Triomfale intocht Nasser ging met ramp gepaard Soekarno voo rtre f felij ke zoon van West-Irian" V.S. hebben minstens landen op het oog ]*i eafi Ky Vervalsingen Dom. Rep. dreigt met troepen Mevrouw Wynne in Moskou Sleepten Russen lijk van Hitier weg? Bezoek De Gaulle kan misverstand opruimen Grote droogte in Zuidoost Azië Rockefeller is hertrouwd Tv.-dichtheid in Europa Jacobsson (I.M.F.) overleden Geen territoriale eisen meer NCRV wijzigt haar tv-programma ar Deense weerman op het tv.-matje TOCH IS HET ZO! 3 8 MAANDAG 6 MEI 1968 Algerije rouwt na dood minister President Gamal Abdel Nasser van de V.A.R. is gisteren onder het donderend gejuich van naar' schatting honderdduizend Algery- nen op Algerijnse bodem geland. Zijn komst in Algerije ging echter gepaard met enkele rampen die het land troffen, zodat zelfs enkele bjge- lovige Algerijnen het woord „ongeluk" in hun mond namen: Een mijnenveger die het schip van Nasser tegemoet voer. zonk, waarbij de kapitein en twee ma trozen' omkwamen, de Algerijnse minis ter van buitenlandse zaken, Khemisti, die bij een aanslag op 11 april werd gewond, is gistermiddag overleden en het stadje Mascara in West-Algerije werd geteisterd door een wervelstorm die aan tien mensen het .leven kostte, terwijl zeker 30 werden gewond. Alge rijnse troepen verlenen hulp. In verband met de dood van minis ter Khemisti zal het vandaag een dag van nationale rouw zijn. Alle feestelijk heden ter gelegenheid van het bezoek van Nasser zijn afgelast. Russische en Franse specialisten hebben nog ge tracht het leven van Khemisti, die door een geestelijke gestoorde met drie ko gels in het gezicht werd geschoten, tc redden. Niets mocht echter baten. Hij is 33 jaar geworden. Dit alles neemt echter niet weg, dat Nassers intocht In Algerije een triom fale was. Bij de enthousiaste betogin gen op de kade, waar Nassers jacht „El Hourya" aanlegde, werden onge veer 40 mensen gewond. Er werden 21 saluutschoten gelost. Nasser dankte de militairen en de menigte glimlachend en wuivend. Premier Ben Bella Hep naast hem. Eenheid In een rede zei Ben Bella dat Algerije graag deel wil uitmaken van een grote Arabische natie, i.e. de V.A.R.maar eerst moet een unie tussen Tunesië. Marokko en Algerije worden verwezen lijkt, „alvorens wij stappen doen voor een totale Arabische eenheid". De Dominicaanse Republiek heeft over land legereenheden naar de grens met Haïti verplaatst en een aantal tanks aan boord van schepen gebracht, toen de crisis tussen dat land en Haïti zaterdag snel verer gerde. Uit gezaghebbende bron wordt verno men dat er 1.000 man troepen in bus sen en vrachtwagens naar verschillende punten aan de grens zijn vervoerd. Er zijn minstens vijf en misschien zelfs veel meer middelzware tanks aan boord gebracht van landingsschepen in Santo Domingo. Ook de Amerikaanse strijdkrachten in het Caribische gebied zijn gealarmeerd. Zij zijn klaar om zo nodig de levens en de eigendommen van Amerikaanse burgers in Haïti te beschermen. In Washington zijn berichten binnen gekomen dat Duvalier een nieuw schrik bewind tegen zijn tegenstanders heeft in gesteld. Sheila Wynne .echtgenote van de In november 1962 in Boedapest gearres teerde Britse zakenman Greville Wynrte. die in de Sowjetunie op beschuldiging van spionage terecht zal staan, is gis teren per vliegtuig uit Londen naar Moskou vertrokken Zij wordt vergezeld door Wynne's Britse advokaat Derek Sinclair. Wynne zal echter in het mor gen beginnende