Indonesië staat voor nieuwe aanpak staan we samen bij alle veranderingen NU? BANDOENG-CONFERENTIE BEGONNEN WAJANG Bonn arresteert twaalf Oostduitse journalisten Koning Boude wij n ridder in Orde van Kouseband Ift een. &a#t£e Veel naamvallen Communisten in kabinet? Schelde-akkoord overwinning voor de Benelux Relletjes in Praag tgen Afrikanen Poging om politieke balans op te maken Hoge Autoriteit wil fusie Europ. gemeenschappen Echtpaar Asjkenazy in Moskou TOCH IS HET ZO! WOENSDAG 15 MEI 1963 J^JAKARTA, 15 mei, In Ban- doeng, het Indonesische con ferentie-oord bij uitnemendheid, begon vandaag een zitting van de Voorlopige Consultatieve (Van onze speciale verslaggever Volksraad. Niet alleen de leden van het zogenaamde Goton- Royongparlement maken hier deel van uit Goton Royong is de naam van een eeuwenoud Indonesisch systeem van samen werking en hulp maar ook de politieke vertegenwoordigers van de verschillende bevol kingsgroepen. B^na het hele kabinet zal voorts aanwezig 7Ün: Soekarno dus, premier Djoeanda, de acht vice-pre miers, zomede de ongeveer veertig ministers en ondermi nisters. Belangrijk De zitting van de MPRS, zoals de Voorlopige Consultatieve volksraad wórdt genoemd, staat volgens waarne mers in het teken van belangrijke beilsisingen. Men verwacht een reor ganisatie van het kabinet. Men spreekt van de mogelijke aankondi ging van een financieel-economisch plan. dat ten doel heeft de inflatie en de corruptie te bestrijden. Men specu leert over de opneming van commu nistische ministers in de „binnenste kring" van de ministerraad zo dit waar is, een feit, dat in heel Indo nesië aandacht zal trekken. (Advertentie) PLANTEN MARGARINE plantaardig zoutloos licht verteerbaar Link van Bruggen) Een reorganisatie van het kabinet zou reeds lang door president Soekarno worden gewenst. De man, wiens naam men in dit verband het meest hoort noemen, is premier Djoeanda. Hij is volgens velen niet krachtig genoeg, terwijl zijn gezondheid bovendien te wensen zou overlaten. De huidige minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, wordt als zijn opvolger genoemd. De laatste zou er geen twijfel over hebben laten bestaan dat hij de functie van premier am bieert. Hij zou bovendien de steun van Soekarno hebben, wat op zichzelf een eerste vereiste is. De roepiah Over het financieel-economisch plan om de roepiah te saneren, wordt de laat ste weken in steeds sterkere bewoor dingen gesproken. Duidelijk is dat Soekarno de catastro fale geldontwaarding wil tegengaan door meer stabiliteit in de staatsbe groting te brengen. Hij heeft hierbij de steun van de hele bevolking nodig, vooral van de duizenden, die de waar devolle deviezen naar het buitenland laten verdwijnen, omdat het vertrou wen in de eigen valuta ontbreekt. Een gunstige realiteit is thans dat de strijdkrachten, die verreweg 't zwaarst op de staatsbegroting drukken, niet langer behoeven te worden opgebouwd, of uitgebreid. De zaak Irian Barat is beslecht; een groot deel van het leger gaat zelfs een civiele taak vervullen. Communisten De -opneming van communisten in de „binnenste kring" van de ministerraad is en blijft een moeilijk probleem. Toen Soekarno op 5 mei jl. van Irian Barat terugkeerde, demonstreerden bij het vliegveld van Djakarta verschei dene groepen communisten voor uit voering van het beginsel NASAKOM (één van de vele afkortingen, die men hier in de politiek tegenkomt). Dit begrip, dat door de president herhaal delijk wordt gepropageerd, houdt in dat in Indonesië de nationalisten, de socialisten, de religieuze groeperingen en de militairen tezamen en in ver eniging voor de opbouw van de staat en de voltooiing van de revolutie die nen samen te werken. der groot. Er zouden niet minder dan twee miljoen leden zijn, in een beter organisatorische verband