Geen kernproef verbod ramp voor iedereen Commentaar 'Mót" KwXöjf Op weg naar oplossing neger-conflict Alabama Nieuws in een oogopslag Man wurgt oude tante Dit jaar moet er verdrag komen Amerika denkt aan een serie proeven nieuwe „Ik ben geen belanda-hater Soekarno wil zijn bloed geven voor Konijnenburg Dr. Pos naar Venezuela Kapper flink ontvoerd CmfQ Demonstranten vrij gelaten Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Donderdag 9 mei 1963, 44ste jaargang „Stantvastigh is ghebleven jjj mijn hert in teghenspoet" t.m. 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendienst bezorging 18—19 uur Kantoren leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 58936 Abonnementsprijzen Coluna vist de bal uit het net, waarmee Eusebio de score in de l 20ste minuut heeft geopend. Kerkuni staat ook in het doel. keeper Pieters Graafland heeft het nakijken. Het eerste doelpunt voor Benfica in een wedstrijd, die in het voordeel'van de Portugezen eindigde en Feijenoord de pas naar»de Europabeker afsneed. Voor de ogen van 80.000 kijkers in het stadion te Lissabon en vele miljoenen voor het t.v.-toestel won Benfica deze met zoveel span- ning tegemöet geziene wedstrijd met 31. (Verslag zie pagina 7). Wanneer de P.v.d.A. is vertegenwoordigd in het kabinet, zal het moeilijker zijn een evenwichtig so ciaal-economisch beleid te voeren, heeft de minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, gisteren in een verkiezingsredevoe ring gezegd. Het is het doel van de regering van de Verenigde Staten alle onderdanen ge lijk te behandelen. Dit verklaarde president Ken nedy naar aanleiding van de rassenmoeilijkheden in Birmingham. De regering heeft de gang van zaken daar op haar beloop ge laten omdat er nog geen enkele federale wet was geschonden- Pessimistisch was presi dent Kennedy over de on derhandelingen met de Sowjetunie. Als er dit jaar geen akkoord wordt ge sloten over een verbod tot staking van de kernproe ven, zei hij, zou dit een ramp zijn- Want dn dc toe komst zal er geen gelegen heid meer zijn voor het sluiten van een overeen komst- Feijenoord heeft de finale om de Europa Cup niet gehaald. Bekerhouder Benfica was op eigen ter rein in Lissabon een niet te nemen hindernis- 31 werd het voor de Por tugezen die bij de rust reeds met 20 de leiding hadden. Woensdag 22 mei wordt de eindstrijd Milaan Benfica in Londen ge houden. In het jaarverslag van het Centr. soc- werkgevers verbond wordt de vraag aan de orde gesteld, of de sociale verzekering in de toekomst niet in conflict zal komen met de sociale gerechtigheid. De zoon van prins Wil lem V de latere koning Wilem I zal 30 novem ber weer op het Scheve- ningse strand aan land stappen. Dat zal een van de hoogtepunten zijn van de herdenking dat Nederland 150 jaar geleden zijn onaf hankelijkheid herkreeg. Een 36-jarige inwoner van Drie bergen, V., heeft bekend zijn 81-jarige tante, de weduwe G., die in dezelfde gemeente woonde, door wurging met een sjaal om het leven te hebben gebracht. Familie van de weduwe trof haar op 25 april dood in bed aan. Daar de bejaarde vrouw hartpatiënte was, werd aanvankelijk aan een natuurlijke dood gedacht. Na de begTafenis kwam de rijkspolitie in Driebergen echter ter ore, dat er een ongeoorloofde verhou ding had bestaan tussen de weduwe en de qngehuwde neef. V. werd op 3 mei aangehouden. Na voorgeleiding voor de officier van justitie en de rechter-com- missaris te Utrecht heeft de man be kend. Het motief moet, naar de politie aanneemt, worden gezocht in de onge oorloofde verhouding. De 