Cooper heeft het enorm druk tijdens zijn vlucht Industrialisatie zal geen stagnatie ondervinden Bus haalde het net niet: één meter van vrijheid Rus Oleg Penkofski ter dood veroordeeld Verkiezingsuitslagen in de ether /ft eea &ont& tij, Maiineke-mannequiii Morgen kiest de Faith 7" de ruimte Geringe kans op storingen Goed afscheid TOCH IS HET ZO! MAANDAG 13 MEI 1963 (Advertentie) T~VE AMERIKAANSE astronaut Gordon Cooper is zaterdag aan de laatste 72 uur van voor bereiding voor zijn ruimtevlucht vanmorgen begonnen. Hij heeft de Voorbereidingskamer van hangar S" in Cape Canaveral betrokken, waar ook zijn vijf voorgangers de laatste dagen voor hun vluchten hebben door gebracht. Cooper behoeft evenwel niet voortdurend in de hangar te blijven, hij mag een deel van de tijd doorbrengen met rusten en voor de rest bestudeert hij het vliegplan. Gisteren tyebben weerkundigen voor de gehele, 34 uur durende vlucht voortreffelijk weer voor speld, slechts op het westelijk ge deelte van de Atlantische Oceaan (Advertentie) bestaat een geringe kans op storin gen. Intussen heeft Cape Canave ral een overzicht gepubliceerd van al Coopers werkzaamheden, waar uit in ieder geval blijkt, daz de as tronaut bepaald niet op zijn lauwe ren zal gunnen rusten. Het schema vermeldt de volgende hoogtepunten: EERSTE BAAN: Vijf minuten en vijf seconden nadat zijn Atlasraket de ruimte kiest, zullen Coo per en zijn ruimtevaartuig, de Faith 7", in een baan om de aarde zitten, op een hoogte variërende van 160 tot 332 kilometer boven de aarde. Veertien minuten na de lancering zal een bo ven het instrumentenbord gemonteerde camera, de eerste televisiefoto's van een Amerikaanse ruimtevaarder in een baan om de aarde, naar een waarne mingsstation op de Kanarische Eilan den relayeren. Een van de voornaam ste doelen van de missie is te bepalen hoe het een mens kan gaan bij langdu rige gewichtloosheid. TWEEDE BAAN Cooper zal boven Australië lichaams oefeningen houden door aan een rek baar koord te trekken. Voor en na de oefening zal zijn bloeddruk opgenomen worden. Bol DERDE BAAN Boven het zuidelijke gedeelte van de Atlantische Oceaan zal Cooper een bol met een diameter van ongeveer 14 cen timeter van zijn ruimteschip afschieten. Deze bol is uitgerust met zeer sterke lichten van Xenon-gas die iedere secon de aan en uit moeten flitsen, en zal het ruimtevaartuig van Cooper in een afzonderlijke baan volgen. Dit experi ment is bedoeld om te bepalen hoe goed Cooper afstanden en een licht van be kende sterkte in het luchtruim kan be palen. VIERDE BAAN Zeventiende baan: Cooper maakt infraroodfoto's van wolken en andere weersverschijnse- len. De resultaten kunnen leiden - tot verbetering van de camera's van Terwyl „Faith 7" over het zuidelijke w<.»Pcatellieten .gedeelte van de Atlantische Oceaan pas- weersateilieten, Vijfde baan: Cooper zal controles uitvoeren aan het ruimtevaartuig, een rapport op een bandrecorder opnemen en ten westen van Californië opnieuw lichaamsbewe ging nemen. Zesde baan: Licht Cooper zal Faith 7 naar de aarde laten kantelen in een poging een licht van drie miljoen kaars in Zvid-| Afrika waar te nemen. Met deze proef hoopt men vast te stellen of een bemand ruimtevaartuig, dat van de maan terugkeert een licht op aarde als navigatielichi kan ge bruiken. Boven de Stille Oceaan zal Cooper een ballon met doorsnee van 75 cm opblazen. De ballon zal an derhalf uur achter zijn ruimtevaar tuig blijven hangen voordat zij wordt losgemaakt. Zevende baan: Achtste baan: Cooper zal wederom zijn lichaamstoe stand en het ruimtevaartuig controleren. Negende tot 15de baan: Het vliegplan voorziet in acht uur slaap voor de