DE BLAUWE TREIN -ASPIRIN® Z.-Molukkers mishandeld in Nieuw-Guinea Corrosie ver schij ns elen bij Ned. mijnenvegers AEG Acht dagen tv-kijken in de Ver. Staten Paul Arntzenius wordt maandag tachtig jaar feldccf Man overleden na messteek Dierenbeschermster mevr. Polak gaat door Eis van zes ton tegen staat? Verduistering van reispot Reims- Feijenoord: 1 jaar Bloeiende Betuwe nu mooier dan ooit Vlieland wil geen geschiet in de zomer Philips-c.a.o. in veilige handen 9 DONDERDAG 16 MEI 1963 De 52-jarige havenarbeider P. de Werk is dinsdag overleden, nadat hij 9 april in een ziekenhuis was opgenomen omdat hij 's nachts In een café in donker Amsterdam een messteek had opgelopen. De politie van het bureau Warmoes straat heeft van de broer van het slacht offer moeten vernemen, dat een mes steek waarschijnlijk de doodsoorzaak is geweest. Commissaris B. J. Groenevelt van het bureau Warmoesstraat noemde het gis teren zeer bevreemdend dat het zie- kehnuis niet gewaarschuwd heeft, toeD de man met een messteek werd opge nomen. De geneesheer-directeur van het Binnen-Gasthuis dr. E. M. G. Godfried acht dit echter volkomen normaal. Hij beroept zich op het ambtsgeheim van de medici. Slechts als de patiënt dit ver zoekt wordt de politie van de aard der verwonding op de hoogte gesteld. In middels heeft de gerechtelijk genees kundige dr. J. Zeldenrust sectie ver richt. Het resultaat hiervan is nog niet bekend. Dierenbeschermster mevr L. Polak- Moor heeft bij het gerechtshof in Arn hem hoger beroep aangetekend tegen het vonnis dat de president van de rechtbank te Almelo in kort geding onlangs heeft geveld. De president beval bevr. Polak zich te onthouden van mededelingen ten ongunste van de dierenarts mej. Hage- doorn en de dierenpensionhouder de heer Van Keimpema beiden uit Heem stede. met een dwangsom van 100 gulden per keer. Mevrouw Polak zou bij interviews, die in drie landelijke dagbladen werden af gedrukt om. gesuggereerd hebben, dat dezen zich bezig zouden houden met „hondenmeppen" voor vivisectiedoelein den. „Na 1 mei krijgen we jullie wel De enige Zuid-Molukker, die kans zag Nieuw-Guinea nog juist voor 1 mei te verlaten, de 45-jarige heer Christiaan Waluhun, heeft aan ir. J A. Manusama verteld, dat hij te Sorong vóór zijn vertrek naar Ne derland door Indonesiërs mishandeld is. Hij bevestigde dat de Zuid-Mo- lukkers in Nieuw-Guinea onder zeer onprettige omstandigheden leven. In Sorong zouden zij zelfs op de zwarte lijst geplaatst zijn. Voor de bestuursoverdracht zou een Indone siër hebben gezegd: „Na 1 mei krij gen wij jullie wel". Ook andere Zuid-Molukkers zou den mishandeld zijn. Een werd voor dat doel zelfs van zijn bed gelicht. Ir. J. A. Manusama. gemachtigde in Nederland van de Zuid-Molukkers in Nieuw-Guinea, was zeer ontstemd, dat hij nooit van officiële zijde bericht heeft gehad van de aankomst van de heer Waluhun op Schiphol, nu ruim een week geleden. Hy is de enige van de Zuid-Molukkersf welke volgens dc president van de Haag se rechtbank, naar Nederland moesten worden gebracht, die kans heeft gezien Nieuw-Guinea te verlaten. De heer Waluhun heeft maandag een deurwaardersexploit ontvangen om op 19 september voor het Haagse Gerechts hof te verschijnen, vermoedelijk om als getuige te worden gehoord in het door de Staat aanhangig gemaakte hoger beroep tegen de uitspraak van de Haagse rechtbank. Ir. Manusama is niet