59-jarige J. Kortman uit Almelo is gisteren als gevolg van een verkeers ongeluk overleden. Hij kwam op de fiets in botsing met een bestelauto. De autoriteiten in Birmingham en de Amerikaanse staat Alabama hebben gisteren een aantal van de ongeveer 1000 kinderen, die werden gearresteerd tijdens de vorige week donderdag begonnen demonstraties, vrijgelaten. Gistermorgen waren 300 van hen weer aan de zorgen van hun ouders toevertrouwd. Verschei dene honderden van de gearresteer den volwassenen zijn op borgtocht vrijgelaten. Meer dan 500 man troepen van de staat Alabama zijn gisteren in Bir mingham aangekomen. Zij waren gewapend met machinepistolen, ge weren en traangas. Het neger-congreslid, Adam Powell, zei dat hij de minister van justitie zal verzoeken om federale politie- troepen te zenden om de orde Birmingham te handhaven, doch er is niet ingegrepen. Powell zei in een televisie-interview dat „de hoop op een geweldloze oplossing van de huidige rassenmoeilijkheden door de actie van goeverncur Wallace de bodem was ingeslagen". A LS er dit jaar geen verdrag met de Sowjetunie wordt gesloten over een verbod van kernproeven zou dit een ramp zijn voor iedereen, daar het niet zeker is, dat zich in de toekomst nog een dergelijke gelegenheid daar voor zou voordoen. President Kennedy, die dit gisteren op zijn gebruikelijke persconferentie heeft verklaard toonde zich weinig hoopvol ten aanzien van de situatie. Hij antwoordde bevestigend toen hem werd gevraagd of dit zou betekenen dat er een nieuwe serie kernproeven zal worden ge houden. Tevens zei Kennedy, dat de Amerikaanse ambassadeur in Moskou aan premier Chroestsjef een boodschap over de kernproeven heeft over handigd. Wat de toestand in het Midden-Oosten betreft, zei Kennedy, dat in geval van agressie of voorbereidingen voor agressie TK BEN bereid mijn bloed te geven voor de vertegenwoordiger van het koloniale systeem, indien hem een ongeluk zou overkomen, verklaarde Soekarno, toen hij tijdens een rede dr. E. van Konijnenburg onder zijn ge hoor ontdekte. Zijdelings maakte Soekarno jegens ,zijn beste vriend" zoals hij dr. Van Konijnenburg later in zijn rede noemde, verontschuldigingen omdat hij hem op deze wijze in zijn rede had betrokken. Soekarno sprak gisteren in de sport hal van het grote stadion van Djakar ta ter gelegenheid van het honderdja rig bestaan van het Roode Kruis. „Ge loof u mij, dat ik noch een communist, noch een belandahater (hater van de Nederlanders) ben", zeide Soekarno. „Schrijft u maar op", zeide hij zich richtend tot Nederlandse journalisten „wij zijn ook vrienden met Nederland" In de sporthal steeg een luid applaus op van de ongeveer tienduizend In donesiërs. Volgens waarnemers gebruikte Soe karno in geen jaren zoveel Neder lands als nu in deze rede, die ruim een uur duurde. Een luid gelach weerklonk als hij in het Nederlands overging en naar zijn Nederlandse toehoorders keek, en zei: „Wij heb ben de Nederlanders gesmeekt Irian Barat terug te geven. Zij haalden de schouders op. Toen moesten wij lie1 Het blad „De West" te Paramari- d schrijft dat premier J. A. Pengel van Suriname minister J. M. A. H. juns zou hebben verzocht dat mr. Ir. R. H. Pos. thans gevolmachtig ninister van Suriname in Neder- and, zal worden benoemd tot am- oassadeur in Venezuela. Mr. Pos teelde mede, dat mr. Luns met hem n overleg is getreden over de mogel ij khedeiv^an een functie in te diplomatieke dienst van het Ko ninkrijk. maar over de aard van de functie is nog geen beslissing ge nomen. PRONONCE heeft een huis vol geschenken voor MOEDER LEIDEN, BREESTRAAT 65 OEGSTGEEST, Geversstr. 