Uw probleem is het onze Gezangencommissie klaar met ontwerp van bundel Een kanttekening Een woord voor vandaag Bedrijfsleven moet voor huisvesting zorgen „Sociale strijd matigen in de welvaartsstaat" AEG te DINSDAG 23 APRIL 1963 ECONOMISCH BELEID ONDERSCHREVEN DE INLEIDING van het jaarlijkse verslag van dr. M. W. Holtrop, presi dent van de Nederlandsche Bank, is ook dit keer weer een bijzonder knappe analyse van de financiële en economische situatie in ons land,! maar het accent wordt thans anders gelegd dan vorige jaren. Er wordt namelijk naar verhouding weinig aandacht aan de economische j ontwikkeling in 1962 geschonken. Op zich zelf is dat niet zo erg verwon-) derlijk, omdat die ontwikkeling gunstiger is uitgevallen dan oorspronkelijk was voorzien: de vrees voor een overbesteding en de vrees voor een terug- slag door een teleurstellende export zijn niet bewaarheid. Ondanks de moeilijkheden in enkele bedrijfstakken en ondanks de inkrimpende winst-) marges was er een redelijke economische groei. Ook voor dit jaar zijn de vooruitzichten niet ongunstig. Een verstoring in onse economie is volgens dr. Holtrop eerder te vrezen door de ontwikkeling in het buitenland dan in het binnenland. Waar is nu die rustige economische groei, tot uiting komend in een ge stegen produktie, een grotere export, meer investeringen, hogere inkomens en een oplopende consumptie, aan te danken geweest? Wij kunnen de grotere arbeidsproduktiviteit noemen, maar wij moeten evenmin de gun- stire economische situatie in het buitenland vergeten, waardoor er een goede vraag naar onze artikelen bleef bestaan. Maar toch zijn deze factoren het niet alleen geweest. Wij hebben het mede aan het financiële en economische beleid van de overheid te danken, dat de eoonomische wagen niet uit de rails is gelopen. Op zeer heldere wijze analyseert dr. Holtrop het beleid van de minister van financiën, van volkshuisvesting en bouwnijverheid, van sociale zaken, van economische zaken en van de centrale bank, dus zijn eigen beleid. Het financiële en economische beleid had en heeft tot doel enerzijds een overbesteding en anderzijds een betalingsbalanstekort te voorkomen, maar ro-o tlcuiviacac i/c w»M- ook om een vermeerdering van de goud- en deviezenreserve tegen te gaan. ^n^euwT^ezanPen- De overheid moet dus met behulp van de nodige middelen zó manoeuvreren, I u j j u dat het evenwicht in onze economie zo veeTLge.ijk Zwaard blijft. h™del ter™EVan*in? van de bun" Het beleid van de overheid wordt over nagenoeg de gehele linie goedge- r vaf1 1110ontwerpen, keurd. Sterker, er wordt van gezegd, dat het een belangrijke bijdrage tot het beheersen van de conjunctuur heeft geleverd. Op de ene uitzondering komen wij direct terug. De minister van financiën tracht de overheidsuitgaven aan te passen aan de groei van het reële nationale inkomen. Omdat de uitgaven alsmede de verlaging van de belasting hier niet boven uit mogen komen, moet er een prioriteitenschema worden opgesteld, dus een schema naar belangrijkheid van de uit te voeren projecten. Deze methodiek is in ons land betrekkelijk nieuw maar de resultaten kunnen gunstig worden genoemd. Het bouwbeleid wil een overmatige concentratie van de vraag op de bouw nijverheid voorkomen. Zou die vraag onbelemmerd kunnen werken, dan moet dit tot loon- en prijsverhogingen leiden, die gemakkelijk naar andere bedrijfstakken kunnen overslaan. Dit is de prijs die wij voor een vertraging van de expansie van het bouwbedrijf moeten betalen. Het loonbeleid werkt mee aan een beheersing van de kosteninflatie maar het