tnnstmta dag I wasdag fanstrmta Uw probleem is het onze Welvaart in dienst van de naaste stellen Ziekenhuisbeleid rekent met wensen van patiënt Een kanttekening mw1. A B A S I N Centraal Genootschap tobt met financiële zorgen BOEKENHOEK Strafvervolging wegens exces bij ontgroening Pers negeert exacte wetenschappen Een woord voor vandaag Rapport over liturgie voor concilie gereed dn SUNIL is nylon-actief SUNIL WAST STRALEND WIT 2 WOENSDAG 15 MEI 1963 AFSPRAKEN "yANAVOND weten we hoe politiek in Nederland de situatie is. Het boeiende maar moeilijke spel van de kabinetsformatie kan dan beginnen. Vroeger bleven de kabinetten rustig ritten totdat er een botsing tussen kabinet en parlement was ontstaan of zich binnen de ministersploeg een breuk had voorgedaan. Tegenwoordig zijn we het er wel over eens, dat de uitspraak van het kiezerskorps het richtsnoer voor de vorming van een kabinet moet op leveren. En zo zal dus de ploeg van prof. De Quay haar ontslag aanbieden, waarop H.M. de Koningin als te doen gebruikelijk het dan demissionaire kabinet zal vragen al datgene te doen wat het in de gegeven omstandigheden in 's lands belang acht. De bewindslieden geven uiteraard aan dit verroek gevolg en intussen begint de inleiding van de kabinetsformatie: het adviseren van de Koningin door de vice-president van de Raad van State, de voorzitters van de beide Kamers en de fractievoorzitters. De adviezen lopen uit op het verstrekken van een (ln)for- matie-opdracht, die waarschijnlijk vrij ruim zal rijn. Een van de eerste vragen voor de formateur ral rijn: hoe moet de verhouding tussen het nieuwe kabinet en de Staten-Generaal rijn, wil er vruchtbaar wor den samengewerkt. Moet er een breedvoerig program worden opgesteld, met de puntjes op de 1, en moet als voorwaarde worden gesteld dat de fracties der regeringspartijen xich daaraan gebonden weten? Er is dan al direct de mogelijkheid, dat dere vraag verschillend wordt beant woord. Prof. De Quay die overigens een „diep verlangen" heeft om niet meer mee behoeven te doen vindt het nog steeds juist, dat hij In 1959 alleen met de fractievoorzitters over enkele hoofdpunten overleg heeft gepleegd. Maar zijn partijgenoot Veldkamp die iedereen in het regeerkasteel ziet terugkeren is van mening dat er bij de laatste formatie te weinig is afge sproken. Hij wil niet zover gaan als In 1956, toen er volgens hem bij wijze van spreken over puntkomma's is gesproken, maar enige afspraken tussen de for mateur en de fracties vindt hij toch wel op hun plaats. De c.h. minister De Pous wijst zekere afspraken voor de sociaal-economische sector niet bij voorbaat af en acht dere zelfs gewenst wanneer ook de socialis ten aan de regering zouden deelnemen. Doch voor gedetailleerde afspraken voelt hij niets omdat daardoor en dit is een heel belangrijk punt bet lenige Vlaamse vertellingen voor. samenspel tussen kabinet en parlement tot een klucht dreigt te worden. De oppositie, die toch een belangrijke bijdrage kan leveren, wordt zo zelfs hele maal buiten spel gezet. Zeer juist, zal de voorzitter van de C.H. Unie, mr. Beernlnk, daarop ongetwij feld zeggen. Meer nog dan andere partijen legt de Unie de nadruk op het be ginsel van het dualisme, van de (beperkte) zelfstandigheid van kabinet en parlement, aangelegd om met vrijheid samen te werken, zoals Thorbecke het heeft uitgedrukt. iDe heer Beernlnk vindt dan ook enige overeenstemming op hoofdpunten voldoende en moet niets van bindingen hebben. De politieke situatie kan zich immers ingrijpend wijzigen; men behoeft maar aan de ont wikkeling met betrekking tot Nleuw-Guinea te denken. Minister Zijlstra kan daarin een heel eind meegaan; bindende afspraken, zoals in 1952 en 1956 zijn gemaakt, lopen op niets uit, regt hij. Bravo, horen we lijst trekker Toxopeus van de V.V.D. roepen, bindende afspraken zijn altijd oor zaak van politiek getwist. Integendeel, interrumpeert prof. Vondeling, de praktijk bewijst