Verkoudheid Jeugd confronteren met „leerstellige" nazidom Beschieting vliegtuig van leden controlecommissie €sso] B ■a Rijk draagt 75 pet. bij in kosten zeeweringen ht een fcoafce Ky De groene minnaar Honderden 11e gerkind eren gearresteerd Uitstel van executie voor Amerikanen Oostduitser mag bij uitdaging al schieten Frol Kozlof is ernstig ziek In 1964 staan 24 bewakers van Auschwitz terecht Cafe's in Zermatt weer open Taak van geschiedenisleraar VAKANTIEREIZEN TOCH IS HET ZO! ZATERDAG 4 MEI 1963 Incident boven Laotiaanse stad i On de buurt van de Laotiaanse i stad Ponsavane zijn gistermiddag twee hefschroefvliegtuigen van i de internationale controlecom- 1 missie door onbekenden bescho ten en ernstig beschadigd. Met de twee toestellen waren vrijdag morgen de neutralistische pre mier Soevanna Phoema en zijn gevolg naar het hoofdkwartier van de communistische Pathet- Laotroepen in Khang Khay ge- vlogen. Zij zijn daar nu gestrand daar dezelfde toestellen hen naai de hoofdstad van Laos hadden moeten terugbrengen. (Advertentie) Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: In de Ver. Staten Bijna duizend negers, van wie de helft schoolkinderen, bevinden zioh in de ge vangenis na grootscheepse betogingen in de hoofdstad van Alabama. De politie maakte gisteren gebruik van honden en .gummiknuppels tegen honder den demonstranten voor rassenigelijkheid. Zij richtte brandslangen op negerkin deren, „tieners", en voerde charges uit tegen geknield biddende negers. Er wer den tweehonderd arrestaties verricht. Donderdag werden meer dan 800 neger betogers in het hartje van Birmingham in hechtenis genomen. Vrijdag wei-den twee politie-agenten en een persfotograaf door stenen getroffen toen de betoging uiteengeslagen werd. De Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, heeft verklaard, dat het blijven weigeren de negers gelijke rech ten en kansen te geven, onvermijdelijk steeds meer beroering zal verwekken. Hij achtte overigens het deelnemen van scholieren aan straatbetogingen een ge vaarlijke zaak. Gewoonlijk is de reden tot de arrestatie het deelnemen aan betogingen waarvoor geen vergunning is gegeven. Rechter Douglas van het Amerikaan se hoge gerechtshof heeft uitstel van executie verleend aan drie mannen, die vrijdag in de gaskamer van de Califor- nische San Quentin-gevangenis hadden moeten sterven. De drie mannen zijn Joseph Rosoto, John Frank Vlahovich en Donald G. Franklin, die ter dood veroordeeld zijn, wegens de moord op de eigenaar van een restaurant in 1959. Douglas zei dat het uitstel verleend was in afwachting van de.beslissing van het hoge gerechtshof in twee zaken, die reeds door het hoge tribunaal gehoord zijn. Een woordvoerder der Westduitse strijdkrachten in het grensgebied met Oost-Duitsland heeft medegedeeld dat Oostduitse grenswachten in het vervolg mogen schieten, wanneer zij worden ..uitgedaagd door burgers en uitdagen de elementen van de Bondsrepubliek". Dit staat in nieuwe, aan de grenswach ten verstrekte richtlijnen. Onder „uitdagingen" worden ver staan: het samengroepen van Westduit sers op Westduits gebied nabij de. Oost duitse grens, het spreken met een Oost duitse grenswacht, het fotograferen van een Oostduitse militair en het werpen van sigaretten over het „niemandsland" tussen beide delen van Duitsland. De wentelwieken waren, na de pre mier en zijn gevolg in Khang Khay te hebben afgezet, weer opgestegen om te trachten, het stoffelijk overschot te bergen van een Franse onderofficier die donderdag bij de brug van Ponsavane door een mijnontploffing om het leven was gekomen. Aan boord van de toe stellen. waarvan de bemanningen uit drie Fransen