Leven werd duurder maar niet door beleidsfouten an 147s DE BLAUWE TREIN j Vakbeweging opbouwend Dacova toonde reeds thans najaarsbeeld A B A S I N DINSDAG 23 APRIL 1963 Directie Ned. bank schrijft: Het feit'dat de omvang van de goé- iuitvoer 7 pet. gestegen is. b(j fa brikanten zelfs 9 pet., is een van de ge- iststellendste verschijnselen van 1962, want dit is een aanwijzing dat ondanks de gestegen arbeidskosten het concur- itievermogen van Nederland nog niet Desniettemin moet de omstandigheid dat het prijspeil van de uitgevoerde fabrikaten reeds vijf jaar lang jaarlijks licht gedaald is, tot voorzichtigheid ma nen ten aanzien van de kostenontwikke ling. De laatste twee jaren daalden de uitvoerprijzen van fabrikaten 3 pet., dat der ingevoerde grondstoffen 5 pet., doch de arbeidskosten per eenheid industri- :1 produkt stegen 12 pet. Dit doet de vraag rijzen of de ontwikkeling van de jarbeidsproduktiviteit in de exportindus trie wel gunstig genoeg is geweest om een voldoende bruto marge voor de [producent in stand te houden. Dank zij het gunstig beloop van de uitvoer bleef de gevreesde achteruit gang van de betalingsbalans uit. De lo pende rekening leverde op transactieba sis een onveranderd overschot op van Jdan f 650 miljoen. Daar de kapitaalrekening een even groot tekort vertoonde, was er '0n' merkwaardigerwijze precies een toe stand van evenwicht Hoewel dit resultaat mede bepaald wordt door niet (of niet in bijzonderhe id H den) beheersbare omstandigheden, is het in grote lijn mede vrucht van het finan ciële en economische beleid. Dit was ge richt op vermijding zowel van overbe- '.IPS steding en betalingsbalanstekort als van hier een nieuwe vermeerdering van de of ficiële goud- en deviezenvoorraad. Geen beleidsfouten Omgekeerd moet men zich afvragen of de niet zo bevredigende ontwikkeling ten aanzien van de prijsinflatie ook van dit beleid de vrucht is geweest. Op grond van een uitvoerige beschouwing komt het verslag tot de slotsom dat dit niet een gevolg is geweest van binnen landse beleidsfouten, noch van machts misbruik van binnenlandse belangen groepen, doch van de dynamiek van de ontwikkeling der afgelopen jaren en wetmatigheden, die het internationale ruilverkeer beheersen. Bij de behandeling van dit vraagstuk worden o.a. de volgende opmer kingen gemaakt: De belastingdruk gaf voor het eerst sinds 1955 een verlaging te zien van 1961 tot 25 pet. in 1962, maar ;n dele een gevolg van het tegenvallen der vennootschapsbelasting, en deze werd veroorzaakt door de reeds genoemde verschuiving in de inkomens verdeling ten nadele van de onderne- |mingen. niet gelukt de stijging van de jrijksuitgaven te doen achterblijven. Zij [stegen op kasbasis 7 pet., tegen het na tionale inkomen 6 pet. De belangrijke stijging van lonen en salarissen maak te het onmogelijk de oorspronkelijke be leidsvoornemens te verwezenlijken. Het bouwbeleid levert een positieve bijdrage tot beheersing van het kosten- peil en het nut hiervan moet hoog wor den aangeslagen. De offers die door de zijn groot en ook de indus triële bouw daarbij is betrokken. Het stuwmeer van aangehouden vergunnin gen buiten de woningbouw beliep eind 1962 1.6 maal de jaarproduktie. 