Hillman-kabouter „onthuld" VALU AS was sterker dan SPORTCENTRUM: 0-3 NCWB op weg naar reorganisatie Met veel moeite won DES van Odulphus Hoekse Boys verloor van Koudekerk: 3-6 Aandelen in april hoger IN DE EREDIVISIE VOLLEYBAL Botwimiik ziek LSB-kampioenschap Portugal Europees kampioen rolhockey Boog en Ivens aan de leiding Blijft Batswingers ereklasser? Twee wereldrecords voor Hongaar Veres Het Oosten een punt voor op RDG en J. Blankenaar Van Gelder niet bang Tilburgers kwamen twee maal gelijk Franse staatslening Hogere winst Hoeks Sterke winststijging Holl. Constructie Ned. Electrolasch optimistisch Dividendvoorstellen nieuwe leidse courant 11 MAANDAG 6 MEI IC Van de zes teams, die in de eredivisie nog op de elfde plaats konden eindigen en dan degradatiewedstrij den moeten spelen is er zaterdag maar één afge vallen: Valuas uit Venlo, dat in de Woerdense veiling hal Sportcentrum uit Hilversum met niet minder dan 0-3 versloeg en de Hilversummers daardoor op de ranglijst passeerden. De Venloënaren maakten de sprong van de achtste naar de vijfde plaats en zijn daarmede op slag het hoogst geklasseerde niet-weste- lijke team geworden. Een indrukwekkende prestatie, temeer omdat Valuas nog maar moeilijk in te halen is nu het twee of drie wedstrijden minder heeft gespeeld dan de ploegen, die het achter zich heeft gelaten. Er blijven derhalve nog vijf ploegen over, die mogelijk op de elfde plaats kunnen eindigen: het zijn Oranje Nassau, Kweekschool, Valbovol, Odulphus en Reva. De strijd blijft dus tot het ein de toe spannend. behaalde dus twee uit tWee en moet der. Valuas versloeg niet alleen Sportcen trum met 03, maar ook Cito uit Zeist en wel met dezelfde cijfers. De Zeister. naren zijn nu dragers van de rode lan taarn geworden, want SUES boekte een even verrassede als fraaie 30 zege op landskampioen Reva, dat op 13 april de Assenaren nog met 30 versloeg. Odulphus zakte weer een plaats, door de 23 nederlaag die het tegen DES leed. Het was een eervolle nederlaag, dooh het helpt zo weinig. Gelukkig echter voor de Tilburgenaren. dat ook Reva verloor; an ders had het erg donker uitgezien voor de zaterdag zo pittig spelende ploeg uit Tilburg. Fraai was de zege, die Kweekschool op Valbovol boekte. De ploeg uit Deventer is daardoor twee plaatsen gestegen, ter wijl Valbovol twee plaatsen zakte. Beide teams zijn echter nog niet veilig. Oranje Nassau heeft in Woerden goed partij tegen SOS uit Utrecht gegeven. Het nam een 02 voorsprong, doch de laatste drie sets waren voor de Utrechte naren, zodat de Groningers ten slotte nog verloren en één plaats op de ranglijst zakten, terwijl SOS vierde bleef. Bovenaan zou het nog wel eens span nend kunnen worden. Koploper AMVJ moet DES nog ontvangen en in Rotterdam tegen Libaon spelen. DES moet thuis nog tegen Libanon binnen de lijnen, zodat re- keing houdende met de twee verliespun. ten, die AMVJ heeft gekrege, nog wel een en ander aan de kop kan veranderen, al geloven we dat miet Hoofdklasse In verband met de herdenkingsplech tigheden werden zaterdag geen wed strijden vastgesteld. Eerder in de week trok Voorburg naar Den Helder. Het keerde met een royale overwinning te- rug. Kampioen US speelde de laatste wedstrijd in Alkmaar tegen Octopus. De kampioenen stonden zelfs geen set af. Bij de dames kwam RVC nog wat vas ter op de tweede plaats door ZVC met lege handen naar Rotterdam terug sturen. Promotie-degradatie. Voor de kam pioenen van de Overgangsklassen en voor de ploeg die degradatiewedstrijden zal moeten spelen, zijn in de Hoofdklas se twee plaatsen beschikbaar. De strijd hierom ontbrandde de afgelopen week ook bij de heren. VHH (Amsterdam) en De Molenwiek (Zaandam) beten het spit at Na een spannende strijd zegevierde VHH en deelde dus de eerste klap uiit. een daalder waard. De dames vervolgden om twee plaat sen. Valbovol, dat eerder DES versloeg, trok naar HBC (Heemstede) en