ARP heeft voor 't eerst drie aanvoerders En opeens was Nederland std... IMach-knallen zullen vaker I boven ons hoofd klinken j Portugal-vaarders uitgezwaaid DE BLAUWE TREIN Portretten van lijsttrekkers (IV) i Nu de Starfighter meer en meer in gebruik komt: Schade beperkt tot kapotte ruiten Moeilijk Autodidact Biesheuvel Smallenbroek i Duizenden naar Hoek van Holland Opdat wij vrij souden zijn Voormalig Verzet niet bij dodenherdenking 1 O I KOSMA uit Zwitserland - voor uw huid! Gemeenteraad vergat twee minuten stilte Schoenmaker (73) te voet naar Rome KLM-toestel raakte even de grond Veerpont zonk 6 MAANDAG 6 MEI 19 i S' ringstafel een man, die ervaren par- EDERT het terugtreden van Schouten is de leiding van de a.r. poli- lementariërs verbaasde door zijn ken- tiek gedecentraliseerd. Zijlstra trad op als lijsttrekker, Bruins Slot "k'n; «"vertrouwen en han. als fractieleider en Berghuis als partijvoorzitter. Nu is de decentrali- tie* Bij de e'erJu'b^oth^sbehCrie! i satie zelfs doorgedrongen tot het lijsttrekkersschap. De ARP wordt in ling, op een avond in december '59, J deze verkiezingsstrijd voor het eerst door drie man aangevoerd: de *lng: dc «PPoshie volledig knock out. staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid B. Roolvink (51) Volksl^ant^'hef'bl1^ dat'het6 vér. en de Tweede-Kamerleden mr. B. W. Biesheuvel (43) en J. Smallen- broek (54). Hun namen hebben een vertrouwde klank, maar er zijn niettemin nog anti-revolutionairen die in deze dagen met enig heim wee terugdenken aan de tijd toen „grote voormannen" wier doc torstitel men met diep ontzag uitsprak de kiezers naar de a.r.-lijst trokken. Die tijd is voorbij. De „kleine luy- den" zijn groter geworden en de meesten hunner hebben geen be hoefte meer zich kritiekloos aan grote leiders op te trekken. Of, om het met de woorden van voorzitter Berghuis te zeggen: „De zegenbeden van vroeger voor de leiders der partij als zij ergens optraden zijn er niet meer bij. En dat is in zeker opzicht maar goed ook niet om die zegenbeden, want die hebben zij nu evenzeer nodig als vroeger, maar om het aureool dat er om hing. Wat echter vooral van betekenis is: wij zijn over de gehele breedte van de partij als leden mondiger geworden en wij willen meespreken". De politieke ster van de drie a.r.- lijsttrékkers van nu is snel gerezen. De heer Smallenbroek was na de be vrijding een jaar lid van het nood- parlemenit, maar is pas in 1956 op nieuw in de Tweede Kamer gekomen. In dat jaar werd ook de heer Bies heuvel Kamerlid. De heer Roolvink heeft' nooit eerder in het parlement gezeten. Alle drie zijn ze kandidaat voor het fractieleiderschap nu de heer Bruins Slot zich heeft terugge trokken. De heer Roolvink mist wel iswaar parlementaire ervaring, maar dat kon ook gezegd worden van prof. Zylstna toen de fractie hem in 1956 tot voorzitter koos. Zoals bekend is hij dat maar enkele maanden geweest. bekwaam erkende C.N.V.-secretaris voor een moeilijke beslissing. De moeilijkheden waren van persoonlijke en politieke aard. Gezien het verle den van enkele ministers en gezien ook het ontbreken van een vertegen woordiger van de vakbeweging in do ministersploeg, werd het kabinet niet alleen door het N.V.V. maar ook door de K.A.B. en het CJ4.V. als een „werkgeverskabinet" beschouwd. De confessionele verbonden achtten de benoeming van een staatssecretaris voor sociale zaken uit hun kring on voldoende en oefenden op de daar voor in aanmerking komende kandi daten druk uit om te bedanken. Dit was dan ook de reden waarom de heer Roolvink een aanbod van de toenmalige minister van sociale za ken Van Rooy tot tweemaal toe af sloeg. Maar de derde keer zwichtte hij, „in 's lands belang" en