00 0 »CH wm VARA stelt zich achter een open omroepbestel Al 255 aanvragen voor 5 Het Dorp' Verontrusten zetten actie voort maar blijven A.R. Een woord voor vandaag Geref. Bond moet bruggen slaan in geref. gezindte Pinksterbeweging belegt Vreugdedag in Utrecht Radio- en tv-programma's <0/ MAANDAG 29 APRIL 1963 Leeftijdsgrens niet te hoog Tot vandaag hebben 255 men sen een verzoek ingediend om in Het Dorp te mogen wonen. Uit een voorlopige analyse is geble ken dat onder de groep van de alleenstaanden beneden de vijftig jaar het grootste aantal spas tisch is. De selectie wordt thans intensief aangepakt. Dit zei zater dagmiddag de waarnemend di recteur van „Het Dorp" te Arn hem, dr. A. Klapwijk, tijdens een zeer druk bezochte vergadering van de Bond ter bevordering van belangen van spastici in Krasna- polsky te Amsterdam. Voor allen Het Dorp, aldus dr. Klapwijk, stelt zich open voor blijvend invaliden. Van alle gezindten en van alle leeftijden. Al degenen die behoefte hebben een aan vraag in te dienen moeten dit beslist niet laten. Wel was hij van mening dat, wanneer het door het treffen van voorzieningen mogelijk is lichamelijk gehandicapten in de vrije maatschappij te doen verblijven, huisvesting in Het Dorp niet of nog niet aan de orde ge steld dient te worden. Ook leek het dr. Klapwijk verstandig de leeftijdsgrens niet te hoog te stellen, omdat er in de bejaardensector in Nederland ook voor de minder validen, de nodige voorzieningen worden getroffen of nog sullen worden getroffen. Criteria niet worden op- E:nomen. De mogelijkheden van socia- contacten tussen de gehandicapten dienen maatgevend te zijn. Wat betreft de criteria die bij de aanvragen gehan teerd zullen worden, merkte dr. Klap wijk voorts nog op, dat elke aanvraag zeer persoonlijk zal worden beoordeeld. (uide gehandicapte De ernst van de handicap zal volgens hem geen belemmering voor de toela ting tot het dorp mogen zijn. Niet afgesloten Volgens dr. Klapwijk zal Het Dorp nooit een totaal van de maatschappij afgesloten gemeenschap worden. Het is geprojecteerd in een grote stad. waar mee talloze communicaties kunnen worden onderhouden. De dorpsbewoner zal vrij de maatschappij kunnen berei ken. De toegang tot Het Dorp voor de niet-bewoners zal door de bewoners zelf bepaald kunnen worden. Zoveel mo gelijk zal worden gestreefd naar reali satie van eigen verantwoordelijke lei ding van de kant van de inwoners zelf. Medezeggenschap moet als een groot goed worden gerespecteerd en bewaakt, aldus dr. Klapwijk die zijn toehoor ders een gedetailleerd beeld gaf van de wijze waarop men Het Dorp gerea liseerd wil zien. Experiment Hij sprak over het cultureel centrum en de gemeenteraad die er zal moe ten komen, over de arbeidsmogelijkhe den die gecreëerd Killen moeten wor den en indien er geen arbeid mogelijk is, op het beroep dat op de betreffen de afdelingen van het Nederlandse Ro de Kruis zal moeten worden gedaan. Eén dorp zal niet in staat blijken al len op te vangen: De praktijk zal dit moeten leren. De stichting Het Dorp is nu reeds bereid gebleken verder te denken dan alleen maar aan Het Dorp in Arnhem. Eerst moet nauwkeurig het aantal blijvend invaliden bekend zijn, om aan vier of vijf andere dor pen in ons land te gaan werken. Men moet het dorp in Arnhem, dat nog voorbereiding is, de tijd gunnen vi het experiment, hoewel hierbij niet lang zal worden geëxperimenteerd als men misschien vreest, aldus dr. Klap- i wijk. Dr. D. Vreugdenhil verklaart: (Van een onzer verslaggevers) DE Groepering van veront ruste anti-revolutionairen zal haar aktiviteiten ook na de ver kiezingen voortzetten. Dat heeft de voorzitter, dr. D. Vreugdenhil, zaterdagmiddag meegedeeld op een openbare bijeenkomst in Rotterdam. „Onze strijd is te be langrijk om in zo korte tijd ge streden te zijn. Maar ondanks alles zullen wij a.r. blijven, met als advies voor de komende ver kiezingen: inschakelen op Scha kel". Deze bijeenkomst was belegd or problemen die de verontrusten bezig houden nog eens duidelijk uiteen te zetten. Vier sprekers hebben dat in korte toespraken gedaan. Prof. dr. J. P. A. Mekkes was de eerste. „Zij die