iMeiuwe LeMse Courant Verplichte verzekering tegen arbeidsongeschiktheid Commentaar hamolweer vandaag'. Castro als pronkstuk bij 1 mei-parade in Moskou Mamaloe belt halve ton bij elkaar MINISTER VELDKAMPS NIEUWE WET: Nieuwe regeling vervangt vijf bestaande wetten ,Geen politiehonden naar Zuid-Afrika Zinspeling Chroesjtsjef aanleiding tot gissingen Om Sowjetunie te leren kennen Zaterdag 27 april 1963. 44ste jaargang Na svidenje - tot ziens! CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh it gheblevan Zie Zondagsblad mijn hert in teghenipoef 58936 Abonnementsprijzen Dr. VELDKAMP ..geen loongrens.. (Van onze sociaal-economische redactie) DE minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, heeft heden het ontwerp van wet op de arbeidsongeschiktheids verzekering bij de Tweede Kamer ingediend, waarvan het doel is een ver plichte verzekering tot stand te brengen van loontrekkenden tegen de gel delijke gevolgen van langdurige arbeidsongeschiktheid, hetzij door onge val, hetzij door invaliditeit. De nieuwe wettelijke regeling zal vijf bestaan de wetten vervangen, t.w. de Invaliditeitswet en de Mijnarbeidersinvalidi teitswet, alsmede de regeling voor de langlopende uitkeringen van de On gevallenwet, de Land- en Tuinbouwongevallenwet en de Zee-ongevallen ivet. Het comité Zuid-Afrika en hel studentencomité Zuid-Afrika heb- len er in een telegram aan de minister van binnenlandse zaken op langedrongen, dat geen politiehonden aan Zuid-Afrika worden ge- everd. De tekst van het telegram luidt: „Met ontsteltenis en "ver- intwaardiging namen het comité Zuid-Afrika en het studenten- omité Zuid-Afrika kennis van de berichten over de jongste ver- cherping van de wetten op de staatsveiligheid in Zuid-Afrika. \ieuws in één oogopslag Het belangrijkste nieuws in de krant van vandaag: minister Veldkamps ont werp voor een wet op i de arbeidsongeschiktheid. i waarvam het doel is een verplichte verzekering tot stand te brengen voor alle loontrekkenden tegen de geldelijke gevolgen van langdurige arbeidsonge schiktheid. De indiening van het wetsontwerp is gepaard ge. gaan met twee andere wetsontwerpen, die beogen de Ziektewet en de Orga nisatiewet Sociale Verze kering bij de A.O.V.-wet aan te passen. Premier Fidel Castro van Cuba brengt op het ogenblik een vriendschaps- bezoek aan Rusland. Hij is vanmorgen aangekomen. Castro dient als pronkstuk voor de grote 1 mei-parade. Westerse diplomatie ke kringen geloven niet dat een eventueel aftre den van de Russische pre mier Chroesjtsjef tot ver schuiving in de machts verhoudingen behoeft te leiden. Men gelooft dat een aftreden slechts aan de gezondheid van de 69- jarige leider te wijten zal zijn. In een lezing voor leraren heeft ir. J. W. Wellen betoogd dat er te veel land- en tuinbouw scholen zijn. Opheffing stuit echter op moeilijk heden. De Westduitse chris- j ten-democraten hebben zich achter de kandidatuur van prof, Erhard als op volger van kanselier Adenauer gesteld. Door willekeur in de rechtspleging, frequenter toepassing van de dood straf en de aangekondigde oprichting van concentratiekampen zullen de ge- kleurden in Zuid-Afrika in nog ster ker mate dan thans worden onder drukt en vervolgd, In dit verband verzoeken de comités uwe excellentie dringend te verhinderen dait de blij kens persberichten voorgenomen leve ring van politiehonden door ons land ran Zuid-Afrika doorgang vindt." Het telegram is namens beide comités ondertekend door de heren J. J. Voogd en Chr. van Draanen. Straks achterstand 100.000 aansluitingen op telefoonnet De minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals heeft het Kamerlid dr. J. H. Vermooten (Soc.) in antwoord op diens vragen medegedeeld dat te ver wachten is. dat de achterstand in de te lefoonaansluitingen in de loop van 1963 de 100.000 zal overschrijden. De bewindsman deelt voorts mede dat twee Nederlandse ondernemingen die zich met de vervaardiging van telecommuni- catie-apparatuur bezig houden hem heb ben benaderd om verruiming van en meer continuïteit in de orders van de' PTT te bepleiten. Hij kan nog niet mededelen of voor het lopende jaar een suppletoire begroting voor extra investeringen in de telefoon sector zal worden ingediend. De belangrijkste elementen van hei wetsontwerp-arbeidsongeschiktheids- verzkering zijn de verzekering strekt zich voors hands enkel uit tot loontrekkenden, uitgezonderd het overheidsperso neel. en wordt niet gebonden aan een loongrens; het zal voor de aan de verzekering te ontlenen rechten niets meer uit maken op welke wijze de arbeids ongeschiktheid is ontstaan; de uitkeringen zullen welvaartsvast zijn en afhankelijk van de mate van arbeidsongeschiktheid, waar voor zeven invaliditeitsklassen zijr vastgesteld, aan elk waarvan eer bepaald uitkeringspercentage is gekoppeld, terwijl de hoogte der uit keringen afhankelijk is van het door de verzekerde verdiende loon met een maximum van (momen teel) f24.per dag; de verzekering zal worden gefinan cierd door middel van een omslag stelsel met een uniform percen tage, dat naar verwachting niet meer zal bedragen dan c.a. 8,1 pro cent, inclusief ca. 5 procent voor de verplichte zi ekengeld-verzeke- ring, die van kracht zal zijn gedu rende het eerste jaar van de ar beidsongeschiktheid en waaruit de loongrens eveneens zal worden verwijderd; Werkgever en werkne mer zullen ieder de helft der pre mie verschuldigd zijn. Het moment, waarop de verzekering zal ingaan, kan thans nog niet bij benade ring worden vastgesteld. Daarmee zullen, als de Kamers het ontwerp tot wet ver heffen, zeker nog enige jaren gemoeid zyn, omdat ook het overgangsrecht, waarin de Interimwet Invaliditeitsrente- trekkers zal worden geïncorporeerd, nog via wetten moet worden geregeld en de bestaande invaliditeits- en ongevallen verzekering moet worden geliquideerd. Wel gaat de indiening van het wetsont werp arbeidsongeschiktheidsverzekering thans reeds gepaard met ontwerpen tot ryziging van de Ziektewet en de Orga nisatiewet Sociale Vèrzekering. i een in Den Haag gehouden pers conferentie verklaarde minister Veld kamp* dat de invoering der arbeidsonge schiktheidsverzekering. waaraan reeds lang voor zijn ambtsaanvaarding werd gewerkt, een nieuw stuk recht in het sociale verzekeringswezen brengt. Hier mee wordt een belangrijke stap vooruit gedaan, omdat allerlei onvolkomenheden en onrechtvaardigheden tot het verleden gaan behoren. De bewindsman doelde daarbij o.m. op de welvaartsvastheid der uitkeringen, het wegnemen van het on- Duikboot gelicht in IJmuiden ïet nettenwerkschip Cerberus li de Koninklijke Marine is er teravond omstreeks half zes in llaagd een tweemans onderzee- Dt te lichten uit de IJmuidensc ^en ter hoogte van de kust- icht in IJmuiden op de kade te tatsen. Baggermolens, die met l op diepte houden van de ftuidense haven bezig z(jn. ptten in de afgelopen weken (irtdurend op een obstakel. Dui- rs troffen op de havenbodem op 1 meter van de pieren het wrak n de duikboot aan. Marine- ikers en de Cerberus die twee (armen op het voorschip heeft, n de gehele week in IJmuiden tig geweest om het wrak boven «ter te brengen. De duikboot is fmoedelijk in de laatste dagen de oorlog door de Duitsers in