DE DOKTER aan 'f woord Dr. C. Riemers opvolger van prof. Boendermaker Ledental Lutherse Kerk opnieuw gedaald Gesprek in de R.K. Kerk is op gang gekomen Unie van baptisten gaat in Sneek vergaderen Insectenbeten en de gevolgen Prof. Severijn erelid van A.R.-partij J. H. Krooshof nam afscheid van CNV Congres voor kerkmuziek Godsdienst niet aan alle openbare scholen Driedeling in r.k. vakorganisatie Fiscus gaat uit van algemeen huurpeil Een woord voor vandaag Moderniseer uw meubelen met Ceta-Bever PRACHTBUTS^^' DINSDAG 7 MEI 1963 (Van onze kerkredactie) Gisteravond heeft de synode van de Evangelisch Lutherse Kerk haar eigen voorzitter, dr. C. Rie mers, benoemd tot hoogleraar aan het Lutherse seminarium. Hij wordt de opvolger van de bekende lutherse hoogleraar prof. dr. P. Boendermaker. Als voorzitter van de synode werd gekozen ds. D. G Hoevers. Prof. Boendermaker zal aan het eind van deze cursus zijn ambt neerleggen, omdat hij op 8 augustus zeventig jaar hoopt te worden. Hij is sedert 1946 ker kelijk hoogleraar aan zowel het luthers seminarium als de Universiteit van Am sterdam. Het ziet er naar uit dat de lutherse synode bezig is een traditie te vestigen, want ook prof. Boendermaker was in het jaar van zijn verkiezing tot hoogleraar voorzitter van deze synode. De nieuwe hoogleraar is reeds enke le jaren voorzitter van de synode. Hij volgde in die functie ds. J. P. van Heest op. Dr. Riemers werd in 1925 proponent -van de Hersteld Evang Lutherse Kerk en in dat zelfde jaar in het ambt bevestigd in Harlingen. Hij diende achtereenvolgens nog de ge meenten van Wildervank, Naarden-Bus- sum, 's-Gravenhage en Amsterdam. On middellijk na de oorlog werd hij pre dikant-directeur van de Lutherse Diako- nesseninrichting in Amsterdam. Ethiek Dr. Riemers promoveerde in 1942 aan de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam op een proefschrift: „Prologo- mena tot een lutherse paedagogiek." Hef Centraal Comité van de Anti- Re volutionaIre Party heeft de Utrechtse oud-hoogleraar en voorzitter van de Ge reformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk, prof. dr. J. Severyn, benoemd tot erelid. Prof. Severyn wordt morgen 80 jaar. Prof. SeverUn had, voor hU In 1931 tot het hoogleraarsambt ge roepen werd, enkele jaren voor de Anti- Revoiutlonalre Party zitting ln de Twee de Kamer. Tot mei 1957 is hij lid van het Centraal Comité van de Anti-Revo lutionaire Party geweest. Prof. Severyn heeft de voorzitter van dc Anti-Revolu tionaire Party dr. W. P. Berghuis doen weten dat hy deze benoeming aanvaardt. Prof. Severyn, oud-hoogleraar in de wijsgerige ethiek, de wysgerige leiding tot de godsdienst-wetenschap, de wys- begeerte van de godsdienst en de ency clopedie der godgeleerdheid, is thans bij zonder hoogleraar in de gereformeerde dogmatiek in de faculteit der godgeleerd heid aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Bovendien publiceerde hij onder ande re: „Het gelukzalige léven" (Luther en het eudaemonisme) en „Geloof en le ven", grondlijnen van een lutherse ethiek." Sedert 1958 is dr. Riemers pre sident van de lutherse synode. Hij is onder andere ook voorzitter geweest van de Internationale Federatie van Diako- nessenhuizen en van het luthers semi narium. Dr. Riemers zal vooral colleges geven in de ethiek en de bijbelse en prac- tische theologie. In verband daarmede is besloten dat prof. dr. C. W. Mönnich colleges zal gaan geven in de dogma- (Van onze sociaal-economische redactie) Omringd door bloemen en cadeaus heeft de heer J. H. Krooshof gister middag in Utrecht afscheid geno men als districtsbestuurder van het Chr. Nationaal Vakverbond voor midden-Nederland. Talrijke vrienden uit de christelijke vakbeweging kwa men de hand drukken van een man,j die van een verdiend pensioen gaat' genieten na 32 jaren voor de idea len van het C.N.V. in beweging te zijn geweest. Na als 14-jarige jongen een textielfa briek te zijn binnengestapt, interesseer de de heer Krooshof (geboren in het Gelderse Neede) zich