verontrust zijn over Uw verontrusting zeggen dat een christen zijn tijd, de dynamiek van de historie en de cul tuur moet verstaan. Omwille van dit dynamiek hebben wij na 1945 al veel zien gebeuren. Wij moeten zorgen er bij te zijn, dat is het motto. En zo zien wij de film van een Nederlands protestants „historisme" voorbijgaan, met steeds passende leuzen." Prof. Mekkes zei vervolgens Christus zijn discipelen had uitgezonden in de wereld. Maar hun vrede zou tot hen terugkeren vanuit elk huis dat die vrede niet waard is. Zij waren niet van de wereld, hadden niets met de wereld gemeen. „Dat is de grondwaarheid Wetgeving is dringend gewenst Jaarvergadering in Beekbergen Commentaar Momenten in de ether Zaterdagavond hebben we via dé ether weer een en ander thuisbe zorgd gekregen door middel van ra dio en televisie, waarvan enkele mo menten het aanstippen waard zijn. Het journaal toonde ons beelden van het gesprek dat NTS-verslagge- ver J. Gerritsen kon voeren met mi nister Soebandrio (buitenlandse za ken) in Indonesië, waarover men el ders in dit blad verslag vindt. Maar wij hebben kunnen zien en horen hoe minzaam het daarbij toeging en hoe politiek directe antwoorden op scherp-gestelde vragen werden om zeild. De korte reportage uit Bali die later werd uitgezonden en deels beelden vertoonde die wij via het journaal al eerder hadden gezien, was in elk ge val sfeerbepalend voor de ons vreem de toestand in de getroffen streek. Wij hebben hierover nog veel meer te wachten en zien dat met belang stelling tegemoet. Een heel ander moment was dat, waarop een van de vele Surinaamse meisjes die als publiek fungeerden bi; de teenagersuitzending „Top of Flop" zo heel onopvallend een stuk papier bij wijze van waaiertje naast haar gezicht hield. Een papier waar op heel simpel stond geschreven „Dag pa en ma...." maar heel erg gericht was op de hoop, dat de ouders in het verre Lnd misschien wel eens dit programma kregen zien.... Of dat, waarop de organist Steyn na lange tijd weer eens in minder geslaagde) programma Tom Manders optrad.... precies hetzelfde ogenblik dat hij in levende lijve ging spelen in de Rotterdamse Ahoy'hal op het grote festijn, dat de week van de lichte muziek afsloot. En Annie Palmen, die men zojuist als jurylid in het teenagersprogram ma had gezien, zong ook vrolijk h Rotterdam. Tja, dat zijn de kunst jes, die de techniek ons kan leve- Het ging er overigens vrolijk toe ir Rotterdam, waar een keur van be kende artiesten voor de microfoons kwam en omroepers van AVRO, KRO. NCRV en VARA elkaar bij de aankondigingen afwisselden. Wie deze avond de luidsprekers ver- koos boven het kijktoestel, heeft niet j merciële maatschappij, die zich niet zo'n slechte keus gedaan, want de enige levensbeschouwing, enig ander VARA had een niet sterk televisie- principe of cultuur bekommert, maar verenigingsraad zaterdag Beekbergen 'hield, was wel inge steld op bespreking van het ver- enigingsbeleid, de jaarstukken en de nieuwe zomerprogramma's, maar dat verhinderde niet dat een groot deel van de toespraken werd gewijd aan politiek en aan de kwestie van de commerciële televisie, waarbij de mening van de VARA werd gezet tegenover het regeringsstandpunt. De voorzitter van de VARA, mr, J. A. W. Burger, zei in zijn openings woord, dat commerciële televisie he lemaal niet zo'n noodzaak is, als de regering heeft laten voorkomen televisienota. Waarom kan Nederland die ontwikkeling niet tegenhouden zoveel andere Europese landen wél? De regering zegt: „Omdat wij om tegen de reclame in de Duitse televi sie moeten verdedigen." Maar vroeg mr. Burger zich dan af: Waaróm moet Nederland dat, en dan nog wel met invoering van het Engelse sys teem, waarbij Duitsland niet eens met eigen wapens wordt bestreden? De regering, aldus mr. Burger, weert dan weer dat het Duitse sys teem niet effectief is, maar ja, wa om, eens te meer, moet Nederland zich dan tegen verdedigen? Mr. Burger voelde zich nog altijd lid van de oppositie in de Kamer, toen hij zijn politiek betoog voortzette. Want uit de openingsrede, die de voorzitter jaar lijks ter algemene vergadering pleegt te houden, komt altijd