Westduitse economie bleef voor grote ramp gespaard Commentaar Drs. Barkman in Djakarta - Soekarno keerde terug Schat uit Vergulde Draeck gevonden Erhard verklaart na bereikt akkoord: Staking half miljoen arbeiders ten einde Wynne heeft bekend in spionagezaak r Nu al 2-1 tegen Benfica J 1^53 Proces in Moskou begonnen Nieuws in één oogopslag Sowjet-ambassadeur is thans benoemd Drie Nederlanders kandidaat voor leiding I.M.F. Kolen: zomerprijzen blijven winterprijzen Negerkinderen gearresteerd Sfeer prettig en ongedwongen Koningin bezocht „Keukenhof" U lelll Nieuwe Leicis e Courant Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Kantoren Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Dinsdag 7 mei 1963, 44ste jaargang „Stantvaitigh is ghebleven mijn hert in teghenspoet" Zie pagina 7 Postbus 76 Telefoon 31441 58936 Abonnementsprijzen .m. 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendienst bezorging 18—19 uur LUDWIG ERHARD ....afgewenteld.... TNE Westduitse economie is voor een ramp gespaard gebleven. Deze woor- den sprak de minister van economische zaken van de bondsrepubliek, prof. Ludwig Erhard, vanmorgen toen hij, na twaalf uur lang onderhan deld te hebben, kon mededelen dat de staking in de metaalindustrie het einde naderde, omdat overeenstemming was bereikt over een loonsverho ging van vijf procent. Werkgevers en werknemers kwamen tot het akkoord nadat de metaalarbeiders bijna tien dagen in staking waren geweest. Door dat vele arbeiders door hun werkgevers werden uitgesloten was het aantal niet-werkende metaalarbeiders opgelopen tot bijna een half miljoen. In De Britse zakenman Greville Wynne heeft bekend spionage tegen de Sowjetunie te hebben bedreven, zo meldt vandaag het Russische persbureau Tass. Het proces tegen Wynne is vanmorgen te Moskou begonnen. In de akte van beschuldiging staat, dat Wynne heeft bekend dat hij het contact heeft verzorgd tussen de Rus Oleg Pen- kovski en leden van de Britse en Amerikaanse spionagediensten. Het grootste arbeids geschil in West-Duitsland van de laatste dertig jaar is opgelost. De economie van het land is voor een ramp gespaard gebleven De Westduitse minister van economische zaken, prof. Erhard, heeft giste ren namelijk kunnen mee delen, dat de staking in de metaalindustrie ten einde is, omdat werkge vers en werknemers het eens waren geworden over een loonsverhoging van vijf procent. Israël heeft voldoen de reden om aan te ne men dat de Arabische lan den een aanval voorberei den. Niemand minder dan premier Ben Goerion heeft deze alarmerende mede deling gedaan. Ook in Washington houdt men re kening met een uitbar sting in het Midden-Oos ten. De Amerikaanse ruim tevaarder Leroy Gordon Cooper zal volgende week een reis door de wereld ruimte maken. Een bij zonderheid van dit ex periment is, dat de druk in en buiten de cabine gelijk zal zijn en Cooper alleen beschermd zal wor den door zijn ruimtepak. Op het vliegveld van Djakarta kwam gisteren president Soekarno van Indonesië aan. Hij had een rondreis gemaakt door de nieuwe provincie Irian Barat. Twee uur later was men op het vliegveld ge tuige van een belangrijke aankomst. Toen arriveer de de Nederlandse zaak gelastigde, drs. Barkman, zijn taak in Indonesië is begonnen. Link van Brug gen vertelt van deze ge beurtenissen. Engeland is er zelf de schuld van, dat het buiten de EEG is gehou den. Edward R. Murrow, directeur van het Ameri kaanse inlichtingenbureau, heeft in een lezing die hij in Oxford hield, de Engel sen dit gisteren trachten duidelijk te maken. De wereldkampioen goochelen Fred Kaps en de Finse kampioen Sabuk traden gisteren voor het Amsterdamse gerechtshof als getuige-deskundigen in vingervlugheid op. Zij verklaarden, dat ze be slist geen kans zouden zien iemand elf briefjes van 100 gulden afhandig te maken op de wijze