op aan drang van de ministers Zijlstra en De Pous. breken van de samenwerking met de socialisten zo betreurde de kop: „Roolvink vloert oppositie". Dat is nadien nog verschillende malen ge beurd. De socialisten werden er kre gel van. Hun aanvallen op de staats secretaris kregen soms een persoon lijk karakter. Na de komst van minister Veld kamp in 1961 kon de heer Roolvink het wat kalmer aan gaan doen. De vrijere loonvorming had toen al voor honderdduizenden goede vruchten af geworpen. Ten slotte moesten ook de socialisten dat toegeven, al vermin derde dat de scherpte van hun aan vallen niét. Nederlagen bekennen is ook in de politiek moeilijk. Dat het welvaartsbeleid van het kabinet-De Quay geslaagd mag heten, is voor een niet gering deel aan staatssecretaris Roolvink te danken. In de Kamer zal hij daarom straks een man van gezag zijn. De heer Roolvink Is buiten eigen kring de bekendste van de drie. Zijn loopbaan vertoont veel overeenkomst met die van mensen als Schouten en Suunhoff: autodidacten met niet of weinig meer dan lagere school, die door een scherpe intelligentie en een ijzeren wilskracht de barrières heb ben weten te nemen waarvoor hun maatschappelijke afkomst hen stelde. Bouke Roolvink (in 1912 als zoon van een gereformeerd landarbeider in het Friese Wijtgaart geboren) heeft het van metaalarbeider tot staatssecreta ris gebracht. Daartussen ligt een ja renlange activiteit in dienst van de christelijke vakbeweging: als voor zitter van de Christelijke Metaalbe- werkersbond afdeling Hilversum (zijn woonplaats, waar hij van 1929 tot kort na de oorlog bij de haardenfa- briek Jaarsma heeft gewerkt), als vrijgesteld lid van het hoofdbestuur van de C.M.B., en ten slotte als se cretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Politieke ervaring had de heer Roolvink nauwelijks toen hij in 1959 staatssecretaris werd. Hij was voor dien tien jaar lang lid van de Hil- versumse gemeenteraad geweest, maar met de landspolitiek was hij slechts zijdelings in aanraking geko men. Het aanbod om als onderminis ter van sociale zaken en volksgezond heid tot het kabinet-De Quay toe te treden, stelde de algemeen als uiterst Als staatssecretaris, speciaal belast met het loonbeleid, heeft de heer Roolvink het in de aanloopperiode bijzonder moeilijk gehad. De over gang naar de gedifferentieerde loon- politiek ging gepaard met strubbe lingen, die door de socialistische op positie enorm werden opgeblazen. Aan de zwakke minister Van Rooy had de staatssecretaris niets, hij moest het allemaal alleen opknappen. Maar de heer Roolvink had in de vakbeweging leren vechten en hij toonde zich daartoe ook in de Kamer volkomen in staat. Tijdens de zware loondebatten met Suurhoff c.s. stond achter de rege- J. SMALLENBROEK verzet landbouw. Maar hij is bepaald geen eenzijdig specialist. Voor heel het na tionale en vooral het internationale gebeuren heeft hij grote belangstel ling. Zijn werk als politicus is zich steeds meer gaan toespitsen op de buitenlandse politiek, de Europese zowel als de mondiale. Vraagstukken als de Europese eenwording en de hulp aan de minderontwikkelde ge- bieden houden hem voortdurend be zig. Daarover voerde hij ook gesprek, ken met „groten der aarde" als Eisen hower, Averell Harriman en Nehroe. Voor zijn fractie behandelt mr. Biesheuvel dus behalve „landbouw" ook „buitenlandse zaken". Hij doet dat welsprekend, scherpzinnig en vaak geestig. Zijn speeches trekken altijd de aandacht, omdat hij door zijn vele internationale contacten bij zonder goed is geïnformeerd. Enkele jaren zag het er naar uit dat hij staatssecretaris van buitenlandse za ken zou worden. Dat is toen niet doorgegaan. Al eerder had de heer Biesheuvel