astronaut, waaraan hij kan beginnen op elk gewenst tijdstip tijdens de negende omwenteling. Tij dens de rustperiode is de cabine in on bestuurde vlucht met een wenteling om de -as eens per half uur in de baan. Als Cooper zich verslaapt zal het volg- station Muchea in Australië hem met een radiosignaal wekken. Zestiende baan: Cooper heeft het nu zeer druk met fotograferen. Bij het ondergaan van de zon zal hij boven de Indische Oceaan zodiakaal licht en liihtspiegelingen aan de horizon fotograferen. seert, zal Cooper de stralen opmeten van een detector die binnen het luikje van de capsule zal worden aangebracht. Dit is de eerste van de talrijke gegevens, die de piloot zal verzamelen over uit stralingen op hoogten van Mercury-pro- jectbanen. Aan het einde van deze baan zal Coo per het koelsysteem in de cabine uit schakelen. Dit zal tot de 21ste baan uit blijven om de temperatuur in de cabine op te nemen en om op te meten hoe veel warmte uit de ka bine in de ruimte ontsnapt. Minister De Pous in Hoogeveen: Ondanks vorming nieuw kabinet Op 26 mei zal de achtste indus trialisatienota verschijnen waar uit zal blijken dajt door de komen de kabinetswisseling geen stag natie zal optreden in het regio nale industrialisatiebeleid. Er is een onderzoek gaande waarmee de Economisch Technologische j Instituten en het Landbouw Eco- nomisch Instituut zijn belast en dat opnieuw een inzicht zal geven in de te verwachten ontwikkeling van vraag en aanbod op de ar beidsmarkt. Dit onderzoek wordt uitgevoerd in alle probleemgebie den en enkele streken daarbuiten. De resultaten ziillen de komende regering een wetenschappelijk verantwoorde basis geven voor het nemen van een beslissing ten aan- zien van het in de toekomst te voeren beleid. I Dit zei zaterdagmiddag de minister van economische zaken, drs. J. W. de 1 Pous, op een verkiezingsbijeenkomst van de C.H.U. in Hoogeveen. Hoe deze I beslissing ook moge uitvallen en welke middelen ter bevordering van de regio nale ontwikkeling thans zullen worden toegepast, één ding is volgens de minis ter niet voor discussie vatbaar: het re- gionale industrialisatiebeleid dat zich al- 'I lengs ontwikkelde totoeen spreidingsbe- leid in de echte zin van het woord dient te worden gevoerd vanuit het standpunt 'I dat de meer harmonische verdeling van de welvaartsbronnen over het gehele land een doelstelling is die slechts ge leidelijk aan kan worden gerealiseerd. Het industriële spreidingsbeleid, dat in j dit verband zulk een essentiële rol speelt, zal dus, afgezien van wijziging i in de middelen waarmee het in feite ge- I voerd wordt en die aangepast moeten kunnen worden aan de concrete situa ties waarin men zich bevindt, princi- pieel gezien gekenmerkt moeten worden i door een duidelijker continuïteit. In Drente zijn er tussen 1959 en 1962 1 ruim 4000 arbeidersplaatsen in de indus- 1 trie bij gekomen. De vraag naar ar- i beidsplaatsen is inmiddels gestegen. De ,i barometerstand van de industrialisatie staat inderdaad hoog, hier en in het he- le noorden waar nog niet zo lang gele- I den de werkloosheid de grootste zorg was. Noorden Dc minister wees erop dat in de drie noordelijke provincies die ln luttele ja ren enige tienduizenden mensen zagen wegtrekken naar elders, waar wel werk te vinden was, nu 14.000 mensen meer ln de industrie werken dan bij het be ltin van de nog lopende beleidsperiode ln 1959. Er zijn plannen voor 90 nieuwe gepremieerde vestigingen en 179 uit breidingen waarin naar dc gegevens van h®t Rijksarbeidsbureau ln de komende twee jaar nog 9.600 plaatsen bezet zul len kunnen worden. In Friesland is in 1962 in veertien ge vallen een beslissing genomen over ves