IIF0RD ur won Tottenham cup voor bekerwinnaars Hotsp AR, CH en VVD elk zeven zetels Ned. amateurs verloren van West-Duitsland Cooper draait rondjes ILFOCHROME SPORTSMAN Commentaren Twintigste partij formaliteit ENGELS VOETBAL Cooper weer op tv Ook Eerste Kamer gekozen Vinding van grote betekenis voor de Kuisvrouw! Waswater nu zo zacht als Meireqen Rijksbemiddelaars keuren c.a.o. grafisch bedrijf af Schockemoehle leidt om Europese titel films en camera in levensechte kleuren... Coopervangt 44 dollar en voorspelt ook nog liet weer Vooruitzichten AKU gunstig NIEUWE I.EIDSE COURANT 11 DONDERDAG 16 MEI 1 prontor 250 De ongeëvenaarde kleinbeeldcamera met „alles in één" sneltransport, 2,8 lens en grote goudgecoate lijnkaderzoeker. ILFORD's grootste succes Atletico Madrid verslagen: 5-1 Tottenham Hotspur'letico komen. Rcchtbuiten Jones, hele- heeft pisteravond In maal uit Mozambique naar Madrid ge- het FeUenoord-sta-.haald, toonde aan dat dit niet toevallig dion te Rotterdam was gebeurd. Adelardo vergat zijn pijn voor 40.000 toeschou-J en middenvoor Chuzo werd plotseling wers de finale van voor spil Norman een gevaarlijke tegen- het toernooi om de stander. Toen echter in de 68e min. bij Europa cup voor na-1 een uitval keeper Madina Beytia met de tionale cup-winnaars bal in het net belandde, was het plotse- gewonnen. De Engel-: ling afgelopen met de Madrilenen. Alles sen versloegen In de lukte nu bij de Spurs, die een gewonnen eindstrijd de ploeg wedstrijd speelden. De hees geschreeuw - van Atletico Madrid de supporters van de Britten vonden weer nieuwe kracht en tijdens dit tot het einde durende tumult werden er nog twee doelpunten aan de score toegevoegd. Eerst joeg golden boy Jimmy Greaves de bal uit een pass van Dyson ineens langs Madina Beytia en kort voor tijd bepaalde Dyson met een hard, ver schot de eindstand op 5—1. met 5—1. Rechtsback Rivilla van Atletico Ma drid wierp zich wenend ter aarde. Een onvergeeflijke fout van zijn doelman Madine Beytia was de Spaanse ploeg fa taal geworden in de 35e min. Rechtsbui ten Jones van de Spurs had een van zijn supersnelle rennen afgesloten met een scherpe voorzet, Madina Beytia veerde op om de bal te onderscheppen, maar zijn sprong was niet goed getimed. Dyson kreeg zodoende alle gelegenheid zijn te ruggetrokken rechtsbinnen White met een zuivere pass te bedienen. White's lin kervoet dreef vervolgens de bal tome-, loos hard in het Spaanse doel: 2—0. At-! letico was in feite geslagen. Wel kwamen de Spanjaarden kort na rust door een strafschop nog iets dichter, bij hun tegenstanders, maar een derde; treffer van de Surs, in de 68e min. bete kende de definitieve knock out voor At letico, dat daarmee de vorig jaar ver overde beker kwijtraakte. De Engelsen waren reeds in de eerste helft duidelijk de betere ploeg. De At- letico-aanvallers kregen tegen de hechte defensie, die soms wel wat al te fors in greep nauwelijks een kans, terwijl daar entegen de voorhoede van de Spurs keer op keer voor gevaarlijke situaties zorgde. Snelle rushes van Jones, of subtiele voet bewegingen van technicus White vorm den meestal de inleiding. Greaves. Smith en Dyson waren met de afwerking be last. In de 17e min. leidde dit tot het eerste doelpunt, waarbij Jones de grond legger was en Greaves de bal over de lijn werkte. De Spurs werden hierna beduidend sterker en de Spaanse doel man Madina Beytia steeds onzekerder, zodat het geen verwondering wekte dat het nog