een aanbod om staatsse- congrtS" van "de Internationale "Fed^ cretaris van verkeer en waterstaat t« ratie van Agrarische Producenten worden afgeslagen, moet openen. Van de IFAP, de we- reldboerenorganisatie, is mr. Biesheu vel voorzitter. Het is een functie die hem regelmatig naar verschillende landen en werelddelen voert. Hij stamt uit een boerengeslacht en werd in 1920 op de boerderij van zijn Mr. Barend Blesheuvel is met z'n 1.98 m Nederland's langste lijsttrek ker Als op 15 mei de verkiezingsuit slagen bekend worden, zal hij ver moedelijk in Dublin zitten waar hij de volgende dag het wereld landbouw- J (Van onze luchtvaartmedewerker) Vrij regelmatig worden wij opge- J schrikt door knallen, die worden 1 veroorzaakt bij het doorbreken van de geluidsbarrière. Het begrip „Mach-getal" wordt door de intrede J van de Super Starfighter bij de Ne- derlandse luchtstrijdkrachten steeds i actueler. Maar wat is het nu eigen- J lijk, wat voor schade kan het ver- J oorzaken en wat is het „Mach-getal"? J Aan het begrip Mach-getal is de naam van de Duitse natuurkundige Ernst J Mach verbonden. Als eerste resultaat i van zijn onderzoekingen ter uitdrukking van het verhoudingscijfer van de snel- J heid van het geluid en die van een be- i paalde luchtstroom, gaf professor J Mach, hoogleraar aan de universiteit i van Praag, eind vorige eeuw aan de verhouding geluidsnelheid snelheid luchtstroom, die ten zeerste afhankelijk bleek van de -omstandigheden, tempera- J tuur en hoogte, het getal 1.0. Het ver- houdingsgetal, dat in de natuurkunde al J gauw Mach-getal werd genoemd, is i uiteraard ook bruikbaar om de snelheid i van een vliegtuig ten opzichte van die J van het geluid uit te drukken. Heden ten dage is het daarom normaal geworden J dat de snelheid van dc supersonische i toestellen wordt uitgedrukt in zoveel Mach. J De snelheid van het geluid schom- melt onder overigens normale omstan- digheden tussen ca 1230 kilometer per J uur op zeen:"»au tot 1065 km/u op een hoogte van ca 11.000 meter; daarboven J blijft zij constant. De Russen zijn ook op dit gebied in de contramine. Zij drukken dit verhou dingsgetal niet uit in Mach, maar in „Bairstow", zulks ter ere van de Britse natuurkundige en aërodynamische spe cialist prof. Leonard Bairstow. Ontdekking Toen in het voorjaar van 1955 een straaljager van de Amerikaanse lucht macht. zonder dat men zich toen nog kon voorstellen wat er precies gebeurde, tijdens een duikvlucht één hevige knal en enkele zwakkere knallen liet horen, volkomen identiek aan het geluid van een bomexplosie of donderslagen, dacht men onmiddellijk aan een ongeluk. Toen iedereen van de schrik was bekomen en naar buiten rende, zag men, dat het vliegtuig intussen in een normale stijg- vlucht was overgegaan. Men krabde zich eens achter het oor en vroeg de piloot radiotelefonisch, het kunststukje van de duikvlucht te willen herhalen. Hetgeen geschiedde, met hetzelfde resultaat: een hevige en wat zwakkere explosie op de grond. Nadat het toestel aan de grond was gezet, overstelpte men de vlieger met vragen, maar die was zeer verbaasd en wist van de prins geen kwaad. Weten schapsmensen hebben toen op grond van langdurige experimenten, waarnemingen zowel in het vliegtuig op verschillende hoogten, als op de grond, een theorie opgebouwd, die in het kort op het vol gende neerkomt. De derde a.r. lijsttrekker, Jan Smal lenbroek, heeft een minstens even drukbezet leven. Hij is, behalve o.a. ook lid van Gedeputeerde Staten van "adw io de Hourakpolder Ogemeent, Véntte. de sShtinï Haarlemmerhout) geboren. Het gezin - - - telde twee meisjes en vier jongens. De jongens gingen naar de MULO. maar de talentvolle Barend kon al gauw de