al spoedig voor de vakorganisatie en dit leidde er toe, dat hij in 1031 benoemd werd tot plaat selijk bestuurder te Enschede van „Unt- tas", de christelijke bond van werkne mers in de textielindustrie. In deze functie kreeg hij intensief te maken met de gevolgen van stakingen en werkloosheid. In 1940 benoemde het C.N.V. de heer Krooshof tot bestuurder in de mijn streek. terwijl hij tevens de functie van voorzitter der Prot. Chr. Mijnwerkers- bond op zich nam. Hij arriveerde in President De nieuwe synode-president, ds. mr. D. G. Hoevers dient op het ogenblik de gemeente van Den Haag. Hij komt uit de vrijzinnig lutherse hoek en is voorzitter geweest van de Algemene Vereniging van Vrijzinnig Luthersen en penningmeester van de Centrale Com missie voor het Vrijzinnig Protestantis me, en van de Nederlandse Protestan tenbond. Reeds sedert 1933 is hij lid van de synode. Ds. Hoevers begon zijn gees telijk werk als voorganger van de af deling van de Nederlandse Protestanten bond in Beilen. In 1930 werd hij in het ambt bevestigd in de lutherse gemeen te van Harlingen. Hij diende ook nog de gemeente van Amsterdam. De Lutherse Werkgroep voor Kerk muziek organiseert van 15 tot 18 juli in Den* Haag een Europees-Amerikaans congres voor kerkmuziek. De besprekin gen zullen worden gehouden in het Con gresgebouw „Op gouden wieken", Sche- vemngseweg 37. Zes kerkmuziekuitvoe- rmgen zullen worden gegeven in de Evang. Lutherse kerk aan de Lutherse Burgwal in Den Haag. Bedoeling van het congres is, de In ternationale samenwerking op het ge bied van de evangelische kerkmuziek verder op gang te brengen. Gebleken is, dat de Nederlandse werkgroep hierin een byzondere taak heeft. Reeds staat vast dat als sprekers zul len optreden: prof. dr. Oskar Söhngen, Berlijn, dr. William Walters, Spring- 'ield (Ohio), deken Friedrich Hofmann, Veumarkt/Opf., dr. Walter Buszin, St. Louis (Missouri), dr. Henry Weman, Upsala en dr. Theo Hoelty Nickel, Val paraiso (Indiana). Voorts zal de com ponist Ernst Pepping aanwezig zijn en enkele van zijn werken inleiden. Muzikale medewerking verlenen: het NCRV Vocaal Ensemble o.l.v. Marinus Voorberg: het Utrechts Motetgezel schap o.l.v. Willem Mudde en het Thiel College Choir uit Greenville (Pennsyl vania) o.l.v. Marlowe W. Johnson. Voorts de organisten dr. Enzio Fors- blom, Helsinki; Cor Kee, Zaandam (im provisatie) en Willem Mudde, Utrecht. In enkele ochtendconcerten spelen en zingen: Dick Alma (fluit) en Leni v. d. Lee (clavecimbel). Wilmy de Zwaan (zang) en Meti Smit Duyzentkunst-Veer- man (piano). Eredoctoraat voor prof. T. O. Wikén De universiteit van Stockholm heeft een ere-doctoraat verleend aan prof. T. O. Wikén, hoogleraar aan de Techni sche Hogeschool te Delft. De ere-promotie zal op 30 mei plaats hebben. Prof. Wikén is hoogleraar in de afdeling scheikundige tecnnicologie aan de Technische Hogeschool te Delft en geeft onderwijs in de algemene toegepaste micro-biologie. (Van een onzer medewerkers) In de Maarten Luther-kerk te Amsterdam is gisteren de jaarlijk se Generale Kerkelijke Vergade ring gehouden. Deze vergadering wordt gevormd door alle leden van de daaraanvolgende synode, de prae-adviseurs van de synode, de dienstdoende predikanten en de afgvaardigden van kerkeraden be nevens de vertegenwoordigers van lutherse organisaties. In zijn openingswoord wees de president van de synode, dr. C Riemers, op de problemen waar mee de Lutherse Kerk in de we reld te maken heeft, o.a. nucleaire bewapening, ontkerstening en de verhouding tot de R.K. Kerk. Ook t.a.v. de de assemblee van de Lu therse Wereldfederatie, die deze zomer in Helsinki zal worden ge houden, heeft de kleine Lutherse kerk in Nederland haar verant woordelijkheid en „inbreng". Dr. H. J. Jaanus bracht verslag uit aangaande de staat van de kejk jn 1962 De Lutherse kerk in Nederland telt 'thans 29.000 leden, opnieuw dus een achteruitgang. Een grote handicap blijkt de moeilijke geestelijke verzorging van deze kerk daar de leden zo verspreid