juist, dat er brokken komen wanneer kabinet en fracties de hoofdpunten van het te voeren beleid niet behoorlijk vastleggen. Volstrekt bindend behoeven de afspraken niet te zijn, maar wel deugdelijk. De enig juiste binding, zo mengt prof. Zijlstra zich weer in de discussie, is die tussen formateur en ministers; laatstgenoemden zullen dan wel rugge spraak houden met hun geestverwanten in de Kamer. De fractievoorzitters, die het overleg hebben gevoerd, kunnen de mate van binding met hun fracties „regelen", meent mr. Blesheuvel. Maar tegen een dergelijke regeling komt mr. Beernink onmiddellijk in het geweer. Het is geen (cJl) fractievoorzitter, die „**n mensen" bindt! Een scala van meningen, van nuanceverschillen, die de juistheid illustreert van de opmerking van dr. Veldkamp: „De kwestie van de afspraken is een punt, die in het beginstadium van de formatie moeilijkheden kan opleveren". Zonder enkele deugdelijke afspraken zal het onzes inziens niet kunnen. Wil er in de komende vier jaar iets tot stand worden gebracht, dan zullen kabinet en parlement van het begin af aan moeten weten wat zij aan elkaar hebben. Vermeden wordt dan, dat plannen, waaraan het kabinet lang heeft gewerkt door het parlement van tafel worden geveegd en de samenwerking spaak loopt. Maar tegelijk zullen die afspraken nooit zo'n bindend karakter mogen hebben en nooit zoveel onderwerpen mogen betreffen, dat er van werkelijk „gemeen overleg" eigenlijk geen sprake meer is en de oppositie het gevoel heeft er voor spek en bonen bij te zitten omdat alles toch al in kannen en kruiken is. Zo staan de verantwoordelijke politici voor de opdracht om over een staal' draad te balanceren. En dan hebben we het nog niet eens over de zaken zelf, waarover afspraken moeten worden gemaakt. Daar is men het zacht uitgedrukt ook lang niet over eens. Mevr. Gilhuis tot Vrij-Evang. vrouwen Van onze kerkredactie) Vele honderden vrouwelijke le den van de Vrije Evangelische Gemeenten in Nederland zijn gis teren naar Zeist gekomen om t.e ontmoeten en ontmoet te worden op de hiervoor jaarlijks belegde Vrouwen Ontmoetingsdag. De manier waarop dit ontmoeten vaak verliep deed vermoeden dat het een hernieuwde kennismaking was. Men heeft er een blijde dag van gemaakt, met veel zang, zo wel door de aanwezigen als door het duo Maas. Mevrouw J. C. Gilhuis uit Amsterdam verzorgde een causerie over „Mijn geld en ik' De heer Guido van Deth' droeg in de middagvergadering Na eerst uitvoerig te hebben stilge staan bij de waarde en de mogelijkhe den. maar ook de betrekkelijkheid van het geld en de welvaart waarin wij nu leven kwam mevrouw Gilhuis-Smits kamp bij de verantwoordelijkheid ten aanzien van het gebruik van de wel vaart. Zij wees op de grote gevaren van tijd. „Een christen zal bovenal een begrip moetei orde der waarden' huis. Natuurlijk is de welvaart iets om dank baar voor te zijn en van te genieten, maar daarom is het nog niet het allerbelang rijkste. Het Koninkrijk Gods zal men toch boven de materiële behoefte moeten stellen, aldus mevrouw Gilhuis. Als christen moeten we dan ook niet het 11de gebod „zorg dat je het goed hebt" nastreven, maar onze welvaart In dienst van de naaste stellen, aldus me vrouw Gllhuls-Smltskamp. (Advertentie) Ook voor de reclame moet men op z'n hoede zijn, zei mevrouw Gilhuis. Zij toonde dit gevaar en vooral de hieruit voortkomende „sluimerende behoefte" aan de hand van Vance Packard's „The Hidden Persuaders" aan. Alleen als we onze jeugd een goed voorbeeld geven kunnen we daadwerkelijk meewerken aan de bloei van het christelijk leven ook onder deze welvaart, aldus mevrouw Gil huis-Smitskamp. De presidente mevrouw Van Vliet-de Lange mocht op deze 14de Vrouwen Ont moetingsdag naast dan de leden ook ds. D. W. Veldkamp, te Hilversum in zijn functie van voorzitter van de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten, en ds. J; Mietes, te Beist begroeten. ft.C.V.B digen. Ook de had zich laten