proces door een Russi sche advokaat worden bijgestaan. Cornelius Ryan, de schrijver van „De langste dag", heeft gezegd dat de Russen In de laatste dagen van de tweede wereld oorlog het lijk van Hitier geïdentificeerd hebben in de Berlijnse bunker. De Russen hebben in het geheim het lijk uit de weg geruimd, zo zei hij. Waar en hoe Dat zijn vragen die Ryan voor zijn nieuwe boek „The last battle" be waart Ryan heeft in Moskou speurwerk voor dat boek verricht. Hij zei dat de Russen zeer behulpzaam waren geweest en voor het eerst officieel toegegeven hadden dat zij wisten dat Hitier zelfmoord gepleegd had. Erhard Ludwig Erhard, die naar wordt ver wacht de volgende bondskanselier van West-Duitsland zal worden, heeft ver klaard het komende bezoek van presi dent De Gaulle aan West-Duitsland met vreugde te begroeten als hij komt om misverstanden uit de weg te ruimen. Hij zei niet, welke misverstanden hij be doelde. „Het is misleidend", zo vertelde Erhard een interviewer, „om mij anti-Franse opinies toe te schrijven. Ik beschouw het alleen als mijn plicht er voor te zorgen, dat er een redelijke orde van rechten en plichten in de Europese politiek bestaat." „Ik ben blij als de president de Bonds republiek zal bezoeken met het doel bij te dragen tot het ophelderen van mis verstanden." O In het Verre Oosten hebben uitge strekte gebieden met miljoenen inwo ners te lyden van een grote droogte die daar al enkele maanden heerst. Dit is voornamelijk het geval in Malakka, Birma, Thailand en Oost-Pakistan. In China en India echter zijn de weersom standigheden gunstiger en daar worden dit jaar dan ook goede oogsten ver wacht. Malakka heeft te kampen met de ernstigste droogte sinds meer dan 30 jaar en de rubberindustrie van het land loopt in hoge mate gevaar. In de meeste districten is al rantsoenering van water ingesteld. In Hong Kong is men er de afgelopen week toe over gegaan, de watervoorziening tot drie uur per dag te beperken. In Singapore, waar men nog 12 uur per dag water uit de leidingen kan krijgen, hebben de maanden maart en april droogterecords gevestigd. Nasser beloofde dat de Arabische eenheid ook het vroegere Franse Noord- Afrika zou omvatten, en deze grote staat zou net zo lang vechten tot „Pa lestina zou zijn bevrijd". Het schip dat is gezonken toen de Egyptische president aankwam, is te gen het havenhoofd gedreven doordat de motoren van het schip uitvielen. Door de botsing brak het in tweeën. Negentien opvarenden konden worden gered. Gouverneur Nelson Rockefeller van New York is zaterdag in het huwelijk getreden met mevrouw Margaretta Fitler Murphy. Wekenlang hebben er geruchten ge circuleerd over dit huwelijk. De 54- jarige Rockefeller is het vorig jaar ge scheiden. Ook mevrouw Murphy, aie 36 jaar is, is gescheiden. Het huwelijk tussen de gouverneur en mevrouw Murphy werd gesloten in een plaatsje bij New York. Multimil jonair Rockefelller is lang beschouwd als de man, die de beste kans maakt door de republikeinse partij in 1964 aangewezen te worden als kandidaat voor het presidentschap van de V.S. Nu vraagt men zich echter in politieke kringen af of hij wel gehandhaafd kan blijven als kandidaat. Immer3, tot nu toe is nog nooit een gescheiden man president van de V.S. geworden. Commentaar Herdenking Tijdens een vergadering van de Er zi]n jare„ gewees,3 „alSn op<i, I Raad van Beheer van de Deense avond van de 4e mei na de traditio- omroep heeft de voorzitter, Peder Het Internationale