Getto van Warschau kon niet anders dan vechten m Munitie door de riolen Herdenking van opstand in het Warschaugetto ANKLETS 1,73 „Engeland koopt wapens van dubieuze waarde" Nasser enige kandidaat als president V.A.R. Kleinere voorsprong V.S. bij atoomonderzeeèrs Ift e&ft fcaafce hJ£ Christine weer aangevallen Adenauer terug „Lekkere" honger? Neem een KitKat! Verre sterren t VRIJDAG 19 APRIL 1963 L «1 Strijd ontbrandde op 19 april 1943 ZE ZEIDEN het zoals hun voor ouders het eeuwen achtereen hadden gezegd: „ha lagma anja", dit is het brood der ellende dat onze voorouders in Egypte gege ten hebben. Maar zelden zal de situatie triester zijn geweest dan die eerste dag van het Pesach- feest in het getto van Warschau, 19 april 1943. Van de honderd duizenden Joden die op enkele vierkante kilometers van het getto waren samengeperst, waren er nog maar weinigen over. De rest was gedeporteerd. In deze verbit terde stemming maakten de Joden zich op de uittocht uit Egypte te herdenken, maar de zweepslagen van de Egyptenaren moeten zacht aardiger zijn geweest dan het ge weld van de Duitse beulen. (Van een onzer medewerkers) Vele overlevenden van de opstand ln het getto van Warschau hebben gisteren deelgenomen aan de onthul lingsplechtigheid van een monument ▼oor de gevaUen strijders in Jeruzalem, een nabootsing van de historische gettomuur uit de Tweede Wereld oorlog. Het monument op de berg Zion staat in een ombouw, waarvan op de muren stukken van Thora-rollen zijn bevestigd, die uit de vlammenzee zijn gered. De „gedenkdag van de heldenmoed de brand" zal morgenavond in geheel Israël beginnen. Er zullen gedenklampen worden ontstoken. De vlaggen op open bare gebouwen zullen halfstok worden gehesen en alle amusementsgelegenheden zullen die avond zijn gesloten. Zondagmorgen houdt het parlement herdenkingszitting. Zondagavond zal pre mier David Ben Goerion een bijeenkomst toespreken te Jad Vasjem op de Herzl- berg ten westen van Jeruzalem. Polen heeft vandaag in rouw de biin 500.000 Joden herdacht die zijn omgeko men in het getto van Wamschau e concentratiekampen van de nazi's, r jaar geleden. Onder auspiciën van premier Jozef Cy- rankiewicz heeft een plechtige bijeen komst plaatsgevonden in het cultuurpa leis van Warshau. De ondervoorzitter van de Poolse raad van state, Edward Ochab, kende hoge on derscheidingen toe aan 91 strijders uit het getto, waarvan een aantal posthuum. (Zie ook elders in dit nummer). Campagne tegen communisme in West-Duitsland De Westduitse deelstaten Hamburg, Sleeswijk-Holstein en Nedersaksen heb ben gezamenlijk een campagne ingezet om hun gebied van de illegale commu nistische partij te zuiveren. Bij razzia's in verschillende localitei- ten in deze deelstaten werd een aantal personen aangehouden, die van commu nistische activiteit worden verdacht. Ook werd een hoeveelheid communisti sche lectuur in beslag genomen. Van de zijde der regering van Slees wijk-Holstein werd meegedeeld, dat vijf leidende communistische figuren wer den aangehouden, toen zij woensdag avond een flat in Hamburg, waar zij bijeen waren gekomen, verlieten. Bij die gelegenheid werd ook een grote hoe veelheid materiaal, waaronder enkele radio-instrumenten, in beslag genomen. Volgens een woordvoerder was het dui delijk. dat het vijftal in rechtstreekse radioverbinding met Oost-Duitsland had gestaan. Vier van de vijf zouden leiders zijn geweest van de afdeling Sleeswijk Holstein van de in West-Duitsland ver boden communistische partij, terwijl de vijfde, een vrouw, eigenares was van de flat in Hamburg, die als voornaamste trefpunt van de partij diende. Vermiste geld uit Katanga is nu weer terug De centrale Kongolese regering heeft een deel van de vermiste gel den van de Nationale Bank van Ka- tanga, eeM bedrag van ongeveer Fr. 4.600.000, terug ontvangen. Het geld. Kongolese en Katangaanse franken, werd in januari vermist toen premier Tsjombe de afscheiding van Katanga van Kongo beëindigde. Het was bij banken in Noord-Rhodesië en Zuid- Afrika ondergebracht, zo hebben welin gelichte kringen in Washington gezegd. De autoriteiten van de Verenigde Na- es en functionarissen van het Interna tionale Monetaire Fonds waren er van op de hoogte dat het geld naar deze banken was gebracht. Het heeft echter ïeel wat wettelijke voeten in aarde ge had voordat het aan de Kongolese regering kon worden teruggegeven. Van iet