wonen. Ds. C. Pel. secretaris van de synode, gaf een overzicht van de han delingen der synodale commissie. Assemblee Ds. mr. D. G. Hoevers. drs. J. Kooi man en prof. dr. W. J. Kooiman, af gevaardigden naar de 4e Aooemblee Helsinki, hebben de vergadering inge licht over de opzet en het doel van deze belangrijke vergadering. Volgens de eerste spreker zal het o.a. gaan over de vraag naar de coëxisten tie van de verschillende lutherse kerken in de wereld. Helsinki mo« Iets de- monstreren van de mogelijkheid tot saamhorigheid ook in betrekkelijke ver scheidenheid. De Lutherse Kerk kan als weinig an dere kerken een bevrijdend en verlos send woord spreken omdat het lutherse type van vroomheid diep is doordrenkt van een grote deemoed en van het diepe besef van het betrekkelijke van alle -menselijk werk. In dat besef kan men werken aan een waarachtige coëxistentie in kerk en wereld. j Drs. J. Kooiman besprak het jeugd programma dat in Helsinki aan de orde wordt gesteld, terwijl prof. Kooiman een overzicht gaf van de theologische ach tergrond van de assemblee. Deze heeft als centraal thema „De rechtvaardi ging", dat van groot belang is in het gesprek tussen de kerken, mdde in ver band met de ontwikkeling binnen de Rooms-katholieke .fterl*.. Afscheid Prof. dr. P. Boendermaker refereer de over „De Lutherse kerk onderweg". Omdat hij per september 1963 als ker kelijk hoogleraar afscheid neemt i.v.m. het bereiken van de 70-jarige leeftijd, :af hij als inleiding een overzicht van e grote veranderingen die de laatste de cennia in de Lutherse Kerk hebben plaats gevonden, met name t.a.v. de kerkmuzikale opvattingen alsook betrekking tot oecumenische beweging en zending. 'Ondanks toenemende onkerkelijkheid is spreker dankbaar voor het ontwaken van het besef „lutherse kerk te willen zijn". Gezangboek, liturgie, inrichting van het kerkgebouw zijn o.a. realiserin gen hiervan, alsmede het tot stand ko men van de „Lutherse Werkgroep voor Kerkmuziek", de kerkdagen etc. Hoezeer prof. Boendermaker ook van harte de oecumenische beweging is loc- ged?>'m, hij zag toch een gevaar ln een eenheid, waarin de lutherse visie geen kans meer zou hebben zich te realiseren. Hij voelde meer voor een federatief verband waarin allerlei ac tiviteiten plaatselijk en internationaal gecoördineerd worden. Hij hoopte dat nu er een nieuwe kerkelijke hoogleraar benoemd werd er een gunstiger finan ciële regeling, analoog aan die der ".H. Kerk, kcimen zal. Na afloop van deze generale kerke lijke vergadering was er gelegenheid afscheid van prof. Boendermaker te ne men. Tijdens deze receptie werd onder meer gesproken door prof. dr. C. J. Bleeker namens de theologische facul teit te Amsterdam, ds. Sillevis Smitt namens het Nederlands Bijbelgenoot schap en door mej. mr. S. M. Holsteijn namens de Oecumenische Raad der kerken in Nederland. (Advertentie) SNIJBLOEMEN VOEDSEL bloemen blijven lang mooi zonder water te verversen Veel vacatures in Rotterdam 701) HET op uw weg liggen bijbelles te geven op de openbare school, of weet u misschien (ex-)onderwijs- het Limburgse op5 mei, doch ookkrachten die hiertoe genegen zijn? in de oorlogsjaren bleef de heer Kroos- Deze oproep is door de deputaten hof (als distributie-ambtenaar) al'erlei de evang.e]jSatje van de classis iïiïrSXnïmiïVin fSlUï'K! Rotterdamdlr 0.r.t.rm«rt. Her- ïich direct in om het C.N.V. in Lim-lkfn gericht aan alle gereformeerde burg en Brabant te doen herleven. In predikanten, kandidaten in de theo- 1948 kreeg Krooshof een functie bij de logic, en onderwijzers met aanteke- Chr. Besturenbond te Utrecht, gevolgd ning godsdienstonderwijs bevoegd door een benoeming (in 1950) tot secre- uejj taris van de Chr. Besturenbond te Den Haag. Vanaf 1955 was hij werkzaam als districtsbestuurder in midden-Nederland. De heer Krooshof werd hartelijk toe gesproken door de voorzitter van het C.N.V.. de heer C. J. van Mastrigt. die hem namens het bestuur een stoel en een schemerlamp en namens dc be stuursleden een bureaulamp aanbood. Verder ontving de heer Krooshof ca deaus van de aangesloten organisaties, zijn collega's districtsbestuurders, dc bond „Unitas". de Prot. Chr. Mijnwer- kersbond en het C.N.V.