overtuigd dat de Staat al het mogelijke heeft gedaan om de Zuid-Molukkers naar Nederland te brengen. Er is dan ook kans dat hij de f 600.000 dwangsom, bepaald door de president van de Haagse rechtbank, zal opvorderen. Het is niet om het geld te doen maar om de regering te dwingen voor'de rechter duidelijk te maken dat alles is gedaan om de Zuid-Molukkers naar Nederland te krijgen. De rechtbank in Rotterdam heeft van morgen de 22-jarige assistent-accoun tant J. H. S. uit Schiedam conform de ets veroordeeld tot een jaar m.a., waar van drie maanden v.w. met drie Jaar proeftijd wegens verduistering van ruim 700 gulden ten nadele van 38 Feijenoord- supporters, die dit geld hadden gespaard om in Parijs het voetbalduel Reims Feijenoord te kunnen bezoeken. Enige dagen voor het gezelschap, dat uit vaste bezoekers van een café in Schiedam bestond, naar Parijs zou ver trekken bleek dat S., die voordien had aangeboden om de administratie van do reispot te voeren, zich over het bedrag had ontfermd. Iedere avond nadat de supporters hun bedragen ln de reispot hadden gestort leegde S. de inhoud in zijn eigen zak en vertrok dan vaak heel laat nog naar Den Haag om daar in een bepaalde buurt kwistig met het door zijn voebalvrienden verzamelde geld rond te strooien. De Marine Voorlichtingsdienst heeft gisteren meegedeeld, dat vertegen woordigers van een groot staalbedrijf in Oostenrijk thans in Nederland zijn om ..routinebesprekingen" te voeren met de Koninklijke Marine over de behandeling van niet-magnetisch staal, dat door deze firma aan de Koninklijke Marine is ge leverd. Dit niet-magnetisch staal, alleen verwerkt in onderdelen aan boord van ce tot de Koninklijke Marine behorende ln Nederland gebouwde houten mijnen vegers. Dit om deze mijnenvegers zo ongevoelig mogelijk te maken bij het vegen van magnetische mijnen. Op an dere marineschepen komt dit staal niet voor, ook niet aan boord van 'de Neder landse onderzeeboten. Niet-magnetisch staal Is, meer dan gewone staalsoorten aar corrosieverschijnselen onderhevig. In verband hiermede zijn verschillende on derdelen, die oorspronkelijk in niet- magnetisch staal werden uitgevoerd, ver- Het sprookje van iedere dag VAMPYRETTE ALU DE LUXE f 135.- Polirette f 145.- Tapijtklopper f 123.- Populair over de hele wereld: de vlot han teerbare steelstofzui- ger. AEG Vampyrette de Luxe. Hangt in een klein hoekje altijd voor onmiddellijk gebruik gereed. Heel krachtig, heel handig. Papieren stofzakken. Geen rom mel. Practische hulp stukken. En uit te breiden met vloer- wrijver of met de spe ciale tapijtklopper Zuigen, kloppen en borstelen of wrijven met 2 krachtige mo toren. Uniek. AEG. AMSTERDAM metdeproducten AEG, Telefunken en Osram Wereldvermaard sinds mensenheugenis vangen door conventionele stalen onder- leien, of met een plastic laag bedekt. De kustmijnenvegers vertoonden cor rosie verschijnselen aan roeren, kimkle- len en ankerkettingen, de ondiepwater- aijnenvegers, die in een latef stadium werden gebouwd, alleen aan de anker kettingen. De operatieve eigenschappen van de schepen werden niet aangetast Eventuele vervanging heeft plaats tijdens de normale onderhoudsperiode. Daar het van belang is bij het vegen van magnetische mijnen voor de zelf- oescherming van de mijnenvegers om zoveel mogelijk nlet-magnetische mate rialen te gebruiken, vinden geregeld be sprekingen plaats met technici