vertegenwoor- kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! (Advertentie) Ouders iverken onvoldoende mee Reisgids Noord-Italië, Van Venetië tot Ventimiglia. door Wil de Kreuk. Met acht kaarten en twaalf foto's. Uitgave L. J. Veen N.V., Amsterdam. Bloemen in uw tuin, handleiding voor keuze en kweekwijze, door J. F. Ch. Dix. Geheel opnieuw bewerkt door B. J. Galjaard. Vierde druk, met 53 foto's en tekeningen. Uitgave N.V. Kosmos, Amsterdam. Opstanding, door B6 Yin Rfi. Vertaling M. ter Marsch-Keen. Tweede druk. Uit gave Servire. Den Haag. Aan de overkant, door Ina Boudier- Bakker. Thans opgenomen in Salaman der-reeks. Uitgave Em. Querido N.V., Amsterdam. Eva, door Carry van Bruggen. Her druk in Salamander-reeks. Uitgave Em. Querido N.V., Amsterdam. The pulse of life, New dynamics in astrology, by Dane Rudhyar. Uitgave Servire, Den Haag. Baha'i wereldgeloof. Uitgave Natio nale Geestelij ie Raad der Baha'i's van Nederland. Riouwstraat 27, Den Haag. -Uit- Het weer royaal en op mooi papier goed geïllustreerde jaarverslag van het Centraal Genootschap voor Kin derherstellingsoorden en Gezondheids- kolonies deelt ons mee, dat er zor gen zijn in de organisatie. De grootste zorgen zijn van finan ciële aard, maar er wordt ook ge klaagd over te weinig medewerking en begrip van vele ouders wier kin deren in aanmerking komen om te worden uitgezonden naar A- of B-hui- zen. Hoewel er met vreugde en trots in 1962 mocht worden geconstateerd dat in een van huizen het kwartmiljoenste kind werd verpleegd sinds in 1905 de eerste 31 „bleekneusjes" elk voor een maand je werden opgenomen, valt er toch een schaduw over de opgewektheid bij het signaleren van de belemmeringen in het werk. De tijden zijn veranderd en het zijn niet alleen de ouders, die onvoldoende medewerking geven wanneer arts of schoolarts adviseren een kind een tijd lang „naar buiten" te zenden. De kin. deren zelf tonen hun wil, waarbij de ouders zich dan dikwijls te spoedig neer leggen. Het kind heeft geen zin om te gaan en de ouders laten het daarbij. (Deze klacht hoort men niet alleen bij het C.G., zij is algemeen verbreid). Evenals vorig jaar, aldus het verslag, blijkt ook nu weer uit de cijfers, dat lang niet alle kinderen voor wie medici uitzending aanbevalen, ook werkelijk in koloniehuizen kwamen. Men kan van mening verschillen over de vraag of dat wel ooit het geval is geweest, maar ongetwijfeld staat vast, dat het ver schijnsel de laatste jaren vormen aan neemt, welke het hoofdbestuur een be trouwbaar inzicht in de beschikbaar te stellen verpleegcapaciteit nauwelijks meer toelaat, met alle teleurstellende gevolgen vandien. Belastingtarieven. Zevende druk. J. Veen N.V-., Amsterdam. gave Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Oud-Beijerland (vac. E. J. Schimmel): J. H. Vlijm, te Goedereede. GEREF. KERKEN Beroepen te Broek onder Akkerwoude: G. Maneschijn, kand. te Amsterdam: te Vlagtwedde. Siegerswoude en Oud-Vos- semeer: H. Reenders, kand. te Katwijk. CHRIST. GEREF. KERKEN Aangenomen naaar 's-Gravenhage- R ijs wijk: Joh. Prins, te Groningen. Bedankt voor Hilversum-O.: J. J. Re bel, te Haarlem-N. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Ridderkerk en Tholen: P. Blok te Dirksland. Het exploitatieverlies over 1962 dat 180.000 beloopt heeft het hoofdbe stuur genoopt, de verpleegprljs per dag met ingang van 1 januari 1963 met 50 cent te verhogen, hiermee vooruitlopend op de goedkeuring van de algemene vergadering die nog moet worden gehouden. Want al loopt het aantal te verple gen kinderen op het ogenblik terug, toch moet de verbouwing van verouder de huizen evenals de nieuwbouw in Nun- speet doorgaan. Gemist kan het werk nog lang niet worden. Tot verheugenis stemt, dat enige pro vincies en tal van gemeenten hun sub sidies verhoogden en dat ook verschei- deze ziekenfondsen hun uitkeringsnor men tot een beter peil hebben opgetrok ken. De verpleging Duidelijk is nu wel, dat