Sanering van prestaties en lonen in baksteenindustrie Vijfde rijksbemiddelaars c.a.o. naar Alphense padvindstersgroep vierde zilveren jubileum LISSE AKKOORD OVER „MOEILIJKSTE C.A.O. VAN NEDERLAND" Stichting van de Arbeid wil 250 tariefrapporten zien een agent of bezorgers Alphense Bevrijdingsmars in stromende regen Ook Philip s-c.a.oafgekeurd Clubhuiswerk De Sprokkelaars hadden reünie Veilingoverziclit HE TEE A1R Ingelanden zijn bezorgd over bevuiling Aardamse sloten NIEUWE LEIDSE COURANT 8 MAANDAG 13 MEI 1963 (Van onze sociaal-economische redactie) TNE Stichting van de Arbeid heeft na maandenlang beraad, waarbij tal- rijke besprekingen plaats vonden met de betrokken partijen, haar fiat gegeven aan de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de ongeveer 11.000 werknemers in de baksteenindustrie, die wel de „moeilijkste c.a.o. van Nederland" wordt genoemd. In grote trekken komt de tussen het Sociaal Federatief Verbond voor de Baksteenindustrie en de drie werkne mersorganisaties bereikte overeenkomst hierop neer, dat in de nieuwe c.a.o. een gemiddelde loonsverhoging wordt ver- calculeerd van 8 percent. Dit betekent echter niet, dat de werknemers in de baksteenidustrie ook inderdaad 8 per cent loonsverhoging zullen ontvangen, want in de praktijk werden reeds lonen betaald, die de thans vastgestelde hoog ten evenaren of zelfs overschrijden. Voor éen belangrijk deel is er nu dus sprake van een legalisatie van bestaande („zwar te") lonen. Dit is in mindere mate het geval in Groningen en Overijsel. In de ze provincies is sprake van een reële loonsverhoging van ca. 3 percent, hoe wel ook in enkele bedrijven elders van een reële loonstijging kan worden ge sproken. Voor tachtig percent der 25(1 fabrieken gaat het evenwel louter om een legalisatie van lonen, waardoor niet temin toch een belangrijke versterking van de rechtspositie der werknemers is bereikt, omdat zij nu op grond van de c.a.o. aanspraak op het verdiende loon kunnen maken. 250 rapporten De „moeilijkste ca.o. van Nederland" is daarom zo ingewikkeld, omdat de si tuatie in geen twee fabrieken gelijk is. Aan haar goedkeuring voor de nieuwe c.a.o. heeft de Stichting van de Arbeid dan ook de voorwaarde verbonden, dat de toestemming om de lonen te verho gen overeenkomstig het akkoord alleen geldt voor die ondernemingen, die een ALKEMADE Burgerlijke stand GEBOREN: Wilhelmina G M, d v J D van der Geest en E C van der Geest; Maria A O, d v A G Olijerhoek en O M E Bakker; Laetitia J C, d v S Ram- saran en A B B Fung; Ericus M, z v P W Jansen en G M Hulsbosch; Richard J M, z v N Hogenboom en W G Plas- meijer. ONDERTROUWD: J C M van der Goes en M M Witjes. GEHUWD: C J Sijtsma en J H Aker boom; R G A Ammerlaan en C G M van der Meer. OVERLEDEN: J van Ruiten, 83 jaar. LEIMUIDEN Uitgaansdag bejaarden Voor de jaarlijkse uitgaansdag van de bejaarden heeft het comité weer een aantrekkelijk programma opgesteld. Het wordt dit jaar een grote reis, waarmee de gehele dag zal zijn gemoeid. Hoogte punt zal ongetwijfeld een tocht per ple zierboot op het IJsselmeer worden 's-Morgens om half negen vertrekt men reeds in de richting Austerlitz. Vands r gaat het naar Harderwijk v ar men dan gaat varen. Na terugkomst hoopt men, na een rit over mooie gedeelten van de Veluwe, in de uitspanning Oud-Valke veen aan te komen. Om ongeveer half acht 's avonds hoopt men weer in Rijns- aterwoude te arriveren. Deze week zal het comité weer huis aan huis om een bijdrage komen waarbij men er op re kent, dat de burgerij weer even royaal in de zak zal tasten als dat voorgaande jaren het geval was. KATWIJK AAN ZEE Opbrengst De halfjaarlijkse opbrengst van de Bussen van de plaatselijke zendingscom missie