van bo venbedoelde firma. Men verwacht dat de oorzaken, die leiden tot het bovenver melde verschijnsel, kunnen worden op geheven. zodat in de toekomst dit niet- magnetische materiaal in volle omvang gebruikt zal kunnen worden. De Marine :s overigens van mening, dat nog vele onderzoekingen zullen moeten worden gedaan om tot optimale toepassingsmoge. lijkheden te kunnen komen. Die onder zoekingen worden door de Koninklijke Marine gesteund. (Reeds in een deel van onze editie ge plaatst. Red.) De Betuwe staat deze week in bloei, mooier dan ooit. Volgens deskundigen 19 de bloei bijzonder rijk. Er kunnen nog nachtvorsten komen die schade veroor zaken. maar het begint er op te lijken, dat 1963 een goed en overvloedig fruit- jaar wordt. Een meer dan middelmatige oogst van fruit moge voor de kweker tegenwoordig niet zo aantrekkelijk zijn, voor de consument liggen de papieren anders. Deze zal van een goede oogst aan vruchten in allerlei variëteiten kun nen profiteren. In sommige pruimensoorten loopt de bloesem ten einde of gaat schuil achter jong groen maar de peren staan er met hun witte kronen rijk voor. B. en W. van Vlieland hebben het ministerie van defensie per telegram la ten weten, dat zie in principe afwijzend staan tegenover diens verzoek om ook ln de gehele maand mei, gedurende één week in juni en één week in juli, schiet oefeningen met tanks op de Vliehorst te mogen houden. De burgemeester van Vlieland de heer A. Anker, verwacht allereerst dat de vogelstand te veel hin der van het schieten zal ondervinden, Ten tweede verwacht hij te veel hinder voor de plaatselijke bevolking. In de derde plaats denkt hij dat het toerisme en de recreatie er door getroffen zullen worden. Defensie bezit sinds 1957 een op de hinderwet gebaseerde vergunning om in de periode van 1 september tot 15 april met tanks schietoèfeningen op de Vlie horst te houden. Vorig jaar werden bij wijze van proef ook enkele schietoefe ningen gehouden in de „verboden maan den". (Van onze soc. econ. redactie) Het college van rijksbemiddelaara {leeft de collectieve arbeidsovereen komst voor de handarbeiders van de Nederlandse Philipsbedrijven goedge keurd nadat de stichting van de arbeid het niet eens kon worden over de over eengekomen loonsverhoging van 2.97 procent, die een overschrijding van de gemiddeld toegelaten loonstijging (2.7 procent) betekende met 0,27 procent, en bovendien bezwaar had tegen de be palingen ten aanzien van de vrouwen- lonen. Het college bleek hiertegen geen bezwaar te hebben. MAANDAG 20 mei a.s. zal de be kende Haagse kunstschilder en nestor van onze landschapschilders. Paul Arntzenius, zijn 80ste verjaar dag vieren. Wie deze man, met het élan van iemand van middelbare leeftijd, kent, zal het moeilijk kunnen gelo ven. Dagelijks nog volop aan de arbeid met een ongekend enthousiasme, in het bezit van een spitse geest en een scherp oordeel, heel goed in staat om in enkele wel gekozen woorden klaar en helder zijn gedachten te formuleren, zo troffen we de a.s. ju bilaris aan Een van de weinige inconveniënten van zijn hoge leeftijd, het niet meer bui ten kunnen schilderen, werd onmiddel lijk omgezet in een voordeel, n.l. hel zich nu geheel kunnen wijden aan stil leven en portret. Op 20 mei 1880 zag Arntzenius, als de enige jongen van een drieling, het le venslicht in Den Haag. Zijn moeder ver- 'loor hü 6 weken na zijn geboorte, de