wist ook deze concurrente een nederlaag toe te brengen. De jonge ploeg uit Woerden halve als een ernstige gegadigde voor promotie worden aangemerkt. DES ont ving zaterdag HBC en wist met overtui gende cijfers de Heemsteedse ploeg de baas te blijven. Het handhaaft dus zijn aanspraken op promotie. Daartegenover moet HBC reeds als uitgeschakeld wor den beschouwd. Het wachten is nu op de degradatiekandidaat, die óf Blokkeer óf Die Raeckse zal heten. Overgangsklasse Niet minder dan drie ploegen kwamen in de afgelopen week niet, of niet vol ledig, binnen de lijnen. Men zou geneigd zijn op te meiken, dat de interesse niet meer zo groot is. Dat kan echter niet het geval zijn bij Libanon 2. Deze heren- ploeg heeft een prachtige kans op het veroveren van de titel, maar kwam niet op tegen VVS 2. Daarna, tegen Punch, was Libanon 2 er wel en dat betekende voor Punch een nederlaag en bijna prak tisch zeker het spelen van de degrada tiewedstrijden. Concordia 2 is nog niet veilig. Het verloor van WS 1. De twee verliespunten; die Libanon 2 wel zal krijgen, inspireerden concurrent KVC niet in die mate. dat de Katwijkse ploeg in twee wedstrijden tot de volle winst kwam. Wel versloeg KVC Delta maar het kwam daarna, bij Syrèna, niet ver der dan een gelijk spel. Het was zelfs bijna een nederlaag geworden. Syrèna veroverde met sterk spel de eerste twee 6ets, maar zakte daarna terug. WS 2 en SVL 2 bleven in de laagste regionen, on danks het fe"it dat SVL 2 tot een ver rassend gelijk spel tegen Delta wist te komen. Bij de dames nestelde PVC zich stevi ger op de tweede plaats door De Kan- 1 De 17e partij om het wereldkampioen- I schap schaken tussen Milhail Botwinnik - en TlgTan Petrosjan is verschoven naar - vanavond in verband met ziekte van 1 Mikhail Botwinnik. Petrosjan heeft de t leiding met S'AIA. In de wedstrijden om het kamploen- I schap van de Leidse Schaakbond is nog I weinig vooruitgang te bespeuren, vooral door de afwezigheid van R. D. Westra, die nog steeds in Engeland verblijft. In de eerste klas-groep boekte S. Boels- ma twee nederlagen, n.L tegen W. G i Demmendal, en in zijn afgebroken partij tegen Th. Piket. Laatstgenoemde heeft I na dit resultaat de leiding met 2 uit 2. gevolgd door W. G. Demmendal met 2 uit 3, p. J. Preenen met 1 uit 2 en S. Boelsma met 0 uit 3. In afdeling 2A zijn W. M. Rosdorff en A. Geyer gezamenlijk op de bovensta plaats geëindigd na overwinningen op resp. J. van Harten en J. Pajcin, die In alle drie de ronden verstek liet gaan. j Stand: 1 en 2 A. Geyer en W. M. Rosdorff elk 2>£ pt; 3 J. van Harten 1 pt; 4 J. Pajcin 0 pt. Geyer en Rosdorff moeten nu twee beslissingspartijen spelen, waar van de eerste reeds in remise is geëin digd. In de finale 2B won W. D. Wickes van G. P. Sluyts en hij bereikte daarmee do eerste plaats met drie overwinningen. Hij zal nu met Geyer of Rosdorff moeten spelen om het kampioenschap van de lWDe^eindstand in 2B werd: 1 W. D. Wie bes 3 pt; 2 en 3 Th. P. v. d. Berg en G. P. Sluyts 1% pt; 4 S. Wels 0 pt Nederland derde Portugal is zaterdag in Oporto Eur. kampioen rolhockey geworden. In de be slissende wedstrijd zegevierden de Por- tugezen met 20 over het eveneens nog 1 ongeslagen Spanje. De Ned. ploeg le verde een goede prestatie door als derde te eindigen. In de laatste wedstrijd won nen onze landgenoten met 20 van Italië. De eindstand luidt als volgt: 1. Portugal 16 pt 59— 6 2. Spanje 14 pt 29— 6 3. Nederland 10 pt 17—16 4. Zwitserland 9 pt 21—19 5. Italië 7 pt 2&—19 6. Engeland 7 pt 16—23 7. Duitsland 6 pt 13—27 8. België 3 pt 9—45 9. Frankryk 0 pt 3—34 Voetbal Hongarije heeft zaterdag te Boedapest de eerste van de twee wed strijden tegen Zweden voor het Voor- j Olympisch voetbaltoernooi met 40 ge wonnen. Alle doelpunten werden na rust I gescoord. Om Zilveren Dambord Na de vierde ronde in het HDCODB- toernooi hebben Boog en Ivens kans ge zien de leiding