Synodale Schrijven zonder elke autoriteit Gevallenen in Leiden met soberheid herdacht Boeiende expositie van Shalom Lixenberg Agenda voor Leiden en Den Haag Dr. Gravemeijer gisteren in LEIDEN Vertekening van wat de Bijbel zegt van VREDE Verontrusting Marcel B. Keezer naar Wassenaar GEMEENTE LEIDEN Nieuwe pastoor voor Leidse parochie Drie jongens bij inbraak verrast Sclioolvoetbal van de lagere scholen „Opbraak" brengt ongerief Filmvorming in Korte Vliet NIEUWE LEIDSE COURANT 3 MAANDAG 6 MEI 1963 Maandag: Stadsgehoorzaal, 8 uur: Jazzconcert „Boy's Big Band". Schouwburg, 8 uur; r.k. toneelgroep „De Gastspelers" met „Een man van adel", door Somerset Maugham. Den Burcht, 8 uur: Uitreiking basisdi ploma jeugdleiders KNVB. Herengrachtkerk, 8 uur: GPV, ds. A. Veldman over „In het isolement van het GPV ligt onze kracht". Leidse Volkshuis, 8 uur: Volksdansfeest m.m.v. Volksdansgroep Oud-Poelgeest. Waaggebouw, 9—12 en 2.—4.30 uur: tbc-onderzoek. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Oh pa, arme pa" (ab.). Dinsdag i De Hoeksteen, Levendaal 1, 8 uur: Show Huishoudelijke Voorlichting. Voorsohoterweg, 3 uur: Slaan eerste paal bouw open zweminrichting. Chr. Nijverheidsschool voor meisjes „Boshuizen", Toussaintkade 51, 3—5 en 7—9 uur nm.: Openbare les, tentoonstel ling en modeshow. Den Burcht, 7.30 uur: Uitvoering chr. kinderkoor „Ex Animo" o.l.v. H. de Wolff, m.m.v. Jeugd-accordeonorkest o.l.v. i L. Boelaard. Antoniusclubhuis, 8 uur: Vereniging van Zeeuwen, toneel „Tussen twee vu ren", door Martin van Spaïtrndonk. Kleine Stadszaal, 2.30 uur: Ned. Ver. van Huisvrouwen, drs. A. C. W. van der Vet over „The American Way of Life". Petrakerk, 8 uur: Christenvrouwen- Noord, mej. Ter Haar over: „Werk van de Haagse kinderpolitie". L.F.C.-terrein, 8 uur: Zilveren-Molen- toernooi. Quick Boys-Noordwijk. Waaggebouw, 2—4.30 en 7—9 uur nm: tbc-onderzoek. Filmzaal academie, 8 uur: Sluitings avond LAK, „Ninotchka". van Ernst Lubitsch. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Toneelgroep Theater met ..Romeo en Jeannette". Woensdag Chr. Nijverheidsschool voor meisjes „Boshuizen", Toussaintkade 51, 35 en 7—9 uur: Openbare les, tentoonstelling en modeshow. Kantine stadhuis, 11.30 uur: Huldiging J. H. Hendriksen, 40 jaar bij gemeente werken. Zuiderkerk, 8 utlr: Muziekavond Kon. Conservatorium voor „De Leidsche Flesch". Prediker, 8 uur: Broeders in Christus, Norman D. Perryman over: „Wonderlijke vervulling van Bijbelse profetieën". Waaggebouw, 912 en 2.4.30 uur- tbc-onderzoek. Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Oegstgeest, Gemeentehuis. 7.30 u.: Raadsvergadering. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „De Botterik ken". Gebouw K. en W., 8 uur: Zizi Jean- maire en ensemble. Goede Vrijdagkerk, Bezuidenhoutseweg 301, 8.15 uur: Jan v. d. Berg, orgelcon cert. Donderdag Schouwburg, 8 uur: Nederlandse Co medie met „Mary, Mary", door Jean Kerr, voor K. en O. Burgerzaal stadhuis, 8 uur: Uitreiking Nieuw-Guinea-herinneringskruis. Stationsplein, 6.55 uur n.m.: Vertrek NCReisV.-excursie naar Clingendaal en Amerikaans Prot. Kerk. Waaggebouw, 9—12 en 2.—4.30 uur j tbc-onderzoek. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De zaak Howard". Gebouw K. en W., 8 uur: Zizi Jean- maire en ensemble. Evang. Lutherse kerk. 8 uur: Feike As- ma, orgelconcert. Vrijdag Zuiderkerk, 8 uur: Arjos, inleider G. j Dompling. Schouwburg, 8 uur: Nederlandse Co- medie met „Mary, Mary", van Jean Kerr, voor K. en O. Kleine Burcht, 745 uur: Jaarvergade- I ring Leidsche Districts Dambond. De Doelen, 8.15 uur: St. Adelbertver- eniging, Michiel van der Plas over: „De 1 kunst van het reizen". Academie, 4.15 uur: Oratie prof dr. L. N. M. Duijsens, gewoon hoogleraar in de biofysica. Zaal Bevrijdingskerk. 7.30 uur: Ruil- avond voor verzamelaars. Maranathakerk, 8 uur: Massale Koor zangavond onder auspiciën van „Die Rhijnsanghers". Waaggebouw, 24.30 en 79 uur nm tbc-onderzoek. Academie, Groot Auditorium. 8 uur- Forum Kernbewapening o.l.v. ds. J. A Eekhof. Oegstgeest. Het Witte Huis, 8 uur: CHU, prof. dr. G. C. van Niftrik over „In de schaduw van morgen". Leiderdorp, Dorpshuis. 8 uur: Po- litieke voorlichting voor jongeren. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Oh pa, arme pa" (ab.) Diligentia, 8 uur: Deanne Garcy, piano Zaterdag Schouwburg, 8 uur: Chr. zangspel- groep Staalwijk e.o. met „De Wonder- j bloem", door Jo Mulder. Den Burcht, 2.30 uur: Centrale a.r. j kiesvereniging, sprekers mr. B. W. Biesheuvel en ds. A. J. Kret. Stationsplein, 1.40 uur: Vertrek excur sie Kon. Ned. Natuurhistorische Vereni- I ging naar Pan van Persijn. Lakenhal, 8 uur: Jeugd-Kamerorkest j Leiden, met solisten. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Tocht naar het duister". Houtrusthallen, 8 uur: Ray Charles en j orkest. Films I Casino, 2.30, 7 en 9.15 uur: Prooi van de nacht, 18 jaar; donderdag: Kapo, de barrakkencommandant, 18 jaar Lido, 2.30, 7 en 9.15 uur: De zeven hooldzonden, 18 jaar. TAR K. H. E. Gravemeijer, bekend emeritus-predikant van de Hervormde Kerk, die in de tweede wereldoorlog een belangrijke rol heeft ge speeld in het verzet van de Kerk en na de oorlog met de hoogleraren Ban ning en Kraemer bij de herleving der Hervormde Kerk, heeft zich gister morgen in een dienst in de Marckerk met overtuiging gedistancieerd van het schrijven van de Hervormde Synode inzake de kernbewapening. In deze dienst werd de Bevrijding van 5 mei 1945 herdacht. Ds. A. J. Kret te Leiden ging er ook in voor. Dr. Gravemeijer meende, dat het genoemde Schrijven, dat door de één gehekeld en door de ander wordt toegejuicht, een vertekening geeft van wat de Bijbel zegt van het begrip VREDE. Er wordt van de vrede een caricatuur gemaakt als de afwezigheid van oor log als het e i g e n 1 ij k e van de vrede wordt aangewezen. Geen autoriteit De bejaarde predikant merkte verder op, dat de militairen zich door dit schrij ven in het geheel niet behoeven te laten verontrusten, omdat er geen autoriteit aan kan worden verleend. Zij behoren gehoorzaam te zyn aan de overheid dlrt God over ons heeft gesteld. Dr. Gravemeijer heeft nog meer op merkelijke dingen gezegd. Zich de tyrannie van de bezettende macht herinnerend, meende hy dat wj] ons moesten doodschamen omdat wij ons niet méér tegen het beestachtige bedrijf van de overweldiger hebben ver zet. Wjj moeten ons mede schuldig voe len aan het ombrengen van zoveel Joden en anderen. In het leven van de mens doen zich. aldus dr. Gravemeyer, maar twee rich tingen voor. De eerste gaat van God uit. Hy komt van Boven in in de nood