vader achterblijvend met 6 kinderen, waarvan de'oudste 6 jahr was. De familie Arntzenius bewoonde de -- bij de oudere Hagenaars nog wel be kende Kanaalvilla. Een ander gedeelte van deze villa diende de familie Tholen lot behuizing. Toen vader Arntzenius na een jaar hertrouwde met een zuster van de schil der Willem Wltsen, werd een deel van liet jeugdige Arntzenius-gezin opgevoed door mevrouw Tholen, hierin voor wat het artistieke gedeelte vooral betreft, ijverig bijgestaan door haar man, de bekende schilder W. B. Tholen. De beeldende kunst werd de jonge Paul alzo met de paplepel ingegeven. Hij beschouwt Tholen dan ook volstrekt als zijn leermeester aan wie hij alles te danken heeft, ofschoon hij voor verdere verdieping van zyn balent ook nog we) hospiteerde aan dc Haagse Academie. Hoe geëigend dit milieu was voor al gehele kunstontwikkeling, waarin de jonge Arntzenius terecht was gekomen, wordt wel duidelijk als men bedenkt, ctat er levendige contacten waren met Witsen, Breitner. Piet Meiners en zoveel andere coryfeeën van de toenmalige schildersbent en dat bovendien de emi nente Floris Arntzenius een neef was Deze hele époque weet de a.s. jubilaris opnieuw tot leven te wekken met boelen, de verhalen, doorspekt met puntige anec dotes en dit alles op uiterst beweeglijke wijze voorgedragen Heel anders wordt zijn instelling wan neer men vraagt naar wat bijzonderhe- den uit zijn eigen leven. Met een zekere 1 schroom komt er dan wel een relaas los. j maar telkens toch weer vallen er namen 1 van andere grootheden tussendoor en J men krijgt sterk de indruk, dat Arnt- 1 zenius liever getuigt van de verdiensten J van anderen, dan uit te willen weiden 1 over eigen prestaties. Niettemin groeit er langzaam het beeld j vjin de man, zoals men zioh die eigenlijk 1 uit zijn werk al had voorgesteld. Over- 1 gevoelig, wat timide, maar met kern- achtige meningen, zoals „Kunst verdraagt 1 geen leugen" of iets geheel anders „de grammofoon is de grootste technl- 1 sche zegen van deze eeuw, immers je hebt de vrije keuze, op het ogenblik dat 1 je gedisponeerd bent, de schoonste din* gen te beluisteren, dit in tegenstelling 1 tol de televisie die een inbreuk op Je privacy maakt." De heren Siebe van der Zee en Ger Lugtenburg zijn voor de AVRO naar Amerika geweest en hebben daar contacten gelegd en hernieuwd aan de oost- en de west kust. Hun doel was, zich nader te oriënteren betreffende de Ameri kaanse televisie en eens te zien of er programma's waren die de AVRO kan overnemen dan wel in principe volgen. Enige beslissing hierover kan nu nog niet worden genomen. Na in acht dagen tijds ongeveer hon derd uren in New York televisie to hebben gezien, slaakte Siebe van der Zee de verzuchting: „Ik zou wel twee maal zoveel zendtijd willen hebben als nu, dan kun je pas vooruit!" Hy gelooft dat het afgezien van de technische faciliteiten daarvoor nodig mogelük zou zün, tweemaal zoveel zendtijd als nu te vullen, puttende uit hetzelfde arsenaal van binnen- en bui tenlandse artisten als nu cn dan met aanvulling van goede buitenlandse pro gramma's. Het televisiekyken op de New York- se hotelkamer, met een keuze uit tien programma's w.o. die van de drie gro te networks ABC, NBC en CBS, is da heren goed bevallen. „WU hebben ons althans niet ver veeld. Dc Amerikaanse televisie is sterk op verstrooiing ingesteld, middel matig van inhoud (hoewel