-personecl. Hii sprak een bewogen dankwoord voor al deze blijken van waardering voor zijn arbeid. (Van onze sociaal-economische redactie) Aan de organisatiemoeilijkheden bin nen de Rooms-Katholieke Bond van ad- minstratief, verkopend en verzekerings- personeel „St. Franciscus van Assisi" is een einde gekomen doordat in een buitengewone vergadering werd beslo ten de bond te ontbinden en daarvoor in de plaats drie nieuwe, zelfstandige vakorganisaties te stichten, nl. een bond van administratief en commercieel per soneel in de industrie, een bond van personeel in de handel en een bond van werknemers in het bank- en verzeke ringsbedrijf en administratieve kanto ren. De opgeheven bond heeft sinds 1908 bestaan. Pogingen om de organisatie op te delen in een te stichten beamb- tenbond, die een nog groter aantal werk- aamers zou omvatten, zijn mislukt Deze oproep wordt gedaan, omdat er alleen al in Rotterdam op ruim scholen een vakature bestaat voor het :odsdienstonderwijs. Zoals bekend heeft Je synode van de Gereformeerde Ker ken "deze zaak zeer bij de kerken aan bevolen. Lange tijd hebben alleen de hervormden zich voor dit stuk evange lisatie geïnteresseerd. Het wordt hoog tijd. aldus de oproep, dat de gerefor meerden deze achterstand inhalen. Dankzij een subsidie van de gemeen te Rotterdam behoeft men dit werk niet voor niets te doen. Er wordt een subsidie gegeven van 233.50 per jaar voor lesuren van 45 minuten. Dat is, een jaar op ongeveer 40 lesuren gere kend. 7,75 per uur van zestig minu ten. Ook is er een ruim bedrag be schikbaar voor allerlei leermiddelen zoals platen, dia's, boeken en bijbels. Zoals bekend is de godsdienstles, die binnen de schooluren valt, facultatief. De ouders moeten toestemming geven of hun kind de lessen mag volgen. Het opvallende verschijnsel doet zich ech ter voor dat zeer veel kinderen de les sen steeds bijwonen. ..Hier liggen", al dus de oproep, „duidelijk prachtige mo- Generaal Foulkes op de Holterberg Op de Canadese militaire begraaf plaats Holterberg is gistermiddag een herdenkingsplechtigheid gehouden. Ge neraal C. Foulkes, de aanvoerder van het toenmalig Canadese bevrijdingsle ger en mede-ondertekenaar van de ca pitulatie van de Duitse troepen, heeft evenals tientallen anderen een krans aan de voet van het monument gelegc" waarna hij een afscheidswoord sprak. gelijkheden voor de herkerstening van ons volk." Dr. K. J. Kraan, gereformeerd predikant van Rotterdam-C. is be reid geïnteresseerden verder te in formeren. Het adres is Bergselaan 115, Rotterdam. Telefoon 010-85446. Voorzitter K.N.M.B. Maatregelen tegen koppelverkoop zijn noodzakeli jk In Nederland worden dc onderne mingen van groot tot klein uitzonde ringen daargelaten geplaatst voor een stijgende omzet tegenover dalende Minsten. Kapitaalintensiteit en arbeids intensiteit beheersen momenteel het midden- en kleinbedrijf. Dit verklaarde vanmorgen de heer P. G. van der Weele. voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Middenstands bond, bij de opening van het nationaal congres dat deze bond in Utrecht houdt. Volgens hem wordt het aanpassings vermogen aan de economische omstan digheden kleiner, en een evenwichtige ontwikkeling van onze economie acht hij dan ook een zaak waarbij elke mid denstandsonderneming ten nauwste be trokken raakt. In dit verband noemde de heer Van der Weele ook de reser- veringspolitiek belangrijk. Sprekende over het probleem van me dedinging, pleitte de heer Van der Wee le voor een betere wetgeving tegen on gezonde concurrentie. De mededingings handeling zoals grootbedrijven die toe passen door koppelverkoop van bran che-eigen en branche-vreemde goederen dient, naar zijn mening, onder de wet beperking cadeaustelsel te worden ge bracht. Onder „economische mededingen' valt, aldus de heer Van der Weele. ook de