te nemen. Met nog vijf ronden voor de boeg zegt dit natuurlijk nog niets, maar er is een beetje tekening in de strijd gekomen. De uitslagen 'waren: P. Scheeres—G. Tinga afgebr.; P. VeenA. J. Ivens 02; J. de Koning—F. H. Boog 0—2; B. Tims A. Langbroek 11; P. C. J. van Zonne veld—R. Singer ling IJl. Stand: Boog en Ivens elk 6 (4), Lang broek en Van Zonneveld elk 5(4), Sin- gerling 4(4), Tinga 3(3), Tims en Veen elk 3(4), De Koning 2(4) en Scheeres 1 (3). De tweede ronde van het Haagse huis- dammerskampioenschap leverde de vol gende resultaten op: R. Luyk—H. L. Si mons jr. 2—0, H. L. Simnos—T. Jonk man 20, E. J. AdemaM. Karsdorp 02, J. MantizaanJ. v. d. Starre 20, Karsdorp leidt met 4(2). geroes te verslaan. ZVC 2 kwam niet op tegen OVC, hetgeen, behalve een fikse boete, twee winstpunten kost. Promotie-degradatie. Ook hier zijn de heren gestart. Juliana (Rotterdam) deed dit indrukwekkend door eerst MVC (Gouda) te verslaan en later in 'Delft tegen Sigi gelijk te spelen. Daarentegen begon de Leidse kampioen, SVL 4, wel heel sleoht door te laat voor de eerste wedstrijd tegen Sigi te verschijnen. La ter kwam het bericht, dat SVL 4 zich uit deze nacompetitie terugtrok. Bij de dames vervolgden TNO en SVC de strijd. Zij deelden tegen elkaar de eer en de punten. TAFELTENNIS n r\ Hoewel de compe- "Ltitieleider voor zater dag geen programma had vastgesteld voor de promotlecompeU- tie, werd op verzoek AMVJ 2Batswln. Rv gers toch gespeeld. Door een royale 61 heeft Batswingers de TaTT" - a dansen op behoud van het ereklasse schap belangrijk ver- beterd, want met 4 uit 2 staat de Haagse ploeg er bijzonder goed voor. Klein speelde ditmaal bijzonder sterk, want de twee partijen die hij tegen AMVJ's beste spelers speelde, wist hij te winnen. Zowel Claéssens als de sterke Goudsmit moesten het onderspit delven. Bouwens won eveneens tweemaal en wel van Claessens en d'Haens. D'Haens ver loor eveneens nog van Hoefnagel, die op zijn beurt het enige verliespunt leed te gen Goudsmit. De resterende drie par tijen werden niet meer gespeeld. De stand in deze promotie-degradatiêcom- petitie, waarbij alle teams elkaar één keer ontmoeten is thans: Batswingers 2 2 0 0 4 Eendracht 1 0 1 0 1 Maasbree 1 0 1 0 1 AMVJ 2 1 0 0 1 0 SVE 1 0 0 1 0 GEWICHTHEFFEN De Hongaarse gewichtheffer Gyozo Ve res verbeterde in Boedapest twee we reldrecords in de zwaarmiddengewlcht- klasse. Bij het drukken kwam Veres tot 16C kg, dat is 2,5 kg meer dan het oude record, dat met 157.5 kg reeds op zijn naam stond. In de 'drie Olympische oefeningen kwam hij tot een fantastisch totaal van 475 kg (160, 135, 180). Het oude record stond met 465 kg (155, 132.5, 177.5) even eens op zijn naam. Polsstokhoog Pentti Nikula (Fin land) heeft in Helsinki het Eur. record polsstokhoogspringen verbeterd en bracht op 5.00 meter. Het oude record stond met 4,94 meter reeds op zijn naam. Nikula's pogingen om het wereldrecord, dat de Amerikaan Pennel dinsdag met 5,04 meter vestigde te verbeteren, mis lukten. De Finse gymnastiekleraar gooi de de lat, die op 5,05 meter was gelegd, drie maal af. Spannend slot Ned. clubdamtitel Het Haagse RDG behield zaterdag nog een kans op de na tionale clubdam- titel door in Utrecht met 812 van UDG te winnen. Het zag er aanvankelük niet naar uit, want RDG keek al spoedig te gen een 40 achter stand aan. Het wa ren in het bijzonder de staartborden die er voor zorgden dat RDG met een over- winning huiswaarts kon keren. De belangrijke ontmoeting tussen Joseph Blankenaar en Het Oosten ein digde in 1010, zodat de Rotterdammers met een punt meer tegen UDG in de laatste ronde spelen. De uitslagen waren UDGRDG- J. M Bom-Ch. Mulder 11, W. E. A. van Beek- H. F. J Kinnegen 02, M. L. Vos-F. C H. Iveris 11, J. Bontrop-Ph J Ham 0—2, H Hessel-J. F H. van Mili 2—0, A. v. d. Voorst-R v.' d. Klift 20. C P A de Kruyff-F. v Rennes 2—0, C. Berk hof-P M. van Oosten 