er ook heel goede en educatieve programma's z{Jn) maar technisch perfect uitgevoerd." Beide AVRO-medewerkers zijn er van overtuigd, dat de grote kracht van de Amerikaanse programma's zit inde continuïteit en de zee van tijd waarover men beschikt- het is normaal dat een programma 22 uur per etmaal d.w.z. van 6 uur 's morgens tot 4 uur 's nachts ln de ether is. Over het geheel genomen is dit alle maal amusement, en alles wordt na- tuurlyk met de regelmaat van een klok onderbroken door advertenties Daarvoor zorgt in de studio's een com puter, die niet alleen de commercials invoegt maar ook programma's die te lang zijn domweg afbreekt, ook al is er juist een wat te breedvoerige spre- ker aan het woord. Er worden door alle stations heel veel spelletjes uitgezonden. Wie dat wil kon er bijv. al de gehele ochtend onaf gebroken van genieten, door van het ene station op het andere over te scha kelen, dat begint 's morgens om half 9 al. Het is dikwijls hersengymnastiek en dc vragen hebben heel vaak betrek king op de eigen geschiedenis van het land. Vaderlandsliefde komt In de pro gramma's veel naar voren, niet alleen bü dc talryke spelletjes, maar ook b(jv. door hier en daar eens een vlag op te. stellen in het decor. Ook de avond brengt, over alle sta tions, spelletjes, verder in Hollywood op de band vastgelegde korte kome dies. nieuws en verder reeksen ouda speelfilms van voor de oorlog, en dan tot diep in de nacht. Is de ene film uit. dan begint de andere. Heel veel wordt er ook voor kinde ren uitgezonden en bij die program ma's is ook nogal eens iets op de zelf werkzaamheid gericht „Over het geheel genomen", aldus de heer Van der Zee, „Is het allemaal heel licht van toon en erg onderhoudend. Worden er ernstige onderwerpen aan gesneden, dan gebeurt dit in een soort gesprek, waaraan dan toch ook weer wedstrijdvragen aan verbonden zyn. En deskundigen die dan even een woordje meespreken, zyn altyd bü de hand. Werkelijk ernstige programma's worden nooit 's avonds uitgezonden, maar bijv. op zondagmiddag." Ook zün er regelmatig religieuze uitzendingen, maar geen reportages van kerkdiensten. Ze worden gege ven In een soort toneelspel ofwel ook weer in een wedstrijd in Bijbelken nis voor kinderen. Onderhoudend en boeiend moet alles zün. In feite zendt alleen het network NBC (het grootste) enige uren per dag in kleuren uit, zo af en toe een half uurtje, een uur of drie in totaal. Op ge wone ontvangers krijgt men die beel den in zwart-wit goed over. Zoals wij onlangs al meedeelden: van de 50 miljoen Amerikaanse tv-ontvan gers zijn er ongeveer 1 miljoen ge schikt voor kleuren-televisie. en er ko men per jaar ongeveer 160.00 bü. zo dat de vordering zeer langzaam gaat. Het is bovendien erg moeilijk, het beeld goed af te stellen op de kleuren. Niets gaat erg diep bü de Ameri kaanse televisie, ook het drama niet. Zeer juist dc typering van het Ameri kaanse televisietoneel, die de heer Van der Zrc ons overbracht: „happy plays with happy problems to happy people". De meeste indruk maakte de techni sche perfectie en het zeer snelle stu diowerk bü decorbouw, dat de AVRO- waarnemers in Amerika zagen. Men toont nu meer belangstelling voor Europa dan vroeger, maar in Eu ropa gemaakte programma's komen nimmer op de beeldbuis. Al wat er wordt vertoond is uitsluitend door Amerikaanse tv-teams in Europa op genomen. En veel meer dan de voor