de verple ging langzamerhand zich meer op het nerveuze dan op het zwakke kind moet richten. Goede resultaten werden in het afgelopen boekjaar bereikt. Van de 4268 kinderen die in 1962 wer den verpleegd verbleven er 376 in de B-huizen. De teruggang bij 1961 verge leken bedraagt in totaal ongeveer 200 kinderen, maar de cijfers lopen al te rug van 1956 af. In dat jaar vonden 7147 kinderen tijdelijk onderdak bij het C.G. Toen echter op in januari 1957 het contract met dc stichting Bio-vakantie- oord afliep, daalde het opnamecijfer dat jaar reeds tot 5563. In de koloniehuizen van het C.G. wor den kinderen van alle gezindten op genomen en er wordt voor gezorgd, dat elk kind zijn eigen kerk bezoekt. Ook binnenshuis zien kinderverzorg sters van gelijke confessie er op toe, dat de kinderen hun godsdienst juist beleven. De officier van justitie in Amsterdam zal een strafvervolging instellen tegen de 21-jarlge Amsterdamse student J. V., die bij de ontgroeningsexcessen vorig Jaar een groen op een stoel liet plaats nemen en met een paraplu een plastic bekertje van zijn hoofd trachtte te slaan. De student raakte daarbij het hoofd van de groen, die verwondingen opliep. De zaken tegen twee andere Amster damse studenten, die na een onderzoek door een commissie van rechtskundigen ln opdracht van de procureur-generaal, mr. H. R. de Zaaijer, ook werden gever baliseerd, zijn voorwaardelijk gesepo neerd. Het betreft een incident m het sportfondsenbad waarbij een groen met een stok op het hoofd werd geslagen, en de zaak tegen een oudejaars, die een gloeilamp temidden van een aantal no vieten wierp waarbij een hunner aan een oog werd gewond. De officier van justitie heeft deze be sluiten genomen na een diepgaand onder zoek door de politie. Hij heeft daarbij niet alleen rekening gehouden met de resultaten van dit onderzoek, maar ook met de aan de betrokken studenten door het college van rector en assessoren van de universiteit van Amsterdam reeds opgelegde straffen. Deze varieerden van een ontzegging de universiteit te bezoeken van een tot zes maanden. Stu dent V. kreeg de zwaarste straf. Jeugdbonden (vrijgem.) leggen onenigheid bij Er is een verbetering in de verhouding tussen de jongellngs- en meisjesvereni gingen van de gereformeerde, vrijge maakte. kerken ingetreden. Na de moei lijkheden die in 1961 gerezen waren tus sen de twee verenigingen is er een com missie ingesteld om zo niet tot een op lossing dan toch tot een vergelijk te ko men. De besturen van de twee verenigingen hebben nu verklaard met elkaar een nieuw begin te maken en weer in goede verhouding „met elkaar te leven zonder op dit ogenblik een uitspraak te doen over alles wat in het verleden die goede verhouding in de weg stond". Het bestuur van de Nederlandse Bond van Gereformeerde Jongelingsverenigin gen en het bestuur van de Bond van Ge reformeerde Meisjesverenigingen in Ne derland stellen zich verder voor, na alles wat er dan gepasseerd is, zich gemeen schappelijk te bezinnen over het be staansrecht van de beide bonden. In de mededeling in het Calvinistisch Jongerenblad wordt uitdrukkelijk ge steld dat dit niet is omdat een der be sturen aan dit bestaansrecht ook maar zou twijfelen, maar omdat beide bestu ren willen trachten dit bestaansrecht ge lijk te funderen. Stichting geestelij k en lich. gehandicapten In Den Haag werd dinsdag opgericht de Stichting voor Geestelijk en Lichame lijk Gehandicapten, die een zo groot mo gelijke bundeling beoogt van organisa ties op dit gebied. In de stichting hebben zitting vertegenwoordigers van de Ne derlandse vereniging voor sociaal-peda gogische zorg, de algemene nederlandse invaliden bond, de rooms katholieke in- validenbond „St.Liduina", de prot. chr. oudervereniging „Philadelphia" en de r.k. oudervereniging „Voor het zorgen kind". Toetreding van andere organisa ties is mogelijk. Het secretariaat wordt waargenomen door mr. F. Daams. directeur van de Nederlandse