[Nieuwe Leidse Courant Geen wijzigingen in Westduitse politiek Commentaar r Nu Erhard dr. Adenauer gaat opvolgen Washington tevreden; Parijs minder Dubbel leven in Milaan Is Erich Rajakovic Russisch spion? childersbedrijf: door orst 60 min. schade Alexandra gaf Angus ja-woord Europa in ban van sprookjeshuwelijk (Tmta) Ook c.a.o. voor grafici struikelt over vakantie PRI Woensdag 24 april 1963, 44ste jaargang Van LEERLING tot INSTRUCTEUR IN TWEE WEKEN iireetevr: F. DIEMER Isofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh it ghablavan 2ie pagina 7 mijn hert in teghenspoet' J Giro 58936 Abonnementsprijzen ïeuws in één oogopslag De Jodenvervolger Ra- jakovic, de voormalige i edewerker van Eich- Izou niet alleen een iroot aantal moorden op ijn geweten hebben, maar zou hij gewerkt heb- i voor de Russische ge- Koning Hoessein van 'ordanië denkt er niet ovei t zijn land te vluchten, inider welke druk hij ook omt te staan. „Mijn volk leeft mij nodig," zei hij. Koning noemde het ge- r van een moordaanslag ilechts toevallig. De c.a.o. voor de grafici nog steeds niet rond. De itdchtdng van de Arbeid .eeft namelijk de vakan- ;ieverlenging voor het technisch bedrijf niet kun nen goedkeuren. Vermoe- "elijk zal nu het college rijksbemiddelaars in laatste instantie over deze ï.o. moeten oordelen. Ook idle c.a.o. van de Phi. lips-werknemers levert oeilijkheden op. De ge- liddelde loonsverhoging is .7 pot., maar nu valt men de Stichting van de Ar- ieid over de 2.97 pet voor iet technisch personeel van 'hilips. Men wenst een an- verklaring van het ersahil van 0.27 pet. Met miljoenen Engelsen in Europeanen als getuige (via de televisie) heeft >rinses Alexandra van En geland vandaag in de West minster Abbey te Londen haar ja-woord gegeven aan 0e Schotse zakenman An- tus Ogilvy. R De adviescommissie van 0e A.R.P. heeft in een rap port gepleit voor een wet telijke regeling van de sub- lidiëring van het biblio- Ïieekwezen. Men heeft ier een dringende reden oor: een discriminatie [an de prot. chr. bibliothe ken is nog steeds niet uit gesloten. I Iemand die pas een rij- lewijs heeft, richt te genwoordig soms al een Ettorij school op. Over de misstand heeft de heer L. Leenders, tweede [oorzitter van de sectie- Iutorijsoholen van de F. '.O.P. gezegd: „Wanneer e overheid in gebreke [lijft een einde te maken jan de misstanden, dat [vvakzalvers in de rij-in- jtructie ongestoord hun jevaarlijk beroep kunnen litoefenen, acht ik die elfde overheid indirect Medeschuldig aan de 2073 rerkeersongevallen met lodelijke afloop in 1962." I Bij de Tweede Kamer s een wetsontwerp inge diend, waarin meer reeh- jen voor de vreemdeling porden vastgelegd, k Al 400 jongeren hebben lich opgegeven om als le ien van het Nederlandse [redeskorps te worden [itgezonden. Deze week pordt met de selectie be de komende man in Bonn. Boven: de 87-jarige bands kanselier, dr. Konrad Adenauer, wie het aan te zien is dat hij een- nederlaag geleden heeft. Want de man die hij daartoe ongeschikt achtte, is gisteren door de CDU- CSU-fractie uit de Duitse Bonds dag voorgesteld als de opvolger van „Der Alte": prof. Ludwig Erhard, die men hieronder (links) voor de vergadering in vrolijk gesprek ziet met minister Ger hard Schroeder. DE VADER VAN HET Westduitse „Wirtschaftswunder", Ludwig Erhard, zal de nieuwe Westduitse bondskanselier worden. De parlementsfrac tie van de CDU maakte gisteren een einde aan de al geruime tijd durende opvolgingskwestie door de 66-jarige