Nieuwe Leidse Courant Zinspeling van Chroesjtsjef op zijn komend altreden O *sM Commentaar OPSTANDWILLEN BEZWEREN? „Ik ben al 69 en mag dat ook zeggen' Dode door ontploffing in tankwagen te Epe F r ans-Duits verdrag niet 't voornaamste Kennedy optimistisch over toestand in Laos ALLEEN Mercwï REGENMODE alles Vlieland I COX MOORE I II - 1 d ftlft Baarase zaak geen ber oep Vrijdag 26 april 1963. 44*te jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD r"StMnstraan7~ 1 Postbus 76 - lolefoon 31441 - Giro 56936 Abonnementsprijzen Chroesjtsjef heeft er duidelijk op gezinspeeld, dat hij de langste tijd a het bewind is geweest. Tijdens een rede in het Kremlin verklaarde hij woensdag: „Ik ben al 69 en ik heb het recht dat te zeggen. Iedereen be grijpt, dat ik niet altijd de positie kan blijven bekleden, die ik nu bekleed in partij en staat. De beproefde leidster van het Sowjetvolk is onze com munistische partij. Ik geloof, dat niemand er mij van zal verdenken dat door dit te verklaren ik aan mijzelf denk in de partij". Deze woorden zijn voorzichtig en omslachtig. Zij lijken te getuigen van bezorgdheid om de con tinuïteit van het gezag te waarborgen, met vermijding van de verwarring, zoals die op de dood van Stalin is gevolgd. Amerikaanse deskundigen betwijfe- (in het expeditiebedrijf van de heer H. Kamphuis in Epe is gister- rond een ontploffing ontstaan in een tankwagen. Daarbij is de {-jarige kantoorbediende H. J. van Norel uit Epe zo zwaar gewond, it hij vannacht is overleden. Ook de eigenaar van het bedrijf, de -jarige H. Kamphuis en de 22-jarige monteur G. van Renselaar t Doornspijk zijn in het ziekenhuis opgenomen. De toestand van j heer Kamphuis is nog vrij ernstig. Hij heeft evenals Van Norel irare brandwonden opgelopen. fieuws in pslag een oogo Premier Ohroesjtsjef -van Rusland heeft gisteren gezegd dat hij al 69 jaar is. Nu is dit geen opzien- j barende mededeling. Maai de Russische leider wilde j .maar laten weten dat hij de langste tijd aan het be- wind is geweest. Zo stelde j hij het probleem van zijn opvolging aan de orde. Chroesjtsjef heeft van- daag een boodschap gekre gen van de Amerikaanse president Kennedy over de gespannen toestand in Laos Harriman. de Ame rikaanse onderminister van buitenlandse zaken, die de Russische premier de Amerikaanse brief zou geven, is in Moskou aan gekomen vol optimisme en vol vertrouwen over de goede afloop van zijn be sprekingen in Rusland. De EEG stelt bij de ko mende tariefsonderhande- lingen te zware eisen aan de Verenigde Staten, meent de Amerikaanse on derminister van economi sche zaken Blumenthal. De EEG, aldus de Ameri kaan, benadert de feiten I onjuist. De CDU in West- Duitsland verwerpt het idee dat Europa als der de macht tussen Amerika en Rusland zou kunnen optreden. De voetbalwedstrijd BenficaFeijenoord, die 8 mei in Lissabon zal wor den gespeeld, zal niet rechtstreeks door de TV worden uitgezonden. Men was bezig de lege tank, waarin kerosine was vervoerd, schoon te maken, toen de tank met een hevige knal uit- eensprong en in brand vloog. De stalen platen vlogen tientallen meters ver weg en brachten schade toe aan daken in de omgeving. In tal van woningen in de omtrek zijn de ruiten vernield. De brandweer heeft de schuur met een poederblusapparaat gedoofd. len of Chroesjtsjef al in de naaste toe komst als premier of hoofd partij zal aftreden. Ondanks geruchten van andere strekking zien zij geen te kenen die er op wijzen, dat Chroesj tsjef het gevaar loopt, afgezet te den. De rede van de Russische premier wordt gezien als gericht te zijn tegen de Russische intelligentsia, die er een andere mening op na houdt. Door te Verklaren, dat het gezag van de communistische partij op de echte Le. ninistïsche-Marxistische beginselen rust en door niet de nadruk te leggen op zijn persoonlijke leiding, heeft Chroesjtsjef tevens het gevaar van een Russische „op stand" willen