41 wel nemen." „Een van uw ministers heeft eens gezegd: Wij willen het we' aan Indonesië geven, maar niet aan Soekarno, want hij is een hater va» de Nederlanders en een communist Is dti nxet zo?", waarna hij met stem verheffing voortging..Ik ben geen hater van de Nederlanders, maar vav het Nederlandse imperialisme" Dez>- uitspraak lokte eveneens luidruchtige reacties uit in de enorme zaal. Soekarno betoogde dat Indonesië met zijn Pantjasila (vijf beginselen van de staat) iets beters had dan de Verenigde Staten met de onafhankelijkheidsver klaring van Jefferson en de Sowjetunm met het communistisch manifest. In Jeffersons verklaring wordt naast he' recht op leven en vrijheid gesproken van recht op het najagen van gtiuk, in onze Pantjasila hebben de Indonesiër.1- de realiteit van het geluk Nederland noemde geen enkel voi!« Terwijl hij ook zeide Soekarno, d vrij kan zijn door anderen te onder drukken. „Indien Nederland door eer ander land zou worden onderdrukt, zon den wij ook Nederland helpen", ver klaarde Soekarno onder donderend applaus. De Utrechtse politie heeft vandaag de achttienjarige mej. Van E., cassière Dfl een levensmiddelenbedryf in Utreen', gearresteerd. Het meisje wordt ervar verdacht, dat zij sinds juni van het vo rig jaar door middel van verkeerde aan slagen op haar kassa een bedrag van zestienduizend gulden heeft verdusterd. de Verenigde Staten in de Verenigde Na ties hun steun zullen geven aan „ge- eigende maatregelen", doch bovendien zelf ook hun eigen maatregelen zullen treffen. Volgens de Amerikaanse presi dent is in het militaire evenwicht in het Midden-Oosten geen verandering geko men. De politieke veranderingen, die daar dc laatste tijd hebben plaats gehad, hebben de Verenigde Staten nog niet op hun juiste betekenis kunnen beoordelen. Zy steunen de veiligheid van Israël en zijn nabuurlanden en streven ernaar de bewapeningswedloop in dit deel der wereld te beperken, evenals de bevorde ring van het communisme. Ten aanzien van de situatie in Laos sprak president Kennedy de hoop uit. dat premier Chroesjtsjef zijn belofte wat betreft de handhaving van de neutrali teit van dit land zal nakomen. Als deze neutraliteit niet mocht worden bewaard, „zou het noodzakelijk kunnen zijn om naar andere middelen uit te zien." zo zei de president. Vol belangstelling vergelijkt prin ses Beatrix de werktekening met de bank die de jonge steenhouwer R. dc Bol (16 jaar) uit Den Haag voor haar aan het maken is. De bank, die een plaats krijgt in de tuin van het kasteeltje Drakesteyn. dat de Prinses kortgeleden heeft betrokken, wordt vervaardigd in het kader van de nationale be roepswedstrijden, die op het ogen blik in Utrecht worden gehouden. De winnaars van deze ivedstrijden zullen worden uitgezonden naar de internationale wedstrijden, die in juli in Dublin (Ierland) worden georganiseerd. In New York betoogden ongeveer 250 blanke en gekleurde demonstran ten in de omgeving van het stadhuis. Een van de opschriften, die zij met zich meevoerden luidde: „Wij protes teren tegen het hondenbewind in Ala- barna'. Kort nadat dominee King een „wa penstilstand" van 24 uur had aangekon digd, werden hij en dominee Ralph Abernathy, een van zijn medewerkers, tot een half jaai* en 100 dollar boete veroordeeld, wegens het zonder vergun ning organiseren van betogingen op 12 april. Beiden werden in hechtenis genomen. Korte tijd later werden de beide pre dikanten tegen betaling van een borg som (2.500 dollar) vrijgelaten. De