Monetaire Fonds in Washington heeft gisteren meegedeeld dat de directeur van dit orgaan. Per Jacobsson, zondag in Londen aan een hart verlamming is overleden. De 69-jarige Jacobsson was op reis in Engeland en werd midden deze week ziek. Dr Per Jacobsson werd in 1956 direc teur van het I.M.F. Van 1920 tot 1928 was hij lid van de afdeling economische en financiële zaken van net Volkenbonds secretariaat en van 1931 tot 1956 hoofd van de economische afdeling van de bank voor internationale betalingen in Bazel. Hij had een wereldfaam op het gebied van economische en monetaire aangele* genheden. Als directeur van het I.M.F. had Per Jacobsson de leiding over de aanwending van de reserves van dit fonds tot een bedrag van meer dan vijftig miljard gul den. Belangrijke financiële operaties tij dens zijn ambtsperiode waren de Franse en Spaanse stabilisatieprogramma's. Hij werd door tal van regeringen, ook door de Nederlandse, onderscheiden, ter- Wijl hem voorts verscheidene ere-docto- raten waren verleend. Handelsdelegatie uit Chinese volksrepubliek in Nederland Onder leiding van de staatssecretaris voor de buitenlandse handel, de heer Lu Hsu-Chang is gistermiddag een uit vijf leden bestaande handelsmissie van de volksrepubliek Ohina uit Zürich op PRESIDENT SOEKARNO heeft tijdens een rede in Merauke gezegd, dat Indonesië na de over dracht van West-Irian geen ver dere territoriale eisen heeft. Ieder land echter dat naar on afhankelijkheid streeft zal Indo nesische steun krijgen. Soekarno zei tegen zijn overwegend chris telijke -gehoor dat hun inschake ling in de hoofdzakelijk moham medaanse natie geen verschil voor hen zou maken. „Indonesië maakt geen onderscheid tussen godsdiensten", was zijn argu ment. De Indonesische president opperde nog de suggestie om de naam van de Indische Oceaan te veranderen in Indonesische Oceaan. Na zijn bezoek aan Merauke be gaf htj zich naar Biak. De regering heeft een „droge" periode van twee dagen voor dit eiland ingesteld als voorzorgs maatregel tegen onprettige voorvallen tijdens het bezoek van de president. Gouverneur Bonay heeft Soekarno vlak na z|]n aankomst vereerd met de titel: .Voortreffelijkste zoon van West-Irian". Schiphol aangekomen. De delegatie brengt op uitnodiging van het Neder landse ministerie van economische za ken een officieel bezoek van een week aan ons land. Doel van de reis door Zwitserland, Groot-Brltannië, Nederland en Azië is het verstevigen van de handelsrelaties hiet China. Soekarno dankte hiervoor in een rede, waarin hU de menigte onder meer vroeg: „Is het waar dat u van de Nederlanders houdt en Indonesië ha»t Het antwoord luidde „Neen". Daarop wendde de In donesische president zich tot de buiten landse persvertegenwoordigers met de woorden: „De pers heeft altijd het tegen deel beweerd, maar nu kunnen deze jour- In Brussel hebben ruim 3500 Bel gische politiemannen een beto ging gehouden. Zij eisten betere arbeidsvoorwaarden. Deze tele- foto geeft een beeld van de mars der politiemannen. In verband met de televisiereportage van de wedstrijd BenflcaFeijenoord op woensdagavond 8 mei a.s. wijzigt de nalisten zelf horen, dat het volk van i NCRV haar programma. De opera-uit- West-Irian bHJ is bij Indonesië te horen zending wordt tot nader datum uitge steld. Nörgaard, cijfers voorgelegd be ll treffende de absolute televisie dichtheid in Europa, waarbij dus het aantal in gebruik zijnde (al thans geregistreerde) toestellen percentsgewijze