bezweren, zo meent men. Niets in de thans beschikbare tekstge deelten wettigen echter de conclusie, dat het tijdstip van Chroesjtsjefs aftreden al is bepaald. Het probleem van de opvolging is ech ter gesteld en dit zal een belangrijk on derdeel vormen van de debatten, die de 28ste mei in het centraal comité van de partij gehouden zullen worden. Voorts is het waarschijnlijk, dat het zinspelen van Chroesjtsjef op zijn mogelijk aftreden als premier en partijsecretaris de Russische bevolking meer zal verrassen dan het westerse publiek, waaronder reeds enkele Deskundige van C.D.U.: De Westduitse C.D.U. verwerpt het denkbeeld, dat Europa als derde macht tussen de Ver. Staten en de Sowjetunie zou kunnen optreden. De C.D.U. houdt vast aan het begin sel, dat aan een multilaterale over eenkomst meer gewicht moet wor den toegekend dan aan tweezijdige verdragen, zoals het Frans-Duitse verdrag. Dit laatste geldt met name voor het lidmaatschap van de NAVO en voor de Westduitse betrekkingen met de V.S. Dit was de kern van de rede die de deskundige op politiek gebied van de C.D.U., Ernst Majo- nica, gisteren hield in de Bondsdag die de ratificatie van het Frans- Duitse verdrag in eerste lezing be handelde. Tevoren had bondskanselier Adenauer de Bondsdag bezworen dit vriendschaps verdrag te ratificeren om de uiteindelij ke ontspanning tussen de twee landen te bereiken. Majonlca betoogde dat voor de bondsrepubliek nimmer sprake mag zijn van een keuze tussen Parij: en Washington. „Onze keus is Parijs én Washington", aldus de CD.U.-afgevaar- Ernst Majonica diende ook de ontwerp resolutie in, waarover verleden maand al door de christen-democraten liberalen overeenstemming was bereikt, en waarin het voorstel werd gedaan de bekrachtigingswet door een inleiding te laten voorafgaan, waarin voldoening wordt uitgesproken over de totstandko ming van het vriendschapsverdrag. Maar tegelijkertijd wordt er in d solutie op aangedrongen, dat de regering ,de overeenkomst zal hanteren ter be vordering van de grote doeleinden, ter verwezenlijking waarvan de bondsrepu bliek in het verleden met haar bond genoten heeft samengewerkt". Majonica sprak verder duidelijke taal over de moeilijkheden in de EEG: „Mijn partij is van mening dat een Britse toe treding tot de Europese gemeenschappe lijke markt een noodzakelijkheid is en dat niets mag geschieden, dat een Brits- EEG-lidmaatschap moeilijker zou ma ken". Gerhard Schroder, minister van bui tenlandse zaken, was minder positief toen hij zei. dat de regering hoopt dat door goede samenwerking met Frankrijk, het mogeUik zal zfjn enkele vraagstuk ken gemakkelijker op te lossen. En met die vraagstukken bedoelde hij dan de openheid van de EEG ten opzichte van de wereld en de houding van de ge meenschap tegenover nlet-aangesloten Adenauer wees er op. dat Frankrijk thans Dornaamste handelspartner van West- Duitsland is. Bovendien zullen de twee landen in de toekomst bloot staan aan politieke druk uit het Oosten, waaraan zij tezamen veel beter weerstand kun nen bieden dan ieder voor zich „Het verdrag is een historische gebeurtenis, die van het grootste belang is voor de vrede in Europa en de wereld", zo zei hij. De bondsdag ontving de toespraak de kanselier met luid applaus. in de moderne bruine blauwe en grijze kleuren ontvingen wij in een ge heel nieuwe kollektie van Europa's beste fabrieken 98— 119— 139.