vereniging voor sociaal-pe dagogische zorg. Voor het verkrijgen van de nodige middelen zijn er plannen voor verscheidene acties. Radio Veronica heeft voorlopig een bedrag van 100.000 te ver delen over de eerste twaalf maanden, als mede gratis zendtijd, toegezegd. Pers, radio en televisie negeren de exacte wetenschappen vrijwel geheel en de maatschappij wordt op deze wijze tekort gedaan, heeft gisteren prof. dr. Kommandeur, de nieuwe hoogleraar in de faculteit van wis- en natuurkunde gezegd ln Groningen toen hij daar zijn ambt aanvaardde. Hij meende dat daar door de maatschappij slecht geïnfor meerd is over zaken, die haar voort bestaan kunnen bepalen. De oordeelsvorming, van de moderne mens aldus deze hoogleraar kart in dit verband niet verantwoord zijn en bo vendien wordt een esthetisch genoegen als het kennis nemen van wetenschap aan het publiek onthouden. Daardoor wordt deze wetenschap in een onver diende obscuriteit gedrongen. Vooral nu de maatschappij bereid is gebleken grote sommen gelds ten koste te leggen aan de opleiding van weten schappelijke werkers en hun verdere ontplooiing, is 'het noodzakelijk dat de kloof tussen maatschappij én exacte wetenschap zo spoedig mogelijk wordt overbrugd. Een andere moeilijkheid is dat het Nederlandse onderwijs lager, middel baar en hoger de stormachtige ont wikkeling der exacte wetenschappen niet heeft kunnen bijhouden. Juist de universiteit zal uit de fenomenale groei conclusies moeten trekken. De huidige concepties aangaande de vorm der stu die, de wetenschappelijke instituten en de docerende staf moeten noodzakelijk een verandering ondergaan. Een oproep tot waakzaamheid en nuchterheid ontvangen de leden van de christelijke gemeente der Thessalonicenzen van de apostel Paulus. Aan die oproep gaat vooraf de méde- deling, dat zij niet aan nacht of duisternis toebehoren. En dan volgtLaten wij dan ook niet slapen zoals de anderen, maar wakker en nuchter zijn". Wie leeft in de duisternis, wie de nacht verkiest boven de dag, geeft aan slapen de voorkeur, realiseert zich niet, dat de roes van het „nacht leven" de nuchterheid op de vlucht jaagt. Het trieste is, dat zovelen de nacht aanzien voor de dag en menen, dat het échte leven zich afspeelt achter het gordijn van de duisternis. Nuchter zijn? Je komt er niet ver mee: wie niet voor zichzelf zorgt, wie er niet voortdurend op uit is zoveel mogelijk van het leven te genieten, die is dwaas en kortzichtig. Het is geen al te grote stap (en zeker geen on verantwoorde stap) voor dag „leven" te lezen en voor nacht „dood". Het zijn tenslotte de twee belangrijkste zaken van het menselijk bestaan. Wie toebehoort aan nacht of duister nis, heeft voor de dood gekozen en Christus welbewust af gewezen. Wie leeft in het licht van de dag, heeft zich over gegeven aan Christus. Hij of zij is waakzaam en nuchter en heeft leren inzien, dat dit het ware leven is. De stichting Samenwerking Amsterdamse particuliere zie kenhuizen en de Amsterdamse gemeente ziekenhuizen hebben tezamen opgericht de „voorlich- tings commissie Amsterdamse ziekenhuizen", waarbij twintig op een na alle ziekenhuizen (Advertentie) Ter illustratie van de gevolgen die weigerachtigheid van de ouders om hun kinderen voor uitzending af te staan, publiceert het verslag deze cij fers: in 1962 werden door de diverse Ds. J. Overduin i-leden 5011 plaatsen voor kinderen gereser- ove Op 81-jarige leeftijd is overleden ds. J. verduin, emeritus predikant te Slie- drecht. In 1961, toen hij reeds drie jaar Vraag: Wat is een Te Deum zingen? Antwoord: Te Deum zingen is niets anders dan een hymne te zingen, die Te Deum genaamd wordt naar de twee eerste woorden van de eerste re gel. De betekenis is: „U God Vraag: Met belangstelling las ik hoe men een konijnenvacht kan looien. Hoe kan men deze prepareren als het niet de bedoeling is het vel te looien? Antwoord: In dat geval kunt u het beste het vel na het goed gereinigd te hebben van vet