Petros jan is nog 1,5 punt van wereldtitel af Vrede in de lucht Telegram aan Prins kwam verminkt aan Vrouw bij brand in Driel omgekomen DE BLAUWL TREIN Broeders en politie in gevecht om dode man BOTWINNIK VERLOOR OOK 19e PARTIJ Reden van misverstand op Schiphol: Chinese delegatie kon niet in de perskamer Duitse echtparen aangehouden na winkeldiefstallen In Enschede man na brandstichting het raam uit Ruzie in A'damse ambulance Wie betaalde kosten van Drakesteyn? 9 MAANDAG 13 MEI 1963 Tn Moskou is de Botwinnik-aanhang een beetje ontstemd op de titelhouder Men vraagt zich af, waarom hij welis waar strategisch verantwoorde, doch wei nig spectaculaire openingen blijft spe len. Indien de problematiek zich niet ln het onoverzichtelijke verliest raakt Pe trosjan niet in tijdnood en dus niet de draad kwijt. De uitdager verliest tegen dit programma nauwelijks. Botwinnik speelt echter de laatste week onder winstdwang. Hij moet risico's scheppen, die twijfelachtig van uitgangspunt zijn Dat heeft hem nu twee nederlagen ge kost. De strijd in het weekeinde bewoog zich aanvankelijk in bekende Dameijln- Botwinnik heeft ook de 19de partij verloren. Dat be tekent vrijwel zeker, dat hij binnenkort het predicaat „ex" voor de titel zal moeten voeren. Eerder gebeurde dat, toen hij van Smyslof verloor in 1957 en daarna van Tal in 1960. Het karakteristieke verschil is, dat de wereldschaakbond thans de revanche-tweekamp heeft afgeschaft. Daar het onaannemelijk is, dat Botwinnik de gelegenheid zal benutten het volgende kandidaten toernooi te spelen (hij heeft daartoe het recht) kon als gevolg van de onderhavige ontmoeting het tijdperk Botwinnik wel eens zijn afgesloten. Petrosjan leidt nu met 11-8. dische banen tot de titelhouder met Lg5 een nieuw systeem introduceerde Er kwamen de gewenste verwikkelingen doch ze waren zodanig, dat de wereld kampioen reeds omstreeks de 20e ze' naar wegens moest zoeken om een deba cle te voorkomen. Waarschijnlijk miste Petrosjan op de 29e zet een combinatoire winstvoortizetting, doch zoals hij het nu speelde ging het blijkbaar ook. Bij het afbreken scheen Botwinnik een pion te moeten verliezen. Achteraf liep dat niet zo'n vaart, doch een gedekte witte vrij pion, benevens vrij stukken-spel wa> meer dan verdediging plus actieve zwar te koning. De uitdager werkte het eind spel magistraal-precies af. Wit T. Petrosjan. Zwart: dr. Ir. M. M. Botwinnik. Dame-Indische partij 1. c2c4 Pg8—f« 6. 0—0 0—0 Oplossing schaak-vraag In de partij GudlaugssonSverris- son was zwart aan zet. De stand was: wit: Khl, Dd5, Te4 en fl, Lb2, pi a4, b5, c3, g2 en h2; zwart: Kh8, Dh4, Td8 en f8, Lf2, pi a5, b7, c7, d6, e5, g7 en h6. Zwart week niet met zijn dame maar speelde 1Lf2g3. Wit gaf meteen op. Tegen de dubbele dreiging: mat op h2 en mat op fl, kon hij, ook na ruil op f8, niets meer uitrichten. Dam-rraag (Eerste publikatie) Polman is van mening dat hij een niet moeilijk, maar fijn meerslag- produkt ter oplossing voorlegt. Wit is aan zet en wint. Zwart: 5, 7, 26, 35. Wit: 25, 29, 31, 33, 34, 40, 42, 43, 44. Bridge Het juiste bod in het voorgelegde biedprobleem is: 5 schoppen. Er is geen twijfel aan, of er zit 5 klaveren in voor de tegenpartij. Kwetsbaar levert dit voor Oost-West 600 punten op. Een goede actie is dus, om te verdedigen met 5 schoppen, welk contract niet kwetsbaar 3 down gedubbeld mag gaan 500 punten). In de paktjjk bleek het 5 