Aanvulling van gevoerd beleid is noodzakelijk Uit!... Prof A. Geyser werd in ere hersteld goed/ \xm Vrijzinnigheid wint veld in Ned. Herv. Kerk FELIX Een kanttekening DE UITSLAG IN DE PERS Bezinning met r.k. christenen Ds. J. A. Steenbeek overleden Een woord voor vandaag Veroordeling door een misverstand Rit besprekingen met Hongaarse regering zijn vastgelopen r~ MMM mmm Experiment voor busvervoer in Rome succes Oecum.-liturgisch pinksterweekeinde 2 DONDERDAG 16 MEI 1963 J)E pers blijkt terecht geneigd, in de uitslag van gisteren een goedkeuring te xien van het beleid, door het kabinet-De Quay gevoerd. Behalve voor de K.V.P., schrijft bijvoorbeeld De Volkskrant (r.k,), is ook voor het kabinet de uitslag een zeer goede geweest. Al eve terecht constateert Trouw (chr. nat.), dat de christelijke partijen getoona hebben een blok te vormen, van groot gewicht voor de politieke toe komst van Nederland. Socialisten en liberalen, die zozeer het nut van chris telijke partijformatie hebben aangevochten, zullen zich anders ten opzichte van deze partijen moeten gaan instellen. Het verlies dat de A.R.P. heeft geleden brengt Trouw in verband met de stormen die in deze partij hebben gewoed en die enige achteruitgang wel deden verwachten. Echter, aldus het blad, hebben de trouw en de liefde voor de beginselen het gewonnen van de irritatie. Dat de socialistische pers in het bijzonder teleurgesteld is over het socialis tisch verlies, laat zich begrijpen. Als verliezende partij, constateert Het Vrije Volk met spijtigheid, moeten wij afwachten, in welke richting de confes sionele partijen het bij de kabinetsformatie denken te zoeken. De P.v.d.A. moet naar het oordeel van het blad onverdroten vasthouden aan een politiek op langere termijn. Ook het Parool stelt vast, dat de P.v.d.A. met haar activiteiten duidelijk niet tot de verbeelding heeft kunnen spreken. Bovendien heeft ze met haar oppositie niet altijd in de roos geschoten. In de perscommentaren wordt uiteraard stilgestaan bij de winst van de Boe renpartij. Een gezond verschijnsel wordt daarin over het algemeen, bijvoor beeld door het r.k. blad De Tijd-De Maasbode, niet gezien. Er is, schrijft dit blad, geen reden zich over een negatieve instelling van een deel van het kiezerscorps te verheugen. In dit deel van de uitspraak der kiezers ziet een blad als De Telegraaf niet zozeer een uitspraak tegen de regeringspolitick als wel tegen het semi- officlële lichaam het Landbouwschap. Voor de positie van het Landbouw schap en andere p.b.o.-lnstellingen zal deze uitspraak naar het oordeel van dit blad zeker gevolgen hebben. Om nog even bij dit punt te blijven ook de Nieuwe Rotterdamse Courant merkt in dit verband op, dat de kiezers zich in ruime mate hebben laten lokken door nieuwelingen, van wie weinig constructiefs te verwachten is; daarvoor verdienen zij allerminst een element. In gelijke gce6t het Algemeen Handelsblad, dat in het verschijnsel van de splinterpartijen een aanwijzing ziet, dat een niet onaanzienlijke groep van kiezers aan werkelijke politieke bewustwording nog niet toe is. Het Vrije Volk ziet eveneens in de overwinning van de Boerenpartij een beschamende zaak. Wat nog betreft de komende partijformatie, vraagt de N.R.C. zich met be trekking tot de P.v.d.A. af, of een verliezer een aantrekkelijker partner heten mag. De Waarheid ziet het als volgt: de P.v.d.A. heeft de reactie in de kaart gespeeld door het anticommunisme op te voeren. Maar, aldus dit blad, com munisten en socialisten dienen zich aaneen te sluiten om door eensgezinde actie de belangen der werkers van vrede en welvaart te verdedigen. (Advertentie) Voorzitter Verbond chr. werkgevers: Veel wensen aan nieuwe regering (Van onze soc.