bestonden, bevonden zich de Canadese vertegenwoordiger in de internationale controlecommissie Brid- die, de Poolse vertegenwoordiger Marek, de Franse zaakgelastigde in Vientiane, I Michel Cadot, -*en Franse pater enl een aantal Franse militairen. Volgens onbevestigde berichten zou ook de voor zitter der controlecommissie, de Indiër Avtar Singh, zich in een der toestel len hebben bevonden. De Canadees Briddle is volgens het radiostation van de Pathet Lao, dat de schuld van de beschieting aan „reac tionairen" gaf, ernstig aan een been gewond. De andere inzittenden zouden ongedeerd zijn. Zij kunnen echter 'het geïsoleerde Ponsavane niet verlaten. Volgens een lid van de internationale controlecommissie werden de hef schroefvliegtuigen hevig beschoten toen zij zich op de grond bevonden, met af-, gezette motoren. Bij de beschieting zou den automatische wapens en mortieren zijn gebruikt. Van betrouwbare zijde in Moskou is I gisteren vernomen dat Frol Kozlof, die zoals bekend Chroesjtsjefs voprnaamste assistent is, een hersenbloeding heeft gehad. Hij zou gedeeltelijk verlamd zijn. Mocht hij volledig herstellen, zo zei men, dan zal hij toch minstens een half jaar niet kunnen werken. Kozlof, die een beschermeling van Chroesjtsjef is, werd na de uitschake ling van de „Anti-partijgroep" in 1957 volledig lid van het presidium van de Russische communistische partij. Sinds 1960 is de thans 55-jarige Kozlof lid van het partijsecretariaat. Volgend jaar begint In Frankfort, in West-Duitsland, het grootste proces te gen oorlogsmisdadigers, dat tot nu toe na de oorlog in de Bondsrepubliek is gehouden. Er zullen dan 24 voormalige bewa kers van het beruchte concentratie kamp Auschwitz, in Polen terecht staan. Onder hen bevindt zich de laat ste kampcommandant, de thans 51-jari- ge Richard Baur, die eind 1960. onder de naam „Karl Neumann" en met het beroep van arbeider bij het bosbedrijf, werd opgespoord en gearresteerd. De beide voorgangers van Baur als 'kampcommandant, Höss en Liebehen- schel, zijn na de oorlog in Polen te rechtgesteld. Meer dan 250 personen, die thans in alle delen der wereld woonachtig zijn, zullen als getuigen worden gedagvaard. Men heeft nog niet de hand kunnen leggen op de voortvluchtige voormalige kamparts dr. von Mengele. Aanwijzin gen, die tot een arrestatie van Mengele wiens dokterstitel hem is ontnomen leiden, zullen met twintigduizend mark worden beloond. Auschwitz was het grootste vernieti gingskamp der nazi's voor de door Hit- Ier beraamde „oplossing van het Jood se vraagstuk". Naar schatting twee miljoen Joden zijn er in gaskamers of op andere wij ze om het leven gebracht. „Ingetogen demonstratie" in Praag Volgens diplomatieke kringen in We nen hebben jeugdige Tsjechoslowaken, merendeels studenten, tijdens de 1 mei viering in Praag in het stadscentrum een „ingetogen demonstratie" gehouden tegen de regering. Verleden jaar had den op de eerste mei in dit stadsdeel ongeveer 300 studenten een anti-com munistische demonstratie gehouden, waarbij acht studenten Werden gearres teerd. Ditmaal echter hadden geen ar restaties plaats, hoewel wel enige de monstranten door de politie werden staande gehouden en ondervraagd. De café's en restaurants in de Zwit serse stad Zermatt, die op 30 maart als gevolg van de daar heersende ty- fus-epidemie, werden gesloten, hebben vandaag hun deuren weer voor bezoe kers geopend. De hotels blijven nog gesloten, naar verwacht wordt tot half mei. Advertentie) Voor mensen die kwaliteit verlangen! £0ya\C\ulD JNDER APPOINTMENT BY TIMS ROTTERDAM GREAT BRITAIN AND IRELAND SUOMI FINLAN0 Hüüfl m mm ti VLOT DOOR EUROPA MET DEUTSCHLAND BELGIQUE BELGIË