Uw probleem is het onze Woningbouwvereniging moeten bezit verkopen Vrije zee voor ons land|^Hli|| levensvoorwaarde uw Internationale bond chr. radio- en tv-zenders Grepen uit een sociaal program Bijbel wijst de bij de weg bezitsvorming A B A S I N BOEKENHOEK Buitenlandse studenten in Duitsland Een woord voor vandaag Prof. P. A. van Stempvoort getuige Nieuw proces begonnen tegen prof. A. Geyser Mindszenty deze week naar Rome Burgemeesters gaan samen kamperen Boerderij ging in vlammen op MAANDAG 6 MEI 1963 Jaarvergadering reders (Van een onzer redacteuren) ln rijn rede, waarmee hij vanmiddag op de jaarlijkse algemene vergadering het voorzitterschap van de Koninklij ke Nederlandsche Reedersvereeniging neerlegde heeft de heer H. Harinck enkele beschouwingen gewijd aan de betekenis voor onze economie van de koopvaardij. De rede had tot titel: „De zee is open: en het thema: „Verliest gij goed, verlies geen moed", ontleend uit het dagboek van de Amsterdamse reder O. J. Boissevain (1796—1876): In zijn inleiding herinnerde de heer Harinok er aan, dat dit jaar wordt her dacht hoe 150 jaar geleden onze onaf hankelijkheid werd hersteld. „Wy allen, die nog maar enkele jaren geleden hier of overzee vreemde overheersing in haar meest meedogenloze vorm hebben leren kennen, kunnen als geen andere generatie uit eigen bittere ervaring meegevoelen, welk een verlossing het jaar 1813 voor ons la%d betekende". TWEELINGSCHAP Na de positie van de Nederlandse reder onder Napoleons overheersing de revue te hebben laten passeren, vervolg de de heer Harinck: „Wat valt nu het meeste op wanneer men de toestand van 1813 vergelijkt met de huidige? Het komt mij voor, dat het meest essentiële kenmerk van de toenmalige situatie is gelegen in de nauwe band tussen de Nederlandse handel en de Nederlandse scheepvaart Onze negotie ging voorop en onze navigatie sloot zich daarbij aan. Dit tweelingschap had voorheen grote voordelen opgeleverd, doch droeg uiter aard de beperkingen in zich van oriën tatie op alleen de Nederlandse handel. De plaats van de scheepvaart in onze eco nomie was zeer belangrijk doch was goeddeels bepaald door de bevrachtingen die de nationale handel, landbouw en nog onbeduidende industrie tezamen konden opbrengen. En het ls juist de overgang van de gebondenheid van onze koopvaardij aan de nationale naar die aan de mon diale handel, die het beslissende ver schil uitmaakt tussen de koopvaardij van toen en die van thans. In het huidige tijdsgewricht verwerft onze koopvaardij slechts 35 pet. van haar vrachtinkomsten uit Nederlandse im- en export en zij trekt haar voornaam ste inkomsten uit het vervoer tussen de havens van derde landen". FUNCTIE Aan de hand van enkele cijfers gaf de heer Harinck vervolgens een beeld van de plaats, die de koopvaardij in de nationale economie inneemt. Maar, ging hij voort, er is meer. De koopvaardij heeft nog een algemene functie. Zij vertegenwoordigt de bij uit stek mondiaal gerichte bedrijfstak in het kwartet, dat zij tezamen met handel, landbouw en industrie vormt. „Ik zou niet graag stellen, dat in de tegenstel ling tussen de Atlantische en de conti nentale visie, de drie laatstgenoemde groeperingen niet mede voor de Atlan tische visie zouden hebben gekozen, doch onze bedrijfstak mag zich toch wel enigermate beschouwen als de meest sprekende protagonist van deze opvat- en het uitdragen daarvan in ons c. Van Hogendorp was veel te op- timistiech ln zijn proclamatie doch hij voelde de situatie juist aan: De vriie zee was en ls een levensvoorwaarde voor ons land. En deze overtuiging leeft gelukkig is ons volk. Het verlies van onze Atlantische, van onze maritieme gerichtheid zou ons land duur te staan komen. De geschiedenis heeft het, ook in de 150 jaar, die thans achter ons lig gen, duidelijk bewezen. Tenslotte zijn het in 1813 en in 1945 maritieme naties geweest, waaraan wij het herstel van