wordt afgemeten tegen het totale bevolkingscijfer. De uitkomst is dan als volgt: Engeland 22.3 pet. Zweden 17,7 pet, Denemarken 15.4 pet, West-Duitsland 11,2 pet, Neder land 9,2 pet, België 9.0 pet, Tsjechoslowa- kije 8,0 pet, Frankrijk 5.8 pet, Italië 5,5 pet, Finland 4.3 pet. Oostenrijk 4,1 pet en Zwitserland 3,6 pet. Op zichzelf is dit een interessante be rekening, maar toch zegt zy niet veel. Ziet men Zweden en Denemarken aan de top staan, dan moet men wel rekenen met de zeer vele kleine gezinnen, die deze landen rijk zijn. Er is immers niet per gezin of per woning gerekend, maar per hoofd van de bevolking Legt men de cijfers van het aantal geregistreerde televisietoestellen per land naast elkaar, dan krijgt men zoals bekend is, geheel andere cijfers, want dan heeft bijv. West-Duitsland (dat hier met 11,5 pet. tegen Zweden met 7,7 pot. staat genoteerd) zesmaal zoveel toe stellen als Zweden in gebruik. Ook staat, wat het aantal toestellen be treft Italië na Engeland en West-Duits land op de derde plaats en Nederland bo ven Denemarken. In de Humboldt-baai lag de in Rus land gebouwde Indonesische kruiser Irian, waarvan de contouren zaterdag avond duidelijk zichtbaar waren door een speciale verlichting. Met deze kruiser is Soekarno naar de nieuwe provincie van Indonesië gevaren. In de baai liggen voort nog twee duikboten en een aantal escortevaartuigen. Het was de bedoeling, dat president Soekarno tijdens zijn vlucht van Me rauke naar Biak de twee hoogste bergen van West-Irian, de Wilhelmlna-top en de Juliana-top, zal herdopen in Soekarno- top en Trikora-top. Het programma voor woensdagavond luidt nu als volgt: na het NTS-journaal en de politieke uitzending om 8.30 uur Muziek voor U, 9.05 uur quiz „Zoek de zin op", en 9 40—11-30 uur reportage uit Lissabon. Voor de kwaliteit van het beeld uit Lissabon kan men nog niet instaan, maar alls wordt gedaan om het zo goed mogelijk te doen zijn. Commentator bij de uitzending is Leo Pagano. Advertentie ZIEKENBEZOEK MILITAIREN Bepaalde verwanten van zieke, gewonde Of overleden militairen van! de land- en de luchtmacht zullen voortaan op kosten van het rijk die j militairen kunnen bezoeken. Een dezer dagen verschenen landmacht order behelst namelijk een ministeriële beschikking waarin dat recht j is vastgelegd. Tot dusverre werden in incidentele gevallen de reis- en| (eventueel) de verblijfkosten vergoed. Deze faciliteiten zyn nu dus uit gebreid. 'NPYAMA VOOR MI0? PRIMA, ALS'TMAAR E'EN ROBSON IS! UIT" DE «UNsr! I Eurovisiereportages van staatsiebezoek aan Engeland I De B.B.C. wijdt op dinsdag 14 en woensdag 15 mei a.s. twee Eurovisie- j reportages aan het staatsiebezoek dat koning Boudewijn en koningin Fabiola I uan België aan Engeland zullen bren- i gen. De N.T.S. neemt beide over. De eerste reportage op 14 mei van plm. 12,201 uur toont de aankomst van het I koninklijk paar op het Victoria station in Londen, de begroeting door koningin Elisabeth en de tocht door Londen naar het Buckingham Palace en de tweede, op 15 mei tussen 2.30 en 3.10 uur, betreft de ontvangst van de hoge gasten in Guil- hall door de Lord Mayor en de Corpo ration van Londen. Beide reportages worden door Jan Bau- wens en Willy Cerlier van commentaar voorzien. Hilversum I 402 m. NCRV 19.00 Nieuws weerberichten: 19.10 VerWezf 19.20 Grammofoonmuziek; praatje: 20.30 Metropole-orkest en zangsolis- ten: 20.53 Mijnheer de Voorzitter, radiofo rum: 21.25 Viool en piano: klassieke