-economische red.) DE VOORZITTER van het Ver bond van protestants-christe lijke werkgevers in Nederland, de heer H. H. Wemmers, heeft heden morgen verklaard, dat naar zijn mening het beleid van het kabinet De Quay door het nieuwe kabinet in hoofdzaak moet worden gecon tinueerd, opdat daarvan in de ko mende jaren de vruchten kunnen worden geplukt. Dit beleid zou echter op enkele punten moeten worden aangevuld. Met het oog In zijn jaarrede voor het Ver bond van protestants-christe lijke werkgevers heeft de heer H. H. Wemmers hedenmorgen zijn instemming betuigd met het denkbeeld van de voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond, om te komen tot een goed voor bereid en breed opgezet chris- telijk-sociaal congres. De heer Van Mastrigt uitte deze wens op de onlangs gehouden jubi leumbijeenkomst van het Con vent van christelijk-socidle or ganisaties. De heer Wemmers, die ook voorzitter van dit convent is, zei het pleidooi van de heer Van Mastrigt voor een bezin ning in christelijke kring graag te steunen en hij voegde er aan toe het van belang te achten dat ook de rooms-katholieke christenen bij deze bezinning worden betrokken, omdat over tal van belangrijke maatschap pelijke vraagstukken in r.k.- kring en in reformatorische kring gelijk wordt gedacht. Hij meende, dat wij dit niet mo gen negeren. ,,De erkenning misschien beter nog: de hér- kenning van ons gemeen schappelijke fundament zal er ons toe mogen brengen de gees telijke krachten te bundelen tot een gemeenschappelijke bezin ning op de maatschappelijke bouwsels, die bij dat funda ment passen". In do ouderdom van 81 jaar Is te Stadskanaal overleden ds. J. A. Steen beek, emeritus-predikant van de Neder landse Hervormde Kerk. Ds. Steenbeek werd 30 december 1881 te Moerkapelle bU Gouda, waar zUn vader predikant was. geboren. HU bezocht het gereformeerd gymnasium te Amsterdam en studeerde aan de universiteiten van Genève en Utrecht. In 1905 werd hij kandidaat in Noord- Brabant en was daarna enige tijd werk zaam als hulpprediker te Nieuwweerdin- ge. 1 juni werd hij in het predikambt bevestigd te Foudgum in Friesland. Hij diende de gemeente van Opende (Gro ningen). Dantumawoude. Nijehaske. en Stadskanaal. Na in zijn laatste gemeente achttien Jaar werkzaam te zijn geweest, ging hij in 1947 met emeritaat, waarna hy tot 1952 in zijn oude gemeente te Dantuma woude nog als hulpprediker werkzaam was. Ds. Steenbeek is tal van jaren le raar godsdienstonderwijs geweest aan de christelijke h.b.s. te Stadskanaal. In deze gemeente heeft hij tal van functies be kleed. (Advertentie) Ds. Bloemsma tot herv.-geref. ambtsdragers: (Van een onzer medewerkers) In de lentevergaderang, een de zer dagen te Utrecht gehouden, van het verband van hervormd gereformeerde ambtsdragers in de Ned. Herv. Kerk werd de vraag aan de orde gesteld of de vrijzinnigheid veld wint in de her vormde kerk. Ds. L. J. Bloem sma te Ommen leidde dit onder werp in. Hij maakte onderscheid tussen de symptomen en de ach tergronden der vooruitdringende vrijzinnigheid. Ds. Bloemsma erkende dat in vryzinnig- kerkelijke kringen er zelf geen overeen stemming heerst. Van links gingen stem men op om de gelederen te zuiveren en het „front" te verkorten. Men