is ook van belang voor de coördinatie, waardoor grote verschillen in de lonen in de verschillende bedrijfstakken worden voorkomen. De vak beweging zal op de betrokken pagina met veel genoegen lezen, hoe dr. Holtrop haar positieve en constructieve werk bij de uitvoering van de loon politiek prijst. Bij de prijspolitiek gekomen, plaatst de president een kritische noot. Zoals bekend mag alleen een stijging van de prijzen van grond- en hulpstoffen in de prijzen van de eindprodukten worden doorberekend; loonsverhogingen over het algemeen niet. Dit vindt dr. Holtrop op den duur onbillijk en economisch ook nadelig. Deze positieve stellingneming zal ongetwijfeld een steun vormen voor de vaak verkondigde opvattingen van de ondernemers, dat een doorberekening noodzakelijk is. De gunstige economische ontwikkeling heeft slechts één schaduwzijde gehad: de kosten van levensonderhoud zijn gestegen (in 1962 met 3Vi%)\ in de laatste zeven jaar met gemiddeld 2,6% per jaar. De waarde van de gulden blijft dus langzaam maar toch zeker dalen. Was dit nu niet te voorkomen, vraagt dr. Holtrop. Hij antwoordt in een ingewikkeld maar fraai betoog, dat dit inderdaad niet mogelijk was. Want voor die prijsstijging zijn noch binnenlandse financiële en economische be leidsfouten noch machtsmisbruik van belangengroepen aansprakelijk. Zij vloeide eenvoudig voort uit de dynamiek van de ontwikkeling van de af gelopen jaren en uit de krachten die het internationale ruilverkeer be- heersen. Daarom heeft ons land een groot belang bij het economische beleid van d< belangrijke handelspartners. Wordt daar het eoonomische evenwicht verbro ken, dan wordt ook het evenwicht van onze economie in gevaar gebracht. Het moeilijkst ligt nog de positie van de V.S. voor Europa en dus ook voor ons land. De situatie van de Amerikaanse betalingsbalans is ongunstig; het grote tekort zal op den duur een merkbare inflatoire invloed op de overige wereld uitoefenen. In wezen zijn de hoge Amerikaanse produktiekosten de schuldige. Geleide lijk aan is het Europese kostenpeil gaan stijgen, waardoor het verschil met het Ametjkaanse wat kleiner is geworden maar dr. Holtrop acht het niet redelijk dat het Europese kostenpeil nog verder stijgt Wil Europa dan bijdrage leveren, dan zou het die kunnen vinden in een verlaging van de invoerrechten en van de rentestand. Daarnaast moeten de V.S. zelf meer aandacht aan hun kosten gaan besteden. Het jaarverslag van de Nederlandsche Bank belicht de waarde van het eoonomische beleid van de overheid maar het maakt toch ook heel duide lijk hoe zeer wij van de buitenlandse economische ontwikkeling afhankelijk zijn. Teveel wordt dit nog over het hoofd gezien. Prof. Smelik tot hervormde predikanten Geen spoedige beslissing te De Hervormde Kerk zal in de toekomst misschien niet 600 zo als wij gisteren in een aantal edi ties meldden maar zelfs 700 gezangen kunnen zingen, deelde gisteravond prof. dr. E. L. Smelik op de hervormde predikantenver- [gadering te Utrecht mede. De com- heeft dezer dagen haar 121ste en voorlopig laatste vergadering ge houden. Het ontwerp zal nog voor de.zomerzitting aan de hervormde synode worden toegezonden, maar het moet ernstig betwijfeld worden of op die zitting de synode reeds aan een beraad over deze nieuwe bundel toe zal komen. heeft bijna elf jaar bundel gewerkt. Gepoogd schat van liederen samen te brengen uit alle tijden en uit alle ker ken en landen. Bijzonder verheugd be toonde zich prof. Smelik over de hulp die de commissie genoot van heden daagse dichters die hun gaven in dienst van de