voor rust 20 werd door White Geen kans meer Niemand zal na die eerste helft Atle tico nog een kans hebben gegeven, doch biina Hep het nog anders. Een verras send beginoffensief bracht na de her vatting zowaar de Spursdefensle aan het wankelen en bü een schot van Adelardo gehandicapt door een in de beginfase! opgelopen gebroken neusbeen kon linksback Henry nog slechts met de hand redding brengen. De strafschop werd door linksbuiten Collar in deze belang rijke fase opvallend koel ingeschoten; 21. Gesterkt door het fegenpunt bleef At- Het meer zakelijke maar toch (Vervolg van pagina 1) vooruit is gegaan, is zijns inziens vooral opmerkelijk als men bedenkt dat de staatkundig-gereformeerden ditmaal voor het eerst zonder ds. Zandt de ver kiezingsstrijd zijn ingegaan. „Dit bewijst dat het merendeel onzer kiezers niet om dc persoon van de lijsttrekker maar om de beginselen op onze partij stemt", al dus ir. Van Dit. Hij geloofde dat de SGP ook kiezers uit de a.r.-kring heelt aangetrokken. Het verlies van de ARP achtte de heer Van Dit begrijpelijk na wel J alles wat zich in deze partij heeft voor- knappe spel van dc Spurs had duidelijk, gedaan. De winst van de Boerenpartij gezegevierd over de meer artistieke speelwijze van de Spanjaarden, die ech ter te lang combineerden en daardoor niet erg gevaarlijk waren. Met 51 heeft Tottenham Hotspur woensdagavond in het Feijenoord- stadion van Atletico Madrid ge wonnen. Het Engelse team won daarmede tevens de Eur. beker voor bekerwinnaars. Danny Blanchflo- wer, aanvoerder van de Spurs wordt met de beker door zijn club genoten op de schouders door het stadion gedragen Botwinnik berust Bij de achterstand 118 had wereld kampioen Botwin nik niets meer te hopen. Daarom Is het niet verwondcr- lk te noemen, dat de 20ste partij, die gis teravond is gespeeld, een formaliteit werd De opponenten werkten in snel tempo een bekende variant van het aangenomen damegam biet af, om vervolgens Ietwat te ma noeuvreren. Na enkele ruilen, die het evenwicht niet beroerden, volgde pun- tendeling op de 21ste zet Dat laatste overigens niet geheel geruisloos. Petros- jan stelde remise voor, toen hU zUn 21ste zet moest doen. Botwinnik verlangde die eerst te zien. Het was de beste. Daarna pas accepteerde de wereldkampioen het aanbod. Botwinnik Zwart: Petrosjan 1. d2d4 d7d5 2. c2c4 d5xc4 3. Pgl—f3 Pg8f6 4. e2e3 c7—c5 5. Lfl x c4 e7—e6 6. 0—0 a7a6 7. Lc4b3 Pb8C0 8. Ddle2 c5x d4 9. Tfl—dl Lf8e7 10. e3xd4 Pc6a5 11. Lb3c2 b7b5 12. Pblc3 Lc8b7 13. Lel—g5 0-0 14. Tal—cl 14 Ta8c8 15. Lc2bi Pa5c4 16. Pf3e5 Pc4b6 17. De2d3 g7-g6 18. Lgó—f6 Tf8e8 19. Dd3h3 Pb6c4 20. Pe5xc4 Tc8 x c4 21. Pc3e2 Dd8b6 In deze positie werd de part remi6e gegeven. De uitslagen van de wedstrUden. woensdagavond gespeeld voor de Engel se league: Eerste divisie: Aston Villa—Leicester City 31: Manchester CityManchester United 11; Sheffield Wednesday- Sheffield United 3—1. Tweede divisie: Middlesbrough—Pres ton North End 2—0; Southampton—Leeds j United 3—1. rond hij niet verbazingwekkend, omdat acties als die in Hollandsche Veld grote verbittering onder de agrarische bevol king hebben gewekt. DANKBAAR „Wij zijn tevreden en dankbaar", zo zei ons de heer P. Jongeling, die als eerste GPV-er in de Tweede Kamer zal komen. Hij veronderstelde dat het GPV ook een deel van de verontruste anti-re volutionairen tot zich heeft getrokken Het gehele beeld van deze verkiezings uitslag vond de heer Jongeling nogal merkwaardig. Het