Uw probleem is het onze GPV roept op tot trouw aan het vaderland Ds. G. van Veldhuizen, pionier van de „volkswijk", overleden Reformatorisch Verbond begint propaganda actie goed hè die nylons Wel zieken verzorgsters maar geen tehuizen Bij moeilijke situatie toch zendingsarbeid 1 45 4 95 1 - 1 45 Nationaal appèl in Scheveningen Nationale bekering nodig Hij kon niet zonder het wijkwerk Een woord voor vandaag MAANDAG 13 MEI 1963 (Van onze kerkredactie) De Nederlandse afdeling van het Internationaal Reformato risch Verbond bestaat tien jaar. In verband met dit tweede lustrum heeft het bestuur een plan van actie ontworpen om meer publiciteit te geven aan de werkzaamheden en om leden te wianen om een sterkere basis voor dit werk te hebben. Volgend jaar wordt een groot internatio naal lustrumcongres belegd. Dit verbond belegt jaarlijks bezinnings- conferenties en congressen en poogt samenbundelend te werken op internatio naal niveau tussen de reformatorische christenen. Het poogt de belangstelling voor de reformatorische beginselen op te wekken en zwakke reformatorische ker ken in verschillende landen te helpen, vooral op het gebied van lectuur. Zaterdag jL werd de jaarvergadering gehouden op het conferentieoord „De Witte Hei" te Huis ter Heide onder voor zitterschap van ds. C. B. Bavinck. Dr. C. Boertien uit Geldrop, ds. J. Hessels Mul- Advertentie) •Gold" nylons - satijn-zacht, perfekte afwerking. I j jn I j •Teenager" nylons de beste kous voor elke dag 9 en y Internationale modekleuren. Verkrijgbaar o.a. bij uw kruidenier [der van Amsterdam, dr. P. A Jongsma van Groningen en drs. G. Verweij Wer den bij acclamatie herkozen. Als nieuw lid van het bestuur werd aangetrokken de heer R. Reitsma, die reeds zitting had in de propagandacommissie. Het bestuur werd gemachtigd een hervormd bestuurs lid aan te trekken. Met nadruk werd gesteld dat het werk van dit Reformatorisch Verbond niet al leen maar uitgaat van gereformeerden. Nieuwe leden Het ledental was ln het afgelopen jaar gestegen van 340 tot 400. Wil dit Ver bond een goede financiële basis hebben dan zal het aantal leden nog aanmerke lijk moeten stijgen. Daarom werd beslo ten van september 1963 tot september 1964 een grote propaganda-actle op te zetten. In de eerste plaats zullen contacten worden gelegd met de landelijke bestu ren van mannen-, vrouwen- en jeugd- vereningen. Voorts zal opnieuw een be roep worden gedaan op plaatselijke ker keraden van gereformeerd signatuur, om de bestuursarbeid verder mogelijk te ma ken. Medegedeeld werd dat in het afgelopen jaar in het bijzonder hulp is verleend aan Frankrijk door bijvoorbeeld bepaalde uit gaven te financieren. Ook werd bestaan de literatuur gezonden aan theologische scholen en predikanten in Portugal, Spanje Oost-Duitsland, Korea, Japan en Oostenrijk. zullen onder meer dr. Pierre Ch. van Frankrijk, dr. Herbert Frost van Duitsland en prof. dr. H. van Riessen Nederland. In 1964 belegt het verbond een groot internationaal congres op „De blije Werelt" te Lunteren. De heer J. C. Franeken voorzitter P.C.J.K. In de zaterdag te Lunteren in het con ferentieoord „De Blije Werelt" voortge zette vijftiende algemene vergadering van de Protestants-Christelijke Journa listenkring werd tot voorzitter gekozen de heer J. C. Francken te Naarden. De aftredende vice-voorzitter de heer W. C. F Scheps te Den Haag werd her kozen. Tot redacteur van „de Journa list" werd benoemd de heer N. H. Heizen- berg te Amstelveen. Als referent in deze bijeenkomst trad vervolgens op mr. dr. J. Ozinga, gerefor meerd predikant te Lunteren, die sprak over „De veranderingen van het midden van de twintigste eeuw". Een zestal aan wezigen wisselde met dr. Ozinga van ge dachten. Namens de rooms-katholieke journalistenkring werd de vergadering toegesproken door drs. J. M. M. van der Pluym te Amsterdam. MET een langdurig applaus hebben een kleine 3500 aan hangers van het Gereformeerd Politiek Verbond zaterdagmid dag in Scheveningen hun lijst aanvoerder P. Jongeling uit Gro