02, C. H. Ruiten- Beek-J Tim 02, J. v. d. Haar-G. J Bijlsma 02 Totaal 812. De overige uitslagen waren: Gez. Sa- menzijn-ADC 128; DGZ-Excelsior 15.5 De stand luit:. Het Oosten (R'dam) 10: RDG (Den Haag) en J. Blankenaar (A'dam) elk 9; Gez. Samenzijn (A'dam) 6; UDG (Utrecht) 5; DGZ (Groningen» 4; Excelsior (Den Bosch) 3 en ADC (Almelo) 2. De laatste ronde wordt 23 mei in A'dam gespeeld. (Van een onzer verslag gevers) Door enkele linten los te knopen en een laken te ver wijderen heeft de Britse ambassadeur in Nederland. Sir Andrew Nobel, in kas teel Oud-Wassenaar giste ren de jongste telg in de Hillman-familie, de Hill- man-„Imp" (kabouter) „onthuld". merken van de Imp is dan Op dezelfde dag werd in ook dat hij bijzonder vast op 150 andere landen de nieuwe de weg ligt. baby-auto geïntroduceerd en Behalve het gebruik van opende prins Philip in het aluminium-aliiages valt bij Schotse Linwood de fabriek, de kleine Hillman het geheel waar inmiddels een begin is nieuwe acceleratie-systeem gemaakt met de produktie op. Wordt de druk van de van de Imp, een auto waar- voet op het gaspedaal nor- mee de Rootes-groep wil maal door een stang of een gaan deelnemen in de felle kabel overgebracht naar de concurrentiestrijd tussen de smoorklep, bij de Imp wordt 8000 km moet olie worden ververst. De vering van de Imp be staat uit onafhankelijke spi raalveren met telescopische schokbrekers. De wagen die in september kan worden geleverd, biedt plaats aan vier personen, maar passagiers op de achter bank zullen niet al te lange benen moeten hebben om een ruime zitplaats te vinden. Vooral wanneer de voorstoe- len naar achteren zijn gescho ven, blijft voor de achterzit- ters slechts beperkte been ruimte over. Ook de bagageruimte (voor en achter de achterbank) is. bescheiden. Dit komt om. om dat vóór zowel de benzine tank (27 liter) als het reserve wiel is gemonteerd, Hirebij moet echter worden aanegtekend, dat aanzienlijk meer ruimte ontstaat als men de hchterbank naar voren klapt. Toegang tot deze ruim te biedt de achterruit, die kan worden opengeklapt. Enige technische gegevens: motor: vier-cilinder kopklep- per met lichtmetalen cilin- derblok, boring x slag 68 x 60.375 mm, compressiever- houding 10 op 1; overbrenging: vier versnel lingen vooruit, volledig ge synchroniseerd; maten: totale lengte 3.531 m., breede 1.530 m. en hoogte 1.384 m. Draaicinkel 9.296 gewicht: 674 kg. tot 6 mille-wagens". prijs van de nieuwe Hillman- kabouter is namelijk ƒ5690 inclusief accessoires als ka chel en twee ruitensproeiers. De ontwerpers van de Imp, die bijzonder elegant van lijn is, hebben bü de vervaardi- hiervoor luchtdruk in een ge sloten buis gebruikt. Wanneer op het gaspedaal wordt ge drukt. wordt luchtdruk toe gevoegd aan de buis, welke druk een membraam beïn vloedt dat het carburatie- mechanisme beweegt. Voor ging van dit nieuwe Britse deel hiervan is dat de auto al produkt veel gebruik gemaakt op de minste beweging van van aluminium-aliiages voor het gaspedaal direct reageert alle belangrijke gietstukken En dat reageren doet de met inbegrip van de motor Imp fel. De 875 cc. (gekantel- (de eerste aluminium-motor de) motor (die 42 pk bruto die door een Britse fabriek levert bij 5000 omw./min.) wordt geproduceerd) en de stelt de bestuurder in staat transmissie. Dit heeft de ont- bijzonder snel op te trekken, werpers in staat gesteld een eenvoudig en ruimtebespa- rend ontwerp voor montage van de motor achterin aan te houden en tezelfder tijd een goede gewichtsverdeling te bereiken. Eén van de ken- tot een maximum-snelheid van ruim 125 km per uur. Volgens de fabriek is 't brand stofverbruik gering: bij kruis snelheid 1 liter op 15 a 16 km. Smeerpunten bezit de wagen niet en slechts om de De Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen zijn niet bang voor het gevecht in de papierindustrie, maar er zal hard moeten worden aangepakt. Door