Verregend corso bracht toch velen op de been Zangspelclub Staalwijk bereikte weer bijzonder goed niveau Jeugdorkest Leiden had succes in Lakenhal Prijzen voor de corsowagens naar spijtoptanten Operette De Wonderbloem Figurantjes wuifden vanuit drie autobussen Centrale verkiezingsposten op 15 mei in Leiden Kamer informeert De jury, besdhermd tegen de in de hollenstreek neersiepelende j regen door het dak van de veilinghallen van Hollands Bloembollen- j huis in Lisse kon zaterdagmorgen van half negen tot tien uur rus- j tig de punten toekennen aan de praalwagens, waarop de figuranten j al hadden plaatsgenomen. De luchtige geelblauwe Harp veroverde de beker voor de mooiste wagen van het corso. De mooiste kleurencombinatie was, naar het oordeel van de jury, bereikt met „Hebt u geen tijd, ga met de boot de langste wagen. Voor de juffrouw met haar hondje („Promenade") j was de beker voor de meest originele wagen en „Hooggeëerd pu- bliek" kreeg die voor het meest humoristische idee. De bekers in de klassen I, II en III gingen respectievelijk naar „Hebt u geen tijd, j ga met de boot", „Harp" en „Jeboman". De overige prijzen werden veroverd door: klasse I (11-18 meter lang): Bollenland le prijs; Vooruitgang 2e prijs; Perspectief le prijs; j Romantiek 2e prijs; Zeepaardjes 2e prijs; Flower show le prijs; j Vrolijke Vaart le prijs; Kip en ei 2e prijsHolland schildert met bloemen le prijs; Tulpen Rally le prijs; Bazuinen 3e prijs; Hebt U geen tijd, ga met de boot le prijs (18 meter lang); Het internationale paspoort tot rookgenot 2e prijs; Mei le prijs; Vormenspel le prijs Lentetuin le prijsOrpheus en Euridice le prijsZon A Hoi le prijs, Papegaai le prijs; Idylle 2e prijs. Klasse 11 (8—11 meter lang): Miss Bril 1963 2e prijs; Vlindervis le prijs; Harp le prijs; Promenade le prijs; Kwiek le prijs; Hoog geëerd publiek le prijs. Klasse III (6—8 meter lang): Ziekzoeker 3e prijs; Jeboman le prijs; Bolsberry 2e prijs. Personenwagens: Weyers-Mense le prijs ereprijs; Vervetal 3e prijs; Renault-8 3e prijs; Simca-1000 2e prijs. NIEUWE LEIDSE COURANT MAANDAC 13 MEI 1963 De corsofoto's zijn van N. van der Horst De Harp was, volgens de jury, de mooiste wagen van het corso. Uitslag streekwedstrijd mozaïeken Grote mozaïeken: le prijs met wissel beker: Jac. L. van Reisen ,,Hijacintha", Sassenheim; 2e prijs: C. N. V.-Hillegom; 3e prijs: M. V. van Zanten Jr, „Meren- burgh", Lisse. Kleine mozaïeken: le prijs met wis selbeker: C. M_ Jonkman, ..Silentium" Sassenheim; 2e prijs: Jac. L. van Reisen. 's-Gravendamseweg, Voorhout; 3e prijs: A. H. Meskers, Beeklaan, Hillegom. De beker voor tuin- en gevelversie ring werd toegekend aan J. Verdhuizen van Banten, „Bloemoord", Lisse. Tuinbouw en Plantkunde De leden van de Tweede Kamer Daam» Te" Bro«ke Hoekstra '1^2 Van Geldcr 'cfHD. "ei. Kok ■KVPi en Meulink (ARP) hebben de minister van justitie schriftelijke vrager, gesteld over spijtoptanten. Ze vragen ot n de loop van april 1963 alle aanhangige verzoeken van spijtoptanten tot verkrii- ging van een visum voor toelating ln Nederland, inderdaad zijn afgedaan. Zo niet. hoeveel aanvragen wachten dan nu nog op behandeling? De statige zeepaardjes voelden zich in al dat vocht in hun element. LEIDERDORP Hervormde jeugddienst in nieuwe stijl De in nieuwe stijl gehouden jeugd dienst in de kerkzaal aan de Zijl te Lei derdorp werd gisteravond door ongeveer driehonderd jongeren (en ouderen) be zocht. Medewerking verleenden de zang groep van de Jonge Kerk en een combo van de Pauluskerk te Rotterdam onder leiding van de heer J. de Boeft. De liederen, waaronder gedichtwerken van ds. J. C. de Bruine, werden gezon gen in jazztempo, zoals reeds lang in de jongerendiensten in de Rotterdamse