kerk wilden stellen als ds. Jan Wit. ds. W. Barnard. J. W. Schulte Nordholt en Muus Jacobse. Er is veel tijd besteed aan de op bouw van deze nieuwe bundel. Van het begin af aan was het de bedoeling liederen te vinden die het belij den van de kerk weerspiegelden er die door de verschillende modalitei ten te zingen zijn. Prof. Smelik con cludeerde dat iedereen wel een zou vinden dat hij nimmer zou laten zingen, maar meende toch dat iedere predikant toch zo breed mogelijk ge oriënteerd zou zijn om een keuze te maken. verwachten (Van onze kerkredactie) nis zijn gezangen aanvaard. Zo bevat de bundel dus liederen van Luther, ar ook een lied van Menno Simons liederen van Blumhardt, Jan Luy- ken. Revius, Bilderdijk. Da Costa en zelfs Allard Pierson zijn eveneens ver tegenwoordigd. Zelfs enkele moderne rooms-katholieke dichters zoals bijvoor beeld Tom Naastepad hebben een bijdra ge geleverd. Gepoogd is tevens voor alle kerkelij ke feestdagen een keur van liederen te geven. Er waren reeds vele goede liederen voor advent en kerst maar de kleine collecties voor de lijdenstijd en ook voor pinksteren zijn ruim aange vuld, aldus prof. Smelik. Bovendien zijn veel liederen, die zingen van de vol einding, opgenomen, een kerkelijk on derwerp dat nagenoeg geheel ontbrak in de bundel van 1938. In het slot van zijn betoog deed prof. Smelik een beroep op de predikanten, maar over hun hoofden heen eigenlijk ook p de synode en de classicale ver gaderingen om niet te veel In de bun del te gaan schrappen zodat het met nadruk gezochte evenwicht geschonden zou worden. ,,U behoudt de vrijheid, zo zei hij, om niet te zingen, maar gun allen de vrijheid om wel veel te zin- Schriftgezangen Her- te vinden voor diegenen vormde Kerk, die menen dat hl eredienst slechts berijmingen belgedeelten gezongen mogen worden. Daarom is aan dichters gevraagd nieuwe berijmingen te maken van belgedeelten uit zowel het Oude als het Nieuwe Testament. Jan Wit maakte bij voorbeeld een berijming van het lied van Mozes dat te vinden is in Deutoro- nomtiim 30:11. Barnard maakte ee van de gelijkenis van de Zaaier en eens een lied van de wapenrusting van de christen, waarover Paulus schrijft in Efeze 6:10-18. Deze liederen zijn op genomen onder de afdeling Schriftgc- Een andere afdeling is getiteld: „Bij- belliederen". Deze sluiten zich ten nauwste aan bij de bijbel, maar gaan iets vrijer daarop door. Ook zijn naast deze nieuwe liederen geheel nieuwe be rijmingen, o.a. van Schulte Nordholt. opgenomen, zeer oude kerkliederen uit zowel de westerse (latijnse). als de oos terse kerk, onder meer van Ambrosius en Johannes Damascenus. melodieën. Geen van de ni,euwe lie deren met nieuwe melodieën werden voorgezongen of voorgespeeld tijdens deze vergadering van predikanten. Wel waren enkele nieuwe liederen gezongen. Zo is in de ontwerpbundel een nieuw hervormingslied opgenomen op ce wijs van psalm 68. Dit moet ge zang 260 vervangen. Het tweede cou plet luidt: O Heer, uw onweerstaanbaar woord drijft rusteloos de eeuwen voort wat mensen ook verzinnen. En waar de weg onvindbaar scheen mochten wij door geloof alleen de tocht opnieuw beginnen. Gij hebt de vaderen bevrijd en uit het diensthuis uitgeleid naar 't land van melk en honing. Hervorm, herschep ook ons ge slacht opdat het door de wereldnacht de weg vindt naar uw woning. Ook werd nog gezongen een nieuwe berijming van gezang 283 waarvan de eerste twee coupletten volgens dit ont werp zullen luiden: Aan u behoort, o Heer der heren de aarde met haar wel en wee, de steile bergen, koele meren, het vaste land, de