— weken geleden soortgelijke geruchten de ronde gingen doen. Uit het feit dat Chroesjtsjef zijn per soonlijke plannen heeft laten doorsche meren op een ogenblik, dat er ondanks zijn optimisme bepaalde binnenlandse moeilijkheden zijn (de economie ei intellectuelen) en ook de grote buiten landse problemen, zoals de verhoudin; met China en de oost-west-problemen, waarschijnlijk niet binnen afzienbare tijd kunnen worden opgelost, blijkt dat de positie en het gezag van Chroesjtsjef niet zijn aangetast. Het is opmerkelijk, dat Kozlof. die algemeen wordt beschouwd als een mogelijke opvolger van Chroesj tsjef. al een tiental dagen niet in Moskou is. Hij was niet aanwezig bij de officiële gebeurtenissen, waarbij de andere leden van het partijpresidium wel aanwezig De natuur is Iaat BOLLEN EN BOMEN THANS IN BLOEI Als de zon het kan winnen van de overdrijvende wolkenvelden, zal het in het komend weekeinde zeker druk wor den in de bollenstreek. Daar verwacht men, dat de vroegbloeiers (die door de strenge winter laat zijn) nu de velden in kleurenpracht zullen zetten. Op som mige plaatsen is er reeds te genieten van een grote bloemenpracht. Ook de Keukenhof beleeft op dit ogenblik een hoogtepunt van schoonheid. De vroege fruitbomen (peren, kersen, pruimen) zullen, naar de kwekers verwachten, pas in de loop van volgende week gaan bloeien. Het weekeinde van 4 mei wordt echter eerst als hel meest geschikte ge zien om in de Betuwe, Brabant, Lim burg en Zeeland van de tere kleuren der bloesemende bomen te genieten. Als het weer niet snel uitbundig lente-achtig wordt, kan naar schatting zelfs tot 18 mei van de bloesempracht worden ge noten Evenwel: op Koninginnedag zal het de moeite nog lonen om een tocht te maken. Dl 22-iarige A W Buyinck uit Arn hem is gisteren om het leven gekomen, toen hij met zijn bromfiets op het Vel- perplein in Arnhem tegen een trekker met oplegger botste. Boodschap voor Chroesjtsjef Vol vertrouwen over de goede af- loop van de besprekingen met pre mier Chroesjtsjef over de toestand in Laos is de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Averell Har riman, gisteren in Moskou aangeko men nadat hij zowel in Londen als in .^Parijs de strijd op de Vlakte der Krui ken had besproken met de ministers van buitenlandse zaken, Lord Home en Couve de Murville. De boodschap va» president Kennedy zou Harriman vandaag aan de Russische regerings leider overhandigen. Zijn optimisme over de afloop van de Russisch-Ame- rikaanse besprekingen baseerde Har riman op de uitlatingen van Chroesj tsjef waarin deze verklaarde de over eenkomst inzake Laos, die in 1961 in Wenen is vastgesteld, te allen tijde te zullen nakomen. „Er is geen enkele reden om aan te nemen dat de heer Chroesjtsjef niet van zins is het ak<. PTT, Post Toen en Thans. Com puter en Postkoets. Deze schrille tegenstelling zag de Koningin gis teren tijdens haar werkbezoek aan PTTVooral voor de postkoets in het Postmuseum aan de Zeestraat in Den Haag, een model van de ne gentiende eeuw. had zij grote be langstelling. Later op de dag bracht Hare Majesteit een bezoek aan de Postcheqxieen Girodienst aan het Spaarneplein in Den Haagwaar ze o.m. op de computerafdeling be langstellende vragen stelde. In Rotterdam bezocht zij het districtspostkantoor bij het Cen traal Station. De heer C. J. Blom chef van de seinafdeling van het te legraafkantoor. was juist aan de lantste dag vóór zijn pensionering gekomen. Hij vertelde de Koningin op haar verzoek alles over z{jn af deling. De organisatie van het be zoek was zo goed, dat de recher cheurs van de paleiswacht, die geen invitatie haddenhet gebouw niet in mochten. Prof. ir. G. H. Bast, directeur-generaal van de PTT, kwam er persoonlijk aan te pas om de Soestdijkse rechercheurs door de ..zware PTT-controle" heen te helpen. Het bezoek eindigde na een di nerivaaraan o.m. minister Kort hals. burgemeester Van Walsum en mr. J. Klaasesz, commissaris van de Koningin in Zuid-Holalnd, aanza ten, met een rondgang over de pak- ketpostafdelig. Van de lopende band kwam een pakket voor de Vorstin aanrollen. Het bevatte een pop, een PTT-be- steller, die in zijn tas een gezellige groet aan de Koningin had. koord uit te voeren," zo voegde de Amerikaanse onder-minister eraan toe. Hij legde er de nadruik op, dat Ame rika het bewind van de neutrale re gering van de Laotiaanse prins Soe- vannah Phoema zal steunen. De Ver. Staten zullen naar de letter en naar de geest de