Pau luskerk geschiedt. Ds. J. P. Honnef ging in de dienst voor. Men is tot deze nieuwe stijl van de jeugddienst overgegaan omdat de con servatieve diensten geen of zeer weinig belangstelling van de jongeren trokken. Het ligt in de bedoeling de volgende jeugddiensten op dezelfde wijze als die van gisteren te houden. Na afloop hoorden we enthousiaste re acties van de jongeren; de ouderen ston den nog wat gereserveerd tegenover het „nieuwe". Deze kippen kakelden niet ervoor zorgde dat de tweede clown zich nog net kon laten meetrekken). De ziek- bezoeker met zijn loep en levensgrote blauwpaarse paraplu, de geplukte kip en de papagaai konden eveneens vochtige glimlachjes op de gezichten brengen. Net als de andere wagens trouwens, want er was altijd iets moois, grappigs of fleu rigs te zien. Het is jammer dat niet nog meer mensen van het corso hebben geno ten, zaterdag. Maar wellicht halen velen de schade nog in op de ten toonstelling, die vanavond nog tot acht uur in de veilinghallen van Hol lands Bloembollenhuis aan de Ho- bahostraat te Lisse is te bezoeken. Het corso is het waard Het bestuur van de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Leiden en omstreken, stelde voor het komende zomerseizoen weer een aantrekkelijk excursieprogramma samen. Het omvat de volgende excursies: woensdag 19 juni: avondexcursie naar het bedrijf van de Leidse Duinwater- Maatschappij te Katwijk aan Zee; woens dag 24 juli: avondexcursie naar het ..Heempark" te Leiden; zaterdag 17 augustus: bezoek aan het pottenbakkers- bedrijf „Ravelli" te Valkenburg; zater dag 14 september: bezoek aan de vaste- plantenkwekerijen van de fa. Griffioen Zn. te Voorschoten. Bedelaar gearresteerd Ter zake van bedelarij heeft de Leid se politie gistermiddag op de Beesten markt een 58-jarige Leidenaar gearres teerd. Op de verkiezingsdag stelle men zich voor alle zaken de verkiezingen betref fende (b.v. afhalen met auto's) met deze post in verbinding. Lichtende ogen, een gele para plu en een gelapte schoenzool wekten onder meer de lachlust op. Bijeenkomst verkiezingsuitslag In Jacobazaal" van „De Burcht": Op de avond van de verkiezingsdag komt men bijeen in de Jacobazaal van „Den Burcht" om te luisteren en te kij ken (want er staat een televisietoestel) naar de verkiezingsuitslagen. Aangezien de stembureaus tot 7 uur nm. geopend zijn, zullen de eerste verkiezingsuitslagen vermoedelijk niet vóór half negen des avonds bekend zijn. "DIJNA vijftien jaar bestaat reeds de Leidse christelijke zangspelclnb -L* „Staalwijk en omgeving" (opgericht 4 februari 1949). Hier mogen we wel even bij stilstaan, want al die tijd is een trio van toegewijde mensen in de weer geweest bij ouders en jeugd de belangstelling gaande te houden voor de „sprookjesromantiek", die opvoedkundig gezien toch een goede kant heeft. En dat wil zeggen in een tijd, waarin kinderen slechts een knop behoeven om te draaien om spannend amusement te vinden. Ik geloof der halve, dat de stampvolle schouwburg mijn grote waardering deelt voor de verdienste van dirigent P. J. Eikerbout, die ieder jaar opnieuw met een tot in de puntjes verzorgde opvoering voor het voetlicht treedt in samen werking met de heer F. Heijnen, die de regie behartigt en de heer W. F. Barendse als accompagnateur. toonspreiding van jonge stemmen Door hier en daar naar lagere liggin gen te transponeren heeft dirigent Eikerbout dit bezwaar echter goed deels opgevangen. Hij weet met zijn zangmateriaal om te gaan en heeft zelfs een zo goede dictie weten te bereiken, dat er geen woord verloren gaat. De zang is doorlopend zuiver, ook de meerstemmige. Onzichtbaar voor het publiek hield de dirigent alles vast in de hand en het resultaat was