duidelijk voren, dat de VARA een politiek-gefun- deerde omroepvereniging is. Iedereen Hij pleitte daarom nog voor de motie-Kleywegt, die een „open omroepbestel" voorstaat: ook de VARA wil graag iedereen aan het woord la ten, die in de democratische sfeer eigen principes en levensbeschouwing naar ren wil brengen in de ether, mits dan natuurlijk een voldoend grote groe pering achter de zend-gegadigden staat. Fel viel hij de regering aan. die het bestaan heeft de omroepverenigingen ..miljoenen-organisaties met allures van een grootbedrijf" heeft durven noemen, op één lijn zette tweede net, dan zullen wij eindelijk eerst recht de kijkers gelegenheid tot keuze kunnen geven." De fout van de regering noemde de heer Rengelink het feit, dat zij volko- willekeurig één bepaald commer cieel systeem in de televisie wilde door- ?n, daarbij veel zendtijd gevende een combinatie van verscheidene grootbedrijven en enkele liberale dag bladen. Dat zou een programma ople veren dat niet in de eerste plaats aan de kijkers ten goede zou komen, maar .an de winst van de onderneming. „Hierop," aldus de heer Rengelink, .moest de Kamer, als hoedster var cultuur en vrijheid, neen zeggen". Ook de legende, als zouden de omroepver enigingen tijdens de debatten als grote boze wolven de Kamerleden en hun me ningen hebben verslonden, valt weg bij deze waaitieid. De omroeporganisaties hebben niet gevochten voor hun winst, want alle beschikbare gelden uit kijk en luisterbijdragen worden besteed aan resp. televisie en radio. En daarom mogen de omroeporganisaties niet den opgeofferd aan de winzucht een commerciële televisiemaatschappij die de regering voorstond. „Degenen," aldus de heer Rengelink, „die Hilversum betichtten van het door alles heen. verdedigen van een zendmo- nopolie, willen zulk een monopolie dan wel op het tweede net geven aa commerciële onderne m ing Omroepwet de antithese van het kruis. De christe lijke cultuuraanbidders willen vandaag nog wel de rest van de antithese vast houden nadat zij eerst gezorgd hebben er bij te zijn. De keuze vóór de anti these sluit elk er-bij-willen-zijn uit", al dus prof. Mekkes. Dr. La Fleur Dr. A. la Fleur heeft met naone de verontrusting over de schoolkwestie on- voorden gebracht en daarbij nc<g uitvoerig z^jn bezwaren tegen de mammoetwet opgesomd. Er is reden tot verontrusting, ais dr. Berghuis in de Eerste Kamer verklaart dat de vrij heid van Inrichting van minder belang is als de vrijheid van richting. „Dat is uitlating die bewijst dat dr. Berg huis nooit iets van de schoolstrijd er de onderwijsvrijheid heeft begrepen. Wij zijn verder verontrust over hel feit dat een dergelijk ontwerp tot wet kon worden in een kabinet met protes tants-christelijke ministers. Dat bij de vorige verkiezingen niet over de mam moetwet kon worden gesproken, omdat de parlementaire behandeling nog aller lei wijzigingen kon brengen. Dat bij de kabinetsformatie genoegen werd geno- met enkele onbeduidende wijzigin- n opschriften. En dat tenslotte minderheid in de Tweede Kamer en derheid in de Tweede Kamer en meerderheid in de Eerste Kamer de wet stemde, de principiële redevoe ringen van Bruins Slot en Algra ten spijt", aldus dr. La Fleur. Prof. Scholten „Wij zijn verontrust omdat wij a.r. __jn", zo zei prof. dr. L. W. G. Schol ten, die als derde spreker optrad. Wij zijn bepaald niet verontrust omdat wij het verleden zo graag vasthouden, zoals ons vaak voor de voeten geworpen wordt. Wij zijn er echter wel van ovc: tuigd dat het historisch gebeuren or iets te zeggen heeft. De geschieden: leert ons ook de betekenis van de taak die de overheid heeft. Dan ben ik stig verontrust als ik zie hoeveel begrip er ook bij a.r. Kamerleden heerst over de overheid, o.a. tot uit drukking gekomen bij de toouwcrisis. Reden voor verontrusting is er ook met betrekking tot de ontwikkelings hulp. Te veel vraagt men uitsluitend geld voor dit doel. Maar moet de- hulp niet veel meer eerst doordrin gen tot de religieuze kern? De politie ke strijd is een strijd om beginselen. Het verontrust mij buitengewoon als de betekenis van een christelijke partij verlegt van het eigen land