verlies van de P.v.d.A. bewijst zyns inziens dat het kabinet De Quay de achting en sympathie van velen heelt gewonnen. De winst van de Boe renpartij bewijst dat ons volk emotio neel reageert op gebeurtenissen als in Hollandsche Veld. Verder noteerden we nog de volgende commentaren; Mr. BEERMAN (c.h.): „Wy zijn blU te constateren dat ook de jongere gene ratie ons volgt. TOXOPEUS (lib.): „De uitslag wijst erop, det het beleid van de regering kan blijven gehandhaafd. Wij zijn blij dat we de derde party zijn gebleven en in vergelijking met 1962 hebben we een duidelijke winst gemaakt". KOEKOEK (Boerenparty) „We doen wat we beloofd hebben en blijven strij den tegen de dwang. We voelen wel voor samenwerking, maar niet met het Land- bouwschap". SUURHOF (soc.) „We hadden dit ver lies niet voorzien. Het is ons niet gelukt de wel gerechtvaardigde kritiek op het kabinet De Quay op het volk vast te zetten. Overigens hebben de regerings partijen samen meer verloren dan de oppositie. In de toenemende invloed van de snipperpartyen zie ik een verlies voor de democratie". ROOLVINK (a.r) De totale prot. chr. invloed in de Kamer is niet gedaald. De kans zit er daarom ook dik in, dat de huidige regeringssamcnstelling kan bhj- ven gehandhaafd. De basis daarvan is nameiyk in geen enkel opzicht ontval len. LANKHORST (pac.) „Er is zeker geen stilstand in onze ontwikkeling opgetre den. Op het platteland hebben wy zelfs aanmerkelijk meer steun gekregen". (Van onze parlementsredactie) Vanmorgen zijn de Provinciale Sta ten bijeengekomen om een nieuwe Eerste Kamer te kiezen. Vanwege de grondwetswijziging treedt deze keer de gehele senaat af. Van de 75 zetels werden er 73 direct toegewezen, te weten 26 aan dc K.V.P24 aan de P. v. d. A., 7 aan de V.V.D., 7 aan de A.R.P., 7 aan de C.H.U., 1 aan de C.P N. en 1 aan de P.S.P. Het staat nu vast dat de V.V.D., de A.R.P., de C.H.U. en dc C.P.N. alle met één man minder in de senaat zullen terugke ren. De S.G.P- verwierf dus geen ze tel. Er blijven nog twee zetels te ver delen over. Daarom moet worden ge loot tussen twee K.V.P.-kandidaten, de huidige staatssecretaris P. J- S. de Jong en de heer Th. S. J. Hooij, de socialist prof. mr. dr. F. L. Polak en dc P.S.P.-er M. van Pelt. Kath. Volkspartij Prof. dr. J. E de Quay. 's-Gravenhage; H. M. van Lieshout, Eindhoven; J. A. Middelhuis, Utrecht; J. L. P. M. Teijs- sen, Waalwijk; dr. H. J. J. van Veltho- ven, 's-Hertogenbosch; N. Schuurmans, 's-Hertogenbosch; mr. Ph. C. M. van Campen, Eindhoven; prof. dr. Th. L. M. Thurlings, Wageningen; ir. J. G. Gooden, Breda; C. G. A. Mertens, Venlo; J. H. Ensinck, Maastricht; ir. C. E. P. M, Raedts. Heerlen; mr. R. G. A. Höppener, Roermond; jhr. dr. P. G. M. van Meeu wen, Ulestraten; prof. dr. J. J, Gielen, Nijmegen; Ch. G. Matser, Arnhem; F. H, Terwindt. Nijmegen; mr. J. L. M. Niers, Hengelo 'O.); F. T. van der Maden, As sen; J. H. M. Derksen, 's-Gravenhage; mr. W, E. Siegmann, Amsterdam; mej. L. A. M. Vuylsteke, Rotterdam; pater mag. dr. J. G. Stokman, Vleuten; jhr. mr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, Hillegom; ir. E. H. A. Kraaijvanger, Rot terdam. Partij van dc Arbeid Prof. dr. I. Samkalden, Oegstgeest: mr. G. J. P. Cammelbeeck, Eindhoven; S. de Jong, Zutphen; dr. E. Brongersma, Heem stede; ir. H. Vos, Wassenaar; mej. mr- M. Tjeenk Willink, 's-Gravenhage; D. de Loor, Delft; J. B. Broeksz, Hilversum; dr. ir. J. P. Mazure, 's-Gravenhage; A. H. Kloos, Amsterdam; mr. J. in 't Veld, 's-Gravenhage; mr. G. van Hall, Amster dam; mr. M- de Niet Gzn„ Wageningen; mej. mr. J. Zeelenberg, Rotterdam; dr. M. Troostwijk, Groningen; W. Thomas sen, Enschede; S. van der Ploeg, Utrecht; mr. J. A. Jonkman, 's-Gravenhage; mr. J. A. W. Burger, Wassenaar; dr. A. Que- rido, Amsterdam; C. van der Waerden, Amsterdam; C. W. van Wingerden, Am stelveen; P. J. Kapteyn, Heemstede; E. De N-T.S. zal vannacht tussen 23.52 en'Meester, Amsterdam. 