10 i eentt. L Loonpolitiek positieve en opbouwende bU drage van de Nederlandse vakbeweging de loonpolitiek zal immer moeten worden erkend en mag menig land tot voorbeeld worden gesteld. Zij werd ingegeven door wel begrepen hoger eigenbelang, te weten: het be lang bij de hoogte van het werkelijke loon en duurzaamheid van de werkge legenheid, boven een hoog nominaal Niet-doorberekening van loonsverho gingen in prijzen is op den duur billijk, als deze kostenverhogend i ken. Aanpassing van de vraag kan daardoor verhinderd worden. Boven dien betekent dit voor loontrekkers een verhoging van het werkelijke komen, die soms ten slotte door prijs aanpassing ongedaan moet worden gemaakt en dan weer compensatiever langens oproept. Tweestrijd TTET JAAR 1962 heeft, aldus de Nederlandsche Bank, voor onze econo- mie een veel gunstiger afloop gehad dan was voorzien. Enerzijds had men gevreesd voor binnenlandse overbesteding met als gevolg een tekort op de betalingsbalans, anderzijds was men bang dat de sterke stijging van arbeidskosten de uitvoer en daardoor tevens de werkgelegenheid in ge vaar zou brengen. Geen van deze gevaren heeft zich verwezenlijkt. Er was geen sprake van overbesteding en evenmin van een conjuncturele omslag. Gok de vooruitzichten voor het komende jaar lijken minder ongun stig dan een jaar geleden. Dank zij het beleid op verschillend gebied is er minder risico dat de binnenlandse ontwikkeling uit de hand zal lopen. Mogelijke storingen zullen eerder uit het buitenland dan uit het binnen land komen. De belangrijkste resultaten van het jaar zijn kort samengevat: De omvang van het nationale pro dukt nam met ruim 2J4 pet. toe. Die van de industriële produktie met 4 pet. Dit laatste betekent een niet on gunstige verbetering van de arbeids- produktiviteit met 2Vi pet, als men bedenkt dat de arbeidstijd per week VA pet korter was. De omvang van het verbruik steeg met Wi pet, de investeringen met 4 pet en de uitvoer van goederen zelfs 7 pet. Prijsinflatie 1 Zag men dus een bevredigende en i evenwichtige groei, gemeten naar hoeveelheden, minder reden tot te- - vredenheid gaf het feit, dat de groei, i gemeten in geld, de werkelijke groei overtrof. Dit wijst dus op een zekere voortgezette prijsinflatie. 1 In geld steeg het nationale inkomen '1 met 6 pet., dat wil zeggen met 4% pet. per hoofd van de beroepsmatig werk- j zame bevolking, de loonsom per arbei- der met 8 pet., de prijsindex van het j levensonderhoud met 3 >,2 pet. J De sterke stijging van lonen en sala- rissen had tengevolge dat voor het twee- j de achtereenvolgende jaar de gehele stijging van het nationale inkomen ten goede kwam aan de loon- en salaris- I trekkers, natuurlijk ten nadele van het II relatieve aandeel der overige groepen, i| met name de ondernemingen. Uitvoer De taak van de bank is tweeledig: Enerzijds: Het kredietwezen zo te rt gelen dat het binnenlandse monotaire evenwicht bewaard en de binnenlandse koopkracht van het geld zo stabiel gelijk blijft. Anderzijds: Handhaven van de pari teit van de munt en mede verantwoor delijkheid te dragen voor de goede wer king van het internationale geldstelsel. Deze dubbele taak brengt haar in steeds weerkerende tweestrijd. De normen van het geldbeleid zijn: streven naar prijsstabiliteit in het bin nenland, liefst met handhaving var volle werkgelegenheid, en betalingsba- lansevenwicht met het buitenland, liefst met handhaving van vaste wisselkoer sen. De norm van waardevastheid is niet verwezenlijkt. Wij leven zegt men in een tijd