muziek; 22.00 Volk en Staat, parlementair commen taar: 22.15 Pianorecital: Nederlandse compo sities: 22.30 Nieuws en SOS-berichten; 22.40 Avondoverdenking: 22 55 Boekbespreking; 23.05 Koorzang: Spirituals (gr.): 23.23 Lichte orkestmuziek; 23.40 Het Evangelie in Espe ranto: 2355-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. AVRO: 18 00 Nieuws: 18.15 Eventueel actueel; 18.20 Verkiezings programma; 18.30 Amateursprogramma; 18.50 Openbaar Kunatbezit; 19.00 Operamu- NTS: 19.30 The houseboat, filmpje; 19.45 Openbaar Kunstbezit; 20.00 Journaal en weer- 20.40 Joegoslavische documentaire Joe- Witte oogst, documentaire Olm: 20.50 Oog om oog..,, doe goslavischt film; 21.00 Een minuut voor moord, Joegoslavische speelfilm; 22.20-22.25 Journaal; 22.35-23.30 Eurovisie: Wereldkam pioenschappen Ballroomdancing voor ama teurs en professionals ta Londen. Bases voor Polarisduikboten Advertentie Hilversum I. 402 m.: KRO: 7.00 Niéuws; 17.10 Morgengebed; 7.15 Ouverture, program- i ma voor vroege mensen, met reportages, een j liedje en actualiteiten (7,30-7.35 Strip voor de jeugd): 7.55 Overweging; 8.00 Nieuws; 8.15 Lichte grammofoon muziek; 3.50 Voor i de huts vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 I Schoolradio; 10.00 Voor de kleuters: 10J5 Moderne orkestwerken (gr.): 11.00 Voor de vrouw; 11,30 Lichte grammfofoonmuziek; 11 50 Volaan vooruit, praatje; 12.00 Mid dagklok - noodklok; 12.04 Operafragmenten (gr.); 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Balletmuziek (gr.); 12.50 Actualiteiten en Katholiek nieuws, 13.00 Nieuws: 13.15 Platennieuws: 13.30 Lichte or kestmuziek en zangsolisten; 14,00 Lichte grammofoonmuzlek; 14.25 Volksliedjes: 14.35 Voor de plattelandsvrouwen; 14.45 Moderne muziek (opn); 15.13 Amusementsmuziek; 15.45 Opera-aria's (gr): 16.00 Voor de zie ken; 16.30 Gezongen rozenkrans; 17.00 Voor de Jeugd; 17.45 Beursberichten: 17.50 Re geringsuitzending: Nieuws uit de Nederland se Antillen, door Henk Dennert; 18.00 Licht instrumentaal kwartet en zangsollsten; 18.20 Grammofoonmuziek; 18.30 Radio Volksuni versiteit: Muzikale actualiteiten en speciali teiten, door Hans Citroen. Hilversum II. 298 m.: AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgymnastiek; 7.20 Lichte gram mofoonmuzlek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 800 Nieuws: 8.15 Programma-over zicht aansluitend lichte grammofoonmuzlek: 9.00 Ochtendgymnastiek voor de vrouw: 9 10 De groenteman; 9.15 Klassieke grammofoon muzlek; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Lichte grammofoonmuziek: 10.50 Voor de kleuters: 11.00 Voor de zieken; 12.00 Licht orkest; 12.20 Regeringsuitzending: Uitzending voor de landbouw; 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw: 12.33 Licht orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen, eventueel ac tueel of grammofoonmuziek; 13.25 Beursbe richten: 13.30 Licht ensemble met zangso list; 14.00 Kamermu2lekensemble: 14 40 Schoolradio; 15.00 Met naald cn schaar; 15.30 Planorecital: moderne muziek: 16.00 Van mens tot mens. lezing: 16.15 Griekse lichte muziek; 16.30 Vóór de jeugd: 17.30 Amateursprogramma; 17.55 New York ling. nele reportage van de dodenherden king op de Waalsdorpervlakte en hei journaalnieuws het beeldscherm don ker werd. Men voelde dat toen soms als een leemte en langzamerhand is er op die avonden een passende uitzen ding aan toegevoegd. Nu echter hebben we zaterdagavond een lang en zeer zwaar programma voorgezet