dan welke andere partij ook heeft. De leider, Aidet, heeft reeds zitting In de „bui tenste kring" van de ministerraad, evenals Loekman, die als een fanati cus te boek staat. Tot opneming in de „binnenste kring" is 't nooit gekomen, daar Soekarno hier tot nog toe weinig voor voelde. Van de communisten heeft hij tenslot te 't minst te verwachten, ook al on derschrijven dezen de beginselen van de Pantjasila, die als de staatsideo logie geldt. De vijf hoekstenen, waar op deze is gebouwd, zijn geloof in God. nationalisme, menslievendheid, democratie (of soevereiniteit van het volk), en sociale gerechtigheid. Schone schijn Duidelijk is dat de communisten de Pantjasila slechts uit opportunistische overwegingen steunen. Dit geldt even eens voor MANIPOL/USDEK: het po litieke manifest van de republiek, dat ook al weer vijf punten telt. Het eer ste heeft betrekking op de constitutie van 1945, de andere vier slaan op In donesisch socialisme, geleide democra tie, geleide economie en Indonesische identiteit. In het Sportpaleis van Djakarta, waar Soekarno op 7 mei een redevoering hield ter gelegenheid van het eeuw feest van het Internationale Rode Kruis, ontkende hij met klem dat hij een communist zou zijn, zoals hij haalde dit zelfs aan! in Neder land herhaaldelijk is gesteld. „Ik ben een Pantjasila-ist!", riep hij uit. „Ik erken de waarde van Marx, maar ook die van Jeffersons Onafhankelijk heidsverklaring". Fanatiek De invloed van de PKI, de op Peking gerichte, communistische partij in In donesië, ls onder de bevolking bijzon- De Westduitse politie heeft maan dagavond een twaalftal in de Bonds republiek werkzame correspondenten van Oostduitse publiciteitsorganen gearresteerd en hun kantoren door zocht, zo heeft het Westduitse mi nisterie van justitie meegedeeld. De betrokken journalisten worden ver dacht van spionage, het deel uitmaken van een vanuit Oost-Duitsland geleide 6taatsvijandige organisatie en overtre ding van de wet waarbij de communis tische partij in West-Duitsland verboden is. De politie heeft een grote hoeveelheid belastend materiaal in beslag genomen. In Bonn alleen al werden vier journa listen in voorlopige hechtenis genomen. Andere arrestaties werden uit Hannover «n Dtisseldorf gemeld. De zorgvuldig voorbereide actie is volgens plan verlopen. Volgens het mi nisterie van justitie waren de kantoren van de Oostduitse journalisten al enige tijd in het oog gehouden en was het optreden van de politie niet in strijd met de persvrijheid. Belgische bladen: „Een overwinning voor Benelux" noemt het Brusselse blad Het laatste nieuws de overeenkomst betreffende de Schelde-Rijnverbinding, die gistermid dag wérd ondertekend. Soortelijke uit spraken worden ook gedaan in andere Belgische dagblad n, waarvan de mees-i te grote aandacht besteden aan de on-| dertekening van de overeenkomst in Den Haag. „Dit einde van een honderdjarig geschil zal bijdragen tot de economi sche welvaart 'an heel ons land", schreef de Nieuwe gids. Het rooms-ka- tholieke Volk besluit ean artikel over het verdrag als volgt: „Dank zij Bene lux is een oud twistpunt tussen Neder land en België uit de wereld geholpen, zodra, zoals mag worden verwacht, de overeenkomst door de parlementen zal zijn goedgekeurd. De werken zullen, zo als bepaald in het verdrag, zo spoedig mogelijk na de ratificatie worden be gonnen. Men moet hopen dat de Neder landse waterstaat met zijn voortreffelij ke technishce diensten hiermee op kor te termijn zal klaarkomen." Volgens reizigers die uit Tsjecho-Slo- wekije in Wenen zijn aangekomen heb- b»n zich vorige week zaterdag in Praag hevige gevechten tussen Afrikaanse stu denten en Tsjechische jongelui voorge daan. Verscheidene Afrikaanse studen ten zouden ernstig zijn mishandeld door driehonderd Tsjechische jongelui. De po litie hield zich afzijdig, aldus deze rei zigers. volgens wie vele Tsjechen gelo ven. dat de hulp aan onderontwikkelde landen de reden is van de achteruit- fang van hun levensstandaard. Oostduitse journalisten kunnen in de Bondsrepubliek hun werk in alle vrij heid verrichten, in tegenstelling tot de Westduitse correspondenten in Oost- Duitsland, aldus het ministerie van jus titie. Advertentie Als u nü een nieuwe foto- of filmcamera koopt, is uw oude fototoestel 7.50,10.