van de Hervormde Gemeente be droeg ruim 3200, weer een paar honderd gulden meer dan het halfjaar daarvoor. juist tariefrapport kunnen overleggen en bovendien garanties bieden voor een juiste toepassing van deze rapporten. Bij de beoordeling hiervan wordt een vaste commissie ingeschakeld, genoemd in do c.a.o. Alle bij de c.a.o. betrokken partijen zijn er van uitgegaan, dat op tweeërlei wijze een sanering tot stand moest wor den gebracht, nl. een sanering van de prestaties en een sanering van de scheef gegroeide lonen. De Stichting van de Arbeid heeft met haar goedkeuring voor de nieuwe c.a.o. te kennen gegeven aan dit streven niets in de weg te willen leg gen. De sanering geldt in het algemeen niet voor tijdloners (10 15 pet. van het aantal werknemers), die geen „zwart" loon kennen. Zij zullen niettemin ten- volle van de loonsverhoging profiteren. De achterstand in de baksteenindu strie is in belangrijke mate veroorzaakt doordat deze bedrijfstak in 1959 slechts een geringe produktiviteitsstijging kon aantonen, waardoor een kleine loons verhoging (3%) werd goedgekeurd voor een lange periode 2Va jaar). In deze tussentijd zijn in andere bedrijfstakken met kortlopende c.a.o.'s regelmatig loons verhogingen gegeven. De Nieuwe Leidse Courant vraagt voor Lisse boven 15 jaar. Goede bijverdienste. Nadere inlichtingen afd. Inspectie Nieuwe Leiafce Courant Steenstraat 37. Telefoon 31441. Zaterdag organiseerde de Wandel- sportvereniging Semper Avanti de vier de Bevrijdingsmars, waarvoor ondanks de stromende regen toch nog goede be- langstelling bestond. In de morgenuren waren het de groe pen van de Martha-Stichting die de marsen over de verschillende afstanden liepen. In de groepen die 25 km. liepen wist de meisjesgroep Oosterpark de beker van de directie van de Martha-Stichting te Lemachtigen. Het Jongenshuis be-! haalde de 2de prijs. In de groep 15 km. behaalde het meis jeshuis de eerste prijs en de jongens van Arendshorst de 2de prijs. De kinderen van het Kinderhuis be haalden in de groepen die 10 km. liepen KATWIJK AAN ZEE Geslaagd Voor het diploma Ned. handelscorres pondentie slaagden J. Hus. W. de MoL H J. de Mooy en P. Wagter. Voor het examen Eenv. E.B.: C. van der Plas en A. Knetsch. Christenvrouwen De Ned. Chr. Vrouwen Bond afd. Kat wijk aan Zee vergadert op maandag 13 mei om 8 uur in de Oranjezaal. Mevrouw mr. Joh. C. Z. Pelleboer— Beukers geeft een verslag van de vijf tiende algemene vergadering van de Verenigde Naties, die zij in New York bijwoonde. KATWIJK AAN DEN RIJN Bridgenleuws In de Roskam speelde de bridgeclub ..De Brug" een drive tegen de bridge club Bennebroek. Winnaar werd „De Brug" met 1098 punten, Bennebroek be haalde 1062 punten. Het gemiddelde aantal punten per paar bedroeg 108. Er namen 20 paren aan dè strijd deel, hier van kwam op de eerste plaats te staan het paar Jac. de Jong-D. van der Plas met 133 punten. Opbrengst De in de Gereformeerde kerk gehou den collecte „Brood voor het hart" heeft f. 273,30 opgebracht. (Van onze soc.-economische redactie) DE Stichting van de Arbeid heeft thans ook haar goedkeuring onthouden aan de' collectieve arbeidsovereenkomst voor de handarbeiders van de Nederlandse Philipsbedrtjven. Daarmee is het aantal c.a.o.'s, dat in de stichting geen gekwali ficeerde meerderheid kon vinden en doorgezonden moe(s)t worden naar het College van Rijksbcmiddelaars, gestegen tot vijf. De eerste c.a.o-, die na invoering van het nieuwe loonsysteem geen genade vond in de ogen der Stichting van de Arbeid, was die voor de confectie-indus- trie. Ook het College van Rijksbemidde laars keurde de c.a.o. af. Het struikelblok bleek de overeengekomen vakantiever lenging te zyn. Een uitweg uit de impas se