zo als de 44-jarige koopman Answar Raydath uit Pat- na (India) dat volgens de justitie zou hebben ge daan. De 43-jarige Penkovskl staat tegelijk met Wynne terecht, Penkovski had een functie in de staatscommissie voor de coördinatie van het wetenschappelijk onderzoek. Zijn arrestatie werd gemeld op 11 december van het vorige jaar. Wynne, die 42 jaar is, werd 2 november 1962 in Boedapest gearresteerd en aan de Sowjetunie uitgeleverd. Volgens Rus sische kranten waren beide mannen ver bonden aan een spionagegroep waarin Britse en Amerikaanse ambassadefunc tionarissen zaten. De rechtszitting werd bijgewoond door de echtgenote van Wynne. Zij kwam een half uur voordat het proces begon met de Britse consul. Kenneth Kirby, haar Britse advocaat Derek Sinclair en een functionaris van de Britse ambassade de rechtszaal bin nen. Als aanklager fungeert luitenant- generaal Artem Gorny. Penkovski wordt verdedigd door een lid van de Moskouse orde van advocaten, Konstantin Aprak- sin, Wynne door Nikolai Borovik, even eens lid van deze orde. Wynne zag er vrjj goed uit. Toen hy binnengeleid werd, liet hü zijn blikken door de rechtszaal waren, maar liij kon zijn vrouw, die nogal achteraan zat, niet ontdekken. Penkovski keek recht voor zich uit. Na de gebrulkeiyke .procedure- vragen werd de akte van beschuldiging voorgelezen. Daarin staat onder meer, dat Penkovs ki geheime gegevens over raketten heeft doorgegeven aan de Britse spionage dienst. Het initiatief tot het bedrijven van spionage was van hem zelf uitge- gaan. Penkovski was in april 1961, tij dens een bezoek aan Londen, met zijn spionageactiviteit begonnen, aldus de aanklacht. Wynne, die een Britse „intel- ligence"-functionaris, Chisholm ge naamd, kende, had de contacten tussen Penkovski en de Britse en Amerikaanse spionagediensten tot stand helpen bren gen en Penkovski tijdens bezoeken aan Moskou het nodige materiaal overhan digd. (Van mei 1960 tot augustus ver leden jaar is een zekere Roderick Chis holm op de Britse ambassade in de Rus sische hoofdstad werkzaam geweest.; Penkovski ontmoette daarna herhaalde lijk Britse en Amerikaanse agenten op geheime adressen, overhandigde hun strikt geheime economische, politieke en militaire gegevens en leerde van hen de knepen van het vak. Tot degenen die hij zo geregeld in Moskou ontmoet te behoorden Wynne, Chisholm en een zekere Carlson. (Carlson was plaatsver vangend landbouwattaché op de Ame rikaanse ambassade te Moskou. Hij ver liet de Sowjetunie in december van het vorig jaar nadat in de Russische pers melding was gemaakt van zijn betrek kingen met Penkovski.) In West-Duitsland meent men dat met dit conflict het grootste arbeids geschil van de laatste dertig jaar is opgelost. De loonsverhogingen van vijf pro cent zullen met terugwerkende kracht tot 1 april 1963 worden uit betaald. Vanaf 1 april van hét vol gende jaar zullen de werkers in de metaalnijverheid nog eens een ver hoging van twee procent tegemoet kunnen zien. De arbeiders hadden aanvankelijk acht procent loonsver hoging geëist, terwijl de werkgevers niet verder wilden gaan dan drieën eenhalf procent Enkele uren voordat overeenstemming werd bereikt, waren de vakverenigingen al teruggevallen op zes procent, terwijl de werkgeversbonden bereid waren 4.5 procent meer te geven. Nadat men ten slotte met halve procenten eikaars stand punt naderde, kwam als resultaat de ge noemde vijf procent loonsverhoging uit de bus. De voorzitter van de bond van metaal arbeiders, Otto Brenner, sprak de hoop uit dat de honderdduizenden uitgesloten werknemers in Baden-Wurttembeng vol gende week maandag weer aan het werk zullen kunnen gaan. De bond zou zich vandaag nog over het bereikte resultaat beraden. Ook de regionale onderhande lingscommissies van beide zijden moeten zich nog over het akkoord uitspreken. Nu minister