sprong naar het christelijk lyceum in Haarlem wagen. Daar haal de hij vlot het einddiploma gymna sium en liet zich vervolgens als stu dent in de rechten aan de Vrije Uni versiteit inschrijven. Dat was in 1940. Het werd dus een oorlogsstudie: over- dag werken op vader's boerderij, 's avonds achter de boeken. In okto ber 1945 slaagde hij voor het docto raal examen. Zijn eerste baan is dio van secretaris en adviseur van d» voedselcommissaris in Noord-Holland Twee jaar later wordt hy secretaris van de afdeling buitenland van de Stichting van de Landbouw en in 1952 volgt hij wijlen mr. Rip op als algemeen secretaris van de Neder landse Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond. Van deze organisatie wordt hij in 1959 voorzitter. Dan is hij al drie jaar Kamerlid. In 1961 kiest de IFAP hem tot haar president. Wie mocht vrezen dat de heer Bles heuvel geen volledige dagtaak heeft, z(j ter geruststelling meegedeeld, dat hy behalve CBTB-voorzitter, IFAP- president, Kamerlid en lijsttrekker ook nog bestuurslid van het Land bouwschap en van de Centrale Coö peratieve Raiffeisenbank is. Boven, dien: hij is niet zomaar een Kamer- 1940-1945 en lid van de Buitengewone Pensioenraad. Enkele biografische feiten: in 1909 te Assen geboren, H.B.S.-opleiding, studie registratie en notariaat, surnumerair der registratie en domeinen, daarna ontvanger bij dit dienstvak te Oldeberkoop (Fr.) en El- burg, wethouder van laatstgenoemde gemeenite, inspecteur en later hoofd inspecteur-titulair van 's Rijksbelas tingen te Assen, lid van het noodpar- lement. De heer Smallenbroek heeft een be langrijke rol in de illegaliteit ge speeld. Zo was hij namens „Trouw" (waarmee hij nog steeds nauwe ban den onderhoudt) mede-oprichter van de Stichting '40-'45. Hij was ook ten nauwste betrokken bij het schoolver zet en de activiteiten van de onder grondse A. R Partij. Tegen het eind van de oorlog werd hij met het gehele toenmalige bestuur van de Stichting '40-'45 gearresteerd. Als door een won der ontkwam hij aan terechtstelling. Na de bevrijding heeft hij zich met grote toewijding en energie ingezet voor de nabestaanden van de verzets- slaehtoffers. Dezelfde onverzettelijkheid die hem tijdens de oorlog kenmerkte, kenmerkt ook zijn optreden als Ka merlid. Hij is één van de strijd baarste parlementariërs. Met grote nadruk komt hij voor zijn mening lid, doch ook lid van het Europese uit en als zijn inzichten botsen met Parlement en vice-fractlevoorzitter die van anderen, maakt hij van zijn B. ROOLVINK vakbeweging van de 65 man tellende Christen-De mocratische Fractie. Mr. Biesheuvel ia. vóór alles hart geen moordkuil. Zijn interrup ties geven niet zelden kleur aan de debatten. Het duel tussen hem en agrarisch deskundige met een grote prof. Oud was één van de hoogte- invloed in de (binnen- en buitenland se) kringen van de georganiseerde punten in het debat over de com merciële televisie. dag eer bewezen aan de journalistiek tydens het verzet in de tweede wereld oorlog en werden de mensen van de pers in de bezettingstijd herdacht, met hen de drukkers en verspreiders van hel vrije woord, die het leven lieten. De treinen stonden stil. Klokken beierden. Mensen op staat bleven staan. Radio's zwegen. In dc bioscopen gingen de lichten uit. Nederland was ineens stil. Een enkele vogel bleef tsjilpen, verbaasd dat het rumoer ver stomde. Nederland herdacht zijn do den. Niet alleen ouderen, nabestaan den van hen die hun leven gaven voor de vrijheid van ons land, waren zater dag naar de plaatsen gekomen waar plechtige herdenkingen werden ge houden Opvallend was het aantal jon geren dat na de oorlog geboren is en van de ellende, de moed en dc vader landsliefde