onze onafhankelijkheid hebben danken. Wat de onafhankelijkheid betreft: de eendracht der maritieme naties is altijd de waarborg van onze onafhankelijkheid en het bevorderen daarvan, ook in en door onze bedrijfstak, is meer dan een tijdelijke en alleen Nederlandse taak". JAARVERSLAG Uit het jaarverslag 1962, waaruit we enige tijd geleden reeds citeerden, blijkt, dat de vereniging op 1 januari 63 leden telde met 764 schepen totaal 4.600.445 brt.), waarvan 96 tankers (totaal 1.515.281 brt.). Gedurende het afgelopen jaar nam het aantal schepen toe met 27 en steeg de tonnage met 179.769 brt. Per 1 januari waren voor de leden in aanbouw of in bestelling 18 passa giersschepen (169.200 brt), drie tankers (93.000 brt.), negen coasters (4500 brt.) en drie zeesleepboten (ongeveer 2780 brt.). Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandsche Reedersvereeniging geeft ten slotte als haar mening, dat met een voort duren van de huidige, steeds zwaarder wegende moeilijkheden in de scheep vaart moet worden gerekend, tenzij tot drastische maatregelen wordt overge gaan door versnelde sloop, door beper king van nieuwbouw en oplegregelingen, hetzij afzonderlijk dan wel in combi natie. „Dit zijn alle problemen, die de internationale scheepvaart in eigen huis dient aan te vatten." „Het gestegen welvaartspeil maakt het mogelijk, dat de woning bouwverenigingen een nieuwe taak kunnen vinden in het bevorderen van eigen woningbezit. Dit zou kun nen geschieden door verkoop van het bezit der woningbouwverenigingen aan huurders. Ook zou overwogen kunnen worden de corporaties om te petten in naamloze vennootschappen, waarvan de aandelen publiek konden worden uitgegeven en de winst op de aandelenverkoop aan de staat uitge keerd". Deze conclusie is te vinden! Wat de verkoop van woningen aan in het derde sociaal program van het; huurders betreft wordt opgemerkt, dat (Van onze sociaal-economische redaktie) Christelijk Sociaal Verbond „Patri monium", getiteld „Antwoord aan deze tijd". ..Patrimonium" is van mening, dat de enige werkzaamheid voor de woning bouwverenigingen, die zich na de alge hele sanering van de woningtoestand denki dit zou kunnen geschieden door het ver strekken van langlopende leningen tot 90 a 95 pet. van de aankoopprijs en te gen een zeer lage annuïteit. De midde len daartoe zouden beschikbaar komen doordat bij gestegen huurprijzen de waarde der woningen eveneens is ge stegen. :en, is gelegen in het leni gen van nood op woninggebied, over eenkomstig het oorspronkelijke doe van de corporaties. „Zij zullen de ver stegen welvaart maakt voor bijna allen mogelijk de huur van goede woningen te betalen. Daardoor moet de taak van de woningbouwcorporaties niet uitge breid worden, maar afnemen. Het ideaal moet zijn dat men zelf in de be hoeften van zijn gezin kan voorzien en dan niet door het betalen van huur, maar door het bezit van een eigen wo ning", aldus het verbond in zijn pro gram. Het is van oordeel, dat de wo ningbouwverenigingen hun toekomstige taak moeten zien in de bevordering van dit bezit en dat kan ook door hulp en ad vies te verlenen bij aankoop en bouw van huizen door particulieren. (Advertentie) Volmaakte rust geeft de DRAKACEL matras (Advertentie) kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! Door het ontploffen van een flesse- Sastoestel in de kantine van de jacht- aven bij de Amsterdamse werf Pampus, is in de nacht van zaterdag op zondag een brand uitgebroken, die ongeveer honderd jachtjes heeft verwoest. Drie ge zinnen die zich op het moment van het uitbreken van de brand aan boord van hun schip bevonden, konden zich ter nauwernood redden uit de vuurzee. De brandweer is anderhalf uur lang met vijf stralen en de blusboot Jan van der Heij den bezig geweest de brand onder de knie te krijgen. Vetzucht, gevolgen, gevaren, bestrij ding, door dr. K. Hazenberg. In serie Academische Zwarte