werd gevonden door de vakantiever lenging alleen van toepassing te verkla ren op de jeugdige werknemers. De volgende arbeidsovereenkomsten, die struikelden over de drempel der stichting, waren die voor het technisch personeel in het grafisch bedrijf en voor het administratief personeel „grafisch bedrijf" en „dagbladbedrijf", eveneens omdat werkgevers- en werknemersorga nisaties het eens waren geworden over verlenging van de vakantie met één dag (in 1963). Over deze c.a.o.'s moet het College van Rijksbemiddelaars nog be slissen. De Philips-c.a.o. tenslotte zal naar het college worden doorgezonden, omdat de Stichting van de Arbeid geen goedkeu ring kon verlenen aan de overeengeko men loonsverhoging van 2,97 percent, die een overschrijding van de gemiddeld toegelaten loonstijging (2,7 percent) be tekent met 0,27 percent Een ander be zwaar van de stichting geldt de bepaling t.a.v. de vrouwenionen. de eerste prijs en het Kinderhuis Ach terhoek kreeg de tweede prijs. Een groep jongere kinderen uit het Kinderhuis liep de 5 km. Zij behaalden de eerste prijs, terwijl de 2de prijs werd toegekend aan de groep Kinderhuls Ibissen. Niet minder dan 31 groepen namen deel aan de middagtochten. Daarin werd lste een groep van de Wandelsportver eniging „Op goede Voet"; zij liepen 25 km. In de groep voor 15 km. werden de Quick Steps eerste; zij ontvingen de be- ker van de directie van de Martha- Stichting. Tweede werd een groep van „Op goede Voet". „Wordt Kwiek" uit Zwammerdam behaalde in de groep voor 10 km. de eerste prijs, 2de werd Erica uit Rotterdam en 3de de groep van een Christelijke school uit Bode-' graven. De derde groep van „Op goede Voet" liep 5 km; daarin behaalde zij eveneens de eerste prijs. S.D.S. uit Ze venhuizen werd in deze groep de 2de prijs togekend. De fraaie wisselbeker van het gemeentebestuur werd behaald door de meisjes van de groep Ooster park. ALPHEN AAN DEN RIJN In het kader van het clubhuiswerk van de Hervormde commissie voor he* bij zonder jeugdwerk is zaterdagavond in Nabij een expositie en een instuif voor ouders en belangstellenden gehouden. Vooral de tentoongestelde werkstukken van de knutsel- en handenarbeidclub: trokken veel belangstelling. Er was heel wat te zien: houtsnijwerk, werkstukjes van touw, vilt en raffia, allerlei voor werpen van pitriet en van zgn. waarde loos materiaal en ook een uitgebreide collectie transistors. Clubhuis Nabij telt zes handenarbeid clubs: twee voor meisjes van 912 jaar en een voor jongens van dezelfde leef tijden (zgn. knutselclubs), een radio hobbyclub voor jongens van 12 jaar en ouder en nog twee clubs één voor meis jes en één voor jongens van 1215 jaar. Een deskundige jury, bestaande uit mejuffrouw Kortman en de heren H Groenendijk en H. D. Hendrikse hebben de werkstukken beoordeeld en aan elke club drie prijzen toegekend. De rest van de avond gaf een aardige indruk op welke wijze de meisjes en joo- gens zaterdagsavonds in de instuif wor den bezig gehouden. Nu mochten de ouders biljarten, dammen enz. en onder leiding van Cees Griffioen is er gevolk: danst. Onder het genot van een kopje koffie was er volop gelegenheid zich over deze tak van jeugdwerk te laten inlichten. In de avondsluiting wees ds. W. Verwey er op dat het er ook in onze tijd om gaat het Evangelie te l lijven verkondi gen. Hij wekte de aanwezigen er toe op zich als „levende" christenen te gedragen KOUDEKERK a. d. RIJN Wedvlucht De postduivenvereniging „Ons genoe gen" nam deel aan de wedvlucht van St. Ghislain af. De afstand is 196 kilo meter. De duiven werden gelost om 8 uur. De eerste duif bereikte het hok om 1002 uur en de laatste prijswinnende duif keerde om 10.09 uur op het hok terug. De uitslag is: H. van Vegten en Co. 1. 