of vleesresten, drogen. Voordat u de huid laat drogen, ver dient het aanbeveling deze te zouten om bederf tegen te gaan. Ook kunt u hier antiseptica als formaline toepas sen. Verder kunt u naftaline gebrui ken om de huid tegen insecten te be schermen. De huid zal dan waarschijn lijk niet zo mooi soepel worden als uuui net aaiiicw uuucicuci mu «ia ^jicumaiii uei ueiciuiiiicciuc een gelooide huid. maar hieraan valt plaatsen in de huizen komt het C.G. Gemeenten te Moerkapelle bevestigd. In i niets' te doen, U dient er voor zorg te tot financiële tekorten, maar ook door j 1922 vertrok hij naar Gouda en twee jaar dragen dat het drogen langzaam later naar Rotterdam-C. Een jaar later] J- wisselde hij deze gemeente voor die te i Werkendam waar hij vier jaar stond. In - 1929 ging hü naar Sliedrecht. In 1930 trad ds. Overduin toe tot de Gereformeerde Gemeenten in Hersteld Verband en bleef in Sliedrecht werkzaam. Op 1 maart 1957 werd ds. Overduin eme ritaat verleend. veerd" ter verpleging kwamen echter ^eJaem®ritaa* ds^Overduin ^ver- kinderen opdagen. slechts 3892 kin gegaan naar de Christelijke Gereformeer de Kerken. Voordien was hij voorganger van de Gereformeerde Gemeenten in Hersteld Verband. I Ds. Overdin, in 1881 geboren, werd in Niet alleen door het aantal onbezette1918 als predikant der Gereformeerde Tekorten Binnen enkele dagen zal het her ziene rapport over de liturgie ge reed zijn voor behandeling op de tweede zitting van het concilie. Nadat de plenaire commissie voor de liturgie van 23 april tot 10 mei de overgebleven zeven hoofdstuk ken heeft doorgewerkt, zijn enkele experts in Rome achtergebleven om de laatste redactie te verzor gen. Het rapport zal over enkele weken aan de concilie-vaders wor den toegezonden, de artikelen ko men in oude en nieuwe lezing tegenover elkaar te staan. Zeer progressieve opvattingen van Noordeuropese bisschoppen zijn terzij de gesteld, om aldus de algemene in stemming van de grote meerderheid der vaders te verkrijgen. Vermeden zijn ook alle concrete uitspraken over de 'kerkmuziek en over de kerkelijke kunst, waardoor slechts algemene richtlijnen gegeven zijn. In de hoofdstukken handelend over de eucharistie, het brevier, de sacramen ten. muziek en kunst is het beginsel voorgetrokken, dat de bisschoppencon ferenties het recht krijgen zelf de her vormingen in de liturgie toe te passen zonder voorafgaande toestemming van Rome. Richtlijnen Alle hoofdstukken geven zeer concrete richtlijnen voor liturgische hervormin- êen, doch leggen ze niet bindend op. •e bisschoppen blijven dus vrij. Maar de hervormingen welke worden voorge steld zijn zo concreet dat voor de in voering geen twee of drie jaar nodig zal zijn, zoals aanvankelijk werd ge dacht. Bij de eucharistieviering worden woord- en offerdienst aangepast aan de algemene wensen: Zij worden duidelij ker onderscheiden en vereenvoudigd. De mogelijkheid wordt opengesteld de cy clus van een jaar voor wat de lezin gen betreft uit te breiden tot meer ja ren, Het Latijn blijft voor de offerdienst gehandhaafd. Maar voor het overige krijgt de volkstaal veel meer kansen, te beoordelen door de episcopaten. Ge zamenlijk opdragen van de mis en ont vangen van de communie onder twee gedaanten behoort voortaan tot de mo gelijkheden van de westerse liturgie, waardoor een opzettelijke toenadering tot de oosterse liturgie bereikt is. Pasen Het breviergebed der priesters in de wereld is duidelijk onderscheiden van het koorgebed der monniken. Daar door is het brevier ook aangepast aan de moderne zielzorg. Ook wat de sa cramenten en de sacramentaliën betreft is grote plaats aan de volkstaal inge ruimd. De kalenderhervorming en vooral het fixeren van pasen op een bepaalde dag heeft als gedachte de instemming van het nieuwe rapport over de lltur- gle. Maar de concilie-vaders wordt slechts een algemene instemming met de gedachte voorgelegd. Het is zaak van de burgerlijke overheid hierin be slissingen