verticale prijsbinding Naar zijn oor deel is men er op geen enkele wijze in geslaagd, voldoende argumenten aan te dragen die kunnen aantonen dat ver ticale prijsbinding een kunstmatige be vriezing van het prijsmechanisme tot gevolg heeft en daarmee de belangen van de consument schaadt. Waarnemer prof. Maan: (Van een onzer medewerkers) De eerste zitting van het Vati- kaans concilie 1962 was het onder werp van een lezing door prof. dr. P. J. Maan, waarnemer namens de Oud-Katholieke Kerken bij het Concilie. Prof. Maan sprak op een bijeenkomst te Delft voor de oud- katholieke parochies in Zuid-Hol land, georganiseerd door het dis- trictsbestuur van het Ondersteu ningsfonds. Voor een goed begrip van wat daar aan de hand is, moeten we ons realiseren, dat van de 2500 bisschoppen slechts 38 pet. uit Europa kwam en de helft van de Europese bisschoppen Italiaans is. Vervolgens ging spreker nader in op de spaniifigen die er bestaan tussen de ro- mein#e curie 'ëfl het concilie, en tussen verschillende stromingen in de s ,K%tl)9lJeke ,£erk, temidden waar van de persoon van paus Jbhannes 'eën beslissende rol heeft. Prof. Maan meende dat deze spannin gen een gezond verschijnsel zijn en dat we er begrip voor moeten krijgen in plaats van deze dingen in de sfeer van het sensationele te trekken. De belangrijkste conclusies van deze eerste zitting achtte prof. Maan de vol gende: Er zijn geen conrete resulta ten, maar het gesprek is op gang geko men en dat is belangrijker in dit sta dium dan welk besluit ook. Het besef breekt door dat eenheid niet hetzelfde is als eenvormigheid, al hebben speciaal de Italianen het daar moeilijk mee. De tijd van dc contra-reformatie is sinds okto ber 1962 ten einde, de deur van de St Pieter is opengegaan na de vervloekin gen van 1870. Over de Kerk wordt min der in rechtscategorieën gesproken dan voorheen en de basis van de Kerk verschuift van de pa lovige volk. leer der naar het ge- Het gerechtshof in s-Hertogenbosch heeft overeenkomstig het vonnis van de rechtbank te Maastricht en de eis van de advocaat-generaal, de Maastrichtse pater F. van der Z. veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van twee jaar. Hij stond op 22 april in hoger beroep te recht wegens huisvredebreuk en verzet tegen de politie, Pater Van der Z. had zich wederrechtelijk bevonden in het klooster van de sociëteit der Afrikaanse missie te Hulsbeek en had verzet ge pleegd tegen de politie, toen die hem uit het gebouw verwijderde. Hoe de spanningen zich zullen oplos sen in de tijd tussen de eerste en tweede zitting, is door niemand te voorspellen, aldus prof. Maan, dis besloot met zijn dankbaarheid er voor uit te spreken, dat het coniclie in zijn huidige ontwikkeling een basis voor gesprek legt ook tussen oud-katholieken en rooms-katholieken. Met enige zorg constateerde hij, dat door de overspannen verwachtingen, na deze eerste zitting velen en met name protestanten geneigd zijn zich teleurge steld af te wenden met de gedachte „wat gaat ons dit alles aan". Hij hoopte evenwel dat de andere kerken, nu de deur eenmaal open is, de toegestoken hand zo stevig zouden vast houden en als het ware de voet tussen de deur zouden houden. De eeonomische huurwaarde is geen statisch gegeven, haar ontwikkeling loopt parallel met die van het algemene huurpeil. De economische huurwaarde van eigen woningen wordt regelmatig aangepast aan het algemene huurpeil. De economische huurwaarde van panden, gebouwd op of na 27 december 1940. kan afwijken van de huurwaarde welke voor de heffing van de personele belasting in aanmerking wordt genomen. Het K.B. waarin is bepaald dat de huurwaarde van deze panden wordt bepaald door vergelijking met voor deze datum ge bouwde panden geldt alleen voor de heffing van de personele belasting. Tus sen de economische huurwaarde van eigen woningen en de werkelijke huur waarde van vergelijkbare panden be staat in beginsel geen verschil. Dit deelt de staatssecretaris van finan ciën, dr. W. H. van den Berge, mede