stelt vast dat er grenzen zijn maar is beducht voor concessies aan „rechts" die de vryzinnige „waarheid" geweld aan doen. Daarom is men ook verbolgen wanneer de kerk bij voorbeeld ook maar een vinger uitsteekt naar prof. Smits. Er moge verschil zijn. maar zowel rechts- als linksvrijzinnigen eisen een legitieme plaats binnen de ruimte der Kerk. Als het aankomt op een keuze, vormen allen één front en men handhaaft Smits. De synode weet dat. De kerk kan zich niet verontschuldigen met een: „Wij heb ben het niet geweten." Doch er zijn Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar 's Grevelduin-Ca- pelle en Vrijhoeven: R. T. Huizinga te Ouderkerk a.d. LJssel. Bedankt voor Woudenberg: D. v.d. Berg te Veenendaal. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Lewedorp. Rilland Bath en te Emmer compascuum: G. Manen- schijn kand. te Amsterdam-Oost, geen 'verdere beroepen in overweging kan nemen. Tweetal te Drachten (ode pred. pl.). J. Dijkstra te Klazienaveen en K. Ubels te Vroomshoop. GEREF. KERKEN (vrijgem) Beroepen te Schildwolde: R. te Velde te (/.urnen. kerkorde dan niet bewandeld? Zou niet moeten worden uitgemaakt of de belij denis dan zo herzien moet worden dat ook vrijzinnigen er een legitieme plaats krijgen? Oorzaken Er zijn verscheidene oorzaken. Ds. Bloemsma noemde er enkele: 1. Veel uit de theologie van Karl Barth is onrijp, onverteerd en verwrongen de Kerk binnengekomen. Sporen daarvan zijn ook in de Kerkorde. Er is een men taliteit waarbij letterlyk alles discutabel wordt gesteld. Gezag is vaak louter for meel geworden. 2. Hoe staat het met het schriftgezag? De grote vraag blijft: Wat zegt de Schrift? De antwoorden op deze vraag zijn zeer different. Daarom is er geen gezag. Waar blijft de „dankbare gehoorzaamheid" en de Heilige Schrift in de praktyk? Het schijnt soms of men toch vooral de Schrift zich wil laten verantwoorden voor het forum van het moderne levens- gewoel. De nood van het ogenblik gaat dan boven de stellige uitspraak van de Schrift, die „tijdgebonden" geacht worden. Daardoor stijgen de kansen voor de vrij zinnigen. 3. De belijdenis. Het „in overeenstem ming met" is afgezwakt tot een „in ge meenschap" met de belijdenis. De Kerk bemoeit zich met alles, maar niet met de vragen, die prealabel zijn. Dr. Koopmans vroeg eens waarover in de Kerk nu an ders geschreven moest worden dan over daarop gaf de heer Wemmers uiting aan enkele belangrijke wen sen, die bij het verbond leven: een ander uitgangspunt voor de be rekening van het voor belastingverla ging en uitgavenvergroting beschikbare bedrag: verlaging van de loon- en inkom stenbelasting: waar mogelijk de inkomensherver deling beperken tot de fiscale sfeer; vervanging van het bouwbeleid naar capaciteit door een behoeftebe- leid: voorkoming van een verstarring in de prijsstructuur. Wat de belastingen betreft, zei de heer Wemmers, die sprak in de vandaag in het Kurhaus te Scheveningen gehouden jaarvergadering van het Verbond van protestants-christelijke werkgevers, dat minister Zijlstra in het verleden voor de berekening van het voor belastingver laging en voor uitgavenvergroting be schikbare bedrag steeds is uitgegaan van de groei van het reële nationale in komen. Naar de mening van de voorzitter is de beschikbare ruimte echter groter. Door een zekere prijsstijging, die wel nimmer geheel vermeden zal kunnen worden, is de nominale groei in de achter ons liggende jaren steeds groter geweest dan de reële toeneming. De