totale bedrag dat ten tijde van de terugkeer van Katanga in de Katan gaanse bank aanwezig was. worden nog grote sommen vermist, waaronder een 300 miljoen Katangaanse franken, met een waarde van ongeveer 1.200.000 dol lar. Het spoor leidt naar Portugees An gola en men meent dat dit bedrag door (Je Katangaanse autoriteiten is gebruikt voor het betalen van de huurlingen die in Katanga hebben gevochten. Nu stakingsdreiging in West-Duitsland Ruim 87 percent van de 220.000 stem gerechtigde metaalarbeiders in Baden- Württemberg heeft zich gisteren uitge sproken voor een staking om kracht bij te zetten aan hun looneisen. Zij plaatsten zich hiermee achter het standpunt van hun vakbond, die een loonsverhoging van acht percent wil en niet wil ingaan op het voorstel van de werkgevers voor een loonpauze tot 1 ju li. Om een staking uit te kunnen roe pen heeft de bond 75 percent van de stemmen der stemgerechtigde arbei ders nodig. ten groepen kinderen voor te spiege len dat het een uitstapje gold door de Duitsers toegestaan. In de trein op weg naar Treblinka kregen deze kin- deren van hun leidsters vergiftigde snoepjes, opdat het ergste hen be spaard bleef. In geïmproviseerde bunkers, op«rs'f v£r*n rolder. r,. in. heler hedder de her. {'"J* °P 18 januari 1943. De DllltMM hadden een van de verzetsgroepen i zolders en in holen hadden de bes ten van de veertigduizend Joden die de 19e april 1943 nog in het getto van Warschau verbleven zich verborgen. Eigen gemaakte wapens beza ten zij, zgn. Molotof-cocktails, wat revolvers, enkele geweren en enige patronen. Hun sterkte was hun wil. De wil om niet zonder strijd de dood tegemoet te gaan. Niet de roem van de overwinning lag in het verschiet. Het was het zelfrespect dat gewonnen werd. De eerste dag van Pesach, op IS april 1943 is de strijd ontbrand. Twin tig jaar is het geleden dat het getto van Warschau uitgedund, uitgehon gerd, uitgeput tot opstand kwam. Een geïsoleerd eiland in het toen nog machtige Duitse gebied. Een ni< datum werd toegevoegd aan de rij Joodse herdenkingsdagen. Het getto van Warschau werd het symbool, maar niet alleen daar kwamen de Jo den in opstand tegen hun beulen. In de getti van Bialystok, Bendin, Wilna, Krakau en andere stond men eveneens op tegen de overweldiger. Met onverwacht Niet onverwacht werd de opstand begonnen. Een derde van de bevol king van Warschau, bijna een half miljoen zielen, was door de Duitsers reeds kort na de bezetting van Polen naar het getto overgebracht stuk grond waar voordien slechts kele duizenden Joden woonden. Een hoge muur door slavenarbeiders bouwd en voorzien van scherpe uit steeksels, sloot het getto hermetisch van de buitenwereld af. Het getto ver laten en betreden kon slechts geschie den door poorten door Duitsers zwaar bewaakt. Velen werden gedwongen te werken voor het Duitse leger. Dat was ook het argument waaronder, gelijk elders eerst Jongeren, later ook oude ren, ouden van dagen en zieken wer den gedeporteerd. Waren voor Nederland de concentra tiekampen honderden kilometers wljderd, in Polen was dat maar enige tientallen kilometers. Het viel op, dat de treinen die 's morgens vertrokken met gedeporteerden die voor arbeid naar de Oekraïne gebracht zouden worden 's middags reeds weer terug waren. Koeriersters werden uitgezon den. Ze ontsnapten het getto via de riolering. Zij waren het die in de loop van 1942 de naam Treblinka, niet ver van Warschau verwijderd, noemden waar de Joden onmiddellijk komst werden vermoord. Niet velen werden ingewijd. Het waren de hecha- loets, de zionistische pioniers, die tot een gewapende opstand opriepen. Zij waren het die contacten legden met de Joodse stromingen om gezamenlijk ge- wapender hand zich te weer te stel- kunnen oprollen. Zij werden vuurgevecht, waarbij talrijke SS-ers dej dood vonden, ontzet. Hoewel de SS in Polen onmiddellijk een strafexpeditie naar het getto wilde zenden, werd dit door Berlijn verboden. Het getto moest geruisloos worden opgerold. De depor-! taties kwamen zelfs tijdelijk tot stil- j stand. Het was in die periode, dat de Verenigde Joodse Strijdkrachten zich verder versterkten. Op 1 februari wer den proclamaties opgehangen, waarin werd aangekondigd dat de Joodse raad was ontbonden maar dat orders alleen van hen konden uitgaan. Een van de or ders was, dat de doodstraf werd ge steld op een ieder die zich liet depor teren of gevolg gaï aan de verlokken de oproepen van de Duitsers. Het moet voor de Duitsers een grote uitda ging zijn geweest, toen op 2 februari een vlag met de Davidsster boven het getto werd ontplooid. 