Erhard heeft ingestemd met een loonsverhoging van vyf procent betekent dit dat hij is teruggekomen op De heer Iwan Iwanowitch Toegarinov is benoemd tot ambassadeur van de Sowjetunie in Nederland. De benoeming werd gisteravond door Tass bekendge maakt. Drie Nederlanders bevinden zich onder de kandidaten voor de opvolging van wij len Per Jacobsson als president van het Internationale Monetaire Fonds, namelijk dr. M. W. Holtrop, president van de Ne- derlandsche Bank jhr. mr. E. van Lennep, thesaurier-generaal, en prof dr. J. Zijlstra, minister van financiën. De zomerpryzen van de Nederlandse kolen, althans van de drietjes en vier tjes, die per 1 mei zouden ingaan, zijn niet zoals gebruikelijk lager dan de winterprijzen. Dit is het gevolg van een met toestemming van minister De Pous ingevoerde prijsverhoging van f 5.50 per ton, d.w.z. een stijging van 4.5 a 5.5 procent. Aanvankelijk zou deze prijsverhoging nog ingaan per 1 april, dus in de win- terprijzenperiode. De totale opbrengst van de huisbrand in het afgelopen win terseizoen was echter zodanig, dat men er van heeft afgezien de prijzen nog in april te verhogen. Over de definitieve prijzen in september is nog geen beslis sing genomen. zyn vroegere streven om bij verhogingen niet verder te gaan dan 3.5 procent. Er. hard was voorheen van mening, dat de produktie ook niet met meer dan 3.5 pro cent was gestegen, terwyl verdere loons verhogingen inflatoir zouden werken. In Birmingham, in dc Amerikaanse staat Alabama, zijn gistermiddag ruim zeshonderd negerkinderen, in leeftijd variërend van acht tot veertien jaar gearresteerd. Zij betoogden voor op heffing van de rassenscheiding in dut deel van de Verenigde Staten. De politie heeft deze keer op speciaal verzoek van de betrokken negerleiders geen gebruik gemaakt van waterslangen van de brandweer, waardoor er geen mensen gewond zijn geraakt. De neger leiders hadden van hun kant verklaard er voor te zullen zörgen dat de betoging een volstrekt rustig verloop zou hebben De kinderen kwamen in groepen vaD vijftig uit een kerk, waar zij waren toe gesproken door de negerpredikant Luther King. Zij lieten zich zonder verzet te bieden arresteren. Tot nu toe zijn bij de ongeveer een maand geleden begonneD betogingen in Alabama meer dan veer tienhonderd negers gearresteerd. De 73-jarige Hïlversumse schoenmaker A. Schwabauer is er niet hele maal in geslaagd, zijn voorgenomen voetreis naar- Rome te maken Bij de Italiaanse stad Parma nam hij de trein, omdat zijn geld op was en er op de bank in Rome geld op hem lag te wachten. Niettemin een enorme prestatie: van Hilversum tot midden Italië lopen. Op de Piazza Navona te Rome schudde opa Schwabauer gisteren de zesjarige Carlo Casini de hand Djakarta, maandagavond. TWEE uur nadat president Soekar no van Indonesië van zijn rond reis door de nieuwe Indonesische provincie Irian Barat (Nieuw-Gui- nea) op het vliegveld Kemarjoran 5 aangekomen, arriveerde hier ook de Nederlandse zaakgelastigde in Indonesië, drs. C. D. Barkman Namens de Indonesische regering werd hij welkom geheten door de tweede man van de afdeling proto col van het ministerie van buiten landse zaken, de heer Alaidros. Met een handdruk bevestigden de twee diplomaten het herstel van de diplo matieke betrekkingen tussen Neder land en Indonesië. Velen waren hier getuige van in de prettige en ongedwongen sfeer, die Gistermiddag zijn twee straal jagers van de vliegbasis Twen- the met elkaar in botsing ge komen en neergestort. De beide piloten konden zich met behulp van hun schietstoelen in veilig heid stellen. Op de foto de wrakstukken van een der toe stellen in een boomgaard in de buurtschap Langeveen bij Tub- bergen. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) er heerste. Aanwezig waren dr. E. van Konijnenburg, die in Djakarta over de luchtverbinding met Schiphol heeft onderhandeld, en de vertegen woordiger van de KLM in Djakarta, de heer A. Mörzer Bruyns. Ook ds. F. Bos en pater Wap waren er om drs. Barkman te begroeten. In het gezelschap van de Nederlandse zaakgelastigde, die met de Malayan Air ways in anderhalf uur uit Singapore naar Djakarta was gevlogen, bevonden zich de eerste secretaris Van zijn staf, de heer H. Leopold, de handelsraad, de heer W. Thorn Leesom, de tweede se cretaris, de heer H. Philipse, de attaché, de heer M. v. d. Born, en mej. Mies Bakker, secretaresse. ,,Ik hoop spoedig aan het werk te kunnen gaan", zei de zaakgelastigde in het Engels tot de Indonesische jour nalisten, nadat hij zich had veront schuldigd hun eigen taal nog niet vol doende te beheersen. Hij vervolgde: ,,Ik wens bij te dragen tot het ver- beteren van de vriendschappelijke be trekkingen tussen Indonesië en mijn land, volgens de beleidslijn, die in Den Haag in maart is bekend gemaakt'. Drs. Barkman hoopte spoedig over eigen kantoorruimte te kunnen beschik ken en in augustus zijn vrouw, die ach ter is gebleven in Nederland, weer in Indonesië te kunnen begroeten. Voor drs. Barkman is reeds een woning in Djakarta beschikbaar. Voorlopig zal hij zijn kantoor vestigen in Hotel Indonesia. Veel drukker was het op het vlieg veld, toen twee uur eerder president Soekarno en zijn gevolg op het vlieg veld aankwamen, maar opvallend was toch, dat ook toen de sfeer ongedwon- gen was. Van strenge veiligheidsmaat regelen viel weinig te bespeuren. Nadat de president was uitgestapt, sprak hij vriendelijk met dr. Van Ko- nijnenburg en de heer A. Mörzer Bruyns van de KLM. „Ik geloofdat ik u ken.' zei Soekarno. „U benthier meer ge. weest". Uit het tweede vliegtuig, dat uit Makassar kwam, stapten tal van Indone sische hoge functionarissen. Op het vliegveld stond een erewacht van het leger en de marine aangetreden en overal zag ik spandoeken. Voor het stationsgebouw stonden de parachutis ten en de politie aangetreden. Ondanks dit militair vertoon was het de Neder landse journalisten mogelijk gemaakt de Indonesische president zeer dicht te naderen. TJET ZAL geen Nederlander hebben ver- baasd, dat het verdrag met West-Duits land ook in de Eerste Kamer met geringe waardering is begroet. De Duitsers zijn als onderhandelaars ge bleken keihard te zijn. Er was bij hen kennelijk geen diep besef van al het kwaad dat zij door de volstrekt ongemotiveerde inval van mei 1940 hebben aangericht. Evenmin werd voldoende beseft, dat de wijze waarop zij het bezette land hebben „geregeerd" in strijd was niet het interna tionale recht. Zij hebben het land geplun derd. Dat niet alleen zij hebben geeste lijke tyrannie uitgeoefend. Men kan zich nu wel pogen te verontschul digen en zich verschuilen achter het door velen thans veroordeelde nazi-bewind, maar dat kan het feit niet ongedaan ma ken, dat men als volk mede verantwoorde lijk is voor het optreden van Hitier en de zijnen. Het was een kleine minderheid, die in feite de moed had zich tegen de geweld hebbers te verzetten. Nederland kreeg vele mensenlevens te be treuren. Ook in andere opzichten werden grote verliezen geleden. Het bedrag dat Duitsland krachtens het verdrag moet betalen is te gering om wer kelijk de materiële schade behoorlijk te vergoeden. Veel leed was niet te vergoeden. Maar het uiterste had gedaan behoren te zijn, wilde nog iets zijn goedgemaakt. Niettemin heeft ook onze senaat het ver drag aanvaard. Waarom? Was het niet beter geweest, het met ver antwoording af te wijzen? Wij tasten wel niet mis als wij zeggen, dat hierbij ernstig is gedacht aan de toekomst. Ook kunnen de omstandigheden zo zijn, dat wij Duit sers en Nederlanders, elkander nodig heb ben. Er moet niet ergens conflictstof op gestapeld liggen. Ter wille van een goede verstandhouding heeft de