ningen begroet. De enkele duizenden, die aan de oproep voor het (zeer geslaagde) natio naal appèl gehoor hadden gege ven, vulden het circusgebouw tot twee maal toe. De beide op elkaar volgende bijeenkomsten werden tot een demonstratie van trouw aan het vaderland, welks zelfstandigheid het G.P.V. om Gods wil in zijn vaandel heeft geschreven. Als in de da gen vanouds klonk het strijdlied uit het psalter: ,,De Heer zal opstaan tot de strijd. Hij zal zijn haters wijd en zijd, verjaagd, verstrooid doen zuchten." De eerste spreker was de heer Jonge ling, die men z'n 53 jaar lang niet aan ziet. Z'n rede onder de opwekkende ti tel ..Weest niet meer neutralisten" be gon hij met een herinnering aan de mei dagen van 1940. toen ons volk wreed werd opgeschrikt uit een zoete neutra- liteitswaan. Het was met name prof. Schilder, die voor en tijdens de oor log duidelijk maakte dat het in de strijd tegen het nationaal-socialisme tèn diepste ging om het behoud van de kerk en om de geestelijke grondsla gen van ons volksleven. Ons land werd bevrijd, maar de strijd bleef. De twin tigste eeuw is immers in de eerste plaats de eeuw van de revolutie, die aSies ondersteboven keert. Door de revo lutie werd het Koninkrijk der Neder landen gesloopt; Indië werd losge scheurd uit ons staatsbestel en we wa ren getuige van een treurspel, dat in de Nieuw-Guinea-affaire een al even heer Schakel adviseerde prol. Kamphuis als motief voor verontruste jongeren een gelijkschakelaar. Hun zinspreuk is ..Op de plaats rust". ..Wij ken- nen die verontrusten, ook op ander I terrein. Blijf zitten waar je zit en - verroer je niet!" Symbool In dc burcht zag prof. Kamphuis een krachtig symbool, dat de natie moet' tragisch naspel heelt gekregen. „De aanspreken Nederland heelt een burcht A.R P.. die in haar naam zegt tegenI wil hel niet endergaan, IS (Van onze parlementsredactie) (Advertentie) de revolutie te zijn, ging voorop het ontketenen van de Nieuw-Guinea- tragedie, waarbij een volk van 700.000 mensen, die op weg waren een chris telijk volk te wordei), werd uitgeleverd aan een mohammedaans, dictatoriaal bewind. Thans zoekt men vriendschap met Soekarno ten koste van de Pa poea's en van de Zuidmolukkers, wier vlag nog op Ceram wappert. De Pa poea's klemmen zich vast aan wat misschien een strohalm zal blijken te zijn: "een vrije volksstemming in 1969. Het is evenwel het laatste stukje po sitief recht en op Nederland rust de plicht dat mee te verdedigen". Verenigd Europa In het vervolg van z'n rede keerde de heer Jongeling zich scherp tegen het streven om Nederland te doen opgaan In een Verenigd Europa. Verwezenlij king van dit streven zon het einde van Nederlands zelfstandigheid betekenen; de regering der Oranjes zou worden ge degradeerd tot een vazallenregerlng en de geestelijke gelijkschakeling in een overwegend rooms-rood Europa zou niet leer te kéren zijn, Het opgeven van Nieuw-Guinea, het federalisme, de mammoetwet ei p.b.o.-dwang zijn alle exponenten van de revolutie. Wie daarover mee veront rust is, wie in de geest van het aloude Wilhelmus den vaderland getrouwe wil zijn, schare zich achter de banier van het G.P.V. Niet dat Nederland gered is als het G.P.V. een zetel in de Twee de Kamer krijgt; het gaat er om dat er een nationale bekering komt. Daar van kan de 15e mei een begin zijn. Volmaakte rust geeft de DRAKACEL matras Hoewel zijn gezondheidstoe stand reeds maanden te wensen overliet, is toch nog geheel onver wacht overleden de bekende pre dikant van het Rotterdamse Crooswijk, ds. G. van Veldhuizen. In de meeste hervormde ochtend diensten te Rotterdam is gister morgen medegedeeld dat ds. Van Veldhuizen op weg naar Assen, waar hij na een longontsteking enige tijd rust en volkomen ge nezing zou zoeken, in de auto .plotseling onwel is geworden en kort daarop overleden. In hem ^verliest de Hervormde kerk een predikant, die baanbrekend werk heeft verricht in de „volkswijk" van de grote stad, en een bijzon der begaafd publicist. KERK dat ze een vliegtuig horen, zie dan