van deze gebroken wereld. Zyn Zoon werd mens opdat Hy ons zou opnemen en tot God zou brengen. De andere richting is die van de mens uit. De mens denkt zich naarboven te kunnen opwerken. Die houding vinden wij in het van de Bybel losgeslagen humanisme. Er zyn twee mogeiykheden: óf roemen in het kruis van Jezus Christus óf geloven in de mens Nog steeds in crisis Dr. Gravcnmeijcr is van oordeel, dat wij nog steeds in een tijdperk van crisis leven. Een symptoom daarvan is de angst. Wij voelen ons bedreigd door allerlei gevaren. Dat de atoom bom een verschrikking is, valt üiet te ontkennen. Maar de Gemeente wordt geroepen het Woord van God te ver kondigen. Zij is uitverkoren tot zalig- DR. GRAVEMEIJER Zorg in grijze ouderdom heid maar daarnaast uitverkoren tot het vervullen van een opdracht. En die opdracht is: verkondiging. De wereld heeft het nodig, het troostvolle Woord van God te verstaan. Werke lijke vrede is er alleen door het ge loof dat God met Zijn genadige tegen woordigheid bij ons is. Vrede is er al leen door Jezus Christus, door hel bloed van het Kruis. De oorlogsdrei ging en de oorlog zijn er juist doordat Luxor, 2.30, 7 en 9.15 uur: Mondo Sex' di Notte, 18 jaar. Rex, 2.30, 7.15 en 9.15 uur: De drip Stooges en Hercules, alle leeftyden; don derdag: De regen kwam, 18 jaar Studio, 2.30, 7 en 9.15 uur: Avondmaals- gasten, 14 jaar Trianon, 230, 7 en 9-15 uur: Eddie in topvorm, 14 jaar. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313, en Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt waargenomen door de Havenapotheek. Tentoonstellingen Academiegebouw, schilderijen, gou aches en tekeningen van Sholom Lixen- berg (tot 28 mei). Lakenhal, grafisch werk Harry van Kruiningen (t/m 26 mei). Ryksmuseum van Oudheden: „Het dier als motief In de antieke kunst'" (tot 3 Juni). Leeszaal en bibliotheek tteuvens, Bree straat 27. maandag en voensdag van i tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag vai. i tot 5.30 uur; vrydag van 10 tot 5.30 en /an 7 tot 9 uur; zaterdag van 1')5.30 uui Jeugdbibliotheek, leeszalen en Diblio cheek Reuvens, Plantage 6: maandag ar dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tol 4.30 uui ei /rydag (speciaal voor de grotere Jeugd van 6.30 tot 8.30 uur s avonds By kantoor chr. schooi Obrechtstraai volw. dinsdag en donderdag van 6.30—a uur non. zaterdag 25 uur; jeugd: wij Hém verwerpen, Die de Vorst des vredes- is. De predikant zag dan ook slechts óên oplossing: de theocratie, de regering Gods zowel voor het maatschappelyke als hei persoonlyke leven. De overheid wordt opgeroepen zich te onderwerpen aan Ko. ning Jezus. Het gaat om Jezus Christus en om Zyn Wederkomst. Hy zal het ryk van de antichrist teniet doen, alle? wat Hem en Zijn gerechtigheid tegen staat. Tegenover het humanistisch idea lisme van deze tyd idealisme kan heel wreed zyn heeft de Gemeente de opdracht het Woord van God klaar en waar te verkondigen. Dr. Gravemey er herinnerde aan de tekst waarover hy kort na de bevryding in de Pieterskerk heeft gepreekt: „Houd wat gy hebt op dat niemand uw kroon neme". „Gestolen goed" Tragisch noemde de predikant het, dat Israël en de Gemeente „uit elkaar" zyn Hy ontkende dat de oecumene er zou zyn zonder Israël. Wat zich nu als oecu mene aandient, is een caricatuur, aldus