-- of 15.— waard Toch er in Toch misschien communisten in de „binnenste kring" van de minister raad? Zegslieden hier zijn van me ning dat het vroeg of laat, wel njet anders zal kunnen. Hoewel Soekarno het leger heeft om een eventuele, gewelddadige ingreep van de PKI in het staatsbestel te doen mislukken, onderschat hij tege lijkertijd hun potentiële macht niet. Hoewel hij weet dat de communisten er in de eerste plaats op uit zijn chaos en armoede te entameren, zou hij van mening zijn hen in toom te kunnen houden door hun leiders meer bij de staatszaken te betrekken dan tot nu toe het geval is geweest. Gevolgen De consequenties van het opnemen van een man als Aidit in de „binnenste kring" van de ministerraad zijn, in ternationaal gezien, overigens bijzon der groot. De kansen van Soekarno bijvoorbeeld om voor de opbouw van de staat financiële hulp uit de Vere nigde Staten te krijgen als moge lijkheid toegezegd, indien hij wat meer stabiliteit in z'n economie kan brengen, en als Washington er zeker van is dat met de verstrekte dollars niet de Russen of de Chinezen wor den afbetaald! zullen beslist min der worden. Vooral nu president Ken nedy op de bedragen van de buiten landse hulpverlening aan het bezui nigen is, en het Congres zwaar met het rode potlood werkt. Demonsterende communisten bij de aankomst van president Soe karno op het vliegveld van Dja karta, toen hij uit Irian Barat kwam. Hun wens is opneming van hun leiders in de „binnenste kring" van de ministerraad. De Hoge Autoriteit der EGKS heeft zich gisteren uitgesproken voor samen voeging van de drie Europese gemeen schappen (E.E.G., Euratom en E.G.K.S uiterlijk voor het einde der overgangspe riode der E.E.G., d.w.z. voor eind 1970. De fusie der drie executieven zal een eerste stap in die richting moeten zijn, zo heeft prof A. Coppe, waarnemend voorzitter van de Hoge Autoriteit in het Europese parlement in Straatsburg ver klaard. Coppe, die dit zei bij de inleiding op het elfde jaarverslag van de kolen- en staalgemeenschap, verklaarde dat slechts de voortgang der drie gemeen schappen tezamen de vorming van een verenigd Europa naderbij kan brengen. Sprekend over de mislukte toetreding van Engeland zei hij, dat de Hoge Auto riteit de reeds jaren bestaande associa tie-overeenkomst tussen Engeland en de E.G.K.S. geen passende oplossing vindt voor -het handhaven van contacten tussen de zes en het Verenigd Koninkrijk. De 25-jarige Russische pianist Wladi- moir Asjkenazy is gisteren in gezelschap van zijn echtgenote Dodie (23) in Mos kou aangekomen, om de culturele func tionarissen en zijn familie uitleg te ge ven van zijn beslissing om zich in Enge land te vestigen. Hij werd bij aankomst begroet door functionarissen van het Russische minis terie van cultuur. Op vragen van westerse verslaggevers over het doel van zijn bezoek aan de Sowjetunie zei Asjkenazy dat hij was te ruggekeerd om persoonlijke zaken te re gelen. Gevraagd of hij voorinemens was de Russische minister van cultuur Ekateri- na Foertsewa, te ontmoeten, zei de jon ge pianist: „Ik wil haar heel graag ont moeten". Mevrouw Asjkenazy, die op haar ge mak en zelfverzekerd leek, zei dat zij beiden zeer zeker over een dag of tien naar Londen zullen terugkeren. (Van een onzer redacteuren) Wie zich zeer nadrukkelijk tracht te realiseren, dat de wereld