van sluipende en voortge zette prijsinflatie. Is dit juist en in hoe verre is dit onvermijdelijk geweest? Inderdaad is"de prijsindex van het le vensonderhoud zonder sociale lasten en belasting de laatste zeven jaren gemid deld 2,6 ^ct per jaar gestegen ondanks de 5 pet. revaludatie. Maar de index van de groothandelsprijzen steeg slechts 0,3 pet. per jaar, die van de in- en uit voerprijzen daalde zelfs resp. 0,4 en 0,3 pet per jaar. De nominale lonen stegen 6,8 pet. per jaar en het gemiddel de werkelijke loon met inbegrip van so ciale voorzieningen 4,1 pet. per jaar. Ontleedt men de stijging van de index van het levensonderhoud, dan blijken binnenlandse landbouwprodukten daarin een grote rol te spelen, alsmede huren en diensten, doch de prijsstijging van industriële produkten een geringe. De gedachte dat het mogelijk is de prijsindex van het levensonderhoud sta biel te houden, berust op de veronder stelling dat het mogelijk moet zijn, te zorgen dat de gemiddelde loonstijging, die van de arbeidsproduktiviteit niet overtreft. De prijsstijging dient zich dan in grote trekken te beperken tot die sectoren, waar de stijging van de arbeidsproduktiviteit ten achter blijft en daartegenover behoort dan een daling op te treden in de sectoren, waar het tegendeel het geval is, met name bij een groot deel van de industriële pro dukten. Dit echter kan alleen als men een afgesloten nationale economie heeft, doch niet in open economieën, die met elkaar in verbinding staan en elkaar over en weer beïnvloeden. Van een daling van exportprijzen in het bijzonder voor industriële goederen, is niet of nauwelijks sprake. Dit ver klaart waarom het niet mogelijk is ge bleken in Nederland, bij de snelle wel vaartsontwikkeling (die ten slotte niets anders was dan snelle ontwikkeling van de arbeidsproduktiviteit), een zekere stijging van de kosten van levensonder houd te voorkomen. Wat de overheidsfinanciering betreft, wordt de opmerking gemaakt, dat het rijk het beleidsdoel van neutrale finan ciering ditmaal is voorbijgeschoten door een liquiditeitstekort van f 200 min. mede door tegenvallende rijksmiddelen, en dat het beroep van de lagere over heid op de kapitaalmarkt f600 min. ten achter bleef bij het te financieren tekort. Cijfers De winst- en verliesrekening vermeldt in miljoenen guldens aan baten over 1962 (1961) 41,3 (42,5) waarvan o.m. rente 33,2 (33,1), winst op buiten landse geldsoorten 1,8 (2,1), provisie 5,8 (6,1), en als lasten o.m.: kosten aan maak bankpapier 3.3 (3) overige kos ten 17,5 (15.8), pensioenfonds 2,4 (3,4) bijzondere reserve 5,9. De winst bedraagt f 11,6 (vorig jaar 12,4) miljoen. De balanscijfers zijn in miljoenen 1962 (1961): activa o.m. kas 12,7 (17,9), goud 5697,5 (5697,6), wissels in disconto (47,8), papier door bank gekocht 597,4 (522,6), buitenl. wissels 377 (312,3), vorderingen in goud of buitenl. geld 208,7 (171,2), guldensvorderingen op bui tenl. 6,9 (13,9), voorschotten 72,2 (49,4), beleggingen 181,4 (182,5), aandelen Bank Internationale Betalingen 1,2 (1,2), pref. aand., B. Herstelbank 2,3 (2,3), rente en provisie 5,3 (3,8), diversen 2,1 (2), pas siva: Kapitaal 20 (20), reserve 23 (23,6), bijzondere reserve 144,6 (144,6), bank biljetten 5757,9 (5278,6) saldo schatkist 620,3 (994,5), banken 282,5 (282,8), overi ge ingezetenen 133,3 (413,1), buitenl. banken 106 (71,6) andere