dr. Gravemeyer. In een uitgave van de Wereldraad wordt genoneerd, dat de Kerk in de plaats van Israël is geko men. „Je moet het maar durven", kri tiseerde de predikant. „Gestolen goed gedijt niet". Wie het Woord van God verstaat, hoort by Israël. „Dit boek" en dr. Gravenmeijer wees toen op he' Oude Testament „was de Bybel van de discipelen en van Jezus Zelf". En wy worden door God geteld als by Israël ingelijfd. Liefde en recht Als het grote wonder van het Evange. lie zag de predikant het „Ik ben met u" Want God heeft toch zoveel tegen ons Daar zijn onze zonden. Het gaat in de Bijbel niet in de eerste plaats om de liefde maar om het recht van God en het recht onder de mensen. Het Kruis is de volvoering van het oordeel Gods over de zonde der wereld. Vrees Hem Die beide, lichaam én ziel, kan werpen in de hel. En onder „vrezen" verstond Gistermorgen stond de tachtig jarige dr. Gravemeijer op de kansel van de Marekerk. Zijn dokter had hem ontraden in de gehele dienst voor te gaan, maar hij stond er nog vitaal en stoer. „Ik heb lang geaarzeld toen dit verzoek mij werd gedaan", zei dr. Gravemeijer. „Maar nu ik een maal hier sta, is het mij een vreugde op deze dag ter her- denkina van de Bevrijding een goed woord van God aan u, Ge meente, te mogen doorgeven". Het zal de prediknnt voldoe ning hebben gegeven, dat de kerk zo goed als geheel bezet was. Uiteraard past het ons niet in te gaan op wat dr. Gravemeijer heeft gezegd en uit het feit dat wij hiervan een verslag geven mag evenmin worden afgeleid dat wij hiermee een subjectieve bedoeling hebben gehad; wij vin. den het alleen van belang dat de lezers kunnen kennisnemen van wat een man die, naar men selijke maat, zo'n hoge positie in de Kerk heeft ingenomen in onze actuele situatie nog te zeggen heeft. Een „voorman" in de Kerk verliest nu eenmaal bij zijn eme- ritering zijn „gezag" niet. Het is ons bekend, dat dr. Gra vemeijer in dit verzoek uit Lei den ook een gelegenheid heeft gezien om uitdrukking te geven aan een zekere verontrusting die ten aanzien van de richting waar. in de Kerk zich beweegt, en be paalde ontwikkelingen in die Kerk bij hem leeft. Overigens verkondigde hij gis termorgen het Woord met blijd schap en nadrukkelijke overtui ging. dr. Gravemeijer het toelaten van en zich overgeven aan de Heiland. Jezus Christus. Zijn andere appèl was: de te kenen der tijden te verstaan, niet te vrezen en aan de vaste beloften Gods vast te houden. Wanttöat God zegt, doet hij. Aan het woord van dr. Gravemeyer ging een korte preek van ds. Kret voor af. Deze legde er de nadrug op, dat God in de wereld, in het nationale bestaan, in de Kerk en in het persoonlyke leven steeds bevrydt en ruimte schept en dat Hy van ons verwacht dat wy die ruimte niet leeg moeten laten maar, evenals onze mond. door Hem laten vullen. Met andere woorden: wat doen wy met de door God geschonken bevrijding (niet alleen in nationale zin?) Aan het eind van de dienst werden enkele verzen van gezang 301 gezongen. Dr. Graverrieyer sprak de zegen uit. In het academiegebouw TTET Leids Academisch Kunstcentrum verleent op het ogenblik in het academiegebouw aan het Rapenburg gastvrijheid aan Shalom Lixen berg, een Engelse schilder, die echter reeds een vijftal jaren in Nederland woont en wel in Amsterdam. Een