populaire minister als haar kandidaat aan te wijzen voor de post van tweede regeringsleider na de oorlog. De 87-jarige bondskanselier Adenauer, die al in 1961 had beloofd in de herfst van 1963 te zullen aftreden, heeft zich tot het laatste verzet tegen de kiezing van Erhard, in wie hij wel een economische expert van de eerste orde, maar geen politicus ziet. De reacties in het buitenland op de verkiezing van Erhard waren verschillend. Washington was zeer optimistisch. Men verwacht hier geen ingrijpende wijziging van de Duitse politiek, al is het bekend dat Erhard een voorstander is van han del met het Sowjetblok. In Parijs was men minder optimistisch. Hoe wel Parijs dit als een binnenlandse Duitse kwestie ziet, neemt men aar dat Erhard niet een fervent verde diger van het Frans-Duitse verdrag zal zijn. Tegenover vrienden zou hij zelfs hebben gezegd, dat dit verdrag een „vergissing" was. De liberalen, bij monde van hun leider Mende, waren tevreden. Zy hadden zich 1961 voor Erhard uitgesproken. De SPD zag deze verklaring als een gangsoplossing tot de verkiezingen. De feitelijke beslissing ten gunste van Erhard maandag al gevallen tegen de zin van Adenauer. Erhard kreeg nu 159 stemmen. Er werden 47 stemmen tegen hem uit gebracht bij 19 onthoudingen. Fractievoor zitter von Brentano zal president Lübke onverwijld op de hoogte brengen var Erich Rajakovic, de voormalige medewerker van Eichmann, heeft in Milaan vermoedelijk een dubbel leven geleid als zakenman en spion voor de Russen. Bij het doorzoeken van zijn kantoor in Milaan, waar Rajakovic alias Enrico Raja een in- en uitvoer- bedrijf, voornamelijk voor zaken met Oost-Duitsland had, zou de Italiaanse contra-spionagedienst gisteren belas tende documenten hebben gevonden, die dit vermoeden rechtvaardigen. Men neemt aan dat Rajakovic door de Russische geheime dienst onder druk is gezet met de mededeling, dat men zijn vorige activiteiten als nazi-officier zou onthullen als hij niet zou meewerken. Uit de huiszoeking is voorts gebleken dat Rajakovics firma Enneri in zes jaaf tijds een omzet van ongeveer twaalf miljoen gulden had bereikt. Van zijn privé-rekening had Rajakovic enkele weken geleden, toen hij op het punt stond uit Milaan te vertrekken, ongeveer 600.000 gulden opgenomen. Volgens des kundigen kunnen deze bedragen niet al leen uit bedrijfswinsten afkomstig zijn Naar aanleiding van deze ontdekkin gen willen de Italiaanse autoriteiten nu ook alle andere handelsagenten van com munistische landen laten controleren. [e omzet-derving in het schildersbedrijf deze winter, bedroeg onge- (r zestig miljoen gulden, een schadepost, die een record betekent, iet risicofonds voor het schildertbedrijf heeft een bedrag van on- ieer achttien miljoen aan vorstverlet uitgekeerd. Dit bedrag is hoger I in elk voorafgaand jaar en meer dan het zesvoudige van het bedrag, gemiddeld per winter wordt uitgekeerd. Aldus het Bedrijfschap iildersbedrijf. Iet Bedrijfschap Schildersbedrijf is er van overtuigd, dat de lang- Ige vorstperiode beter opgevangen had kunnen worden, indien tr opdrachten voor binnen-schilderwerk in de winter zouden zijn trekt, besluit die het op zh'n beurt na het af treden van Adenauer aan het parlement zal voorleggen. Erhard kan dan met voudige meerderheid tot bondskanselier worden verkozen. Na de zware nederlaag die Aden auer in het fractiebestuur heeft geleden zijn er zelfs parlementsleden die spre ken van een eerder aftreden van Aden auer. In ieder