arrestaties veroorzaakten hevige ontsteltenis bij andere leiders van de negerbevolking in Birmingham, aange zien kort tevoren dominee King een „wapenstilstand" van vierentwintig uur had afgekondigd. De arrestatie van dominee King op het moment, dat besprekingen tussen de twee gemeenschappen van Bir mingham op gang kwamen, wordt uit gelegd als een nieuwe fase in de strijd tussen twee politieke blanke groepe ringen: de aftredende burgemeester, Eugene Connor, die thans het hoofd van de politie is, en de nieuwe burge meester, Albert Boutwell, wiens ver kiezing door Connor en medestanders wordt betwist De onderhandelingen met dominee King werden door de groep-Boutwell gevoerd. President Kennedy heeft verklaard, dat hy bly is te kurmen constateren, dat er vooruitgang is geboekt op de weg naar de beëindiging van het conflict in Birmingham. Kennedy legde er opnieuw de nadruk op, dat het belangrijkste doel van de regering is gelijke behandeling voor allen te verkrijgen. Kapper Flink, de Hengelose weerman, is gisteravond toen hij op weg was van zijn zaak naar zijn huis door drie stu denten met een auto ontvoerd. Met z*n drieën sprongen zij op de verbaasde kap per. die in enkele seconden in de auto werd gesleurd en naar Nijmegen gereden. Al spoedig kwam kapper Flink echter tot de ontdekking dat het hier een grap betrof en dat de ontvoering in het teken stond van de lustrumviering van de stu dentenvereniging Diogenes in Nijmegen. Bij de Waalbrug bracht een muziek korps van de St. Josephschool de Hen gelose weerman een muzikale hulde waarna kapper Flink op een praalwagen door de stad werd gereden. In 't Waag gebouw werd hij gehuldigd en benoemd tot erêlid van de jaarkring. Het verhaal van de sjofel uitziende man, die vrijdag heeft gepoogd politiek asiel te verkrijgen doch zaterdag door de Amsterdamse vreemdelingendienst is ingesloten omdat hy geen indentiteits- papieren en geen geld bij zich had. Zijn verhaal namelijk, dat hy als Pools mili tair uit een legerplaats aan de Duits- Poolse grens was gedeserteerd en via Oost- en West-duitsland liftend en fiet send naar Nederland was gevlucht, bleek totaal verzonpen. TAE NEDERLAAG dan die Feijenoord heeft geleden, was teleurstellend, maar laten we erkennen, dat ze ook haar heil zame kanten had. Want laten we ook dit toegeven het werd al te gek. Iloe velen onder ons dreigden te raken onder de ban van de voetbal. Het had iets van een bedwelming, waaruit we nu, een beetje beschamend wellicht, tot bezinning zijn kunnen komen. Sport moet sport blij ven. Sport wil ons leren, ons zelf te be heersen. Maar hier was iets gekomen dat, omgekeerd, ons leven ging beheersen. Tal van brave lieden liepen kans hun nuch terheid te verliezen. Het wordt tijd, dat we de dingen weer gaan zien in dc juiste proporties. In een krant lazen we een gesprek met dc vrouw van een der voetballers. Ze had hoe kon het anders belangstelling voor het spel van haar man, maar, voeg de ze eraan toe, er zijn in het leven be langrijker dingen dan voetballen. Ze heeft gelijk. Respect hebben we voor diegenen die erin geslaagd zijn, zichzelf te blijven. Respect hebben we voor wie gisteravond de ver gaderingen hebben laten doorgaan die ze hadden uitgeschreven. Waren ze wereld vreemd? Vandaag kan al blijken, dat ze aan het langste eind hebben getrokken. Kortom, sport is goed en nuttig en ook in onze krant pleegt het aan de erkenning van dit feit niet te ontbreken. Maar hel Is verkeerd, wanneer zij beslissend beslag gaat leggen op ons doen en laten, op onze gedachtenwereld, op onze