gekregen, afwisselend ver zorgd door NTS en KRO. Voor dege nen. die de totale uitzending hebben gevolgd, is dit bepaald teveel geweest. De programma-onderdelen op zich zelf waren over het geheel niet slecht gekozen, maar de veelheid, vermoeide de geest in aangrijpende herinnerin gen te zeer. In de KRO-actualiteitenrubriek die na de diep-ernstige reportage van de Waalsdorpervlakte en het nieuws dat ook vrij neerdrukkend was, volgde, werden een aantal zware onderwer pen te berde gebracht. Er was een lang, nogal kleurloos politiek debat over het feit dat het Nederlandse volk zich niet laat vangen in een u>ar« ver kiezingsstrijd en men zocht er de oor zaak in dat het parlement zoveel moeilijke, door specialisten tot het hoogste niveau opgevoerde kwesties heeft te behandelen, dat het volk daardoor niet meer werkelijk wordt aangesproken als het bedisselen over zaken die direct met het dagelijkss leven hebben te maken. Het parle ment komt daardoor verder van de gemeenschap af te staan. Daarna ging het nog eens in een uitgebreide reportage over de moge lijkheden tot eenwording van het Duitse Rijkof dit nu juist voor deze avond geëigend was? Daarbij mag een vraagteken worden geplaatst. Ook de moeilijke positie van het door oorlog min of meer bedreigde Israël werd, kort na de grote AVRO-repor- tage nog eens in den brede behandeld, eveneens met ondervraging van voor bijgangers. Een of het nu wel gewenst was, dat de ontzetting van de Duitse ^oden- wagen" uit de oorlogstijd in een be klemmend filmpje zó direct werd aangetoond? Wij zijn geneigd, hierop „neen" te zeggen. Wie toen ook nog de tragische teke ningen van Joodse kinderen in de Duitse concentratiekampen had ge zien, was toch wel bijna aan het eind» van de geestelijke inspanning en toen was het toch pas tijd om te gaan kijken naar het toneelspel „De laatste trein" van Jan Staal, een stuk bijeen geraapte tragiek van zorgvuldig daar toe bij elkaar gebrachte mensentypes, die in hun angst en verwording een uyr lang de grootste onrust op het scherm brachten. Elk voor zich gaven de meespelenden uitstekende ver beeldingen van hun rollen, maar het bleef wat de schrijver ook had be doeld: een weinig samenhangend ge heel (dat echter nauwelijks meer was te verwerken). De KRO liet ons vervolgens ook nog in een documentaire het veelbewogen bestaan en de tragische dood van de befaamde filosofe Edith Stein meebe leven. Het is goed, dat er tenminste één dag in het jaar is, waarop wij de ge vallenen herdenken. Maar misschien is het beter, de herdenkingsprogram ma's voor de televisie, die zo indrin- I gend zijn, nog meer te spreiden. Twee avonden achter elkaar zulke zwaar- j belastende programma's zouden de fout van een teveel kunnen veroor zaken, een teveel, dat het afdraaien van de knop tengevolge kan hebben en dat zou het nut van het „opdat wij I niet vergeten" kunnen schaden. l De sneltrein Milaan- Rome begon eergister avond na het vertrek uit het centraal station van Milaan juist vaart te krijgen, toen de machi nist vlak voor zich langs de spoorbaan een rood flikkerlicht zag. Hij bracht de trein met een schok tot stilstand. Naast de spoorbaan zat een klein jongetje vrolijk te spelen met zijn „ruimtegeweer", een van die stukken speel goed van plastic, die ro de. flikkerende „doden de" stralen afvuren. I Gedurende een onweer werd gisteren de klokke- toren van de kerk in een klein Italiaans plaatsje getroffen, waardoor de klokken begonnen te lui den. De