tiging van gepremieerde bedrijven meer dan in enig jaar tevoren. Boven dien zullen er door deze veertien nieu we vestigingen en dat is wezenlijk van veel groter betekenis naar verwach ting bijna 2.000 nieuwe arbeidsplaatsen komen, een aantal dat groter is dan de verwachte cijfers over de tewerkstelling in alle 24 gepremieerde vestigingen te- ,,Ik behoef u niet te zeggen", aldus drs. De Pous, „dat mijn aanvankelijke ongerustheid na al deze gegevens wel is weggenomen." (Advertentie) 'NPyAMA VOOR MIJ? PRIMA, AIS'TMAAR E'EN ROBSON IS! Ui"r pe kunst! Achttiende baan: Cooper zal medische controles en stra lingscontroles uitvoeren. Negentiende baan: Ten zuidoosten van Cuba zal de as tronaut de maan en de horizon foto graferen op een enkel beeld. Ook dit is een experiment voor maannaviga- tie. Twintigste baan: De Gemini-antenne zal wederom wor den beproefd. Er zullen stralings- en andere metingen worden verricht. 21ste baan: Het koelsysteem dat bij de vierde omwenteling is uitgeschakeld, wordt boven de Indische Oceaan weer inge schakeld. Cooper zal de horizon weer fotograferen boven de Stille Oceaan.- 22ste baan Boa-en Afrika zal Cooper beginnen met het opbergen van losse uitrusting stukken ter voorbereiding van de lan ding. Remraketten aan de basis van de capsule zullen ten westen van Shanghai in werking worden gesteld. De Faith 7 zal dalen en een parachutelanding ma ken op 130 km ten zuidoosten van het eiland Midway in de Stille Oceaan. Kogelregen van vopo's: 3 gewonden Oosduitse grenswachten heb ben gisteren het vuur geopend op een bus, die dwars door de muur naar West-Berlijn wilde rijden. Op slechts enkele meters van de laatste versperring kwam het zware voertuig onder een ware regen van kogels tot stil stand. Onmiddellijk werd de bus omsingeld en twaalf personen werden gearresteerd. Drie ge wonden werden per ambulance weggevoerd. De autobus waarin jonge mannen en vrouwen van 20 tot 28 jaar, kwam met grote snelheid de Invalidenstras- se afrijden naar de Sandkrug-brug, die toegang geeft tot de Britse sector. De bestuurder wist met een zig-zag- koers de hindernissen te vermijden. Onder lievig vuur van de vopo's reed hij op de opening af. Onder deze moeilijke omstandigheden schatte hij echter de breedte van de doorlaat niet goed en kwam aan één kant in botsing met de muur, die hier ander- halve meter dik is. Hij reed achter uit om een nieuwe poging te wagen doch hij moest stoppen onder de he vige salvo's die op hem werden afge vuurd. Het schieten duurde zeker tien minuten. Op het moment van stoppen bevond de bus zich op een meter af stand van de slagboom op de brug, waardoor het verkeer wordt doorge laten. Drie vrouwelijke inzittenden werden, met de handen boven het hoofd, door Oostduitse grenswachten, die machine pistolen op hun rug gericht hielden, weg geleid. Zes anderen probeerden eerst nog in alle richtingen weg te lopen, maar de vopo's bleven schieten en ook zij moesten zich overgeven. Nog een vierde, in het groen geklede man werd weggedragen op een draag baar. Men vermoedt dat dit een grens wacht is die door het vuur van zijn ka meraden werd verwond. Onmiddellijk na de vluchtpoging werd de wacht op de brug met dertig man en een pantserwagen versterkt. Ook de Rus sen stuurden een jeep met vier sodaten. (Advertentie) Wynne's straf komt overeen met die van de Amerikaanse piloot Gary Powers, die reeds na twee jaar werd uitgewisseld tegen de Russische spion Abel. Bij het aanhoren van zijn vonnis werd Oleg Penkofski vuurrood. Hij opende zenuwachtig zijn mond alsof hij iets wilde zeggen, maar hield zich toch in. Zijn onderscheidingen werden hem af genomen. Hij kreeg in de oorlog twee