onzeek're zee, Van u getuigen dag en nacht. Gij hebt ze heerlijk voortgebracht. Gij roept het jonge leven wakker, een tuin bloeit rond het open graf Er ruisen halmen op de akker waar zich het zaad verloren gaf. En vele korrels vormen saam een kostbaar brood in uwe naam. Wat de apostel Petrusnadat hij van Jezus een opdracht ont vangen heeft, nog meer te horen krijgt, is niet zo vreugdevol. Jezus kondigt deze discipel aan, dat Hij eenmaal zijn leven zal moeten geven voor de zaak van God. En Jezus doet dat op een zeer bijzondere wijze. Toen Petrus nog jong was, zo zegt de Meester, kon hij gaan waar hij wilde. Maar als hij eenmaal oud wordt, zal een ander hem brengen waar hij niet wil. De actieve Petrus, vol initiatieven en ondernemingszin, zal straks aan banden worden gelegd. Banden, die hem zullen knellen en die hij niet zal kunnen verbreken. Niet hijzelf zal meer be slissen wat hij zal doen en waar hij heen zal gaan, maar een ander zal dat van hem overnemen. En hij zal terechtkomen op een plaats waar hij zich niet wil ophouden. Jezus zegt dit om Petrus te kennen te geven met welke dood hij God verheer lijken zou, zo staat er in Johannes 21. Petrus, de man, die voor zijn Meester nog veel werk zal moeten verrichten, zal een maal in zijn sterven als martelaar voor de zaak van God Hem verheerlijken. Dat lijkt vreemd: wie is niet geneigd te den ken, dat God, als een dienstknecht van Hem ter dood wordt gebracht, de verliezende partij is? Gods logicct is van een vol strekt andere orde dan die van ons. Petrus, na zijn verlooche ning van Jezus door de Meester in ere hersteld, zal straks zijn leven met blijdschap geven voor God. En is dat ten diepste niet het hoogste waartoe God een mens kan roepen? Niet spoedig I (Advertentie) Ds T. H. Oostenburg HEBT U EEN OUDE OF JONGE OLIFANT?! In ieder geval: proficiat! Want Feestdagen De commissie heeft haar arbeid dus voorlopig beëindigd. Enkele com ponisten zijn nog aan het werk om nieuwe melodieën te scheppen op nieuwe gedichten. Toch zullen de hervormde kerkgangers niet op zeer korte termijn een nieuwe bundel moeten verschaffen. De voorzitter van de hervormde synode, ds. P. G. van den Hooff vertelde ons dat hij het betwijfelde of de synode in de ko mende zomerzitting deze nieuwe ont- werp-bundel als een punt op de agen da zal kunnen zetten De synodeleden zullen in de gelegen heid moeten zijn om kennis te nemen van deze hele bundel. Naar alle waar schijnlijkheid zal eerst een commissie worden aangesteld die met een rapport bij de synode zal komen. Trouwens de synlode zal zich er ongetwijfeld eerst nog op moeten bezinnen hoe de bundel in haar vergadering het beste besproken kan worden. Kerkliederen Een van de vragen, waarvoor de sy node dan zal komen te staan, die in de pauze door enkele predikanten ook werd opgeworpen, is hoe de gemeenten zullen reageren op de geheel nieuwe liederen die zijn opgenomen. Ongetwij feld zal de vraag worden gesteld kun nen die wel opgenomen worden als „kerkliederen". Moeten zij niet eerst door bijvoorbeeld jongeren worden in gestudeerd om door het gebruik als het ware ..geijkt" te worden. Veel zal tuurlijk daarbij ook afhangen van De sociale strijd moet worden gematigd. Dat moet de cenitrale gedachte zijn van de welvaarts staat. In die staat hebben de vak verenigingen ook een taak, maar de verschillende groepen zullen goed voor ogen moeten houden, wat economisch mogelijk is. Dat heeft prof. dr. J. Pen uit Groningen gisteren betoogd op een congres dat aan de welvaartsstaat was gewijd en georganiseerd door de rooms-katholieke