niet-ingezetenen 6,1 (5,6), saldi buitenl. geld 17,9 (13,6). rente 8,4 (4,9) diversen 46,9 (48,7). elke woensdag Jongensmarki •••••••••••••••••••A KINDER JACKETS Gemaakt van wateraf stotende poplin en ge heel gevoerd. Kom bij P&C kiezen uit 8 leuke kleuren. Speciaal verlaagde J. M. prijs leeftijd 2 jaar IïT=T5k«««[»].]»isjiiS!ITg»l (Van onze moderedactrice) De Nederlandse confectie-indus- trie is voor het voetlicht gekomen met de collecties voor de a.s. winter. Het is nu de tijd, dat de detailhan del zich bevoorraadt. In het R.A.I.- gebouw te Amsterdam wordt deze week de Dacova, de Damesconfectie- vakbeurs gehouden, in een zeer aan trekkelijk decor van, hoe toepasse lijk, een herfstbos compleet met den- nenaalden, verdord blad en crysan- ten tussen de dennen. Daar is dus te zien, wat in het najaar In de winkels te koop zal zijn. De mode-aspecten zijn dus nog vaak gissingen naar wat er vanuit Parijs ge_ decreteerd zal worden( maar ook wel ideeën, die de confectionairs zelf willen brengen. Of hun dat lukt kan men op de beurs nog niet beoordelen. Een van die ideeën is de „matrozen"- m an tel. Dit is een poplin regenmantel met matrozenkraag, soms zelfs com pleet met stropdas cn in felrood of blauw. Grappig, jeugdig, maar wel op vallend. In regenkleding wordt veel geëxpirimen- teerd, waarschijnlijk ook wel omdat de invoer steeds groter worekt en de Ne derlandse fabrikanten dus moeten vech ten voor hun markt. Er zijn mantels met sierlijke plissees, met diepe plooien, met stiksels, met laag opgezette zakken en ook met pelerines. De pelerine za gen we trouwens ook bij de gewone wintermantels, soms enorm groot, op de rug als een geweldige driekante om slagdoek vallend. Heel dikwijls zijn deze pelerines, afneembaar en eigenlijk zijn de aansluitende mantels zo simpel veel mooier. De stola of grote kraag tot capuchon te veranderen doet ook al opgeld. De bar re winter schijnt inspirerend te hebben gewerkt! Bijzonder veel goede truien en skijacks, in vrolijke en fraaie dessins en ook de poncho, versierd met metalen knopen voorspellen een gezellige winterdracht. Bü de japonnen waren enkele zeer een voudige, maar daardoor juist goede modellen, die weinig nieuws brachten en juist in deze tijdloosheid zo prak tisch zijn. Steeds mooier worden de suède mantels, dikwijls licltt klokkend gesneden in kwaliteiten (havannabeige en dieprood bijvoorbeeld), die ongelooflijk van per fectie zijn. Natuurlijk ook veel bont, niet altijd van het dier afkomstig, maar dikwijls van kunststoffen. Het wordt ook veel bij regenkleding als voering of garnering gebruikt. Wat bizar was een tailleur van breitschwanz met een nertzkraag maar zonder mouwen. Over het algemeen gaf de beurs de indruk dat er met zorg gewerkt is en kwaliteit en ontwerp streng geselec- lecteerd zijn. De confectie heeft dan ook te kampen met een zware concurrentie uit het buitenland. De confeotieuitvoer steeg over 1962 met drie procent, de invoer met dertien procent ten opzichte van 1961. De werkloosheid in Engeland fs In maart met 97.503 tot 604837 gedaald of tot 2,7 pet van de 23 miljoen werknemers, In Noord-Ierland is het percentage 8,3. Midden februari waren er nog 900800 werklozen. Smokkelschip kwam in Groningen Het Nederlandse binnenschip, dat in Olsene in Vlaanderen aan de ketting is gelegd, nadat de Belgische douane er beslag had gelegd op 5000 kilo