hoge decoraties. Beide veroordeelden kunnen bij presi dent Leonid Brezjnjef van de Sowjet- unie een gratieverzoek indienen. vanavond] Hilversum I, 402 m. NCRV: 19.00 Nieuwe ongewenste personen zal verklaren. e" weerbericht; 19.10 Grammofoonmuziek Een aantal van hen heeft de Sowjet-d,e teenagers: 19.30 Radiokrant: 19 so - Licht instrumentaal ensemble: 20.10 BBC unie reeds verlaten, waaronder alle j Symfonie-orkest en sopraan: Opera-concert; Amerikanen. Slechts twee Britten, 2100 Declamatie; 21.45 Walsmuziek (gr.): Cowell en zijn echtgenote ziin nog 2200 Parlementair commentaar; 22.15 Piano- -- - -- - - - - recital: Nederlandse muziek; 22.30 Nieuws en SOS-berichten; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Boekbespreking; 23.05 Muzikale vraag baak; 23.40 Amusementsmuziek (gr.); 23.55— 24.00 Nieuws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nieuws en commentaar; 18.20 Actualiteiten; 18.30 Licht ensemble; 18.50 Openbaar kunstbezit: 19.00 Parlementair overzicht; 19.15 Rege ringsuitzending: Antilliana. een serie klank beelden samengesteld door het Bureau Voor lichting van het Kabinet van de Nederland se Antillen. 19.30 Maliënkolder, hoorspel (deel 16 - slot); 20.00 Nieuws; 20.05 Nocturne in het Grand Hotel, hoorspel; 21.Q0 Planoreci tal: moderne muziek; 2130 Marimba, veer tiendaags maandagavond-magazine; 22.10 Western Time; 22.30 Nieuws; 22.40 Tango rumba-orkest en zangsolisten: 23.10 Op de praatstoel; 23.30 Lichte grammofoonmuziek 23.55—24.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND VAN 18—20 UUR 1. Howard Brubeck, Dialogues for Jazs Combo and Orchestra, AUegro, Andante - Ballad, Adagio - Ballad. Allegro - Blues, Dave Brubeck Quartet, Phllharmonlsch Or kest van New York o.l.v. Leonard Bern stein. II. Peggy Glanville Hicks, Gymnope- dies, Molto tranquillo, alia siesta, Allegretto semplice. Lento tranquillo. Rlas Symphonie Orkest. Berlijn o.l.v. Jonel Perlea. III. Rolf Llebermann, Suite over Zwitserse volksliede ren. Rfas Symph. Ork., Berlijn, o.l.v. Ferenc Fricsay. IV. Arthur Honegger, 1. Concertino voor piano en orkest. Allegro molto moderato. Larghetto sostenuto. Allegro. Margrit Weber, plano. Symphonie Orkest van Radio Berlijn o.l.v. Ferenc Fricsay. 2. Pacific 231, Orkest van de Société des Concerts du Conservatoire. Parijs, o.l.v. Ernest Ansermet. V. Manuel de Falla, Nachten in de tuinen van Spanje, In het Generalife, Allegretto tranquillo e mlsterioso, Dans uit de verte, Allegretto gius- to, In de tuinen van de Sierra de Cordoba, Tempo vivo, Margrit Weber. piano, Sympho nie Orkest van Radio Berlijn o.l.v. Ferenc Fricsay. VI. Claude Debussy. Images, Gi- gues. Ibéria, Par les rues et par les che- mlns, Les parfums de la nuit. Le matin d'un jour de féte. Rondes de prlntemps, Or- chestre de la Suisse Romande o.l.v. Ataulfo Argenta. Oleg Penkofski, een der beklaag den in de spionagezaak-Wynne, is door het Russische militaire tribu naal tot de doodstraf veroordeeld. Hij zal voor het vuurpeloton ster ven. Greville Wynne, tegen wie tien jaar was geëist, kreeg acht jaar, waarvan drie jaar door te brengen in een gevangenis. De rest van zijn straftijd moet hij „uitzit ten" in een werkkamp, een zoge naamd „correctiekamp". Een belangrijk gevolg van dit pro ces is dat het Russische ministerie van buitenlandse zaken zeven Engel sen en vijf Amerikanen, wier namen tijdens de zitting zijn gevallen, tot in Moskou. Zij zullen de Sowjetunie waarschijnlijk ook moeten verlaten. Het zijn allen personen die werken op de Britse en Amerikaanse ambas sade. Voordat het vonnis werd voorgelezen heeft Wynne nog een dramatisch beroep gedaan op de rechtbank om hem te sparen. Tijdens