de grote druk van buiten kan men zich niet permitteren om niet te investeren. De overwegende positie in krantenpapier is weloverwogen prijsgegeven, doch men moet zich niet de illusie maken dat Van Gelder evenveel ton papier als met krantenpapier gemoeid is, in andere produkten af te zetten. De samenwer king met Berghuizer geeft reeds veel genoegen. De afzetmogelijkheden voor ponskaartencarton tezamen met Crown Zellerbach worden gunstig aangeslagen. Hiervoor moet Van Gelder nog f 3 mil joen op tafel leggen. Te Apeldoorn is het eerste deel van een produktie-eenheid in gebruik genomen. Hierdoor wordt de capaciteit 50% vergroot. De moeilijkhe den te Velzen zijn nog niet achter de rug. Door de stroomversnelling van loonsverhogingen zonder dat de prijzen mochten worden verhoogd, bleef aan tasting van winstmarges niet uit. Bataafsohe Aanneming Mij. v'.h. fa. J. van der Wal en Zoon stelt 15 (15)% divi dend voor. De Tilburgsc volleyballers van eredivisie, hoofd- en overgangsklasse zijn voor het spelen van hun wedstrijden aangewezen op een sport- en to neelzaal van een opleidingsinstituut voor fraters in Goirle, een vijftal kilo meters ten zuiden van Tilburg tegen de Belgische grens. En dus was DES zaterdagmiddag naar Goirle getrokken om Odulphus daar te bestrijden. En het is een zware strijd geworden, die DES nog lang zal heugen. De Hage naars konden maar geen vat krijgen op het spel van de Tilburgse ploeg; die eerst na 0-1 en daarna na 1-2 geljjk kwamen. De vijfde beslissende set was voor DES en daarmede werden beide punten behaald, doch toen de stand 2-2 was, had Odulphus in totaal meer punten gescoord dan de Hagenaars, waarvoor we gaarne de pittig en enthousiaste ploeg uit het Brabantse land hulde brengen DES heeft in de eerste vier sets niet alleen vier maal een 31, maar zelfs tweemaal een 8i en tweemaal een 63 achterstand moeten wegwerken. Dat is tweemaal niet gelukt, hetgeen eigenlijk nog meevalt. Het begin zag er voor de thuisclub goed uit, want binnen een kwartier had rechts, binnen Planas reeds twee treffers op ztjn naam gebracht, zodat de gastheren een eilige 2-0 voorsprong hadden. Het voorhoedespel vlotte aardig en de combinatie Lokers, Nuyen en Planas (als binnentrio) stichtte herhaaldelijk verwar ring in de verdediging van Koudekerk. Vooral Nuyen, die gewoonlijk de mid- halfplaats bezet, was een gevaarlijk mid- voor, hoewel hij geen kans zag om de 'oorsprong te vergroten. Het tempo zakte daarna en dat gaf de gasten gelegenheid wat meer voor het doel van Van Wel- zenes te komen en verdiend kwamen zij door Zweeris na een half uur op 2-1. Toen Zweeris enkele minuten later voor 2-2 zorgde keerden de kansen voor de gasten en kwam de spanning weer helemaal te rug. Lokers kreeg voor de thee nog de beste kansen om de Boys een veilige voor sprong te bezorgen, maar hij faalde jam merlijk. Overigens moet gezegd worden, dat de jeugdige doelman van de gasten voortreffelijk werk verrichtte, zodat met werd gerust. De tweede helft begon goed. maar kreeg later een rommelig karakter. De gasten kwamen na een kwartier op 2-3. maar het was de ijverige Leed Bakker, die na rust Nuyen op de midvoorplaats verving, en met een keurige voorzet Lo kers in staat stelde er 3-3 van te maken. Planas kreeg daarna een heel goede kans om de score op 4-3 voor de thuisclub te brengen, maar zijn kopbal ging juist naast het doel. Daarna kwamen de gasten het meest aan bod en de defensie van de strandbewoners werd zo lek als een zeef. Met drie treffers werd het halve dozijn door de gasten volgemaakt en voordat Doelman v. Welzenes het wist stond zijn ploeg met 6-3 achter. Jammer, dat de strijd in die periode rommelig werd, waartegen de scheidsrechter te laat op trad. Tien minuten voor het einde riep hij de beide aanvoerders bij zich en hij gaf te kennen, dat waarschuwingen niet meer werden uitgedeeld, maar dat iedere over treding