Nederland herdacht plechtig zijn doden Commentaar Weer ambassadeur in Moskou benoemd Koningin en Prins legden krans r OPDAT ZIJ NIET VERGETEN Stille stoet op de Dam- vol wijding ceremonie Nieuws in één oogopslag Soekarno eerst voet zet voor het op N.-Guinea „De Overval*' ook naar Engeland Vliegtuig neergestort in Brazilië: 35 doden Gen. Foulkes werd onwel in herdenkingsdienst Si hlit Nieuwe leidse Courant Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Kantoren Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 Giro 58936 „Stantvastigh is ghebleven mijn hert in teghenspoet" Zaterdag 4 mei 1963, 44ste jaargang Zie pagina 5 V_ Abonnementsprijzen .m. 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendienst bezorging 18 19 uur A CHTER ons zinkt de muur, ver is het peleton, en als een stem roept: vuur! zien wij alleen de zon. De zon der eeuwigheid omstraalt ons zo vol licht, dat wij, voorgoed bevrijd, aadmen met ogen dicht. De lucht is hier zo warm. dat wij, als vallend graan gevangen in Gods arm, liggen en slapen gaan. MUUS JACOBSE i Fragment uit Celbrief, in de bundel Vuur en wind; uitg. Daamen). Binnenkort is de benoeming te verwachten van mr. E. Star Bus- mann, momenteel buitengewoon en gevolgmachtigd ambassadeur te Kaïro, tot buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur te Moskou. Aldus heeft een woordvoerder van Tijdens de herdenking van de- gevallenen in de Oude Lutherse kerk te Amsterdam is de Canadese „bevrijder', generaal Foul kes, gistermiddag onwel geworden. De generaal vertoefde ma de bevrijding vaak in ons land en zou ook deze maand officieel de geallieerde oorlogsgra ven bezoeken- President Soekarno van Indonesië heeft vandaag voor het eerst voet aan wal gezet op het fel door hem begeerde land: Nieuw- Guinea, thans de provincie Irian Barat. Iedere dag vallen ge middeld 150 doden op de Europese wegen. Bezin u op dit getal, aldus de bood schap van minister Kort hals t-g.v- de internationale dag voor de verkeersvei ligheid- Mr. E. Star Busmar.n is benoemd tot ambassadeur in Moskou- Binnenkort is ook de benoeming te ver wachten van zijn Russi sche collega in Den Haag, waarmee de enkele jaren geleden vastgelopen diplo matieke betrekkingen tus sen Nederland en de Sow- j et unie volledig zullen zijn hersteld. President Soekarno is vanmorgen in Kota Baroe (Hollandia) aangekomen. Dit was zijn eerste bezoek aan Nw.- Guinea. Toen hij in het witte jacht, vroeger het officiële vaartuig van de gouverneur, van de kruiser Irian naar de wal voer, vlogen drie Russische Tu-16 straalbonimcnwcrpers en zes Amerikaanse Hercules-transportvlieg tuigen boven het schip. Hij werd ver welkomd door gezang en trommels van Papoea's. De vijfduizend toe schouwers bleven stil, toen hij aan land stapte en een militaire erewacht inspecteerde. De militaire kapel van de Siliwangi-divisie speelde het Indo nesische volkslied. Leden van de provinciale raad en gou verneur Eliezer Bonay begroetten hem. Aan de masten van kano's in de Hum- boldtbaai hingen spandoeken met de In donesische Garoeda en de woorden. .Welkom, voortreffelijke zoon van Irian Barat." Honderden Papoea's waren met vracht- De film „De Overval" zal in het najaar met 50 kopieën in Engeland in roulatie worden gebracht door de Rank-organi- satie. De succesvolle verzetsfilm van Rothe en Brusse zal in het Engels worden nagesproken door zoveel mogelijk acteurs, die ook de oorspronkelijke