studentenver eniging Sanctus Vergilius. De mi nister van sociale zaken en volks gezondheid, dr. Veldkamp, opende het congres. legt ambt neer Ds. T. H. Oostenburg, hervormd pre dikant te Bussum heeft zijn predikambt neergelegd. Als reden werd opgegevr gezondheidsredenen en redenen van pe soonlijke aard. Ds. Oostenburg is thans met ziekteverlof. Ds. Oostenburg, geboren in 1910, kwam In 1934 in zijn eerste gemeente te Gouderak. In 1938 vertrok hij naar 's-Grevelduin-Capelle en in 1941 naar Groot Ammers. Van 1945 tot 1950 stond hij te Vlaardingen en vanaf 1950 wasl hij verbonden aan de gemeente te Bus- j II. Baas met verlof uit Indonesië Na een verblijf van ruim zes jaar in Indonesië is op 18 april j.l. met verlof in ons land aangekomen drs. H. Baas. Drs. Baas is als sociaal-econoom op Midden-Java werkzaam geweest Van daaruit maakte hij ook oriëntatiereizen naar Sumba en Sumatra. Het verlofadres van de familie Baas is: Platanenlaan 59, Bloemendaal. uit Duitsland. Engel Hongarije, Denemarkei OLIFANT-BORREL, t zij oud of jong. ts ztjn prijs waai_ :egcn Uw vrienden zegt U: Wees gezellig lwei ieder tijdperk sn pak 'n OLIFANTJE! Proost! de kerkgeschiede- Maatschappelijk werk onder buitenlanders Beroepingsiverk NED. HFRV. KERK Beroepen te Zevenhoven (toez.): F. de Jonge. kand. te De Bilt. Bedankt voor Krimpen a. d. IJssel fnevenpastoraati; J. H. Vlym, te Goede- GEREF. KERKEN Beroepen te O.-W.-Souburg: J. C. var Egmond, te Tholen. Aangenomen naar Baflo: A. Treurniet, te Oude en Nieuwe Bildtdijk; naar Nij- beets: J. A. H. v. d. Vinno, te Eikenhof (Z.-Afr.i. Bedankt voor Andijk: G. Brouwer, te Zaandam: voor Coevorden <2e pred.pl.): C. A. Verhoog, te Winsum (Fr.). Beroepbaarstelling: H. Reenders, Rijn straat 50. Katwijk, kandidaat Theol. Hogeschool Kampen is per 1 mei beroep baar. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Vlaardingen (vac. D. Dries- aen>: J. C. van Ravenswaay. te Den Haag-Scheveningen en C. Verhage, te Hilversum (C.). Beroepen te Maarssen: J. de Jong. te Gouda <a.s. vac. van P. H. Seggelmk). Bedankt voor Harderwijk: M. Vlietstra, te IJmuiden. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen in de Pals (Z.-Duitsland): Ar. J. S. Postma. te Warns. Er zijn op het ogenblik zeven particuliere instellingen die zich bezighouden met de maatschap pelijke zorg van de buitenlandse arbeiders. Die instellingen heb ben daarvoor uitsluitend voor dit werk beschikbare maatschappe lijke werkers in dienst. Dit blijkt uit het antwoord van de minister van maatschappelijk werk, mede namens de minister van sociale zaken en volksgezondheid, op de vragen van het lid van de Twee de Kamer Nederhorst (soc.) oorden die vanwege het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid worden beheerd. Commissies Door de onder het ministerie va ciale zaken en volksgezondheid sorterende centrale commissie van tureel werk in arbeiderskampen cul- In Breda. Weesp en Arnhem zijn er voorts verschillende charitatieve cen tra. die hun werkers voor een gedeel te van de tijd ter beschikking stellen voor de bearbeiding van de buitenland se werknemers in ons land. De maatschappelijk werkers houden contact met de zielzorgers, die speciaal ten behoeve van de Italianen en Span jaarden zijn aangesteld. De geestellj-1 ken kennen over het algemeen de taal der aan hun zorg toevertrouwde bui tenlanders. Zij houden speciale kerk diensten en geven zielzorg aan de bui tenlandse werknemers. De huisvesting en de verzorging van de buitenlandse arbeidskrachten is in de eerste plaats een taak van het bedrijfsleven dat deze arbeids