van die velen niets weel dan de boeken erover zeggen en dc kranten, of hun ouders. Voor televisiekijkend Nederland was de Waalsdorpervlakte het middelpunt Indrukwekkend was voor vele duizen den de herdenking by het monument op de Dam. Een stille stoet trok langs hei monument. Een tapijt van bloemen dek te de trappen. In kerkgebouwen in geheel ons land bij monumenten in alle provincies bogen Nederlanders het hoofd, werden bloemen neergelegd, werden herdenkingsredes uitgesproken. Koningin Juliana en Pfln- ses Margriet hebben op het stationsplein van Baarn een krans van tulpen bij hei monument gelegd Duizenden bezochten ook dit jaar weer de erebegraafplaats aan de Zeeweg in Overveen. In het Internationaal Perscentrum Nieuwspoort in Den Haag werd zater- leg leverde geen resultaat od. Tijdens de herdenking van de gevalle nen ln de Tweede Wereldoorlog zater. dagavond te Berkel en Rodenrijs was het voormalige verzet niet vertegenwoor digd. Men had aan de uitnodiging tot bij woning van deze plechtigheid geen ge hoor kunnen geven, omdat men bezwaar had tegen de aanwezigheid van wethou- der A. de Vrij, die lid is geweest van de N'.SJÏ. Om deze reden is de heer De Vril ook gedetineerd geweest. Tijdens de herdenking op het Van Ol- denbarneveldplein bij het verzetsmonu- ment is nu alleen een krans gelegd door de heer L. M. J. Hendrix, burgemeester van Berkel en Rodenrijs. Verder waren de plaatselijke predikanten en de r.k. geestelijkheid onder de speciaal, genodig den. Tevoren is uitvoerig overleg gepleegd over deze pijnlijke kwestie tussen de burgemeester en het Voormalig Verzet cn tussen het plaatselijk bestuur van de C-H.U. en het voormalig verzet. Dit over- (iti) het „natuurlijke geheim van jeugd en schoonheid (Van een onzer verslaggevers) Terwijl overal in Nederland het leven verstilde en de doden werden herdacht kwam zaterdagavond klokslag acht uur de raad van Udenhout in spoedzitting bijeen. Zo vervuld waren B. en W. en enkele raadsleden van een riolerings kwestie dat zij vergaten twee minuten stilte in acht te nemen, en precies om ach uur met de vergadering begonnen. Raadsleden, die wel aan de herdenking hadden gedacht kwamen enkele minuten later binnen. De 73-jarige schoenmaker Anton Schwabauer uit Hilversum is te voet van zijn woonplaats naar Rome ge reisd. Hij vertrok 3 maart uit Hilver sum en kwam donderdag in de eeuwige stad aan. De reden waarom de 73-jarige zijn 2000 km lange voetreis heeft gemaakt, is dat hij graag eens de paus zou wil len zien. De heer Schwabauer is pro testant. Hij heeft onderdak gekregen in de foyer Unitas aan de Piazza Na- vona in Rome. Toon de Jager en de Hoekse VVV J weten wèl wat zy hebben ontketend. Toen men donderdag het idee lanceerde om de Feyenoord-supporters, die met de Waterman en de Groote Beer naar Por- tugal reizen, massaal uit te zwaaien, kon J men niet denken dat zovelen aan deze i oproep gehoor zouden geven. Duizenden waren naar Hoek van Holland gekomen, met auto's, brommers, fietsen, lopend of met de drie extra treinen die door de Nederlandse Spoorwegen waren inge legd. Of het nu uit sympatie met Feijenoord was of enkel uit nieuwsgierigheid, is natuurlijk niet na te gaan, maar ze wa ren er Over een lengte van honderden meters' was er langs de Nieuwe Water weg geen plaatsje meer te vinden. Om kwart voor vier, precies het ge plande tijdstip voeren de beide „Feijen- oord-schepen" langs Hoek van Hol land. Dat was het moment waarop de harmonievereniging „Rotterdam" aan Zee" tophit no. 1 inzette. Het werd overgenomen door duizenden kelen en de Hoek daverde van „Geen woorden maar daden' van de wal steeg een daverend gejuich op. Geen enkel Hoeks evenement kan zich beroemen op een