AUTOKAARTEN Unieke wegengids van Europa: 72 pagina's vol wetenswaardig heden over liefst 70.000 km van Europa's belangrijkste routes. Ideaal voor 't plannen maken! Inclusief wegenkaart van Europa en speciale routestift f 2,50 Europa-kaart apart f 1,25 Autokaarten van vele landen! Voor hen die vlot willen reizen, veel willen weten en zien. Tal van informaties op de achterkant. Handig formaat f 1,25 Nieuwste kaart van Parijs en om geving! Uw wegwijzer door deze wereldstad. Gids naar Chartres, Fontainebleau, enz. £1,25 Speciale autokaart van Nederland Met plaatsnamenregister, af standstabel, routes door steden, tips voor uitstapjes, enz. f 0.90 Vele honderden Esso dealers heb ben al deze kaarten in voorraad. - SCHWEIZ SUISSE SVIZZERA OSTERREICH Overal in West-Europa vindt U Esso stations met dit embleem. Wenst U adressen van hotels? U bent er welkom. Andere wensen? Ga er heen. De Esso dealer is speciaal op toeristen ingesteld. ITALIA vacua aaas MET ESSO BENT U BETER UIT! Desnoods hogere vergoeding Zelfstandigheid water schappen is verzekerd Eindelijk is bij de Tweede Kamer de „Bijdragenwet Deltawerken" inge diend. In het ontwerp stclletn de mi nisters van verkeer en waterstaat, fi nanciën en landbouw voor: 1. De rijksbijdrage in de kosten van anderen voor het verzwaren van zeteweringen te stellen op 75 pet. 2. De bijdrage van anderen in de Kos ten van het Rijk op 25 pet. te bepa len. De ministers menen, dat bij deze hoogte van het aandeel van het Riik voor het bouwen en versterken van men bedragen, vermeerderd met 5 per- zeeweringen buiten Zeeland, de Zuid hollandse uii Waddeneilanden geen verdere rijksbijdrage nodig zal zijn. Deze gebieden hebben een ongun stige verhouding tussen dijklengte en beschermd achterland. mogelijk opengestelde bijdrage, gere kend naar geringere financiële draag kracht te verhogen of de bijdrage van anderen (waterschappen e.d.) in die gevallen te verlagen. De zelfstandigheid der water schappen zal daarbij niet in het ge drang komen, hetgeen bij achteraf te verlenen bijdragen in tekorten wel eens het geval zou kunnen zijn. Daar, waar nog geen concentraties van wa terschappen plaats vonden, zal de rijksbijdrage niet verhoogd kunnen worden. Het wetsontwerp stelt normen van draagkracht vast. Indien in een gebied de jaarlijkse lasten voor de waterke ring meer dan 10 percent van de pacht waarde van de ongebouwde eigendom cent van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen, dan kan van de 7525 regeling worden afgeweken. De rijksbijdrage voor zwakke plaat- (Van een onzer redacteuren) Vandaag worden de doden herdacht en maandag staat onze bevrijding van het nazidom centraal. Dagen, waarop oude ren, die de opkomst van het nationaal-socialisme, zijn greep naar de macht (de tweede we reldoorlog) en daarmee zijn officiële ondergang hebben mee gemaakt, zich kunnen afvragen: Hoe lang zullen deze herdenkin gen nog hun reële betekenis houden? Want elk jaar komen er méér jongeren die geneigd zullen zijn dit totalitaire regiem als geschiedenis te beschouwen. Eenvoudig, omdat ze er niets van hebben ervaren. Deze vraag klemt temeer als daar bij moet worden vastgesteld, dat de fascistische mentaliteit in wezen van psychologische oorsprong nog laaig niet dood is, dat er vooralsnog in dit verband eigenlijk helemaal niet van ge schiedenis in >Ie zin vain „voorbij" kan worden gesproken. Men denke aan de Brit Mosley, aar de poujaidisten in Frankrijk, aan de OAS, aan afweerhou dingen van blanken in die gebieden waar blank en zwart moeten samen werken (Zuid-Af rika,)aan Duttsland- zèlf, waar ex-naxl's nog hoge functies blijken te kunnen bekleden Weliswaar komt het nieuws de