krachten in dienst heeft genomen. Hiertoe zijn hetzij in samenwerking met particuliere instellingen zoals te Breda, Dordrecht en Alkmaar, hetzij zelfstandig doör de ondernemingen, zoals in Enschede en in Almelo, pen sions en ontmoetingscentra ingericht voor de huisvesting en verzorging van de buitenlandse arbeidskrachten. In Rotterdam, Amsterdam en in de omgeving van Eindhoven zijn buiten landse arbeiders gehuisvest in woon den de nodige sociaal-culturele voorzie ningen getroffen ten behoeve van Spaan se en inmiddels ook Portugese man nelijke arbeidskrachten voor het be drijfsleven, die in woonoorden verblij- Aan alle gewestelijke arbeidsbureaus, die geworven buitenlandse arbeids krachten binnen hun ambtsgebied heb ben. zijn speciale commissies van ad- verbonden. die gerezen moeilijkhe- tot een oplossing trachten te bren- In vele gevallen zijn door deze missies van advies misverstanden tussen werkgevers en buitenlandse werknemers uit de weg geruimd. (Advertentie) O WITTE KRUIS Dl echte PIJNSTILLIR Verkoudheid. weg ermeel Be scherm u ertegen, bevrijd u er van met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Sallcyl-vrlj en daardoor geen maagklachten. WITTE KRUIS Prof. dr. J. Pen over „minima": Prof. dr. Remmelts overleden Op 72-jarige leeftijd is in Ermelo ovei leden prof. dr. R. Remmelts. oud-direi teur van het Instituut voor Preventieve Geneeskunde te Leiden, oud-hoogleraar te Batavia, Groningen en Leiden. Dr. Remmelts werd in november te Zaandam geboren. Na zijn studie de Ge-meente-umiiversiteit van Amsterdam was hij enige jaren achtereenvolgens assisten t-geneesheer aan het Elisabeth- gasthuis te Haarlem, assistent bij de vrouwenkliniek in Amsterdam en vrou- enarts te Haarlem en Amsterdam. In 1930 ging dr. Remmelts naar Neder lands Indië om aldaar het ambt van hoogleraar in de verloskunde en gynaeco logie aan de universiteit van Batavia te aanvaarden. Hij bleef aan deze uni\ tei-t verbonden tot 1946. In dat jaar vaardde hij een functie als hoogleraar in de verloskunde aan de rijksuniversi teit te Groningen. Medio-1949 volgde zijn benoeming tot directeur van het Instituut voor Preventieve Geneeskunde te Leiden, dat tijdens zijn directoraat een grote uit breiding onderging. In 1950 werd hij te vens te Leiden bijzonder hoogleraar hit I gerechtigde leeftijd moest hij zijn Leidse functies neerleggen om gezondheidsre denen. Hij werd sindsdien in Ermelo pleegd. In Ermelo zal dinsdagmiddag n een armoedetoestand zijn geraakt. Als kenmerken van de welvaartsstaat noemde de hoogleraar: het streven naar volledige werkgelegenheid, het min of uitgebreide systeem van sociale voorzieningen en de uitbreiding van de collectieve sector. Economische wetten vormen de gren- n van de welvaartsstaat en een heel belangrijke wet hiervan is, dat. men geld slechts een keer kan uitgeven. Wordt hiermee onvoldoende rekening gehouden dan is er volgens prof. Pen het gevaar van een neiging tot inflatie, waarvan juist die groepen te lijden heb ben die men moet helpen. Prof. Pen betoogde zeker niet voor af schaffing van de vakverenigingen te zijn. De wil tot matiging van de sociale strijd moet aanwezig zijn, omdat men anders tot inflatie vervalt. In dit licht bezien, achtte de inleider het vaststellen van prioriteiten noodzakelijk. De socia le strijd moet ook worden gerationali seerd. Blijven matiging en rationalisa- deel uit zijn. Het was voor prof. Pen voorts de vraag of over acht jaar, wanneer het nationale inkomen zal zijn verdubbeld, er ook veel arme groepen zullen zijn, die moeten worden geholpen. Omdat de eisen van de welvaartsstaat verschui ven, achtte prof. Pen tot besluit zijn toespraak een voortdurende her oriëntatie nodig. Ruim f 120-000,- voor Bali UTRECHT. 