schoppen bod een goede beslissing V 8 6 5 2 H V 7 3 O A 4 10 C 4 O HVB975 A V 8 5 2 A B 9 7 3 9965 O 10 8 2 B 6 Na een uitkomst met harten 4 kreeg West weliswaar een aftroefglag in die kleur, maar dit ging ten koste van een vaste verliesslag in harten. De schade bleef tot vijf slagen beperkt niet als resultaat: een topscore voor Noord-Zuid! Kruiswoord-puzzel Ilor.: 1. Europeaan, 5. familienaam, 8. siertorentje in de gothiek, 10. bijb. figuur, 12. ongemanierd, 14. oude be naming voor liter, 15. deel van een auto, 17. dof, 18. bloem, 20. punthoed, 21. de Griekse letter D, 22. behaag lijke rust en kalmte, 24. nachtgewaad. 26. tussenzetsel, 27. jongensnaam, 29. bijrivier van de Tiber, 31. rijksdaalder (spreektaal), 32. volhardende geest kracht, 33. gravure, 34. vaartuig. Vert.: 2. tafeljongen (Ind.), 3. plaats 2. Pbl—C3 e7e8 3. Pgl—f3 b7bB 4. g2g3 Lc8—b7 5. Lfl—g2 Lf8—e7 7. d2d4 Pf6e4 8. Ddlc2 Pe4xc3 9. Dc2xc3 f7—f5 10. b2b3 Tot dusver alles bekend. De tekstzet is van Vidmar afkomstig Le7—f6 ll.Lcl-.b2 d7—d6 In het kandidatentoernooi Amsterdam '56 sneelde Smyslof in deze stelling, met zwart tegen Filip, 11. Dc8. met het vervolg: 12. Dd2, d6 13. Pel. Pbd7 14 Tadl. a5 en de stellingen hielden elkaar In evenwicht. 12. Tal-^dl Pb8-d7 14. PelXg2 Lf6-g5? 13. Pf3el Lb7xg2 De inleiding tot een uitzonderlijk plan. dat echter aanvechtbaar is. Het risico, dat zwart vrijwillig neemt, is kennelijk door de ongunstige stand van de twee kamp ingegeven. Goed was bijv. 14. De8 15. c3c2 Verhindert e5 en brengt e4 en f4 op het tapijt. 15Lgöh6 Nu is de koningsvleugel gedekt en kan 2Wart door de extra kracht op f4 aan actie denken. 16. e2e4 Natuurlijk niet (eerst) 16. f4. wegens 16. Pf6 16. f5—f4 17. Pg2—el Voorkomt 17f3 17Dd8e7? Vermoedelijk verdient 17De8 de voorkeur, wegens de mogelijkheid Dh5, terwijl even direct 17. Dg5 in aanmerking komt, bijv. 18. e5, de5; 19. de5.\ Pe5: 20. De4. fg3: 21. hg3: Pf7 en zwarts positie is beter dan na de partij voortzetting. 18. e4e5 Het is nauwelijks te zien hoe zwart nu nog tot redelijke ontplooiing kan komen. d6xe5 20-Dc2—e2 De7-g5 19. d4xeo Ta8—d8 Na 23 minuten denken gespeeld. Zwart verkeert in moeilijkheden, o.a. wegens wits mogelijkheid La3, die het hem on mogelijk maakt het paard behoorlijk em plooi te geven: een zet als cö maakt d6 dodelijk zwak. 21. Kglg2 a7a5 23.Lb2—a3 22. Pel—f3 DgS-h5 Wit kon ook met h3 en g4 werken 23Tf8e8 24.Tdl—d4 Aidus verovert wit de d-lijn. Pd7-b8 27. h2xg3 Dhö—f7 25. Tfldl Td8xd4 28. De2—e4 g7—g6? !.Tdl-xd4 f4xg3 Wil de loper re-activeren. Het alternatief 2s c5 is wegens 29. Td6 evenmin aanlokkelijk. De tekstzet had echter dl- recht kwade gevolgen kunnen hebben 29. De4b7 Sterk. Maar vrijwel beslissend lijkt 29. Dli4! De zwarte raadsheer vindt nu geen relden op de diagonaal dl—h6, 29. Lg7 faalt op 30. Pgó, terwijl 29. Kg7 na 30. Tdl (—hl) zelfmoord is. Ten slotte is na 29. Dg7 30. Ph2 g4> doorslag gevend. Zwart moet dus spelen: 29 LÜ8, daarop ka-n volgen 30. Pg5, Dg7 31. Lf8:, Kf8: 32. Fh7:+, enz. Lh6g7 33. Dc7xf7t i. c4c5 b6xc5 Pe5xf7 31. La3xcö Pb3—d7 34. Td4—a4 Db7 X 7 Pd7xe5 Tot zover een vrijwel geforceerde afwik keling. Het eindspel, dat nu vorm krijgt voor wit alleszins gunstig. 34. Lg7—c3 35. Ta4c4 Lc3—f6 Alles gedwongen. 37. Tc4a4 Lf6—c3 38. Lb6d4 Lc3-b4 39. a2a3 Lb4—d6 3. Lc5b6 Te8—a8 40. b3b4 Ld6—c7 41. Ld 4c3 41. Ld4c3 Kg8—f8 De door Botwinnik onder couvert af gegeven- zet. Weinig zin heeft 41 Tc8 wegens 42. be5:. Lg3: 43. fg3:, Tc3: 44. a6, Tc8 45. a7, en zwart staat na 45. Ta8 troosteloos. 