maar dat je dit werk uit de weg gaat." Nieuwe aanpak Deze predikant, die zestig jaar was, kende Rotterdam reeds uit zijn jeugd jaren. Hij was de zoon van de Rotter damse predikant, die later hoogleraar te Groningen werd, dr. A. van Veldhui zen, die in Rotterdam-Noord stond. Uit zijn kinderjaren herinnerde hij zich nog hoe zijn niet al te sterke moeder bezoeken aflegde bij de huissigaren makers en dan steeds verslagen thuis kwam door de nood. de vreselijke wo ningtoestanden en de tbc «gevallen die zij daar zag. Toch bleven dit vage jongensmdnxk- ken. die uiterlijk niet bepalend, leken voor de weg die hij door het leven zou gaan. Hij volgde in de voetstappen van zijn vader, studeerde theologie te Gro ningen en werd in 1928 in de gemeente van Nigtevecht in het ambt bevestigd. Van 1931 tot 1937 diende hij de gemeen te van Hantum cn kwam toen naar Kralingen, waar hij het bombardement meemaakte. Publicist Maar ds Van Veldhuizen was niet slechts predikant, hij was ook publicist, die vele boeken op zijn naam heeft staan. Op een oude lijst, eens door hemzelf verstrekt aan onze krant ko men al achttien titels voor. uitgegeven door tien uitgevers. Later zijn er nog ettelijke boeken bij gekomen. Ze ver schillen onderling heel sterk. Er is een ..Schetsboek bij de catechismus" bij, maar ook boeken voor de postzegellief hebbers zoals ..Geloof en postzegel", ..Kerstgroet van een filatelist". Er zijr vertalingen van literaire werken bij, zoals „Een voet in de hemel" en ..De bisschopsmantel", en het luchtige „Pas torie op stelten". (Van onze kerkredactie) De laatste boeken die hij schreef heb- »n vrijwel allemaal betrekking op zijn laatste gemeente, het Rotterdamse Crooswijk, zoals „Zebra's ln de serre", en „Een eeuw Rotterdamse Volkswijk". In deze jaren heeft hij wekelijks ln on ze krant zijn eigen rubriek gehad, waar in hij vertelde wat er ln de volkswijk allemaal gebeurde. De artikelen die ja renlang in ons zondagsblad verschenen (de laatste paar jaar op pagina twee van onze krant) werden door bijzonder veel mensen gelezen, dat bleek elk jaar opnieuw als hij de gelegenheid kreeg ln zijn artikel een oproep te doen om het werk van deze „wljkpredlkant" ook met de (financiële) daad tc steunen. Perspredikant tiet leek of de Hervormde Kerk in 1945 een goede keuze had gedaan door ds. Van Veldhuizen te oeroepen als predikant in algemene dienst in het bijzonder voor de persarbeid. Nauwe lijks twee jaar heeft hij dit werk ge daan en toen nam hij een beroep aan naar Groningen. Ter verklaring schreef hij in het blad „Hervormd Ne- derland", dat toen de nog De Her vormde Kerk heette: ..Maar tevens heb ik het predikantschap in a'.geme- ne dienst, voor zover het niet aan een bepaalde gemeente gebonden is, voor mij persoonlijk gevoeld als een ver arming, omdat men de doodgewone ambtelijke werkzaamheid missen moet. Ik heb ontdekt, dat ik niet zon der huis- en ziekenbezoek kan, dat ik catechisatie geven moet en het Woord verkondigen in een eigen gemeente. Dan moet men de consequenties aan durven en heengaan. Ds. Van Veldhuizen ging heen, maar onverwacht toch niet naar Groningen, want op 26 mei 1947 deed hij intrede te Rotterdam, niet meer om de gemeen te van Kralingen te gaan dienen, maar om zijn krachten te g~ g het werk in Crooswijk Als hij dan later in Crooswijk terug keert, wordt hij de man van, zoals het met een Engelse term heet, het „com prehensive approach," of zoals hij deze term zelf omschreef in „Een eeuw Rotterdamse Crooswijk": De totale be nadering op stoffelijk, zielkundig, gees telijk, en maatschappelijk vlak van al le gezinsleden. Juist in die eerste ja ren na de oorlog sprak deze wijze van benaderen aan. Ds. Van Veldhuizen had toen echter wel de wind enigszins in de zeilen want aan het einde van de veertiger jaren waren er alleen al in Crooswijk meer dan honderd verschillende verenigingen. De hervormden bereikten in die jaren van 1951 tot 1956 wekelijks drieduizend activiteitsbezoekers. Zo deed ds. Van Veldhuizen met zijn vaste medewerkers een