te nemen. in de hoofdstad zijn aangesloten. Ter toelichting op de oprichting deelde de voorzitter der commissie, dr. J. C. Af. Hattinga Verschure op een persconferentie mede dat het streven der directie van deze zieken huizen i» te komen tot een grotere openheid van de ziekenhuizen tegen over de bevolking. En voorts een be tere informatie der bevolking over de ziekenhuizen en meer begrip bij de burgerij voor de zaken welke het zie kenhuis betreffen. De commissie zal zich met de externe en met de inter ne public relations bezighouden, o.m. door in het gehele beleid veel meer rekening te houden met de redelijke wensen van de patiënt als mens. Het ziekenhuiswezen maakt een revo lutionaire ontwikkeling door, zo merk te de voorzitter op. Er voltrekt zich een omwenteling voornamelijk in de ontwikkeling van de medische en na tuurwetenschappen. De toenemende medische kennis en mogelijkheden eisen steeds verdergaande specialisatie het geen tot gevolg heeft: grotere staven van specialisten aan de ziekenhuizen, Voorts veel meer kostbare apparaten, en enorme uitbreiding van het schei-! kundig en bacteriologisch laboratorium, röntgen-afdeling enz. Ten aanzien van de patiënten zei de voorzitter o.m. dat veel meer mensen1 tegenwoordig een hogere leeftijd berei ken en deze vergrijzing der bevolkingl met zich meebrengt dat in de zieken huizen veel meer mensen behandeld: worden wegens ouderdomskwalen dan vroeger. De moderne mens wil niet graag thuis sterven, er moet „alles aan gedaan worden". De wooncultuurls maakt het sterven thuis (evenals de be- valling) ook moeilijk, aldus dr. Hattln-; ga Verschure. Dit brengt weer tal van-ï zorgen voor de verpleging met zich me de en stelt eisen ten aanzien van iso-j] latiemogelijkheden in het ziekenhuis. Nergens in Nederland is de voorzie- g ning met ziekenhuizen zo dicht als in Amsterdam, zo vervolgde de commis. s sievoorzitter. Een drietal ziekenhuizen is in aan- of afbouw. (Totaal 1.350 bed den.) t Tegenover 12.000 zlekenhuisverpleeg-| ster» voor de oorlog staan er thans c meer dan 32.000. Het aantal ziekenhuis- j bedden was in 1939 32.250 en ln 1960 58.018. Over enkele Jaren is het voor oorlogse aantal ziekenhuisbedden ver., dubbeld, zo voegde de voorzitter cr aan toe. De verpleging werd veel intenslevet 2 omdat de verpleegster betrokken werd 1 bij de sterke ontwikkeling van de ge neeskunde. De samenwerking van de ziekenhui-I t zen uit de genoemde commissie kan n zich ook tot andere gebieden dan de voorlichting uitbreiden, zo deelde dr. j; Hattinga Verschure nog mede. En hijl voegde er aan toe dat de samenwer- j king tussen de particuliere en de ge-| meenteziekenhuizen steeds nauwer j wordt. (Advertentie) de kostenstijgingen, die de verpleegprijs per dag hebben doen oplopen, al houdt men de prijs zo laag mogelijk. Een voorname factor is. dat de functionele verpleging in de B-huizen (waar kinde ren o.a. wegens asthma of nerveuze sto ringen langer worden opgenomen en ook onderwijs genieten) tamelijk kostbaar is. Een ongunstige toestand is ook, dat vele ouders uitzending van hun kinde ren nog teveel als een aardig zomerait- stapje zien. Daardoor is er in de zo mermaanden nauwelijks plaats voldoen de, terwijl in de wintermaanden de hui zen lang niet vol zijn. plaats vinden te Sliedrecht. Om 2 uur zal er een rouwdienst in de christ. geref. kerk Middoldiepstraat gehouden worden waar ds. C. den Hertog, te 's-Gra- venhage hoopt voor te gaan. chel hangen. Het béste is de huid in de wind te hangen waardoor u geen last hebt van de doordringende formalinegeur. Als de huid goed door en door droog is. kunt u deze goed bewaren, mits u oppast voor mot en andere insecten. Verder moet u de huid niet nat laten worden. Als dit gebeurt, moet u op nieuw voorzichtig drogen. Vraag: Ik slaag er niet in mijn was kraakwit te houden. Ik gebruik nu al een jaar een bepaald wasmiddelen nu krijgt de was zo n nare rosse kleur vooral bij lamplicht. De was