heer Wemmers zei te vrezen, dat dit ook in de komende jaren zo zal zijn, doch dit betekent z.i., dat ook de be schikbare ruimte groter is dan hetgeen op grond van de reële stijging bere kend werd en dat daardoor een groter bedrag voor belastingverlaging ter be schikking kan komen. Particuliere tekorten Een belastingverlaging moet volgens de heer Wemmers in de eerste plaats van toepassing zijn op lonen en inkom sten. waarop in de Nederlandse be- lastingpolitiek een onevenredig zwaar accent wordt gelegd. Hij gispte „een stroming in het politieke leven", die meer voelt voor een netto-belastingver zwaring om te voorzien in tekorten in de publieke sector. „Inderdaad vragen in de publieke sfeer nog tal van voorzie ningen om realisering. Daartegenover staat echter, dat in de particuliere sec tor eveneens tekorten en zelfs grote te korten bestaan". Sprekende over de sociale verzekering zei de heer Wemmers, dat wij hiermee üi toenemende mate geconfronteerd dreigen te worden met het op fiscaal gebied reeds Ingeburgerde verschijnsel van de inkomensherverdellng. „Een verdere versterking van deze figuur in de sociale verzekering brengt ons wel zeer concreet in de situatie waarin het moeilijk, zo niet onmogelijk wordt de mate en daarmee de rechtvaardigheid en billijkheid, waarin de totale inko mensoverdracht plaats vindt nog goed te beoordelen," aldus de voorzitter van het V.P.C.W.. die zich afvroeg of het geen tijd wordt eens te overwegen of het geen aanbeveling verdient de in komensherverdeling voortaan te beper ken tot de fiscale sfeer. Hij zag daarin twee voordelen, nl. de controleerbaarheid van de inkomens overdracht en de zuivering der sociale verzekering van vreemde elementen, waarbij het accent weer komt te lig gen op het ruilevenwicht tussen betaal de premie en uitkering en de solidari teit weer tot haar oorspronkelijke bete kenis wordt teruggebracht. Bouwbeleid Met betrekking tot het bouwbeleid zei de heer Wemmers, dat het toenemende aantal aangehouden aanvragen om rijks- goedkeuring voor industriële projecten het bedrijfsleven met grote zorg vervult. Indien men thans besluit een fabriek te bouwen moet men 2 a 3 jaar wachten op een vergunning. De omvang van dit „stuwmeer" bedraagt reeds bijna 1 miljard. Deze situatie verdraagt zich niet met een actief en slagvaardig onderne mersbeleid. Om aan de moeilijkheden in de bouwsector het hoofd te bieden moet volgens de verbondsvoorzitter in de eerste plaats de sinds mei 1962 gehan teerde temporisatie bij de afgifte van rijksgoedkeuringen worden opgehe ven. Vervolgens moet een slagvaar dig en efficiënt vergunningenbeleid verspilling bij het gebruik van de scharse bouwcapaciteit voorkomen en voorts dient aan de bouw voor het bedrijfsleven een hogere prioriteit worden toegekend boven die in secto ren, waar de groei van onze economie minder belangrijk is en waar uitstel minder schade geeft. Daarnaast nodig een welbewust beleid ter ver groting van de bouwcapaciteit. „Te veel is het beleid in het verleden ge richt geweest op een verdeling van het tekort in plaats van op een ver mindering van het tekort. Het is de Om wakker en nuchter te kunnen blijven is een zekere toerusting nodig, zo zegt de apostel Paulus tot de Thes- salonicenzen. Voor het aanduiden van die toerusting ge bruikt Paulus een paar woorden, die aan het militaire be drijf zijn ontleend. Hij heeft het over een harnas en een helm. Het harnas van geloof en liefde, de helm van de hoop der