2. 4, 6. 9, 11, 12, 16, 18; C. P. de Keij- zer 3, 10, 14; gebroeders De Wit 5. 21. 23; Kompier en Van Kempen 7, 8. 15, 17, 20; G. Lekx en zn. 13. 19- Burgerlijke stand Geboren: Wilhelmus C. A., zn van W P. Blakenburg en W. M. J. van Zwieten, Prinses Beatrixstraat 9. HAZERSWOUDE Verkiezing ambtsdragers Voor de komende vacatures van 3 ouderlingen en 1 diaken heeft de ker- keraad der Geref. kerk de volgende kan didaten gesteld: Voor ouderling: M. van Dongen, L. Harkes, G. Hassefras, G. v. d. Haven. J Hoogendoorn W.zn. en A. J. van Tol. Voor diaken: A. v. Zanten en J. Harkes Speeltuin „Ons Verblijf" Morgenavond om 8 uur houdt de speel tuinvereniging „Ons Verblijf" een leden vergadering in het clubhuis aan de Sport- laan. Daar belangrijke zaken betreffende speeltuinwerk moeten worden besproken rekent het bestuur op een goede opkomsi in de leden. Zwangerschapsgymnastlek In Hazerswoude-dorp wordt in 't wiik- gebouw een cursus zwangerschapsgym- r.astiek gehouden door een heilgymnaste. Er worden tien lessen van één uur ge geven op donderdagavond. Schriftelijke toestemming van de huis arts is vereist. Opgave bij zuster A. L. Bosch, Raadhuisplein 6, tel. 322. RIJNSATERWOUD E Burgerlijke stand GEBOREN: Theodorus W. zn van Th. J. Bartels en H. J. Akerboom, Herenweg Theodorus M. zn van Th. M. Nijmann en K. G. Oostveen, Molenpad 1; Gelenus zn van J jansen en A. E. Schoenmaker. Herenweg 22. ONDERTROUWD: Gerrit C. Balan, 24 jr, Hazerswoude, en Elisabeth S. Spijker. 23 jr. GETROUWD: Cornelis H. Kroft, 27 jr, Ter Aar, en Wilhelmina A. M. Hartveld," 25 jr. Gevestigd en vertrokken Gevestigd: Henricus J. M. Hartveld, herenweg 8, v. Ter Aar. Vertrokken: Nicolaas P. Th. Broekhui zen, Herenweg 179, n. Nieuwer-Amstel; Adrianus van Geldere en echtgen., He renweg 49, n. Apeldoorn; Wilhelmina Kroft-Hartveld, 25 jr, Herenweg 8 naar Ter Aar. TER AAR De prijsstijging van de komkommers van de vorige week ging in de afgelopeD week weer vrijwel verloren. De animo van exportzijde was minder groot, zo dat er minder drang op de prijsvorming was waar te nemen. De aanvoer was belangrijk en de kwaliteit heel goed Precies anders ging het met de sla. die met de dag duurder is geworden en een hoog peil heeft bereikt. Er waren grote partijen heel goede sla, waar de handel fel op was. Hiervan wist ook d* export een deel te bemachtigen. De aan voer van sla zal spoedig over het hoog tepunt heen zijn. Spinazie is er al minder dan de vorige week. De kwaliteit was behoorlijk goed en de prijs eveneens. Andijvie heeft ook een veer moeten laten; de aanvoer is gestegen en de kwa liteit ih heel goed. De aanvoer van aardbeien was groot en wist zich goed te verkopen. Vrij we' de gehele aanvoer ging naar het buiten land. Rabarber was goedkoop. Radijs moest het ook met een lagere prijs doen. de kwaliteit was nog vrii goed De aanvoer van witlof is ook niet zo groot meer. en de handel is lusteloos De prijs is daardoor laag. Maar over de kwaliteit valt ook niet te roemen. Postelein ging vlot weg tegen een goe de prijs. Bloemkool, waarvan de aanvoe' gering was, was erg duur. De kwaliteit was goed. Feestavond De feestavond van de Chr. Oranjever eniging begint vanavond om 8 uur in het gymlokaal. ET 25-jarig bestaan van de padvindstersgroep „De Sprokkelaars" is zaterdag middag in het troephuis in wijk Hoorn besloten met een reünie van oud leidsters. De uitnodiging hiervoor was blijkbaar erg op prijs gesteld want velen waren gekomen, soms van veraf. Onder de aanwezigen bevonden zich de drie op richtsters mevrouw Herbig uit Zeist, mevrouw Van Loo, en mevrouw Waardenburg uit Voorburg; ook mevrouw Moet-van Unen, die als burgemeestersvrouw in onze gemeente indertijd veel