greep naar de massa. Maar na deze zeven activiteitsvette jaren braken in Crooswijk ook de ma gere jaren aan. Plotseling in 1957 begon een ware uittocht. De beste kerkleden, de actiefste werkers, vertrokken naar andere wijken. De minst geïnteresseer den. de sociaal zwakken bleven over, vreemdelingen kwamen, maar wisten moeilijk aansluiting te vinden in deze buurt. In een persoonlijk memorandum aan verschillende geïnteresseerden schreef ds. Van Veldhuizen toen: Wij moeten van voren af aan beginnen. En hij begon opnieuw met nieuwe moed. Hij zette door. Hij organiseerde, preekte, publiceerde en bedelde om de noodzakelijke fondsen voor dit werk bijeen te krijgen. Tijdens een huldiging ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambts jubileum zei hij: „Het werk in deze wijk slokt Je op en daarom ben Ik blij dat God mij een gezin heeft geschon ken, dat mij voortdurend helpt." Nu Is hij toch nog onverwacht weggeroepen uit zijn wijk die hij lief had en uit zijn grote gezin, dat hem door de jaren heen zo heeft gesteund. Ds. Van Veldhuizen was zojuist be noemd tot ridder in de orde van Oran je Nassau. De begrafenis zal naar de wil van de overledene plaats vinden te Hantum in Friesland. De begrafenis is vastgesteld op donderdag a.s. na een dienst in de hervormde kerk om 1 uur aldaar. Het is nog niet bekend of ook in Rotterdam een herdenkings dienst zal worden belegd. De wijk in Daar zocht hij naar een nieuwe aan pak. Toen hij anderen zag helpen na de moord op Rotterdam schreef hij in dat veelgelezen werkje: „Zeven dagen Rotterdam". „Maar voor de dienaar des GoddelUken Woords is dit werk een verzoeking, hij heeft ook nu slechts te prediken. Wat men maar „slechts" gelieft te noemen: wee hem als hij het Woord niet brengt". Maar juist de „bediening van het Woord", juist zijn liefde voor het huis bezoek wierp hem in het leven. Deze man die preken en schrijven wilde, ont dekte dat er ook iets gedaan moest worden, dat Woord en daad niet scheiden zijn. Toen er kinderuitzendin gen georganiseerd werden schreef hij „Eerst heb ik cr tegen opgezien dit werk aan te vatten: Ik zou me mers alleen geven aan de dienst des Woords. Maar als je in huis na huis kinderen ontmoet, die nodig naar bui ten moeten, waarvan de ouderen toch ook wel vaak heel erg geschokt zijn, zodat ze niet meer slapen willen en midden in de nacht schreien gaan, om- kroon niet een kroontje en de taal niet eèn taaltje worden. Ter beveiliging is er slechts één burcht en dat is onze God. Met deze publieke belijdenis richt het G.P.V. zich tot het volk. Zoals in de zestiende eeuw de kerke lijke, politieke en financiële machten een monsterverbond tegen de Here en Zijn Woord sloten, zo zien we in de twintigste eeuw een samenklontering buiten de geopenbaarde waarheid om tot een machtig heer, waartoe ook ve len behoren, die zich naar Jezus Chris tus noemen. Hoog boven deze macht to rent echter uit de almacht Gods. de burcht van vrije genade, die Nederland niet heeft verdiend. Wij maken ons sterk in die burcht; laten ze daar maar tegenop lopen Aan de bijeenkomst werkten mee het gereformeerd muziekkorps „Prijst den Heer" uit Blija, niet minder dan dertien koren en mevrouw J. Vreeken- Meeldijk uit Dordrecht als declamatri- ce. De leiding berustte bij dr. A. J. Verburgh, voorzitter van het provinci aal verbond van geref. kiesverenigingen in Zuid-Holland. De voorzitter van het G.P.V., de heer W. G. Beeftink, sprak het slotwoord. Kaisiepo Staande bracht de vergadering een ovatie aan het oud-lid van de Nieuw- Guinea Raad, de heer M. Kaisiepo. In een korte toespraak gaf hij uiting aan zijn bezorgdheid over de uitvoe ring van de overeenkomst met Indo nesië, die toch gebaseerd is op het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's. (Bij de uitgang werd gecollecteerd voor de in Nederland verblijvende Pa poea-studenten, die hier hun studie willen voltooien.) De volgende spreker, prof. J. Kamp huis begon z'n rede met een woord van hulde aan een groep jongeren uit Lis- se, die een bloemenmozaiek hadden ge maakt met als motief de burcht, die op de G.P.V.