aan de leden van de Tweede Kamer de heren Van Heivoort en Jan Maenen. De staatssecretaris deelt verder mee, dat aan de belastingdienst geen richt lijnen inzake de huurwaarde zyn ver strekt. Op de vraag van beide kamer leden of een dergelijke regeling niet in stryd is met een goed bezitsvormings- beleid van de regering deelt de staats secretaris mee, dat het bezitsvormings- beleid op fiscaal gebied zUn neerslag vindt in bepaalde wettelijke voorzienin gen. Dit beleid brengt niet mee, dat bij de praktische toepassing van het belas tingrecht in het algemeen inbreuk zou moeten worden gemaakt op de normale regels van de belastingheffing. Als er één is geweest, die later kon zeggen, dat zijn leven radicaal anders is gelopen dan hij zich ooit had kunnen voor stellen, dan de apostel Paulus! Natuurlijk: men mag zeggen, dat God elk mensenleven bestuurt en dat het, achteraf bezien, bijna altijd anders gaat dan men had gedacht. Maar bij Paulus j was het zonneklaar gevolg van een directe ingreep van boven, door God zelf. Hij was voorbeschikt, zo vertelt hij in Galaten één, om Christus te verkondigen onder de heidenen. Maar voordat hij zich daartoe inzette vervolgde Paulus de gemeente Gods bovenmate, zoals hij zelf zegt. „En in het Jodendom heb ik het verder gebracht dan velen van mijn tijdgenoten onder mijn volk, als hartstochtelijk ijveraar voor mijn voorvaderlijke overleveringen", aldus voegt de apostel daaraan toe. Zó was dus de weg, die God bewandelde met Paulus. Hij kwam niet j door twijfel aan eigen opvattingen en optreden tot andere gedachten. Het was bij hem geen langdurig proces, voordat hij ten slotte een volledige „ommezwaai" maakte. Paulus werd op een gegeven moment recht in het hart gegrepen. En van vervolger werd hij volgeling, die zich met al zijn krachten en gaven inzette voor de doorbraak van Gods Koninkrijk. Straks I zal hij, man van wetenschap en doorkneed in de kennis van allerlei godsdienstige en filosofische stelsels, met geleerden van naam de strijd kunnen aanbinden. Hij zal de gemeente Gods ook in ons werelddeel gaan bouwen. Vandaag komen de afgevaar digden van de plaatselijke bap tisten gemeenten bijeen te Sneek voor de 83ste algemene vergade ring dezer Unie. Vanavond zal de heer W. Modderman voorzitter van de (besturende) commissie der Unie, die ook de vergadering zal leiden zijn openingsrede uitspreken tijdens de begroetings avond. Deze eerste bijeenkomst draagt verder een informeel karakter. De vergadering neemt jaarlijks drie dagen in beslag. De echte beraadslagingen over de uit voerige agenda, die door de secretaris administrateur der Unie ds. T. Jansma te Arnhem met vele bijlagen (totaal 78 pagina's tellend) aan de gemeenten is gezonden, beginnen woensdagmorgen. Jaarverslagen en rapporten staan ter discussie van alle takken van arbeid en een brede gedachtenwisseling is te ver wachten over diverse voorstellen. In verschillende periodieke vakatures in commissies en redacties moet worden voorzien. Ter bespreking staat ook een voorstel van de commissie der Unie, om een nieuwe vorm te geven aan het deelne men van de gemeenten aan de Wereld raad van Kerken. De Unie is federatief opgebouwd uit autonome plaatselijke ge meenten. Hoewel enige gemeenten be zwaren hadden, is de Unie toch reeds sinds 1948 lid van de Wereldraad. Om de bezwaarde gemeenten tegemoet te komen, stelt de commissie voor, dat de Unie als zodanig uittreedt ais lid van de Wereldraad, maar dat de commissie wordt gemachtigd, om de gemeenten, die wél bij de Wereldraad aangesloten wensen te blijven, ais lid te vertegen woordigen. Aan dit voorstel is een uitvoerig stu dierapport voorafgegaan, dat reeds in de pers is weergegeven. Naast dit voor stel van de commissie zijn er voorstel len van de gemeenten te Hoogezand en Leiden, om geheel uit de Wereldraad te treden. Jaarverslag Het jaarverslag over 1962, namens de commissie der Unie opgesteld door ds. T. Jansma, is tevens een beleidsstuk, waarin beslissingen of maatregelen van de