00.36 een rechtstreekse uitzending geven vin de die er dan In Amerlk» heerst Volkspartij voor Vrijheid lover het slot van de ruimtereis van f J J Cooper in de F*ith 7. De reportage be- en democratie reikt Nederland vla Telstar. Morgen hoopt de N.T.S. vla Telstar tussen 13.55Mr. D. A. Delprat, Amsterdam: ir. J. en 15.30 uur een filmverslag uit de Ver. Baas, Zutphen; ir. H. J. Louwes. Ulrum; Staten te ontvangen over de val in zee mr- J- de Wilde, Amsterdam: dr P. G. van de Faith 7, van °e "liet, Hilversum; mr. H, In Durham (Engeland) heeft het Ned. amateurteam met 10 van de Westduitse amateurs verloren in een wedstrüd, die werd gespeeld voor het toernooi ter ge legenheid van het eeuw/eest der Engelse voetbalbond. De Duitse overwinning, behaald voor amper 800 toesohouwers op een zeer zwaar veld, was alleszins verdiend. In de Oranje-ploeg was het verband vaak zoek, werkelyk moeilijk hebben de on gecompliceerd spelende Oranje-mannen het de Duitsers dan ook niet kunnen maken. De Ned. defensie heeft een half uur stand kunnen houden tegen de aan vallen van het Westduitse team. Een knappe combinatie werd het Oranje team echter noodlottig. Linksbinnen Kreh en vleugelspeler Neuser overmees terden het Ned. verdedigingsblok, mid denvoor Zettelmaier kreeg een vrije schietkans die hij dankbaar benutte. Voor Nederland zag het er somber uit toen doelman Van Zanten zich in de 12e min. van de tweede helft moest laten vervangen. De Ned. goalie was voor rust ai lioht geblesseerd, toen hij met een de verdedigers in botsing kwam. Na de hervatting liep Van Zanten tegen een doelpaal op, waarna hy plaats maakte voor linkshalf Hofstee. Aangezien er geen invallers waren toegestaan speelde de ZAC-doelman de wedstrijd als figu rant op de linkervleugel uit. Een prachtige kans om de score op 20 brengen kreeg West-Duitslaiid een kwartier voor het einde. Arbitel Langdal kende toen 'n strafschop toe wegens te hard spel van de Ned. defensie. Het schot van linksbinnen Kreh was echter zo slap dat invaller-doelman Hofstee het zonder moeite kon stoppen. Zettelmaier scheen in de laatste minuut toch nog voor die tweede treffer te gaan zorgen. Scheidsrechter Langdal floot echter af juist voordat de bal het doelvlak pas seerde. Ja, als u 'n regenton met zacht water had dan was utessen kinder spel. Maar leidingwater is bijna over al in Nederland „steen-hard". En u weet, dat hard water de was kracht van elk gewoon wasmiddel remt. Het maakt uw textiel ook zo stug! Castella heeft nü echter uitkomst gebracht! Het nieuwe Castella Actief Blauw bevat namelijk ccn radicale zachtmaker: het Antical-3. Een vin ding waar u elke wasdag van uw leven op gewacht heeft. Kijk, dat ver schil! In het Mei-regen zachte sop vliegt het vuil uit het goed. Van stug heid is geen sprake meer. En u spaart uw kostbare textiel. Castella Actief Blauw is Castella's grote bij drage om uw leven gemakkelyker en uw was schoner dan ooit te maken. Vraagt Castella Actief Blauw. Ook bent er