met uit het veld sturen afgestraft zou worden. Gelukkig kwam het daarna zo ver niet meer, maar de aardigheid was er hierdoor toch vanaf. Het was geen best besluit van het seizoen 1962-1963 en het beste is maar om deze wedstrijd zo gauw mogelijk te vergeten. De Franse regering geeft een staatsle ning van een miljard franken uit, ren tende AV\ pet en met 15 jaar looptijd, voor consolidatie van korte schulden, vermoedelijk in de tweede helft van mei. Volgende week dinsdag wordt bekend hoeveel de spoorweg- en elektriciteits tarieven omhoog gaan om de loonsver hogingen in de kolenmijnen en bij de gas. en elektriciteitsdiensten goed te maken. „De reorganisatie van de Ned. Chr. Wandelsportbond is begonnen. De NCWB Is de kinderschoenen ontgroeid en krijgt de allure van een grote organisatie. De positie van de afdelingsbesturen is on voldoende geregeld. Na deze jaarverga dering gaan we voort naar een buiten gewone alg. vergadering, waar de reor ganisatie zal worden besproken". Deze woorden sprak NCWB-voorzitter C. H. Smaling in zijn jaarrede op de uit gestelde jaarvergadering van de Christen wandelaars, die zaterdag in Utrecht werd gehouden. „We hebben een zeer bewogen jaar achter ons, vooral door het conflict in de Ned. Chr. Sportunie", zo vervolgde de heer Smaling. We staan nu weliswaar achter het conflict, maar het zal nog wel eens ter sprake komen. Er was en er is nog verontrusting over de gang van zaken in de top van de Chr. sportbe- weging en dat was ook de oorzaak van de motie van wantrouwen, die door de afdeling Den Haag mede tegen het NCWB-bestuur was ingediend, aldus de heer Smaling. Uitvoerig stond de heer Smaling stil bU NSF en toto. Hierover blijkt volgens hem geen eenstemmigheid in Chr. Ne derland. Men laat het maar aan de Chr. sportbeweging over, hetgeen het dage lijks bestuur van de NCWB onjuist vindt. Het heeft dit punt dan ook aanhangig gemaakt bij de NCSU, omdat het een conferentie hierover met vertegenwoor digers van kerken, politieke partijen vakbeweging wenst. De NCSU staat hier echter afwijzend tegenover, bevreesd zijnde, het „kind wakker te maken". Die vrees achtte de heer Smaling ongegrond. Blijkt dat ons Chr. volksdeel dc toto af wijst, dan zal het in de beurs moeten tasten. Het is echter struisvogelpolitiek er niet over te spreken. Verkeerd begrip Over het conflict tussen de Haagse af deling plus de afdelingsvoorzitters met het dagelijks NCWB-bestuur zeide de heer Smaling, dat dit voor een groot deel het gevolg is geweest van elkaar ver keerd begrijpen. Het bleek namelijk, dat het dagelijks NCWB-bestuur het voor 95 pet. met de afdeling Den Haag eens is. We moeten echter oppassen de zaak van de Chr. sportbeweging niet te over trekken, maar wel alom belangstelling wekken. Daarbij die^t leiding van de NCSU uit te gaan door het publiceren van studies, het beleggen van kadercur sussen, desnoods provinciegewijze. We zijn er echter niet met te zeggen, dat de Unie het maar moet doen. De Unie zijn we zelf, evenals we ook zelf de bond zijn. Voordat de heer Smaling met een prin cipieel woord zijn jaarrede besloot, merk te hij nog op, dat het dagelijks bestuur van de NCWB van oordeel is, dat het lidmaatschap van de NSF theoretisch best mogelijk zou zijn. zonder'dat dit aanvaarding van totogelden impliceert. Een gesprek hierover moet kunnen wor den gevoerd zonder in sentimentele praatjes te vervallen. Dit houdt echter niet in, dat zonder meer voor de NSF is gekozen. Een eventueel lidmaatschap moet door de gehele bond en door de gehele Unie worden gedragen. Discussies Hoewel men dacht spoedig gereed te zijn, is uitvoerig gediscussieerd, onder meer ook over een brief van de afdeling Den Haag waarin werd medegedeeld, dat deze afdeling het vertrouwen in het da gelijks bestuur teruggaf, hoewel wan trouwen ten opzichte van de NCSU blijft bestaan. Ook over het jaarverslag kwamen de tongen los, waarbij