ZONDAGSBLAD kreeg zijn museum in Barcelona Boeken over: VAN GOGH en SANDBERG w X w isa i» 'B mm A m pjjB s m b 1 ii PUZZEL VAN DE WEEK Wat NJOEK, het apen jong beleefde ZATERDAG 4 MEI 1963 Opening in stilte j Héél even leek het er op, dat het wonder werkelijkheid ïou worden: Barcelona kreeg in het prachtige vijftiende eeuwse Palacio Aguilar een Picasso-museum dat zijns ge lijke ter wereld niet had en nimmer zou kunnen bezitten. Picasso's intiemste vriend in Barcelona Jaime Sabartès, die enige jaren geleden de tekst schreef van het voor treffelijke Picasso-boek „A los toros" met tientallen brui sende tekeningen van Picasso over stierengevechten, had er zijn enorme collectie voor afgestaan en de grote schilder zelf beloofde een minstens even groot aantal werken, van zijn jeugdperiode tot en met het allernieuwste. De stad Barcelona stelde het unieke Palacio Aguilar aan de Calle Montcada ter beschikking en de stedelijk mu seumdirecteur, intens gelukkig met de aanwinst, zorgde ervoor dat het gebouw met spoed werd gerestaureerd. vertelt de Amerikaanse foto- zo stil mogelijk te houden. Volgens een kunstcriticus in Barcelona heeft burgemeester José Maria de Porcioles op ministerieel bevel het naam bordje weg moeten laten hou den en voor de openingsbijeen komst moeten bedanken. Het museum is er inderdaad gekomen en het is ruim een maand geleden geopend. Maar niet met de feestelijkheid en Spaanse blijheid, die men zich er van had voorgesteld. Bij die opening bleven zeer osten tatief alle stedelijke autoritei ten weg. Ambtsbezigheden" verhin derden hen, een even doorzich tige diplomatieke term als het ziekteverlof" waarmee in Duitsland oud-SS-generaal Har ster vertrok uit zijn hoge func tie toen hij als vroegere chef van Eichmann-assistent Raja- kowitsch in het nieuws kwam. Even opvallend als het weg blijven van de stedelijke auto riteiten bij de opening van Picasso's museum in Barcelo na, is het dat de schilder zelf ook nog niet zijn beloofde col lectie heeft afgestaan. Hij is woedend over de wijze waar op men met „zijn" museum was omgesprongen. Een paar weken vóór de ope ning kwamen gemeentelijke werklui naar nummer vijftien van de Calle Montcada om er het bordje „Museo de Picasso" weg te halen. Op het ogenblik zit er helemaal geen bordie aan het Palacio Aguilar. Dit is natuurlijk al te gek en men schijnt weer een diplomatieke uitweg te hebben gevonden Meer dan zestig jaar is het ai geleden, dat de jonge Pi casso zijn vaderland verliet en zich in Frankrijk vestigde. Eerst vele jaren in Parijs, nu al heel lang aan de Rivièra. Meer dan 25 jaar is het ook al geleden, dat de schilder voor het laatst in Spanje was en dat hij zwoer er geen voet te zetten zolang Franco aan het bewind was. Maar er is niets veranderd aan Picassos liefde voor zijn vaderland. Hij heeft nooit af stand gedaan van zijn Spaans burgerschap en hij voelt zich nog altijd een Spanjaard in het kwadraat. Een paar jaar geleden bracht hij vrienden naar het vliegveld van Nice, die naar Barcelona zouden vlie gen. Bij het afscheid werd zijn heimwee hem de baas en barstte hij met de volle hevig heid van zijn Spaanse tempe rament in tranen uit. Picasso heeft zich in zijn dagelijkse gewoonten ook al tijd „Spaans" gehouden. De koffiemaaltijd in huize Picas so wordt 's middags om drie uur gegeten en het avondeten, met Spaanse gerechten en Spaanse landwijn, begint nooit