I K.V.P. trekt met vier politici ten strijde Castro genoot van de 1-mei-viering DE BLAUWE TREIN Wegens doodslag 10 jaar gevangenisstraf geëist ere Fokker boekte bruto-winst in 1962 hog Delft en Rijswijk willen woningen voor Estec PORTRETTEN VAN LIJSTTREKKERS (I) j Een jaar voor diefstal f 400 Verrassing Dr. Veldkamp i Gevangene viel j bewaker aan: vijf i maanden geëist r-N MMM I mmm i Ruzie ontaardde in vechtpartij Mej. Klompé Peking houdt het nog op Stalin Melkprijs Legioen van Eer voor jhr. Loudon Vrachtwagen tegen bus: 17 gewonden Mevr. Polak in 't ongelijk gesteld Opdracht aan prof. L. Nervi? 7 DONDERDAG 2 MEI 1963 Na selfmoord(?) in A'dam I Halverwege de afgelopen zittingspe riode, in juli 1961, volgde hij de zwakke, tot aftreden gedwongen mi nister Van Rooy op. Sedertdien volg de het ene belangrijke sociale wets ontwerp na het andere. Deze produk- tiviteit heeft het prestige van het kabinet-De Quay niet weinig ver hoogd. Dr. Veldkamp stamt uit een eenvou dig Bredaas milieu Hij doorliep de Mulo, het lyceum, studeerde als werk. student aan de economische hoge- T~\E KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ ziet met vertrouwen de verkie- ■*-' zingen tegemoet. In de Tweede Kamer heeft ze nu 49 zetels, maar ze hoopt en verwacht (op grond van de staten- en radenverkiezingen van vorig jaar), dat het er 15 mei op z'n minst 50 zullen worden. En dat ondanks het feit, dat ze het ditmaal zonder de grote Romme als landelijke lijsttrekker moet stellen. Het is overigens een publiek ge heim, dat er rooms-katholieken waren die in Romme een reden zagen om niet meer op de KVP te stemmen. Ze kunnen dus nu weer in de moederschoot van de partij terugkeren. Er zijn dit jaar vier KVP- lijsttrekkers: de minister van maatschappelijk werk mej. dr. Klompc (in het noorden en oosten), de minister van sociale zaken en volksge zondheid dr. Veldkamp (in het westen), de huidige KVP-fractieleider in de Tweede Kamer dr. De Kort (in Brabant) en het Tweede-Kamer lid J. H. Maenen (in Limburg). Dr. De Kort Iheeft in augustus 1961 de opengevallen plaats van prof. Romme bezet. Daar was moed voor nodig. Maar die moed bezit de nu 53-jarige in ruime mate, zo als hij in de oorlog toonde toen hij als directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Tilburg tientallen jonge mannen voor tewerkstelling in Duitsland wist te behoeden. Toen de bezetter dat in de gaten kreeg, moest hij onderduiken en deed dat op zyn manier: als kapelaan ver momd. Het habijt moet hem bijzon der goed gestaan hebben, want dr. De Kort heeft wat ze boven de Moerdijk noemen: „een typisch Rooms gezicht". In de Duitse ar chieven stond hij genoteerd als „fa- natisch katholisch", maar dat was een onwaarheid, want wel is hij r.k, in hart en nieren, maar elke vorm van fanatisme is hem vreemd. De parlementaire leider van de rooms-katbolieke politiek in Neder land ls een zeer beminnelijk mens, die zich in de rustige discussie beter thuis- voelt dan in bet felle debat. Wat niet betekent dat hij ook niet z'n strijdbare momenten heeft, zoals in het televisie debat met de heren Suurhoff en Von. deling. Romnie's opvolger is een geboren en getogen Brabander. Van het snelgroei ende Nieuw-Ginneken is hij nog steed 3 burgemeester In Leuven studeerde hij sociale en 'politieke wetenschappen en Thomistische wijsbegeerte en in 1940 promoveerde hij er cum laude. In '45 werd hij lid van het noodparle- anent. De Tweede Kamer kende hem tot '61 voornamelijk als KVP-specia- list voor de sociale verzekeringen. Zijn benoeming tot fractieleider was eigenlijk een grote verrassing, want voordien was hij nooit erg op de voor. grond getreden, zeker niet als all round-politicus,. Een groot spreker is hij bepaald niet. Zijn zinnen zijn lang en inge- wikkeld geconstrueerd en zijn woordkeus is soms wonderlijk. Taal en stijl z\jn meer die van een wijs geer dan van een politicus. Het be redeneren ligt hem beter dan het poneren. Hij is het tegenoverge stelde van een potentaat. Graag laat hij alle meningen in zijn fractie aan het woord, niet alleen in de beslo ten fractiebijeenkomst maar ook in de plenaire vergaderingen. Dr. De Kort zal vermoedelijk wel fractieleider blijven. Te meer omdat zijn tegenkandidaat, minister Cals, aan een lange rustperiode toe blijkt te zijn. De westelijke KVP-lijsttrekker, mi nister Veldkamp, is een zeer be kwaam bewindsman (met zijn 41 jaar de jongste in het kabinet) een knap econoom en een ongeëvenaard des kundige op het gebied van de sociale verzekeringen. Hij dankt zijn bekend heid vooral aan de enorme werk kracht die hij in de twee jaar van zijn ministerschap heeft ontplooid. derland's eerste vrouwelijke lijstaan voerder geworden Ze zal straks mis schien nog voor een derde primeur zorgen want geruchten willen dat ze na haal* aftreden de eerste vrouwe lijke commissaris van de Koningin zal worden en wel in Overijssel. Het is overigens zeer de vraag of zo'n regio nale bestuursfunctie haar zal liggen, want mej. Klompé is getrouwd met de landspolitiek. Die boeit haar uiter mate en ze speelt wat graag het poli tieke spel mee. Haar invloed in het kabinet en in de KVP is niet gering. Soms weet ze tegen allerlei oppositie in haar zin door te drijven. Als dat niet lukt, wordt ze feL Toen de Kamer haar in '59 belette „volksgezondheid" bij .maatschappelijk werk" te trekken veriiet ze boos de vergaderzaal. De bewindsvrouwe die in augus tus 51 jaar wordt - heeft wis-, na tuur- cn scheikunde gestudeerd en is zeventien jaar lang lerares geweest. Haar werk in maatschappelijke orga nisaties bracht haar in aanraking met de politiek. In 1948 kwam ze in de Kamer en daar is ze tot '56 een van de buitenlandse specialisten van de KVP-fractie geweest. In laatstge- J De rechtbank in Amsterdam heeft i vanochtend de 28-jarige zeeman E. 3. uit Amsterdam wegens diefstal van 'o J portefeuille met f 400 van een 55- jarige ongehuwde kleermaker aan de J Overtoom, die kort tevoren waar- schijnlijk zelfmoord had gepleegd, veroordeeld tot een gevangenisstraf i van een jaar met aftrek. (Eis: maxi- mum straf: vier jaar m.a.). De zeeman, die een avondje met de kleermaker op stap was geweest J en bij hem zou logeren, zei het geld r te hebben gestolen om er zo gauw J mogelijk vandoor te kunnen gaan aan- i gezien hij bang was van de moord te worden verdacht. In een gevangenis is een kleinigheid 1 vaak genoeg om de bij een opgeslotene opgehoopte spanningen tot uitbarsting te brengen. Zo'n geval deed zich op 24 juli 1961 voor in de strafgevangenis te Breda: 2 een bewaker liet een celdeur openstaan, waardoor het vogeltje dat de eenzaam- J heid van een der gestraften een beetje verlichtte, ontsnapte. De gevangene out- 2 stak in woede en wierp zich op de be- waker. Hij drukte hem tegen de leuning 2 van de gaanderij van de eerste verdie- ping en trachtte de bewaker naar J deze later verklaarde o«ver de leuning 1 te werken. Doordat de