aandacht. Want op dat moment verstoort de sport de juiste verhoudingen in ons menselijk bestaan. En het menselijk bestaan is juist naar zijn wezen altijd het zoeken en be trachten van die juiste verhoudingen. Het is niet onbedenkelijk, dat, terwijl wij met onze belangstelling ons zozeer aan deze vorm van sport gewonnen geven, over tekort aan belangstelling voor andere, ze ker niet minder gewichtige zaken moet worden geklaagd. Hoe staat het om iets te noemen met de belangstelling voor de verkiezingen, die binnen een week zelfs alweer achter de rug zijn? We hebben dan gisteravond verloren, en de teleurstelling zoals die door velen wordt gevoeld, laat zich begrijpen. Maar wie weet wat er herwonnen is aan kijk op wat het leven de mens aan kansen en mo gelijkheden op inhoud te bieden heeft. Lavastroom van Smeroe bedreigt bevolking Tienduizenden Javanen worden be dreigd door de lavastroom, die in twee richtingen van de helling van de 3600 m- hoge vulkaan Smeroe in Oost-Java vloeit, in de richting van Malang cn van het dorp Loemadjang. Indonesische troepen worden gereed gehouden om hulp te verlenen. „Misschien kunnen we toch maar beter bij ons thuis gaan spelen, nu je vader ziek is". T\E RANDSTORING van een oude de- pressie bij IJsland veroorzaakte van nacht en vanmorgen ook in ons land regen, hier en daar met onweer. Met de storing stroomde koelere lucht ons land binnen, waardoor de temperaturen vandaag belangrijk lager waren dan gis- leren toen het kwik in het Oosten en Zuidoosten van het land tot ongeveer 25 graden opliep. Intussen ontwikkelde zich ten westen van Ierland een nieuwe Oceaandepres- sie, die naar het zeegebied ten westen van Schotland koerstMorgen, later op de dag, zal deze depressie ook het weer in ons land gaan beïnvloeden, maar het blijft tot het einde van de dag waar schijnlijk overal droog. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Opklaringen, maar later Veer toene mende bewolking met aan het einde van dc dag in het westen van het land enige regen. Dezelfde temperaturen als van daag of Iets hogere. Aanvankelyk zwakke veranderlijke wind, later matige wind tussen zuidwest cn zuid. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 10 mei: zon op 4.56, onder 20.18: maan op 22.05, onder 6.11. Donderdag 16 mei: laatste kwartier. Hoogwater Scheveningen 10 mei: 4.14 v.m.; 16.33 n-m. Tendens dalend HET WEER ll\ EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur D. Helder Ypenburg Vlisslngen Eclde De Bilt Twente regen regen regen regen gil. bew. regen Eindhoven gh. bew. De Indonesische minister van verdedi ging. generaal Sbdoel Haris Nasoetlon, heeft verklaard dat een Indonesische missie naar Moskou zal gaan om een middel te vinden tegen de toenemende zwakte der strydkrachten door een te kort aan reservedelen en ondoeltreffend onderhoud. Indonesië had voor een miljard dollar wapenen in de Sowjet unie gekocht en een deel van het Sow- jetmaiterieel was volgens Nasoetion niet geheel naar Indonesiës wensen. Zd.-Limb. Helsinki Stockh. Oslo Kopenli. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemburi Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen Zürich Gcnève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon bew. onbew. onbew. zw. bew. niet ontv. onbew. zw. bew. zw. bew. gh. bew. I regen regen gh. bew, zw. bew. onbew zw. bew. h. bew. h. bew. zw. bew. onbew. 1. bew. onbew. niet ontv onbew. onbew. 1 .bew. onbew. h. bew. windstil 23 ono 2 20 windstil 25 windstil 23 nnw 2 21

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1