zo grote belang stelling. Urenlang zat het verkeer rond Hoek van Holland volledig in de knoop. Op de Maasdijk vormden zich lange files en het duurde tot rond zes uur voordat de knoop weer ontward was. Ook op De Beer hadden zich duizen den mensen opgesteld. Zij hebben ech ter weinig kunnen zien. want de op allerlei manieren uitgedoste -supporters bevonden zich allemaal aan de Hoekse kant van de schepen Het gevolg was dat beide schepen enige slagzij maak ten. Zaterdagavond is op rijksweg 28 bij de afrit naar Wezen een auto enkele keren over de kop geslagen. De bestuur der, de koperslager J. W. J. van Wijk uit Zwolle, heeft daarbij het leven ver loren. Hij reed uitzonderlijk snel. Twee ernstig gewonden, C. Klappe en J. Ra- bel, beiden uit Zwolle, zijn naar het Zowel van de schepen als ziekenhuis in Zwolle gebracht. 47 „De beschuldiging is niet van mij afkomstig", zei Darak koel. „Als belanghebbende partij heb ik geen enkele opinie uitgesproken". „Ik ben onschuldig", sprak de graaf, „ik zweer hij stak zijn hand op „dat ik onschuldig ben". „Mr. Carrège is, geloof ik, rechter van indus- tructie in deze zaak", merkte Derek beleefd op. De graaf lette niet op deze woorden. „Niet alleen dat ik onschuldig verdacht word van een misdrijf dat ik niet heb begaan, maar ik zit bovendien ontzettend verlegen om geld". Hij liet een zacht, betekenisvol kuchje horen. Derek sprong op. „Dat had ik wel verwacht", zei hij dreigend, „gemene afzetter! I-k geef geen cent. Mijn vrouw is dood en geen schandaal dat u kunt maken kan haar meer deren. Ik weet dat ze u dwaze brieven schreef. Als ik zin had die op dit moment van u te kopen, weet ik zeker dat u er nog een of twee zou achterhouden; en ik wil u dit zeggen, mr. de la Roche, dat chantage een lelijk woord is, zowel in Frankrijk als in Engeland. Dat is mijn antwoord. Goedemiddag". „Eén ogenblik", de graaf stak de hand op, toen Derek de kamer wilde verlaten. „U vergist zich, monsieur. U vergist zich geheel en al. Ik ben, naar ik hoop een gentleman". Derek lachte. „Brieven die een dame mij geschreven heeft zijn mij heilig. Het voorstel dat ik u wilde doen was van geheel andere aard. Ik ben, gelijk ik reeds zeide, zeer court d'argent, en mijn geweten zou mij weieens kunnen verplichten zekere dingen die ik weet aan de politie te gaan vertellen". „Wat bedoelt u?" De tevreden glimlach vertoonde zich weer op het gelaat van de graaf. „Het is stellig niet nodig, in details te tre den". zei hij. „Maar het is niet aangenaam we gens moord te worden gearresteerd en veroor deeld. Ik heb mijn inlichtingen uit goede bron verkregen. Ze komen van een zekere jongedame. Zij heeft het onweerlegbare bewijs in handen dat u de moord hebt begaan". „Zij? Wie?" „Mademoiselle Mireille". Het geheim van door AGATHA CHRISTIE Derek schrok. „Mirel'le!" mompelde hij. De graaf trok dadelijk partij van wat hij voor een gunstige kans hield. „Een bagatel van honderdduizend francs", zei hy. „Meer vraag ik ndet. Die zouden mijn ge weten tot zwijigen brengen". Derek scheen na te denken. Hij keek de graaf ernstig aan. „Wilt u mijn antwoord dadelijk hebben?" „Graag, mijnheer". „Nu hier is het: ik doe het niet. Begrepen?" Derek draaide zich om en ging de kamer uit, de graaf zo verbaasd achterlatend dat hy geen woord kon uitbrengen. HOOFDSTUK XXVI Een waarschuwing „Ziezo", zei Poirot, we zijn dus goede vrien den en hebben geen geheimen voor elkaar". Ze zaten in de tuin te Monte Carlo, Katherine was met haar vrienden hierheen gereden en ze waren bijna onmiddellijk bij hun aankomst Knighton en Poirot tegengekomen. Lady Tamplin had beslag gelegd op Knighton en ze waren samen weggewandeld. Knigihton had een paar keer achterom gekeken, tot