cipier zach uli J alle macht verzette, lukte dit gelukkig niet. De gevangene die zioh zo had opge- J wonden over de ontsnapping van zijn geliefde vogeltje, de 38-jarige meubelma- 2 ker L. H., stond gisteren in hoger be- roep terecht voor het gerechtshof in 2 's-Hertogenbosch. Door de rechtbank te Breda was hij voor zijn onbezonnen daad J tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld 2 De advocaat-generaal 6loeg de ernst van het misdrijf hoog aan, maar kwam 2 toch tot een aanmerkelijk lagere eis dan het reohtbankvonnis: vijf maanden ge- 2 vangenisstraf. Zeg jongelui, I schuif eens op. I FELIX is niet p: alleen voor jullie, I maar ook voor mij! I mmm I I I mmm I I I (vlees of vis) (door de lekkere harde brokjes worden de poezetanden sterk) ...en voor de hond is er BONZO Tien jaar gevangenisstraf en onvoor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering heeft de officier van jus titie bij de rechtbank te Amsterdam, mr. I. van den Berge, gistermiddag geëist tegen de 24-jarige expeditie knecht Louis Carel B. De officier be schuldigde de verdachte ervan op 19 augustus jl. de 55-jarige Johannes T. gedood te hebben door hem eerst zódanig te wurgen dat hij het bewust zijn verloor en hem daarna te ver drinken. In de bewuste nacht had een ruzie tussen de epeditieknecht en T. op een zandterrein in de Jan van Galenstraat in Amsterdam geleid tot een vecht partij. Daarbij heeft verdachte zijn tegenstander de keel dichtgeknepen, waana het slachtoffer gedeeltelijk in de sloot was gevallen. Een kwartier later had B. het lichaam verder in de Twee. van de vier lijsttrekkers der KVP, de huidige ministers Veldkamp en Klompé. school te Tilburg en promoveerde daar in 1949 cum laude in de econo- misch-sociologische richting. Zijn po litieke scholing ontving hij in de jon geren-organisatie van de KVP en in de gemeenteraad van Breda. Op 31- jarige leeftijd trad hij als staatssecre taris voor de middenstand de lands- ipolitiek binnen. Zijn haar was toen al grijs, het is nu wit. Aan dat staats secretariaat dat van 1952 tot '61 duurde heeft hij nauwelijks een volledige dagtaak gehad en daarom maakte hij van de gelegenheid ge bruik tal van sociaal-economische pu- blikaties het licht te doen zien. Zo had hij een voornaam aandeel in de samenstelling van het KVP-program „Welvaart welzijn, geluk". Deze minister is een echte Brabant se bon vivant Hij houdt van zijn biertje, h(j houdt van humor. Maar achter de jovialiteit gaat een keihard politicus schuil met overduidelijke ambities. Niemand verwacht dan ook dat hij in een volgend kabinet zal schitteren door afwezigheid. Een gran dioos spreker ls h(j evenmin als dr. De Kort. Het k°mt er allemaal nogal hortend en stotend uit. Maar met de oppositie heeft dr. Veldkamp nooit veel moeite, want zijn beleid (en dat van z(jn staatssecretaris Roolvink) nam de socialisten de wind uit de zei len. Mej. dr. Marga Klompé, onze eer ste vrouwelijke minister, is ook Ne- noemd jaar werd ze minister van maatschappelijk werk. Haar departe ment heeft ze naar aller oordeel voor treffelijk beheerd. De aanvaarding door de Kamer van de Algemene Bij standswet was de kroon op haar noeste arbeid. Anderhalf jaar geleden heeft ze op o. k. en w. de toen zieke minister Cals vervangen. Dat schijnt haar uitstekend te zijn bevallen. Poli tiek Den Haag zal dan ook niel raar opkijken als ze bij de komende ka binetsformatie een gooi naar „onder wijs" zal doen. Ze zal er zich onge twijfeld beter thuisvoelen dan in Zwolle. 