clande stien ingevoerde boter, blijkt uit Gronin gen afkomstig. De schipper van B. en een tweede bij de smokkel betrokken man P. zijn ingesloten te Gent. De inspecteur van dé invoerrechten en accijnzen te Terneuzen mr. L. W. van Os, spreekt de berichten als zou de Bel gische douane het schip vanaf de grens hebben geschaduwd pertinent tegen. Vol gens hem was de aanhouding zuiver toe val. Beide Nederlanders verklaarden te genover de Belgen dat dit de eerste maal was dat zy boter smokkelden. Generaals Christan en Heimei wisselen van functie Generaal-majoor van de infanterie G. H. Christan neemt met ingang van 1 mei de functie van comman dant van de vierde divisie over van generaal-majoor J. H. Heimei, die de functie van generaal-majoor Christan, commandant van de ondersteunings strijdkrachten. tevens commandant van de vijfde divisie krijgt. De dichter, schilder, cineast Jean Cocteau heeft vanmorgen in zijn wo ning te Parijs een hartaanval gehad. De 73-jarige Cocteau, die lid is van de Academie Frangaise, was zondagavond naar Parijs teruggekeerd. Hij kwam van zijn buitenverblijf in Milly. Wens Ver. van Pleegouders: Positie pleeggezin in de wet verankerd Het pleeggezin moet dezelfde rech ten hebben als een normaal gevormd gezin. De positie van het pleeggezin zal meer dan thans in de wet veran kerd moeten zijn. Pleegouders zijn ten aanzien van een rechterlijke be slissing over de voogdij volstrekt af hankelijk van het beleid van de Raad voor de Kinderbescherming of van de voogdijvereniging. Zich recht streeks tot de rechter wenden is on mogelijk. De voorzitter van Pleeg ouders, de heer E. Hoogland uit Scheveningen, zei dit op de jaarver gadering die in Dordrecht werd ge houden. Het kirrd heeft behoefte aan een tinu gezinsleven. Tijdelijke pleeggezinnen moet men dan ook zien als een tegen strijdigheid. Besloten is in elk arrondis sement contactpersonen aan te wijzen, die als vertrouwensmensen pleeg-ouders en aspirant-pleegouders bij moeilijkheden van advies kunnen dienen. Dat pleegouders de bevoegdheid mis sen om ter verkrijging van voogdij zich direct tot de rechter te wenden, noem. de de heer Hoogland een lacune. Waar schijnlijk ral over deze kwestie rapport worden uitgebracht aan de wetgevend® macht en de kinderbeschenningsorganl. saties. 37 stoel. Zijn De graaf leunde achterover i gezicht leek een masker. „Mag ik u vragen, mademoiselle, hoe u dat weet?" „Hoe ik het weet?" Mirelle sprong op en lachte. „Hy was geruïneend, bankroet, onteerd. Slechts de dood van zijn' vrouw kon hem red den. Dat heeft hij me verteld. Hij reisde in de zelfde trein maar zij mocht het niet weten. Waarom niet, vraag ik u? Het was, opdat hij haar in de nacht kon overvallen. O!" Ze 9loot' de ogen „Ik zie het vopr mijn ogen ge beuren De graaf kuchte. „Misschien misschien," mompelde hij. „Maar mademoiselle, in dat geval zou hij toch de juwelen niet gestolen hebben?" „De juwelen!" zuchtte Mirelle. „De juwelen! O, die robijnen!" Haar ogen werden met een waas overtogen, een ver licht scheen erin. De graaf keek haar met belangstelling aan en verwonderde zich voor de honderdste maal over de invloed van juwelen op het vrouwelijke geslacht. Hij riep haar tot praktische dingen terug. „Wat verlangt u van mij, mademoiselle?" Mirelle werd weer zakelijk en vol ijver. „Het is toch nogal eenvoudig. U moet naar de politie gaan en