geval zal de „oude" nog aanblijven tot de bezoeken van presi dent Kennedy en president De Gaulle in juni en juli aan West-Duitsland. Met Adenauer verdwijnt ook zijn staats secretaris Hans Globke, die wegens zijn houding in de oorlog al jarenlang aan scherpe kritiek bloot staat. In Bonn wordt verwacht, dat de leider van de liberalen, Erich Mende, vice-kan- selier zal worden. Schroder, die al ge ruime tijd als tegenkandidaat van Erhard werd beschouwd, blijft minister van bui tenlandse zaken. De politiek tot Frank rijk zal koeler worden. Wat de betrekkin gen met Engeland betreft kan men op een verbetering van de atmosfeer rekenen. De politiek van de toekomstige West duitse regering zal waarschijnlijk meer in stijl dan in wezen veranderen, zo zegt in politieke kringen. Adenauer nam graag zelf beslissingen, Erhard zal zijn kabinetsleden meer aan het woord laten. President De Gaulle is izijn reis door Frankrijk begonnen. Op de eerste dag van zijn officiële bezoe- kenreéks ging hij naar Champagne in Oost-Frankrijk. In Charteville begroette hij de bevolking, die hem met een groot enthousiasme in haar woonplaats ontving. Zoals bekend verdween Rajakovic kele weken geleden uit Milaan. Na Zwitserland en West-Duitsland te s opgejaagd meldde hij zich in Wenen bij de Oostenrijkse justitie. President Ben Zwi plechtig herdacht De Israëlische regering heeft be sloten in een speciale rouwzitting, dat de plechtige uitvaart van de 78-jarige president Ben Zwi vanmiddag gehou den zou worden. Gistermorgen hebben premier Ben Goerion en andere hoog waardigheidsbekleders kaarsen ont stoken bij de baar van de overledene, terwijl er gebeden voorgelezen wer den. Mensen uit alle lagen der bevol king defileerden langs de baar. Me vrouw Ben Zwi zat dicht bij de baar. De viering van de Israëlische onaf hankelijkheid, welke voor 28 en 29 april was vastgesteld, gaat niet door. Een militaire parade echter wel. De eenheden zullen met zwart gedrapeer de vlaggen meevoeren en op de maat van tromgeroffel door de straten mar cheren President Ben Zwi zou op zijn verzoek begraven worden op de begraafplaats Har Hamenhoehot, op een heuveltop ten westen van Jeruzalem. In de Eerste Kamer hebben dc pre sident, mr. J. Jonkman, en minister Luns, de overleden president Ben Zwi herdacht. Mr. Jonkman heeft nadien telegrafisch rouwbeklag naar het Israëli sche parlement gezonden. Minister Luns zei, dat het weinigen als Ben Zwi gegeven is geweest tydens ei gen leven de stryd om het jeugd-ideaal met succes bekroond te zien. De staat Israël werd gesticht en hy kreeg er de leiding van Nadien werd enige tyd stilte in acht genomen. Voor hen die uitdrukking willen geven van hun leed wezen wegens het overiyden van pre sident Ben Zwi zullen in de Israëlische ambassade in Den Haag condoleance- I registers liggen opengesteld. Minister Cals: 't Gaat zo niet langer met de spelling Minister Cals meeent dat de huidige situatie inzake de spelling van- de Ne derlandse taal bezwaarlijk langer kan worden bestendigd. Hij heeft deze aan gelegenheid bestudeerd en is tot bepaal de plannen gekomen, zo deelt hy de Eerste Kamer mede in zijn memorie van antwoord betreffende de begroting voor Hij heeft deze kwestie besproken lijn Belgische ambtgenoot. Minister Cals hoopt by de mondelinge beraadsla gingen over de begroting de resultaten van dit overleg te kunnen mededelen. Bezuinigingen Geen prestatieverlof voor Vierdaagse Militairen die dit jaar aan de Nijmeegse Vierdaagse