steeds kleiner wordt, waarbij hij niet alleen denkt aan de tegen woordige betrekkelijkheid van afstanden, maar mede daardoor vooral aan het feit, dat alle landen ter wereld veel meer op elkaar betrokken raken, kan er behoefte aan hebben eens een poging te doen om zoiets als een balans op te maken. Althans, te proberen eens een paar hoofdlijnen te trek ken die wellicht mede een ant woord kunnen helpen geven op de vraag: Waar staan we nu eigenlijk samen bij alle veranderingen van het midden der twintigste eeuw? Achtereenvolgens zou die vraag ge steld en schematisch beantwoord kun nen worden voor jonge, zelfstandig geworden landen, die eeuwenlang koloniaal zijn beheerd, waarbij we speciaal kunnen zien naar Indonesië omdat dit land ons bijzonder na aan het hart ligt; voor toonaangevende landen, beho rende tot het communistische blok, waarbij in het bijzonder Rusland naar voren zou kunnen komen; voor westelijk democratische lan den, waarvoor we het hemd is nu eenmaal nader dan de rok als voor beeld Nederland zouden kunnen ne men. Wie de positie van zg. ontwikkelings landen beziet, zowel in het Midden- Oosten, Afrika als het Verre Oosten, constateert dat deze landen, het éne in meerdere het andere in mindere mate, maar in elk geval alle onuitwis baar, een zuiver Westers stempel kre- fen opgedrukt. Culturen uit die lan en met een eigen structuur zijn door onze Westerse „inbreng" stukgeslagen! Wat dit betekent kan het beste met enkele ultra-moderne voorbeelden wor den geïllustreerd. In een Oosters sa menlevingsverband, waar ziekte wordt beschouwd als „de slaande band van geesten" laat een blanke heer met witte jas, gewapend met een injectie spuit vol penicilline, een wereld in storten voor deze mensen. In een Oosters landbouwgebied arriveert een Westerse deskundige, neemt een aan tal grondmonsters, analyseert deze en zegt: dat moet erbij om deze grond vruchtbaarder te maken. Inderdaad: het gewas is nu veel beter, de op brengst ook, ja zelfs hoogwaardiger gewassen kunnen nu worden ver bouwd. Maar tevens wordt een eeuwen lang standgehouden landbouwtech niek der plaatselijke inheemse voorva deren met één ruk als het ware ver- gruizeld! Commentaar van mr. dr. J. Osinga In de zaterdag jl. gehouden jaarvergadering van de Prot. Chr. Journalistenkring is een belang wekkend referaat gehouden over de gewijzigde politieke verhou dingen in de wereld. Men zou het als een poging tot balans opmaken kunnen beschouwen. Omdat dit referaat het over denken meer dan waard is hflbben wij er enkele hoofdlijnen uitge haald, die in bijgaand artikel zijn verwerkt. De referent is een veelzijdige figuur: mr. dr. J. Ozin- ga te Lunterenjurist, econoom en (Geref.) predikant, man van in ternationale ervaring, die de polsslag van de tijd steeds tracht te verstaan en te verwerken. Het gaat in bedoeld artikel om een signaleren, niet zozeer om mogelijke „oplossingen". Daar mag iedere lezer of lezeres zélf mee aan de gang. Nu pas gaat het Westen zich ten volle realiseren dat er vroeger in een aantal steden van West-Europa niet alleen exclusief uitgemaakt werd wat bijvoorbeeld recht was In de wereld, maar ook wat duur was en goedkoop, wat mooi was en lelijk. Dat de men sen uit het Westen zichzelf als de „tammen" zagen en alle andere men sen als de „wilden". Men sla er Wil lem IJsbrandz Bontekoe's „Journaal ofte gedenkwaerdige beschrijving van de Oost Indische Reyse" uit het be gin der zeventiende eeuw maar op na: „de wilden wulfden ©ns vriendelijk toe" zo heet het in een passage, die de confrontatie met Sumatra beschrijft. KONING BOUDEWIJN van Bel gië en koningin Fabiola zijn gisteren, ondanks de neerstro mende regen, uitbundig in Enge: land' ontvangen. Voortdurend glimlachend er wordt zelfs ge zegd, dat Boudewijn de monarch is die het meest glimlacht heeft