zeggen dat Kettering de mis daad heeft begaan. Als ze om bewijzen vragen kunt u ze naar mij verwijzen; en ik zal elk be wijs verschaffen dat ze verlangen." En meteen was ze verdwenen, nu ze haar taak had afgedaan. De graaf keek haar na, met lichtelijk opge trokken wenkbrauwen. „Ze is woedend", mompelde hij. „Wat kan er gebeurd zijn om haar boosheid gaande te maken? Zou ze werkelijk geloven dat Kettering de moord heeft begaan? Ze wilde blykbaar dat ik het geloven zou. Ze wilde zelfs dat de poli tie het geloofde." Hy glimlachte in zichzelf. Hij had volstrekt geen plan naar de politie te gaan. Hy zag verschillende andere mogelijkheden; en te oor delen naar zijn glimlach openden deze een aan genaam verschiet. Maar voorlopig bleef zyn voorhoofd gefronst Het geheim van J door AGATHA CHRISTIE 5 V J Volgens Mirelle werd hij door de politie ver dacht. Dat kon waar zijn of niet. Een boze vrouw als de danseres zou zich niet bekomme ren om de strikte juistheid van haar bewerin gen. Aan de andere kant kon ze gemakkelijk particuliere inlichtingen gekregen hebben. In dat geval zijn mond vertrok grimmig in dat geval moest hij zekere voorzorgsmaatregelen treffen. Hij ging het huis binnen en vroeg Hippolyte of er geen vreemdelingen waren geweest. De knecht was zeer positief in zijn bewering dat dit niet het geval was. De graaf ging naar bo ven, naar zijn slaapkamer, en zijn smalle vin gers zochten in een oud bureau een veer. Een geheime lade kwam naar voren. Daarin lag een klein pakje, in bruin papier gewikkeld. De graaf bam het eruit en woog het enige ogenblikken in zijn hand. Toen bracht hij zijn hand naar zijn hoofd en trok er een enkele haar uit. Die legde hij op de bovenrand van de lade en sloot die zorgvuldig. Met het kleine pakje bij zich ging hij naar de garage, waar een rode two- seater stond. Tien minuten later bevond hy zich op de weg naar Monte Carlo. Hij bracht enige uren door in het Casino en slenterde toen wat door de stad. Daarop stapte hij weer in de wagen en reed weg in de rich ting van Menton. Vroeger in de avond had hij een onopvallende, grijze wagen op een kleine afstand zijn auto zien volgen. Nu zag hij, hem weer. Hij glimlachte by zichzelf. De weg steeg regelmatig. De voet van de graaf drukte het gaspedaal diep in. De kleine rode wagen was speciaal volgens zijn tekeningen vervaardigd en bezat veel groter kracht dan men naar het ";- teriijk zou menen. Hij schoot vooruit. Eindelijk verminderde de wagen zyn vaart en kwam tot staan voor het postkantoor. De graaf sprong eruit, lichtte het deksel van de gereed schapskist op, nam het bruine pakje eruit en liep snel het kantoor in. Twee minuten later reed hij weer in de richting van Menton. Toen de grijze auto daar aankwam, zat .de graaf de five o'clock tea te gebruiken op het terras van een der grote hotels. Later reed hij terug naar Monte Carllo. di neerde daar en kwam omstreeks elf uur thuis Hippolyte kwam hem met een ontsteld gezicht tegemoet. Ah, is monsieur le comte daar! Heeft mon sieur le comte mij getelefoneerd?" De graaf schudde het hoofd. „En toch kreeg ik om drie uur een bood schap van monsieur le comte, dat ik te Nice, in „Negresco", bij hem moest komen." „Werkelijk?" vroeg de graaf. „En ben je ge gaan?" „Zeker, monsieur le comte, maar in „Ne gresco" wisten ze niets van monsieur af. Hy was er niet geweest." „Juist," sprak