vóór half elf. Precies zoals men ook nog in Spanje doet. al doet Franco de laatste ja ren nog zo zijn best om de leef- en eetgewoonten van zijn onderdanen om wille van de efficiency aan te passen aan de Europese praktijk. Wanneer Picasso eens een melancholieke bui heeft, zo graaf David Douglas Duncan die vorig jaar op de tachtigste verjaardag van de schilder de wereld verbaasde met Picas so's eigen enorme en geheel onvermoede schat aan Picas so's trekt hij garag het kos tuum van een Spaanse stieren vechter aan. Meestal komt dan zijn goede humeur spoedig te rug en dartelt de nu 82-jarige als een dolle kwajongen door het huis. Tot groot vermaak van zijn jonge vrouw Jacqueli ne en hun dochtertje Ka thy. Afschuw van Franco Het is nooit een geheim ge weest. dat Picasso van het be gin af aan een enorme af schuw van Franco en zijn re gime heeft gehad. Zijn mees terwerk Guernica', uit 1937, dat de onmenselijkheid en ver schrikking van de Spaanse oor log schilderde, is er een spre kend getuigenis van. Zelf noemde hij die veertien bar baarse etsen in zwart-wit „Droom en leugen van Fran co". Franco op zijn beurt heeft altijd duidelijk laten merken, dat er voor de com munist Picasso in zijn land geen plaats was. Na de gebeurtenissen rond om het Plcasso-museum in Barcelona zei een bekend Cas- tilliaans advocaat, één van Pi casso's veie bewonderaars on der de Spaanse intellectuelen: „Tien jaar geleden nog was je al verdacht bij de politie, wan neer je de naam van Picasso maar noemde. Een goede vriend van mij kreeg weer eens huiszoeking. Het leek er op, dat alles ook nu weer goed zou gaan. Maar toch belandde hij in de gevangenis. Men had bij hem thuis een paar litho's van Picasso gevonden." Men vermoedt dan ook. dat uit Madrid zelf het bevel is ge komen om het Picasso-museum Terug naar de kerk Opvallend is intussen een zeer recente uitspraak van Pi casso zelf: „Ik voel me zo Spaans als altijd. Ja. meer dan ooit. Ik ben een Spanjaard in Antibes en in Parijs en in New York. Altijd een Span jaard." Maar nog opmerkelijker is wat hij aan één van zijn wei nige intieme vrienden zei, de ze maand: „Een mens moet ster ven in het geloof waarin hij is ge boren." Picassos ouders waren Rooms-katholiek en als Picasso zich aan zijn eigen uitspraak zou houden, dan zou dit beteke nen dat hij op zijn oude dag zijn communisme nog zou afzwe ren. Bij een man als Picasso is. zijn schilderend leven bewijst het, alles mogelijk. En ook bewijst zfc'n werk. dat hij nooit bang is voor een radicale ommekeer. Voorwaarde is slechts dat hij er zelf in ge looft. De rest van de wereld kan hem dan niet schelen. Pablo Picasso, die een n seum in zijn geboorteland kreeg, dat echter zijn naam niet mag dragen. Bij Bert Bakker/Da&men te Den Haag verscheen een uit stekend geïllustreerde „pocket", waarin dr. J. Huls- ker op de titel-vraag „Wie was Vincent van Gogh?" viertalig antwoord geeft men een zeer exacte beschrijving van al het geen aan feiten over de kun stenaar bekend is. Na een chro nologisch overzicht van Vin cents leven, staat de schrijver eerst stil bij de belangrijkste bronnen: de brieven die Van Gogh heeft geschreven, vooral aan zijn broer Theo. Vervol gens schetst dr. Hulsker de twee hoofdperioden: van 1853 1880 en de laatste tien levens jaren (tot 1890) de korte tijd dat Van Gogh als kunstenaar gegeven was. Het tweede deel van de uit gave behelst