de Trefdagen, de waardering voor de Chr. dagbladpers, een ander formaat voor Op Mars en ordinatie van het wandelprogramma der meer de revue passeerden. Met de zomerkampen zal worden gestopt, indien ook dit jaar geringe belangstelling blijkt. Onderzocht zal worden of leiderscursus sen kunnen worden gecentraliseerd. De voorlichting van bestuurszijde over de NCSU achtte men te summier, terwijl men graag richtlijnen zou willen ontvam gen over de provinciale unies. Penningmeester Bout werd decharge verleend over het gevoerde financiële beleid. Hem werd telegrafisch hiervan mededeling gedaan onder dankzegging voor zijn arbeid. De begroting 1964 werd echter aangehouden en zal door een com missie, bestaande uit de heren De Haan (Amsterdam), Van Hoften (Wadenoyen) en Van Wezep (Den Haag) worden be studeerd. Het mandaat van de dagelijkse be stuursleden werd tot de buitengewone algemene vergadering verlengd. De heer G. J. Teeken (A'dam) zal tot dan dc taak van penningmeester op zich nemen. De heer J. Mulder (R'dam) werd echter afgevoerd en niet vervangen, omdat hij secretaris van de afdeling Rotterdam is geworden. stand moeten wegwerken. Dat is twee^ maal niet gelukt hetgeen eigenlijk nog meevalt. In de eerste set ging Odulphus vlot van 6tart en wist via 3—0 en 51 een goede 83 voorsprong op té bouwen. Pas daarna zagen de Hagenaars in, dat er met Odulphus niet te spotten viel. Tegen het sterk aanvallend spel van DES had Odulphus geen voldoende antwoord. De 83 werd omgebogen tot 811, doch taai verzet bracht 1314 op het score bord, waarna DES met het kleinst mo gelijke verschil won: 1315 (01). De tweede set was in feite een her haling van de eerste. Opnieuw nam Odulphus direct een voorsprong. Via 20 en 52 kwam het weer met 83 voor te staan. Nu viel de DES-verdedt ging echter weg. waardoor Odulphus tot 105 kon uitlopen Een tiime-out van DES redde de situatie. Het werd 1011. doch ook Odulphus hanteerde het wapen van de time-out waardoor het 1313 werd en nu waren het de Tilburgers. die de set uitsloegen: 1513 (1—1). In de derde set aanvankelijk weer een Tilburgse voorsprong: 30 en 63. Toen kiwam Henk van Klaveren aan de op slag. Dat hielp en snel stond het gelijk: 66, waarna een zenuwenslag begon. Wat DES ook probeerde, de Tilburgse ploeg bleek uiterst taai te zijn en wist op gelijke hoogte te blijven: 8—8, 9—9, 19—10, 11—11, 12—12, 13—13. Om beur ten scoorde de ploegen een punt, waarna DES juist dat kleine beetje meer rou tine en ervaring in de strijd wierp, waar door het opnieuw 1314 en daarna 13—15 werd (1—2) Maar Odulphus wilde zich per se niet willoos laten afslachten. Het wordt een eentonig verhaal maar het nam ook in de vierde set een voorsprong: weer 3—1 en 63. DES trachtte hierna weer in te lopen, doch de Tilburgers retourneerden iedere bal en liepen tot 104 uit. DES vroeg een time out aan; de Tilburgse coach liet zijn jorgens in het veld staan: hij had bun niets te zeggen. De time-out sorteerde succes. Op slag was de blok kade van Odulpr.us van slag en DES liep in tot 11—10. maar werd daarna een halt toegeroepen. Odulphus won onder spanning en aangemoedigd door vele supporters met 15—11 (22). De wed strijd had toen 1 uur en 10 min. geduurd. De vijfde set moest dus de beslissing brengen. Die kwsm ten gunste van DES, dat meer routine en een langere adem bleek te bezitten. De Tilburgse ploeg was leeggespeeld. Wel nam het een voorsprong: 20, doch bü de vakwisse ling stond het met 4—8 achter en heeft daarna niet meer gescoord, zodat DES in 10 min. met 415 won en daar mede een benauwde 2—3 zege had be^ haald. Hoeks Machine- en Zuurstoffabriek boekte in 1962 (1961) f3,13 (2.86) miljoen batig exploitatiesaldo, f 147.375 (108.075) dividend dochters f29360 (19.264) exploi tatie onroerende goederen. Na aftrek van f 56.890 (53.095) kantoorbehoeften enz. was de winst zonder afschrijving 3,19 (2.9) min. Voorgesteld