het Belgische koningspaar op weg naar Buckingham Palace in gezel schap van het Engelse koningspaar, de hulde van het Britse publiek, dat in grote getale langs de route stond, in ontvangst genomen. Koningin Elizabeth heeft de Belgi sche koning gisteravond tot ridder ge slagen in de Orde van de Kouseband de hoogste Britse onderscheiding. Het onderscheidingsteken is een kou seband, die onder de linkerknie wordt gedragen met het opschrift „Honi soit qui mal y pense" (wee hem die er kwaad van denkt). Koning Boude wijn werd ook benoemd tot ere-lucht- maarschalk van de Britse htcht- macht. Deze onderscheidingen symbo liseren wel heel duidelijk de nieuwe en goede betrekkingen die er tussen beide landen bestaan. Het staatsiebezoek van het Belgische koningspaar duurt drie dagen. Op het vliegveld Gatwick waren ter begroeting aanwezig prinses Margaret met haar echtgenoot Lord Snowdon. Op het Vic toria-station in Londen volgde later de officiële ontvangst door koningin Eliza beth en prins Philip. Hartelijk omhels de de Belgische koning de Britse Vorstin. Samen met Prins Philip in specteerde hij de ere-wacht van de Coldstream Guards, een van de weinige momenten dat het niet regende en dat Boudewijn niet glimlachte. De Belgische koning, die vroeger als schuchter bekend stond, zag er nu vol zelfvertrouwen en geheel zeker van zichzelf uit. Samen met koningin Eli zabeth stapte hij in een open rijtuig, in een ander, iets kleiner rijtuig ge volgd door koningin Fabiola en prins Philip. De volksliederen werden ge speeld toen de rijtuigen wegreden onder het gejuich van een grote menigte, waaronder zich honderden Belgen be vonden. Later in de avond zaten de gasten aan op een galabanket in de in wit en goud uitgevoerde balzaal van Buckingham Palace. Koningin Fabiola zag er lieftal lig en sierlijk uit in een witsatijnen ja pon, geborduurd met paarlen en ge kleurde stenen. Rond de hoefijzervormi ge tafel zaten meer dan 160 gasten. Een orkestje uit de Ierse garde speel de klassieke werken en later marcheer den de doedelzakspelers van de Scots Guards met kilts en gepluimde baret de zaal binnen. De gevolgen dezer „botsingen tussen twee wereldën" konden, althans uiter lijk binnen de perken gehouden wor- t uwt den door een systeem van dictatuur eenvoudig €n sancties. Zo nodig was er immers altijd nog de bajonet die uitkomst zou kunnen brengen? Echter: ten dele gedwongen, ten de le vrijwillig heeft het Westen in deze gebieden moeten abdiceren. De laat ste stuiptrekking „oude stijl" was Eden's gewapende actie bij de naas ting van het Suezkanaal in 1956, ten slotte een zuiver binnenlandse aange legenheid van Egypte, een zaak die Engeland hoogstens via Internatio nale juridische wegen had mogen aan pakken. Men kent de feiten: dit ingrij pen kostte Eden's (politieke) hoofd en terecht. Na elke abdicatie van het Westen hebben we derhalve kunnen constate ren: stukgeslagen culturen in de be trokken „ontwikkelingslanden", een Westers stempel dat daar ook de re sultaten van technische ontwikkelin gen bracht (het bankwezen, de han del, de dienstverlening enz.), met an dere woorden: we hebben er een „te lefoonlijn" aangelegd, maar het ge sprek erdoor kan niet wel worden ge voerd... Daarenboven ontbreekt het in vele van deze landen aan visionaire, eigen figuren, die hun land en volk uit de impasse kunnen helpen. Een van de moeilijkheden is, els we aan de zuiver materiële situatie denken, dat wereldeconomie nu aen- maal westers is, zodat landen als In donesië hierin zullen moeten mee spelen; het is ook voor dat land een kwestie van zijn of miet-zijn. Engeland heeft al lang geleden de visie gehad in India tijdig een inheem se middenstand te helpen concipiëren', een ideale basis voor een ontwakend land om inderdaad gemakkelijker tot economische ontwikkeling