verklarende noti ties bij het werk van Vinvent, over de plaatsen waar hij zijn oeuvre tot stand bracht, welke meesters hij bewonderde, iets over zijn techniek, hoe Van Gogh over zijn werk dacht en hoe anderen hem zagen. Vele reproducties van Vin cents werken (in zwart-wit en kleurendruk) alsóók van ande re kunstenaars en foto's mar keren op treffende wijze de ge schetste levensreis van een bij zonder mens. Pompeuzer dan in het hier voor besproken boekje is in ge drukte vorm eer bewezen aan een man die, zij het op ander niveau, een bijzonder mens mag worden genoemd: jhr. W. Sandberg, die van „Het Stede lijk" in Amsterdam een van de meest besproken musea voor moderne kunst heeft gemaakt. Bij zijn afscheid als directeur werd deze beschermer van ab- stracten en non-figuratieven een collectie van ongeveer ne gentig wei'ken aangeboden, af komstig van creatieve bewon deraars uit vele delen van de wereld. Een cadeau dat als „Collectie Sandbergin het museum bijeen zal blijven om een dwarsdoorsnede te tonen van hetgeen er in de vijftien jaren na de oorlog in de mo derne kunst is omgegaan. J. M. Meulenhoff te Amsterdam, bij wie ook het kapitale jubileum boek „Kunst van heden in het Stedelijk" is verschenen, heeft de collectie al evenzeer vorste- lijk-typografisch vastgelegd. Druktechnische schittering en zwevend-moderne teksten be dekken echter weinig van de geestelijke en artistieke naakt heid die de collectie, behoudens schaarse uitzondering, etaleert. Indien de herinnering aan Sandberg van gelijke duur zal zijn als de tijd die wij de mees te stukken van deze verzame ling nog geven, zal er veel zeer snel in vergetelheid ondergaan. Want het meeste is alreeds niet meer levende kunst, doch ge schiedenis. In plaats van „top pen", waarop te enten is, om vat de collectie meer verdroog de uitgroeisels van absurditeit, van maniërisme dat leugenach tig wil doorgaan voor vertol king van het innerlijk en het hedendaagse. Waarschijnlijk blijft Meulen- hoffs prachtig verzorgde uitga ve langer in tact op de boeken plank, dan de collectie in het museum. T. H. 3. Uit een partij Von Rein—Kliesch (Corr.partij). Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinet- straat 125, Den Haag. Mataanvallen Na de geslaagde offercombinatie is er bijna niets dat in het praktische scha ken zoveel voldoening en genoegen ver schaft als de geslaagde mataanval, de kernbedoeling van elke schaakpartij. Het zij overigens opgemerkt, dat de of fercombinatie geenszins een alleen staand bestaan leidt; ze kan zeer wel een belangrijk, ja zelfs beslissend, onderdeel van de geslaagde mataanval vormen. Dit verband nu verder latend voor wat het is. brengen wij u in deze rubriek een viertal voorbeelden van een geslaag de mataanval. Aan deze sobere woorden hebben wij niets toe te voegen. Ijverig zoeken zal u stellig tot de gewenste oplossing bren gen! Wit aan zet dwong mat af. 4. Uit een partij WeizLange (Corr. partij'. i amok 4 4 f§ abodefgh Wat volgde na 1. Lh5! Tg7? Oplossingen abcdefgh Zwart aan zet won geforceerd. 2. Uit een partij SchroderKiihnel (Clubwedstrijd). Wit dreigt Txf7 en vervolgens remise door eeuwig schaak. Wat deed zwart aan zet? Hieronder volgen de oplossingen uit onze rubriek van 20 april jl., welke wij u voorzetten onder de titel „Verschil lende motleven". 