stellingen in „International Hour" is niet voorhanden. vanavond Een uiterst „muzikaal" iemand dus ook ten naar zijn eigen woorden: „de ene vorm van kunst is nauwelü'ks van de ander los te denken"), een universeel denkend en godvruchtig man. Een man ook, die een grote kunstcol lectie aanlegde met een vaste lijn („ik ben erg Frans georiënteerd") waaronder men meesters vindt als Daubigny. Geor ge Michel. Fantin Latour, maar ook een „I-Iebt u mademoiselle Grèy nog weieens ge zien?" vroeg Poirot. zich met een onschuldig gezicht tot de secretaris wendende. mj ja, een of twee keer", zei Knvghton „Vreemd dat je me daar nooit iets van ver teld hebt, Knighton", zei Van Aldin. „Ooh. ik dacht dat het u niet interesseerde." „Ik mag dat meisje heel graag ly/den." „Het is zonde en jammer dat ze zich weer in dat St. Mary Mead heeft begraven", zei Poi rot. „Het is heel mooi van haar", sprak Knigihton met vuur. „Er zijn heel weitiig mensen, die het haar zouden nadoen^ een kribbige oude tante te gaan verzorgen, die geen enkele aanspraak op haar heeft." ..Ik zeg niets", zei Poirot, met een lichtje in zyn ogen. „Maar jammer is het toch. En nu, messieurs, laten we tot de zaak komen." Beide mannen keken hem nieuwsgierig aan. „U moet niet schrikken van wat ik ga zeg gen. Stelt u zich eens voor. monsieur Van Al din, dat Derek Kettering tenslotte toch de moord niet had begaan?" „Wat?" Beide mannen staarden hem aan. „Veronderstel, zeg ik, dat monsieur Kettering zijn vrouw eens niet vermoord had?" „Bent u gek, mr. Poirot?" Het was Van Aldin die sprak. „Neen", zei Poirot, „ik ben niet gek. Ik hen een beetje excentriek misschien, tenminste dat zeggen de mensen. Maar in mijn vak ben ik heus erg bij. Ik vraag u, monsieur Van Aldin, zou u blij zyn of zou u het jammer vinden wanneer bleek dat wat ik zei de waarheid was?" „Natuurlijk zou ik mij verheugen", antwoord de Van Aldin na enig nadenken. ..Is dit een oefening in het maken van veronderstel'!ingen, mr. Poirot, of heeft u bepaalde feiten op het oog?" Poirot keek naar het plafond. Toen zei hij rustig: „Er bestaat een kleine kans dat het tenslotte toch graaf de la Roche was. In ieder geval heb ik kans gezien zijn alibi te wraken." Het geheim van door AGATHA CHRISTIE „Maar de robijnen!" zei dc miljonair. „De robynen die de graaf in zijn bezit had waren vals." „En klaarblijkelijk zou hij de misdaad alleen begaan hebben om de robynen te krijgen. Maar u ziet één punt over het hoofd, monsieur Van Aldin. Wat de robijnen aangaat zou een ander hem vóór geweest kunnen zyn." „Maar dat is een gieheel nieuwe theorie", riep Knighton. „Gelooft u werkelijk al die onzin?" vroeg de miljonair. ,.De zaak is nog niet bewezen," zei Poirot rustig. „Het is dus nog slechts een theorie; maar ik zeg u dit, monsieur Van Aldin, de feiten zijn waard onderzocht te worden. U moet met me meegaan naar het Zuiden van Frank rijk en ter plaatse helpen met het onderzoek." „Gelooft u werkelijk dat dit nodig is dat ik meega, bedoel ik?" „Ik dacht dat het niets anders zou zijn dan uw eigen verlangen." Er klonk een verwijt in zyn toon dat de an der niet ontging. „Ja. ja, natuurlijk," zei hij. „Wanneer wilt u vertrekken, mr. Poirot?" „Is u op het ogenblik erg bezet, monsieur Van Aldin?" Maar de miljonair hief zijn hand gerustellend op. „Ik vind dat deze zaak voorgaat," zei hij. „Dus mr. Poirot, morgen. Welke trein?" „Laten we de