de internationale sfeer. Want een po litieke partij is voor alles een partij voor het eigen land. De mammoetwet werd beheerst door beginselen. Maar niemand kan volhouden dat de inter nationale situatie er enige invloed op heeft gehad. Er wordt ons van alle zijden gehouden dat wij naar elkaar moeten 'le ren luisteren. Dat wordt ons in onze kring wel bijzonder moeilijk gemaakt. Ruimte in „Nederlandse Gedachten" krijgen wij slechts met grote moeite. En waarom voor radio of t.v. nooit één van de verontrusten. Wij wachten op de dag dat de partij naar ons zal luiste ren. niet binnenskamers maa: publiek. Juist om die velen die veront rust zijn op te wekken a.r. te blijven stemmen", aldus prof. Scholten. Ds. J. H. Velema, chr. geref. pre dikant te Apeldoorn, sprak daarna nog een silotwoord. Ondertitel was verdwaald Ernstig onderzoek naar het ongeluk kige incident met de ondergeschoven ondertitel in de film „Alles draait om moeder", vrijdagavond in het NCRV-| programma, heeft geleid tot ophelde-; ring, waarbij is komen vast te staan J dat niemand schuld treft. Door een verkeerde manipulatie is in derdaad een oude titelkaart tussen die jor de film verzeild geraakt. De technische dienst van de NTS heeft een verklaring afgelegd, waarin wordt gezegd dat men het zeer betreurt dat de fout is voorgekomen, maar dat „met zekerheid is vastgesteld, dat hier bij geen opzet in het spel is geweest". Het interkerkelijk magazine „Ken merk" dat onder auspiciën van de ge zamenlijke uitzendende kerkelijke orga nisaties vanavond om 7.30 uur op het te levisiescherm komt, is geheel gewijd in de pauselijke encycliek „Pacem in Drie sprekers zullen hun persoonlijke ..sie op de encycliek geven. nl. prof. dr. A. J. Rasker, hoogleraar in de ge schiedenis van de Ned. Herv. kerk en de christelijke ethiek, dr. J. F. Pau wels. directeur van de Pastoraalcursus in Nijmegen en prof. dr. R. Schippers, hoogleraar in de exegese en canoniek an het Nieuwe Testament aan de V.U. i Amsterdam. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Ooltgensplaat: J. Jonger en, te Bruchem en Kerkwijk. Aangenomen naar Wijnjeterp-Duurs- woude (toez.): G. J. J. Liefting, te Nie- kerk-Oldekerk. Dood is dood en laten wij ons vooral geen illusies maken. Over de dood komt de mens nooit uitgedacht en al slagen wij er meestal niet onaardig in de gedachten aan de dood weg te duwen, op de meest onverwachte momenten worden wij met de dood geconfronteerd; een plotseling sterfgeval in onze familie, een dodelijk ongeluk op straatDezer dagen schreef de krant over iemand, die enkele malen ter dood was veroor deeld en vele jaren in concentratiekampen had gezeten, dat de dood niet belangrijk meer voor hem was. Maar de vraag is: kan dat het geval zijn? Zeg nu niet: hou op met al die sombere woorden. Het is een heel wat moeilijker opgave met 2 de dood te leven dan te doen, alsof die geen vat op ons heeft.' In de eerste brief aan de Corinthiërs (hoofdstuk 15) staat: IS „Dood, waar is uw overwinning? Dood, waar is uw prikkel?" T De schrijver, Paulus, zegt dat niet zomaar, zonder enige aan- i leiding. Hij komt tot deze exclamatie na enkele hoofdstukken, waarin hij is ingegaan op de betekenis van de opstanding van Christus. Als er één is geweest, die bij dag en bij nacht door dé dood werd vergezeld, dan Paulus! En toch: waar is, dood, uw overwinning, uw prikkel? Voor hem is inderdaad de dood niet zo belangrijk meer. En dat heeft alles te maken met de I opstanding van de Heer, Die hij dient! Voorzitter herv. geref. Mannenbond: (Van onze kerkredactie) Wij zien bij de midden-ortho- doxie een grote openheid ten op zichte van de vrijzinnigen en de remonstranten, zei ds- A. Vroeg- indeweij, de voorzitter van de Na de oorlog heeft men een op bloei kunnen constateren van de pinksterbeweging in ons land, met als typisch Nederlands ge volg dat er in dit opzicht nu ook heel wat zelfstandige groepen en groepjes zijn. De Volle Evange lie-Vreugdedag die zaterdag in de Margriethal van de Jaarbeurs te Utrecht werd gehouden en die on geveer vijfduizend bezoekers heeft getrokken, wilde een ont moetingspunt van de gehele pink sterbeweging in