42. b4bó Kf3—e8 44. a3—a4 Ta8—c3 43. Ta4—c4 Ke8-d7 45. Pf3—d2 Streeft via e4 naar goede velden. voor duiven, 4. deel van een fiets, 5. huid, 6. overal, 7. bedekking van een gebouw, 9. waterloop waarnaar Ap- pingedam genoemd is, 11. bolwerk, 13. stopverf (Z.N.), 15. vlegel. 16. rijkaard, 18. laag schoven op de dors vloer, 19. eikenschors, 23. gemeente in Utrecht, 24. bosgod, 25. klink nageltje, 27. stadje in België, 28. ge meente in N.-Brabant, 30. gewicht, 31. meisjesnaam. Oplossing vorige puzzel 1. ellende, 2. erfenis, 3. naderen, 4. hameren, 5. alleman, 6. regelen,' 7. droesem, 8. genegen, 9. Emmerik, 10. legende, 11. antenne, 12. gelegen. De zegswijze luidt: „Een hard gelag". 45. Pf7—d6 47. Td4d3 Pd6-b7 46. Tc4d4 Kd7-e7 Vermoedelijk zijn beste kans. De loper is nu van de dekking van a5 ontheven terwijl eventueel Pc5 dreigt, met aanval op pion a4. 48. Pd2e4 e6—e5 51. Pe4—g5ï Ke6-f5 49. Lc3—b2 Lc7—b6 52.Pg5xh7 e5—e4 50. Lb2a3t Ke7e6 Het resultaat van de opmars van zwarts e-pion is, dat de witte koning (voorlopig) wordt uitgeschakeld 53. g3g4t Kf5—f4 Indien 53Kg4: dan Tg3t. met win nend spel. 54. Td3—d7 Tc8—c7 Indien 54Pc5 dan bijv. 55. Td5. Pa4:. Ld6t 56. Kg4:. Tg5t 57. Kh4. Lg3 mat. 55Td7 x c7 Lb6 X c7 56. Ph7—f6 Lc7—d8 Het enige, anders verliest zwart op slag 57. Pf6d-7 Kf4xg4 58. b5—b6 Ld8—gö Over deze zet dacht de wereldkampioen een half uur na. Er driegde winnend 59. Pc5. Pc5: 60. Lc5:. Ke5 61. b7. Lc7 62 La7 59. Pd7—c5 Pb7 xoa 60. La3 x c5 Lg5f4 Er dreigde 61. Ld6, met onmiddellijke beslissing. 61. b6b7 Lf4—b3 Anders 62. La7 62. Lcö—e3 Het gaat er voor wit nu om pion aó te veroveren, zonder dat zwart gelegenheid krijgt met zijn koning b7 te veroveren. Als dit zou geschieden, dan zou zwart de raadsheer kunnen offeren tegen wits f-pion en remise maken. Wit kan niet winnen als hij de a-pion plus loper over houdt tegen zwarte koning, die het hoek- veld a8 kan bereiken. 62. g6gö 63. Le3d2 Kg4—f5 64. Kg2h3 Lb8-d6 Zwart geeft het op. 65. Ld2xa5 g5—g4t 66. Kh3—g2 De driejarige Henk Rith uit Kerk- rade, die gisteren in Schaesberg (L.) op bezoek was, is daar in een regenput gevallen en verdronken. (Vervolg van pagina 1) Twee Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen, de TWA en de PAA kregen van het Amerikaanse bureau voor de burgerluchtvaart instructie zich niet te storen aan het in de afgelopen herfsi door de I.A.TA, genomen besluit de prij zen voor het toerlstenvervoer met 5 pro cent te verhogen, maar zich aan de oude regeling te houden. Deze verhoging i* naar Amerikaanse en Canadese opvar- ting economisch niet verantwoord. Daar tegenover is van Britse zijde gesteld, dal zeer weinig Europese luchtvaartmaat schappijen met winst werken. Ook de KLM en de Air France houden vast aaD de verhoogde tarieven. Gisteren nog gaf het Britse ministerie voor de luchtvaart de Amerikanen dc waarschuwing dat hun vliegtuigen op de Engelse luchthavens zouden worden vastgehouden als zij niet voldeden aan a« Britse voorschriften inzake de tarie ven op de Atlantische route Deze waarschuwing kwam nadat Ame rikaanse en Engelse diplomaten over eenstemming hadden bereikt over uitste) van actie. Een woordvoerder van de Brit se ambassade in Washington bevestigde dat was overeengekomen af te wachten tot donderdag en tot zolang