laat ste tijd nog wel weer eens te hulp, als er sprake is van een<Eichmann-proces, als namen van Harsteren Rajakowitsch in dagbladkolommen staan, maar ook dit wordt weer gauw vergeten. Zeker door jongeren, die vaak exclusief voor de toekomst geporteerd zijn en het „voorbije" in vele gevallen graag w i 1- 1 e n vergeten. Aangewezen figuur De aangewezen figuur die voor he dendaagse jongeren in dit opzicht de schakel kan zijn is de geschiedenisle raar of -lerares. Gelukkig mag worden geconstateerd dat in hun milieu al ge ruime tijd dezelfde vraag leeft, die „vertaald" en toegespitst op hun vak, luidt: Hoe dienen we de totalitaire stro mingen en met name het nationaal-so cialisme als ernstige vorm daarvan op de middelbare school te behandelen? Er is zelfs op een geschiedenislerarencon- gres uitvoerig aandacht aan gewijd. Als geschiedenisleraren komt men namelijk meer en meer tot het inzicht, dat inzake de methodiek van dit vak op school nieuwe wegen zullen moeten worden bewandeld. Vrij algemeen is men in deze kring geporteerd voor het dóórnemen van de gehéle geschiedenis gedurende de eerste drie, vier leerja ren, waarbij het dus alleen gaat om fundamenten en mijlpalen, waarna de laatste twee cursusjaren besteed wor den aan het meer uitdiepen van die on derwerpen, welke van wezenlijk belang geacht kunnen worden voor de genera tie van nu. Enkele van deze kernonder- werpen zijn dan: de filosofische ont wikkeling van de laatste eeuw; libera lisme en nationalisme in de negentien de eeuw; de industriële revolutie en het sociale vraagstuk; het Jodenprobleem en totalitaire stromingen. Op welke wijze kan nu dieper worden ingegaan op de meest vérgaande tota litaire stroming het nationaal-socia lisme? Door de leer van het nazidom te accentueren aan de hand van authen tiek bronnenmateriaal. De procedure hierbij is als volgt. Alvorens het onder werp aan de orde komt wordt aan alle leerlingen van een (hogere! klas op pa pier een dertigtal geselecteerde uitspra ken uitgereikt die Kenmerkend zijn voor het nationaal-socialisme. Het zijn voornamelijk citaten uit de begintijd van het nazidom omdat toen wel zeer pregnant het „leerstellige" nationaal- socialisme is gepredikt. Authentieke citaten Die citaten moeten de leerlingen thuis bestuderen. Zo lezen ze dan van Adolf Hitler: „Het geweten is een joodse uitvinding. De tafelen van de berg Slnaï hebben hun geldigheid ver loren. Ik geloof dus in de geest van de Almachtige Schepper te handelen: door dat ik mij tegen de joden keer, strijd ik voor het werk des Heren." Ook worden ze geconfronteerd met met het volgende versje, dat voorkwam op een Duits kalenderblad in 1935: Intellekt. hinweg mit diesem Wort, I Geen van de 424 kies gerechtigden van het Italiaanse plaatsje San Morellonot liecft bij de zondag en maandag ge houden algemene verkie zingen van zijn stem recht gebruik gemaakt. Zij staan op het stand punt dat niemand van de leiders der partijen enige aandacht aan hen zal schenken. De bewo ners van het dorp moe ten het nog altijd zonder waterleiding en zonder goede verbinding met de buitenwereld stellen. I Enkele socialistische leden van het Britse La gerhuis hebben ertegen geprotesteerd dat prin ses Alexandra en Angus Ogilvy hun wittebroods weken in Spanje zullen doorbrengen. Zij vinden het betreurenswaardig dat leden van de konink lijke familie naar Span je gaan, zo kort nadat de regering-Franco door de terechtstelling van Grimau weer eens heeft laten zien, dat zij de be schaafde gedragsnormen niet wil aanvaarden. I l'Academie Frangaise, de „beschermvrouwe" van de Franse taal, heeft na ernstig beraad besloten dat een sigaret niet langer een kleine