bliksem deed de bronzen koepel van de klokketoren gedeeltelijk smelten en veroorzaakte brand. I De 15-jarige Edith Connors uit Australië heeft een python van vier nieter lengte met een bijl doodgeslagen, omdat het dier haar poes had opgegeten. Zij sneed de slang open en wie be schrijft haar verbazing toen de poes weer on gedeerd te voorschijn kwam. I Een Italiaan van 78 jaar is voor de liberale partij in Genua voor het eerst tot parlementslid gekozen. Reeds in 191D is hij begonnen zich kan didaat te stelden, maar hij slaagde er nooit in een zetel te verwerven. Beter laat dan nooit, zal hij nu wel zeggen. Een haastige reiziger dacht klaarblijkelijk dat de hal van het station in Keulen vergeleken kon worden met het wilde weiten, zoals we dat kennen uit de jongens boeken. Hij had geen klein geld bij zich en drukte toen de verbou wereerde loketbeambte een geladen revolver in de handen met de woor den: „Neem dit maar als onderp:.nd. Hij is geladen maar er kan niets mee gebeuren." De beambte was niet zo onthutst dat hij de poli tie niet kon waarschu wen, die de haastige rei ziger nog net op de tree plank van de trein kon inrekenen. De agenten hoefden niet bang te zijn voor een vuurgevecht: zijn revolver lag bij het loket. De Beierse staatsmunt zal een speciale gouden medaille slaan met de beeldenaars van presi dent Kennedy en bonds kanselier Adenauer, ter ere van het bezoek dat de Amerikaanse pre sident de komende maand aan Duitsland brengt. Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken hebben gisteren verklaard, dat de Verenigde Staten voor de mogelijke vesti ging van bases voor hun Polaris duikboten minstens vier landen op het oog hebben, nl. Spanje, Italië, Griekenland en Turkije. Zij voegden hier echter nadrukke lijk aan toe, dat de regeringen van deze landen hierover nog niet formeel benaderd zijn. Genoemde functionarissen ver klaarden dit naar aanleiding van een bericht in een Brits blad, als zou president Kennedy zijn gead viseerd af te zien van vestiging van deze bases aan de Middelland se Zee in verband met de commu nistische successen bij de jongste Italiaanse verkiezingen. Wij hebben geen enkele beslissing genomen over de vestiging van een ba sis in enig land aan de Middellandse Zee. doch hebben minstens vier landen in overweging, aldus een van deze functionarissen. Hij voegde hieraan toe het onwaarschijnlijk te achten, dat de kwestie van deze bases in details zal worden besproken tijdens het komende bezoek van president Kennedy aan Ita lië. (AdvertenUe) Heel licht zijn die DRAKACEL matrassen In Denemarken komt de weerman elke dag voor de camera om de weersver wachting aan te tonen, alleen op zondag niet Op zaterdagavond geeft hij de weersverwachting voor twee dagen. Nu heeft Denemarken een al even wis selvallig klimaat als Nederland en het wil er nog al eens veel regenen. Meer malen zijn daardoor de kijkers op zondag teleurgesteld in het weer. dat niet aan de verwachting beantwoordde, en men kan daar blijkbaar al even goed brieven schrijven als bij ons: de omroep kreeg dan stapels brieven van boze mensen. De directie van de televisie heeft er nu wat op gevonden. Als het weer het 's zondags op een of andere j manier laat afweten, is de weerman I verplicht, op zondagavond voor de camera's te verschijnen en duidelijk aan te tonen, welke depressie of welk lagedrukgebied hem een kool I heeft gestoofd. Kortom., hij moet op I de weerkaart laten zien hoe het kwam dat de