1. Ciooaltea—Pletzsch. In de diagram stelling had wit fraai kunnen winnen, nl. door 1. Tel!! Df3t 2. Kglü (2. Kh2" Dxf2tl2Dxf6 3. ex£6! en de pion heeft de rol van de dame overgenomen. Maar niet 3. Tc8t? wegens 3 Dd8!. Wanneer zwart na 1. Tel met 1Da6 het veld c8 dekt heeft hij I tegen 2. Tdlü geen antwoord meer. 2. Richter—Ullrich. Op 1. Ph5 volgde 1. Txf32. Pf6t Kf7! 3. Dxb7t Td7ü en wit gaf het op. 3. Somogyi—Szilagyi. Na 1. Txg7t! Kf6 volgde 2. Tf7tl! Kg6 3. Pd6 Th8 .4 Txa7 Thlt 5. Ke2 T4gl 0. Kd3 en zwart gaf het op. Onthoud die indirecte dek kingen! 4. Forintas-Török: 1. Kh5! Tb8 2. Da5! Lb6. 3. Dd5t! en zwart gaf het op Na 1Lb8 wint wit door 2. Deflv Kg7 3. De7t Tf7. 4. Dgöten nu gaat óf de toren óf de loper verloren. Na 1. Tf7 gaat het als volgt: 2. Kg6 Kf8 3. Dd6t Ke8. .4 De6t Te7. 5. Dc8 mat. Op 2. Le3 volgt 3. Dd5f Kh7. 4. De4ï en op 2. Lf2 komt 3. Dd5t Kh7. 4. Df5t enz. Ook hier kan men weer vaststellen dat de toren/loperpartij slechts dan serieuze remisekansen heeft wanneer -het gelukt deze stukken tot een harmonisch samenspel te brengen met de koning. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. hoofddeksel, 4. Kinderjuffrouw (Eng.), 8. Euro peaan, 12. vaarwel, 13. ontvangkamer, 14. geldstraf, 15. scheikun dig element (afk.), 16. bijna, 17. vis, 18. scheikundig element (afk.), 19. woedend. 21. geluid waarmee men iemand roept, 22. zwaard vis, 24. wolvlokje, 26. pasgang van een paard, 28. bedekking van een gebouw, 31. oneffen. 33. soort, 34. godin van de jacht, 36. brandkraan (afk.), 38. voorzetsel, 40. onbeduidend, 41. katachtig roofdier, 43. ontzag, 44. vreemde munt, 45. althans. 47. bosgod. 49. muzieknoot, 50. muggenlarve, 51. vruchtje, 53. insektje, 55. voeg woord, 56. gemeente in N.-Brabant, 58. kleefmiddel, 61. blauwe boerenkiel, 62. bedorven, 64. ijskegel. 66. munt in China, 68. stukje land waar men de koeien melkt, 69. plaats in België, 70. oude Egyptische zonnegod. 71. werktuig om te vegen, 73. strijdperk, 74. honingbij. 75. plaats in Z.-Limburg, 76 deel van een schrijf machine, 77. rekening. Verticaal: 1. lichaamsdeel. 2. concertzaal, 3. water in Friesland. 4. nevens, 5. lange winterjas, 6. bedorven, 7. scheikundig ele ment (afk.), 8. roeipen. 9. behoudens vergissingen (afk. Lat.), 10. gravure. 11. draaikolk, 13. levensvocht in organische lichamen. 14 grap. 17. vlaktemaat. 20. oude lap, 22. stadje in Neder-Silezië, 23. Ijzeren pin, 25. in de grond gemaakte diepte, 27. zwaar Brussels bier. 28. aanwijzend voornaamwoord, 29. scharnier van een deur, 30. dun. opgerold wafeltje. 32. gemeente in Limburg. 34. gemeen te in Gelderland. 35. meisjesnaam. 37. leesteken, 39. landtong. 40. bedrog (bargoensi. 42. zandaal, 46. priem, 48. bijwoord, 51. zang stem. 52. monddoek. 54. voorzetsel. 56. mandje, 57. een weinig scheel, 59. Frans revolutionair door Charlotte Corday vermoord. 60. rivier in Duitsland, 61. inwendig deel van een vis. 63, baan voor balspel, 65. vreemde munt. 67. boom, 68. mandje. 