si gaar genoemd mag wor den. Zij kwam tot de volgende definitie: een kleine sigaar vervaar digd uit kerftabak gerold n-arnm'i? Hp I sen zal in dezelfde verhouding liggen, de aanpassingswerken, die een noodza kelijk gevolg van de afsluitwerken zijn, zullen ten volle door het rijk be taald worden. Voor aanpassingswerken ten behoeve van versterkingsvverken wordt de rijksbijdrage 75 percent. Hogere exploitatiekosten van water staatswerken na het tot stand komen der afsluitingswerken zullen niet voor vergoeding in aanmerking komen. De ministers vinden het noodzake lijk, dat belanghebbenden in het ach terliggende gebied van de afsluitdam- men zullen participeren in de kosten ervan. Zij zullen door dijk verkortingen of'l in fijn papier en be stemd om gerookt te worden. I Op ccn congres van het Britse genootschap voor de gezondheid heeft men een duidelijke om schrijving gegeven van I aanzienlijke besparingen krijgen, het bekende Engelse schoon voorkomen moet worden, dat bakstenen huis: het is zjj te zwaar worden belast. Voorgesteld tochtig, gehorig, onprac-1 wordt die bijdrage op 25 percent te tisch en... niet weten-1 stellen, schappelijk gebouwd. De j huizen werden dan ookj Medegedeeld wordt, dal een nieuwe de meest ongerieflijke wet op de calamiteuse polders in voor ter wereld genoemd. bereiding is. I (Advertentie) per autocar of per trein door geheel Europa; uitstekende maaltijdverzorging, geen lunch pakketten; desgewenst hotelkamers met eigen bad en toilet; matige prijzen. Vraagt programmal963.Reisbureau Groeneveld, Sotersloot 52, Rotterdam tcL112535 Drs.F. G.v.d.Poll gaf commentaar In deze dagen van bezinning op, althans herdenking van dat gene wat nu al geschiedenis is geworden: liet nationaal socia lisme, de oorlog, de gevallenen en de bevrijding, kan de vraag opkomen: Houden we dit alles onze jongeren wt'l genoeg voor? Weten ze eigenlijk wel wat er allemaal is gebeurd en zullen ze blijven beseffen dat het een haar heeft gescheeld of ecen lugubere, mensonterende, heidense ideolo gie had een einde gemaakt aan een wereldbeschaving? We hebben over dffie vraag een gesprek gehad met drs. F. G. van der Poll, geschiedenisleraar aan bet stedelijk gymnasium te Middelburg, die met de hoogste klassen er de tijd voor neemt de nazi-leer te bestuderen. Hij is, naar hij ons verzekerde, niet de enige. Mogelijk draagt bijgaand arti kel ertoe hij dat het nóg meer wordt gedaan. Want een kritisch oordeel over dit totalitaire stel sel bij de jongeren blijft nodig in een tijd dat de nawerkingen van deze leer nog iu verschei dene opzichten zijn aan te wijzen. nazidom niet een stukje Duitse gezind heid was, maar een weloverwogen, georganiseerde opstand, een anti-cul tuur tegen onze totale beschaving die in de loop der eeuwen is opgebouwd. Kritisch denken Door deze variatie op de doe-het-zelf methode leren de jongeren kritisch denken, dus ook beoordelen. Het moet duidelijk zijn dat deze methode verder reikt en dieper gaat, dan verslagen uit concentratiekamper, en verhalen over gaskamers, die in feite alleen de opper vlakkige werking van emotionele af keer kunnen veroorzaken. Daarbij moet het de docent minder interesseren wie nu Hitler was, als wel wat hij verkóndigde. Hij dient vervol gens de tweede wereldoorlog als o n- d e r d e e 1 van de nazistische greep naar de macht te zien en derhalve min der belangrijk dan het nazisme zelf, waarmee uiteraard niet gezegd wil zijn. dat de oorlogsgebeurtenissen geen aan dacht zouden verdienen. Essentieel voor het een klas confron teren met de nazileer is eigenlijk al leen het gezamenlijk nagaan hoe het kwam (en komt) dat zovele mensen tot deze leer konden (en