een zitting met gesloten deuren betoogde hij nogmaals dat hij een eerlijk zakenman was die door de Britten was geprest. Hij vertelde dat zijn zoontje jarig was en graag zijn va der spoedig terug zou willen zien. Nadat het vonnis was uitgesproken applaudiseerde het publiek in de stamp volle zaal een minuut lang. De straf van Wynne werd door het publiek als „te weinig" gekwalificeerd. Mevrouw Wynne was niet bij de uitspraak aan wezig. Voor haar was in een aparte kamer een vertaalinstallatie opgesteld, zodat zij de zitting kon volgen. Zij gaf geen com mentaar. Haar werd toegestaan nog een half uur samen met haar man door te brengen. CKV-IKOR-RKK: 19.30 Ken-Merk, een terkerkelljk magazine. 19.40 Logboek, jeugdprogramma over de bijbel; NTS: 20.00 Journaal cn weeroverzicht; 20 20 Brug naai Bali, documentaire filmreportage; KRO 20.45 Calabuig, Spaans-Italiaanse speelfilm; 22.15 De Titanen, documentaire van de BBC (deel 2); NTS: 22.55 Journaal; 23.00—23.15 Extra sport in beeld; Ronde van Nederland, filmverslag. Mamadoe Dia krijgt levenslang Het hooggerechtshof van Senegal heeft zaterdag de voormalige premier van Dakar, Mamadoe Dia, veroordeeld tot le venlange vrijheidsstraf in een vesting „op beschuldiging voortvloeiend uit eer voorgenomen staatsgreep. Dia werd ervan beschuldigd de strijd krachten bevel gegeven te hebben af- gevaaardwigdenuit de Natilolae Vergade ring te zetten om te verhinderen dat deze over een motie van afkeuring zouden stemmen, de arrestatie van afgevaardig den te hebben bevolen en de telefoonlij nen van de woning van president Seng- hor te hebben laten afsnijden. Op de avond van woensdag 15 mei a.s. zullen radio en televisie vrijwel onafgebroken verkiezings uitslagen, reportages van de acti viteiten en politieke vraaggesprek ken over de (voorlopige) resulta ten uitzenden. De beide radiozenders blijven tot 's nachts 2 uur in de lucht (in dien er zo lang nieuws is) en de NTS tot 12 uur. De NTS zal om 7.30 uur beginnen met de eerste uitzending van de journaal- dienst, de tweede is omstreeks 10.30 uur te verwachten. Om 7.50 uur wordt een begin gemaakt met de verkiezingsuit zending; in samenwerking met het ANP worden van studio Irene uit in hoofdzaak stembusuitslagen, afgewis seld met totaaloverzichten gepresen teerd door Philippe la Chapelle jr. Voorts zal de NTS in Amsterdam op zeven plaatsen camera's opstellen, en wel op de Dam als centrum van de te verwachten drukte, en in zes zalen, waar de vergaderingen van resp. KVP, PvdA, WD. ARP, CHU en PSP worden ge houden. In deze zalen zijn (zelfde volgorde) resp. de verslaggevers Frits van der Poel, Koos Postema, Henk Biersteker, Gerard van den Berg, Wim Ruth cn Leo Kool aanwezig en zij zullen van tijd tot tijd reportages van d bijeen komsten geven of het daar gesproke ne inleiden. Verslaggevers op de Dam, waarheen ook af en toe wordt overgeschakeld, zijn Bouke Poelstra en Tom Nieuwen- huyzen. Als de einduitslag bekend is gewor den (of men daaromtrent al enige ze kerheid heeft) zullen belangrijke verte genwoordigers van politieke partijen wor den geïnterviewd door de reporters Arie Kleywegt en Jan de Visser. U ziet, dat zowel televisiecommentators als radioverslaggevers van de verschil lende omroepverenigingen in touw zijn bij de camera's In Bussum zal Ben Steggerda voor de regie zorgen, in Amsterdam Aad van den Heuvel en Fred Oster. De algehele lei ding heeft het plv. hoofd van de NCRV- televisie, Ab van Roon. Vla de radio zenden NCRV en VARA uit. De NCRV begint om 7.50 uur met het omroepen van de eerste uitslagen en houdt dat vol tot half negen. Daarna is er om en om een half uur muziek en een half uur uitslagen