Beertjes. Omslag Dick Bruna. Uitgave A. W. Brana Zoon, Utrecht. Grensvlak-scheikunde, door prof. dr. J. Lyklema. In serie Academische Zwar te Beertjes. Omslag Dick Bruna. Uitga ve A. W. Bruna Zoon, Utrecht. Schele Marie, door Georges Simenon. Vertaling mr. A. Roothaert. Omslag Dick Bruna. In serie Zwarte Beertjes. Uitgave A. W. Bruna Si Zoon, Utrecht. Daar is de dokter, door Richard Gor don. Vertaling Harriët Freezer. Omslag Dick Bruna. Uitgave A. W. Bruna Zoon, Utrecht. Een eiland in de oceaan, door Ham mond Innes. Vertaling Gerard Messe- laar. Omslag Dick Bruna. Dubbel num mer in serie Zwarte Beertjes. Uitgave A. W. Bruna Zoon, Utrecht. De laatste nacht, door Jan van Gent- Joop van den Broek. Omslag Dick Bru na. In de serie Zwarte Beertjes. Uitga ve A. W. Bruna Zoon, Utrecht. Wat deed William Foster?, door Jan van Gent-Joop van den Broek. Omslag Dick Bruna. In serie Zwarte Beertjes. Uitgave A. W. Bruna Zoon. Utrecht. Maigret en de keurige mensen, door Georges Simenon. Vertaling K. H. Ro- mijn. Omslag Dick Bruna. In serie Zwarte Beertjes. Uitgave A. W. Bruna Zoon, Utrecht. De dood pakt zijn koffer, door Bryan Edgar Wallace. Vertaling Alfred J- de Swarte. Omslag Dick Bruna. In serie Zwarte Beertjes. Uitgave A. W. Bruna Zoon, Utrecht Antibiotica als geneesmiddel, door dr. J. Grashuis. In serie Academische Zwar te Beertjes. Omslag Dick Bruna. Uitga ve A. W. Bruna Zoon, Utrecht. Pioenroos, door Pearl S. Buck. Verta ling Clare Lennart. Omslag Dick Bruna. Dubbel nummer in serie Zwarte Beer tjes. Uitgave A. W. Bruna èt Zoon, Utrecht. Het spook van de opera, door Gaston Leroux. Nederlandse bewerking Jack Kroner. Omslag Dick Bruna. Dubbel nummer in serie Zwarte Beertjes. Uitga ve A. W. Bruna Zoon. Utrecht. Schatten uit de tropen. Onder auspi ciën van het Koninklijk Instituut voor de tropen. Tekst Albert Polak en Hubert F. Jans. Fotografie Boy Lawson. Dubbel nummer in serie Zwarte Beertjes. Uit gave A. W. Bruna Zoon. Utrecht Vlinders voor de President, bijeenge zocht door BUI Adler. Vertaald en in geleid door Jan Blokker. In serie Zwar te Beertjes. Uitgave A. W. Bruna Zoon, Utrecht Oprichtingsvergadering te Nairobi Dr. Sigurd Aske Woningnood Het verbond „Patrimonium" meent, dat de woningnood al opgeheven zou zijn. indien de huurprijzen tijdig waren opgetrokken tot het kostenpeil. „Door de lage huren nam het aantal onderbe zette woningen toe en werd de animo tot bouwen geremd, waardoor de ver hoging van de produktiecapaciteit van ons land zich op andere vakken dan het bouwvak richtte", aldus het program, waarin voorts wordt gesteld, dat het subsidiesysteem het feit dat de woning kosten via belastingen en prijzen toch op de huurders worden afgewenteld versluiert. De oplossing van het huur- prijzenprobleem ligt volgens het ver bond niet in huurverhoging met loons verhoging. maar in huurverhoging met belastingverlaging. Eigendom Sigurd directeur Afgelopen zaterdag is te Nairobi een wereldorganisatie voor chris telijke radio, en televisiezenders opgericht. Bisschop Hans Lilje uit Hannover sprak op de oprich tingsvergadering van een „zich aan de tijd aangepaste verkon diging van het evangelie via deze zenders." „De christenheid zal met weloverwogen strategie aan het werk moeten gaan om de kansen van de microfoon op een zo goed mogelijke manier te be nutten", aldus dr. Lilje. Voor een gehoor van ongeveer 60 experts uit alle delen van de wereld wees dr. Lilje erop dat de radio in een tijd van massavorming de mogelijkheid biedt miljoenen mensen als individu te benaderen en hen op die manier tot een echte geestelijke existentie te verheffen. Voor kerk en christenheid is er het theologische probleem de mens, de te genwoordige mens. in zijn situatie te benaderen. De radio nii geeft deze kans. Bisschop Lilje onderkende ook het gevaar dat de microfoon door dik- tatoren en demagogen misbruikt kan worden. „Maar", aldus dr. Lilje, „het