-affiches staat afgebeeld P.v.d.A.-jongeren zouden waarschijnlijk een bedstee als motief hebben gebruikt, want in een socialistisch verkiezings pamflet staat te lezen „Met Vondeling uw bedje gespreid". Hilariteit en applaus verwekte de Kamper hoogleraar toen hij verder zei dat a.r. jongeren natuurlijk een huis als motief zouden kiezen. Maar je weet nooit of dat mag in de par ticuliere sector en of het niet een ka binetscrisis zal veroorzaken....! Beroepirtgswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Barneveld (vac. W. Vroeg- indewey): J. van Sliedregt, te Baam; te Oudenhoorn: E. C. B. Kok, te Rotterdam- Charlois. Aangenomen naar Tiel: J. Boneschans- ker. te Jorwerd. Benoemd tot bijstand in het past. Egmond a. d. Hoef-Egmond Binnen: C. M. Veenhuysen, te Wormerveer. GEREF. KERKEN Beroepen te Ommen (vac. H. Horten- sius): J. A, A. de Boer, te Schiermonnik oog. Beroepbaar: G. Maneschijn, Middenweg 177hs, te Amsterdam-O GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Artesia (Calif.): A. Ver- gunst, te Rotterdam-C. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen te Wormerveer: A. Zwarten dijk, te Purmerend-Beemster, die dit be roep ook aannam. Ds. J. T. Nielsen, te Leeuwarden, heeft zich teruggetrokken van het tweetal te Amsterdam, waarop hij was geplaatst ter voorziening in de a.s. vacature van ds. F. Kuiper. Nu vergaat de wereld en nü verschijnt Christus op de wol ken Hoe vaak zullen in de eeuwen, die zijn voorbijgegaan. christenen in alle landen dat niet hebben gedacht en gezegd? Als de oorlog de aarde en de mensheid geselde of als het natuurgeweld losbarstte. Maar steeds verscheen Christus niet en bleef de wereld bestaan, al dreunde zij op al haar grond vesten. De vraag blijft leven in veler harten: wanneer zal het zijn en hoe zullen wij de Zoon des Mensen tegemoet treden De apostel Paulus wekt in zijn eerste brief aan de Thessaloni- cenzen de broeders op niet te gaan speculeren en te proberen uit allerlei verschijnselen de datum van Christus' wederkomst vast te stellen. U weet het zelf zeer goed, zo schrijft hij. „dat de dag des Heren zó komt, als een dief in de nacht". Het was blijkbaar nodig de gemeenteleden hieraan te herinneren zoals het nodig blijft, ook voor ons, voortdurend te beseffen, dat die dag ons zal overvallen en dat Christus komt als wij Hem niet onmiddellijk verwachten. Laten wij er maar geen doekjes om winden: het geldt hier een vaak vergeten hoofd stuk in ons leven. Wij hebben het meestal zó goed naar onze zin, dat Christus liever nog maar even moet wegblijven en dat wij Hem eigenlijk als een spelbreker beschouwen. Paulus roept ons toe: denk erom, de dag des Heren kómt, vandaag of morgen, dat weet niemand, maar kómen doet hij! Jaarvergadering Het Zonnehuis' OP DE algemene vergadering van „Het Zonnehuis", de chris telijke vereniging tot verpleging van langdurig zieken, heeft de voorzitter van deze verenigingen, de heer H. Harmeyer, zaterdag middag in Utrecht gezegd, dat er een gunstige ontwikkeling valt waar te nemen in de aanmeldingen van meisjes voor de opleiding tot ziekenverzorgster. Het aantal aan meldingen is voldoende voor het dekken van de behoefte en de heer Hanpeyer ziet wat dat betreft de toekomst dan ook met enig opti misme tegemoet. Vacatures voor huishoudelijk en ge diplomeerd verplegend personeel zijn Zendingsconf. Vrije Evang. Gemeente (Van een onzer medewerkers) I Wie zelf niet op het zendings-| terrein is geweest kan zich on mogelijk een idee .vormen van de verwarrende situatie, die daar vaak heerst, en van de grote span ningen, waaronder vaak op zeer korte termijn ingrijpende beslis singen moeten worden genomen. Dit vraagt voortdurend van de. zendelingen een nuchter onder ogen zien van de feitelijke om standigheden, en een gelovig openstaan voor de mogelijkheden, die de Heer der zending geeft. Deze woorden van ds. L. Flier, de pas uit Fak Fak (West-Irian) teruggekeerde zendingspredikant geven