belangstelling voor dit werk had en die tot erelid werd benoemd. Nadat de vlag was gehesen hetgeen wegens het slechte weer binnenshuis ge beurden) en de hoofdleidster R. van Donk de padvindsterswet had gezegd, werd een begroetingswoord gesproken door mevrouw De Keijzer. Eerst is hierna de thee gebruikt, waarna mevr. De Keij zer de aanleiding tot dit bijeenzijn nader uiteenzette. Hoewel spreekster lang allo dames niet kende, had ze toch wel go merkt, dat er verrassende ontmoetingen tot stand waren gekomen U hebt allen de padvind3tersgclofte afgelegd, zei zij en dat is de band, die ons allen bindt Zij verwelkomde verscheidene dames bij name om vervolgens uitgebreid stil te staan bij het uitstekende initiatief dat de drie genoemde dames 25 jaar geleden namen. Zij gaven de Sprokkelaarsgroep gestalte. Mevrouw De Keijzer schonk ook aandacht aan de naam van de groep. Men sprokkelt dood hout; dode takjes hebben waarde. Zolang men die kan vinden be hoeft men het nooit koud te hebben. Do kleine Liefdedaden en het „weest bereid" zijn de kleine sprokkelhoutjes die het vuur brandende houden. Sommigen vin den die vanzelf, anderen moeten er naar zoeken, maar het is altijd de moeite waard. V riendschapsteken Voor twee heren die zich op verschil lend terrein voor 'de jubilerende groen verdienstelijk hebben gemaakt, was het Vriendschapsteken aangevraagd, nl. de adjunct-directeur van Gemeentewerken, de heer A. Korver en de journalist A Pijnsse v. d. Aa. Eerstgenoemde was nie: aanwezig, de ander kreeg dit opgespeld Mevr. G E. Herbig-Hofstee bleek he' spreken sedert haar vertrek uit Alphen. waar zij op zo velerlei gebied mede lei ding gaf, nog niet verleerd. Zij vertelde over de oprichting van de groep, die niet zo eenvoudig was, want men had geer ervaring; er waren leidstersproblemen- ze vertelde iets over de uniformering. Zr richtte zich speciaal tot mej Laros. die van haar kabouterperiode af lid was en nu leidster is van de Sprokkelaars: vooral De ingelanden van de Verenigde Bloklandse en Korteraarse polder hielden een openbare vergadering in café Blom te Aardam, onder voorzitterschap van de heer G. van Harten. Bij de opening wees de voorzitter op de grondige reparatie van het bemalingsgebouw en de waterloop, in het afgelopen jaar. Na een onderzoek is ge- bleken, dat de machine nogal is meegevallen, zodat er voorlopig nog wel mee kan worden gedraaid. zwaar verkeer overheen gaat. Het zou wel gaan, aldus de voorzitter, maar dan zal het zware verkeer moeten worden geweerd en dan gaat men de aldaar lig gende bedrijven duperen. Het bestuur zal toch trachten een oplossing te vinden. Het bestuur werd machtiging ver leend tot het doen uitvoeren van werken in eigen beheer of onderhandse aanbe steding. en het doen van af- en over schrijvingen op de begrotingsposten. Na het lezen van een schrijven van G.S. betreffende „onderhoud watergan gen" in de polder, besprak secretaris penningmeester R. Rozeboom de reke ning 1962 en de begroting 1963. Uit de rekening bleek, dat het een duur jaar voor de polder is geweest wegens de verniewing van het bema lingsgebouw. enz., maar dat er ook een voordelige kant was: het stroomverbruik van de bemaling is zeer laag geweest. De polder heeft twee „beheren". Het bleek, dat bij beide „beheren" een flink voordelig saldo aanwezig was. De heer S. P. Hoogervorst bracht hierna verslag uit namens de commissie tot nazien der rekening 1962. Bij het vaststellen van de begroting 1963 bleek, dat de polderlasten van het tweede beheer (bemaling) met 'n flinke sprong naar beneden waren gebracht. De polder bestaat uit vier afdelingen. De polderlasten werden als volgt vastge steld: afdeling 1, 34 gulden per H.A. (vorig jaar 40 gulden); afdeling