bewonderenswaardig. Hiertoe droeg in niet geringe mate het De wens voor een genoeglijke avond, door voorzitter Van der Zeeuw in een kort openingswoord geuit, is kennelijk in vervulling gegaan, wamt het publiek heeft ten volle meegeleefd met de sprookjesachtige gebeurtenissen in het donkere woud. Voorts heette hij de be schermheer G. Overduijn, de predikant ds. Kloek, pers en afgevaardigden van dp Ned. Protestantenbond te Alphen a.d Rijn welkom. In de zaal was verder nog aanwezig mevrouw Jo Mulder, die het libretto heeft geschreven en dat is „getoonzet" door Ant. Voerman. De operette is door de club reeds eerder gebracht, doch men deed er goed aan de opvoering nog eens te herhalen. Het gegeven is beminnelijk en heeft tot tendens, dat kwaad het beste te vergelden is met goed. Dit is voor on ze tijd zeer sprookjesachtig Als in het verhaal een prinses het bos Intrekt om er de bloem te vinden, die door een goede fee is beroerd en hier door genezing moet brengen voor de zieke prins, haar broertje, valt zij in handen van de bosduveltjes. Gelukkig echter komt zij weer vrij, in haar slaap legt de fee Lelierein de begeerde bloem In haar hand en het slot van de geschie- denis kan ieder raden. Het aantrekkelij ke in dit eenvoudig gegeven is dus de eerder genoemde tendens. Het gegeven biedt gelegenheid tot afwisselende tone len. zoals de bezorgde stemming om de ziekte van de kleine prins aan het hof, de sfeer in het bos, waaraan de lichtef fecten van onze aloude schouwburg het hunne bijdroegen, de balletten en ten slotte de ontknoping in het slottoneel De muziek van Ant. Voerman is eenvoudig maar steunt in melodiek en ritme wel wat veel op andere spe cimen in dit soort. Ook is vaak te weinig rekening gehouden met de regisseurswerk van de heer Heijnen bij. Er werd vlot geacteerd en nergens stok te de handeling. Zo nu en dan wekten de meest jeugdige acteurtjes geamuseerd bijval van de zaal. Die piepkleine ka boutertjes en bosmannetjes waren ver tederend om te zien, zoals zij door het bos huppelden of in een grot verdwenen. De pianobegeleidingen van de heer Barendse waren de jeugdige vocalistjes tot een zeer goede steun. Eigenlijk beter gezegd: mede hierdoor is de gehele uit voering vrijwel smetteloos verlopen. Aan het slot van het vierde en laatste bedrijf oogstte deze opvoering een har telijk applaus. De autrioe van het libretto heeft haar waardering uitgesproken. Ds. Kloek heeft eveneens de leiders bedankt, me vrouw Mulder gehuldigd om haar li bretto en mevrouw Stuifzand voor het instuderen van de dansjes. Hierbij wer den bloemen aangeboden. De medewer king tussen de aktes van het ensemble o.l.v. J. Trouwee werd vanzelfsprekend ook gewaardeerd. Naar ik vernam speurt de heer Eikerbout reeds weer naar een nieuw in studie te nemen werk. Zijn grote (belangloze) toewijding en die van zijn secondanten staan er borg voor, dat het vijftienjarig bestaan volgend jaar bekroond zal worden met een bijzondere opvoering! Henrl Welbooren J7VENALS verleden jaar gaf het jeugdorkest „Leiden", dat nu alweer enige jaren bestaat, zaterdagavond een uitvoering in „De Lakenhal", ditmaal niet in de fraaie, doch akoestisch wat gedempte Grote Pers, doch in de kleinere, helder klinkende Harteveltzaal beneden. Grote belangstel ling, vooral van de kant der jongeren, bestond voor dit aantrekkelijke concert, zodat het aantal beschikbare plaatsen zelfs te klein bleek. Het is een verheugend feit, dat het J. O. L. elk jaar in orkesttechniek en verfij ning van voordracht schijnt vóóruit te gaan, hetgeen wel aan de volhar ding der orkestleden evengoed te danken zal zijn als aan de voortreffelijke leiding van de dirigent Henk Briër. Ook voor deze avond had men weer een zeer afwisselend programma weten samen te stellen. Het uitvoeringspeil lag voor een ensemble van dit soort be paald hoog, er was dan ook hard ge- Centrale post op de verkiezingsdag: Op de dag der stemming, 15 mei. is de centrale post van de afd. Leiden van de C.H. Unie gevestigd ten huize van mevrouw S. W. Nap-van Venetiën, Thor- becke6traat 10, telefoon 23807. Men stelle zich voor alle zaken de verkiezingen be treffende met deze post in verbinding. Er kan ook nog contact worden opgeno- i met de volgende personen: H. J. Matthëus, Kapteijnstraat 54, telef. 