tegelijkertijd de sfeer weer, waarin de 32e zendingsconferen tie van de Vereniging voor ge meenschappelijke zending van de Vrije Evangelische Gemeenten in Nederland jl. zaterdag en zondag in Gouda werd gehouden. Zowel ds. Flier als zuster Annie Cappon, die binnenkort na een verlof periode terugkeert naar haar werk in Malaya, gaven de ledenraad het .grote bestuur", waarin uit elke ge meente een lid zitting heeft een dui delijk inzicht in dc immense moeilijkhe den, waarmee de zending heeft te kam pen. Toch was er nog bij hen, noch bij de ledenraad ook maar een spoor van de faitisme te ontdekken. Integendeel, het bleek, dat in het afgelopen jaar de Vrije Evangelische Gemeenten zich ten volle achter hun zending hebben gesteld. Zij brachten daarvoor een bedrag van ruim 5.per lid bijeen. En de bereidheid om ook in de toekomst daadwerkelijk zending te drijven, bleek groot te zijn. Zusster Annie Cappon legde daarbij grote nadruk op de betekenis van het gebed der gemeenten. De voorzitter, ds. P. van Vliet van Ol- debroek, kon dankbaar constateren, dat de gemeenten ook in groter verband zich van hun verantwoordelijkheid bewust zijn blijkens de reeds bekende opbrengst van de reeds bekende opbrengst van de col lecten voor de actie Nederlandse Zen dingsraad „Brood voor het Hart" Opdracht Was de „zaterdag gehouden vergadering alleen toegankelijk voor de afgevaardig den, 's zondags werd ook de Vrije Evan gelische Gemeente te Gouda bij de con ferentie betrokken, doordat in haar kerk gebouw enkele zendingsdiensten werden gehouden. In de morgendienst sprak de plaatste- lijke predikant, ds. M. Nijkamp, over de zendingsopdracht van de opgestane Heer: Gelijk de Vader Mij gezonden heeft, zend ik ook u (Joh. 20:21). Een gemeente die zich uit vrees voor de we reld achter gesloten deuren heeft terug getrokken. volkomen introvert is gewor den. wordt daaruit alleen verlost door gehoorzaamheid aan de zendingsopdracht van Jezus. De zending heeft haar oor sprong in de bewogenheid van God over een wereld in nood, krijgt gestalte in Jezus Christus en wordta voortgezet door gemeente, die zich door de Heilige Geest wil laten leiden. De middagdienst stond onder leiding van ds. J. Karelse van Goes,, de tweede voorzitter van de Samosirzending. Naar aanleiding van Matth. 1424 gaf hij een overzicht van de vele tegenwerkende krachten, waartegen het zendingswerk heeft op te tornen. Maar tot op vandaag geldt hetzelfde woord van de Heer- („Ge hoorzaamheid ins wonderen aanschou wen". In deze dienst nam zuster Annie Cappon afscheid van de lerenraad. Op nieuw bleek daarbij van hoeveel be-1 tekenis de persoonlijke ntmoeting van de zendende gemeenten met de door haar uitgezondenen is. Er was op deze conferentie een ver blijdendmeeleven van de gemeenten en een hoopvol uitzien naer nieuwe kansen te constateren. Paus Johannes XXIII heeft verklaard dat zijn Balzan-vredesprijs van 160.000 dollar (567.000 gld.) zal worden besteëd aan een permanent vredesfonds. Hij zei dit op een bijeenkomst in het quirinaal, het Italiaanse presidentiële paleis bij een plechtigheid ter ere van vier win naars van cultuurprijzen van de Balzan- stichting. Hij weidde niet uit over bij zonderheden van het fonds. echter moeilijk vervuld te krijgen. In dit verband merkte de heer Harmey er op, dat er in verpleegsterskringen blijkbaar een ingeroest vooroordeel bestaat tegen het werken in verpleeg tehuizen. De zeer gunstige ontwikke ling van het verpleegtehuiswezen in de laatste tien jaar, de zeer verbe terde arbeidsvoorwaarden en -condi ties zijn in deze kringen nog te onvol doende bekend, zo zei hij. De heer Harmeyer deelde voorts me de dat het gemeentebestuur van Vlaar- dingen zich bereid heeft verklaard tot het geven van een gemeentelijke ga rantie voor rente en aflossing voor een lening van zeven miljoen gulden die no dig is voor de bouw van een nieuw te huis in Vlaardingen. CONTRIBUANTEN „Het Zonnehuis" telt momenteel 42.000 contribuanten. Men streeft er naar, dit aantal binnen tien jaar t« verdubbelen. In