de vluchten ongestoord doorgang te doen vinden, d* Amerikanen weliswaar tegen het oude ta rief en de Britten met de afgesproken ajeuwe tarieven. Gisteravond laat zijn een vliegtuig van Ie TWA en een toestel van de PAA n* een tussenlanding in Londen doorgevlo gen naar een luchthaven in West-Duits- land. Het was vanmorgen vroeg nog niet be kend wat de Franse regering zal doen Zeker is dat de Air France de tarieven verhoogd heeft. De vraag is echter wat p- zal gebeuren als een Amerikaans of een Canadees vliegtuig in Frankrijk zal moe ten landen. De tienjarige Willemyntje Klumpe- naar uit Renswoude is zaterdag om het leven gekomen toen zij op een niet- beveiligd overpad tussen Veenendaal- De Klomp en Maarsbergen door een Jv-trein werd gegrepen. Het meisje wil de de spoorbaan per fiets oversteken. Prins Bernhard werd zaterdag op het platform van Schiphol opge wacht door HM. de Koningin, die zorgzaam de kraag van haar ech{- genoots jas opzette. Naar aanleiding van het niet-door- gaan van het gesprek met de pers bij aankomst van Prins Bernhard zater dag op Schiphol, waarbij de Prins zeer ontstemd was, wijst de Rijksvoor lichtingsdienst erop. dat de telegram- menwisseling over de nersconferentle verminkt in de Verenigde Staten is doorgekomen, waardoor in Nederland ten onrechte de indruk is ontstaan, dat de Prins bij aankomst op Schiphol een verklaring zou afleggen. Dat een en ander door een woordvoerder van de R.V.D. op Schlnhol foutief is weerge geven, wordt door deze instan*ic in boce mate betreurd, zo meldt de R.V.D. De heer F. A. da Costa kreeg vrijdag enkele verzoeken van de pers of de Prins bereid zou zijn bij zijn terugkomst uit Amerika iets te zeggen. Dat gaat dan met een regeringstelegram door bemid deling van Buitenlandse zaken, aldus de heer Da Costa: de bedoeling was slechts te vragen of hij even de pers te woord wilde staan. Het telegram is gestuurd aan onze ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen. Hij heeft vermoede lijk tegen de Prins gezegd, dat hij een telegram had ontvangen met heit verzoek of de Prins een persconferentie wilde geven. De Prins, die dit verkeerd greep, stemde erin toe. Zo seinde dr. Van Roijen een bevesti gend antwoord terug. En zo gaf de RVD aan pers, radio en tv door, dat de Prins op Schiphol een persconferentie zou ge ven. Intussen ging alles zaterdag op Schip hol een beetje stroef, want vrijwel ge lijktijdig zou de handelsdelegatie Rood-China naar Azië terug keren. Aangezien men voor Prins Bernhard de perskamer liad gereserveerd, diri geerde men dc Chinese gasten naar de ontvangstkamer in de ver weg gelegen Icahal. Onverwacht arriveerde echter ook de Koningin, die altyd in deze, fraai ingerichte kamer met een in- en uit gang by het platform wordt ontvangen. Onze landsvrouwe had er echter geen enkel bezwaar tegen, vast naar de aan komsthal te gaan. aangezien de Prins binnen vUf minuten uil het vliegtuig zou stappen- Terwijl zij vlak buiten de aankomst hal aan de rand van het platform stond te wachten en gemoedelijk te praten met enkele officials van de hofhouding, van de marechaussee, de luchthaven en de KLM. hield ze ter bescherming van haar kapsel tegen de hevige wind een licht blauw sjaaltje om het hoofd. Achter haar rug ontstond in de hal plotseling enige consternatie, omdat radio en tv, bijgestaan door de directeur van de economische voorlichtingsdienst en met hulp van de KLM