versie mee speelden. Men verwacht in Engeland, dat het Nederlandse karakter beter behouden blijft, als het Engels met een licht accent wordt gesproken. „De Overval" wordt binnenkort ook in België, het eerst in Antwerpen, vertoond. auto's van het Indonesische leger uit dorpen naai- Kota Baroe overgebracht ter bijwoning van de feestelijkheden. Militairen in zware camouflage-unifor men patrouilleerden tussen een stille menigte van Papoea's in de straten rond. om de baai. Ass. Press meldt, dat Soekarno een toespraak hield voor een juichende me nigte op een openbare bijeenkomst. Een Braziliaanse Corvair met 45 passagiers en een bemanning van vijf koppen is gisteren bij Sao Paulo neer gestort. Reuter meldt, dat minstens 35 inzittingen van het vliegtuig, dat vrijwel rechtstandig op drie huizen neerkwam, de dood hebben gevonden Van de bewoners van de drie huizen zou een jongetje van acht jaar ernstig gewond zijn. Brandweerauto's op weg naar de plaats van de ramp zouden betrokken zijn geweest bij een onge luk, waarbij vier mensen het leven verloren. Het toestel was van de Brazilianase luchtvaartmaatschappij Cruzeiro do SuJ De machine, die op weg was van Porto Alegre naar Rio de Janeiro had in Sao Paulo een tussenlanding gemaakt Een employé van de luchtvaartmaat schappij zei dat de rechtermotor van het tweemotorige vliegtuig brandde, toen hel cp de huizen dook. De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren heeft bij de minis ter van binnenlandse zaken telegrafisch geprotesteerd tegen het plan in Tilburg vertoningen met stieren te houden ter gelegenheid van het lustrum van het Tilburgse studentencorps. het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag bekendgemaakt. Uit welingelichte kringen werd ook vernomen dat tevens agrement is ver leend voor de benoeming van een am bassadeur van Rusland in Nederland. Voor deze benoeming zou zijn voorge dragen de heer Iwan Toegarinof. De Nederlandse en de Russische re geringen riepen hun ambassadeurs terug na een incident in 1961 op Schiphol, waarbij de toenmalige Russische am bassadeur in Nederland, de heer Pono- marenko, betrokken was. De heer Ponomarenko kwam op het vliegveld in handgemeen met de ma rechaussee bij een confrontatie van de Russische geleerde Alexei Goloeb met zijn echtgehote. Mr. Eduard Star Busmann, werd op 20 mei 1904 te Bussum geboren. Hy be zocht hel stedelijk gymnasium te Ut recht en studeerde rechten aan de rijks universiteit aldaar, waar hy in 1928 hel doctoraal examen aflegde. Vervolgens slaagde hy voor de diplomatieke exa mens. Daarna heeft hy allerlei functies vervuld. In de oorlog was hij onder meer Nederlands vertegenwoordiger bij de rer gering van generaal De Gaulle. De heer Iwan Iwanowitch Toegarinof, is 60 jaar oud. Hij is carrière-diplomaal en heeft vele belangrijke functies be kleed bü het ministerie van buitenland se zaken in Moskou, laatstelijk als hoofd van de afdeling Verre Oosten. De heer Toegarinof heeft belangrijke diensten verleend bij het viermogendheden over leg in Duitsland bestaanden langs de voet van het monu ment. Aan het begin van de plechtigheid had de acteur obert de Vries het twaalfde couplet van het Wilhelmus gedeclameerd. De kranslegging op de Dam was voor afgegaan door een nationale herden- '"J^OEN vrijdagmiddag kort na vijf uur de laatste mensen van die lange stoet, langs het Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam liepen, lag aan de voet van de witte pyloon een schat van bloemen. Nederland had hier in het hart van de hoofdstad plechtig en waarlijk nationaal alle gevallenen burger en militair die, waar ook ter wereld, tijdens en na de Tweede Wereldoorlog het offer van hun leven hadden gebracht, her dacht. Koningin Juliana en prins Bernhard waren als eersten het Neder landse volk voorgegaan in dit eerbewijs aan de doden, op deze meidag, die voor alle Nederlanders nog zo boordevol herinneringen aan die donkere oorlogsjaren is. Om vijf minuten over vier hadden Koningin en Prins zich naar de voet van het monument begeven om daar de eerste krans te leggen. Deze bestond uit vele witte tulpen en was gesierd met een rood-wit-blauw lint. Vervol gens legden minister-president De Quay en minister Visser, namens het kabinet een krans van veelkleurige bloemen, gevolgd door de chefs van staven. Hoewel dreigende, grijze wolkenmassa» boven de Dam hingen, bleef het gedu rende deze ceremonie vol wijding droog. Bijna een half uur lang ging de krans- legging door vertegenwoordigers van vele organisaties voort. De Marinlerskapei speelde koraalmuziek, terwijl de Konin gin en de Prins de kransiegging gade sloegen. De laatste van de in totaal zes endertig kransen werd gelegd door mr B, Roosjen en dr. J. Hooykaas, namens de organiserende comité's. Om half vijf werd de taptoe geblazen en namen alle aanwezigen een minuut stilte in acht. De stilte was volkomen, omdat het verkeer tot in de vérre omge ving van de Dam geheel was stilgelegd Een langdurig défilé besloot deze natio nale herdenking. Voorafgegaan door Koningin Juliana en Prins Bernhard. die het generaalsuniform der Koninklijke Landmacht droeg, door ministers en vele andere hoge burgerlijke en militaire autoriteiten trok de lange stoet van na- kingsdienst in de Oude Lutherse Kerk Daar waren regeringsautoriteiten en vele andere hooggeplaatsten uit den lande tegenwoordig. Daar waren ook afgevaar digden van Britse, Canadese, Franse. Poolse oud-strijders, van de Holland Society of New York, van het voormalig verzet in Denemarken en ook de Cana dese generaal Charles Foulkes met zijn echtgenote. Toekomst De hoofd-legerpredikant ds. B. A. Bos opende de dienst met de voorlezing van Jesaja 42 18 tot 43 8. Nadat Cor Kee op het orgel „Blijf bij mij Heer" had ge speeld, sprak opperrabbijn A. Schuster. Tijdens zijn toespraak werd de Canadese generaal Foulkes onwel. Opperrabbijn Schuster zei: „Herdenken heeft niet alleen historische betekenis. Het wil ons ook iets meegeven voor de toekomst. Het begrip vaderland is aan het veran deren, door de Europese éénwording nu en door 'n wereldfederatie, die in de verre toekomst ligt." Sprekend over de zin van het herdenken, zei de opperrabijn: „Laat onze doden niet voor niets gevallen zijn. Voor vervolg zie pagina 7 Generaal Charles Foulkes, de nu 60- jarige sinds twee jaar gepensioneerde commandant van het Canadese leger, dat in 1945 ons land bevrijdde, was vrijdagochtend nog monter in de stro mende regen uit het vliegtuig gestapt op de luchthaven Schiphol. Het was de vijfde keer, dat de generaal (mede ondertekenaar van het capitulatiever drag in mei 1945 te Wageningen) na de oorlog Nederland bezocht en op Schip hol vertelde hij nog vol goede moed, opgerichte CanadaNetherlands Council in Vancouver, „om op die wijze te pogen'", zo zei hij, „de goede betrekkingen tussen onze landen