2 Chroesjtsjef en diens Cubaanse ambtgenoot Fidel Castro hebben gis- teren vijf uur op het Rode Plein in Moskou de parade, die werd gehou- J den ter viering van de eerste mei, gadegeslagen. Er werden zeven ver- schillende soorten raketten meege- voerd. Een omroeper van radio- Ten slotte de heer Maenen, eert- Moskou verklaarde, dat deze raket- (60-jarige) Limburgse grootheid, oud-KA.B.-leider en vorig jaar ver huisd van de Eerste naar de Twee de Kamer. Zijn naam heeft buiten Limburg geen erg vertrouwde klank. Dat kan wel gezegd worden van K.V.P.-Kamerkandidaten als de ministers Luns, Cals en Marijnen. Vooral de minister van buitenland se zaken, populairste Nederlander na Mies Bouwman, is een mooie troef voor de K.V.P. Of hij lang in de Kamer zal blijven zitten, is na tuurlijk een tweede. We horen hem nog niet over de melkprijs praten. ten „de vijand overal ter wereld 2 kunnen treffen". J Frol Kozlof, die vaak als Chroesjtsjefs erfgenaam wordt beschouwd, woonde de parade niet bij. Wel werden verscheidene 2 afbeeldingen van hem rondgedragen, te- zamen met foto's van andere Sowjet- leiders. Men vermoedt dat Kozlof met 2 vakantie is. De militaire parade duurde ongeveer 25 minuten. Daarna kwamen afvaardi- J gingen van arbeiders, boeren en studen- ten. Chroesjtsjef glimlachte van tijd tot tijd, wanneer de deelnemers aan de pa- J rade in het voorbij trekken in hun han- de klapten en juichten. Over het ge- heel betoonde hij zich echter veel ge- 2 reserveerder dan Fidel Castro, die bij- na voortdurend glimlachte en wuifde. De Koninklijke Nederlandse Vliegtul- genfabriek Fokker boekte in 1962 (1961) f 5,57 (4,31) miljoen bruto-winst. Uit de reserve F 27 wordt f 2,75 (5,5) min. toe gevoegd. tezamen f 8,32 (9,81) min., waar van f 3,19 (2.84) min. wordt afgeschre ven. Na extra-afschrijvingen en reserve ringen is de winst f 1,25 (1,27) min. Reeds voorgesteld is 15 (15) 9c dividend op gewone aandelen. Ter dekking van Fokkers aandeel in de voorbereiding van het F 28-project in 1962 is f 1 min. rechtstreeks ten laste van de bedrijfsrekening gébracht. De produktiefinanciering in 1962 stelde hoge eisen aan de liquiditeit doch deze kon den binnen de beschikbare kredietfacili teiten v/orden gedekt. De nafinanciering van F 27-vliegtuigen legt aanzienlijk be slag op deliquiditeit. De reserve diverse belangen werd met f 1,5 min. verhoogd tot f 15,62 min. Nieuwe opdrachten voor F 27 worden verwacht en men hoopt dat de F 27 nog enige jaren een essentieel deel van de fabricage zal blijven uitma ken. Tot nog toe zijn er orders voor 140 vliegtuigen geplaatst, waarvan de laatste voorjaar 1964 zullen worden afgeleverd. De aflevering van 350 F-104G Starfigh- ters zal tot en met voorjaar 1965 voort gaan. Voor het Nato-marine-patrouille- vliegtuig Atlantic hoopt men binnen kort op een contract voor een eerste se rie dat tot in de tweede helft van 1965 werk zal verschaffen. De verwachtingen voor verdere ontwikkeling van een ver ticaal startend en landend aanvals- en verkenningsvliegtuig zijn niet hoog ge spannen. Voor het F 28-plan werden reeds be langrijke voorbereidingen uitgevoerd. Voor de produktiefinanciering zullen zeer grote bedragen nodig zijn, waarover onderhandeld wordt Men acht een aan vaardbare oplossing mogelijk. Gaat het gehele project door, dan zullen ook van Fokker zeer grote financiële inspannin gen worden gevergd en het zal noodza kelijk