69. eer, 72. voornaamwoord, 73. jaar (afk. Lat.), 74. muzieknoot. Eem, 4. trom, 6. Ee, 7. klei, 8. E.K.. 9. voor. 10. lel, 11. as, 12. gamma, 14. keer, 16. ster, 18. mees, 20. Deen, 21. Agen, 22. Hans. 24. dito. 26. leed. 27. geen. 28. tree, 30. luk of raak, 33. een is geen. .35. ter, 37. ge- dempt, 38. het, 39. legio, 41. Re gen, 43. onder, 44. leger, 46. nar, 48. nes, 49. ant, 50. den, 56. ork. 58. uit. 60. kaak. 61. Arad. 62. tier. 64. tros, 65. raad, 66. Arno. 67. sier. 69. pols, 70. vlaag, 71. dons, 73. krom, 75. ratel, 77. zaal, 78. Eist, 79. Goes, 82. koe. 84. set, 86. b.s., 87. Ee, 88. Po, 90. sa. INZENDINGEN OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. kreet, 5. ze ker, 9. vlaag, 13. berk. 15. elk. 16. soes. 17. Em, 19. moed, 21. atol, 22. hm, 23. eed. 25. mee- ligger, 28. tam, 29. Deil, 31. ree. 32. eer, 33. Erna, 34. stut, 36. negen, 38. hees. 40. oker, 42. den. 43. Oene, 45. en, 47. oren. 49. anti, 50. de, 51. gaaf, 52. ge meend, 53. Sieg. 54. Ir, 55. roes. 57. teug, 59. ne, 60. karn, 61. Apt, 63. riet, 05. raak. 66. artis, 68. terp, 70. vaak. 71. dra. 72. eik, 74. Noor, 75. lak, 77. zonder erg, 80. sla. 81. A.D., 82. kano. 83. roos, 85. st., 86. Boas, 87. esp. 89. mees, 91. gesel. 92. be ton, 93. staal. Verticaal: 1. kleed, 2. eb, 3. Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5.- en twee van 2.50. VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD Dag nichten en neven, En hoe hebben jullie het gehad op Ko ninginnedag? Veel pret gemaakt? Hebben we allemaal gezongen op de markt? Hoe is het gegaan? Verschillende meisjes en jongens hebben zelfs vuurwerk gezien, Wat fijn dat het niet regende en 's middags ons het oranje zonnetje kwam verrassen. Heerlijk hoor! Zijn jullie al een .klein beetje bruin geworden? Volgende week wordt een spannende, nich ten en neven! Mogen jullie allemaal het prak tische gedeelte doen voor het verkeers- examen? Oef, oef, goed opletten maar. Heel veel sterkte hoor! De volgende keer hoor ik natuurlijk van jullie hoe het allemaal ge gaan is. Vergeten we niet onze geboortedatum in de brief te schrijven? Ook moeten jullie natuurlijk niet je naam en adres vergeten. Anonieme brieven schrijven staat helemaal niet netjes hoor! De oplossing van de puzzel is: een meisje met een mandje. Dc hoofdprijs krijgt Anja Ha- velaar, Den Haag. De troostprijzen gaan naar Yvonne van Egmond Den Haag en Koos Havelaar Den Haag. Lang zullen ze leven!!! Klari Breederland, Lieneke van Lingen, Henriëtta Pruim, Dikkie v. d. Put en Gineke de With van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van dc nichten en neven. NU KRIJGEN DE BRIE VEN EEN BEURT Heb je het naar ja zin ge had in Amsterdam Irene van Egmond den Haag? Wanneer ben jij jarig? Volgende keer krijg ik een lange brièf? Ja jullie hebben wel veel pret gehad aan het strand Ri- na van Egmond, Rijnsburg. Schrijf je voortaan als je let ter aan de beurt is? Hoe gaat het nu met jouw broer? Is hij al beter? Hoe heet jouw kleine neef? Bedankt voor je teke ningen hoor! Geweldig dat jullie gaan kamperen! Heb je er al zin in? Leuk hoor op strozakken slapen. Heerlijk dat jij mee mag met het schoolreisje, Yvonne* van Egmond Den Haag. We zullen hopen dat het mooi weer is op 10 juni. Hoe heb jij het dinsdag gehad? Je schrijft er niets over. Fijn dat jij zo'n gezellige vakantie hebt gehad, Lenie van Eijkel Rijnsburg. Grappig dat jullie ineens nat werden. Dat kwam natuurlijk heel on verwachts. Mm, heerlijk aan het strand hoor! Zijn jul lie bruin geworden? Hoe kwam het dat Marry in zee viel? Brrr! Heb jij al genoten van de bloembollenvelden? Schrijf jij voortaan als je let ter aan de beurt is, dan kan je ook in aanmerking komen voor een prijs. Was mamma blij met haar cadeau Wim van Es Leider dorp? Jullie hebben haar fijn verwend hoor! Had je mooie slingers gemaakt? Heerlijk dat je nog vakantie had. Schrijf je voortaan als je