te komen. Relletjes tegen Chinezen In Indonesië is dit niet gelukt en daar plukt men nu de wrange vruch ten van: waar er in laatstgenoemd land sprake is van een middenstand, bestaat deze hoofdzakelijk uit Chine zen. Vandaar dan ook de relletjes te gen deze Chinezen, die uit Indonesië worden gemeld: men verdraagt hem moeilijk als middenstanders; waren de ze middenstanders bijv. Javanen dan verdroeg men deze eigen zonen als zodanig natuurlijk veel gemakkelijker. I Een Londense arts die aan het ziekbed van een 99-jarige man werd ge roepen, constateerde dat de patiënt aan de bof leed. Het zou nog nooit zijn voorgekomen, dat iemand op zo hoge leef tijd deze kinderziekte heeft. I De Amerikaanse rege ring weet heel goed dat kinderen veel belangstel ling voor ruimtevluchten hebben. En daarom ma ken ze in de V.S. zoveel speelgoed geïnspireerd door de ruimtevaart. Maar nu maakt het Amerikaanse ministe rie, van defensie het wat al te bont: er wordt een volledige installatie voor het lanceren van minu- te-man-raketten aange boden. Het complex be vat onder meer een paar torens, enkele liften en een betonnen fundering. Gegadigden kunnen zich melden op Cape Canave ral. Maar wie heeft er nu ooit gehoord van een jongetje wiens vader zo'n grote auto heeft dat al dat speelgoed er in kan. I Een dorpje in Zuid-Sla- vië heeft een attractie: ongeveer 200 huizen heb ben geen schoorsteen. Dit zou nog dateren uit de 18e eeuw, toen de Oostenrijks-Hon gaarse autoriteiten een schoorsteenbelasting in voerden. Om aan die be lasting te ontkomen bra ken de inwoners de schoorsteen van hun huis. Het schijnt goed te bevallen want nu nog worden huizen zonder dit attribuut neergezet. I Ook Engeland heeft nu zijn voetbalrel. De voor zitter van Leicester Ci ty, een van de twee fi nalisten voor de wed strijd van het jaar om de Engelse Cup Final, heeft aan de filmsterren Elizabeth Taylor en Ri chard Burton twee gra tis kaartjes gestuurd. In Engeland doen kaartjes van vier gulden echter bijna 50 gulden. Geen wonder dat de voetbal liefhebbers, speciaal de supporters van Leicester City, boos zijn en zich gaan afvragen of de voetbalwedstrijd onder geschikt wordt gemaakt aan de glamour van be kende sterren op de tri bune. I Twintig gezinnen zijn uit een Zuidslavisch dorp, dat op de weg ligt van een langzaam voort- kruipende aardverschui ving, geëvacueerd. De zich verplaatsende heu vel ligt in hetzelfde ge bied waar het dorp Zavoj in februari ten onder ging toen een aardverschui ving de rivier deed over stromen. Nu worden twee nieuwe meren in het ge-I bied gevormd, 1209) De Nederlander heeft met naamvallen niets meer uitstaande; laten we terwille van degenen die hiermede te maken hebben, wat voorzichtiger zijn ln onze uitdruk king en vaststellen dat we er hoe genaamd niets mee te maken hebben. Niemand komt door deze formule ring iets te kort, dunkt me. Desondanks zullen velen zich nog wel herinneren, zij het dan ook vaag, dat de Nederlandse taal een viertal wat ouderwets, maar aldus kunnen naamvaUen gekend heeft die in de We menen voldaan te hebben aan schrijftaal werden toegepast. Met de noodzaak die er bestaat om in dit viertal kon wel zo ongeveer al- andere talen een tweede naamval te les worden uitgedrukt wat we te ken- gebruiken. Wat zou men nog meer nen wensten te geven, al moeten we van node hebben om de zaak op eraan toevoegen dat het thans zon- deze wijze uit te drukken? der die Ietwat stijve en gewrongen Wie zo spreekt, ziet over het methode ook best gaat. hoofd, dat er in de voorbeelden van Er zijn echter talen, die meer dan de vader en de broek, twee totaal 4 naamvallen nodig hebben, zoals verschillende verhoudingen bestaan bijv. het Latijn dat 6 naamvaUen tussen de bezitter en de bezittingen, had, of het Russisch dat een gelijk We gebruiken hier