zijn voor belangrijke bedragen tot een bepaald maximum-risico's te aanvaarden. Onvoorziene omstandighe den voorbehouden verwacht men in 1963 en 1964 redelijke bezetting van de fa- brieksafdelingen. Voor de F 104G werden in juli defini tieve contracten getekend voor levering aan de Nederlandse en Duitse lucht macht. Avio-Diepen was redelijk bezet met reparatie en revisie. Te Dordrecht is het werk aan het Hawk-project voor geleide projectielen op gang gekomen. Automaten voor gekoelde dranken leg gen nog slechts een bescheiden beslag op de capaciteit. De resultaten van Frits Diepen Vliegtuigen N.V., houdster van alle aandelen Industrie Mij. en Handel- mij. Avio-Diepen werden geconsolideerd. Het gehele personeel was 5023 (4679). De Franse ambassadeur in Nederland, Graaf de Crouzy-Chancl, heeft gisteren ln Den Haag aan jhr. J. H. Loudon, pre. sidenl-dirccteur van de Koninklijke Shell, de versierselen van het Legioen van Eer overhandigd. Na de plechtigheid bood de Franse ambassadeur een lunch aan, waaraan naast jhr Loudon en zijn echtgenote aanzaten jhr, Tjarda van Starkenborgh Stachouwet-, de heef Jaquet, directeur Afrika en Middenoosten van het minis terie van buitenlandse zaken, alsmede verscheidene administrateurs en direc teuren van de Koninklijke Shell-groep en hun echtgenoten. Reductie emissie Vastgoed Bij de emissie van 3174 vastgoedfrac ties van het vastgoedbeleegingsfonds Nederland is zoveel ingeschreven, dat een belangrijke vermindering noodza- kelijk is. Peking In Moskou en in alle andere commu nistische hoofdsteden werden afbeeldin gen rondgedragen van de „profeten van het communisme" Marx. Engels en Lenin. Maar in Peking hield men vast aan die vierde „communistische profeet", die in de andere communistische hoofdsteden is afgezworen, namelijk Stalin. In de Joegoslavische hoofdstad Bel grado werd een parade van drie uur gehouden, die door president maarschalk Tito en andere Joegoslavische leiders werd gadeslagen. Voorop liep een uit studenten samengesteld muziekcorps, dat twistmuziek ten gehore bracht Andere studenten hielden emblemen in de v< van een hart omhoog, met een spandoek waarop stond „van elke twee studenten is er een verliefd". De burgemeester van West-Berlijn Brandt zei op een bijeenkomst van een half miljoen personen dat de Westberlij- ners nooit aan de verdeling van Duits land en aan de Berlijnse muur zullen wennen. De paus heeft op een grote audiëntie verklaard van mening te zijn dat de tegenstellingen in de wereld kleiner aan het worden zijn. ..God zij dank dat de polemische geest van andere tijden min der geworden is". De paus liet zich op timistisch uit over de toekomst van de kerk en over haar missie de sociale vrede tussen werkgevers en werknemers tot stand te brengen. 9 De 36-jarige J. H. van Gestel, arbei der en concierge van een handschoenen fabriek te Heemstede, die dinsdag tijdens werkzaamheden aan een bagagelift de bak op het hoofd heeft gekregen en met zware hoofdwonden naar een ziekenhuis werd overgebracht, is daar gisteren over leden. sloot gerold. De dood was ingetreden door verstikking „als gevolg van dc verdrinking, nadat de wurging het slachtoffer buiten bewustzijn had ge bracht", aldus verklaarde de patho loog-anatoom dr. J. Zeidenrust gister middag tijdens de rechtszitting. De verdachte, die in het verleden niet minder dan zeventien verklaringen over deze affaire heeft afgelegd (die vaak geheel tegenstrijdig waren), verklaarde