21295; d. Oever, Vijf-Meilaan, telef. 34799; J. Hoorn. Spaarnestraat, telefoon 20558; .T. Kooij, Kaarsenmakersstraat 7, telefoon Per auto afhalen van ouden van dagen: Ouden van dagen en zij, die zich niet zelfstandig naar een stembureau kunnen begeven en die geen formulier voor het stemmen bij volmacht hebben ingevuld, kunnen per auto naar het stembureau v/orden gebracht. Zij, die afgehaald wen sen te worden, kunnen zich de gehele dag opgeven bij de genoemde centrale post. In verband met de snelle berichtgeving vla anderen heeft het bestuur van de C.H. Kiesvereniging besloten dit keer geen bijeenkomst te beleggen zoals men tot nu toe gewend was. De leden, die een T.V.-toestel bezitten wordt verzocht leden, die geen toestel hebben, uit nodigen bij hen het verloop te bekijken. A.R. kiesvereniging Per auto afhalen van zieken en ouden van dagen: Ouden van dagen en zieken, die geen formulier voor het stemmen bij volmacht hebben ingevuld, kunnen per auto naar het stembureau worden gebracht Zij, die afgehaald wensen te worden, kunnen zich vóór de verkiezingsdag (15 mei) op geven bij hun wijksecretaris of bij de secretaris der Centrale A.R. Kiesvereni ging. Op de verkiezingsdag kan men zich uitsluitend bij de centrale post (zie punt 4) opgeven. Tijdige opgave zal op prijs worden gesteld. Centrale post op de verkiezingsdag: Op de dag der stemming is de centrale post van de kiesvereniging gevestigd in Geref. opleidingsschool, Hooglandse Kerkgracht 20a, telefoon 21421. werkt zoals de voorzitter in zijn wel komstwoord meedeelde. Minder concer ten zijn dit jaar gegeven, doch in de plaats daarvan heeft men zich kunnen voorbereiden op een buitenlands optre den op 7 juli a.s.. en wel tijdens een festival voor jeugdorkesten, dat dan in Krefeld zal worden gehouden. De avond begon met een fraaie suite van M. A. Charpentier, een tijdgenoot van Lully. De strijkers konden zich hierin goed inspelen, zodat, na een in termezzo van kamermuziek, een sinfo- nia van StradeUa, het orkest in staat was op slagvaardige wijze de diverse solisten van repliek te dienen. De pianiste Ada van der Bent gaf een briljante vertolking van het rondo voor klavier en orkest in D van Mozart; de sopraan Lenie Stevens-Radderhof gaf met haar uitstekend geschoolde helde re orgaan knappe interpretaties van drie Mozart-aria's, „Voi che sapete" uit de Figaro, „Ach ich fühl's" uit de Zauber- flöte, en „L'amerö saró costante" uit „II re pastore". De beide eerste aria s werden wel wat snel genomen zodat de sopraan niet al tijd haar volle expressievermogen kon benutten. De aria uit „II re pastore" heeft een interessante obligaat-viool partij, die fraai gespeeld werd door Hennie Ravesteyn. Na vier geestdriftig gespeelde dansen van Beethoven beluis terden we met grote bewondering de jonge fagottist Henk de Wit jr. in We- bers fagotconcert in F, een virtuoos doch niettemin aangenaam werkje, dat men praktisch nooit hoort. Het succes was zo groot, dat de finale moest wor den herhaald. Vermeldenswaard is nog, dat de vier solisten alle uit Leiden afkomstig zijn en de muznek als beroep willen kiezen of reeds gekozen hebben. We wensen het J.O.L. bij zjjn optre