II. 48 gulden per H.A. (vorig jaar 82 gulden); afdeling III 39 gulden per H.A. (vorig jaar 73 gulden); afdeling IV, 25 gulden per H.A. (vorig jaar 31 gulden). Bij de post onderhoud werd gewezen op de slechte toestand van het Oude Kerkpad. Diit is een weg, waar veel te IS'og geen oplossing Bij de rondvraag werd meer dan een uur gediscussieerd en gedebatteerd over het verontreinigen van de poldersloten rondom het uitbreidingsplan Aardam. Door het lozen van het vuile water uit meer dan honderd woningen in de nieuwbouw, heeft het polderwater daar zo'n hoog zoutgehalte gekregen, dat de aldaar wonende tuinders het water niet meer kunnen gebruiken voor het spuiten van hun kassen, enz. Het polderbestuur is hierover al meer dan vier jaar bezig met de gemeente, maar tot nog toe is er nog steeds niets gebeurd. Verschei dene ingelanden brachten hun grieven naar voren, maar het polderbestuur kan op het ogenblik deze onhoudbare toe stand ook niet oplossen, daar de gemeen te heeft toegezegd een zuiveringsinstal latie tc plaatsen. De gemeente is echter met een derge lijke installatie aan het proefdraaien in het uitbreidingsplan Langeraar, en eerst moeten de resultaten worden afgewacht. Blijkt, dat deze installatie het goed doet, dan zal de gemeente ook in het uitbrei dingsplan Aardam een dergelijke ziu- veringsinstallatie plaatsen, aldus de voor zitter. In een onderhoud tussen polder- en gemeentebestuur heeft de gemeente toe zegging gedaan het vuile water tijdelijk door afdamming op te vangen en in het Aarkanaal te lozen. Dit geeft echter moeilijkheden met één van de daar wo nende tuinders, die door het plaatsen van dammen in de sloten, niet meer bij zyn land kon komen. De oprichters van „De Sprokke laars" in een gezellig gesprek tijdens de reünie van oud leidsters van de zilveren Sprok kelaars. V.l.n.r. mevrouw Van Loo-Schouten, mevrogw Waar denburg en mevrouw Herbig- Hofstee. actief. Mej. Laros kreeg uit erkentelijk- bij de organisatie van de kampen was ze heid een cadeautje aangeboden en voorts ontving mej. Van Donk uit haar handen namens de drie oprichtsters een bal en boetseermateriaal. De heer F. A. Ponsioen, die het ristrict Rijnland van de R.K! padvindersbeweging en de Alphense verkenners vertegen woordigde, wees op de wenselijkheid van samenwerking en contact want dat voor komt verstarring. Hij overhandigde een boek over Sport en Spel; er was ook bloemstuk van de R.K. Gidsenbeweging. Troephuis Mevrouw Moet-v. Unen liet haar hart voluit spreken in fijngevoelige woorden, waarin ze het grote belang schetste van de padvinderij, mede door het internatio. naai karakter. Helpen van elkaar, dlenl de vrede! Ook van haar ontving de afde ling speelmateriaal. Voorts spreken nog vertegenwoordig sters van de groep en het district Gouda, resp. met aanbieding van een mededelin genbord en een bus stroopwafels, Mej B. Visser feliciteerde namens de oud- leidsters en bood een geschenk in enve- OUDE EN N. WETERING Twee onderscheidingen te Nieuwe Wetering Tijdens een zaterdagmiddag in 1 Cultureel Centrum te Nieuwe Wetering gehouden receptie ter gelegenheid van het gouden jubileum van de muziekver eniging Door Gunst Verkregen heeft burgemeester E. J. M. Kolfschoten van Alkemade twee koninklijke onderschei dingen uitgereikt en wel aan de heer Huub Bouwmeester, sedert de oprichting lid en sinds 1923 secretaris der vereni ging, en de heer M. Spring in 't Veld. die van 1925 tot 1951 voorzitter was Beiden kregen de zilveren medaiile. be horende bij de orde van Oranje-Nassau. loppe aan, in de verwachting dat men het geld wel zal kunnen gebruiken, want helaas moet men in september het hui dige troephuis verlaten: het gaat in ver band met de gemeentelnke