dat hij na een ruzie over een beta ling werd aangevallen. ,Jk raakte ln een'angstpsychose en kneep de keel van mijn tegenstander dicht. Toen de man niet meer tegenspartelde ben ik wegge gaan maar een kwartier later ben ik weer teruggekomen Ik dacht toen dat het slachtoffer dood was en gooide hem in de sloot, nadat ik hem nog zijn ring en zijn horloge had afgenomen", zo be kende B. Dr Zeldenrust verklaarde dat het ook best tnogelük ls, dat het slachtoffer, wiens rechterlongbeen tijdens de wur ging gebroken is, gestorven Is zonder verdrinking. Volgens dr. Zeldenrust staat het evenwel vast dat T., zU het bulten bewustzijn, nog ln leven was toen z(ji> tegenstander hem in de sloot gooldo. De officier van justitie zei in zijn requisitoir dat de verdachte het slacht offer onder druk heeft gezet toen deze niet wilde betalen. Daarop zou verdachte in een stemming van „niet goedschiks, dan maar kwaadschiks" zijn slachtoffer hebben vastgegrepen om de betaling te forceren. Opzet achtte de raadsman van B., mr Tj. Boonen, absoluut niet bewezen. „Daarvan is niets gebleken", zo zei hij ln een uiterst kort pleidooi. „Ik geloof eerder in de verklaring van de verdachte dat hij uit angst heeft gehandeld. Mr Boone vroeg vrijspraak c.q. ontslag van rechtsvervolging. Gisteravond ls een vrachtwagen die op de Terborgseweg ln Doetinchem plotse ling moest uitwijken voor een slingerend over de weg rijdende bakfiets, tegen een autobus van de Gelderse Tramwegen ge botst. Een boom, die daarbij omver ge reden werd, viel op de bus. Twee inzit, tenden van de bus werden vrU ernstig gewond en zUn naar een ziekenhuis over. gebracht, 15 andere passagiers werden licht gewond en konden na verbonden t» zijn naar huls gaan. De politie vermoedt, dat de berijder van de bakfiets dronken was. De man ls aangehouden. De met zand geladen vrachtauto, afkomstig uit Lichtenvoorde, slipte bij de uitwijkmanoeuvre en kwam tegen de juist passerende autobus terecht. De bus vloog tegen een boom aan. die afknapte en het bovendeel van de bus geheel afrukte. De twee helften van de bus zijn later afzonderlijk naar een ga- rage gesleept. De president van de rechtbank te Al melo mr. I. Dufour heeft gisteren uit- spraak gedaan in de zaak tussen mej. J. W. Hagedoorn, dierenarts te Heem stede, mevrouw A. A. van Rehwlnkel te Heemstede en de heer A. P van Keim- pema, houder van een dierènpension te Hoofddorp, als eisers ln een kort geding tegen de d ierenbeschermster mevrouw L. Pojak-Moor te Boekelo. Mevr Polak zou eer en goede naam van eisers heb ben aangetast door publikaties in enige bladen, waarin zij wilde waarschuwe» tegen de wilde handel in huisdieren. De president stelde eisers in het gelijk. Mevrouw Polak zal zich op verbeurte van een dwangsom van honderd gulden hebben te onthouden van verdere pu blikaties, waarin .eer en goede naam van eisers worden aangetast. (Van een onzer verslaggevers) Naar het verluidt zou de beroemde Italiaanse architect prof. L. Nervl op dracht hebben ontvangen voor het ma ken van een ontwerp van tien woning complexen voor de huisvesting van de staf van ongeveer 800 personen van liet toekomstige Centrum voor Europees Ruimtevaart Onderzoek, de Estec. Naar ons werd medegedeeld zouden deze wo ningcomplexen op grondgebied van de gemeente Rijswijk worden gebouwd. Te vens zal deze of volgende week, aan een architect de opdracht worden verstrekt voor het maken van een voorontwerp van liet grote laboratorium. Dit