wordt 17 (17) dividend. Naar personeelssterkte was het bedrijf vol bezet. De orderportefeuille liep iets achteruit. De directie heeft voor 1963 goede hoop. De bouw van het be drijf te Gouda werd opnieuw opgehou den, doch kan vóór midden 1963 tot de produktie bijdragen. Het algemeen be drijfsresultaat van Oxygenium was we der niet ongunstig zodat men weer op f 147.375 winsbijdrage rekent. Het gehele bedrijf in Nieuw-Guinea is aan de gou vernementsscheepswerf Konijnenburg verkocht en de koopsom is ontvangen. Het exploitatie saldo van de NV Hol- landsche Constructiewerkplaatsen was in 1962 (1961) f2,07 (1.31) miljoen, de inte restbaten f267.710 (105.594), deelnemings opbrengst f280.530 (207.622), diverse ba ten f 111.725 (105.245), tegenover f430.307 (383.198) afschrijving, f725.000 (310.000) belastingen, f 1,58 (1,2) min winst. Reeds voorgesteld is 23 (21) dividend, waar van 6% interim. De ruim gevulde order portefeuille geeft een goede bezetting voor 1963 en begint een basisbezetting te vormen voor 1964, en de directie heeft vertrouwen. De korte levertyden van walswerken heeft de directie doen be sluiten de voorraad te verminderen en de mogelijkheid zeer snel werk uit de ma- teriaalvoorraad uit te voeren blijft on verkort De Ned. Electrolasch Mij was in 1962 zeer goed van werk voorzien. Enige gro te installaties werden geleverd voor de chemische en aardolie-industrie. Het ex ploitatiesaldo was f 1,76 (vorig jaar 1,71) miljoen, interestbaten f 101.829 (106.423), diverse baten f32.670 (48.245), deelne mingsbaten f24.380 (16.093), tegenover f444.213 (390.133) afschrijving en f966.030 (976.139) winst. Reeds voorgesteld is 17 (17) dividend, waarvan 6% interinm. In 1963 zijn reeds verschillende belang rijke opdrachten geboekt zodat men goe de bezetting verwacht en redelijk opti mistisch is, hoewel de weersomstandig heden de voortgang van verschillende werken hebben vertraagd. De koerswaarde van de gewone aan delen op de Amsterdamse beurs steeg volgens het Centraal bureau voor de statistiek in april in miljoenen guldens tot 32.087 (vorige maand 30.851, vorig Jaar 30.371), die van internationalen was 22.691 (v.m. 21.760), industriëlen 6349 (6075), banken 1413 (1403), scheep- en luchtvaart 698 (705), cultures 175 (175, mijnbouw en petroleum (zonder Kon! Olie) 748 (712). De gemiddelde koers was 516 (v.m. 496, v. j. 511), de beurs waarde-index met 1953 100 was 364.8 (v.m. 350,8, v.j. 365,8). Het maandgc- middelde van de beursnoteringen was 462 per beursdag, waarvan 44,4% hoger en 35,3% lager. De aandelenomzet was in miljoenen guldens 67,7 (v.m. 74,7, v.j. 49,8) in april en in de eerste4 maanden 284,4 (v.j. 273,6), de obligatie- omzet 303,8 (v.j. 328,3). Het algemeen ANP-CBS indexcijfer sloot de maand op een jaarrecord van 379,2, januari 346, eind maart 362, laagste stand 3 ja nuari 345,5, 3 mei 381,1. De 20 fondsen met de hoogste nomi nale omzet in miljoenen waren volgens de Vereeniging voor den Effectenhan del: Philips 5,5, Koninklijke 3,9, Aku 1,9, Unilever 1.8, Curagaosche Handelmü. 1,2, Hoogovens 1,1, E.M.S. 1, V.M.F., K.L.M., H.V.A., Scholten-Foxhol. Van Gelder, Kon. Ned. Papier, Zout-Ketjen, Dortsche Petroleum, Deli-Mij., H.A.L. Scheepvaart Unie, Philips c.p. en Schok- beton samen 24, en met de hoogste wer- kelyke omzet: Kon. Olie 34,8, Philips 34,7, Unilever 15,4, Aku, E.M.S., Hoog ovens, Scholten-Foxhol, Zout-Ketjen, Dortsche Petr., Bührmann, Zwanenberg- Organon, Cur. Handelmij., Dortsche Petr. pref., Kon. Ned. Papier, Van Gel der, Wereldhaven, Ned. Ford, V.M.F., Rott. Bank en Schokbeton, samen 139,7, waarvan de eerste 10 122,5. Ver. Touwfabrleken zullen 6 juni 15 (vorig jaar 15)% dividend voorstellen. Levcnsverzekerlngmü Utrecht: Op 14 mei wordt voorgesteld het dividend te verhogen tot 16 (v. j 15)%. Sfeer in 't gezin De „Nieuwe Leidseer in I

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 11