en reportages; om half elf volgen nieuws en avondoverden king en dan is het programma van 10.55 tot 2 uur verder gewijd aan de verkie zingsresultaten. De VARA zendt, ook afgewisseld met nu en dan wat muziek, van 8.05 tot 2 uur uitslagen en commentaren uit, en dit programma wordt alleen voor de beide nieuwsuitzendingen onderbroken, d.i. om 10.30 en om 23.55 uur. (Advertentie) Een DRAKACEL matras geeft 'n oase van rust I Mevrouw Betty Miller, een 36-jarige huisvrouw uit Santa Monica in Ca lifornië, is de eerste vrouw geworden, die he lemaal alleen een vlieg tocht heeft gemaakt van de V.S. naar Australië. Haar commentaar was veelzeggend: „Ik heb er nooit bij stilgestaan toen ik het de eerste keer ging doen, maar ik zou mij wel tweemaal be denken voordat ik het voor een tweede keer deed." Wat moeten al die mannen die het heb ben gedaan dan wel niet veel denken. I Het is de tijd voor dia manten huwelijksfeesten. Was verleden week Delft de stad van de diaman ten huwelijken, dinsdag is het Apeldoorn met liefst twee van deze heu gelijke gebeurtenissen. De heer en mevrouw Schoolderman zijn res- respectievelijk 81 en 83 jaar oud, terwijl bij het echtpaar Westerbrock de leeftijden precies omge keerd zijn, 83 en 81. I In 1960 waren 4.181.086 Spanjaarden, 13,84 pro cent van de totale be volking, ondervoed, zo heeft een rooms-katholiek dagblad in Madrid ge publiceerd. Er is een te kort van een miljoen wo ningen. Voorts zijn in Spanje 3.158.850 analfa beten. Behalve het te kort aan woningen wel een enigszins ander beeld dan in Nederland. I „De lange Gavioli", een monumentaal kermisor- gel, is een van de ty pisch Nederlandse inzen dingen voor de Neder landse week, die van 15 tot 22 mei in Essen in Duitsland wordt gehou den. Het orgel zal dage lijks concerten geven. Het orgel is in 1903 ge- Heel licht zijn die DRAKACEL matrassen Commentaar Het is niet met smart, dat we zater dagavond afscheid hebben genomen van het AVRO-amusementsprogramma „Sterren en streken", dat in het afge lopen seizoen een keer of zes op de beeldbuis kwam. Het programma heeft zijn vorm nooit gevonden, en omdat men bij deze laatste uitzending het grondprincipe vrijwel geheel losliet, is deze nog de beste van alle gewor den. Het met zoveel tamtam aangekon digde showprogramma struikelde al bij de eerste keer: Willem Duys was de vlotte presentatie niet machtig en het „grappige mannetje" van Joop Dodererdat voortdurend moest op duiken, deed het helemaal niet. Na twee uitzendingen werd Willem Duys vervangen door de ijverige Wiel Kniepa en verdween het irriterende „mannetje"..'., maar de hele show bleef moeizaam maakwerk, met afwis selend succes geprojecteerd op bepaal de streken van ons land en „sterren", die uit deze omgeving afkomstig zijn. Zaterdagavond heeft men een soort bevrijding van de gedwongen binding gevonden, door Scheveningen als mid delpunt te kiezen, en men weet: Sche veningen bezit van oudsher een ver- maakcentrum, waar artiesten afkom stig uit alle windstreken optreden. Men had toch een soort modus ge vonden in het uitnodigen van een aantal Nederlandse artiesten, die in het buitenland zijn geborennaast enkelen die, uit het buitenland voortgekomen, min of meer ver-Nederlandst zijn. Het bleek dat Indonesië deze avond de voornaamste rol speelde. Wij hoor den en zagen o.a. zingende zusjes, de Padre Twins, en zelfs de tekenaar Eppo Doeve, wiens wieg op Java heeft gestaan. Maar er waren ook velen uit andere landen en hun optreden werd afgewisseld door foto's uit den vreem de. Door de veelheid raakte het ver band in de show een beetje zoek en dook presentator Kniepa maar af en toe op. Nadelig voor het programma in zijn