nog kunnen) worden verleid. Daartoe zijn die authen tieke bronnen in de vorm van de eer der genoemde citaten zo belangrijk. Immers ook in eigen land heeft deze ideologie via o.m. de NSB zijn invloed gehad; in bijna 200 Nederlandse ge meenten had deze beweging in 1935 meer dan tien procent van het totaal uitgebrachte stemmen! De resultaten van deze wijze van be handeling? Moeilijk te beoordelen, ener zijds omdat de methode nog maar en kele jaren wordt toegepast niet al leen voor wat betreft het nazisme, maar ook bij andere onderwerpen uit de nieuwste geschiedenis, waar opvrij eenvoudige wijze over authentiek bron nenmateriaal kan worden beschikt. Anderzijds omdat deze methode alleen denkbaar is voor rijpere leerlingen, uit de hoogste klassen dus, die.... verdwij nen, zodat ze later in dit opzicht niet meer „getest" kunnen worden. Uit gesprekken met de jongeren die deze methode hebben ondergaan is ech ter wel gebleken dat het hun veel meer zégt, dat ze het bijzonder nuttig hebben gevonden nu ze deze en ande re onderwerpen zelfstandig hebben moeten verwerken. Deze fase uit de hedendaagse geschiedenis is voor hen gaan herléven, is meer tastbare wer kelijkheid voor hen geworden. Kortom, ze hebben er iets van kunnen pellen hoe de gehele wereldbeschaving enkele tientallen jaren geleden aan een zijden draad heeft gehangen. Een en ander betekent echter wel. dat er verscheidene lessen aan een onder werp als de nazi-leer moeten worden besteed en die zijn daarvoor op de middelbare school niet zo gemakkelijk vrij te maken onder de huidige om standigheden. Hopelijk dringen de progres sieve gedachten van de meeste geschiedenisleraren die deze tijd toch weten te vinden verder door en worden kernonderwer- pen uit de geschiedenis welke van essentieel belang geacht kunnen worden voor de jonge generatie van vandaag, zoals de kennis, nog beter: het verwèrkt hebben van totalitaire stromin gen, nog eens uitsluitend tot examenmaterie verklaard. Waarbij dan voorts mag wor den gehoopt dat de veel bespro ken en bestreden beknotting van het aantal uren geschiedenis onderwijs op de middelbare scholen géén realiteit wordt. Zijn we goed ingelicht, dan be hoeft er voor het laatste geluk kig geen grote vrees te bestaan. De nazileer is geenszins dood. het geen moge blijken uit deze foto die laat zien dat een bioscoopaankon diging van de film „Het Dagboek van Anne Frank" werd besmeurd met een hakenkruis. schem Wesen cm Intellektueller sein! Van Alfred Rosenberg lezen de scholieren: „Tot de dag van vandaag verbindt men de gedachte der z.g. men selijkheid aan een gevoel van medelij den voor alles wat ziek, zwak, gedege nereerd en verrot is. Wij, nationaal-so- cialisten echter verbinden het begrip menselijkheid met alles wat innerlijk gezond, sterk en strijdlustig is." En weer van Hitier: „Er zal een jeugd opgroeien waarvan de wereld zal schrikken. Een gewelddadige, heers zuchtige, onverschrokken, wrede jeugd wil ik. Het vrije, heerlijke roofdier moet weer uit zijn ogen bliksemen", en zovoorts. De leerlingen krijgen die citaten niet in het Nederlands, inanr in het Duits en wel in het pathologische nazi-Duits onder ogen. Niet om het hun nodeloos moeilijk te maken, maar omdat dit óók een aspect was van het negatief gerichte fenomeen dat nationaal-socia lisme heette. De bestudering van die citaten is dus huiswerk. Op school gaat de leraar vervolgens na wat de leerlingen erin ontdekt hebben. Er ontstaat dan een informatief gesprek over de kenmerken van deze politieke heilsleer, die o.m. langs de weg van ongenuanceerd den ken een heilstaat op aarde belooft; het individu onbelangrijk acht en het groepsverband