commissie zijn opgenomen naast al lerlei feitelijke gebeurtenissen. Het verslag geeft een terugblik op de resultaten van de reorganisatie der Unie, die tien jaar geleden werd vol tooid. Toen is besloten, om verschillen de takken van arbeid niet meer door sub-commissies, benoemd door de Unie commissie, maar door zelfstandige per manente commissies, rechtstreeks geko zen door de algemene vergadering te laten behartigen. Deze commissies voor opleiding, zending en evangelisatie zou den hun inkomsten niet meer via een hoofdelijke, verplichte omslag krijgen, maar uitsluitend door vrijwillige bijdra gen der gezamenlijke gemeenten. Hoe wel de steeds stijgende begrotingen nimmer geheel „gehaald" werden, is men toch niet ontevreden over de be haalde resultaten en over de democra tisering van de werkmethode. Aan de organisatie wordt echter steeds verder gewerkt door telkens nieuw opkomende (Advertentie) Zo makkelijk 18 fraaie houttinten I 11 V III ft# I» W ïdeeën uit gemeenten en commissies. Wel moedigt het verslag de grotere ge meenten aan, om er meer op bedacht te zijn ook voor de kleinere te betalen. Het kerkbouwjaar-1962 (een 1 pet. ac tie) is heel goed geslaagd en bracht meer dan 75.000 in de kas van de Unie-Bouw-Stichting, die de bouw van kerken steunt en bevordert. Enkele nieuwe kerken (o.a. de Herdenkings- kerk in Amsterdam-west en een wijk- kapel in Utrecht-noord) zijn in aan bouw of in voorbereiding. Het financieel verslag eindigt met een klein batig saldo. Ui.t deze uniekas wor den de organisatorische kosten betaald; alsmede de sociale voorzieningen voor de predikanten. Zendingsveld De Unie steunt het zendingswerk in Suriname en Kongo. In dit laatste ge bied wordt samengewerkt met één van de oudste zendingsgenootschappen ter wereld: dat van de Britse baptisten.' De zendingscommisie komt terug met zijn oude plannen, om opnieuw een deel van Kongo (Irema, waar reeds eerder: Nederlandse baptisten zendelingen i werkten) voor zyn eigen rekening te nemen als zendingsterrein. Voorjaar 1964 hopen de zendelingen Edens en Ter Braak daar heen te gaan. Door de politieke situatie hebb endeze plannen in 1960 geen doorgang kunnen vinden. Als nieuw zendingspaar voor uitzending naar Kongo worden voorgesteld de heer en mevrouw K. Visser te 's-Gravenha ge, die als architect en verpleegster vooral de Britse zending zullen dienen. Naast de genoemde zendelingen werken in Kongo aan de middelbare school te Yalemba ds. en mevrouw J. B. v. d. Veen en in Suriname zendeling J. Kool. De wederopbouw van het werk in Ire-i ma zal grote offers vragen van de Ne derlandse baptisten. (Adv.ertentle) I en pijn weg- I wrijven met DAMPO Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepente Sneek (jeugdpred.) i (toez.): W. J. v. d. Waal, te Weerselo; te Boven - Hardinxveld J. v. d. Haaf, te St. - Maartensdijk. Bedanktvoor WommelsJac. de i Vries, te Woudrichem. GEREF. KERKEN Beroepen te Alteveer H. Reenders, kand. Ie KatwUk; te Hoogvliet (3e pred. 1 pl.): H. Riezebos, te Luttelgeest - Kuin- re (N.O.P.) Aangenomen: naar Huizen (N.H.):'J W. ten Kate, te Holwerd. Bedanktvoor Dordrecht: dr. E. de Vries, te Amsterdam - W. U GEREF. KERKEN (Vrygemaakt) 1 te Leiden: J. Beroepen te Emmen. d. Haar, i 1 GEREF. GEMEENTEN t Bedankt voor Werkendam; J. van Haaren, te Ryssen. 1 UNIE van BAPTISTEN GEMEENTEN Bedanktvoor Foxhol - Siddeburen: I R. J. Vóórhaar, te Vroomshoop. „Vragen op medlach gebied zenden aan de redactie van onn blad mei linksboven op do envelop: „Medische rubriek". Antwoord op vragen van algemeen belang wordt wekelijks In deze rnbrlek gegeven, vragen die hiervoor minder geschikt zijn worden per brief beantwoord." Zo langzamerhand breekt de tijd weer aan dat verschillende soorten insecten hun zomerse aan vallen op de mens gaan inzetten. Het heeft daar om wel zin enige aandacht hieraan te besteden. Het zal trouwens bekend zijn dat insecten niet alleen door hun beet direct last. bezorgen aan het slachtoffer, maar dat verschillende insecten bo vendien