met opzet het aantal heeft. Vraagt men nu, waar- verkeerde woord, want de broek ls om die talen een zo groot aantal wel een bezitting van de buurman, naamvallen bezitten, dan kunnen we maar niemand zal toch willen be- daarop alleen maar antwoorden: om- weren dat deze man tevens de eige- dat de wijze van uitdrukken in de ta- naar van z,Jn vader is. DergeUjke len anders is. Om dit duidelijk te onderscheidingen nu worden in ver maken, hebben we juist onze 4 oude schillende talen wel gemaakt. In het naamvallen als vergclijkingsmate- Mandteo. een *a»l die ln West-Afrl- riaal van stal gehaald. ka wordt gesproken, heet „zijn va- Maar we zijn er nog lang niet. a 'a' "^l11 broek" daarente- Er bestaan talen die nog véél en véél ^en: a"ta kursl- meer naamvallen hebben dan de Door al dergelijke verschillen tot luttele 6 van het Latijn of het Rus- uUdrukklng te brengen, kunnen de sisch. En we zullen nu toch werke- mededelingen aanzienlijk nauwkeu- Iljk een verklaring van dit ver- rieer worden (wat voor ons niet schijnsel niet achterwege kunnen noodzakelijk ls), maar worden te- laten. vens de vormen Ingewikkelder en In het Nederlands zeggen we op veelvuldlger, met dat gevolg dat de de gewone huis-tuin- en-keukenma- naamvallen tot duizelingwekkende nier: „de vader van de buurman", aantallen kunnen stijgen. Het record en „de broek van de buurman", ^n alle talen ter wereld slaat het Daarvoor hebben we geen naamval- Lak Kaslkumük, dat meer dan 90 len (althans geen naamvalsultgan- naamvallen kent! gen) nodig. Een halve eeuw geleden En weet u dat in de Amerikaan zouden we echter geschreven heb- se jongenstaal veel Hollandismen ben: ,de buurman* vader", en: voorkomen? „des buurmans" broek. Het klinkt (Nadruk verboden). Na deze kanttekeningen over ontwik kelingslanden of jonge staten van van daag, dan nu iets over toonaangeven de communistische landen, met name Rusland. Daar is, sinds de dood van Stalin, óók wel het een en ander ver anderd, we weten dat allemaal. Toen Chroesjtsjef anderhalf jaar geleden voor het eerst officieel in de Bulgaarse hoofdstad Sofia het geweldloze com munisme predikte was dat niet slechts een persoonlijke „hobby" van hem; er zat meer achter. Ook al is in de USSR en in haar satellietstaten de materiële situatie nog verre van ideaal in westerse ogen, in de „Verelendungs"-theorie van Marx gelooft men daar toch niet meer. Het vlammende ressentiment dat Marx in zijn z.g. meerwaardetheorie legde (ar beid is de enige bron van waarde; de meerwaarde die de ondernemer incas seert komt hem rechtens niet toe) en meerwaardeleer derhalve, die de ar beider als „het mes in de buik van de baas" kon beschouwen, dit vlammen de ressentiment, acht men immer» ook daar in strijd met de feiten. Het gaat de Russen materieel beter dan ooit en zo ontstaan daar hoe lan ger hoe meer omstandigheden waarin hun land naar zo iets als een bour- geoismaatschappij kan toegroeien. Vandaar, wat men wel noemt de Mos- kouse richting in het wereldcommunis me, dat zich tegen het dogmatische, militante stalinisme keert en een voorkeur voor een geweldlóós commu nisme aan de dag legt, dat niets imoet hebben van ultra-revolutionaire schreeuwlelijken en meer voelt voor een realistischer benaderingswijze. Er is mderdaad wat voor te zeggen deze Moskouse richting de middenor- thodoxie van het wereldcommunisme te noemen, naast Peking c.s. dat (nog?) in het dogmatische, het ortho doxe. stalinistische communisme ge looft. Westerse bijdrage Een middenorthodoxle van het com munisme Inclusief alle voordelen, o.a. met betrekking tot de wereldvrede, welke daaraan zijn verbonden. In dit verband ls er veel te zeggen voor de vraag of het westen, wetende dat men achter het ijzeren gordijn naar een bourgeoismaatschappij toegroeit, niet een veel soepeler houding dient