nog te verstevigen." Tijdens de herdenkingsplechtigheid vrijdagmiddag in de Oude Lutherse Kerk te Amsterdam ging een golf van grote ontsteltenis door de rijen. Juist toen op perrabbijn Schuster zijn toespraak hield, werd generaal Foulkes onwel. Enkele opper-officieren schoten toe om hem de kerk uit te geleiden. Maar vlak voor de kansel kon de Canadese legeraanvoerder niet verder. Hij zakte in elkaar en op een brancard werd hy bewusteloos uit de kerk gedragen. Nog tijdens het onderzoek door de arts generaal-majour dr. H. J. d. Giessen kwam generaal Foulkes by kennis. Hij verklaarde toch ook de her denking by het Monument op de Dam te willen bijwonen, maar de medicus be woog hem terstond naar een hartspecialist te gaan. In het Hiltonhotel, waar de heer en mevrouw Foulkes logeren, kwam hy weer enigszins tot rust. Gebleken is, dat hy oververmoeid was door de Poolvlucht, waarbij hij geen nachtrust had genoten. Voor prins Bernhard was het een grote teleurstelling, dat hij generaal Foulkes niet kon ontmoeten bij de plechtigheid de Dam. De Prins zou vandaag naar Van couver vertrekken om daar de herden kingsplechtigheden by te wonen. TYTORGEN wordt in vele honderden kerk gebouwen in ons land een collecte gehouden voor de verspreiding van lec tuur onder vele miljoenen mensen overal ter wereld. Als het goed is, dan heeft de voortreffe lijke wijze waarop deze collecte is voor bereid ons allen, geen uitgezonderd, on geduldig gemaakt. Nu immers krijgen ook wij een kans iets te doen. En wat moet er veel worden gedaan. Overal ter wereld gaan de mensen lezen. Ook daar waar tot nu toe nauwelijks of niet gelezen werd. Onder de volken vol trekt zich een ontwikkeling, en deze ont wikkeling houdt niet in de laatste plaats in, dat zij bereikbaar worden door lectuur. Denk niet dat dit altijd goede lectuur is. Integendeel, het is een maar al te recht vaardige klacht, dat het beeld, deze vol ken in ontwikkeling bijgebracht van onze leefwereld, een miserabel beeld is. Ont wikkeling is waarlijk niet altijd verrij king. Maar de mogelijkheid van goede lectuur is er óók. Nooit als in onze dagen was de mens, waar hij ook leeft, zo bereik baar als nu. Bereikbaar met het slechte helaas, bereikbaar gelukkig óók met de boodschap van Christus' verlossing. De zondag van morgen is voor ons de dag der bevrijding. Morgen mogen wij eraan denken, hoe wij weer in de ruimte wer den gesteld, hoe wij opnieuw konden ademhalen, hoe er vrijheid kwam voor ons mens-zijn en daarin ook voor ons christen-zijn. Kan men zich een mooier gelegenheid denken om iets te mogen doen voor die onvoorstelbaar velen wier leven nog don ker is? Er is honger onder hen. Honger naar voedsel. Honger ook naar voedsel voor de ziel en voor het hart. Morgen dan is het de dag van het „brood voor het hart" zoals de actie, ondernomen vanwege de Nederlandsclie Zendingsraad, wordt genoemd. Een prachtige naam, die alles inhoudt waarom het gaat. Geef gij hun te eten, zei Jezus eens tot Zijn discipelen. Eens apostel geworden, hebben zij zich niet onbetuigd gelaten. Zij hebben van zichzelf gegeven, ja zij heb ben zichzelf gegeven. Wij hebben het vrijwel allen goed. En God heeft ons mogelijkheden gegeven als nim mer tevoren. Is er dan één onder ons die zich onbetuigd zou willen laten? Voor een rijksdaalder al kan een bijbel worden gekocht. Maar hoevele zijn er niet nodig van dit boek, dat zó goedkoop is en tegelijk van zó