lUmuidense havenmond tot zin- li gebracht. De recente zinspelingen van pre mier Chroesjtsjef op zijn eventueel aftreden heeft in de westelijke diplo- tieke kringen duidelijk verwarring gesticht. Men is het er nog niet over eens welke betekenis men moet tóe- kennen aan de woorden van de nu 69-jarige premier Deskundigen van de Amerikaanse re gering op het gebied van de Sowjetrus- sische zaken menen niet dat Chroesjt sjef van plan is partij- of regeringsposten prijs te geven, „Indien hij ooit zal af treden. zal dit om gezondheidsredenen geschieden en- dan zal hij zich waar schijnlijk voorgoed terugtrekken", aldus deze deskundigen, die van oordeel zijn dat het reusachtige verlies aan gezag in binnen- en buitenland, dat het gevolg zou zijn van een aftreden van Chroesjt sjef een van de voornaamste redenen is, waarom een terugtreden van de Sowjet- leider als twijfelachtig moet worden be schouwd- De Amerikaanse deskundigen zijn het ook niet eens met gissingen volgens welke de premier onder druk zou staan van een neo-Stalinistische groep in het Kremlin, die hem zou willen verdringen. In diplomatieke kringen in Londen is men van mening dat wanneer Chroesjt sjef alleen zou aftreden als premier dit geen werkelijke machtsverandering zal brengen. Pas wanneer Chroesjtsjef zou aftreden als partijleider zouden „schok golven tot in een wijde omtrek worden gevoeld". Afgezien van de onmiddellijke plan nen van Chroesjtsjef wordt de 53-jarige Kozlof beschouwd als de komende man in het Russische politieke leven Diens gezondheid zou echter een hindernis kunnen vormen. Twee jaar geleden heeft hij aan een ernstige hartziekte geleden, Sommige westelijke deskundigen zyn dan ook van mening dat de Sowjctunie wellicht een nieuwe periode van collec tief leiderschap tegemoet zal gaan, zoals ook in 1953 na de dood van Stalin het geval was. Er is ook een theorie als zou Chroesjt sjef de weg voor zijn uiteindelijk aftre- vrijmaken om een uitbarsting van bittere strijd tussen zijn eventuele opvolgers te voorkomen. De werkingssfeer van de arbeidsonge schiktheidsverzekering strekt zich enkel uit tot de loontrekkenden en wel tot 65- jarige leeftijd. Zij geldt niet voor per sonen aan wie door het rijk invaliditeits pensioen is verzekerd, zodat het over heidspersoneel in de ruime zin van het woord buiten de regeling valt, evenals h*et pensioengerechtigde spoorwegperso neel. Over de vraag of het wenselijk is de verzekering uit te breiden tot de zelfstandigen of de gehele bevolking heeft de minister in augustus vorig jaar advies gevraagd aan de Sociaal Econo mische Raad. Daarbij heeft de minister te kennen gegeven niet goed in te zien in welk opzicht de zelfstandigen een andere positie in het maatschappelijk verkeer zouden innemen voor wat be treft de maatschappelijke consequenties van langdurige arbeidsongeschiktheid dan de loontrekkenden. Recht op arbeidsongeschiktheidsuitke ring bestaat, wanneer de arbeidsonge schiktheid onafgebroken 52 weken heeft geduurd. Het vervallen van de ongeval lenverzekering zal er toe leiden, dat ge durende de eerste 52 weken van de ar beidsongeschiktheid ziekengeld krach tens de ziekengeldverzekering zal wor den verleend. Deze incorporatie van een deel der ongevallenverzekering in de ziekengeldverzekenng vormt mede de re de loongrens in de Ziekte- zal 'allei vervolg De Russische drieling Shishkin in Kousnelski kreeg de namen van de drie Russische ruimtevaarders Joeri (Gagarin), Gherman (Titof) en Andrian (Nikolajef). De astronauten zonden, toen ze hiervan hoorden. hun portretten, die nu boven de wieg prijken. de laatste tientallen •land veel n aan zijn sociale wetgeving. Er is wel eens gevraagd, of het niet te veel werd. Nu, voor de mens kan niet spoedig genoeg; worden gedaan. Als het kan, zonder wet. Als het moet, met wet. Uit het verleden weten wij, dat er zonder wet helaas niet veel van is terecht ge komen. De wet was nodig als middel van ondersteuning- Bij voorkeur trede de wet niet in de plaats van de menselijke verantwoordelijkheid. Zij kan er wel toe bijdragen, dat de mens zijn verantwoordelijkheid beter ervaart. Dat is dan een verantwoordelijkheid je gens zichzelf en de zijnen, maar tevens een jegens de medemens. Bij het scheiden van de markt is de mi nister van sociale zaken nog gekomen met een belangrijk wetsontwerp op de arbeids ongeschiktheidsverzekering een bijna onmogelijk maar blijkbaar onvermijdelijk lang woord. Hem zal verweten worden, dat hij met dit ontwerp komt in een verkie zingsperiode waarin ook hij betrokkene is. Maar hij kan aanvoeren, dat hij door om standigheden toch ai korter dan de nor male periode aan het bewind is geweest en dat er bovendien geen aanleiding was, zijn departementale werkzaamheid, die steeds groot is geweest, juist tijdens een verkiezingsperiode te laten afzwaV •er over het wetsontwerp zelf vindt de lezer in ons blad van vandaag vele bijzonder heden. Er kan uit blijken, dat wij steeds dichter geraken tot een afsluiting van het geen aan sociale voorzieningen verricht kan worden. Maar ook is dit ontwerp zelf een wettelijke afsluiting van hetgeen vooral in de wereld der sociale beweging op dit punt aan gedachten is geuit. Want ook een sociale gedachte moet groeien, wil zij wettelijke gestalte krijgen. De sociale gedachte behoort te zijn inge geven door eerbied voor de mens. Deze eerbied kan de vorm moeten aannemen van bescherming. Dit geldt zeker de mens die in zorgvolle omstandigheden is ge raakt. Wehiu, het is juist voor dezulken dat de nu voorgestelde voorziening is be doeld. De behandeling van het wetsontwerp zal, ook in onze krant, tot nadere beschouwin gen leiden. Maar reeds de indiening ver dient vermelding. TJREMIER Fidel Castro van Cuba •L is vandaan in de Sowjet-Unic zijn eerste ont- Op de eerste kaasmarkt van dit seizoen in Alkmaar bezetten „In dianen" het terrein en bonden een der kaasdragers aan hun totem paal. Met een kaas werd hij los gekocht raoeting met premier Chroesjtsjef sinds 1960. om de 1 mei-parade bij te wonen en wellicht ook om te spre ken over de terugtrekking van de Russische raketten van Cuba. Beide mannen omhelsden elkaar voor het eerst ruim 2% jaar geleden in de hoofdzetel van de Verenigde Naties die ontmoeting leidde toen tot de Russische bewapening van Cuba en een grote crisis tussen Washington en Moskou over de Rus sische raketten in Cuba. De Cubaanse staatsman is op uit nodiging van premier Chroesjtsjef naar de Sowjetunie gereisd. Zijn aan wezigheid belooft de 1 mei-viering extra feestelijk te maken. Elf dagen geleden werd te Havanna in een officieel communiqué bekend gemaakt. dat Castro dit jaar een be zoek aan de Sowjetunie zou brengen. Een datum werd toen echter niet ge noemd. Chroesjtsjef nodigde de Cubaanse staatsman uit met een persoonlijke brief. De Sowjet-premier zei daarin, gaarne te willen zien, dat Castro de Sowjetunie leerde kennen om „zich op de hoogte te stellen van de grote successen van het Sowjet-volk." Bij zijn aankomst op de luchthaven an Moermansk werd Castro een groots elkom bereid een erewacht stond gereed, terwijl een comité van ontvangst onder leiding van Mikojan aanwezig was. In dit comité zag men bovendien Alexander Isjkof. minister, Vasily