artistiek merkwaardige figuur, deze Lixenberg. Nog een vrij onbekende figuur tevens, ook al heeft hij dan internationaal geëxposeerd in Kopenhagen en Amsterdam. Groot bewon deraar van de Cobragroep, rekent hij zichzelf te behoren tot het abstract- expressionisme, het spontaan uitdrukken in lijn en kleur van directe ge voelens: „het onmiddellijk meedelen van ervaringen" Lixenberg, geboren 1932 in het East End van Londen, is betrekkelyk laat met schilderen begonnen. Hy ontving eerst een opleiding tot edelsmid en had verscheidene baantjes om aan de kost te komen voor, tydens en na een oplei- ding aan de Central School of Arts in zyn geboortestad en de Académie des Beaux Arts te Parys. Niettegenstaande zyn abstracte kunst richting heeft hy een grote liefde voor het werk van Rembrandt en is hy een fervent bewonderaar van Vincent van Gogh. De spontaniteit van zyn werkwyze komt in de schilderyen, tekeningen en gouaches, die Lixenberg thans by het L.A.K. tentoonstelt, wel zeer zichtbaar tot uiting. Hy schildert geen vooraf ge kozen onderwerp, vertelde hy ons, het motief groeit tydens het schilderen, het- T EIDEN heeft zaterdag de gevallenen herdacht met een bijeenkomst in de stadsgehoorzaal en kranslegging bij het bevrijdingsmonument. Na dat burgemeester Van Kinschot had gesproken over het zinvolle van het herdenken, waarbij hij citeerde uit het „Lied der achttien doden" van Jan Campert en herinnerde aan de wapenspreuk van de stad Leiden (Dit om wille van de vrijheid), zong men „Wilt heden nu treden". Vocale mede werking verleende verder Con Amore onder leiding van Jan Pasveer en de heer J. van der Meer bespeelde het orgel. molen De Valk. De vlaggen aan weerskanten van het monument wa ren door vier zeeverkenners halfstok gehesen. Vier leden van de voorma lige B.S. hadden aan de voet van het monument de erewacht betrokken. Bazuinblazers van Werkmans Wils kracht bliezen The last Post. Rector J. M. E. Keet uit Haarlem hield een herdenkingsrede. Hij zei, dat de ge vallenen hebben getoond, hoe zinvol het kan zyn voor anderen te sterven. Deze gewone mensen was elke vorm van hel dendom totaal vreemd, maar juist daar door zyn zy in hun sterven ware helden van het verzet en de vryheid geworden. Om het offer van de gevallenen niet vergeefs te doen zyn, moeten wy elke vorm van egoïsme uitbannen. Wij moe ten hartelyk meeleven met elkaar, want pas dan eert men de doden als men de levenden gelukkig maakt. Stilte Het zingen van twee strofen van het Wilhelmus werd gevolgd door het in- acht nemen van twee minuten stilte, aangekondigd door klokgelui. In een stille stoet begaf men zich naar het bevrijdingsmonument bij B. en W. van Wassenaar hebben de ge meenteraad voorgesteld, de Wassenaarse molen aan het Molenplein te verhu ren aan de Leidse antiquair Marcel B Keezer voor een huurprijs, die in drie jaren zal oplopen van f 2400 tot f 3000 per jaar. De heer Keezer is van plan in de molen zelf en in de daarnaast sta'ande woning antiquiteiten en kunstvoorwer pen ten toon te stellen en eventueel te verkopen. Tevens zal er gelegenheid ziin de molen te bezichtigen. Men zal zich herinneren, dat dc heer Keezer in de voormalige boerderij De Hofstee aan de Haagweg heeft gewoond, waar hy ook een tentoonstellingsruimte had. Dc boerderij moest echter