meedoen, krijgen daarvoor geen prestatieverlof meer. Ook het trai. nen voor de marsen zal in beginsel in de eigen tijd van de militairen moeten ge beuren. De krijgsmacht-leiding heeft hier. toe besloten om kosten en tijd te bespa, ren. Tot nu toe kregen de militairen die aan de Vierdaagse deelnamen, twee dagen prestatieverlof. Behalve deze beperkingen zal ook op organisatorisch gebied worden bezuinigd Zo zal deelneming van een erecompagnie aan de vlaggenparade op de avond voor de Vierdaagse vervallen en voorts zal in het vervolg worden afgezien van ver strekking van legeringsgoederen aan bur gers, de inrichting van een noodzieken huis en verstrekking van reis. en ver blijfkosten aan militaire leden van het uitvoerend comité. Tegenover wat straks vervalt, staat echter nog zoveel, dat er geen sprake is van ontwrichting van de Vierdaagse, al dus de Legervoorliohtingsdienst. Onder meer wordt voeding verstrekt aan de bui. tenlandse deelnemers, er wordt een pon tonbrug bij Cuyk gebouwd, op de vierde dag zal een muziekkorps ter beschikking worden gesteld van de buitenlandse deel nemers die niet over eigen - muziek be schikken. Er worden personenauto's, jeeps en autobussen beschikbaar gesteld voor door de leider der marsen te bepalen diensten, terwijl tevens aanvullend ge neesmiddelen zullen worden verstrekt. De krijgsmachtleiding is van mening dat de belangstelling van de militairen voor de Vierdaagse door de intrekking van het prestatieverlof niet zal verminderen. Zy die meelopen, doen dit uit sportieve over wegingen en zullen zich niet laten leiden door de gedachte aan twee verlofdagen. De training kost namelijk aanzienlijk meer tüd, aldus de autoriteiten. "W7EER heeft een sprookjeshuwelijk in Engeland miljoenen mensen ademloos doen genieten van de pracht praal die zich vandaag in de City of London tentoonspreidde. Het „ja"- woord dat priyses Alexandra van En geland en de zakenman Angus Ogilvy uit Schotland elkaar gaven in de be roemde Westminster Abbey vormde het hoogtepunt van de bijna anderhalf durende plechtigheid, die voorlopig de laatste in Engeland zal zijn aan gezien de enige ongehuwde Britse prin ses (Anne, dochter van koningin Elisa beth en prins Philip) pas twaalf jaar De 26-jarige Alexandra en de 36-jarige Angus reden in een glazen koets van paleis Kensington naar de abdij, toege juicht door honderdduizenden mensen van wie velen al een etmaal langs route hadden zitten wachten. Het huwelijk, dat officieel als een par. ticuliere aangelegenheid wordt aange merkt. werd door niet minder dan zesti, televisie-camera's geregistreerd en ii veertig verschillende talen van commen taar voorzien In de kerk stonden dertig camera's opgesteld Sympathie De geweldige belangstelling dankte de bruid aan de grote sympathie die zy by he» Britse publiek geniet. Het is geen geheim, dat haar moeder, prinses Marina van Kent, haar wilde laten trouwen met een prins doch het besluit de Schotse zakenma nte trouwen, met wie zy al acht jaar bevriend was heeft haar popu lariteit bij het Britse volk nog vergroot. Hoewel hij geen titel heeft stamt Angus toch uit een Shots adelijk geslacht. Hij is de tweede zoon van de graaf en de gravin van Airlie, een bekend Schots geslacht va nlandeigenaars. OndeY het grote aantal autobussen, dat voor deze gelegenheid naar Lon den was gekomen, waren er twee, die van het kasteel van de familie Ogilvy afkomstig zijn. Zij waren gevuld met het personeel en de pachters van het uitgestrekte grondgebied