per platformbus de leider van de Chinese handelsdelega tie plus diens tolk uit de ontvangstkamer hadden gehaald voor een Interview in de perskamer, waar de apparatuur stond op gesteld. „Nee, dat gaat nu niet meer", riep de heer Da Costa, „want direct komt de Prins aan en die gaat met de Koningin naar de perskamer". „Een kwestie van twee minuten", riep de NTS-vertegenwoordiger wan hopig. „dan zijn we er weer uit. Al leen maar een korte verklaring". Aldus geschiedde. En bij nader in zien had dit in het Engels vertolkte interview veel langer kunnen duren, want de Prins wilde van de perska mer immers geen gebruik maken. Rest ons te vermelden wat de Prins in Amerika heeft gedaan. Dit was reeds vo rige week zaterdag bekend gemaakt bij zijn vertrek. HU woonde in Canada een plechtigheid by ter gelegenheid van de bevrijding van Nederland in 1945, sprak een dag later in Los Angeles de leden van de World Affairs Council toe. be zocht in de dagen daarna in Californië de vliegtuigfabrieken van Lockheed en North-rope en besloot zijn reis met een privéverblijf in New York van twee dagen. De Zwolse politie heeft twee echtparen uit Bottrop (West-DuitSland) aangehou den wegens diefstal in winkels te Zwolle. Winterswijk en Kampen. De arrestanten zijn: de 28-jarige E. K. cn zijn 22-jarige echtgenote R. K.-Z. en de 32-jarige H. P. M. en zijn 28-jarige echtgenote R. P.-K. Dit laatste echtpaar had bovendien een driejarig zoontje bij zich. De echtparen waren per auto naar Nederland gekomen. In de auto werden voor honderden guldens ontvreemde goe deren aangetroffen. Belgisch-Nederlandse Zuidpoolexpeditie Een Belgisch-NeNderlandse Zuidpoolex peditie zal eind november uit België ver trekken naar de Koning BoudewijnbasI® die door vroegere Belgische expedities ln het Zuidpoolgebied werd aangelegd. Naar het Belgische agentschap Belga verneemt, zal zij bestaan uit twaalf tot veertien leden onder wie vier Nederlanders. Het transport van mensen en materiaal zal geschieden met een Skandinaviseh pool- sehip. De expeditie zal zich uitsluitend bezighouden met geofysische waarne- mlngén van de hoge dampkring. In het Betuwse dorp Driel is za terdagnacht dc 36-jarige mevrouw Chr. G. J. van Doesburg-Klaassen by een brand om het leven gekomen. In het pand Duivenstraat 5, waarin drie gezinnen woonden (ouders en twee getrouwde dochters), brak brand uit door het omvallen van een petroleumstel. Het huis werd totaal vernield. Het slachtoffer, van wie men aannam dat ze zich niet ln het brandende huis bevond, is vermoedeUjk tijdens de brand toch naar binnen gegaan. Haar stoffelijk overschot werd later gevonden. Om nog niet bekende redenen heeft de heer Van S. uit Enschede, die op ka mers woont in de Voorstraat in Brielle. zaterdagavond brand gesticht in zijn ka mer, die op de tweede verdieping is ge legen. De kleding van de man geraakte daatfbij in brand en om zich te redden is Van S. daarop uit het raam gesprongen. Met brandwonden en inwendige kneu zingen is de man opgenomen in een Rot terdams ziekenhuis. Hij verkeert in le vensgevaar. Men vermoedt, dat de heer Van S. zijn kamer in brand heeft gesto- In een ambulanceauto van de Amster damse G.G. en G.D. is zaterdagnacht een woordenwisseling tussen broeders van deze dienst en enkele politieagenten over het vervoer van een gevonden, waar- schijniyk dode man uitgelopen op een vechtparty. Voorbijgangers hadden langs het fietspad