worden afgebroken in verband met de recon structie van de Haagweg ter plaatse en de uitvoering van het uitbreidingsplan voor de terreinen tussen Ter Haarkada en Churchilllaan. Bromfietser brak been Gisteravond tegen half zeven is op de Breestraat, ter hoogte van perceel 83, een negentienjarige Leidse straat maker met een pedaal van zyn bromfiets tn aanraking gekomen met de zijkant van een NZH-autobus. De jongeman viel en moest met een gebroken linker onderbeen nar het academisch zieken huis worden gebracht. Het ongeluk ge beurde toen de jongen de bus rechts wilde inhalen. Als eerste legde de burgemeester een krans namens het gemeentebestuur. Vele Officiële publikaties UITBREIDINGSPLAN De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland by besluit van 6 maart 1963, B. nr. 2469 (le afd.) G.S. nr. 316, hebben goedgekeurd het plan van uitbreiding met betrekking tot gronden, gelegen tussen de Lage Rijndijk en de Hoge Rijndijk en tussen de Oqgterstraat, de oostzyde van de be bouwing aan de Van Speykstraat en het Rijn-Schiekanaal (partiële uitbreidings plan ,,Leiden-de Waard 1962"), met daarbij behorende bebouwingsvoorschrif ten, een en ander vastgesteld door de gemeenteraad in zijn vergadering van 9 juli 1962, met intrekking van het uit breidingsplan van 6 november 1933, voorzoveel dit voor dat gebied geldt. Het goedgekeurde plan ligt met uit voerige kaarten c.a. voor een ieder ter inzage ter gemeente-secretarie, afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111). Leiden, 6 mei 1963 De burgemeester voornaemd, F. H. VAN KINSCHOT V erkiczingsbijeenkomst in Den Burcht Op zaterdag 11 mei om half 3 zal ln de grote zaal van Den Burcht te Leiden een a.r. verkiezingsbijeenkomst worden gehouden. De sprekers zyn de ïystaan- voerder mr. B. W. Biesheuvel en ds. A. J. Kret, Hervormd predikant, wonende te Leiden. Mr. Biesheuvel spreekt over „Wat ons als protestantse christenen samenbindt" en ds. Kret over ,,Tocb zonen van hetzelfde huis". anderen volgden, zodat gaandeweg een tapyt van bloemen ontstond, 's Morgens reeds had de schooljeugd bloemen ge legd. Na afloop van de stille tocht kwa men de leden van Expogé byeen in het gereformeerd jeugdhuis aan de Bree straat. Voorzitter F. Voorzaót sprak hier een bezinningswoord. geen dan inderdaad betekent „het on- middeliyke meedelen van ervaringen" Deze ervaringen zyn dan echter niel altyd van de vrolyke kant, „stryd' vrywel steeds het schilderkunstige sultaat van die ervaringen. Dat biykt ook uit de meegegeven titels van zyn werken, als „Kwelling" (cat.nr. 3), waai- ïn de vorm is uitgegroeid tot vechtende monsters, „Prometheus" (5 en 22), „Prooi' (12), „Beauty and the Beast" (20), „Me ningsverschil" (23) en „Spinnenparing" (24). Zyn bewondering voor Van Gogh biykt naar ons gevoelen uit „Korenveld" (19) en „Landschap" (17) door de laaiende uitbundigheid van de kleur, gelen, brui nen en zwarten. Het zwart neemt overl- gens in veel van zyn werken een do minerende plaats in. Wat nu de indruk betreft, die het werk op ons heeft gemaakt, moeten we eeriykheidshalvë zeggen, dat het sym pathiek aandoet. Men zal zo langzamer hand wel weten, dat wy nu niet direct onder de indruk zyn van de he dendaagse abstracte of non-figuratieve kunst. Wy zien er geen „eeuwigheids waarde" in en