labora torium zal een f 20 miljoen gulden kos ten; de inrichting eveneens f 20 miljoen. In principe heeft de gemeente Delft voor de bouw van de bedrijfsgebouwen 44 ,.En was dat uit de verte of dichtbij?" „Wel, één keer kwam hij in Cunzon Street. Ik was boven, keek over de leuning van de trap en zag hem in de hal beneden. Ik was een beetje nieuwsgierig, ziet u omdat ik wist hoe de zaken stonden." „En de andere keer?" „Toen was ik in het Park, mynheer, met Annie een van de dienstboden en ze wees mij mijnheer aan. die liep te wandelen met een vreemde dame." Poirot knikte. „Luister nu eens, mademoiselle Mason. Die man, die u in de trein zag praten met madame Kettering, aan het Gare de Lyon hoe weet u dat dat uw meester niet was?" „Mijn meester? Neen, mijnheer, ik geloof niet dat dat kan." „Maar zeker weet u het niet?" „Wel, ik heb er nooit aan gedacht." Mason was blijkbaar verbaasd over het idee. „U weet dat uw meester ook in de trein was. Wat zou nu natuurlijker zijn geweest dan dat hij het was die over de gang liep?" „Maar de heer die met mevrouw sprak moet van buiten gekomen zijn, mynheer. Hij had zyn overjas aan en zijn hoed op." „Zeker, mademoiselle, maar denkt u eens na. De trein was juist aan het Gare de Lyon aan gekomen. Verschillende passagiers liepen op het perron. Uw meesteres was dat ook van plan en had daarom stellig haar bontmantel aangetrok ken?" „Ja, mynheer," gaf Ada Mason toe. „Uw meester doet dus hetzelfde. De trein is verwarmd, maar buiten is het koud. Hij doet zijn jas aan, zet zijn hoed op en als hij naar de verlichte raampjes kykt ontdekt hij plotse ling madame Kettering. Tot dat ogenblik heeft •hij er geen vermoeden van gehad dat ze in de trein was. Hij stapt natuurlijk in de trein en gaat naar haar compartiment. Zij uit een kreet •van verrassing en sluit vlug de deur tussen de Het geheim van door AGATHA CHRISTIE beide coupés, aangezien het gesprek van parti culiere aard zal zyn." Hij leunde achterover in zijn stoel en wacht te rustig het effect van zijn woorden af. Hy moest haar tijd geven om na te denken en ge reed te komen met het ordenen van haar ge dachten. Na verloop van drie minuten zei Ma son: „Ja, mynheer, het kan natuurlijk zo geweest zyn. Mijnheer is lang en donker en juist van dezelfde gestalte. Ja, hij kan het geweest zijn. Ik zou het echter niet graag met zekerheid verklaren." „Dank u zeer, mademoiselle. Ik zal u verder niet lastig vallen. O ja, toch nog één ding." Hij haalde de sigarettenkoker uit zijn zak die hy reeds aan Katherine had laten zien. „Is dat de koker van uw mevrouw?" „Neen, mijnheer. Tenminste Plotseling keek ze verward. Het was duide lijk dat er zich een idee vonmde in haar hoofd. „Ja", zei Poirot aanmoedigend. „Ik denk, mijnheer ik kan het niet zeker zeggen, maar ik denk dat het de koker is die mevrouw had gekocht om aan mr. Kette ring te geven." ,.Zo", zei Poirot. „Maar of ze hem gegeven heeft of niet, dat weet ik niet." „Precies." zei Poirot, „precies. Ik dank u. mademoiselle. Ik wens u goedemorgen." Ada Mason vertrok en sloot de deur geruis loos achter zioh. Poirot keek naar Van Aldin, die als ver stomd zat. „U denkt u denkt dat het Derek was? vroeg hij- „Maar alles wijst toch in een an dere richting. De graaf is toch betrapt om zo te zeggen met de robijnen in de'zak. „Neen." „Maar u vertelde my „Wat vertelde ik?" „Die geschiedenis van de juwelen. U liet ze my zien." „Neen." Van Aldin staarde hem aan. „Hebt u ze