enthousiast over! De overige uitslagen van de wedstrij den van woensdag zijn: Groep A: Schot land—Ierland 5—1 en Italië—Zwitserland 11. Groep B: EngelandFrankryk 31. (Vervolg vin pagina 1) Het derde kritieke punt kwam aan het einde van de zevende ronde. Alle be schikbare gegevens zijn dan weer geana lyseerd. Alles in orde. dan doorgaan tot de achttiende ronde. Is dan ook verdere voorzetting verantwoord .dan maakt Coo per zijn 22 ronden vol. Daarmee breekt hij dan het record van Walter SchiiTa die ruim negen uur in de ruimte bleef. Maar Cooper komt nog niet toe aan de afstand die de Russen Nikolajef en Popovic aflegden, respectievelijk 64 en KOOP LIEVER ZE ZIJN (Vs i onze soc.-econ. redactie) Zoals verwacht was, heeft het college van ryksbemiddelaars ook zyn goedkeu ring onthouden aan de collectieve ar beidsovereenkomst voor het technisch personeel in het grafisch bcdryf, d.w.z. voor het gedeelte, waarin ccn nog dit jaar te verlenen extra vakantiedag waa overeengekomen. De c.a.o.'s voor het ad ministratief personeel „grafisch bedrijf" en „dagbladbedrijf" zyn op dit punt even eens afgekeurd. Hiervan is gisteren mededeling gedaan aan de Stichting van de arbeid die de c.a.o.'s op -grond van dezelfde bezwaren naar het college had doorgezonden Werkgevers- en werknemersvertegen woordigers in het grafisch bedrijf zullen zich op korte termijn, misschien reeds vandaag of morgen, beraden over de hierdoor ontstane situatie. Het wordt vrijwel uitgesloten geacht voor de „vervallen" vakantiedag een compensatie te vinden omdat de over eengekomen loonsverhoging al iets hoger dan het toegestane gemiddelde is uitge vallen. Waarschynlyk zullen de partijen zich zonder meer by het schrappen van de vakantiedag neerleggen. Daaraan zou dan de overweging ten grondslag liggen dat in de praktijk ook buiten de c.a.o om altijd een extra vakantiedag te ver lenen is. Wapenfeest van KOOS Op de derde dag van het jaarlijks wa penfeest van de KOOS, dat in de Isa- bellakazerne in Den Bosch wordt ver werkt, heeft D. van Winden uit Schaars- bergen met 6 gewonnen partijen de per sonele wedstrijd op degen (hoofdafde ling A) op zijn naam gebracht. J. de Wijn uit Den Helder werd met vijf ge wonnen partyen tweede. In de hoofdafdeling B zegevierde J- Mossnuuller uit Den Bosch met vijf over winningen. Hier was de tweede plaats voor A. van Lups uit Soesterberg met :er overwinningen. Hockey Het Ned. militaire hockey- elftal heeft woensdagmiddag op Te Werve het team van België met 30 verslagen. De ruststand was 10. Voetbal Het Poolse team heeft woensdagavond in Oslo met 52 gewon- nen van Noorwegen. De ruststand was 21 in 'het voordeel van de Polen. PAARDESPORT Alwln Schockemoehle in de eerste manche tweede achter de Ier William Ringrose heeft woensdag bi Rome de leiding genomen tn de stryd om het Eur. kampioenschap springen. De Westduitser deelde woensdag in htt Piazza di Siena de eerste plaats in de tweede manche met de Italianen Man- cmeUi en de Engelsman Smith. De uit slag van de tweede manche is: 1. Schockemoehle (WJ)ld.) met Ferdl. Mancinelli (It.) met The Rock en Smith i'G.B.) met Warpaint allen vier fouten: 4. De Llana (Spanje) met Eolo, Smith 'G.B.) met O'Mally en Goyoaga (Spanje) met Kif Kif, allen 8 fouten. Stand Eur. kampioenschap twee man- ones: 1. Schockemoehle 4 pt; 2. Manci nelli 5 pt; 3. Smith 6 pt; 4. Ringrose (Ierland) 12 pt; 5. Pessoa (Brazilië) 14 pt. 48 omwentelingen. De Amerikanen heb ben echter niet