van dc Jan Evertscnstraat by de Jan Tooroplaan een man roerloos met zijn gezicht in het zand zien liggen en dc politie gewaarschuwd. Deze waar schuwde op haar beurt de G.G. en G.D. Dc man bleek de 39-jarige ongehuwde E. Schreyer te zün. poetser van het ge meente vervoerbedrijf. De ruzie ontstond toen de broeders, voor wie niet vaststond of de man al dan niet nog in leven was. op een bran card in de ambulance brachten en de politie verlangde dat hy op de oor- spronkelijke plaats werd teruggebracht en daar zou blijven tot rechercheurs had den vastgesteld of een misdryf was ge pleegd. De tijdens de ruzie ter plaatse aange komen recherche constateerde dat de man was overleden. Een door de politie op geroepen arts van de GGD stelde vast dat hartverlamming de doodsoorzaak was. Eerst daarna verlieten de agenten de ambulancewagen, waarmee het lyk naar het Wilhelminagasthuis werd overge bracht. Zowel de directeur van de GGD als de tijdens het weekeind dienstdoende hoofd commissaris van 't bureau Lodewyk van Deysselstraat. menen voorshands dat hun mannen geheel volgens de in zulke om standigheden voor hen geldende voor schriften hebben gehandeld. Van de zijde van beide instanties is een onderzoek in deze onverkwikkeiyke zaak begonnen. Van een der by de ruzie betrokken agenten is de pantalon geheel vernield. ken wegens onenigheid met zyn hospita. Een felle brand heeft zaterdag in Steenbergen de gebouwen van de graan handel C. Vogelaar aan de We6thavendyk verwoest. De brand begon in het oudste gedeelte van 'het bedryf, waar zich onder meer een moderne droog- en schoon- inrichtang bevonden. In het pakhuis wa ren 500 ton granen en peulvruchten op geslagen. De brandweer van Steenbergen moest assistentie inroepen van drie brandweerkorpsen uit naburige gemeen ten. Slechts een gedeelte van de kan toorruimte kon behouden worden. De schade wordt geschat op een half mil joen gulden. Als oorzaak van de brand wordt kortsluiting vermoed. In Winterswyk is gistermiddag een blok van drie oude woningen in korte tijd in vlammen opgegaan. Drie bejaar den en een jong echtpaar met een kind zijn dakloos geworden. De brand is ont staan in de woning van het echtpaar, dat toen bij buren op bezoek was. Ver moedelijk heeft een houten balk, waarop een schoorsteen rustte, vlam gevat. Voor zo vee de huisjes niet uitgebrand zyn, werden ze door waterschade en neer stortend puin onbewoonbaar. Gisteravond is brand uitgebroken in de woning van de heer C. Verechueren in Alphen (N.B.) De brand werd ont dekt door voorbijgangers. De bewoners waren naar een familiefeestje ln Baarle- Nassau. De woning brandde geheel uit. KORTE INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE: Ruth Kettering de dochter van de Amerikaan se miljonair Van Aldin is in de blauwe trein op weg naar de Rivièra vermoord. Haar man kan liet gedaan hebben. Hij is een Londense nietsnut die alleen maar op haar geld uit was. Ook dc pseudo-graaf De la Roche kan de dader zijn. Of misschien wel Mirelle, een danseres. Hercule Poirot probeert de raadsels te ontwarren en hij stuit nu op de mysterieuze figuur van „De Mar kies", die iets te maken heeft gehad met dc robijnen „Het vurige hart" die uit het compar timent van mrs. Kettering zijn verdwenen. Via de dochter van de antiquai Papopoulos hoort Poirot meer over de „Markies". Maar nog niet genoeg om de sluier geheel op te lichten. „Ik ik zou u graag helpen