van de graaf van Airlie. die volgens de traditie waren uitgenodigd om het huwelijk Zoals bekend, woonde koningin Julia na noch prins Bcrnhard de huwelijks plechtigheden bij. Het Nederlandse vor stenhuis werd vertegenwoordigd door de prinsessen Irene en Margriet. Bruidstoilet Het bruidstoilet van prinses Alexan dra werd pas vijf uur voor het huwe lijk bekendgemaakt. De Prinses ging gekleed in een magnolia-kleurige bruidsjapon, ontworpen door John Ca- vanagh, versierd met eikels en eike bladeren. Japon en sluier zijn van de zelfde stof. De sluier was afgezet met een brede strook oude Valenciennes- kant, die aan prinses Nicholas van Griekenland heeft toebehoord. De Prin ses droeg de met diamanten bezette tiara die haar moeder, prinses Marina, op haar huwelijksdag in 1934 heeft ge- drayen. Het fraaie bruidsboeket was samen gesteld uit fresia's, kleine witte narcis sen. stephanotis en lelietjes van dalen. jier bruidsmeisjes, onder wie prin ses Anne, de dochter van koningin Eli zabeth, zijn gekleed in zijden magnolia- kleurige japonnen. De bruidsjonkers in wit zijden hemd, afgezet met kant, en Schotse rokjes in de kleuren van de Ogilvy-clan, witte kousen en zwarte schoenen met zilve ren gesp. Koningin Elizabeth droeg een lichtgroen toilet van organza op satijn onder een doorschijnende mantel van organza. Klachtendienst bezorging 18 19 volger van kanselier Adenauer. Het is immers geschied tegen de duidelijke wil van Adenauer in. Er zat veel menselijk tragisch in, zowel in de wijze waarop Adenauer aan het kan selierschap bleef vasthouden als in zijn bezorgdheid om zijn opvolging. Hoe moei lijk leek hij zich te kunnen schikken in de gedachte dat ook hij, zoals ieder ander, eens zou moeten terugtreden. De verdiensten van de oude kanselier Je gens zijn land en volk zijn enorm groot geweest. Niet in de laatste plaats aan hem is het te danken, dat het zich een plaats heeft verworven in de wereld. Zelf niet belast wat zijn verleden betreft, was hij ook voor de buitenwacht als het ware het symbool, dat er ook andere, betere Duit sers mogelijk waren. Aan hem is Duits land verschuldigd, dat het niet meer over wegend met wrok wordt bezien. Allengs echter werd 't steeds duidelijker, dat het bewind van de verdienstelijke kanselier over het hoogtepunt heen was. Te krampachtig hield hij zich aan zijn be voegdheden vast. Zijn politiek, ook die ten overstaan van De Gaulle en diens Frankryk, wekte in toenemende mate twijfel aan de juistheid ervan. Waarom heeft Adenauer zich tot dusver met zoveel energie tegen Erhard ais zijn mogelijke opvolger verzet? Bekend is, dat hij de uiterst bekwame minister van eco nomische zaken, de man van het „Wirt schaftswunder", niet hard, niet stevig ge noeg achtte. En inderdaad, naar het zich laat aanzien zal het onder Erhard in bepaalde opzich ten anders £.aan. Diens bewind zal meer het karakter dragen van collegialiteit. Hij zal anderen minder dan Adenauer placht te doen zijn wil opleggen. Maar de prestaties die hij reeds heeft ge leverd wettigen hoge verwachtingen. En zijn vermogen tot doorzetten, waarvan hij al onderscheidene bewijzen heeft geleverd, zal er niet minder op worden wanneer hij met het kanselierschap zal zijn belast Ook hierin stond dezelfde Adenauer hem im mers in de weg. Evenals Adenauer is Erhard een Euro peaan. Maar een die zich minder dan zijn voorganger in het bijzonder aan Frankrijk zal binden. Niet zonder reden zijn door zijn aanwijzing de verwachtingen in En geland