mij gisteren op het tennisveld niet laten ziem?" „Neen." „Bent gek, mijnheer Poirot, of ben ik het?" „Geen van ons beiden is gek," zei de detec tive. „U vraagt me iets en ik antwoord daarop. Wat ik u liet zien, mijnheer Van Aldin, was een schitterende imitatie, slechts door een ex- pent van de echte stenen te onderscheiden." Poirot geeft advies De miljonair had enige minuten nodig om de zaak geheel in zich op te nemen. Hij keek ver baasd naar de detective. De kleine man knikte hem vriendelijk toe. „Ja," zei hy, „dat verandert de zaak, vindt u niet?" „Imitatie!" Hij boog zich voorover. „Hebt u dat altijd gedacht, mr. Poirot? Hebt u nooit gedacht dat graaf de la Roche de moordenaar was?" „Ik heb getwijfeld," zei Poirot rustig. „Ik heb u dat al gezegd. Roof met geweldpleging en moord" hij schudde krachtig het hoofd „neen, ik kan me dat niet voorstellen van iemand als de graaf." „Maar u gelooft wel dat hij de robijnen wil de stelen?" (Wordt vervolgd.) in het verlengde van de TH. -T.N.O.- wijk in Delft. In het laboratorium zul len kunstmanen en raketkoppen worden vervaardigd. Op een deze week in Pa rijs te houden bijeenkomst zal de op dracht voor het maken van het vooront werp voor de bouw van dit laborato rium aan een architect worden verstrekt Dc Nederlandse regering heeft zich beijverd dit ruimtevaartcentrum, dat ve le vertakkingen in het buitenland heeft, naar Delft te krijgen. In de eerste acht jaar wil men in het project f 1100 mil joen gaan investeren. Op het ogenblik is een staf van 50 technici van de Estec gehuisvest in de afdeling tcehnische na tuurkunde van de technische hogeschool aan het Mijnbouwplein te Delft, in af wachting van het definitief onderkomen in de Wippolder. Binnen enkele jaren zal deze staf moeten uitgroeien tot 800 personen, waarvoor een extra woning contingent moet worden verstrekt Woon palen Wat de bouw van woonpalen door prof Nervi betreft, is bekend, dat deze archi tect een hoge kantorenpaal van 33 ver diepingen heeft ontworpen in opdracht van E.M.S./Land'bank voor het complex in de Haagse bln- Sohedeldoekshaven nenstad. Het gemeentebestuur van Delft merk te op, dat burgemeester en wethouders' reeds in onderhandeling zijn met Gede puteerde Staten het ministerie van volks huisvesting en bouwnijverheid over de verstrekking van een extra contingent aan DelfL Ilct gemeentebestuur van Rijswijk heeft om tegemoet te kunnen komen aan de huisvestingsproblemen van het perso neel van dc Estec ook een extra contin gent aangevraagd. Dit gevraagde contin gent betreft een complex flats van twaalf verdiepingen naar ontwerp van de ir. H. Nefkens. Deze zogenaamde mid. denstandsflats zullen in een arbeidsbe sparende bouwmethode worden ge bouwd in het plan Steenvoorde III, tus sen de spoorlijn en de Prinses Beatrix- laan. Tot nog toe heeft ook de gemeen te Rijswijk nog niets op deze aanvraag vernomen. Het ministerie van volkshuisves ting en bouwnijverheid deelde ons mede, dat er sprake is geweest van dc bouw van ongeveer 300 woningen voor dc Estec van de extra toewijzing die de Landbank heeft gekregen voor de bouw van 2000 extra woningen volgens een arbeidsbesparende bouw methode. Deze woningen zouden ech"> ter niet aan de door het ministeriu gestelde voorwaarden voldoen. Op het ogenblik is dus nog geen enkele toezegging gedaan voor de bouw van woningen voor het personeel van het toekomstige ruimtevaartcentrum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7