meer nodig. Als vast staat dat een man bestand is tegen een langdurige periode van gewichtloosheid en dat gaat men nu bewijzen met Coo pers vlucht, dan is dit de laatste poging van Mercury. Dan gaat men overschakelen het Gemini-ruimteproject, dat twee mannen in een baan om de aarde moet brengen. Het uiteindelijke doel van Gemini is weer een man op de maan brengen en dat zou zo tegen 1967 moe ten gebeuren. Als alles goed gaat (het is steeds weer hetzelfde „als alles goed gaat") dan legt Cooper 900.000 kilometer af op zyn een zame reis van 34 uur en 10 minuten. Het is de bedoeling dat Faith-7 23 minuten na middernacht in de Stille Oceaan bij het eiland Midway terecht zal komen Het weer in de landingsgebieden is nog altijd goed. BOL GELANCEERD Maar voor dat het zover is zullen ver scheidene experimenten worden gedaan. Een van de belangrijkste is inmiddels ge schied. Terwijl het ruimteschip aan zijn derde omwenteling hoo gboven de Atlan tische Oceaan bezig was, drukte Cooper op een knop, waardoor een bol van bij na vijf kilo vanaf de capsule werd ge lanceerd. De bol heeft een doorsnee van veertien centimeter en is uitgerust met twee knipperlichten van zeer grote sterkte, is in een baan gekomen die iets afwijkt van die van de Faith 7, zodanig dat de bol zich steeds verder van het ruimteschip verwydert. Het doel van de proef is een inzicht te krijgen in vermogen van de piloot om het lichtba ken waar te nemen op afstanden tot 25 kilometer van de ruimtevaarder. Dit is van belang voor het Gemini-project, waarbij een satelliet moet worden ge- enterd door een ruimtevaartuig. Opgelucht kon Cooper melden, dat „hy die kleine schavuit de gehele nacht bij zich had gehad." Hij vermoedt dat de lichtgevende bol alleen 's nachts te zien Is. want overdag zag hij hem niet. GESMEERD Verder verloopt deze ruimtevaart bijna identiek aan de vorige Ameri kaanse successen. Cooper videgit over dezelfde controlestations, voert con stant gesprekken met collega's in de trant van „Je zou niet zeggen dat daar zo'n oefening voor nodig is, want al les gaat gesmeerd", zelfs de Australi sche stad Perth blijft de traditie ge trouw en ontsteekt alle lichten als de ruimtevaarder passeert. Wat natuur lijk weer enthousiaste en dankbare uitroepen van Cooper oplevert, die hierdoor hel gevoel krijgt niet alle contact met de aarde verloren te heb ben. Het wachten is nu op de landing. Zal alles even perfect lopen als by de start, dan kan Amerika terugzien op een succesvolle ruimtevaart en een prachtige afsluiting van het Mercury- project, dat zijn steentje heeft bijge dragen om een mens uiteindelijk op de maan te doen landen. RieL 's-Gravenhage; mevr. J. F. Schou- wenaar-Franssen. Bilthoven. A.R. Partij Prof. dr. I. A. Diepenhorst, Amster dam; H. Algra, Leeuwarden; prof. dr. J. Zijlstra, 's-Gravenhage; J. Schipper, Utrecht; prof. mr. W. F. de Gaay Fort man, 's-Gravenhage; dr. W, P. Berghuis, Kampen; J. Tjalma, Hoogeveen, Chr. Hist. Unie Jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein, Vreeswijk; mr. R. Pollema, Leeuwarden; J. W. van Hulst, Amsterdam; H. C. Kra nenburg, Rotterdam; ir. M. A. Geuze, Poortvliet; dr. J. W. Beerekamp, Hooge veen; S. R. Knottnerus. Stadskanaal- Comm. Partij Nederland Mevr. H. J. van Ommeren-Averink. Haarlem. Pac. Soc. Partij A. G. van der Spek, Amsterdam. Nieuwe leden In de K.V.P.