zaligheid. Beide woorden wijzen op een defensieve Iioil- ding. En men zou geneigd zijn daaruit te concluderen, dat christenen zich maar liever niet aan het offensief moeten wagen, dat zij al lang blij mogen zijn als zij zonder al te grote kleerscheuren door het leven weten te komen. Wie dat denkt vergist zich. Wakker blijven en nuchter zijn het is méér dan passiviteit, het zijn uitingen van de hoogste ac tiviteit. Anders zou een toerusting met harnas en helm niet nodig zijn! Geloof en liefde beschermen de mens, die Christus als zijn Heer erkent, tegen afdwaling en verlok kingen van andere zijden, bi het harnas van geloof en liefde is het uitgesloten, dat men in slaap valt of zich overgeeft aan een roes. En die helm van de hoop der zaligheid Dat is de vastheid, ook voor de toekomst. De christelijke hoop is geen wissel op die toekomst, maar werkelijkheid, die straks van het voorlopige in het definitieve zal overgaan. Harnas en helm zijn onmisbaar om wakker en nuchter te blijven. H. H. WEMMERS hoogste tijd het capaciteitsbeleid te vervangen door een behoeftebeleid". Waarschuwing De heer Wemmers noemde de start van het nieuwe loonbeleid „niet slecht". Daarbij meende hij echter dat de werk gevers en werknemers goed doen zich te realiseren, dat de vrijheid en verant woordelijkheid in de loonvorming onder de huidige omstandigheden niet zozeer bestaan in het streven naar zo groot ,ke verschillen in lonen en loons verhogingen. maar in het beperken van 'e verschillen tot het noodzakelijke. Meent een bedrijf of bedrijfstak be slag te moeten leggen op een relatief groter deel van het arbeidspotentieel, dan zoeke men dit in meerdere mate te bereiken met andere middelen dan de factor loon", aldus de voorzitter, die zei, dat wij nog teveel leven in een sfeer, waarin wij menen, dat de loons verbeteringsmogelijkheden in 1962 en 1963 wel aan de krappe kant waren maar in de toekomst weer ruimer zul len zijn. Er dreigt zich hier en daar zoiets als een mythe van de matiging te vormen, doch de heer Wemmers liet hiertegen een waarschuwend woord horen, loonsverhogingen in 1962 en 1963 gaan de werkelijke mogelijkheden ruimschoots te boven. We doen verkeerd om voor 1964 op veel ruimere mogelijkheden te reke nen", aldus de heer Wemmers, die ook aandacht vroeg voor het probleem van de duur der looncontracten. Gevaren prijsbeleid De verbondsvoorzitter had grote waar dering voor het in de afgelopen jaren ge voerde prijsbeleid, doch hij noemde enke le nadelen, die dit beleid bij ongewijzig de voortzetting aankleven, nl. verstar ring in de prijsstructuur, die zich, met name bij een toenemende spanning in de economische situatie, kan ontladen in een plotselinge prijsstijging van enige omvang met alle gevolgen van dien voor het gehele loon- en prijsbeleid, en de on bevredigende wijze waarop prijsverho gingen tot stand komen, vooral in de sec toren. die vooraf goedkeuring moeten vragen. In zijn jaarrede pleitte de heer Wem mers ten slotte voor een nieuwe wijze van behandeling der E.E.G.