ais ik -kon „U is zeer vriendelijk, mademoiselile zeer vriendelijk-'* Poirot drong -niet aan. Hij wachbtie rustig af en liet haar zelf beginnen. „Och," zei Zia, „waarom zou ik het ook miert vertellen? Mijn vader is altijd zo voorzichtig in wat hij zegt. U hebt ons verteld dat u alleen de moordenaar zoekt en dart de juwelen u koud la ten. Ik geloof u. U had het bij het rechte eind, toen u zei dat u meende dart we in Nice waren om de juwelen. Ze zijn -hier overhandigd, voLgen-s het plan; rmij-n vader heeft ze nu. Hij heeft u laatst aangeduid wie onze geheimzinnige klant was." „De Markies?" „Ja, do Markies." „Hebt u de Markies ooirt gezien» mademoisel le?" „Eén keer," zei het meisje. Maar ndet erg goed. Het was door een sleutelgat." „Dat levert altijd moeilijkheden op." zei Poirot met kennis van zaken. „Maar in ieder geval, u zag hem rtooh. Zou u hem herkennen?" Zia schudde het hootd. „Hij droeg een masker", zei ze. „Leek hij jong of oud?" „Hij had wit haar. Het kan een pruik zijn geweest of niet. Maar ik geloof niet dat hij zo oud was. Zijn gang was jeugdig en zijn stem ook" „Zijn stem?" zei Poirot nadenken. „Ah, zijn Het geheim van J 5 door AGATHA CHRISTIE j j stem! Zou u die herkennen, mademoiselle Zia?" „Misschien wel," zei hert meisje. „U stelde belang in hem, niotwaar? Daarom keek u door het sleutelgat." Zia knikte. „Ja, ja. Ik was nieuwsgierig. Ik had zoveel van hem gehoord. Hy is geen gewone dief hij is meer een figuur van legendarische betekenis en zo romantisch." „Ja", zei Poinot in gedachten, „ja, misschien is dart wel zo." „Maar dat was het eigenlijk niet wat ik u zeg gen wou," zei Zia. „Wart dan?" vroeg Poirot. „De robijnen werden, zoals ik u zei. hier te Nice aan mijn vader overhandigd. Ik zag de persoon niet, die het deed, maar „Ja?" „Een ding weet ik. Het was een vrouw." HOORDSTUK XXIX Hippolyte Hippolyte, de kneoht van graaf de la Roche, was in Villa Marina bezig het mooie geslepen glazen tafeltje van zijn heer op te poetsen. De graaf zelf was die dag naar Monte Carlo ge gaan. Toen Hipipolyite toevallig uit het raam keek, zag hij dat een bezoeker op de voordeur toeliep, een bezoeker met een zo eigenaardig uiterlijk dat Hippolyte enige moeite had hem thuis te brengen. Hij roep zijn vrouw, die in de keuken bezig was, en vestigde haar aandacht op wat hy noemde „ce type-ilè." „Zou het er weer een van de politie zijn?" vroeg Marie angstig. „Kijik zelf maar," zei Hippolyte. Marie keek. „Vast niet van de politie," verklaarde ze. „Gelukkig maar." ,,Ze zijn ons werkelijk niet erg lastig geval len," zei Hippolyte. De sohel in de hal weerklonk en Hippolyte ging ernstig en vol waardigheid opendoen. „Hert spijt me, maar mijnheer de graaf is niet thuis." „Dat weet ik," zei de kleine man. „U is Hip polyte Flavelle, nietwaar?" „Ja monsieur, dat is mijn naam." „En u hebt een vrouw, Marie Flavelle?" „Ja monsieur, maar „Ik moet u allebei spreken." zei de vreem deling en liep Hippolyte vooihij naar de keuken, waar Marie hem met open mond stond aan te staren. ..Voila," zei de vreemdeling en liet zich in een stoel neervallen, „,ik ben Hercule Poi-rort." „Ja, monsieur?" „Ken je die naam n.iet?" „Ik heb er nooit van gehoord, monsieur," zei Hippolyte. „Laat me je dan zeggen dart je opvoeding te wensen overlaat. Het is de naam van een der groten dezer wereld." Hij zuchtte en vouwde de armen over zijn vorst. Hippolyte en Marie staarden