-fractie doen hun intrede: Prof. dr. J. E. de Quay (61). Was lector en hoogleraar aan de Kath. Eco nomische hogeschool te Tilburg, minis ter van oorlog (1945), commissaris der Koningin in Noordbrabant en is minis ter-president sedert 1959. Ir. J. G. Gooden (47), civiel inge nieur en na een ambtelijke loopbaan van 20 jaar directeur van een bouw bedrijf. Hij is sinds verleden jaar lid van P.S. van Noordbrabant. J. H. Ensinck (52), voorzitter van de K.A.B. in Limburg, fractievoorzitter van de K.VP. in de gemeenteraad van Maastricht en lid van P.S. van Limburg. Ir. C. E. P. M. Raedts (65), mijn- bouwkundig ingenieur en directeur van de Oranje Nassau Mynen. Lid van P.S. van Limburg en van gemeenteraad van Heerlen. Mr. R. G. A. Höppener (59), aan- vankelyk advocaat en procureur, wet houder van Roermond en gedeputeerde van Limburg. In 1956 werd hij staats secretaris van O., K. en W. Na de ver kiezingen van 1959 keerde hij niet terug. Hij werd in dat jaar benoemd tot bur gemeester van Roermond. F. H. Terwindt (48), directeur van een steenfabriek te Nijmegen, voorzitter van het Ned. Kath. Werkgevers Ver bond en van het bestuur van de Stich ting van de Arbeid. Lid van P.S. van Gelderland. F. Th. van der Maden (53), ver bonden aan de Stichting Opbouw Dren the en aan het Drents Economisch Tech nologisch Instituut Secretaris bestuurs commissie Noorden des lands. Mr. W. E. Siegman (50), aanvanke- lyk journalist, sinds verleden jaar wet. hoofdambtenaar aan de universiteit te Amsterdam. Mej. L. A. M. Vuylsteke (60), apo thekeres, lid van de Rotterdamse raad en voorzitster van de R.K. Vrouwenbe weging in het diocees Haarlem. Mag. dr. J. G. Stokman (60), was hoogleraar in de ethiek te Venray en tot nog toe lid van de Tweede Kamer In de P.v.d.A.-fractle doen hun intrede: A. H. Kloos (40), tweede voorzitter van het N.V.V., bestuurslid van de Stich ting van de Arbeid en lid van de S.E.R. v. d. Ploeg (42), aanvankelijk zuivelarbeider. Voorzitter van de ANAB, lid dagelijks bestuur van het Landbouw schap, bestuurslid van het Produktschap voor ZuiveL E. Meester (44), aanvankelyk elek- tromonteur en instrumentmaker, secre taris-penningmeester van de P.v.d.A Mr. J. A. W. Burger (58), aanvanke lijk advocaat en procureur te Dordrecht, minister van binnenlandse zaken (1943— 1945) en lid van de Tweede Kamer. In de V.V.D.-fractie doet zyn intrede: Ir. H. J. Louwes (42). landbouwer te Ulrum en voorzitter van de Fries- Groningse Coöp. Beetwortel-Suikerfa briek te Groningen. In de C.H.U.-fractle doen hun intrede: Jhr. mr. L. E. de Geer van Oude gein (55), geboren te Rotterdam. Na voltooiing van zijn rechtskundige studie werd hy waarnemend ambtenaar van het O.M. bij het kantongerecht te Arnhem. Hij was directeur-hoofdredacteur van het dagblad „De Arnhemmer" en hoogheem raad van de Lekdijk Bovendams. Op 1 dec. 1937 werd hij benoemd tot burge meester van Diemen, welke gemeente hij op 16 nov. 1946 verwisselde voor Vreeswijk. S. Knottnerus (49)geboren te Midwolda. Hij studeerde rechten te Utrecht en deed kandidaatsexamen In disch recht. Hy was werkzaam op de gemeentesecretarie te Scheemda. Tydens de oorlog werd hij door de Duitsers ge arresteerd; waarna hy verbleef in kam pen te Amersfoort, Utrecht en in Duits land. Na de bevrijding werd hij benoemd tot burgemeester van Onstwedde. De heer Knottnerus is lid van de P.S. van Groningen en hoofdbestuurslid van de C.H.U. In de A.R.