geheel was dit echter niet: het afscheid stond op beter peil dan de reeks, welke het afsloot. Ook het middagprogramma „Week endjournaal" komt aan een einde met het afgelopen winterseizoen. In welke vorm de AVRO het volgend najaar het programma eventueel terug zal brengen, is nog niet vastgesteld. Mogelijk zal het bekort worden, maar er is een goede kans dat Bob Bouma en Anneke Lamsweerde de presenta tie blijven verzorgen. NTS: zoek vi biola v. 12.20-±13.00 Eurovisie: Staatsiebe- n Koning Boudewijn en Koningin Fa- n België aan Engeland. morgan Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws; 7 10 Morgengebed: 7.15 Muziekprogramma, strip voor de jeugd en eventueel actualitei ten; 7.55 Overweging; 8.00 Nieuws; 8.15 Lich te grammofoonmuziek; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.35 Waterstanden: 9.40 Schoolradio: 10 00 Voor de kleuters: 10.15 Moderne or kestwerken (gr.); 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Die Wiener Sëngerknaben (gr.); 11.50 Volaan... vooruit, praatje; 12.00 Middagklok noodklok; 12.04 Licht instrumentaal kwartet en zang solisten; 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Draaiorgelmuziek; 12.50 Ac tualiteiten en katholiek nieuws; 13.00 Nieuws; 13.15 Platennieuws: 13.30 Promenade-orkest en zangsolisten: operamuziek; 14.15 Viool en plano: moderne muziek: 14.35 Voor de platte landsvrouwen: 14.45 Tierelantijnen: gevari eerd programma; 15.45 Lichte grammofoon muziek: 16.00 Voor de zieken: 16.30 Zieken- lof; 17.00 Voor de padvinders; 17.15 Voor de jeugd: 17 45 Beursberichten; 17.50 Rege ringsuitzending: Vreemdeling op aarde: een nieuw boek van Boeli van Leeuwen; 18.00 Dansorkest en zangsolisten; 18.30 Radio- Volks-Universiteit: Levende Letteren, door Jacques den Haan. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgymnastiek; 7,20 Lichte gram mofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Programma-over- lichte grammofoonmuziek; 9.00 Och tendgymnastiek voor de vrouw; 9.10 De rroenteman; 9.15 Oude koormuziek (gr.); 40 Morgenwijding; 9.55 Boekbespreking: 10.00 Arbeidsvitaminen (gr 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken: 12.00 Lichte muziek; 12.20 Regeringsuitzending: Uitzen ding voor de landbouw: 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Metropole or kest; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen, even tueel actueel of grammofoonmuziek: 13.25 Beursberichten; 13.30 Dansorkest en zangso listen; 14.00 Lichte grammofoonmuzlekk; 14.40 Schoolradio: "15.00 Met naald en schaar; 15.30 Pianorecital: Klassieke en moderne mu ziek: 16.00 Voordracht; 16.15 Hawaiian en semble (gr.)16.30 Voor de jeugd; 17.30 Lichte ?:ammofoonmuzlek voor de jeugd; 17.55 New or rork calling, praatje. Efficiency-onderzoek bij de KRO De KRO heeft en Raadgevend bureau voor Bedrijfsorganisatie opdracht gege ven, advies uit le brengen over effi ciënte taakverdeling binnen de verschil lende bedrijfsonderdelen van deze om roeporganisatie. De onlangs afgekomen benoeming van twee onderdirecteuren voor radio en te levisie apart, achtte en een voede aan leiding om zich ok op de overige taak verdeling te bezinnen. Het onderzoek zal zich in de eerste plaats richten op bestudering van de be staande organisatiestructuur, om dan eventueel te resulteren in voorstellen omtrent structuurwijzigingen, waartoe de KRO reeds heeft besloten. Het bureau verkrijgt de noodzakelijke gegevens door beschikbaargestelde do cumentatie en vooral door het houden van gesprekken met medewerkers en waarnemingen ter plaatse. bouwd. In Oisterwijk is zater dag, als uitvloeisel van de festiviteiten in ver band met het feit, dat dit jaar 750 