groot vermaak van Poirot. „Natuurlijk zijn we vrienden", zei Katherine. „Ik moet nog eens met u praten", zei Poirot. „Vertelt u me eens, om te beginnen, hoe u over majoor Knighton denkt". „Ik vind hem heel aardig", zei Katherine warm, „hij is buitengewoon charmant". Poirot zuchtte. „Wat is er?" vroeg Katherine. „Uw - antwoord welt zo uit het hart op", Poirot. „Als u op onverschillige toon had ge zegd: „Och, wel aardig", zou me dat beter zyn bevallen". „Ik begrijp niet begon Katherine. U begrijpt niet waarom ik zo brutaal ben, mademoiselle? We zijn vrienden, mademoiselle, dat hebt u zelf gezegd. Ik ben een oud man en ik zou u graag gelukkig zien". Katherine keek strak voor zich. Met haar parasol trok ze lijnen in het zand „Ik heb u een vraag gedaan met betrekking •tot majoor Knighton. Nu zal ik er u nog een doen. Houdt u van Derek Kettering?" „Ik ken hem nauwelijks", zei Katherine. „Dat is geen antwoord op mijn vraag". „Toch wel". „Luister, mademoiselle, ik heb veel van het leven gezien. En ik weet dat twéé dingen waar zijn. Een goede man kan geruïneerd worden door zijn liefde voor een slechte vrouw'maar het tegendeel is ook mogelijk. Een slechte man kan ook te gronde gaan door zijn liefde voor een goede vrouw". ,.U schijnt me te willen waarschuwen", ze Katherine. „Tegen wie?" „Ik zeg u dat er mannen zijn die een vreem de invloed hebben op vrouwen". „Graaf de la Roche", zei Katherine glim lachend. „Er zijn anderen, gevaarlijker dan De la Roche. Ze hebben eigenschappen die aantrekken, roekeloosheid, durf, vermetelheid. U is onder de invloed daarvan, mademoiselle. Ik hoop dat het niet meer is dan dat. De man van wie ik spreek, meent het niet slecht met u, maar toch „Nu?" Hij stond op en zag haar aan. Toen zei hij zacht, maar nadrukkelijk: „U zou misschien kunnen houden van een dief, mademoiselle, maar niet van een moordenaar". Tegelijkertijd draaide hij zich om en liet haar alleen zitten. Wordt vervolgd Een vliegtuig dat sneller dan het ge luid vliegt, verwekt schokgolven, die zijn te vergelijken met de golven, welke! een schip in het water veroorzaakt. Ook! bij een schip is de golfslag het sterkst; bij de boeg en neemt in kracht af naar mate die kracht zich over het water verspreidt. Zoals bij de supersonische; vlucht de schokgolven in kracht toenel men naarmate de snelheid van- het viieg-l tuig groter wordt,' wordt ook de golf-j slag van een schip krachtiger naarmate het schip zijn snelheid opvoert. Hoe smaller het vaarwater, hoe sterker de golfslagen op de walkanten. Boven zee Toen in ons land het straalvliegtuig in gebruik genomen werd, heeft men on-| middellijk bepaald dat het doorbrekenj van de geluidsbarrière alleen boven zet' mocht plaatshebben en dan nog op een hoogte van 12 kilometer. Ondanks deze. voorzorgsmaatregelen is het toch al ver schillende malen voorgekomen dat wij hier beneden opgeschrikt zijn door zo n Maoh-knal. Opnieuw ging men rekenen en exiperi-; menteren. Men moest constateren dat eij niets aan te doen was. Want ondanks de voorgeschreven hoogte kan onder ze kere atmosferische omstandigheden de knal toch tot de aardbodem doordringen. Tot nu toe hadden wij evenwel het voordeel, dat de vliegtuigen van de luchtmacht alleen in de duik de snelheid van het geluid konden overschrijden: Met de ingebruikneming van de Star-! fighter behoort dit echter tot het ver-| leden. Dit nieuwe toestel is namelijk in staat om in horizontale vlucht tweemaal zo snel te vliegen als het geluid. Dus zullen wij moeten leren te leven met die explosies in het luchtruim. Waarheen? De schade die deze luchtruim-explo sies veroorzaken, zal veelal beperkt blij-! ven tot het sneuvelen van een enkele! ruit. In het aprilnummer