overeenkomst na komen Harriman zou na zijn bezoek aan Chroesjtsjef ook nog spreken met de Russisahe minister van buitenland se zaken, Gromiko. De Amerikaanse onder-minister heeft in ieder geval niet de steun van de voorzitter van de republikeinse commissie van het Huis van Afgevaardigden, Wilson. Hij noem de Harriman gisteren in een toespraak voor de jaarlijkse conferentie van re publikeinse vrouwen een grote mis lukking. Wat Laos betreft, zei Wilson onder meer, dat zoals de republikeinen ruim een jaar geleden ..gevreesd en voorspeld' hadden de politiek, die door Harriman was ontworpen, leidt tot een communis tische machtsovername in dat land. In tussen heeft een groep van de interna tionale commissie van toezicht op de na leving van het bestand in Laos een be zoek gebracht aan de zone die door de neutralistische troepen onder aanvoering van generaal Kong Le wordt bezet. Sinds enkele dagen is het betrekkelijk rustig aan het front. Er zou slechts spo radisch met mortieren worden gescho ten. De internationale commissie heeft als haar mening te kennen gegeven een per manente vestiging van de afvaardiging in de Vlakte der Kruiken'niet in over eenstemming te achten met het gesloten akkoord. Premier Soevannah Phee Ma om een dergelijke vestiging ge vraagd. Zijn halfbroer, de pro-commu nistische prins Soevannoevong had al verklaard dat de omstandigheden een blijvende aanwezigheid van de groep uit de commissie niet rechtvaardigen, omdat de rechtse troepen onder generaal Phoe- mi Nosavan zich nog niet bereid hadden verklaard de vijandelijkheden in de vlakte te staken. Abonnementen van N.S. tvorden duurder De Ned. Spoorwegen bestuderen de mógelijkheid om binnen het raam van de voorschriften van de minister van verkeer, toch de tarieven van week- en maandtrajectkaarten, weekkaarten en jeugdkaarten te verhogen. De gewone enkele reizen en retourtjes zullen, zoals men weet. met ongeveer tien procent omhoog gaan. De abonnementen zullen evenwel zo'n tien tol dertig procent duurder gaan worden. zakdoeken1 0 Om nooit te vergeten Adenauer Bondskanselier Adenauer heeft gisteren het Westduitse parlement dringend ver zocht zijn houding ten aanzien van het Frans-Duitse vriendschapsverdrag niet te laten beïnvloeden door „een toevallige samenloop van omstandigheden en tijde lijke politieke stemmingen in Europa". ORGELS, PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Vraagt vrijblijvend prijslijst BODEGRAVEN TELEF. 01726—2541 BOOT Moderne regen> "jassen ook n Terlenka: ■irrii Guildhall. en Falcon va. 69.- cZe HONDJE? 230 voeders! r honde i. natuurlijk met e originele beendermeel. VOEDERBAK KEN. alle soorten, v.a. -.47 (onbreek baar). MANDEN v.a. 4.90 in alle vormen en tochtvrije divans. HALSBANDEN v.a. -.90 en LIJNEN v.a. 1.10. KAMMEN v.a. -.90 en BORSTELS v.a. -.95. On hoorbare fluitjes 2.95. Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 0824 (01710) (Advertentie) HERENMODE H Pullovers Vesten IET IS WEER de oude fout waaraan in het blad „De Christelijk-Histori- sche Nederlander" het Kamerlid voor de C.H.U. de heer Kikkert zich schuldig Wat heeft hij geschreven? Hij blijkt van oordeel, dat de C.H.U. over de publiciteit meestal niet te klagen heeft, zolang het geen verkiezingstijd is. „Men moet', zo voegt hij, al dadelijk weinig vriendelijk, eraan toe, „men moet toch ook de abonnees uit de c.h.