de graaf, „en Marie was op dat ogenblik zeker uitgegaan om boodschappen te doen?" •„Ja, monsieur le comte." „Ah juist," zei de graaf, „het is niet van be lang. Een vergissing." Hij ging, bij zichzelf glimlachend, de trap op Toen hij op zijn kamer was gekomen, sloot hy de deur af en keek scherp rond. Alles scheen zoals gewoonlijk. Hij opende verschillen de laden en kasten. Toen knikte hy. De dingen waren bijna precies weer teruggezet waar ze gestaan hadden, maar toch niet geheel. Het was te zien dat er een nauwkeurig onderzoek had plaatsgehad. Hij ging naar het bureau en drukte op de ge heime veer. De lade vloog open, maar de haar lag niet meer waar hij hem gelegd had. Hij schudde het hoofd meer dan eens. „Ze zijn knap, onze Franse politiemensen," mompelde hy bij zichzelf, „heel knap. Niets ontgaat ze." (Wordt vervolgd). Mevrouw mr. M. Rood-de Boer, docen te aan de Sociale Academie in Amster dam en lid van de sectie kinderbescher ming van de vereniging Humanitas, hield tijdens de jaarvergadering, die onder an dere werd bijgewoond door vertegen woordigers van de afdeling Kinderbe- 9öhem)ungsorganisaties, een causerie over het beleid bij de plaatsing van kinderen in pleeggezinnen. Zij herinnerde eraan, dat 53 procent van de beschermingbehoe. vende kinderen in ons land in pleegge zinnen is opgenomen. Dat de overige kiD- deren in inrichtingen verblijven hangt sa. men met verschillende factoren: voor sommige kinderen kan geen gezin gevon den worden; er zijn kinderen, die om één of andere reden liever in een inrichting blijven en ook is het mogelijk, dat plaat sing in een gezin niet direct mogelijk is. omdat nog een meestal tijdrovend onder zoek aan de gang is. Vier partijen By het plaatsen van een kind In een pleeggezin zijn vier partijen betrokken, het kind, het pleeggezin, de eigen ouders en de plaatsende instantie. Deze instanties zullen bij plaatsing letten op de eigen doelstellingen, die vaak nauw omschre ven en levensbeschouwelük bepaald zijn. Een vaste regel bü plaatsing is. dat het kind moet weten of merken, dat het in een bepaald gezin wordt opgenomen. Grote aandacht moet worden geschonken aan de wijze, waarop het kind zelf tegen over plaatsing staait. Het gezin, waarin een pleegkind wordt geplaatst, moet vol ledig en niet al te jong meer zijn. De meeste instanties, zo meende mr. Rood zullen pleegouders met een bepaald ver leden of met huwelijksmoeilijkheden niet zo snel accepteren. Forceren wil men lie ver niet, want de kans, dat het later mis gaat, is dan des te groter. Een over weging, die verder bü plaatsing een rol speelt, is de houding van de pleegouders tegenover de familie van het pleegkind. Tegenwoordig is het meestal zo, dat eigen ouders contact mogen bhj- ven houden met het kind, dat is opge nomen in een gezin. Ten slotte spreekt ook de inrichting, waar het kind enige tijd ondergebracht is, bij plaatsing in een pleeggezin een woordje mee. TUdcns dc jaarvergadering werd de heer W. M. M. van Nieulande benoemd tot voorzitter. De heer J. A. Bandell werd gekozen tot penningmeester in de plaats van de heer Van Nieulande. De scheidende voorzitter werd een cadeau overhandigd. Binnenkort zal een televi sie-uitzending over problemen ln pleeg gezinnen worden gehouden, waarbij de vereniging rechtstreeks Is betrokken. kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! vanavond 