de komende tien jaar wil men namelijk nog vijf zonnehuizen bouwen voor duizend palënten, waar voor volgens een ruwe schatting 25 mil joen gulden nodig zal zijn. Hiervan wil men zelf voor 1973 vijf miljoen bijeen brengen. De resultaten van de collecte-activi teiten overtroffen die van het vorig jaar. De bereidheid tot geven moet, naar de mening van de heer Harmey er, niet los worden gezien van de actie „Open het Dorp", waardoor de belang stelling voor het lot der gehandicapten enorm is gestimuleerd. Bezorgd toonde hij zich echter over de tendens, de col lectemogelijkheden voor wat de zieken verpleging betreft te beperken, omdat de verpleegtehuizen zich zouden kun nen bedruipen uit de verpleeggelden. In dit verband legde dé hèer Harmeyer er de nadruk op, dat de vereniging niet collecteert voor de verpleging maar om de bouw van meer huizen mogetijk te maken. In het jaarverslag van „Het Zonne huis" wordt gezegd dat door maatre gelen van de overheid de flnanoiële mogelijkheden voor de verbetering van lot en leven van de ernstig invaliden aanmerkelijk groter zijn geworden. MINDER ZORGEN Het hoofdbestuur van „Het Zonne huis" acht het een gelukkige omstan digheid dat bij verpleging in eigen ge zin de financiële zorgen van deze ernsti ge invaliden belangrijk zijn verminderd. De zorgen komen echter wel wanneer blijkt, dat de verpleging in eigen gezin niet langer mogelijk is zowel door het ontbreken van voldoende woonruimte als van helpende handen. Een positief gerichte verpleging kan deze groep, volgens het jaarverslag, slechts ontvan gen in het moderne verpleegtehuis met zijn afdelingen voor fysische- en bezig heidstherapie en zijn speciaal geschoold personeel. Het hoofdbestuur van „Het Zonne huis" constateert echter dat de situatie momenteel zo Is, dat voor veel lang durig zieken en invaliden in ons land, wier opname financieel verzekerd Is, eenvoudig geen plaats gevonden kan worden. Verleende rechten en verkre gen mogelijkheden kunnen niet geëffec tueerd worden door het ontbreken van een voldoend aantal werkelijk goede verpleegtehuizen. Officieel wordt in Boedapest bevestigd, dat vijf r.k. bisschoppen zijn vrijgelaten. Het zijn Badalik, Peteri, Endrey, Bard en Szabo. Naar vernomen wordt, is het aan de bisschoppen Badalik en Peteri niet toegestaan naar huis terug te keren. Enkele anderen mogen hun functie niet hervatten. Vermoedelijk vier andere bis schoppen bevinden zich nog in huisarrest. (Advertentie) U rust echt uit op een DRAKACEL matras Schotse kerk tegen decreet Vatieaan op gemengd huwelijk De kerk van Schotland heeft de Britse regering verzocht er bij het Vatieaan op aan te dringen dat het zijn decreet over het gemengde huwelijk intrekt. Er hadden zich onder de leden van de kerk genoeg gevallen van „wreed ver scheurde gezinnen" voorgedaan als ge volg van dit decreet om deze zaak tot een dringende kwestie voor allen te ma ken. Ook waren de „betrekkingen tus sen de r.k. kerk en andere kerken ver bitterd geworden door dit decreet." De Schotse kerk pleit verder voor wettelijke bepalingen, zoals die ook in Nieuw-Zeeland bestaan, waardoor be strijding van de wettigheid van een dooi de burgerlijke overheid erkend huwelijk een strafbaar feit wordt. Vraag: In uw artikel van 2 maart „Pensioenen ambtenaren straks waar devast", staat o.m.: Zo blijft de ver houding tussen pensioenen en alge meen salarispeil tot in lengte van ja ren gelijk. In net algemeen ls dit wel waar. maar er blijven toch tamelijk veel ambtenaren over, die volgens het wets voorstel nimmer van een welvaarts- vast pensioen zullen genieten. In geval van een algemene salaris verhoging, gaan de pensioenen wel mee. maar bij een groepsverbetering is dit niet het geval. Stel: Er zijn twee ambtenaren van gelijke rang, beide met 40 dienstigren maar met 3 jaar leeftijdsverschil. De oudste wordt gepensioneerd en de dag daarop is er een groepsverbetering van 10 pet. De drie jaar jongere profiteert 3 jaar lang van de verhoging en krijgt dan een pensioen dat 10 pet. hoger ligt. Ik