gaat een nacht in de soda en wordt daarna op gekookt met anderhalf theekopje was middel op acht liter water en 's avonds gaat de afgekoelde was in de wasmachine, waarin het bonte goed onderop ligt. De andere dag wordt de was gedraaid, gespoeld en opgehangen. Antwoord: De oorzaak van de rossi ge gloed is veelal het gebruik van te vet sop. Dus minder waspoeder ge bruiken. Ook laat u het wasgoed rij kelijk lang in het sop staan. Het is over het algemeen aan te oevelen de be handeling van de was niet drie nach ten en twee dagen te laten duren. Vraag: Ik ben in het bezit van een konijn met schurftige oren. Men heeft mij verteld, dat die ziekte niet te ge nezen is, maar dat het niet erg is zo'n dier op te eten als men de kop maar aan de huid laat bij het slachten en niet opeet. Het dier eet wel goed maar is mager. Zou het inderdaad on- Antwoord: Oorschurft is zeer hard nekkig en heel besmettelijk. U moet de korsten eerst weken met slaolie of 5 procent carbol-glycerine. De geweek te korsten moeten met een stokje, om wonden met watten, verwijderd wor den. Daarna moet u na enige dagen de binnenzijde van de oren zorgvuldig met pet. carbol-glycerine insmeren. Het hok moet ontsmet "worden. Het strooisel wordt verbrand en het hok, zonder iets over te slaan, geboend met kokend sodawater. Is dit mogelijk, dan moet men na het drogen de naden uitbranden met de steekvlam van een loodgieter om alle schurftmijten te verbranden. Aangetaste dieren moet men afzonderen van de gezonde. Slaagt u er in het dier te genezen, dan kunt u het nog mesten voor een volgend gelegenheid. Wanneer u het nu wilt slachten, moet u bij het stropen ook de gehele kop meenemen. Het »g( Vraag: Ongeveer 25 jaar geleden heb ik eens bij een vriend een boek gele zen over het leven en het zwerven van de geloofssecte van David Joris. De juiste titel en de uitgever ziin mij ontgaan en zijn niet meer te acn- terhalen. Kan u ons soms daaraan helpen? Antwoord: Over de secte van David Joris is veel geschreven in werken over de Nederlandse kerkgeschiedenis. Een roman of levensverhaal is ons ech ter onbekend. Misschien weten onze lezers wel -raad. Vraag: Man en vrouw zijn in ge meenschap van goederen gehuwd. De man heeft een zaak. Is het nog mo gelijk, dat zij huwelijkse voorwaarden aangaan? Antwoord:: Als het huwelijk eenmaal zonder huwelijkse voorwaarden geslo ten is. dan is er voor het maken van de huwelijksvoorwaarden goedkeuring door Tie rechtbank vereist. Voorwaar de is dat het -huwelijk drie jaren heeft bestaan. De hulp van een advocaat en procureur is nodig. Het beste is de Brieven, die niet zijn voorzien van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge- e> helmhouding is verzekerd. Vragen, ri die niet onderling met elkaar in ;L verband staan, moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post- _j zegels te worden Ingesloten. bi zaak eens rustig tevoren met een nfrcl taris te bespreken, die wel weet wiiw er mogelijk en onmogelijk is. tii Vraag: Op ons huis hebben we eet» kleine hypotheek, waarover we viel a- procent rente betalen. Nu is deze hy<ir potheek opgezegd en we zouden hel tc geld van de spaarbank kunnen haler om deze af te lossen. We willen ech'5 ter weten, wat voordeliger is ten aanj zien van de belasting, een nieuwe hy- potheek op het huis te vestigen of het geld van de spaarbank te halen? ;01 Antwoord: Fiscaal heeft het geerj w zin een kleine hypotheek te laten staan) De huurwaarde van het huis word! daardoor niet beïnvloed. Lost u de hy potheek af dan komt de hypotheelrren te te vervallen, doch u ontvangt mini der rente van de «paarbank en omge keerd. De vraag is dus alleen wat il voor u voordeliger, rente te ontvang» van de spaarbank of hogere rente er onkosten te betalen voor de hypotheeW In elk geval het eerste. U betaalt dat wel wat meer belasting, maar de in komsten zijn dan ook hoger, en is dul toch voordeliger.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2