staat voor mij helemaal niet vast dat deze prachtige uitvinding alleen de destructieve machten tot nut zou zijn". Tot slot noemde de bisschop de radio nuttig voor de oecumenische beweging: .,hij geeft nieuwe mogelijkheden tot de gemeenschappelijke getuigenis van Christus aan de wereld". De in Nairobi gestichte wereldorga nisatie stelt zich ten doel studie onder zoeking en praktische uitvoering bij de christelijke radio en televisie, zen ders te coördineren. De zwaartepunten zullen ln Afrika, Azië en Latijns-Ame- rika liggen. De Noorse geestelijke dr. Slgurd Aske is uitvoerend directeur. HM is reeds directeur van de door de Luther se wereldbond gestichte Afrikaanse zender „Stem van het evangelie" te Addis Abeba. Men zal Inlichtingen over de activi teiten van de organisatie kunnen vin den in het Engelse blad „The Christian Broadcaster". Poging tot opheffing rassenscheiding in Zuidafrikaanse kerk De synode van de Nederduits Gere formeerde Kerk in Noord-Transvaal heeft het beginsel aanvaard, dat blan ken en niet-blanken tezamen dezelfde kerkdienst kunnen bijwonen. In de des betreffende mededeling wordt echter ook gezegd dat „dochterkerken" (die spe ciaal op de negers zijn ingesteld) moe ten worden gesticht, opdat op doelmati ge wijze kan worden gewerkt onder lid maten met een afwijkende taal en cul tuur en een ander beschavingspeil. Waarnemers menen dat dit een po- ging is van de Nederduits Gereformeer de Kerk de grootste der drie pro testantse kerken in Zuid-Afrika om het vraagstuk der rassenscheiding voor de kerk op te lossen. Voor de Nederlands Hervormde Kerk, de op een na grootste kerk in Zuid- Afrika, geldt de regel dat slechts blan ken het lidmaatschap kunnen verwer ven. Pinksterconferentie voor medewerkers van evangelisatie Van 4 tot 6 juni aanstaande zal te Woudschoten de pinksterconferentie ge houden worden voor medewerkers in de evengelisatie. Ds. G. Assies, te IJmuiden zal er on der meer het woord voeren. Hij behan delt het onderwerp „Evangelisatie op het platteland". De heer A. Pool, te As sen zal de praktijk belichten van de ge organiseerde evangelisatie en de getui gende gemeente. Op de laatste avond zal dan prof. dr. J. T. Bakker, te Kampen het onderwerp „Hoe spreek ik met de buitenkerkelij ke mens over God" inleiden. Opgave tot deelneming aan de confe rentie kan geschieden via net Evangeli- satiecentrum der Gereformeerde Ker ken. Amsterdamsestraatweg 37, te Baarn. 40 pet. zakt voor het examen Vooral nu bekend is geworden dat het voor eommige Ghanese studenten die uit Bulgarije geko men zijn technisch mogelijk is in ons land hun studie voort te zetten, is het interessant de uitslag van een in Duitsland ingesteld onderzoek naar de resultaten van buitenlandse stu denten te bezien. Uit dit onder zoek is gebleken dat van de studenten uit landen in ontwik keling, die universiteiten technische hogescholen in de bondsrepubliek bezoeken, onge veer 40 procent zakt voor de examens. De Duitse universiteiten zijn er intus sen toe overgegaan zogenaamde studie colleges op te richten en hebben een be paalde kennis van de landstaal voor waarde voor toelating tot de universi taire studij gemaakt. Een andere oorzaak voor het falen van velen houdt rechtstreeks verband met het Duitse universitaire systeem van grote academische vrijheid, weinig ten tamens en het ontbreken van nauwkeu rige voorschriften omtrent de studlestof. Vele jonge, buitenlandse studenten kun nen hiermede niet overweg. Waarom blijven deze studenten niet in hun land? Is het prestig dat een stu die in het buitenland de betrokkene geeft, de grote aantrekkingskracht, on danks de taalmoeilijkheden en de hoge kosten? Voor deze vragen geeft dr. Pro- dosh Aich de volgende redenen. In de landen in ontwikkeling zijn uiteraard nog niet zoveel studentenplaatsen aan wezig ais waarnaar vraag is. De toela ting tot de universiteiten is derhalve be