kunnen haar moeiiyk anders beschouwen dan soms meer soms minder geslaagde wanddecoratie zonder meer en dan nog voor een bepaalde omgeving. Toch doet het werk van Lexenberg ons persoonlijk meer. De titels van zijn werken wil hij niet uitsluitend suggereren, maar zij zijn zo goed als altijd, zij het dan niet altijd zo dui delijk, te onderkennen en waar ge maakt. Zijn vrije vormen zijn soms bij het wild-slordige af, maar nooit grof en zijn kleurencompositie doet weldadig aan. Shalon Lixenberg ver telt wat hij te zeggen heeft op een manier, die voor een breder publiek verstaanbaar is. Lixenberg is het waard, dat men zyi. ontwikkeling geïnteresseerd biyft vol gen, omdat het ons niet zal verbazen als hy langzaamaan zyn kunst tot een algemeen verstaanbaar uitdrukkingsmid del zal weten op te voeren. De tentoonstelling (Academiegebouw Rapenburg 73) is te bezichtigen tot en met 28 mei. De Amsterdamse kunstcri ticus J. Eykelboom heeft de expositie met een korte inleiding geopend. Wpr. Als opvolger van pastoor A. J. Glazemaker, die in september Leiden gaat verlaten, is als pastoor van de Oud-Katholieke paroche alhier door de aartsbisschop van Utrecht aange steld kapelaan J. Bergers, thans werkzaam te Egmond aan Zee. Kapelaan Bergers is op 11 januari 1936 te Schiedam geboren en ont ving zijn opleiding aan Iret Oud- Katholiek seminarie te Amersfoort. Daarna heeft hij de studie van He breeuws en Oude Testament voort gezet aan de universiteit te Bern. Op 21 maart 1962 ontving hij de pries terwijding, waarna hij op 1 septem ber van dat jaar werd benoemd tot kapelaan te Egmond aan Zee. Gisteravond omstreeks tien uur heb ben drie jongens, één van 17 en twee van 14 jaar, alle drie opperman van be- roep, ingebroken in de distilleerderij van Hartevelt aan de Langegracht. Zy kwamen het gebouw binnen door het verbreken van een ruit, maar werden al spoedig verrast door twee politieman nen, die telefonisch waren gewaar schuwd. Twee van de jongens verstopten zich in een kast. Zy werden gevonden. De derde, een 14-jarige, nam de benen Hy werd achtervolgd en na twee waar- schuwingsschoten kon hy op de Oude Singel worden ingerekend Het drietaJ is ingesloten in het Leidse politiebureau Woensdag begint Woensdag om kwart voor twee begint het tijdens de Paasvakantie uitgestelde schoolvoetbaltoernooi voor lagere scho len. De terreinen 4 tot en met 7 aan de Boshuizerkade zullen dan door de schoolelftallen van 24 Leidse scholen, die in twaalf poules zijn ingedeeld, worden bevolkt. De wedstrijden duren tweemaal tien minuten. De poule-wedstryden zijn omstreeks half zes afgelopen. Volgende week woensdag om twee uur beginnen op dezelfde terreinen de winnaars- en verliezersronden. Om tien minuten over vier worden dan de finales gespeeld. De toernooicommissie wijst er nog eens op dat waardevolle spullen by de leider van het elftalof kantinebeheer der in bewaring moeten worden gegeven Maandag 6 mei is voor Leiden een gewichtige dag. De Breestraat-werk- zaamheden zijn namelijk begonnen. Dat brengt wel wat ongerief met zich, vooral voor het verkeer, maar men lette, zoals bij de Haarlemmer straat indertijd, slechts op de uit komst. Zoals bekend valt het werk in twee etappes uiteen. Nu gaan de rails eruit en volgend jaar is de al gehele reconstructie aan de beurt. Onze