plannen tegen de grond. Het applaus klaterde herhaal delijk gul op en nam nog toe, toen, na al deze toespraken, padvindsters onder leiding van mevrouw I. van 't Wout- Walraven een show brachten over een kwart eeuw padvindsterskleding Het hoogtepunt van de dag zal overi gens geworden zijn het diner in de kan tine van de firma v. Oordt, want mevr. Herbig had al aangekondigd, dat daar nog verscheidene anekdotes zouden wor den verteld. Maar daar waren de dames liever „onder ons". Festival Leger des Heils Ook het festival van het stafmuziek korps van het Leger des Heils heeft zaterdag van het weer te lijden gehad. Het buitenconcert kon niet doorgaan. Het concert in de Julianakerk trok bevre digende belangstelling. Deze muziekavond, waaraan medewer king werd verleend door het Heldria- meisjeskoor uit Den Haag, werd geopend met een Introductie van het korps met het koor, waarna de leider van de afde ling Alphen a.d. Rijn. luitenant P. C. v. d. Heu, een inleidend woord sprak Het mag bekend worden geacht, dat de mu ziek van het Leger des Heils steeds een geestelijk thema heeft. Luitenant-kolonel Lahuis, die de algehele leiding had. lichtte de nummers toe en het korps stond onder leiding van kapitein W. Palstra. Het gebodene had een hoog peil. Het muziekkorps trad ook op als man nenkoor. Het Heldria-meisjeskoor, dat is ge vormd uit leerlingen en oud-leerlingen van de O. G. Heldringschool te Den Haag. staat onder leiding van Max Punt. We menen, dat dit koor voor het eerst in Alphen optrad. De kennismaking was prettig. De zang paste geheel in het kader van deze avond en droeg eveneens een getuigend karakter. Burgemeester Z. Bruins Slot heeft in 'n korte toespraak er zijn dankbaarheid over uitgesproken, dat het Leger des Heils ook door middel van zang en mu ziek de blijde boodschap blijft uitdragen. He* is volgens de burgemeester te be treuren. dat radio en televisie het meer zoeken in „schetter"-muziek. terwijl het geestelijk lied op de achtergrond raakt. Ditzelfde geldt ook voor de gezinnen, die de samenzang bijna niet meer be oefenen. Spreker hoopte, dat het Leger dez^tak van zijn arbeid zal handhaven. Velen zullen daar dankbaar voor zijn. Wat het weer betreft, was men zondag middag gelukkiger, want de openlucht- bijeenkomst op het terrein bij de Pieter Doelmanstraat, waaraan het stafmuziek korps eveneens medewerking verleende, kon doorgaan. Boottocht gehandicapten Het weer werkte zaterdag helaas niet erg mee toen ongeveer zestig gehandi capten uit Alphen, Nieuwveen, Ter Aar en Boskoop, die vrijwel steeds aari huis zijn gebonden, dank zij het Ned. Rode Kruis een hoottocht konden maken. Aan de Heul verrichtten mensen van de co lonne prachtig werk bij de embarkatie. De patiënten werden met auto's naar de salonboot gebracht. Ondanks het weer is er intens genoten door de berokkenen. Zij noemden het na afloop zelfs een der leukste tochten. Dokter H. van Kooten had zch met het medische toezicht belast. Patiënt H. Haus hield voor de scheepsmicrofoon een geestige toespraak, waarin hij dank bracht an de velen, die hun steentje hebben bijgedragen tot het slagen van deze mooie dag. BENTHUIZEN Spreekbeurt In tegenstelling tot wat zaterdag in onze rubriek predikbeurten was vermeld, zal student Verhoef uit Capelle aan den Dssel morgenavond (dinsdag) om half acht voorgaan bij de Geref. Gemeente. Burgemeester Kolfschoten speldt de jubilerende secretaris, de heer Bouwmeester van „Door Gunst Verkregen", de zilveren onderscheiding op de revers. Ook de heer Spring in 't Veld van Door Gunst Verkregen" mocht tot zijn grote verrassing Koninklijk zilver van burge meester Kolfschoten in ont vangst nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 8