Eerste Kamer nu ook haar fiat gegeven. Maar dat de Duitsers zich behoorlijk heb ben gedragen, kan bij dit verdrag niet ge zegd worden. De Koningin heeft vanmorgen vroeg een onofficieel bezoek gebracht aan de nationale bloemententoonstelling ..Keu kenhof in Lisse. De hofauto parkeerde op het algemeen parkeerterrein en Hare Ma. jesteit kooht zelf entreebewijzen. Na een rondwandeling van ongeveer anderhalf uur verliet de Koningin vrijwel oopgc- merkt het terrein, Ze was in gezelschap van een buitenlandse gaste. „Nee, dat is niet om op te schieten, dat is alleen maar om mam de garage in te loodsen". J^ovcn Oost-Europa ontwikkelde zich in de afgelopen 24 uur een hogedrukge- bied, dat nog verder in betekenis zal toe nemen. Als gevolg bulgen oceaandepres sies voor Ierland af in noordoostelijke tot noordelijke richting. Wolkenschermen van de storingen kunnen echter wel tot over ons land doordringen maar regen is onwaarschijnlijk. Door aanvoer van zach tere lucht met wind uit zuidelijke rich tingen zullen de temperaturen geleidelijk verder oplopen. De Bilt verwacht tot woensdagavond: Droog weer en perioden met zonneschijn. Zwakke tot matige wind uit zuideiyke richtingen. Iets warmer. (Opgemaakt te 11.45 uur). Tendens stijgend HET WEER IN EllROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur ZON EN MAAN TAE Australische minister van scheepvaart, Opper man, heeft bekend gemaakt dat de Nederlandse regering van 't vinden van de schat en 't wrak van het 17de-eeuwse Hollandse schip Vergulde Draeck op de hoogte is ge steld en dat een onderzoek wordt ingesteld naar de eigendomsrechten. Zoals ge meld zijn onlangs aan de Australische westkust in een onderzeese grot in een der riffen door een Australische duiker, Alan Obinson, een aantal munten, ivoor en an dere voorwerpen gevonden, die afkomstig moeten zijn van een in dc nabijheid gelegen wrak, dat vermoedelijk de resten vormt van het Hol landse schip. Dc Vergulde Draeck is in april 1656 op weg van Amsterdam naar Batavia bij Ledge Point, on geveer honderd kilometer ten noorden van de huidige stad Perth, vergaan. Van de 194 passagiers en bemanningsle den hebben er tenslotte ze ven Batavia bereikt. De an dere zijn verdronken of zijn op de woestijnkust omgeko men. Het schip vervoerde 78.000 gulden aan goud eu zilver voor de Oostindische compagnie. Duiker Robinson is van plan de ankers en een kanoa, die hij op de bodem heeft zien liggen, eveneens boven water te brengen. Minister Opperman wees er op dat ieder, die in Austra lische wateren 'n wrak vindt, volgens de navigatiewet ver plicht is deze vondst te mcl- D. Helder zw. bew Ypenburg 1. bew. Viissingen h. bew. Eel de l. bew. Woensdag 8 mei: zon op 4.59, onder Twrate Zh. bew! 20.14; maan op 19.54, onder 5.23. Eindhoven 1. bew. Donderdag 9 mei: volle maan. Heishlwb' gh bew! HOOGWATER SCHEVENINGEN cnS?*1' onbw. 8 mei: 3.13 v.m.; 15.31 n,m. SP^P11- °nbcw. Aberdeen regen Londen zw. bew. A'dam zw. bew Brussel zw, bew. Luxemb. 1. bew. Parijs onbew. Bordeaux onbew Grenoble onbew. Nice onbew. Berlijn onbew. Frankfort 1. bew. MQnchen h. bew Zürich onbew Genève onbew. Locarno zw. bew Wenen zw. bew Innsbruck h. bew. Belgrado niet ontv! Athene zw. bew Rome onbew. Ajaccio onbew. Madrid zw. bew. Mallorca onbew. Lissabon mist den bij de „ontvanger van wrakken", in dit geval de onderdirecteur van navigatie en vuurtorens. Dit geldt te vens voor alle voorwerpen die in het wrak worden rau- getroffen. De ontvanger neemt het gevondene onder zijn be heer en stelt een onderzoek in naar de eigendomsrechten die eigenaar of vinder laten gelden. nno 2 15 windstil 18 windstil 21 n 5 18 no 3 17 ono 2 18 windstil 17 windstil 18 windstil 19 windstil 2\ verand. 15 w 3 19 nno 7 windstil 2'. ono 3 19 windstil 24 windstil 20 nno 3 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1