40? m 1900 V d kinderen s parle 19.10 Orgelspel 19.20 muziekbegrip. •- rum 2:40 Klass kaï avond t.g.v. 50-Ja rig bee taan Politie Sportbond 22-3o Nwa .ualiti de Ned meded 23.00 Ver muzikale lezing 23.35— dendaagse r 24.00 Nws Hilversum II 208 m. 19.00 Nwe 10.1# Actua'iteiten 19-25 Lichte gram 20.00 Can- temus Domino beschouwing over Grego riaanse gezangen 20.20 Harpduo 20.45 Klein Taaigeding 21 Oo Promenaae-ork en solis ten 21.45 Kerkorgelconcert 22.15 22.25 vanavond Mirakels licht programma, maal. AVBO: 20.20 Televi- 0.30 Muziek Mozaïek 21.15 Neder- s in Israël, filmreportage en inter- Programma voor morgen oohtendklanken (gr) (om 7.33 Van de voorpagina, praatje) 8.00 Nwv en socialistisch strijdlied 8.18 Lichte gram 3.40 Orgelspel 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Kookpraatje 9.15 Oure kamermuziek (gr) 9 35 Watenstanden 9 40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Inzicht en uitzicht, praatje 10.0S Morgenwijding. VARA: 10.20 V d vrouw 11.00 Specialiteiten, radioshow 12.00 V h platteland 12.05 Lichte gram (12.30—12.33 Meded ten behoeve van land- en tuin- strumental kwartet 13.35 Gram 13.45 Ge- -dansen 15.00 Een politiek voor dc vrede, toespraak 15 10 V d Jeugd 17.00 Prome- nade-orkeet: oude amus muz 17.30 Ten toonstellingsagenda 17.35 Licht ensemble 1750 Regeringsuitz: Geven en nemen - 1 weggebruikers 18.00 Nwe Vctualitciten 18.30 Dansork Jeugd op cigei 8 30 Lichte gram rieken 9.35 Gram 9 40 V d vrouw m 10.15 Morgendienst 10. geestelijke 1M|M|M^' 11.15 De .eken. hoorspel (hertra- il jl) 11.45 Lichte gram arspel (gr) '.2.10 Licht instru mentaal trio 12.30 Meded ten behoeve van land- cn tuinbouw 12.33 Gewijde mu ziek '.2 37 AUe-Dag-Kerkdtenst in de En- moderne muziek IS 50 By bel vertelling v d Jeugd I6.0o V d Jeugd 17.15 Jazzrubriek 17.40 Beursberichten 17.45 Roemeen» orkest 18.05 Geestelijke liederen 18.30 Het spec trum. lezingen 18.45 Nieuwe gram. Westminster. VPRO: 19 30 iab««chouwing :ht. VPRO: 20 3 praatje. NTS: 20.25 Filmreportage van het optreden van Johnny Hallyday op 31 maart Jl. VPRO: 21.15 Ziek zijn. beter worden 21.50 Poëzie ln 625 lijnen. NTS: 22.35—32.45 Journaal. Morgen uitzending vorstelijk huwelijk Wü herinneren u er nog even aan, dat morgen, woensdag, tussen 11.25 en 1.15 uur de' NTS de Eurovisie-uitzen ding van de BBC betreffende het hu- welük van prinses Alexandra vón Kent en de heer Angus Ogilvy plaatsvindt. Bij commentaar bij Netty Kleyweg en ds. A. C. D. van de Bosch kan men dan kijken naar de inzegening in de Westminster Abdij te Londen. (Advertentie) Sensationele vinding maakt honderdduizenden vrouwen gelukkig HARD LEIDINGWATER NU ZO ZACHT ALS MEIREGEN Alom in het land klagen de huis vrouwen over het harde leidingwater, dat hun wasgoed zo stug maakt en vaak zo moeihjk schoon te krijgen. Vroeger gebruikte men regenwater. Tegenwoordig echter doet niemand dat meer. en gebruikt men leiding water. dat uit de grond wordt opge pompt. en dat hardmakende bodem zouten bevat. Dat leed ii laboratoria Nijmegen •an Castella 1 radicale watcrontharder ontwikkeld. Antical-3 genaamd. Dit poeder is toegevoegd aan het nieuwste Castella Wasmiddel: Actief Blauw. Actief Blauw maakt elk waswater zo zacht als meiregen. Uw textiel wordt gespaard. Dc was wordt duidelijk veel schoner. GeenJ - - Blauw

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7