let ter aan de beurt is, Wim? Be dankt voor je mooie tekenin gen hoor! Hoe is het nu met jouw tan den Rinle van Es Leiderdorp? Heb je al nieuwe gekregen? Moest jij dinsdag ook meelo pen in de optocht? Let jij voortaan ook goed op. wan neer je letter aan de beurt is, Rinie? Natuurlijk mag jij een nichtje worden Paula van Meisjes en jon gens. wat draagt de bakker een heerlijke taart. Mmm. om van te smullen! Je zou er zo in happen. Het hondje vraagt ook al beleefd om een stukje, zien jullie wel Wat jullie moe ten doen? Minstens 12 na men opzoeken die met de letter S. beginnen. De oplossing krijg ik natuur lijk weer vóór dinsdag 7 mei. Gaaien Monster. Hartelijk welkom hoor! Geweldig dat jij zo'n prachtige pop van je broer hebt gekregen. Je hebt haar een mooie naam gege ven hoor! Is het Italiaans? Wat heb jij grootse plannen voor de zomervakantie. Heer lijk die voorpret al. Hoe gaat het nu met oma? Wat ben jij verwend met zo'n prachtige mantel en jurk Janneke van Geest 's Gravenzande. Welke kleur is het? Wat zal jij deftig zijn. Grappig dat Waling Flipje moest zijn. Heeft hij het goed gedaan? Was de optocht mooi? Ben je nog bruin geworden? Volgende keer krijg ik van jou een lange brief Jeannet Haasnoot Wassenaar? Natuurlijk mag jij ook een neefje worden Koos Havelaar den Haag. Hartelijk welkom hoor! Geweldig dat jij naar Gouda bent geweest. Wat een prachtige kerk, vind je niet? Heeft Lia mooi gezongen? Ga jij graag naar school? Wan neer ben jij jarig? Jij hebt ook al zo'n plezie rige vakantie gehad Anja Ha velaar den Haag Fijn hoor! Geweldig dat jij mamma zo goed hebt geholpen. Hebben jullie veel gecollecteerd? Mamma heeft jullie maar verwend hoor! Is het kussen al klaar? Waarom schreef jij niets Kees den Heijer Schevenin- gen? Volgende keer krijg ik een lange brief? Jouw vorige brief was te laat Trijny Jansen Rijnsaters- woude. Handwerk jij niet graag? Wat heb je al ge maakt op school? Deze week miste ik jouw brief kan dat? Niet meer vergeten hoor! Wat heeft jouw oma je ver schrikkelijk verwend Tineke Jeeninga Den Haag. Geweldig hoor! Heb je het al veel ge dragen? Maak jij voor tante Jos ook eens een mooie teke ning? Volgende keer schrijf jij een lange brief Arie de Jong Kat wijk aan Zee? Mmmm. wat ben jij ver schrikkelijk verwend Nellie de Jong Den Haag. Prachtig zo'n mooie tas. Ga jij veel zwem men? Ben je al aan je trui be gonnen? Zijn de boeken mooi? Wat een aardige juf om op gebakjes te trakteren! Is het kleedje al klaar? Hoe was het woensdag op de padvinderij Elly Kaat Naaldwijk? Nou of ik weet waar het Staelduinsebos is. Hoe gaat het met jouw klei ne broer? Mocht hij ook mee? Wat heb jij genoten van de wild-west-film Eddy Klerks Rijswijk. Waren er veel sprinkhanen? Grjezelig hoor! Jij boft maar hoor dat je een horloge hebt gekregen. Loopt het goed? Je komt natuurlijk nu altijd op tijd thuis. Jammer dat het zo regende Johan Koek Den Haag. Heb je toch wel genoten van de tocht? Prachtig dat jullie een medaille kregen. Hoeveel kilo meter was het? Wanneer moet ten jullie de volgende tocht lo pen? Had je geen last van bla ren? Ik mist jouw brief Theo Koelé Den Haag. Je gaat tan te Jos toch niet vergeten? Waarom schreef jij niets An ja Kuyper Rijswijk? Wat zal jij straks genieten in de zomervakantie Willy Kuiper Den Haag. Prachtig die herten en zwijnen. Hoe heet jouw kleine broer? Was jouw rapport mooi? Hier komen de