.30 plaatselijke tijd, dat is 00 uur 24.30 W.E.T.). 0027. Zwemmers van de helikopters begeven zich te water om een veilig heidskraag bij wijze van opblaasbaar vlot om de hals van het ruimteschip te be vestigen. Kikvorsmannen schieten een groene lichtkogel af om mede te delen dat Cooper gezond en wel is. 00.31 Helikopters maken vast aan de opblaasbare kraag. Cooper drijft veilig en prettig in zijn capsule 00.35 De Kearsarge manoeuvreert zich in een positie om hem via lift nr. 3 aan boord te brengen. 01.00 De ruimtereis is ten einde. Cooper en zijn ruimteschip zijn aan boord van het Amerikaanse vliegdekschip Kearsarge gehesen. Het radiocontact met het Russische ruimtevaartuig Mars-1, dat zich momen teel op 195 miljoen kilometer van de aarde bevindt, is verloren gegaan, zo heeft het persbureau Tass gemeld. De Mars-1 is nog maar elf miljoen kilometer van Mars verwijderd. Er wor den pogingen in het werk gesteld om de verbinding te herstellen. Het tostel is in november jl. gelanceerd. Dank zij de gegevens die tot dusver zijn verkregen had men al enkele „belangrijke tech nische problemen" kunnen oplossen, al dus Tass. Deze resultaten „vormen een belangrijke bijdrage aan het ruimteon derzoek". Westelijke waarnemers in Moskou ge loven, dat de verbreking van het con tact met het ruimtevaartuig naar Mars een ernstige teleurstelling voor de Rus sische geleerden raden over de gedragslijn die de infor mateur straks zal moeten volgen. Program Het uitgangspunt van de K.V.P. schijnt tc z(jn, dat in de eerste plaats tussen de drie grote confessionele par tijen (K.V.F., A.R.P. en C.H.U.) over eenstemming tot stand aal moeten ko men over de inhoud van het nieuwe re geringsprogram. Deze partijen vormen in de nieuwè [C Moderne regenjassen 10 ook in Terlenka: Guildhall, Mercury en Falcon v.a. 59.- JJct Azoren-hogedrukgebied ligt vrij noordelijk. Het centrum bevindt zich ongeveer halverwege op de Oceaan, wat zeer ongunstig is voor het weer in West- Europa. Een zwak koufront dat vanmorgen ons land bereikte, wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge luchtdruk en direct daarop door een nieuwe storing die aan de rand van het hogedrukgebied met grote snelheid naar de Britse eilanden koerst. Verwacht wordt dat deze nieuwe sto ring zaterdagochtend al in Nederland ar riveert. De wind neemt toe uit richtingen tussen zuid-west en west. Verder zal het opnieuw gaan regenen, waarbij de hoe veelheid ivaarschijnlijk groter zal zijn dun bij de frontpassage op vrijdag. De temperaturen blijven beneden normaal voor de tijd van het jaar. Dc Bilt verwacht tot zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige, later nu en dan krachtige wind tussen zuidwest en west. Vrij koud (Opgemaakt te 11.15 uur). Zon en maan Zaterdag 18 mei: zon op 4.43, onder 20 30 uur, maan op 3.04, onder 14.00 uur. Donderdag 23 mei: nieuwe maan. Tendens stijgend HET WEER IN EUROPA iuppnrtev hedenmorgen zeven uur tVeers. 4 si gesteldh. li SË j 'd Hoogwater Scheveningen 18 mei: 10.29 v.m„ 23.06 n.m. Hoogstraat-Lelden De gezondheidstoestand van koning Saoed, die voor een medische behande ling in Wenen verblijft, is de laatste da gen slechter geworden. Bijzonderheden werden niet bekendgemaakt, maar de monarch zou in een zuurstoftent liggen. Professor Fellinger, die hem behandelt, wilde slechts zeggen dat de koning niet in staat is te reizen en wat langer ln Wenen zal moeten blijven. D. Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twenthe Eindhoven Zd.-Limb. Helsinki Stockholm Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München ZUrieh Genèvc Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Matlorca Lissabon gh. bew. regen gh. bew. zw bew. zw. bew. h bew. h bew. h. bew. onbew. h. bew niet ontv. zw bew. zw bew 7.w. bew. gh bew zw bew onbew. zw bew onbew. zw. bew h. bew zw. bew gh. bew gh bew motregen gh bew. onbew zw bew gh. bew niet ontv. niet ontv niet ontv. zw bew onbew onbew. 20 15 0.2 windstil 13 10

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1