1 DE VLOOT KIEST WEER ZEE! IJmuiden kan het straks niet meer aan, Katwijk moet een eigen haven Behouden VAART Handhaving vleetvisserij toch nog mogelijk? Tijd werkt in voordeel van Katwijks wensen Vrouwen spelen grote rol NLC-prijsvraag: opbrengst eerste Katwijkse kantje? Kostbare visdagen gaan verloren Sparende zeelui Programma Vlaggetjesdag 1 MEIJWE LEIDSE COURANT IT VRIJDAG 17 MEI 1961 Visserijfoto's van D. Kruyt Men ziet, het gaat hier om een com plex van omstandigheden dat niet zo ge makkelijk te doorbreken zal zijn. Maar hoe het ook zij, de Katwijlkse en natuur lijk ook de kotter-eigenaren ulit andere plaaitsen zitten met de gebakken peren. Zij kunnen niet uit de voeten, zoals zij graag zouden willen. De Urkere zijn al enige keren in verzet gekomen. Som- mige kotters van het voormalige eiland werden in het begin van de 5-daagse werkweek naar Harlingen gedirigeerd. In deze Friese haven zag men de Urkse invasie met welgevallen aan. In gedach- te zag het nijvere gemeentebestuur zijn stad IJmuiden al voorbijstreven. De ver koopcijfers aan de miniatouurafslag liepen met sprongen omhoog, zodat al spoedig een uitbreiding in overweging werd ge nomen. Dat heeft allemaal niet lang geduurd. De prijzen voor de tong en de sohol la gen in Harlingen over het algemeen veel lager dan in IJmuiden, zodat de weke- lijkse opbrengst ondanks een langere reisduur een daling onderging. De Ur- kers een koppig volkje hebben het nog een tijdje aangezien, maar kwamen één voor één naar IJmuiden terug. Sommigen wilden het hoofd niet in de schoot leggen. Zodra zich weer een mogelijkheid voordeed het IJmuider monopolie te doorbreken, werd deze met beide handen aange grepen. Dat was in de tijd van de spanvisserij op haring. Sommige kotters losten hun vangst niet in IJmuiden maar in de thuishaven Dat was een doorn in het IJmuider oog die nog stekeliger werd toen bleek dat de in Urk verkochte ha ring door de aldaar gevestigde coö peratie naar Duitsland werd door verkocht. Toen waren de poppen eerst recht aan het dansen. Want de prijzen waarvoor Urk aan West- Duitsland leverde, waren veel lager dan de IJmuider handel zich kon veroorloven. Na afloop van de haringspanvisserij nam de groothandel wraak. De schepen die zich weer met een tongvangst aan meldden en zich aan de handel met Duitsland hadden bezondigd bleven met hun lading zitten omdat de handel wei gerde die te kopen. Deze represaillemaat regel kosbfce de bewuste reders een boel geld. Maar toch blijven de Urkers op middelen zinnen om IJmuiden een hak te zetten. Men heeft nu plannen in por tefeuille zelf de tongverkoop aan Frank rijk ter hand te nemen. Men overweegt de aankoop van koelwagens die voor het transport naar de grootste buitenlandse afnemer van onze tong zullen zorgen. Beweging Aan de aanvoenzijde zit er dus wel be weging in, maar voorlopig zal de IJmui- der haan wel victorie blijven kraaien. Want hoe men het ook wendt of keert, daar worden over het algemeen de hoog ste prijzen betaald. Het afvoer-apparaat is in IJmuiden het best geoutilleerd en ook voor de scheepsreparatdes is men het best uitgerust. Maar dart er verande ring in de situatie moet komen, is even zeer duidelijk. Nu de kottervisserij zich voorspoedig ontwikkelt, moeten de re ders hun kansen tot expansie blijven be houden. In sommige kringen wordt nu wel beweerd, dat zodra Frankrijk zijn markt voor onze tong sluirt het met de vette jaren gedaan zal zijn. Maar wie bewijst dat? Vishal op maandagmorgen. De overvolle haven van IJmui den. Zo kan dat niet lang meer doorgaan. De meeste schepen horen in Katwijk thuis. Neerlands glorie l ÏWaar ook 't vaderland op hoog, iWat het ook doe bloeijen; |l/it de bron der visserij, \zag 't zijn rijkdom vloeyen, (Ja, die altoos milde bron, ÏWas, naar 's lands historie ?De oorsprong van