verwachting niet uit kwam. Nu zijn de kijkers tevreden. Maar of de weerman dat ook is en zijn In de literatuur zó - dig geweest, dat we niet eens lust hebben duidelijk aan te ge ven wat daaronder eigenlijk moet worden verstaan. Ze bewegen zich tussen „Het leven van Robinson Crusoë", dat door de schrijver als een „ware geschiedenis" werd op gedist en de verzameling vervalste geschriften van Beroslus, Sempronl- us, Cato, Mcgasthenes, Manetho, Xenophon en tal van andere be roemdheden die op het eind van de 15e eeuw de geschiedschrijvers in de war brachten. Mogen we dan bij het werk van De foe het woord „ver valsing" niet eens in ernst bezigen, voor de massapro- duktie van verval ste stukken die we als ander uiterste noemde, bezitten we nauwelijks een term om het grootscheepse bedrog voldoende te brandmerken. Maar goed, hiertussen bewegen zich dus alle varianten die zich op dit terrein kunnen voordoen, zodat de keus groot genoeg ls. Van een opsomming der meest geruchtmaken de gevallen kan dan ook geen spra ke zijn. Hoe gemakkelijk velen door een charlatan om de tuin zijn te lelden, demonstreerde W. H. Ireland op het eind van de 18de eeuw. Zijn vader was een hartstochtelijk ver eerder van Shakespeare, naar wiens geschriften en leven hij voortdurend nasporingen deed. Deze hobby scheen op de jonge Ireland te zijn overgeslagen, want op een goede dag verraste hij zijn vader met een op perkament geschreven akte die door William Shakespeare was onderte kend. Aan de echtheid van dit stuk. dat in de bibliotheek van een oud kasteel gevonden zou zijn» werd ook door deskundigen niet getwijfeld, zo dat zoonlief er geen onkel bezwaar ln zag op de Ingeslagen weg voort te gaan. Na nog wat brieven en an- dere stukken aan het daglicht te heb ben gebracht, kwam hij na geruime tijd met een oorpronkelljk toneel stuk van de vereerde dichter voor de dag, een stuk dat door vele orltlcl voor echt werd aangezien. Unaniem was dit oordeel echter niet, want eni ge dagbladen en tijdschriften hadden hun twijfel aangaande de echtheid van het stuk kenbaar gemaakt, even als de theaterdirecteur Kamble. Zij vormden echter een minderheid, die vooralsnog te wijken had voor het enthousiasme der voorstanden, die zelfs een opvoering van het nieu we Shakespeare-stuk wisten te bewerk stelligen. De ont vangst door het pu bliek was gunstig, maar de heer Kern- ble had met enige medestanders beslo ten het stuk te doen vallen, waarbü als laatste redmiddel een beroep was gedaan op Heden die tot het orde-verstorende element ln iedere samenleving behoren. Bi) de zeer toepasselijke regel „And when this solemn mockery ls over" barstte van alle kanten In de zaal zo'n gewel dig gehoon en gejoel los, dat het stuk moest worden onderbroken. Toen de rust was weergekeerd en de re»el werd herhaald ontstond echter een kabaal en geschreeuw dat onafgebro ken aanhield, zodat leder woord van de dialoog verloren ging en de op voering een volslagen fiasco werd. Door deze afloop werd het vertrou wen ln de echtheid danig geschokt en de geestdrift der voorstanders nam zienderogen af. Terecht overi gens, want de jonge Ireland ver klaarde later ruiterlijk het stuk van Shakespeare te hebben vervalst om het onvermoeibare zoeken van zijn vader te belonen! En thans nog iets over letterkun dige kunstjes. Daarover een volgen de keer! H. Pétlllon. Nadruk verboden) (Advertentie) Een DRAKACEL matras geeft 'n oa«

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5