onschatbare inhoud en waarde Nieuwe postzegel van 'n dubbelt je Binnenkort za}TNr in de serie land a v4 i schapzegels een: postzegel van 10 j cent worden uit j gegeven met eer afbeelding, or' leend aan Deltawerken. Deze zegel zal de thans in gebruik zijnde van 10 cent met de beeltenis van H.M. de Koningin ..en profil" (ontwerp Hartz 1953) gaan vervangen Het ontwerp van de nieuwe zegel is van de kunstenaar J. van Heel. NEDERLAND Generaal Foulkes, die tijdens df herdenkingsdienst in de Oude Lutherse Kerk te Amsterdam plotseling onwel werd. dat hij maandag in Holten op de Cana dese begraafplaats een rode kornoelje boom zou planten. In de afgelopen maanden zijn uit Canada twaalf soor ten bomen naar Nederland verzonden, speciaal bestemd voor de Canadese oor logskerkhoven Generaal Foulkes is lid van de in 1961 Mevrouw Jacqueline Cochran, de bekende Amerikaanse vliege nierster, heeft met een Lockheed TF-104G Starfightêr in de V S. twee nieuwe wereldsnelheidrr- cords voor dames gevestigd. Ze brak het reeds op haar naam staande wereldrecord en dat van haar Franse rivale mevr. Jacqu- ïine Auriol. T\E eerste meidagen zijn zeer koud verlopenwant ook vrijdag bleef ie temperatuur beneden de tien graden ge lijk als wat zachte winterdagen. In de komende nacht of morgenochtend pas seert ons een warmtefrontje van de oceaan met wat zdchtere lucht. De zwak ke wind draait naar zuidioest, zodat de temperatuur in de komende dagen aan genamer wordt. Warm lenteweer komt momenteel al leen in de Balkan en in Portugal voor. De koude lucht verdwijnt nu langzaam, zodat de algemene vooruitzichten voor de komende week wat gunstiger mogen 17.42, onder 4.46 uur. Donderdag 9 mei: u-orden jenoemd. voUe' maan Tendens stligend De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Overwegend droog weer met verander lijke bewolking, maar morgen later op dc dag kans op enige regen. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. In het algemeen iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). Zon en maan Zondag 5 mei: zon op 5.05, onder 20.10. maan op 16 37, onder 4.28 uur. Maandag 6 mei: zon op 5.03, onder 20.11, maan op Hoogwater Seheveningcn 5 mei: 1.22 v.m.; 13.46 n.m. 6 mei: 2.05 v.m., 14.23 n.m. HET WEER lis EVROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur i VlUliCl'. Wecrs. I eesicldh. S'C D. Helder w. bcw. nw 6 9 6 4 Ypenb. Vliss. zw. bew. windstil 9 5 6 h. bew windstil 9 5 7 Eelde regenbul z 3 11 2 4 De Bilt zw. bew windstil 9 3 8 zw. bew. wzw 3 11 3 0.6 Eindh. zw. bew. windstil 10 4 Zd.-Limb. regenb wzw 2 11 3 8 Helsinki gh. bew. windstil 12 1 0 Stockh. 1. bew W 2 10 -0 0 Oslo zw. bew. windstil 9 2 1 Kopenh. 1. bew. 0 2 9 4 0 Aberdeen wz. bew. z 2 4 0.3 Londen on bew. w 2 13 3 0 A'dam zw. bcw. w 2 10 3 5 Brussel zw. bew. windstil 9 4 Luxemb. onbew. n 4 10 Parijs onbew. windstil 11 2 Ó.2 Bordeaux 1. bcw. windstil 14 7 0.2 Grenoble 1. bew. n 1 11 3 0.5 Nice 1.' bew. n 5 17 9 0 Berlijn zw. bew no 4 12 5 0 Frankfort gh. bew. 14 6 1 MUnchen regen wzw 2 6 ZUrich regen zo 2 :o 3 Geneve zw. bew. zw 2 12 4 Locarno 1. bew. ono 2 13 8 25 Wenen regen wnw 9 14 4 37 [nnobruck regen 0 2 8 4 8 Belgrado zw. bew zo 7 24 15 0.2 Athene onbew windstil 18 13 5 Rome zw. bew windstil 19 11 0 AJaccio 1. bcw 0110 1 16 6 0 Madrid zw. bew. windstil 21 6 0 Mallorca onbew. windstil 17 6 0 Lissabon 1. bcw 0 3 24 13 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1