aan t« nemen als het leveranties zijnerzijds aan Rusland betreft. In concreto zou bijv. West-Duitsland er niet beter aan hebben gedaan juist zovéél mogelijk buizenmateriaal naar Rusland te sturen en zou het westen in het algemeen er niet veel meer op bedacht dienen te zijn z'n bijdrage in de vorm van le veranties die het leven der Russen ver der kunnen veraangenamen tot de hoogstmogelijke quanta op te voeren, omdat hierdoor bovengeslgnaleerd pro. ces in de richting van een bourgeois- maatschappij inclusief alle voordelen van dien alleen maar kan worden ver sneld? Daarnaast is do vraag Interessant of het feit dat Cuba destijds niet explo deerde misschien minder aan de drei ging van Kennedy heeft gelegen, dan aan de inzichten van een middenortho- doxe figuur als Chroesjtsjef. de belang rijkste man van het verburgerlijkende Rusland. Overigens: hetzelfde verschijnsel dat we in de Moskouse richting van het wereldcommunisme tot uiting zien ge bracht, kan ook in menig wèsters de mocratisch land worden geconstateerd, hoe eigenaardig dat oppervlakkig gezien ook lijken moge. Nemen we het socialisme in Neder, land: wat is er van de voortrekkers- beweging, de strijders onder de rode vanen overgebleven? Ook hier is een ontwikkeling van socialisme pur sang, naar mlddenorthodoxie ja zelfs naar vrijzinnigheid! Eerlijk gezegd ls er in het PvdA-Socialisme van vandaag geen plaats meer voor morgenrood, ook al horen we dat nog regelmatig via de radio. Waarom niet? Het morgenrood heeft plaats gemaakt voor de dagt want of men er aan wil of niet, we hébben onze verworvenheden (overi. gens niet alleen het werk van het so cialisme; men houde dat ten goede); we zijn op sociaal en ander gebied ln ons goede land toch aardig „arrivé", al zal niemand ontkennen dat er na, tuurlijk nog wel wat detailwerk in dit verband valt te doen. Overeenkomstige verschijnselen zien we bij de andere grote partijen, een voudig omdat de emancipatie van die partijen zo langzamerhand voltooid raakt al zullen velen dit hoogstwaar schijnlijk met verve willen gaan be strijden. Allemaal aardig ééns Ja, in grote lijnen zijn we het hier allemaal aardig met elkaar eens. Hoe is anders te verklaren dat, zaterdag nog, mr. Aalberse, voorzitter van de KVP een bijzonder warm pleidooi voor sa menwerking met de protestantse par tijen hield, waarbij hij zich blijkens Da Volkskrant liet ontvallen: „De KVP op heffen? En wat dan nog?" Toch wel een vérgaande aanbieding, stelde dezelfde Volkskrant vast, waar ARP en CHU verlegen van behoren te worden.... Terwijl anderzijds Het Parool ln een Interview met prof. Vondelmg uit zijn mond optekende: „dat hij het socialis me niet kenmerkend voor de PvdA wil de noemen" terwijl, even verder in het interview de socialistische fractieleider er ook op wees. „dat bijna alle wensen van de PvdA ook in het KVP-program te vinden zijn"... Daar hébben we het dus nog eens uit zeer recente uitlatingen van voorman nen der twee grootste Nederlandse par- Jw<Lzi^en allemaal in politiek op zicht dicht bii elkaar, ook al blijven er natuurlijk altijd enkelen in de politieke arena die zich traumatisch vasthouden aan datgene wat er niet meer is. Dat er in deze ontwikkeling aan het politieke front gevaren schui len, o.a. het gevaar dat aan dit meer en meer gelijk gaan denken, dat aan al onze verworvenheden, welke we zo langzamerhand als vanzelfsprekend zijn gaan aan vaarden, niet een christelijke, maar een humanistische mens beschouwing te grondslag zou lig gen, dat een en ander dus niets te maken zou hebben met zonde en genade, is iets wat christen mensen heel duidelijk moeten zien. Maar dit laatste betekent dan óók, dat de stem van de ortho doxie, van het orthodoxe christen dom, in de politiek nog alle kansen heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5