van het tijd schrift Veilig Vliegen van de Kon. Lucht macht heeft men aan dit onderwerp een aantal pagina's gewijd om het lucht- machtpersoneel voor te lichten. Ook de kwestie van de schaderegeling komt hierin voor. In het algemeen kan gesteld worden dat men bij eventuele schade zich schrif telijk dient te wenden tot de dichtstbij-j zijnde brigadecommandant van de Ko ninklijke Marechaussee, die bekend is! met de te volgen procedure van afhan deling. In plaatsen waar geen brigade van de Kon. Marechaussee is gevestigd,! kan men op iedere politiepost het adres van de dichtstbijzijnde brigade verschaf fen. Vermeld zij nog, dat in het huidige stadium van het invliegen der Starfigh- ter-vliegtuigen door de Fokkerfabriek wel in het bijzonder geldt dat de Mach- knallen niet altijd door militaire vlieg tuigen worden veroorzaakt. Momenteel worden de meeste klappen nog door de| industrie veroorzaakt, die dan ook ver-! antwoordelijk is voor eventuele schade. Thans kan men zich dus ook recht-] streeks tot de vliegtuigindustrie wenden. I Van de zijde van industrie en lucht macht wordt alles in het werk gesteld om de overlast tot een minimum te be perken. Desondanks zullen wij er reke ning mee moeten houden, dat de Mach- knallen een steeds frequenter verschijn sel zullen worden. We zullen het moeten gaan accpeteren als iets „wat erbij hoort". Door een harde windstoot heeft de K.L.M. DC-8 PH-DCA „dr. A. Plesman". die met 3 passagiers als vlucht kl-62li op weg was van Amsterdam naar New; York, tegen twaalf uur zaterdagmorgen bij de landing te Prestwick met de rechtermotorgondel de grond geraakt. De motorgondel is enigszins beschadigd De passagiers hebben enkele uren later hun reis voortgezet met een DC-8.j die van Schiphol naar Prestwick was overgevlogen om de PH-DCA te ver- vangen. (Vervolg van pngina 1) De Egyptische minister van binnenland se zaken heeft inmiddels een officieel: onderzoek naar de omstandigheden gelast Hij en de minister van sociale zaken, zijnj naar de onheilsplaats vertrokken. Dat het aantal slachtoffers zo hoog ls. is te wijten aan het feit, dat hoewel de Egyptenaren weten, dat de rivier bijzon der gevaarlijk kan zyn, velen nooit zwem men leren. Intussen is de politie gisteravond be-l gonnen in tientallen dorpen in het ge bied van de boven-Nijl een huis-aan- huistelling begonnen om bij benadering vast te stellen hoeveel passagiers de veerpont vervoerde. Een etmaal na de ramp stonden nog steeds huilende men sen langs de oever omdat hun verwan? ten niet thuds waren gekomen. De enkele opvarenden die gered zyn. hebben afwijkende lezingen van het on geluk gegeven. Volgens sommigen is hel schip gezonken omdat er te veel menseD aan boord waren, volgens anderen maakte de pont plotseling slagzij, zodat veel mensen naar de andere zyde hol den, waarna de veerpont kapseisde. Ofschoon de veerboot enkele redding-' boten aan boord had. voltrok de ramp! zich zo snel, dat er niet aan te denken1 viel hiervan gebruik te maken. Alk- passagiers die zich benedendeks bevon- i den zijn direct verdronken en van d- mensen, die aan de railing stonden wei j den velen gehinderd door de lange ge waden die zij ter gelegenheid van de' bedevaart droegen. De veerpont, die slechts 16,20 metel lang en 3,30 meter breed was, werd 50;, jaar geleden in dienst gesteld. Het mo torschip, dat van houit en ijzer was ge bouwd cn twee dekken telde, werd vroe- i ger voor ander werk gebruikt. Een brandweerman die in de onmid dellijke omgeving van de aanlegsteiger woont, heeft bij de ramp zijn vrouw, twee zoons, vader, drie broers en ceo dochter verloren. Hij is de enig overge blevene van de familie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 6