-kring te vriend of beter te gast houden". Maar. vervolgt hij, dat wordt allemaal anders enige maanden voor de verkiezingsdatum. In het vuur van de verkiezingsstrijd is de C.H.U. vergeten. Christelijk-nationaal betekent dan alleen A.R. partij. Dan komen er grote koppen boven de verslagen van de a.r. sprekers plus prachtige foto's. Kijk er Trouw of het Diemer-kwartet maar eens op na. En de heer Kikkert besluit zijn reprimande met op te merken, dat hij, aldus schrijvende, alleen maar feiten constateert. Het is niet de eerste keer, dat de heer Kikkert in deze geest schrijft. Bij een vo rige gelegenheid hebben wij hem monde ling gevraagd, of hij bewijzen kon over leggen. Ze zijn nooit gekomen. Ze waren erzeker voor wat betreft onze bladen ook niet. Maar nu de heer Kikkert in zijn beweringen blijkt te volharden, achten we ons genoopt tot een publiek verweer. Het is namelijk niet waar, wat hier ge schreven wordt. En ook een politicus, zeker een uit de christelijke partijen, be hoort het met de waarheid niet zo licht te Een blad als het onze beijvert zich te allen tijde, in liet bijzonder van de activiteiten der christelijke organisaties, ook op het terrein van de politiek, breed verslag te geven. Indien een partij wat minder pu bliciteit zou krijgen dan een andere, dan alleen omdat ze minder vergaderingen belgt. Maar het is toch zeker niet de taak van een krant, partijactiviteiten te gaan organiseren,opdat ze er vervolgens ook een verslag over kan schrijven? Een partij als de C.H.U. komt in onze krant in geen enkel opzicht tekort en staat in geen enkel opzicht op het tweede plan. en het zou ons aangenamer zijn geweest indien de heer Kikkert zich eens dankbaar had betoond inplaats van opnieuw met onjuiste bewe ringen op de proppen te komen. We willen hieraan nog iets toevoegen. Om dat ons bekend is dat voor sommigen de zaken in dit opzicht wat gevoelig liggen, hebben we voor deze of gene ons wel eens tot uitvoeriger Verslaggeving laten leiden dan, gelet op wat zij hadden te zeggen, objectief juist mocht heten. Dat zal ook wel voor de heer Kikkert hebben gegol den. Hij had ons erkentelijk behoren té zijn. Nu hij echter dit zo averechts weet te waarderen, zien wij geen reden om in het vervolg ten aanzien van hem niet ook de regel van de objectieve belangrijkheid in acht te nemen. Dit zal dan wellicht tot ge volg hebben dat zijn naam wat minder in de krant komt. Maar men weet dan tevens, waaraan dat ligt. Ook van een krant die er oprecht naar streeft christe lijk-nationaal te zijn, is het incasserings vermogen nu eenmaal niet onbeperkt. VOOR A.E.G. VOLAUTOMATISCHE WASMACHINES IEMCO N.V. noordoostelijke winden koude droge lucht, waarin maar weinig bewol king meer voorkomt, naar ons land. De komende nacht moei daarom rekening worden gehouden met nachtvorst, die op vete plaatsen zwaar zal zijn. Morgen overdag duurt het schrale w'eer voort met veel zonneschijn, maar met tempe raturen, die ook in de middag beneden de vijftien graden zullen blijven. De afgelopen nacht was het vooral in het noorden van het land helderPlaat selijk daalde het kwik nog niet beneden het vriespunt. Leeuwarden meldde met nul graden de laagste temperatuur. In Koord-Duitsland daarentegen heeft het vannacht op verschillende plaatsen één tot drie graden gevroren. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Droog weer met vannacht op vele plaatsen zware nachtvorst. Morgen over wegend zonnig weer met in het zuiden van het land iets hogere en elders on geveer dezelfde temperaturen als van daag. Noordoostelijke wind, vannacht zwak tot matig, morgen overdag matig tot vrfj krachtig. (Opgemaakt te 11.15 urn*). ZON EN MAAN Zaterdag 27 april: zon op 5.20, onder Tendens stijgend HOOGWATER SCHEVENENGEN 27 april: 5.24 v.m.; 17.50 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Temper. Station geitcMh. 5s h In de Baarnse moordzaak zal het niet tot hoger beroep komen. De ver dedigers van Boudewijn en Ewout H. en van Henny W-, resp. mr. Mathui- sen. mr. Dietz en mr. Pauwels hebben, volgens de Telegraaf afgezien van hoger beroep. Ook de officier van justitie heeft geen appel aangetekend. De drie jeugdige verdachten van de moor dop Theo Mastwijk houden dus hun straffen: Boudewijn II. en Henny W. negen jaar met aftrek en terbe schikkingstelling en Ewout H. zes jaar en terbeschikkingstelling. l.-Limb. gli. bcw. Berlijn Frankfort München Zürich Geneve iX

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1