jaar geleden aan Oisterwijk stads rechten werden ver leend, een „dag der dui zend moeders" gehou den. Onder deze duizend moeders was er zelfs een die helemaal uit Milaan moest komen. Geduren de deze feestviering wer den enige personen tot ere-poorter benoemd, on der wie de journalist Ton Zceleuberg, een oud-me dewerker van ons blad. op zondagavonden worden uitgezonden Voor het komende winterseizoen zal de VARA-televisie vier shows maken met Corry Brokken als centrale figuur. Deze programma's zullen vermoedelijk WfIE van ons tenzij hij taalge- rattino". leerde is zou verwantschap In het bovengenoemde voorbeeld verwachten tussen een schrijfbureau liggen de woorden bureau en burat- cn Pioncchio? Een slimmerd zou kun- tlno wel zó dicht bijeen, dat de ver- nen opmerken, dat beiden van hout wantschap duidelijk te proeven ls. zijn gemaakt. In de eerste plaats is Maar had u datzelfde gedacht van een dat niet waar, want de stalen schrijf- Nederlander en een mannequin? Het meubels moeten we ook tot de bu- Vlaamse woord manneke ls naar rcaus rekenen. Maar ook indien alle Frankrijk getogen en heeft daar een schrijftafels van het zuiverste hout functie gekregen als mannequin, zouden zün, zouden we het van deze d.w.z. als houten buste (manneke) ten stoffelijke overeenstemming beslist gebrulke ln de kleermakerij niet moeten heb ben. We zullen het in de textiel moeten zoeken, een stof die de moderne bureaus juist in hoge mate ontberen. Bureau was oor spronkelijk de naam voor de stof, waar mee het schrijfmeu- bel was overtrokken; daarna heeft het hele meubel zich die naam toe geëigend. Vervolgens werd de hele werk- of schrijfkamer met de naam bureau getooid en tenslotte kon zelfs een heel gebouw aldus worden ge noemd. verwante vakken. De eerlijkheid ge biedt ons erbU te vertellen, dat man nequin ook „man zonder karakter" kan betekenen. De Fransen vonden het Klaarblijkelijk te on- beleefd, om na ont vangst van het woord manneke een kerel zonder karakter terug te sturen en daar om kregen we het woord weerom als een jongedame, een mannequin, die lust voor de ogen is. We hebben wel erg veel ruimte no- Hoe Pinocchio hiermee ln verband dig gehad voor slechts een paar dln- kan worden gebracht, kan bljjken uit gen die op onverwachte wijze ver- de uitbreiding die de betekenis van band met elkaar blijken te houden, het woord in het Italiaans heeft ge- Laten we daarom kort zijn aangaande kregen. In het vulgalr-latijn (overi- de woorden die sterk op elkaar lijken, gens een onjuiste benaming) werd de maar volgens dc taalgeleerden geen stof die we nog steeds op het oog zier met elkaar te maken hebben. Zo- hebben, burra genoemd, In het Ita- als bijv. potamos, het Griekse woord liaans vervormd tot buratto, waarmee voor rivier, en de rlver de Potomac ccn grove stof werd bedoeld. Hier- ln de Verenigde Staten. Nu Ja, dat van werd burattino gevormd, t.w. een ligt eigenlijk wel een beetje ln de man die in een dergelijke stof ge- reden, want Griekenland en de Nleu- kleed was. En wie was deze man? we Wereld liggen een behoorlijk eind De harlekijn! Ook voor degenen die uiteen. Maar Griekenland en Italië geen enkel woord Italiaans kennen, liggen toch vrij dicht bij elkaar en kan het verband tussen Pinocchio en desondanks schijnen de woorden theos een bureau volkomen duidelijk wor- en deus (waarmee de godheid werd den. indien ze kennis nemen van de aangeduid) geen verband met elkaar ondertitel van het boek, waarin de te houden, evenmin als ons woord avonturen van de held beschreven koud kan teruggrijpen op het La- worden: „Pinocchio; Storla di un bu- tijnse calldum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5