blauwe trein nemen, zou ik zeg gen." HOOFDSTUK XXXII Nogmaals dc blauwe trein De „miljonairs-trein", zoals hy soms wordt genoemd, suisde door een bocht in dc spoorlijn met een snelheid die niet omgevaarlyk scheen. Van Aldin. Knighton en Poirot zaten zwijgend bij elkaar. Knighton en Van Aldin hadden twee met elkaar in verbinding staande coupé's, juist zoals op de fatale dag het geval was geweest met Ruth Kettering en haar kamermeisje. P01- rots compartiment lag verderop in de wagen. De reis was voor Van Aldin vol pijnlijke her inneringen. Poirot en Knighton spraken samen nu en dan zachi. zonder hem te storen. Toen echter de trein zyn langzame tocht rondom de ceintuurbaan had volbracht en het Gare de Lyon bereikte, werd Poirot plotseling een cn al leven en actie. Van Aldin begreep dat zijn doel met deze reis deels ook was geweest de misdaad te reconstrueren. Poirot zelf ver vulde alle rollen. Nu eens was hij het meisje dat in haar compartiment was opgesloten, dan weer mevrouw Kettering die haar man met verbazing en een weinig angst herkende, en ten slotte Derek Kettering, die ontdekte dat zyn vrouw in de trein reisde. Hij onderzocht ver schillende mogelykheden, zoals bijvoorbeeld dc beste manier waarop iemand zich in het twee de compartiment kon verbergen. Toen scheen hy plotseling een idee te krijgen Hij greep Van Aldin bij de arm. „Maar dat ik daar niet aan gedacht hebl We moeten onze reis te Parijs onderbreken. Vlug, vlug, we moeten dadelijk uitstappen." Hij greep zijn koffers en snelde de trein uit. Van Aldin en Knighton, verbaasd doch gehoor zaam, volgden hem. Van Aldin, die zich een maal een opinie had gevormd over Poirots be kwaamheid, liet die niet gemakkelijk weer va ren. Aan de uitgang werden ze tegengehouden. Hun biljetten waren in het bezit van de conduc teur van de trein, iets wat ze alle drie waren vergeten. Poirot legde de zaak uit, vlug, welsprekend, dringend: maar de beambte liet zich niet ver bidden. En opeens zweeg Poirot. Midden in een zin bleef hij steken. (Wordt vervolgd) juweeltje van Jacob Maris en een su- i perbe Isaac Israels. Een verzameling die 1 nog steeds ..uitgebouwd'' wordt met als 1 enig doelj haar in haar geheel weg 1 te schenken aan het Gouds museum. Zo tussen neus en lippen komt men dan aan de weet. dat Arntzenius circa 300 J schilderyen verspeelde met het bombar- dement in het Bezuidenhout, welke enor- me klap hem toch niet deed aarzelen 1 opnieuw te beginnen. Als uw verslaggever informeert in J welk jaar hem de Jacob Maris-prijs toe- 1 viel moet hij lang in zijn herinnering 1 graven om ten slotte mee te delen dat 1 het in 1949 was. maar diezelfde man 1 weet vlot feiten en data een ander be- 1 treffende, met de grootste nauwkeurig- 1 heid op te sommen. Al deze dingen stempelen hem naast 1 zijn kunstenaarschap tot een bijzonder animabcl mens, sinds onheugelüke tij* 1 den lid van „Pulchri Studio", waar men zyn werk regelmatig op groepstentoon- 1 stellingen kan ontmoeten. Ook geëerd met de nodige separaattentoonstcllingen. 1 waarvan een nieuwe in voorbereiding is. Dan zal men Arntzenius zien in een ge- 1 heel andere gedaante, met de uitkomsten j van de laatste 10 jaar. n.l. met een reeks 1 portretten gewüd aan de vermaarde wüs- géer uit India. Inayat Khan. voor wie 1 hij een grote bewondering heeft en wiens J filosofieën een integrerend deel van zijn 1 denken vormen. De jubilaris die eerstdaags 80 jaar ..Jong" wordt en nog steeds openstaat voor alles wat zinvol is in dit leven, zal zün talloze collegae en vrienden, graag op de 20ste mei van 3 tot 5 uur in een J der zalen van Pulchri Studio ontvangen G. K. .c..... 1. 