hem aan en voelden zich niet op hun gemak. Ze wisten niet wat ze moesrten zeggen. „Monsieur wenst mompelde Hippolyte. „Ik wens te weten waarom je -gelogen hebt te gen de politie!" riep Poirot uit. „Monsieur!" riep Hippolyte. „Ik gelogen tegen de politie? Dat heb ik nooirt gedaan!" Poirot schudde het hoofd. „Je vergist je," zei hij. „je hebt het by ver schillende gelegenheden gedaan. Laat eens kij ken." Hij haalde een notitieboekje uit zijn zak en raadpleegde het. „Juist, bij zeven gelegenheden op zijn minst. Ik wil ze weieens opnoemen." Ir. C. N. van Dis vraagt: Wanneer laat regering wèl gevoelens blijken? Ir. C. N. van Dis, lid van de Tweed® Kamer voor de SGP, heeft de minister president en de minister van buiten* landse zaken gevraagd: Is de Regering van mening, dat zy met betrekking tot de verscherpte apart heidspolitiek, de intimidatie (o.a. met gebruik van, van de Duitse S.S. afkom stige wolfshonden), de smadelyke be- jegirigen en ook anderezins discrimina toire maatregelen jegens Afrikanen eit Puertoricanen in de Verenigde Staten van Noord-Amerika (Nederlands bond genoot in de NAVO), alsmede jegèns Afrikanen, Aziaten en Israëli in Bulga rije, Tsjecho-Slowakije en Sowjet-Rus- land (allen leden van de Verenigde Na ties en ondertekenaars van de Univer sele verklaring van de rechten van de mens) hetzelfde standpunt kan lnne- i als zy innam ten aanzien van de berechting en terechtstelling van de Spanjaard Grimau. namelijk dat „de reacties van de Nederlandse publieke opinie en de Nederlandse pers wel zó duidelyk zyn geweest, dat het niet nodig is, dat de Nederlandse Regering aan de 'regeringen van de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Sowjet-Rus- land, Bulgarije en Tsjeeho-Slowakye de gevoelens, die in ons land hieromtrent heersen, door middel van een nota ter kennis brengt" (minister Luns op 24 april in de Eerste Kamer). 2. Indien de Regering inderdaad van mening is, dat van haar zijde geen stap pen behoeven te worden genomen, zelfs niet met betrekking tot de hoogst ern stige ontwikkelingen in de Verenigde Staten van Noord-Amerika (Birming ham en elders), kan zij dan mededelen ln welke situaties de Regering wèl van haar gevoelens blijk meent te moeten geven? Is het waar, dat een functionaris of een woordvoerder van de Rijksvoor lichtingsdienst, ambtshalve in het open baar te kennen heeft gegeven, dat do aankoop, de restauratie en de inrichting van Drakesteyn zijn geschied buiten be zwaar van de schatkist? Zo heeft is. C. N. van Dis (s.g.), lid van de Tweede Kamer, gevraagd aan de minister-pre sident en de ministers van financiën en van ondenvys. En hij besluit: Wil de regering mededelen of deze kennisge ving naar haar materiële inhoud juist is? Secretaresse kocht op andermans kosten De 24-jarige secretaresse A. F. N. R. uit Haarlem heeft verschillende winke liers voor enige honderden guldens op gelicht door geschenken tc kopen op naam van een Haarlems bedrijf. Zy deel de mee in opdraoht van de directie boe ken. kunstvoorwerpen en dcrgelyke met een waarde van ongeveer f 50 tot f 80 te komen halen, welke bestemd zouden zijn voor jubilarissen in het bedrijf. Zij liep tegen de lamp toen zij een bestelling deed ter waarde van f 780. De winkelier die de zaak niet vertrouwde waarschuwde de politie. Zaterdag Is de (Wordit vervólgd).secretaresse aangehouden en ingesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9