Nederland zijn en dat is het, naar de organisatoren ons meedeelden, ook geworden. Het was in elk geval goed gezien van de Nederlandse afdeling van Full Gospel Men's Fellowship International: de Ver eniging van Volle Evangelie Zakenlieden, dat zij „geestesuitingen, zoals tongentaai met vertolking, profetie en gezichten" om praktische fedeireh in de zaal niet toestond. Het werd zo voor allen inder daad een vreugdedag, die naast medita ties en getuigenissen ook bijzonder veel samenzang heeft gekend. Boven het podium, alsmede elders in de zaal waren grote spandoeken opgehangen met teksten als „Christus gisteren en he den Dezelfde en tot in eeuwigheid", „Word vervuld met de Geest" en „Vrees niet, geloof alleen". De_ leidinj handen va J voorzitter In de morgen-, middag- en avondbij eenkomst werden inleidende woorden ge sproken door resp. ds. W. W. Verhoef, hervormd predikant te Hoenderloo, ds. H. Schut, gereformeerd predikant te Bussum en ds. M. de Jong, baptistenpre dikant te Enschede. Ds. Schut, wiens toespraak wü 's mid dags hoordeiu, zei dat hy wel een beetje zenuwachtig was dat hy hier stond, maar toch ook ontzettend blij. Hy wilde zlch- een pinkster-calvinist noemen, waar- hy bedoelde aan te duiden, dat hy oecumenisch kerkeiyk mens de na druk wilde leggen op het feit dat alle Christus beiyders meer moesteni geloven in de originaliteit van de Heilige Geest. Wat niet wegnam dat hy „zich soms wel eens groen en blauw ergerde over som mige Pinksterspringers". Om het evangelie, het volle evangelie, daar gaat het ons tenslotte allemaal om, zo zei de predikant. Hij vond het vreug devol alle pinkstergroepen hier samen te zien en geloofde inderdaad van een echte vreugdedag te kifnnen spreken als een ieder er ook een boetedag van maak te, als een ieder niet alleen de kracht van omhoog maar ook de rust van om hoog wilde zien, als een ieder er goed van doordrongen was dat er naast een tyd van verheerlijken ook is een tyd van zwijgen. Eerder, in de morgenuren had de heer S. R. Sagström gesproken, de voorzitter van de Broederschap van Pinksterge meenten in Nederland. Hij mediteerde met als thema „Wat is wedergeboorte?" 's Middags kwam de heer K. Hoekendyk, redacteur van het maandblad „Stromen van Kracht" aan het woord over „Gees- tesdoop" en 's avonds was het de heer J. Maasbach van de stichting „Volle Evangelie Zending" die over „Redding genezing" sprak. Hervormde Mannenbond op ge-g reformeerde grondslag, tijdens dei huishoudelijke vergadering inp- Utrecht. Juist daarom moeten wij £0j openheid tonen naar de kant van ins gereformeerde gezindte. We moeten bruggen slaan naar an-ex< deren in de geref. gezindte zoals ste bijvoorbeeld de Christelijk Gere-vai formeerde Kerken en naar deke* Gereformeerde Gemeenten. Waarvoi mogelijk, meende ds. Vroeginde- 1 weij, moet ook het gesprek aan- geknoopt worden met de Gerefor-;uul meerde Kerken, hoewel de ont-ma wikkeling daar hem met zorg ver vulde. E Ds. Vroegindeweij schonk aandacht®*1 an een aantal actuele problemen in de 1 Hervormde Kerk. Hij zei dat het meeruui dan ooit nodig was om de kerk zelf ook.,Zi de Waarheid voor te houden. Ir> de eerste" j jaren na de oorlog was er tneer zoeken ch aar de Waarheid, dan op het ogenblik. me Omdat in veel kringen de Waarheid,,a gerelativeerd wordt, zullen zij die de Waarheid kennen elkaar moeten zoeken.,. Ook ons moet de eenheid ter harte gaan, ds. Vroegindeweij, maar die eenheid.. Herhaaldelijk werden de toespraken instemmend begeleid met een zacht ge mompeld „Halleluja" of „Amen" der aan wezigen. De vele pinksterliederen „op vrijmoedige wijsjes", zoals de voorzitter, de heer Van der Dries, opmerkte, wer den begeleid door hammondorgel en pia no, enthousiast meegezongen, waarbij tijdens de refreinen de handen geheven, werden. Het programma vermeldde ook solozang van John Buurman. Voor kin deren waren er aparte samenkomsten. (Advertentie) Bouwplaten plakt u met VELPON van Ceta-Bever "SjgTnee'"ri"S.6"39 Het kon wel niet anders, of ook het uitblijven van een nieutue omroepwet moest ter sprake komen en dat ge beurde in de rede van de secretaris J. B. Broeksz, die aantoonde hoe de