de scheep- vaardij, Wus, van Nederlands glorie! I Miljoenen guldens en haringvissers De Nederlandse haringvissers hebben in 1962 41.380.000 kilo gezouten haring aangevoerd, waarvoor op de afslagen f 33.615.000 werd betaald. Het grootste aandeel leverde de trawlervloot. De drijfnetvissers moesten zich met een zeer bescheiden portie tevreden stellen. Dat valt niet te verwonderen, want er na men slechs 77 vaartuigen aan de teelt deel tegen nog 119 in 1961. Deze 77 schepen hebben niet alle de teelt uitge diend. Sommige vaartuigen moesten al spoedig aan de kant worden gehouden, doordat men er ondanks veel inspan ning niet in slaagde een complete be manning aan te werven. Dit is wel de grote tragiek van deze bedrijfstak, meeste schepen zijn oud en der dagen zat. Zij bieden de schepelingen maar weinig gerief en dan is het in deze tijd waarin de ene moderne kotter of traw ler na de andere in de vaart wordt ge bracht, logisch dat de voorkeur van de vissers naar deze schepen uitgaat. •VIJN de dagen van de drijfnetvisserij geteld? De meeste vleetloggers zijn oud. Zij bieden de schepelingen maar weinig gerief en de voorkeur van de vissers gaat daarom naar de moderne kotters en trawlers uit. Aldus zit men in een vicieuze cirkel gevangen. De oudste schepen met het minste comfort en het geringste motorvermogen wor den in een snel tempo van de lijst afgevoerd, doordat er geen droog brood meer mee te verdienen valt. De hetere vaartuigen kunnen het langer volhouden, maar vechten in feite tegen de bierkaai. Ook voor deze schepen is het thans uiterst moeilijk een complete bemanning te werven. De vissers bevolken steeds meer de kotters en de trawlers. Vooral de animo voor de eerstgenoemde categorie is bij zonder groot. Er wordt best op verdiend en bovendien is men elk weekeinde thuis. Natuurlijk tot grote vreugde van moeder-de-vrouw, die de regelmatige verschijning van haar echtvriend aan de huiselijke haard hogelijk weet te waar deren. De vrouwen die bijna alle zondagen alleen of met de kinderen thuiszitten, dringen er steeds meer bij hun mannen op aan een baantje op een kotter te zoe ken, zodat ook zij meer vreugde aan het huwelijk kunnen beleven. Liquidatie Dit hele complex van omstandigheden zal onherroepelijk leiden tot een liqui datie van de drijfnetvloot. Het zal nog wel enkele jaren duren, voordat het zover is, maar dit droeve ogenblik zaJ ongetwijfeld komen. De schepen die thans nog uitvaren Honderd gulden aan prijzen VV/ ANNEER maandagmorgen do trossen zijn losgegooid en do vis- sersvloot naar de haringgronden stoomt, kunnen wij aan de wal i 1 niet veel meer doen dan afwachten tot de nieuwe haring wordt aan- gevoerd. De eerste malse maatjes worden vrijdag verwacht, waarna ze zaterdag mogen worden verkocht. Het onderwerp van onze Vlaggetjesdag-prijsvraag is: hoeveel brengt het eerste kantje nieuwe haring op aan de Katwijkse afslag. I i Wie op deze vraag het beste antwoord geeft, wie het bedrag het j dichtst benadert, krijgt van onze krant een prijs van f 50. Verder zijn j j er een prijs van f 25 en vijf prjjzen van f 5. De spelregels? Op een briefkaart, geadresseerd aan de redactie van de Nieuwe Leidse Courant, Steenstraat 37, Leiden, dient men zo S nauwkeurig mogelijk aan te geven voor hoeveel geld het eerste kantje haring op de Katwijkse afslag wordt verkocht. Bijvoorbeeld 1 l f 260. De inzendingen moeten uiterlijk volgende week donderdag in ons bezit zijn. De uitslag, waarover niet kan worden gecorrespondeerd, l wordt zo spoedig mogelijk in de krant bekend gemaakt. Kom, haring Zwem met ganse legerscharen l Zilv'ren haring in ons net. Dat in wemelende baren l Dag en nacht wordt uitgezet Zwem de zeven linde bomen Troepsgewijze in hunnen mond. Jagers zullen vliegend komen, Kom! verlangde morgenstond. hebben dikwijls geen complete