heb gedacht aan de gepensioneer den, die daarvoor in aanmerking ko men b.v. 5 pet. van het bruto-bedrag van de groepsverbetering toe te ken nen. Misschien is er aanleiding die zaak eens te bespreken. Antwoord: In verband hiermede hebben wij de mening van het minis terie van binnenlandse zaken eens ge vraagd. Dit antwoordde, dat terecht was opgemerkt dat groepsgewijze ver beteringen niet in de pensioenen door werken. De welvaartsvastheid omvat al leen de algemene salariswijzigingen omdat deze het beeld van de bewe ging in het salarispeil bepalen. Het doel is immers de positie van de ge pensioneerden in het algemeen ten opzichte van de actieven te bepalen. Hetgeen vrager wil, gaat verder: Hij wil de gepensioneerden ook laten pro fiteren van bijzondere salarisstijgingen van zijn groep. Nog afgezien van de financiële en administratieve conse quenties, kan men terecht vragen of het juist zou zijn, de gepensioneerde, wiens prestaties ten einde zijn, mede te laten profiteren van structurele ver hogingen van het aan zijn vroegere betrekking verbonden salaris. De rege ring heeft deze vraag implicite ontken nend beantwoord en, overeenkomstig het voorstel van de staatscommissie- Van Poelje, is de welvaartsvastheid gekoppeld aan de algemene wijzigin gen in hét salarispeil. Tot zover verkort weergegeven de mening van het ministerie. De vraag of groepsgewijze verbeterin gen ook voor reeds vroeger gepensio neerden behoren door te werken, is een billijkheidsvraag, die misschien ook nog wel aandacht zal krijgen. Vraag: Kunt u mij iets vertellen over prins Carol van Roemenië? Antwoord: Aan het einde van de eerste wereldoorlog trok koning Carol al aandacht, toen hij nog als kroon prins in het door de Duitsers bezette Odessa een huwelijk sloot, dat echter ongeldig werd verklaard. In 1921 huw de hij met prinses Helena van Grie kenland. Dit huwelijk werd in 1928 ont bonden. In 1926 deed hij afstand van zijn rechten op de troon ten gunste van zijn minderjarige zoon Michael, doch in 1930 keerde hij naar Roemenië terug, waar hij zich in plaats van zijn zoon tot koning liet uitroepen. In 1940 deed hij troonsafstand. In 1953 is hij te Estoril in Portugal over leden. Zijn zoon ex-koning Michael is instructeur geworden van een vlieg tuigindustrie te Genève. Deze is ge trouwd met prinses Anne van Bourbon Parma en heeft drie kinderen: Mar garet, Helena en Irena. Vraag: Miin woning is centraal ver warmd. Achter heb ik een keukenka mer en nu blijkt dat het behang scheurt en los komt. De oorzaak hier van zou het krimpen van het behang zijn. Wat zou hiertegen te doen zijn? Is er een middel in de handel om weer overnieuw te behangen? De on dergrond is gewone specie en blauw- gepleisterd om te behangen zoals een stticadoor dat normaal doet. Of zou deze laag verwijderd moeten worden en zou een andere samenstelling ge wenst zijn? Antwoord: Indien u een keukenka- Bricven, die niet zijn voorzien van naam en adres, kunnen niet ln behandeling worden genomen. Ge heimhouding ls verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar ln verband staan, moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. mer heeft, is de oorzaak van het los laten van het behang waarschijnlijk - - - Idat gelegen in het feit, deze ruimte maat an waterSamp aanwezig is doordat u er kookt. De waterdamp doet de tijm van het behang loslaten en de warmte zorgt er voor, dat deze weer opdroogt, maar dan niet tegen de muur. Het behang komt dan los te zitten. Over het algemeen is het on mogelijk het weer goed vast te plak ken, daar het meestal op verschillen de plekken los is. U kunt het dus niet afnemen en opnieuw met lijm insmeren. Opnieuw behangen heeft iet nadeel, dat het toch wel weer zsl loslaten en daarom geven wij u in overweging of de muur njet beter ge schilderd kan wordeD en dan met een soort muurverf, die bij de situatie past. Als de ondergrond goed glad is, zoals u schrijft dan kan het niét moeilijk zijn hierover te verven,

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2