roep nog altijd leeft onder een 18 jaar oude oorlogs-noodwet. Ook hij be pleitte een open omroepbestel, waar aan de VARA graag zal meedoen. Er zou echter een redelijke verhou ding moeten bestaan in de verdeling van de zendtijd tussen grotere en kleinere omroeporganisaties, en er zou een over koepelend orgaan moeten zijn, dat zelf niet meer in de ether zou mogen zijn als de NTS nu is." Hij toonde aan hoe nodig het is, dat de nieuwe regering, of althans de nieu we staatssecretaris van onderwijs, kun sten en wetenschappen, zich ten spoe digste gaat bezighouden met de om- roepwetgeving. „Er zal geen bevredigende exploitatie van een tweede televisienet en een der de radiozender mogelijk zijn, wanneer voorwaarden en verhoudingen niet goed zijn geregeld en daarvoor isi een om roepwet dringend noodzakelijk", luid*; zijn conclusie. programma. De dansdemonstratie was lang en weinig onderhoudend, de verklede Ramblers deden in Saint Germain des Prés wel hun best, maar ook dat duurde erg lang en geestige hoogtepunten leverde het programma niet op. De quiz, laat op de' avond, moest veel goedmaken en zal dat voor dege nen die ervan houden ook zeker hebben gedaan. En tenslotte was er nog een mo mentje. waarop het tweede NTS- journaal ons per foto liet zien, dat de leider van het Haags Studentenca baret Rinus Ferdinandusse die dag was getrouwd met het enige vrouwe lijke lid van zijn artistieke groepje: Else Hoog. Maar laten we vooral niet vergeten dat er ook nog een moment was waarop de omroepster meedeelde, dat op woensdagavond 1 dl een uit is op winstbejag. Via zijn mening over de oorzaken •aarom in 1958 de socialisten uit het kabinet zijn gebleven kwam mr. Bur ger tot de conclusie, dat hier het „oude liedje" meeklinkt: de VARA is anders minder dan de andere omroepver enigingen en het socialistische woord moet uit de ether worden gestoten. Tweede net De heer J. W. Rengelink, kend als VARA-man en niet als pro gramma-commissaris van de NTS, leg- WITTE KRUIS de nadruk op, dat het op onjuiste voorlichting berust wanneer op het ogenblik velen in den lande menen dat met de afwijzing van de Ka mer betreffende invoering van commer ciële televisie nu ook de exploitatie vai een tweede zendernet van de baan zoi -v. - - c 0 Integendeel, hiervoor blijven dezelfdeI televisie tussen 8.30 en 9.15 uur de m0gelljkheden en NTS en omroeporga- tweede helft van de voetbalwedstrijd njsati«s zullen aan het tweede program- j Dundee—Milaan zal uitzenden, want mi, hoe dan ook, deel krijgen. „Wat voor vele sportliefhebbers betekent ons betreft willen wij niets liever dan|NTS: 17.35—17.45 De Vei dat weer een heerlijk uurtje. I liefst alle avonden uitzenden op eenitionaal jeugdjournaal. Advertentie Kiespijn... maar ook andere pla gende pijnen stilt u het snelst met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daar door geen maagklachten. WOENSDAG AVRO; 17. ►1 morgen vanavond te grammofoonmuziek. 8 45 Akkordeon- en orgelmuziek (gr.). 9-00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Grammofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Samenzang: geestelijke liederen. 11.10 De jeugd op eigen wieken, hoorspel (16). 11.35 Hilversum 1 402 m. NATIONAAL PRO- /GRAMMA: 7.00 Gelukwens; 7.05 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.25 Lichte grammofoon- muziek; 8.00 Gelukwens; 8.05 Nieuws; 8.20 Aubade: muzikale reportage uit Den Helder; 8.50 Lichte grammofoonmuziek; 9.35 Water standen; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Licht in strumentaal kwintet; 10.20 Populaire gram mofoonmuziek; 11 50 Impressies over het dé filé in Soestdijk; 12.00 Koorzang en instru mentaal ensemble; 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Tango-Rumbaor- kest en zangsollsten; 13.00 Nieuws; 13.15 Licht operaconcert (gr.); 14.00 Snippert u mee?: Feestelijke muzikale en sportieve snippers; 17.00 Concertgebouworkest: lichte orkestwerken; 17.40 Voordracht van gedich ten; 18.00 Nieuws; 18.15 Lichte orkestmu ziek; 18.45 Musete-ensemble; 19.00 Voor de kleuters; 19.05 Kinderliedjes; 19.20 Voor- H.KCH. Prinses Beatrix: 20 10 "Nieuws; 20°15 Kapel van de Koninklijke Luchtmacht; 20.40 Buitenmodel: Een parade van oude en nieu we feestnummers uit het Nederlandse mili taire leven. 