perkt. en in het algemeen afhankelijk van de kwaliteit van de vooropleiding (dit is dè reden waarom ze naar de bondsrepubliek komen omdat daar de toelatingseisen betrekkelijk gemakkelijk zijn). Velen van degenen die naar het bui tenland gingen, hadden aldus Aich een onvoldoende vooropleiding, waardoor zij ln het land van herkomst geen kans zouden hebben gekregen te studeren. De reden dat het resultaat van de grote toestroom een teleurstelling is, is dan ook omdat de examens in de bondsrepu bliek wel zwaar zijn, iets waar dan on voldoende rekening mee blijkt te wor den gehouden. „Antwoord aan deze tijd" kent grote waarde toe aan de eigendom, die „in de bijbel zowel verondersteld als ge sanctioneerd en beschermd wordt en steeds in verband wordt gebracht met zegen". Het verbond stelt dan, dat de eigendom staat of valt met het beschik kingsrecht. Door vergemeenschappelij- king (socialisme) wordt dit recht aan getast, maar ook door relativeringsbe grippen van de eigendom. „Er zijn zelfs christenen, die de eigendom relativeren met de opmerking, dat de mens „slechts" rentmeester is. Ongetwijfeld is dit een goedbedoelde poging om de absoluutheid van de eigendom te beper ken. maar daarmee wordt, zij het vaak onbedoeld, twijfel gewekt aangaande de beschikkingsmacht", aldus „Patrimo nium", dat van oordeel is dat bezitsvor ming moet beginnen met het wegnemen van de belemmeringen. Dan moet eerst de bestrijding van de eigendom ophou den, die niet alleen geschiedt door het socialisme, maar ook door overheids- wetten (belastingen, huren, pacht enz.). Eén bijbeltekst Gezonde bezitsvorming is volgens het verbond ook niet te bereiken door „een zijdige kunstmaatregelen als bedrijfs- spaarregelingen, winstdeling enz. Orr de vraag te beantwoorden van hoe het dan wel moet, haalt „Patrimonium" het veertiende vers uit 2 Corinthiërs 12 aan: „Want immers kinderen behoren niet voor hun ouders te sparen, maar ouders voor hun kinderen". Geleerden, die de spaarmotieven hebben onderzocht, von den één spaarmotief dat krachtiger werkt dan de andere en dat is het „sparen voor de kinderen". „Als dit gebeurt dan gaan bevol kingsvermeerdering en investering parallel. Hoe één eenvoudige bijbel tekst gehele moderne problemen kan oplossen!" zo jubelt „Patrimonium". En dat dit niet naar de mate van de mogelijkheden gebeurt wijt het ver bond aan „de systematische bestrij ding van de eigendom via belasting, inflatie, subsidiepolitiek, woningpoli- tiek, lonen, prijzen, p.b.o., wieg-tot- het-graf-verzorging en de vergiftiging met gedachten die de eigendom be strijden of ondermijnen". Vicieuze cirkel Met betrekking tot de subsidiepolitiek wijst „Patrimonium" een vicieuze cir kel aan: deze vorm van wederzijdse steun is niet een bewijs van gemeen schapszin. maar van gebrek aan ge meenschapszin, omdat de hulp niet vrij willig wordt gegeven, maar via de be lasting en dus onder dwang. De daar door verhoogde belastingen verminde ren de mogelijkheden tot vrijwillig ge ven, hetgeen dan weer moet leiden tot verdere subsidie. „De steeds verder gaande subsidië ring vermindert de persoonlijke verant woordelijkheid en de gemeenschapszin. Ook tasten de subsidies de zelfstandig heid van verschillende levenskringen die daardoor dan afhankelijk van de staat worden", aldus het program, dat ook de sociale verzorging te ver vindt gaan. „Het hoge welvaartspeil en de toene mende staatsverzorging verminderen de waakzaamheid, de activiteit, de verant woordelijkheid en verlagen de moraal. De verzorging van de wieg tot het graf werkt in dit opzich^ even schadelijk als gebrek. Volledige zekerheid leidt door verslapping, verveling en verval van verantwoordelijkheid tot sensatiezucht, goklust, gebruik van verdovende midde- '•n, misdaad. Verdeling door de staat idermijnt de eigendom en daarmee „streven en sparen", zo concludeert het verbond, dat ook in christelijke kringen een