22 april (ANP) Na de oproep van de Wereldraad van Kerken tot hulpverlening aan de slachtoffers van de vulkaanuitbarsting op Bali, hebben de Nederlandse kerken tot nu toe ƒ- 120.000 bijgedragen. De helft van dit bedrag is afkomstig van radioluisteraars dis hebben gerea geerd op de „wilde ganzen-uitzendingen" van het I.K.O.R. In verschillende ker ken zijn of worden bovendien nog inza melingen voor Bali gehouden. Ook giro nummer 5261 van de Nederlandse Oecu menische Hulpverleningsdienst, de Stich ting Oecumenische Hulp in Utrecht, staat voorlopig nog open voor giften. Het sprookje van iedere Thuis bij U de beste wasmachine uit de grootste fabriek voor electrische huishoudelijke toestellen in Europa. AEG TURNA WASAUTOMAAT f 995.- Voorwassen, wassen en 5x spoelen geheel automatisch in roest vrij edelstaal. Heerlijk idee een trommel-was automaat te bezitten, waarbij zorg en ser vice, kwaliteit en be trouwbaarheid auto matisch samen gaan, AMSTERDAM met de producten AEG, Telefunken en Osram Wereldvermaard sinds mensenheugenis SKIP voor beter wassen en spoelen. Het schuimt precies genoeg en is veilig voor machine en was, Vraag het voordelige Skip Service- pak. Vraag: Voor de verwarming van huiskamer gebruiken wij de laat- stoken petroleum. i eventueel roet te verwijderen? Wij ste jaren een cönjector mét brand stof vier of vijfjes. Wij stoken tjes eerste kwaliteit. In de praktijk be- Antwoord^ De schoorsteen, waarop Meestal wortelt deze kop heel gemak- II /alt deze haard uitstekend. Deze geeft den. Overigens zijn hier ook gemeente- moet u dichtbranden om verbloeden te heerlijke, verspreide warmte lijke verordeningen van kracht. Het is voorkomen. Wat uw vragen betreffende het brandstofverbruik is niet hoog te zeker noodzakelijk de kachel weg te het voedsel enz. betreft het volgende: noemen. Het nadeel van deze haar- halen als de schoorsteen geveegd wordt. De opwaartse voedselstroom uit de wor de anders kan er roet in de pijp vallen tels gaat door de laag hout juist onder kan brand in de pijp krijgen. Ze- de bast OMBj j den is, dat zij winter flink branden slakken men, die er ten minste een maal per dag uitgehaald moeten worden. an ders dooft de haard uit. Hoe kan vorming Brieven, die niet voorden zijn I van naam en adres, kannen niet I beantwoord worden. Geheimhou- 1 ding verzekerd. Vragen, die niet 1 onderling met elkaar verband honden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. ker is dit het geval winter, als i ontmoet 1 strenge de voedselstroom. Ds H. Brinkman overleden op 87-jarige leeftijd [armelen. Ds. Brinkman begon zijn predikanten loopbaan in 1902 te Oldemarkt. In 1906 vertrok hij naar Duurswoude. Deze ge meente diende hij tot 1913 toen hij ver trok naar Glanerbrug. In 1918 werd hij bevestigd in de gemeente te Westerlee en van 1923 tot 1939 stond hij te Harme ien. Op 30 juli 1939 werd ds. Brinkman emeritaat verleend De teraardebestelling is bepaald op donderdag 25 april aanstaande op de Al gemene Begraafplaats van Kampen te IJsselmuiden. Daaraan voorafgaand i s er een rouwdienst in de Burgwalkerk te Kampen, die om 12 uur begint. gevergd. Het verdient dan aanbeve- deze slakken voorko- ling de kachel te laten schoonmaken en nazien, voordat u het volgende seizoen eer begint te stoken. Vraag: Ik heb een ficus, die onge- jer 2.30 meter hoog is en verder bij blad heeft. Is het moge- of andere ingreep de oliekachel veel klaargemaakt (neergaande organische deel smalle reepjes. Verwijder het wittt" Ge. deze hoopt zich dan op juist Antwoord: Dat er een slak op de bodem van de haard komt te liggen, het gevolg fel stoken de kwaliteit van de kolen. Als de f.