verheerlijkt; de Leider een magische rol toekent; het kritische denken wil uitschakelen (want dat is overbeschaving) en daarvoor in de plaats instinct of intuïtie alsmede wil op de voorgrond plaatst en er een „bloed- en bodemtheorie" op nahoudt welke bij nadere beschouwing feitelijk volkomen onhoudbaar blijkt te zijn. De leraar treedt bij dit gesprek als coordinator op; hij „vertelt" niet, maar hij rondt af en laat de leerlingen als het ware zelf concluderen dat het o Veroorzaakte het radiohoorspel „The war of the worlds" van Wells paniek, omdat het publiek de fanta sie van de schrijver voor harde wer kelijkheid aanzag, dergelijke mis verstanden zijn geenszins nieuw, al is de uitwerking daarvan in het ver leden nimmer zó catastrofaal ge weest. Eerst lang na het verschij nen van Gulliver's Reizen schijnt bijv. pas een deel van het Engelse publiek de mening te hebben prijs gegeven dat de door reuzen en dwer gen bewoonde landen werkelijk be stonden. En van Budeus wordt verteld, dat hij zo volkomen overtuigd was van het bestaan van Thomas More's Utopia, dat hij voorstelde daar zendelingen heen te zenden. Ook de „Onderaardse reis van Klaas Klim", gefantaseerd door de Noorse letterkundige Holberg, scheen een zó sterk kenmerk van echtheid te dragen, dat het werk werd aangehaald als bewijs voor be paalde geologische opvattingen. Het grappigst zijn echter de mis verstanden die ontstaan doordat critici de bedoelingen van de schrij ver niet hebben onderkend. Klas siek is in dit opzicht de kritiek die in deel X van de Bibliothèque fran- Caise verscheen naar aanleiding van het gedicht van J. Lemairc. geti teld: Trlomphe de l'amant vert enz. enz. „Ik begrijp niet, zo klaagt de criticus, waarom de schrijver de bij naam heeft aangenomen van de groene minnaar, tenzij we de reden hiervan moeten zoeken ln de groe ne kleding die hij, volgens zijn eigen verklaring ln het gedicht placht te dragen". Enige regels verder spreekt de criticus er zijn verbazing over uit dat Lemalre (als groene minnaar) in deze dichterlijke brieven niet heeft geschroomd zich te be roemen op het feit dat hij op zeer vertrouwelijke voet heeft geleefd met prinses Margarctlia van Oosten rijk, voor wie het toch hoogst pijn lijk moet zijn geweest dat deze schrifturen in druk verschenen zijn. De critiek besluit dan met de op merking: „Hij zegt van zichzelf dat hij in Boven-Ethiopië is geboren, maar het is gemakkelijk in te zien dat dit een verzinsel ls". En dan te bedenken dat Lemalre met de „groene minnaar" niet zichzelf, maar een papegaai tot hoofdpersoon van zijn gedicht had gemaakt! Hoe weinig sommige commenta toren in het verle- den op de hoogte bleken met de be doelingen van de schrijver, demon streert het uitvoeri ge artikel van Gil bert Wagenfield, die zich uitsloofde regel voor regel aan te to nen dat de bekende „Zang van een aanzienlijk persoon" van Pope volslagen nonsens was. Het gedicht van Pope was echter een parodie op de hoogdravende onzin die de dichters van zijn tijd ln el kaar knutselden! Wagenfield blijkt, ondanks deze blunder, toch een heel wat beter criticus dan de Neder landse beoordelaars die op het eind van de vorige eeuw bijkans een stemmig de lof zongen over „Julia", een gedicht vol banaliteiten en opge schroefde onzinnigheden, onder schaterlachen bijecngcrljmd door Kloos en Verwey, bijgestaan door Jan Veth cn C.E. Duyts, met het doel de onbevoegdheid van de Ne derlandse literaire kritiek aan te to nen. Dat is hun inderdaad gelukt, want dc heren hebben zich onster felijk geblameerd. We naderen nu het thema der fal sificaties. Daarover een volgende keer! (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5