streven meent waar te nemen om maatschappelijke verbetering parallel te laten lopen met staatsverzorging. ,In deze eeuw heeft de meerderheid van ons volk een hogere welvaart dan de rijken uit vroeger eeuwen. Daar om behoort niet een steeds groter deel van het volk onder staatsverzorging ge bracht te worden, maar een steeds klei ner deel. Dit zou bereikt kunnen worden door de grens van de sociale verzeke ringen niet meer te verhogen, zodat bij stijging der welvaart steeds meer per sonen tot zelfverzorging komen. Dit kan ook door verzekering geschieden, maar een belangrijk eigen risico is daarbij gewenst voor een juiste verdeling van lasten, tot verboging van verantwoorde lijkheid. ter vermindering van misbruik ter verlaging van kosten". Beroepingswerk NED. HERV. KERK Béroepen te Groningen (vac. J. Matzer an Bloois): dr. L. van Hartingsveld. te Maassluis. uigenomen naar Woerden: J. J. Poot, Autobiografieën zijn vaak buitengemeen boeiend. AU zij goed zijn opgezet vormen zij meer dan een opsomming van feiten en data, maar zijn zij als het ware geschreven zelfportretten. Het is op zichzelf al een prestatie zoveel afstand van zichzelfvan eigen persoon en eigen werk te kunnen nemen, dat iemand door over zichzelf te schrijven de algemene facetten van een tijdperk, van een bepaalde gebeurtenis, weet te belichten, zodat de lezer de grotere verbanden ziet en iets gaat begrijpen van een geestelijke achtergrond. Neem nu een man als Paulus. Op diverse punten in zijn brieven heeft hij het over zichzelf, j Soms is het een zelfverdediging tegen misverstanden en aan- tijgingen, soms is het ook een direct getuigenis. Paulus verzwijgt niets. „Ik heb de gemeente Gods bovenmate ver volgd en getracht haar uit te roeien", zegt hij in Galaten één. En dan volgt daarop het aangrijpende verhaal over de wijze, waarop Christus hem radicaal heeft veranderd. Hij begint met een conclusie: het Evangelie van Christus is niet naar de mens. Dat woord blijft haken in onze gedachten. Paulus zegt het zonder omwegen of restricties: er is geen directe weg tussen onze menselijke zelfverzekerdheid of zelfvoldaanheid en de aanvaarding van Christus als onze levensvernieuwer. Dat is een eerste lesdie wij elke dag zullen moeten leren! U rust echt uit op een DRAKACEL matras Bedankt voor Oud-Beijcrland: J. Jon- gerden, te Bruchem-Kerkwijk. GEREF. KERKEN Beroepen te De Bilt (vac. H". A. L. v. d. Linden): F. van Zuthem. te Enumatil. Aangenomen naar Stad aan 't Haring vliet: II. de Valk, te Katwijk a. d. Rijn; naar Groningen-Z (4e pred.pl.): G. Veeneman, te Amersfoort: naar Gronin gen-Z (vac. A. Wijngaarden): R. J. Beukema, te Ermelo. Benoemd tot pred. v. h. Geref. bejaar dencentrum te Hengelo-O.: J. v. d. Leek, a.s. em. pred. te Kapelle-Bieze- linge. Beroepbaar: R. Fernhoul. Vespucci- straat 116, Amsterdam-W.: C. Houtman) Oranje Nassaulaan 15, te Zwolle. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Haamstede-Kerkwerve: N. Brandsma, te Nieuw-Am sterdam en H. U. Westerterp, te Midwolda (Old.). UNIE VAN BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen naar Deventer (vac. E. J. Huizing): B. Posthumus, te Rotterdam-Z. In Pretoria is opnieuw de zaak slixsing nu in hoger beroep tegen prof dr. Albert Geyser begonnen. Hij werd indertijd door studenten bij de kerkelijke leiding van de Nederduits Hervormde Kerk aan geklaagd wegens ketterijen. Na een langdurig proces dat in geslo ten zitting werd gehouden werd prof. Geyser ontzet uit zijn ambt in deze kerk. Deze theoloog heeft hoger beroep aangetekend, omdat hij van oordeel is dat de werkelijke achtergrond van het proces was dat hij het niet eens is met de rassenpolitiek van zijn kerk. De Nederlandse hoogleraar prof. dr. P. A. van Stempvoort is naar Zuid-Afrika vertrokken om als belangrijkste getuige in dit nieuwe proces op te treden. In zijn beroep tekende de hoogleraar Geyser verzet aan tegen de