den in Duitsland veel succes toe. Dr. J. van der Veen ONAFGEBROKEN kwamen de regendruppels zaterdag uit de loodgrijze hemel vallen. „Ze moeten een corso in de lente houden, niet in de herfst", was de enigszins wrange humor van diep in kraag en alpinopetjes gedoken wachtenden. „Wat zullen die meisjes op de wagens het koud hebben", zeiden moederlijke vrouwen onder kleurige paraplu's en plas tic hoofdkapjes. En kleine peuters, de gezichtjes verscholen onder capu chons, uitten hun ongeduld met „Mam, komt het corso nog? Ik ben zo nat..." Het corso kwam, maar zonder kou-lijdende figurantjes (die wuifden troos tend vanuit de drie grote bussen vooraan in de stoet), zonder de gloed van een vrolijk zonnetje en (vrijwel) zonder spontaan geapplaudisseer van de (toch nog, al stonden ze verspreid over de viertien kilometer lange route) duizenden toeschouwers Veel goeds Degenen die het corso hebben gezien, hebben er veel vochtigheid en koude voor moeten trotseren. De wagens waren dit jaar echter wel bijzonder mooi (wij schreven reeds over een nieuiy systeem van opbouw) en de sierlijke lijnen maakten, samen met de kleurigheid van het geheel, veel goed. Zo oogstte de in geel en blauw uitgevoerde wagen „De Harp" veel succes, evenals de spierwitte praalwagen „Mei" en de bonte „Hoogge ëerd publiek" (waarbij een gele paraplu De figurantjes lachten vrolijk, toen zij in de (droge) veilinghal len tussen de bloemen troonden. Het werd, ondanks de opgewektheid van de organisatoren, de moed van de genen die toch nog naar de bollenstreek togen, het enthousiasme van de muzi kanten en het doorzettingsvermogen van trekkerbestuurders, een &iest corso. De streek mag niet klagen: van de zestien bloemenlinten die ooit door de bollen- dorpen trokken, was dat van zaterdag het derde dat verregende. Natuurlijk, de bollenstreek vierde feest. Het was geen „gewone" zaterdag daarvoor geurden de bloemen te sterk, den de toeschouwers al om half negen, aangelokt door het feit dat de jury de wagens daar (met figurantjes erop) zou keuren. Ongeduldig keken zij door de raampjes van de veilinghallen, waarin de praalwagens stil bleven staan. Z(J verloren steeds meer de moed zouden ze nu nog buiten komen of niet? De wa gens kwamen niét buiten, want de jury achtte het raadzamer het werk „droog" te verrichten. Tussen de Nederlandse gezinnen zagen we langs de route en daarbuiten veel buitenlanders. Amerikaanse toeristen keken verongelijkt naar de laaghangen de wolkenlucht, Duitse auto's bevolkten de parkeerplaatsen, Canadese families lieten de zonnebrillen in de étuis liggen. Franse kinderen trokken „maman" aan de mouw toen zij de bloemenclowns met de lichtende ogenvoorbij zagen trekken en bussen uit België voerden de inzit tenden langs de mooiste mozaïeken en praalwagens. klonken er teveel pittige marsen tussen de huizen op en waren de wegen te vol automobilisten. Tamboer-maitres lieten hun staven kunstjes uitvoeren in de grau we lucht, muzikanten bliezen en trom melden dat het een lust was (zij oogstten zaterdag bijkans de grootste bewonde ring van het publiek), achter de ramen van de huizen warerr talloze gezichten te zien. Maar het zonnetje liet het er za terdag bij zitten. Lekker droog Er waren gezinnen, die el van half twaalf af tussen Sassenheim en Lisse langs de route in hun auto's zaten. Lek ker droog, voorzien van proviand (en dikwijls ook lectuur), stonden zij aan de kant van de weg te wachten op het cor so, dat omstreeks twee uur passeerde Degenen die tussen twaalf uur en half twee langs de route reden, konden dan ook aan beide kanten van de weg een onafgebroken „erewacht" zien staan Op de Gedempte Haven ln Lisse ston-

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3