®*1®®1" haard 's morgens niet hard brandt, Ujk /loor kan u mogelijke slakken met het haak- Plant, te stimuleren tot de vorming je of een tang wel ken, vooral als u ze van beneden uit qier^,e h? de bast boven heeft gewerkt. stroom) boven de snede. Vraag: Daar ik van plan ben het ko mende najaar dubbele beglazing te la ten aanbrengen voor een groot raam op het noorden, zou ik gaarne weten, wel ke eisen ik aan dubbele ramen moet stellen. Antwoord: Thermopeen-, isolatie zijtakken. Iemand vertelde mij. dat ik glasruiten moeten aan de eis voldoen, ringvormige s v.--. i i -ich tussen beide lagen vochtvrije lucht, de haard niet te plotseling af te "zet- En hoe komt het dan dat het voedsel zodat geen condensatie tussen belde rui de nacht. Geleidelijk tempe- 2!ch JUISt boven de snede ophoopt en ten kan optreden. Hiervoor moet de af- 1, u;niet er onder? Het voedsel wordt toch dichtingsrand soepel en luchtdicht zijn. op zijn weg naar boven tegengehouden De garantie voor 20 jaar. die gegeven door de snede? Zou de snede om de wordt, heeft voornamelijk betrekking op ook hiermee is het gerief niet geheel voorkomen. -mrac UK sneue m ue 03IZV- JïïüSy toviïmniuttï doVopïïhrijyen? Paaslied: „U zij de glorie" vinden? Antwoord: De Nederlandse zondag schoolvereniging deelt ons mede dat het te vinden is in „Wie zingt er mee" (groen), 2de uitgave. Vraag: Wij hebben een oliekachel. Graag ik willen 1 schoorsteen elk jaar geveegd worden? Moet de kachel zelf ook worden schoon gemaakt? Moet de kachel Hoe diep moet de snede zijn? En hele maal rondom? Antwoord: Uw zegsman verwarde het ringen (marcotteren) met het in snijden om een vertakking te krijgen. Voor u is de eenvoudigste weg de Moet de plant zo diep juist boven de rand. Een goede aannemer of glas- handel kan u helpen. Vraag: Zou u zo vriendelijk willen zijn mij het recept van marmelade (sinaasappel en citroen, bitter en zoet) te geven? Antwoord: Wij kunnen u aan twee blad te- recepten helpen: rtakking 1) U heeft nodig 9 grote sinaasappe- tot len, 3 citroenen en 2 kg suiker. Was zijscheuten. De kop kunt u op het de vruchten, schil plaats als de schoorsteen ia geveegd nog kruidachtige gedeelte juist onder de bovenlaagje af de schil, haal de partjes t elkaar en verwijder de pitten. Giefobi' op de pitten anderhalve liter water el laat deze 24 uur uittrekken. Leg er eei deksel op. Doe vruchtvlees en schil iiCas een kom. Giet er zoveel water op dalhte ze bedekt zijn. Leg er een deksel op laat ze 24 uur staan. Zet ze de vo gende dag op, voeg er het aftrekvocl van de pitten bij en kook alles tot schillen zacht zijn. Doe er de suiker bC en laat de massa onder roeren nog evei Verder bevindt doorkoken. U giet de massa in schonf potjes of glazen en sluit ze met voer" tig cellofaan af. 2) U heeft nodig 4 sinaasappelen citroen. 4 dL water, driekw. kg suike Borstel de vruchten goed scho< kook ze in het water gaar (ongev anderhalf uur). Prik met een vlekvri vork. Snijd de vruchten in vieren verwijder het vruchtvlees. Zeef vruchtvlees. Ontdoe de schillen zor vuldig van het wit (de marmela wordt anders zeer bitter) en snijd overgebleven schil in zeer smalle lan snippers. Breng dan het overgeblev kooknat met gezeefd vruchtvlees, pers en suiker aan de kook en laa massa nog even koken (ongeveer minuten).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2