-vraagstuk- ken, opdat het bedrijfsleven daarbij be ter kan worden betrokken. PROFESSOR Albert Geyser, de 43- jarige Zuidafrikaanse theoloog, die op beschuldiging van ketterij uit de Zuidafrikaanse Nederduits Hervorm de Kerk was gezet, is door deze kerk in ere hersteld. Hij heeft ook zijn be voegdheid als predikant weer terug gekregen. Professor Geyser is in september jl., nadat hij in eerste aanleg aan ketterij schuldig was bevonden, afgetreden als professor in de theologie aan de Uni versiteit te Pretoria. Hij is thans pro fessor in de godgeleerdheid aan de Uni versiteit te Witwatersrand. Professor Geyser was in mei 1962, na _»n proces met gesloten deuren, dat zes maanden had geduurd, door een uit dertien leden bestaande commissie van de Nederduits Hervormde Kerk schul dig bevonden aan ketterij. Hij kon te gen deze uitspraak in beroep gaan bij de algemene synode der kerk en bij het Zuidafrikaanse Hooggerechtshof. Verklaring Na de behandeling van zijn zaak door het hof hebben deze commissie en hijzelf een gemeenschappelijke ver klaring uitgegeven. Hierin wordt ge zegd dat de uitleg, die de commissie heeft gegeven aan Geysers mening over de Christologie (dat deel der theo logie. dat handelt over de Persoon van Christus), „onopzettelijk onjuist" is ge weest. In de Verklaring wordt'voorts gezegd dat de commissie, „in een geest van christelijke broederschap", heeft be paald dat alle kosten, die verbonden waren aan het door professor Geyser ingestelde beroep, voor rekening van de Nederduits Hervormde Kerk zullen ko men. De aanleiding tot het proces was een klacht, die drie studenten van profes sor Geyser tegen hem hadden inge diend op grond van „ketterse uitleg" van de brief van Paulus. aan de Fi- lippenzen. De Zuidafrikaanse Nederduits Hervormde Kerk gaat er van uit dat zij slechts blanken als lidmaten kan aanvaarden. Professor Geyser had aan gevoerd dat dit in strijd is met de Hei lige Schrift. Kennelijk was dat de eigen lijke achtergrond van dit tuchtproces. Overleg In de door de commissie van de Ne derduits Hervormde Kerk en professor Geyser uitgegeven verklaring wordt nog gezegd dat partijen een onderling over leg zijn begonnen, nadat de professor vorige week voor het Hooggerechtshof had verklaard dat hij de geloofsbelij denis van de kerk onderschreef. ..Het schijnt, dat er op dit punt ten tijde van het proces tegen professor Geyser een misverstand heeft bestaan, dat thans is opgehelderd", aldus de ver klaring. Besloten wordt met de mede deling dat professor Geyser heeft ver klaard de geloofsbelijdenis van Athana- sias (kerkleraar uit de vierde eeuw, die zich onder meer heeft doen kennen als een krachtig bestrijder van de leer van! Arius) altijd te hebben onderschreven. De commissie heeft zijn verzekering aanvaard. Tijdens het proces trad de van Stempvoort op als getuige voor Groninger hoogleraar, prof. dr. prof. Ge; P. A. Agostino Casaroli, ondersecreta ris van het pauselijk staatssecreta riaat, die namens het Vaticaan in Boedapest onderhandelingen heeft gevoerd over de betrekkingen tussen de Rooms Katholieke Kerk en de Hongaarse staat en de daarmee sa-, menhangende kwestie van kardinaal Mindszenty, is naar het Vaticaan te ruggekeerd voor nieuwe instructies. Zijn onderhandelingen met de Hon gaarse regering zijn vastgelopen, daar deze weigerde in te gaan op voorstellen tot normalisering van het kerkelijk leven. Om dezelfde reden zou kardinaal Mindszenty aan de paus verzocht heb ben, een beslissing over zijn toekomst te mogen uitstellen, aldus wordt uit welingelichte bron te Boedapest verno men. De moeilijkheden concentreren zich op het probleem van het benoe mingsrecht van het Vaticaan. De Hon gaarse regering zou bij de benoemin gen van bisschoppen een beslissende stem willen behouden. Bij de onderhandelingen zou de re gering bovendien vergaande concessies geëist hebben tegenover de toestemming voor deelneming van enkele bisschop pen, die