uitspraak, omdat de commissie die over hem oordeelde naar zijn mening „vooringe nomen en vijandelijk" was. Tijdens de eerste zitting heeft zijn advocaat reeds verklaard dat pas toen prof. Geyser publiceerde dat de houding van zijn kerk ten opzichte van het rassenvraag stuk niet bijbels was, het tot een pro ces is gekomen. Ketters Hoewel hem oorspronkelijk verschil lende ketterijen ten laste werden ge legd, bleef er tijdens het proces slechts één over. De uitleg van deze theoloog van een hoofdstuk uit de brief van Paulus aaft de Philippenzen werd „ket ters" geoordeeld. Dat was voldoende om hem uit zijn ambt te ontzetten. Nog voor de theologische faculteit een be- Even pauze in het nieuwe proces tegen prof. dr. A. Geyser (links), de Zuidafrikaanse hoogleraar die van ketterijen werd beschuldigd. Onder het genot van een pijp wordt de gang van zaken be sproken met prof. dr. P. A. van Stempvoort (rechts). kon nemen, aanvaardde de hoogleraar een benoeming aan de the ologische faculteit van de universiteit van Witwatersrand te Johannesburg. Prof. Van Stempvoort vloog dezer dagen naar Zuid-Afrika om voor prof. Geyser te getuigen. Hij heeft een spe ciale studie gemaakt van het strijd punt. Prof. Geyser heeft uit Philippen- ze 2:5—11 namelijk de conclusie ge trokken dat God de Zoon staat onder God de Vader. Volgens de beschuldi ging zou dit in strijd zijn met de tra ditionele leer van de drie-eenheid. Men verwacht in Zuid-Afrika dat deze nieuwe rechtzaak enkele weken zal duren. Zal kardinaal Mindszenty deze week naar Rome vertrekken? Er gaan op nieuw geruchten dat hij van de Hon gaarse regering toestemming verkre gen zou hebben om de Amerikaanse le gatie. waar hij reeds jaren als banne ling leeft te verlaten, mits hij naar Ro me vertrekt. Het' bericht zou afkomstig zijn uit Washington en werd door het Italiaanse persbureau Ansa verspreid. „Welinge lichte zegslieden", zoals ze in een der gelijk geval heten, zouden het bericht ontvangen hebben uit zowel Boedapest als Wenen. Van de kant van het Vaticaan is reeds bekend gemaakt dat men volstrekt niets weet over een nieuwe ontwikkeling. Ook kardinaal Koenig, die Mindszenty enige; weken geleden in Hongarije bezocht en op het ogenblik een bezoek brengt aan Polen, zei dat hij van een dergelijke ont wikkeling niet op de hoogte was. Volgens de berichten uit Washington zou Mindszenty een hoge functie krij gen aan het Vaticaan. (Van een onzer verslaggevers) Zestien burgemeesters gaan in het Pinksterweekeinde met hun gezinnen samen kamperen in de Harskamper Den nen op de Veluwe. een gedeelte van hen in caravans, anderen in tenten. Initiatief nemer van dit kamp is burgemeester H Schuller van Maartensdijk, die twee maanden geleden enkele honderden col lega-burgemeesters vroeg wie onder hen kampeert. Van 33 burgemeesters kreeg hU positief antwoord, van wie zich 16 tot nu toe hebben aangemeld. Waar schijnlijk zullen zich nog enkele burge meesters aanmelden. Onder de sportieve burgervaders, die straks hun tenten zullen opzetten, zijn, de burgemeesters van Berkel en Roden rijs, Capelle aan den IJssel, Sliedrecht en Ooltgensplaat. Gisternacht is de boerderij van A. Bakers te Vlierden, gemeente Deurne, totaal afgebrand. Hel gezin, bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen, is dakloos. Verbrand zijn verder, naast de hele inboedel, 13 stuks melkvee en 9 stuks jong vee. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van de brand is onbekend. Toen wij nu weer al enkele Ja ren geleden deze „probleemru briek" openden, konden wij onmogelijk vermoeden, dat het zo'n succes zou worden. Duizenden vragen zijn gesteld én beantwoord. Ieder kreeg en krijgt persoonlijk antwoord. Wat in deze rubriek verschijnt is slechts een frac tie van de correspondentie. Waaruit dus wèl blijkt, dat deze service bijzonder op prijs wordt gesteld en In een gro te behoefte voorziet! Mét dat aJ hebben de deskundigen, aan wie at die vragen worden voorge legd, de handen vol. Bovendien moeten meer experts op hun gebied worden ingeschakeld. Dat dit extra kosten met zich brengt zal Ieder zonder meer dui delijk zijn. Vanzelfsprekend zullen wij de servi ce volledig handhaven en düs kan iede re lezer zijn problemen aan ons blij ven voorleggen. Het enire, dat wij nu vragen, is: wilt u ons in het vervolg een kleine tegemoetkoming verstrekken ln do vorm van één gulden aan post zegels, in te sluiten bij uw brief. Eén gulden per vraag en u krijgt prompt antwoord. Of het nu gaat over een kwij nende plant dan wel over een erfenis kwestie! Vraag: Hebben, wanneer man en vrouw nog in leven zijn de echtgenoten elk afzonderlijk het recht wat van hun inboedel of geld weg te geven, of geldt dit alleen, wanneer een der echtgeno ten is overleden? Antwoord: Volgens het Burgerlijk Wetboek heeft de ene echtgenoot de toestemming van de ander nodig om de woning of zaken, die tot de inboe del van de gemeenschappelijke woning behoren, weg te geven of te verkopen of op andere wijze te vervreemden of in gebruik te geven. Onder inboedel wordt verstaan het huisraad en roeren de zaken, die tot de stoffering en meu bilering behoren, met uitzondering van boekerijen en verzamelineen van kunst, wetenschap of geschiedkunde. Bovendien is toestemming van de an der nodig voor giften, met uitzondering van de gebruikelijke, niet bovenmati- f;e, voor overeenkomsten van borgstel- ing of verbintenissen als hoofdelijk medeschuldenaar, buiten de uitoefening van beroep of bedrijf. Bovendien bestaat de bepaling dat de goederen, die tot de wettelijke ge meenschap behoren onder het bestuur staan van de echtgenoot, van wiens zij de zij in de gemeenschap zijn geko men, tenzij anders is overeengekomen. Is een der echtgenoten overleden, dan kan de andere echtgenoot beschikken over de goederen, die hem persoonlijk toebehoren, dus niet over de goederen, die nog tot de onverdeelde gemeen schap behoren. Over die goederen kan hij pas beschikken mits zij hem bij de boedelscheiding zijn toegewezen. Als echtgenoten namelijk in gemeen schap van goederen waren gehuwd, dan vererft de gemeenschap op de langstle vende ouder en de kinderen; zijn een geen kinderen of voorkinderen, dan erft de langstlevende bij gebreke van testament, de gehele nalatenschap. Vraag: We kochten een bewoond huis met 100 pet. hypotheek plus kosten koopakte. Wij zijn werknemer en be talen loonbelasting. Is hier reden voor belastingaftrek? Op welke manier kun nen wij dat in orde krijgen. Antwoord: Het bezit van een eigen huis zal u waarschijnlijk in de in komstenbelasting brengen, omdat de huurwaarde of de huuropbrengst als be lastbaar inkomen geldt U ls dus verplicht een aangifteformu lier voor de IB in te dienen. Hierbij mag u de koopsom en de aankoopsom van het huis niet aftrekken. De zake lijke kosten van het huis mag u aftrek ken. Dit zijn verzekeringspremies van het huis (dus niet die van de inboedel), onderhoudskosten, vaste lasten (straat- Brieven, die niet voorzien zijn van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. belasting, rioolbelasting e.d. maar nlr personele belasting), rente van hypi theekschuld en de afschrijving van 1 pet van de huur. Kosten van ondei houd van het huis zijn aftrekbaar, kos ten van verandering en verbeterini niet. Vraag: Als men zijn rijbewijs ln eei Daf haalt, is het dan ook mogelijk, dr men met dit rijbewijs in een anderi auto rijdt? Volgens mij niet, want dar. moet men toch schakelen? ,-Antyv.(>ord: Er bestaat geen afzonder lijk rijbewijs, dat alleen voor een Dal geldt. Alleen mag men slechts het rij examen in een Daf afleggen, als men kan aantonen, dat men zelf een Dal bezit, of er een in bestelling heeft Heeft men eenmaal het rijbewijs ver kregen. dan kan men hiermede in el ke auto rijden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2