Koez- netsof, eerste onderminister van buiten landse zaken, admiraal Sergei Gorsjkof. opperbevelhebber van de Russische ma rine en anderen. Een kapel speelde de volksliederen van beide landen. Onmiddellijk na de aankomst stapte het gehele gezelschap in een trein, die zondag in Moskou zal aankomen. Uit de verslagen van Tass blijkt, dat Castro van andere Cubanen vergezeld was. Zy werden echter niet by name genoemd. Met Castro was tevens meege reisd Alexander Alexeyev, Russisch ambassadeur in Cuba. Het nieuws van Castro's reis naar de Sowjet-Unie was reeds bekend. Premier Chroesjtsjef sprak er woensdag over in een rede voor bouwkundigen en indus- trieëlen in het Kremlin. Nimmer is echter verklaard, dat Castro voor de eerste mei naar Mos kou zou komen. Het vliegtuig, waarmede Castro naar Moermansk is gereisd, is ver moedelijk een van de grote TU-114 viermotorige Turbo-Prop machines, die de vlucht van Havanna non-stop kunnen maken. hit a ,.Uw dochter is zo ijverig op school, dat ik u voorstel haar twee dubbeltjes zak geld extra te geven". (Advertentie) Fa D. Kret en Zn. yO KOUD en onaangenaam als de laat- -1 ste twee dagen verliepen, wordt het weekend niet. Een hogedrukgebied ligt dicht bij ons landwaardoor de kille noordoostenwind gaat afnemen en de zon een grotere uitwerking zal krijgen. De middagtemperaturen worden nog niet Hoog. maar kunnen zondag wel tot 14 a 15 graden stijgen. De nachtvorstkans blijft bij deze situatie wel aanwezig. Al wordt het geen ivarm lenteweekein de, het feit dat de zon de hele dag pre sent is geeft ons geen reden lot klagen en op een luw plekje zullen velen van kleur kunnen verschieten. De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking. Hier en daar mist en voornamelyk In de noor- delyke helft van het land plaatseiyk enige regen. Vannacht echter in bet bin. nenland nog weinig bewolking cu hier en daar lichte nachtvorst. Morgen lagere middagtemperaturen dan vandaag. Zwak ke tot matige zuidwestelüke wind. (Opgemaakt om 11.15 uurj. Tendens stijgend HOOGWATER SCHEVENINGEN 27 april: 5.24 v.m.; 17.50 n.m. HET WEER IN EIROPA 'lapporten hedenmorgen zeven uur Wcers A gesteldh. k 14 ZON EN MAAN onder 19.58; Zondag: zon op 5. op 8.55. onder 0.039. Maandag: zon op 5.li maan op 9.55, onder 1.37. onder 19.59; HOOGWATER SCHEVENINGEN pHRISTL Adelaar, de ma- maloe" van Pipo de clown. zal maandag 29 april trachten elfstedentocht af in pre al telefonerende een bedrag van vijftigduizend gulden op tafel te brengen voor de stich- Maandagmorgen om negeD uur begint Christl Adelaar te bellen en maandagavond om ting jcugdgebouw in niet heeft, dan verplicht zU tal Purmerend. Ze moet zien dit bedrag te bereiken binnen de tijd van tien uur 59 min. Hier- loopt namelijk t >rdt de rekening dag opgemaakt. In deze telefoon- foonr actie wordt ze bijgestaan door prominente voetballers Henk Groot. Abe Lenstra. Gerard Kerkum en Pieters Graafland komen maan- Op de kaasmarkt van Pur merend wordt de centrale in gericht. Hier worden drie bun galow-tenten geplaatst, waar de PTT een aantal extra le ngen. zich de Elfstedentocht per fiets Haar tegenstander Reinier Pa- heeft bedacht, heeft al lijsten open elfstedentochtwinnaar Rel- leren fietsen. Ie opgave want ze heeft pa fiets gekocht ping zal haar helpen. Pipo de Clown. Adri Lastert, nog Bob Spaak. Jean Duleu. Gerrit Schulte duizenden telefoonnum mers gereed liggen opdat de el- telefonisten niét stil behoeven de te zitten. gesprekken, want men rekent er op. dat zij die in gesprek zyn zelf zullen trachten te bel-

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1