overigens niet in hun functie kunnen terugkeren. Bovendien zou de regering haar kan didaten voor de vakante bisschopszetels willen opdringen. Met name had zij ge- eist dat kardinaal Mindszenty als aarts bisschop van Esztergom en primaat van Hongarije zou worden opgevolgd door Hamvas, bisschop van Scanad en voor zitter van de organisatie der zogenaam de Hongaarse vredespriesters. Verder zou Kovacs van Szombathely benoemd moeten worden tot aartsbisschop van Eger, terwijl ook voor de andere zetels slechts regeringskandidaten in aanmer king zouden mogen komen. In Praag zullen negen Tsjechen te rechtstaan die beschuldigd worden van misdragingen tegenover buitenlanders. Een van hen had een buitenlandse stu dent aangevallen en anderen hadden de band van de auto van een diplomaat laten leeglopen. Ook werden verscheidene Afrikanen door een menigte Tsjechen ge molesteerd. De voormalige leider van de oppositie in het Nigeriaanse parlement, Enahoro, is woensdagavond op een speciaal vlieg- Lagos gezet, nadat al zijn po- tuig naar 1 gingen om in Engeland politiek asiel te krijgen waren mislukt. In Nigeria moet de belijdenis? Al onze herdenkingen van Ned. Geloofsbelijdenis en Heidelbergse Catechismus nemen niet weg dat wij be zig zijn te ontgroeien aan de religie der symptomen over de heiê linie! Denk aanbelijdenis^ Zo komt de weg open voor Den Haag. het voorheen machtige bol-[alles en nog wat. werk der belijdenis, waar drie vrijzinnige j predikanten geaccepteerd zijn. Men wil ÏLCÏinCin de vrijzinnigen overal integreren in het kerkelijk leven, llelst de zogenaamde i De eenheidsgedachte. Na de oorlog rechtl"-vrljzmnigen, doch men vergisse vooral brak deze door. Men denke aan zich ziiet: Ergeni zijn ook dezen puur I het driemanschap Gravemeijer-Kraemer- vrijzinnig, aldts ds, Bloemsma. ?!,nn,ng' nnnheid van tegendelen. Het gevel Smits was een uitdaging Alles moest om de open bijbel gaan zit- aan de kerk, die In ertlkel X duidelijk ten De waarheidsvraag werd daardoor beliidenis aflegt aangaande de Drieënigei secundair. Men was het opeens buvoor- God vindt ds. Bloemsma. Maar in watibeeld met de remonstranten ibijnal eens. prof. Smits leert, worden Schrift en Be- De Schrift spreekt zeker van eenheid, lijdenis duidelijk weersproken De be- maar van welke? Nooit ten koste van de voegdheden van emeritus zijn prof. Smits waarheid. echter ontnomen niet omdat hij de waar- 5. Ten slotte de gederailleerde volks- Advertentie) heid, maar de waardigheid van de kerk heeft aangetast. Kennelijk wil de synode •eg van de leertucht niet op. Zelfs uskes. die fel tegen Smits inging, is doodsbenauwd voor de praktijk van de leertucht. Maar waarom dan artikel X? Is dit een ornament alleen? Wat bedoelt dan de leertuchtparagraaf? Leertucht is toch In de eerste plaats terechtbrenging. Raakt zij dan het hart der Kerk niet? vraagt ds. Bloemsma. Overigens ligt het niet zo simpel, is ds. Bloemsma van mening. Het gaat niet al leen om de leer der verzoening, de leer over de zonde, over de mens. over de persoon van Jezus Christus, de visie op andere godsdiensten, dit alles komt in het geding. Waarom wordt de weg van de kerk-idee. Men kan de vrijzinnigen ei- Eenlijk geen verwijten maken. Zij zijn ij alle veranderingen vrijzinnig geble ven. Anders staat het met de midden- orthodoxie. En toch, wij hebben niet te dpspereren. Bewaart het pand, u toe vertrouwd, blijve het parool. Geen strijd hebben wij te schuwen. Want nog steeds gaat het om de heerschappij