beman ning aan boord Op alle mogelijke ma nieren probeert men door de mazen van het net te kruipen door een fictieve op gave van de bezetting en van de functies Dat dit geen loze geruchten zijn, wordt 1 bewezen door dc stranding van de KW 140 Voorwaarts in november van het vorige jaar bij Bakkum. Gelukkig werden alle bemanningsleden gered, maar bij het later volgende onderzoek kwam een lelijke aap uit de mouw. De schipper bleek eigenlijk een matroos te zijn, de monteur beschikte niet over de voorge schreven diploma's en de bemanning was onderbezet. Natuurlijk staat dit voorval niet alleen. Vele schepen zijn onderbezet naar zee vertrokken. Dit zijn dingen die toch echt niet door de beugel kunnen. Men kan desnoods enige be wondering opbrengen voor de taaie volharding waarmee de reders hun schepen in zee willen brengen, maar op die manier wordt de veiligheid toch wel met voeten getreden. Wil dit nakende einde van de drijfnet visserij nu zeggen dat het met de Neder landse haringvisserij is afgelopen? Zo somber bahoeft men de toekomst geluk kig niet in te zien. Zolang er Nederland se vissersschepen varen, zal de Hollandse Nieuiwe worden aangevoerd. Dit zal alleen door middel van andere „kanalen" gebeuren. De trawlers voeren nu al het leeuwendeel van de gezouten haring aan. Ook zorgen zij voor een behoorlijk kwantum van de verse haring Deze schepen zullen straks het alleenrecht hebben. Misschien be staat er een mogelijkheid de drijf netvisserij in een andere vorm te be houden. Want deze bedrijfstak is zo door-en-door Nederlands, dat hij eigenlijk nieuwe kansen moet krij gen. Trouwens dat is al gebeurd. De De KW 55 Johanna Lydia is een zo genaamd combinatieschip, dat van alle markten thuis is en zowel met de vleet als de trawl kan vissen. DE Nederlandse export is nog voor een behoorlijke uitbreiding vat baar. Maar dan zal er ook meer vis aangevoerd moeten worden en wie moeten daarvoor zorgen? Niet alleen de trawlers en de loggers, maar ook de kotters. Hoewel dit niet de plaats is om een verhandeling over de be- izitsvorming te houden, kan toch worden gesteld, dat er geen enkel kwaad in zit als een hardwerkende visser met noeste vlijt een eigen vaartuig bij elkaar spaart. Vele eige naars van kotters zijn als matroos op andere visserschepen begonnen en hebben elke cent die zij konden sparen opzij gelegd om hun grote ideaal: een eigen schip, te kunnen verwezenlijken. Ook nu zijn er heel wat vissers die met ongeduld het ogenblik ver beiden, waarop zij naar de bank kunnen gaan om hun eigen kapitaal tje op te halen teneinde een werf opdracht te geven voor de bouw van een eigen schip. Men zou zo zeggen, dat dit een gezonde economische ont wikkeling is. De uitvoercijfers van de laatste jaren spreken in dit op zicht een duidelijke taal. Elke keer weer kon worden geconstateerd, dat die omhoog gingen. Natuurlijk is dit niet alleen te danken aan de acti viteiten van de kottereigenaars. Hiervoor moet dank worden gebracht aan alle geledingen van het bedrijf, maar dat de kottergroep er een groot aandeel in heeft gehad, is evenzeer waar. de vis alleen steekwagens. Aan de boven kant van de hallen was het dan vaak drukker dan in de Amsterdamse Kalver- straat gedurende de spitsuren. De hal- politie had de grootste moeirte alles in goede banen te leiden. Dikwijls raakte het verkeer in de knoop. In de haast waarmee alles moest gebeuren, geschied de het nog wel eens, dat een te zwaar geladen steekwagen kantelde, waardoor een groot oponthoud ontstond. Maar nu wordt de vis afgevoerd met lorries en elektrisch aangedreven hef- U MUIDEN doet de laatste maanden op de eerste dagen van de week zijn naam van grootste aanvoerhaven voor vis in ons land alle eer aan. Niet zelden, melden zich voor de maandagmarkt 150 vaartuigen. Hoewel de havenarbeiders