nagekomen brieven. Hoe vond jij het in Avifau na Rieteke Grandia Alphen aan de Rijn? Heb je mooie vogels gezien? Het is daar prachtig 'hoor! Heerlijk dat jij in de vakantie mocht logeren. Heb je genoten? Wat heb je al op de handwerkles ge maakt? Gelukkig dat oma haar bril weer heeft gevonden Cocky Grandia Alphen aan de Rijn. Hoe kwam het dat hij zo ver weg was? Mmm, wat heb jij gesmuld van al het lekkers. Heb jij niet gelogeerd in de vakantie? Heerlijk hoor aan het strand en in de duinen Miep de Groot Hazerswoude. Leuk dat jij bij je correspondentievriendin mocht logeren. Wat hebben jullie het weekeinde veel pret gehad. Geweldig! Jopie's moe der wist natuurlijk niet wat ze met de dames moest begin nen. Jullie hadden natuurlijk de slappe lach. Geniet je veel van je eigen kamer? Fijn dat jij tante Jos niet bent vergeten Jopie Huisman Hazerswoude. Niet meer zo lang wachten met schrijven hoor! Ga jij in de grote va kantie logeren in Ommen? Heb je je nichtjes en neefjes erg verwend? Allemensen wat hebben jullie een plezier ge had. Jullie hebben dus in de tent geslapen? Mamma was toch niet boos? Is alles goed gegaan op de uitvoering Tineke de Kooter Koudekerk aan de Rijn? Heb jij mamma goed geholpen? Waar maken jullie de instru menten van? Waar komen de versjes vandaan? Wat erg dat jullie hondje zijn pootje heeft gebroken Dirk de Kooter Koudekerk aan de Rijn. Hoe komt dat? Hoe heet hij? Heb jij dinsdag veel pret gehad? Gelukkig dat jij tante Jos nog niet bent vergeten Corrie Hayes Zoetermeer. Heb jij maandag een fijne dag gehad. Zijn al je vriendinnen nog ge weest? Zijn al je verlangens in vervulling gegaan? Wat in 't vat zit verzuurt niet hoor! Hier komt nog een versje van Adri Dankers. DE VERJARINGSTAART Ons Hannesje wordt negen jaar Wordt negen jaar, Hoezée! We vieren feest en iedereen Brengt een cadeautje mee. Een tol, een boek een aardig spel, Een voetbal, reuze groot Een schooletui, een mooie fles Met zuurtjes wit en rood. door Mieke den Ouden Op een stralende dag waren Njoek en Grrrrr en Uh-Uh, drie apenkameraadjes, al vroeg op avontuur gegaan. Ze hadden het grote oerwoud kris en kras door kruist en waren nu tot aan de grens gekomen. Achter de laat ste rij bomen gaapte een diep ravijn. Een dal, dat tussen ver schillende berghellingen uitge sleten was. Het was begroeid varens en bek waren planten, van de stengels op het eind sterk ombogen, en die, zich tot een kokertje verwijdend weer op waarts bogen, terwijl aan één kant van het „bekertje" de rand tot een dekseltje was uitge groeid. dat over het bekertje kon sluitén. Meestal zat er regenwa ter in de bekerplanten, of dauw droppels. En daar dronken de apen dan van. Verder groeide er allerlei laag struikgewas, wilde frambozen en passiebloemen onder andere, waarvan de vruchtjes zo lekker zijn. Van bovenaf keken de vriendjes verlangend omlaag. Ze hadden best zin om zich aan de vruchtjes te goed te doen. Maar die steile hellingen schrok ken hen eigenlijk een beetje af. Die waren haast loodrecht om laag. Ze beraadslaagden een tijdje met elkaar, toen begon Njoek langzaam aan de afdaling. Langs uitstekende rotspunten of stukken boomwortel zocht hij zijn weg. Hij sprong van het ene naar het volgende steunpunt. Zijn vriendjes keken vanaf de rand nieuwsgierig toe, Soms leek het, of zij hem volgen wilden, maar ze brachten de moed toch niet op. Het bleef bij een heen en weer