gestegen. Voorshands echter is Adenauer nog aan het bewind. Dat zal nog wel enkele maan den aanhouden. Zal de oude kanselier zich in deze periode metterdaad, zoals hij heeft gedreigd, geremd voelen door de weten schap dat zijn opvolger in feite al naast hem staat? Er zit in dit alles wel veel menselijks, te veel wellicht. Het sinds maandagmiddag vermiste Utrechtse driejarige jongetje Rijk Bon- trop is gisteravond door buren van de familie Bontrop dood uit de Kromme Ryn opgehaald, nadat de politie 's nachts en de volgende morgen tevergeefs had gedregd. „Nee, laat u dan maar, als een band recorder zoveel kost. dan moet ik er eerst even met mijn vader op praten". oceaandepres- Duitsland Tiaar het oosten. Aan de achterzijde er van voerden noordoostelijke winden t\j. delijk mist en bewolking van de Noord zee aan. De noord-oostelijke luchtstro. ming neemt in kracht af. Dit hangt sa men met de ontwikkeling van een rug van hoge luchtdruk in onze omgeving. Tevens zijn daardoor de regenkansen de eerstkomende dagen klein. De tem- peraturen zijn over het algemeen wat boven normaalterwijl er zonnige pe rioden zullen voorkomen. Tendens stationair HET WEER IN EUROPA De Bilt verwacht tot donderdagavond: Droog weer met opklaringen, maar voornameiyk in het noorden van het land r> lijdelijk mist of bewolking. Zw.kke lol R"PP°rte" hedenmorgen zeven uur matige noordoostelyke wind. Dezelfde of I j i I Temper. 1 Iets hogere middagtemperaturen. (Opgc- I maakt le 11.15 uur). station JSSn. l«j ijs' 4jf o Zon en maan: donderdag 25 april: zon I iRB 11» B 1'"'. S [*■3 op 5.24, onder 19.53; maan op 6.45, onder D. Helder gh. bew. ono 6 12 7 0 22.10. Ypenburg zw. bew, no 5 17 8 0 Dinsdag 30 april: eerste kwartier. Vtissingen h. bew no 4 18 8 0 HOOGWATER SCHEVENINGEN De Bilt milt no° 2 18 7 0 25 april: 4.01 vjn.; 16.24 n.m. Geen goedkeuring van Stichting v. d. Arbeid (Van onze sociaal-economische redactie) TAE Stichting van de Arbeid heeft, zo vernemen wij, haar goedkeuring onthouden aan de nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst voor het technisch personeel in het grafisch bedryf. De ver tegenwoordigers der werkgeversorgani saties in de looncommissie zowel als die in het bestuur der stichting bleken zich. evenals dit onlangs het geval was t.a.v. de nieuwe c.a.o. voor de confectie-lndus- trie, niet te kunnen verenigen met de overeengekomen vakantieverlenging. Zoals bekend, heeft de grafische c.a.o.- 1963 al heel wat strubbelingen opge leverd De werkgevers in deze bedrijfs tak wilden aanvankelijk niet tegemoet komen aan de wens der werknemers de vakantieperiode nog dit jaar met twee dagen te verlengen. Als gevolg hiervan Mede onder invloed van dreigende „wilde" stakingsacties in enkele grote steden kwamen werkgevers en werk nemers in het grafisch bedrijf ten slotte overeen de vakantie dit jaar met één dag te verlengen (tot 14 dagen), terwyl werd afgesproken dat er in 1964 nog een dag bij zou komen, indien de dan gel dende loonpolitiek dat zou toelaten. De nieuwe c.a.o., die rechtskracht moet hebben van 1 januari j.L tot 1 fe bruari 1964. werd hierna, blijkens de reacties, in het volste vertrouwen op de „goede afloop" aan de Stichting van de Arbeid voorgelegd. De overeenkomst zal nu zeer binnenkort in laatste instantie worden beoordeeld door het College van Ry ksbemidd elaars. Eindhover Zd -Limb. Helsinki Stoekh. Parijs Bordeaux Grenoble 1. bew. windstil 22

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1