des Heren fa Zijn Woord in de Hervormde kerk van Nederland, aldus ds. Bloemsma. De Nederlandse ambassadeur in Bonn. baron Van Ittersum. heeft woensdag in Essen een Nederlandse week geopend. In het kader van deze week zullen er ten toonstellingen. concerten, films en sport- demonstraties zijn. Zeg jongelui, 1 schuif eens op. 1 FELIX is niet 2^ alleen voor jullie, maar ook voor mij 11 --1 r I mmm I I mmm I 1 EL (vlees of vis) voor de hond is er BONZO UW HAAR CORRECT IN MODEL wellaform hxarcrImi Tijdes het in Wenen gehouden con gres van de Union des transports pu> blies, de internationale organisatie vai maatschappijen op het gebied van per. s sonenvervoer (behalve spoorwegmaat- I schappijen) hebben dr. H. J. van Zus len, directeur van de R.T.M. in Rotter- 1 dam en mr. dr. K. Krueger uit Keulen een rapport uitgebracht over rational} 1 sering van tram-, bus- en buurtspoor ondernemingen. Zij drongen aan op mr thoden om de kosten te drukken doo' middel van eenmansbediening. automa tisering en samenwerking in groter ver band. Ruimschoots is o.a. ook gediscus t sieerd over een rapport van prof. r Bockenmuehl uit Stuttgart en dr. I Bondi uit Bern. Daarin werd op toent e mende scheiding van openbaar en pai 1 ticulier personenvervoer in de stede: zeker in stadskernen aangedrongen zon der de eis te stellen binnensteden voo verkeer, behalve het openbare, te slu- a ten. Al3 een oplossing voor snel, frequeil 1 en comfortabel busvervoer werd nas een experiment in Rome verwezen, wal men bussen op drukke routes aparte rij banen tegen de hartlijn van de weg geel t met een middenperron voor in- en ui jj stappen. De beste oplossing vond me in ondergronds tramvervoer. Verdl werd het Londense systeem van een 1 geheel parkeerverbod in de City behd j dens in daartoe aangewezen parkee plaatsen en parkeergarages, aangepf j zen. Parkeerders kunnen dan verder v( openbaar vervoer of van taxi's gebrul® maken. Het Kerkentocht-comité, dat de laatf jaren in Rotterdam verscheidene oeflK menische initiatieven heeft genomen I waarin reformatorische, rooms-kathotfm ke, oud-katholieke en russisch-orthodd geestelijken samenwerken, heeft vo het komende pinksterfeest een oecu» nisch-liturgisch weekeinde belegd. Sprekers, die als vertegenwoordigt" van verschillende kerken op internattdi naai niveau bekendheid kregen, hébf hun medewerking toegezegd. Het welVl einde, dat vrijdag 31 mei 's avonds in gebouwen van de Schotse kerk te B' terdam begint, zal zondagmiddag 2 jl'B met een oecumenisch liefde-maal woró besloten. De avondbijeenkomsten op vi dag en zaterdag eindigen met de comp ten. de zaterdagmorgenbijeenkomst it een kort middagmaal en de zaterdiDl avondbijeenkomst met de vespers. De Anglicaanse priester S. M. GibWK spreekt over „Het wezen van de chrid lijke eerbied", dom Ambrosius Verhi over „Het tweede Vaticaanse concilie;1 j. de liturgie, oecumenische winstpunt» J en dr. Bertholt von Schrenk van 1 Lutheran Church in Amerika (Missoij g' synode) over „De noodzaak van litur h sche vernieuwing". 1 Op woensdag 29 mei is er een oecu* y nische pinkstersamenkomst in het Bt terdamse openluchttheater „Dijkzicï waarvoor het thema is: „Zijn rooms-lf tholieken en protestanten leden van kerk?" d Bij een brand, die woensdagavond! t het Egyptische dorp Abyadeya uitbri zijn zeventien mensen omgekomen honderdvijftig gewond. Duizenden V v ningen werden in de as gelegd,. 1 ziiti ns-K u nh'

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2