springen langs de ra- vljnrand. Soms stak er een voor zichtig pootje zoekend naar een houvast beneden die rand, maar dan werd het weer huiverig in getrokken. Alleen Njoek zette he lemaal door en belandde einde lijk veilig in het dal, waar luj zich meteen met de heerlijke vruchtjes begon vol te proppen. Hij knorde tevreden omhoog om zijn makkers te vertellen hoe hij smulde. Maar als zij gretig vroe gen om voor hen wat van dat lekkers boven te brengen, grin nikte het kleine aapje plagend en maakte hen in hun apentaal- tje duidelijk, dat ze maar zelf moesten komen proeven. Toen werden Grrrrr en Uh-Uh razend Ze begonnen hem met stukken hout en aardkluiten om de oren te smijten. Maar Njoek krouo weg onder het struikgewas *n toen konden ze hem niet meer te keer gaan, en scholden hem de huid vol. Tot ineens de scheldpartij overging in een angstkreet. Hoewel Njoek bene den veilig was, spitste nlj toch de oortjes, want hij wilde weten welk onraad zijn vriendjes be dreigde. Meteen hoorde hij ooK, heel in de verte nog. het geluid, dat Grrrrr en Uh-Uh in paniek bracht: het lulde grommen van Maoeng, de koningstijger. En het klonk steeds luider. Njoek daar beneden in het ravijn verstarde helemaal en hield zich doodstii. Zijn vriendjes boven zochten wanhopig een uitweg. Die was er niet. Ze durfden voor geen goud de weg terug in te vluchten, want daar was Maoeng nou juist. En vóór hen gaapte de afgrond. Toen kwam Njoek te voorschijn uit de struiken, Hij zwaaide met zijn voorpootjes om de aan dacht van Grrrrr en Uh-Uh te trekken en hij schreeuwde hen korte bevelen toe. „Spring toch! Het lukte mij ook. Vlug, van het ene op het andere uitsteeksel. Snel. Jullie kunt niet anders. Gauw!" En ja hoor, Maoeng's gegrom klonk zó dichtbij, dat er geen andere keus overbleef. Dus waagden Grrrrr en Uh-Uh de afdaling langs de steile ra vijnhelling. De angst gaf hen meer behendigheid en beiden brachten het er goed vanaf. Zo dra ze beneden waren doken ze bij Njoek weg in de struiken en keken met bange oogjes tussen de takken en doorns omhoog naar de rand van het ravijn. En juist op de plek waar zij gestaan hadden kwam nu de grote snui vende kop van de koningstijger te voorschijn. Hij hief zijn neus in de wind. om na te gaan, waar dat apenluchtje, dat hij op het spoor was, nu toch zo gauw ge bleven kon zijn. Hier hield het op. Maoeng liep heen en weer langs de rand, precies zoals de apen gedaan hadden. Af en toe stak hij zijn prachtig getekende kop snuffelend over de rand, keek zoekend in de diepte en stootte geërgerd en nijdig zijn grommend keelgeluid uit, dat door de andere ravijnwand te ruggekaatst werd. Toen draaide hij zich waardig om en ver dween weer in het oerwoud, nog nagrommend om het lekkere hap je dat hij misgelopen was. En dat lekkere hapje zelf? Wel. dat hield zich nog dagen lang koest in het ravijn en hield zich in het leven met de vruchtjes die er gelukkig in overvloed waren. Maar 't mooiste is de reuze j Meisjes en jongens de brie- taartivenbus 's helemaal leeg. Zor- Die midden in de pret een Jullie weer voor een vol- Met negen kleine vlammetjes Op tafel wordt gezet. Een even later, roept die Hans: „ik ben weer vijf!" Zo'n guit! De taart wordt opgegeten en... Vier kaarsjes zijn al uit'. Ie? De letters L tot cn met R zijn aan de beurt. Tot de vol gende week nichten en nev»n.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 16