en visknechten dan op volle toeren werken, is het niet mogelijk alle schepen af te helpen. In de meeste gevallen moeten een stuk of 50 vaartuigen tot dinsdag wachten en als het een beetje tegenloopt zijn de laatste schepen pas op woensdag aan de beurt. Dit betekent uiteraard het verloren gaan van kostbare visdagen. Vooral bij de kottervloot be staat over deze situatie groot onbehagen. Want de trawlers hebben van deze drukte veel minder of in het geheel geen last. Om dit te begrijpen, moet men enigs zins op de hoogte zijn van hert systeem dart bij het indelen van de schepen wordt gevolgd. Er is een lijst voor trawlers en een lijst voor loggers en kotters. Voor de trawlers geldit, dat er door de bank genomen acht k negen ploegen haven- arbeiders van 14 man beschikbaar zijn. Met de vijf resterende ploegen, aange- vuld met een aantal reserve-havenarbei ders, worden de loggers en kortters gelost De dupe Voor elke 500 kisten vis die een traw- jlersohipper opgeeft, krijgt hij een ploeg havenarbeiders. Op drukke dagen wordt dit kwantum verhoogd tot 600 kisten. Komt de trawler daaronder dan wordt het schip naar de loggerlijst overgehe- veld. Maar verscheidene schippers weten deze klip te omzeilen door, hoewel men weet dat er minder dan 600 kisten in het ruim zijn. toch deze hoeveelheid op te geven. Van deze handelswijze worden de loggers en kotters de dupe want op die manier worden 14 havenarbeiders aan de lossing van deze schepen ont- trokken. Deze bevoordeling van de trawlers zit de logger, en kotterreders zeer hoog. Want in deze categorie van schepen, vooral degene die platvis aanvoeren, is |het niet mogelijk dit spelletje te spelen. Over deze moeilijke kwestie zijn al vele onderhandelingen gevoerd. Tort een op lossing is het tot dusverre niet gekomen. In het bijzonder de Katwijkse kot ters worden voor een voldongen feit geplaatst. Zij zijn volledig op IJmui den aangewezen. Het is geen wonder, dat de eigenaars steeds meer met de gedachte spelen Katwijk een eigen haven te bezorgen. Nog niet zo lang geleden werd men in IJmuiden als men deze mening verkondigde iet wat hooghartig aangekeken, want dit betekende een aanval op de thans nog onaantastbare positie van deze vissershaven. Maar de laatste tijd voelen vele IJmui- denaren die nauw bij de visserij zijn be trokken wel wat voor deze suggestie. Want de kottervloot breidt zich nog steeds uit met het gevaar dat er op een gegeven ogenblik een einde gekomen zal zijn aan de opname-capaciteit van IJmui den. Nu zit men al vaak met de handen in hert haar, wat moet dat worden als de aanvoer op de topdagen nog groter wordt. Het staat voor ingewijden vast, dat eenmaal een grens zal zijn bereikt. Maar waar ligt die? Bij 200, bij 250. bij 300, bij 400 schepen per week? Dat valt moeilijk te zeggen, maar eens zal het zover zijn. Men moet trouwens tooh bewondering hebben voor de manier waarop de IJmui der groothandel de enorme stromen vis die in de hallen worden gezet, weet te verwerken. In dit opzicht is er vergele ken met enige jaren geleden heel wat ten goede veranderd. Bijna elke viskoper van enige impor tantie heeft de mechanisatie ingevoerd. Vroeger gebruikte men-bij de afvoer van trucks. Die kunnen wel een stuk of vier aanhangwagens trekken die in totaal een 50 kisten vis van 50 kilo in één ruk naar de pakhuizen transporteren. Ondanks deze verbeteringen gaat het voor de aanvoersector toch nog niet naar wens. Van die zijde wordt het wegvallen van de zaterdag als werkdag ten zeerste betreurd. Men wil de werkers in de hallen geens zins het recht ontzeggen ook deel te nemen aan de 5-daagse werkweek, maar dat zal dan moeten gebeuren door middel van een roulatiesys teem. Het moet mogelijk zijn zes dagen per week te lossen en de ha venarbeiders en visknechten toch vijf dagen per week te laten werken. Met een beetje passen en meten plus een hele boel goede wil moet dit te realiseren zijn. En als dat niet gaat, zal er op de drukke dagen eerder met de lossing be gonnen moeten worden, zo stellen de aanvoerders. Voor de oorlog gingen de havenarbeiders wel om tien uur in de avond aan de slag. Zover willen de re- In ijltempo wordt de vis gefi leerd. Een vak apart. 