21.40 Nederland buiten de gren zen. klankbeeld; 22.10 Instrumentaal trio en zangsoliste: jazzmuziek; 22 30 Nieuws: 22.40 Muziek uit Suriname en Nederlandse Antillen; 23.10 Metropole-orkest: lichte mu ziek; 2350 Dagsluiting; 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum I 402 m. VARA: 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Verkiezingstoespraak. 18.3u Actualiteiten. 18.40 Gezonden voor zie ken, bekendmaking van de prijswinnaars van de prijswinnaars van de Nationale Lote rij. met muzikale omlijsting. 19.00 Parlemen tair overzicht. 19.15 Regeringsuitzending: Van varen en sparen. Een zilvervlootprogramma van Miep Diekmann. gepresenteerd door Her man Stok en Elisabeth Mooij. 19.30 Maliën kolder. hoorspel. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroep orkest en solist: klassieke muziek. 21.00 Je neemt er wat van meehobbyquiz. 21.50 Marimba. 22.30 Nieuws. 22 40 Tango-Rumba orkest en zangsolisten 23.10 Op de praat stoel. 23.30 Amusementsmuziek (gr.) 23.55— 24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. NCRV: 19.00 Nieuws en wcerpraatje. 19.10 Verkiezingstoespraak. 19 20 Lichte grammofoonmuziek. 19.30 Radio krant. 19.50 Lichte grammofoonmuziek. 20.00 Lichte grammofoonmuzik. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte grammofoonmuziek. 20.00 Dag boek van een verleider, hoorspel. 21.30 Blaas- trio: klassieke en moderne muziek. 22.00 Volk en staat, parlementair commentaar. 2215 Planorecital: moderne muziek. 22 30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking 22.55 Boek bespreking. 23.05 Muzikale vraagbaak. 23.40 Lichte grammofoonmuziek. 23.55—24 00 Nws. mentaal kwartet. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht instrumen taal Trio. 12.48 Grammofoonmuziek of ac tualiteiten 13.00 Nieuws. 13.15 Instrumen taal kwintet: amusementsmuziek. 13 35 Klas sieke grammofoonmuziek. 14.00 Reportage van de Bijbeldag te Antwerpen. 15.00 Opna men van het Interscholaire Jeugdmuziektour- nool Haarlem 1963: Moderne en klassieke mu ziek. 15.30 Licht ensemble. 15 50 Bijbelver telling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd 17.15 Vrije tijd.... wel besteed! 17.30 Gram mofoonmuziek. 17.40 Beursberiohten. 17.45 Flitsen van voetbalwedstrijd Zwitserland Nederland, 18.00 Koorzang: Geestelijke lie deren. 18.30 Het spektrum, lezingen. 18.45 Nieuwe grammofoonplaten. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 1-Mei- toespraak. 7.10 Nieuws. 7.20 Lichte grammo foonmuziek. (Om 7.35 van de voorpagina) 8.00 Herhaling 1-Mei-toespraak. 8.10 Nieuws 8.25 Lichte grammofoonmuziek. 9.20 Neder landse volksliedjes. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de vrouw. 10.30 Koorzang: moderne lie deren. HCOR: 11.00 Nederlands Hervormde kerkdienst. VARA: 12.00 Orgelspel en zang lichte muziek. 12 30 Mededelingen t.b.v land cn tuinbouw. 12.33 Lichte grammofoonmu ziek. 12.50 Begeerte heeft ons aangeraakt. 1-meitoespraak 13 00 Nieuws 13.15 Dansor- kest met solisten. 13.45 Gesproken por- GRAMMA7.00 Gelukwens: 7.05 Nieuws: 7.15 Populaire grammofoonmuziek; 8 00 Geluk wens; 8.05 Nieuws; 8.20 Aubade: muzikale reportage uit Den Helder: 3.50 En was 't talr programma; 9.00 Alles op wieltjes, een ofzang op het nationale vervoermiddel de fiets; 10,00 Radiophilharmonisch orkest en groot koor en solist: moderne muziek; 10.45 Hilversum I 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Dagopening. 7.20 Amusementsmuziek Carillonspel (gr.). 14 50 Ormroeporkest en koor: 1-mei-cantate. 15 00 Op 1 mei solidair met de vluchtelingen, vraaggesprek. 15.10 Metropole orkest met zangsoüste. 