fotograaf maakte dit plaatje van de „opbraak" aan de kant van Foto N. van der Horst /"\P 11 EN 12 MEI wordt in het jeugd- centrum Korte Vliet een filmvor- mlngsweekeinde gehouden, georganiseerd door K. en O. en de Leidse Jeugd Actie. F.r hebben zich veertig deelnemers op gegeven. De Inleidingen worden ver zorgd door de heren J. H. A. Simhoffer en N. Crama. Het weekeinde dient als voorbereiding op de filmvoorstellingen het komende seizoen van de sectie bedrijfsjeugd van de commissie jeugdvoorstellingen K. en O. en Leidse Jeugd Actie. Het jeugdcentrum bi^kt overigen» toch goed bezet te zijn. Niet alleen uit Leiden, maar uit alle delen van hét land stromen de bezoekers toe. Wie er een maal is geweest, komt er graag nog een» terug en sinds Korte Vliet op 9 septem ber 1901 werd geopend, is er heel wat goodwill gekweekt. Helaas moet deze voor !het huidige doel zo geëigende boerdery over twea of drie jaar worden afgebroken. Ge meentewerken ziet in opdracht van B. en W. van Leiden uit naar een nieuw onderkomen. Voor de exploitatie daarvan is het te hopen, dat het nieuwe gebouw reeds voor gebruik gereed zal zyn als het oude verdwynt. Wanneer een lacune ontstaat, moet later de thans gegroeide kring van relaties weer helemaal van de grond af worden opgebouwd. (Advertentie) Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor 30.en 40.Of het allerbeste van 200.en 300. v. d. WATER - Haarlemmerstraat 207 heeft het. Grote keuze in alle pryzen en merkei;. Tentoonstelling van Steiner-school FVEZER DAGEN was het 40 jaar gelc- den, dat in ons land de eerste Rudolf Steiner-school werd gesticht. Ter gele genheid hiervan werd een door de Kudolf-Steinerschool te Leiden één van deze in ons land verzorgde expositie zaterdagmiddag in de foyer an de Stadsgehoorzaal door wethouder S. Sannes geopend. In zyn welkomstwoord sprak de voor zitter van het Leidse schoolbestuur, mr. F. D. L. Gunning, zyn voldoening uil over het feit. dat zovelen van hun be langstelling blyk gaven. Wethouder San- nes zei in zijn openingstoespraak, dat hü zich aan een grondige studie van de Rudolf Steiner-pedagogiek had gezet. Het is mij, aldus de heer Sannes. duidelijk geworden, dat Rudolf Steiner, de schep per van de pedagogiek, en het program van de vrye scholen, antroposoof was: hy geloofde aan de menselijke wijsheid, aie naar hij meende wordt verkregen langs de weg van experimenteel onder zoek, waarby het er om gaat om het waarnemingsvermogen te verfijnen en te verdiepen. Dit principe vinden we op tal an onderwijspunten in zijn scholen te rug. Volgens dit principe is de leerstof bij de Rudolf-Steinerschool uitsluitend middel: middel tot de totale ontwikke ling van het kind en aangepast aan de mtwikkelingsfase. Na een kort inleidend woord van schoolhoofd mr. P. C. Veltman gaven de leerlingen van de Leidse school demonstra ties. Lessen in rekenen, Nederlandse taal, aardrijkskunde en muziek passeerden de Inbraak Walenkamp Op 4 of 5 mei is ingebroken in de re- paratie-inrichting van het motorbedrijf van Walenkamp aan de Caeciliastraat. De inbrekers zyn binnengekomen door verwydering van een ruit uit de spon ningen. Vervolgens zyn zy in het kan toortje gekropen via een loket. Uit de kassa wordt 91,50 vermist

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3