5 17 mei, 20 uur: Taptoe in het sportpark Schoonenberg te IJmuiden 5 v onder auspiciën van de Stichting „De Velser Gemeenschap" ter ge- 5 legenheid van het 10-jarig bestaan. 5 v 18 mei, 10 uur: Ontvangst en begroeting van de gasten ten raad- 5 5 huize te Katwijk. Welkomstwoord van de burgemeester, de heer H. 5 3 Duiker. Beantwoording door de heer J. G. Kolkman, voorzitter van 5 5 de Vlaggetjesdagcommissie. Aanbieding verversingen. 3 11 uur: Vertrek der genodigden naar IJmuiden. Rondrit door 5 Katwijk. 5 J 12.30 uur: Bijeenkomst in de kantine van de leerlingenwerkplaats 5 5 van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. 3 5 te IJmuiden. Gastheer: het gemeentebestuur van Velsen. Sprekers: 5 3 mr. J. C. Bührmann, burgemeester van Velsen. Prof. dr. ir. E. de 5 5 Vries, rector Institute for Social Studies te 's-Gravenhage, onder- 5 5 werp: „De visserij en het wereldvoedselvraagstuk". 5 5 Prof. dr. P. Korringa, directeur Rijksinstituut voor Visserijonder- 3 J zoek te IJmuiden, onderwerp: „De rijkdom van de zee". 5 Mr. V. G. M. Marijnen, minister van Landbouw en Visserij. 5 13.30 uur: „Visserseten" aan boord van het hotelschip Arosa Sun. 5 5 14.30 uur: Optocht „De visserij presenteert - Van bom tot moderne 3 3 trawler". Uitbeeldingen van de visserij, met medewerking van dele- 5 s gaties uit diverse vissersplaatsen en het Velser verenigingsleven. s 5 14.30 uur: Vertrek van de gasten naar de Kop van de Vissershaven. 5 2 15.45 uur: Verwelkoming door de heer C. den Duik Jzn., tweede 5 voorzitter van de Vlaggetjesdagcommissie. 5 5 16 uur: Opvoering van het openluchtspel. 5 „VISPOORT IJMUIDEN". j (Documentaire van het ontstaan en de groei van een vissershaven). 5 5 Muziek, zang, dans, declamatie, huldiging bekroonde vissers. 3 5 Tekst en samenstelling: J. G. Kolkman. 5 3 Regie: L. C. A. van Kuijk en G. Barbiers. 5 s 17.15 uur: Aperitief ten kantore van het Staatsvissershavenbedrijf. 3 j Avondprogramma: 5 19.30 uur: Muziekshow van de IJmuider Harmonie en Waterski- 5 3 demonstraties van de watersportvereniging „De Witte Raaf", te 3 5 Zwartewaal. 5 3 Tot slot: groot Vlaggetjesdagvuurwerk. Plaats: Kanaaldijk. 3 21.30 uur: De verlichting op de vlaggende vloot wordt ontstoken. 3 5 (Ook op 19 mei). 3 j 3 Diversen: 2 Visserij-cineac in het City-theater op 16, 17 en 18 mei. 5 Landelijke foto- en diawedstrijd „Zeevisserij". 2 Expositie werkstukken van leerlingen van het Amsterdams In- 3 2 stituut voor Kunstnijverheidsonderwijs in etalages aan de Kenne- 3 merlaan. 3 19 mei: „Kijkdag". De vlaggen wapperen5 5 20 mei: De vloot vaart uit. IJmuiden, Scheveningen en Vlaardingen. ders thans niet gaan, maar als er om twaalf uur zou worden begonnen zou den er heel wat meer schepen per los- dag kunnen worden afgevoerd. Maar tort nu toe hebben de havenarbeiders zich met alle kracht tegen een dergelijke maatregel vereet. Alleen bij hoge uit zondering zijn zij bereid eerder te be ginnen. Bijvoorbeeld in het geval dat een schip met zware averij is binnenge lopen. Zo zijn de reders aan handen en voe ten gebonden. Ook de handel speelt hier in een rol. Die koopt na 12 uur geen vis meer. Tot voor enige jaren werd in IJmuiden op hoogtijdagen wel tot een uur of drie verkochit. De groothandel geeft als reden voor deze inkrimping op, dat vis die na de middag wordt verkocht op dezelfde dag niet meer kan worden vervoerd. Verzet

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 17