402 ni. 19.00 Nws en weer- bericht '9 :0 Koorzang: gewijde muz 19.30 Radiokrant 19.30 Politieke lezing 20.00 Ope- raconcerl (gr) 22.00 Kerkorgclconcert 22.30 a Nws en SOS-bericliten 22.4o Avondover- ,2.,- - concert (v< Hilversum II, 298 m. 19.00 V d kleuters .9.03 Carrousel: licht progr 20.0o Nws 20.05 Radlophiiharm orkest en soliste: moderne muz 21.05 De straaljonk. hoorspel 22.10 Koor en symfonieork (gr) 22 30 Nwa cn medcd 22 40 Actualiteiten 23.00 Sportactua- liteiten 23.lo Discotarla 23.55—24.00 Nwa j TELEVISIE J KRO: 14.30 V d vrouw 1513 Pauia 15.30',5.45 V d kinderen 19.30 B x Euro- pacup documentair progr. NTS: 20.00 Journaal KRO 20.20 Actualiteiten 20.45 i Kunstkroniek 21.'.5 Uitkomst, toneelstuk 1 22,35 Epiloog NTS: 22.45—22 50 Journaal. Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. NCRV; TOO Nws 7 .0 Dagopening 7.20 Klass gram 7.45 Radiokrant 8.00 Nws 8.15 Lichte gram 9.00 V d zieken 9 35 Waterstanden 9.4o V d vrouw ;o.;0 Pianorecital (gr) 10.15 Mor gendienst 10.45 Moderne gram 10.55 Bul gaarse volksinuz 11.15 In 't zilver, progr voor oudere luisteraars '.2.00 Amue mux 2 30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw '.2.33 Licht instrumentaal kwar tel 12.53 Gram of actualiteiten 13.0o Nwa 13.13 Licht Instrumentaal ensemble en zcngsolisten 13.40 Gram 13.50 Dansmuziek 14.05 Schoolradio 14.25 Gelders orkest cn solist: moderne muz 15.30 Militair ork gr) 5 40 Koorzang (gr) 15.5S Licht In strumentaal kwintet 16.15 Duizendschoon - Keukenkruiden, lezing 16 30 Oude kamer- muz .6.45 Amus muz (gr) 17.00 Declama tie 1720 Gram 17 30 Country and Western Music (gr) '.7 40 Beursberichten 17 45 Or- kestmuz 3.20 De Hangmat: licht progr 18 .50 Regcringsultz: Actueel onderwerp. Hilversum II, 298 m. VARA: 7 00 Nwa 1 :0 Ochtendgym 20 Socialistisch strijd- icd 7 23 Klaarwakker. lichte gram re portages, meded cn comm (om 7 35* Van dc voorpagina) 8Oo Nws en sociallatiach strijdlied 8 8 Lichte gram 9.00 Ochtend- gym v d vrouw 9 10 Moderne gram VPRO '0 00 Schoolradio. VARA: 10.20 V d vrouw 1100 V d kleuters 15 Altviool en piano: moderne muz 11.40 Elektronisch orgel en zang AVRO: 12,00 Licht ensemble met zangsolisten '.2 20 Regeringsuitz- Uit en- ding v d landbouw 12.30 Meded ten ba- lioove van land- en tuinbouw 12 33 Sport ei. iccreatie 13.00 Nws 13 Ij Medcd. even tueel actueel of gram 13.25 Beursberichten 3.30 Licht ensemble '.4.00 Fluit en plano '1 '7^ ^,ater van c,e Hellkon. literair progr 410 Pianorecital (gr): klass muz 15.00 aan Je woord, literaire quiz. VARA 8 00 Grepen uit de muziekgeschiedenis, lezing ,6.30 Licht c-nsemble met zangao- isi (licrli van vrijdag 10 mei Jl) 18 50 Lichte gram 7.00 V d zieken 17 30 Muaet- le-orkeat 17,50 Actualiteiten 18.00 Nwa 2 foiltlekc lezing 13.23 Roemeen» ork .8 00 Loon naar werken, actueel praatje, I'ELEV 1SIE AVRO :9.30 V d jeugd. NTS: 20.00 Journaal en wecroverzlcht AVRO: 20 20 Actualiteiten 20.30 Onze vriend Higgina. TV-fllm 2! 00 AVRO Music-Hal! 22.05 Bestemming: de maan, documentaire vau dc BBC 22.35—22.40 Journaal. vakantie, goede reisl daar staat BAYER achter

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9