belangrijk zijn bij het overbrengen van enkele ziekten. Wist u, dat de insecten veruit de grootste groep der dieren vormen? Tot deze groep behoren overigens niet alleen insecten, die in de zomer last bezorgen. We zullen enige voor ons in Nederland van be lang zijnde insecten de revue laten passeren, waarbij we ons alleen zullen bepalen tot die in secten, die ons in de zomer zo kunnen hinderen. De meest voorkomende onschadelijke insect, is de mug. die vrijwel overal in Nederland voorkomt, vooral in gebieden, waar veel water is. Onschadelijk zijn eveneens de steken door steekvliegen, mieren en sommige rupssoorten veroorzaakt. Enige insecten kunnen gevaarlijk zijn, doordat ze met de steek gif in het lichaam kunnen brengen. Tot deze groep behoren de bijei., wespen, horzels en hommels Ook deze insecten worden door de mees te mensen wel herkend, wanneer men althans in de gelegenheid gesteld wordt het aanvallende dier te zien. In de meeste gevallen is het insect reeds „ge vlogen" en moet men trachten uit de soort steek de naam van de boosdoener te achterhalen, hetgeen voor de behandeling van betekenis kan zijn. Ver- Schillende insecten hebben echter duidelijke kenmer ken. De muggen bijvoorbeeld steken over het al gemeen alleen in de onbedekte huid. Vlooien daar entegen prikken meestal daar waar de kleding nauw sluitend is. De honingbij en d wesp veroorzaken een wondje waarin de angel vaak zichtbaar is, wan neer deze na de prik is afgebroken. Aangezien dit gel verwijderd worden. t de angel komt wat gil in de wond, waardoor de steekplek en een aanmerke lijk gebied er omheen op kunnen zwellen en rood worden. De plek kan jeuken of pijn doen. Wan neer er geen angel achterblijft, verdwijnen de klach ten over het algemeen snel. Eén of enkele steken kunnen geen kwaad, doch wanneer men door vele bijen gestoken wordt, kan er een overgevoeligheids reactie optreden, die bij zeer gevoeligs mensen spo radisch reeds bij enkele steken kan voorkomen. De ze overgevoeligheidsreactie bestaat uit hartkloppin gen, hoofdpijn, misselijkheid. In zeldzame gevallen kan er daarna een shock optreden, die tenslotte tot de dood kan leiden, wanneer niet schielijk een arts wordt geraadpleegd. Ook wanneer de steek op een ongunstige plek plaats heeft, kunnen er moeilijk-! heden ontstaan. In de keel kan een zodanige zwei- p ling ontstaan, dat direct ingrijpen noodzakelijk is. r Ook een steek op het hoofd of hals kunnen in som-' mige gevallen gevaarlijk zijn. Wanneer zeer over-, gevoelige mensen gestoken worden in arm of been C kan het soms noodzakelijk zijn een knevelverbandl,, om do bovenarm of bovenbeen aan te leggen in afwachting van de arts. Voor insecten zeer ©verge-,, voelige ménsen zijn echter gelukkig grote uitzonde-j ringen, zodat deze bezwarende „behandeling" ver der onbesproken blijven kan. s Hoewel de samenstelling van het bijengif nog steeds onbekend is, weet men wel, dat de bij in u het voorjaar meer gif produceert. a Wil men zich. althans tegen muggenbeten, vrij-! waren, dan is het tegenwoordig mogelijk met han dige verstuivers de slaapkamer te spuiten, alvorens men naar bed gaat. De muggen en andere insecten worden suf en gaan tenslotte dood, Ook kan men de i onbedekte huidsgedeelten insmeren met citronella bevattende oliën, hetgeen de muggen gedurende eni ge uren op een afstand houdt. Wanneer het toch tot muggebulten komt, kan jj men de getroffen huidsgedeelten met verdunde azijn-; t '.uur compressen bedekken. Wanneer het bijen- of wespensteken betreft, moet k men allereerst de angel zo snel mogelijk verwijde-j ren, opdat de gifblaas aan de angel zich niet geheel kan ontledigen Eventueel kan men trachten het s wondje nog enigszins uit te zuigen, waarna men am- monia of eau de Cologne op de steekplek aanbrengt. 6 Wanneer men van de zomer naar „insectrijke" gebieden vertrekt, is het zinvol bij de apotheek een A tube. speciaal tegen insectenbeten gerichte, zalf té kopen. tl h

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2