15.45 Al le Socialisten in een harington, klankbeeld 16.15 Utrechts stedelijk orkest met ge mengd koor en solisten: klassieke muziek 17.20 Voor de jeugd. ging; 11.05 Nederlandse volksliederen; 11.35 (Advertentie) vreemde bril, een aantal indrukken van be zoekers van-over-de-grens; 12.30 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Kront jongorkest; 13.00 Nieuws: 13.15 Disco-defilé: 14.00 Het werk van de Nedelandse Heide maatschappij. klankbeeld; 14 30 Lof van het pierement; 15 00 Klassiek strijkkwartet; 15.30 Leven zonder elkaar te kennen, hoorspel met muziek; 16.30 Moderne symfonische muziek klankbeeld; 17.50 Regeringsuitzending: Ko ninginnedag op de Nederlandse Antillen door Henk Dennert; 18.00 Jazz-bar.d met zsngso- list; 18.20 Dorp zonder muziek een zang spel voor kinderen; 19.00 Nieuws; 19.10 Ko ninklijke militaire kapel; 19.45 Journaal: re portages en commentaren uit binnen- en bui tenland; 20.00 Toespraak door H.K.H. Prin- iACfy ótee<L OOM, de, ó-fdtó Ook voor Koelkasten 21.35 Ultwlssellngsconc gemengde zangvereniging; Voordracht, met muzikale on Hobo-kwartet; klassieke en mo 23.50 Dagsluiting; 23.55-24.00 Wasautomaten en Mixers Vraag uitvoerige inlichtingen N.V. Willem van Rijn »lj Uw handelaar of bij - Haarlemmerweg 475 1 020-18 52 22 (12 lijnen) ZORGEN Met zorg vervulde hem de onverkwik-^e' kelijke geschiedenis om prof. dr. P. i Smits, vooral nu in het blad „Woord enPJ® Dienst" weer een pleidooi is gevoerd**' gesprek met hem te voeren. Daaruit blijkt dat er weinig ernst mei le Waarheidsvraag gemaakt wordt _,Het moest toch eigenlijk nu wel duide- lijk zijn dat in een Christus-belijdend» kerk voor mannen die een boodscha-2aa brengen, zoals prof. Smits die breng C geen plaats is. Ook betreurde hij zeeiSpc het besluit van de hervormde gemeentyari Den Haag om de vrijzinnigen binnet P te halen, juist omdat gebleken is dalD. deze vrijzinnigen prof. Smits nog geoui regeld lieten voorgaan. e Een andere zaak die ds. Vroegindeweifeo-j met zorg vervulde betrof de christelijk^,,), of misschien beter de gereformeerd» p zede. We zien op dat punt een ont- wikkeling die ons verbijstert. Men i; E bezig de zondag te vermoorden en dafeur doet niet de wereld, maar doen d» G kerkmensen, de professoren en de prewej dikanten. We zullen ons moeten blijven?. 1 verzetten tegen de verwereldlijking vai het leven," aldus ds. Vroegindeweij. eenheid fc Tydens deze huishoudelijke vergadegjQ1 ring sprak nog de voorganger H. J0ec Begeer uit Hoofdplaat over „Wij en d» D eenheid der kerken." Hij gaf een overt - zióht van eenheidsbesprekingen, die on, het ogenblik in verschillende lande^" gevoerd worden. Sprekend de verhouding conclusie dat zolang Rome niet afzie1 van haar eerder genomen (onbijbelse D leeruitspraken. ondanks alle symptome&ur van verandering en vernieuwing, Romtne toch Rome blijft. Sprekend over het werk van de „Acht S1 tien" die het gesprek van hervormdeftotl en gereformeerden op gang willen bren d gen zei de heer Begeer dat de hervormd) gereformeerden het moeliyk vonden on g hiervoor enthousiasme op te brengen In al het zoeken naar eenheid, zei drul heer Begeer nog, willen wy niet ver31^ loochenen wat voor onze vaderen d' D kern uitmaakte van hun geloof, waarvoö.l.v zy goed en bloed geofferd hebben. GROEI De secretaris deelde mede dat de bani Gi zich weer mag verheugen over enigtill groei. Het aantal verenigingen is ge d stegen van 155 tot 157, terwyi ook hèka aantal leden groeide namelijk van 322;an tot 3374. Binnenkort zal overgegaai^ worden tot de uitgave van enige kleinr brochures die op de verenigingen g» bruikt kunnen worden. Al spoedig zulle: o. er twee verschijnen, naimelijk ,3ijbel ej belijdenis" en een „Toelichting op Dordtse leerregels." Tevens werd medegedeeld dat ook 0 Mannenbond toegetreden Is tot ee contactcommissie van hervormd-ger» C: formeerde bonden. Het ls de bedoelinen van de Gereformeerde Bond in 4atr Hervormde Kerk om te komen tot mee coördinatie van verschillende activ, teiten. ,e "OTVI st J CVK-IKOR-RKK: 19.30 Ken-merk. kerk» Tl jk magazine. 19.40 Logboek. jeugdprograiun. ia over de bijbel. NTS: 20.00 Journaal Cnc 'verzicht. 20.20 Zendtijd politieke p« '".30 Actte-DousadJ., documentair pn 21.00 Duel met de dood, speelflli Li tijen. 20.30 A< gramma 21.00 22.50—22 55 Joui tuct dijk; 19.00 Herl door H.K.H. Pi tlonale Herdenl naai; 20.25 Vijf morgens 10,25— 11.4. aUng déflfé;( ^.00 ^espr^0^ ing; 1813—1963 20.05 Jotfan muziek: 21.35 Momentopname. 22.35 Journaal; 22.40 De Rivier,*" iiharnfhe»

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2