-fractie doen hun intrede: Prof, dr. J. ZUlstra (44), studeerde aan de Economische hogeschool te Rot terdam en was hoogleraar aan de Vrije Universiteit. Minister van economische zaken van 1952 tot 1959. Sindsdien minis ter van financiën. De P.S.P. wordt vertegenwoordigd door: A. G. v. d. Spek (39)leraar schei kunde aan een middelbare school te Baam en hoofdbestuurslid van de ver eniging Nederland-Indonesië. nog gëen 40 ct per dia. Gratis in dia-raampje gemonteerd. Toonaangevend in kleur en zwart-wit ILFORD... natuurlijk Om het geld hoeft Leroy Gor don Cooper het niet te doen. Wie gedacht mocht hebben dat de Amerikanen een hernieuwde by- drage zouden leveren aan het sprookje, dat iedereen die in Amerika bijzondere prestaties ver richt, of het nu hard werken be treft of opzienbarende uitvindin gen en dergelijke, wordt beloond met harde dollars, komt bedrogen uit. Welgeteld verdient Cooper met zyn vlucht van 22 rondjes 44 dol lar en 88 cent (ruim 160 gulden). Voor ieder rondje dus 2 dollar en 4 cent. Ruimtevaarders krygen nameiyk voor hun vluchten niets extra's. Zy moeten het doen met hun gewone officierssalaris. En na al die moeite en voor dat weinige geld moet Cooper nog werken ook. Hy doet het echter met plezier. Want gister avond heeft hij voor Perth, de stad in Australië die voor iedere ruimtevaarder zyn lichten aan steekt, de eerste directe weers voorspelling vanuit de ruimte ge leverd. Hy voorzag voor Australië on weer uit het westen. Waterpolo De Amerstfoortse Zwem en Poloclub speelde woensdagavond in Barcelona tegen C. N. Barcelona, kam pioen van Spanje. De Nederlanders zegevierden met 7—5. Aku's verwachting van een bevredigend 1963 is in de eerste drie maan den volledig bewaarheid, aldus prof. dr. J. R. M. van den Brink, president commissaris. De omzetten handhaafden zich op het hoge peil van het laatste kwartaal van 1962. De kosten namen, voornamelijk door stijging van lonen en salarissen, toe, evenals speurwerk- en ontwikkelingskosten. Aku is behoorlijk van orders voorzien en de vooruitzichten zijn gunstig. Voortdurende produktieuitbreidin' gen vormden een tegenwicht tegen da lende opbrengsten en stijgende lonen en salarissen. De voortgaande sprei ding van het produktieprogramma maakt uitspreken van algemene ver wachtingen moeiiyk. Garen en vezels blijven hoofdgebied en Aku zal alles doen om daar in de voorste rijen te blijven. Kunstmatige garens en vezels eisen een steeds groter aandeel op in het textielpakket. Thans bestaat 35 pet van het wereldverbruik uit door mensen vervaardigde vezels. Tevens zoekt men nieuwe produktie- mogelijkheden in andere gebieden om het draagvlak te vergroten en de ri sico's te verdelen. Hiervan worden de resultaten pas op den duur zichtbaar. De vooruitzichten van American Enka zijn bevredigend. Een belangrijk inves teringsprogramma is in uitvoering. De omzet van Vereinigte Glanzstoff over schreed in 1962 de miljard mark. In sep tember kan British Enkalon in Noord- Ierland geopend worden. Andere buiten landse concernmaatschappijen geven re den tot tevredenheid. Prof. Van den Brink had bezwaar te gen de wens van geconsolideerde cyfers. omdat de deelnemingen in de dochters over het algemeen ver beneden de 100 pet zijn. Hij schatte de concernwinst eerder op 55 miljoen dan de door een vraag steller genoemde ƒ70 min. Tot commissarissen werden benoemd de heren J. van Tilburg, oud-gouverneur van Suriname, en algemeen voorzitter van de Scheepvaartvereniging Zuid, en drs. J. de Vries, president-directeur van Bredero's Bouwbedrijf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 11