2 paren-verkoop stretch nylon snel gewassen - snel droog Uni nylon Ascot PER 2 PAAR 2.75 Super nylon Kent 2.5° PER 2 PAAR 4.S° Vlucht „Snoepjes" In het geheim werden van buiten het getto door de riolering kleine wa pens aangevoerd. Velen van de ver enigde Joodse strijdkrachten, zoals de jongens en meisjes zich noemden, zijn reeds bij het kopen en transpor teren van wapens gepakt en gemar teld. Groot was de verslagenheid in het getto toen eind 1942 de Duitsers opdracht gaven de twintigduizend Joodse weeskinderen die waren on dergebracht in 28 inrichtingen van de Vereniging voor Wezen en Onderlin ge Bijstand te deporteren. Steeds weer werd voor hen uitstel verkre gen. Tot de dag kwam dat ook zij op transport moesten. De leidsters wis- In de vroege morgen van de 19e april 1943, de dag van Pesach, be traden duizenden zwaar bewaakte SS-ers het doodstille getto. Dolken glinsterden in hun hand. In gesloten colonne, de paradepas uitvoerend en onderwijl zingend het SS-Hed mar cheerden zij naar het kruispunt Za- menhofstraat-Malastraat. Daar wa« het dat zij onder yuur werden ge nomen door joodse jongens en meis jes, dat zij een bombardement onder gingen met flessen brandende benzi ne. De Duitsers ontvluchtte het get to, honderd doden achterlatend. De geweren en munitie versterkten het arsenaal van de Joodse strijdkrach ten. De Duitsers zetten toen tanks in. Maar ook deze moesten zich terugtrek ken toen jonge Joden met explosieven op hen afstormden om tezamen met de tanks in de lucht te vliegen. Vlammen werpers noch bloedhonden konden de Joden uit hun schuilplaatsen drijven. Het is slechts geluk, door het getto uit vliegtuigen te bombarderen en nadien in brand te steken. Het waa een strijd die twee maanden duurde. De meest roemloze strijd die de Duitsers heb ben gevoerd. Een strijd die voor de Joden lag in het herwinnen van him zelfrespect. Toen de vrije wereld van de opstand hoorde, groeide er al onkruid op Expositie over de opstand in getto De Poolse ambassadeur in Nederland, prof. dr. J. Balicki, zal donderdagmid dag 25 april in het Joods historisch mu seum te Amsterdam een fototentoonstel ling openen, die gewijd is aan de op stand in het getto van Warschau. De expositie is door het stichtingsbestuur van het museum in samenwerking met het Nederlandse Auschwitz comité ge organiseerd en duurt tot 6 mei. Gisteren hebben rond 1.500 afgevaar digden uit alle delen van de wereld in Warschau de openingsplechtigheid bij gewoond ter herdenking van het feit dat de opstand in het getto van Warschau 20 jaar geleden uitbrak. Enkele over levenden kregen hoge Poolse onder scheidingen. De meeste onderscheidin gen aan getto-strijders en Polen, die des tijds hulp verleenden, werden echter posthuum verleend. Bij de gasten be. vond zich Gideon Hausner. die als open bare aanklager optrad in het proces te gen Eichmann te Jeruzalem. Na Belgische nu Britse kritiek: bijzonder verbaasd over de gun stige ontvangst, die de stichting van de V.A.R. in Amerika heeft genoten. Vooral de toevoeging door de woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, dat „de federatie van Cairo tegen geen enkel land is gericht", heeft in Israël nogal onbehagen gewekt. Men meent, dat de door de nieuwe federatie van Egypte, Irak en Syrië uitgegeven verklaring wel degelijk een ernstige bedreiging van Israël in houdt, daar zij voorziet in een „oplos sing door geweld voor Palestina". „Hoe kan Washington zeggen, dat het verdrag van Cairo tegen geen enkel land is gericht''?, zo vraagt men zich in Israëlische kringen af. Intussen wordt het steeds duidelijker dat achter de schermen reeds overeen stemming is bereikt ovCt de bezetting van de presidentsplaats in de nieuwe fe deratie: Gamal Abdel Nasser zal de eer ste president worden. Op zijn beurt zou Nasser er mee hebben ingestemd, dat een Syriër en een Irakees benoemd zul len worden tot premier van de federale regering en voorzitter van het federale parlement. Volgens de bereikte overeenkomst zou Nasser bij de verkiezingen in september de enige kandidaat zijn voor de over gangsperiode van 20 maanden. Na af loop van deze periode zal Nassen, we derom als kandidaat zonder tegenstan der, door het federale parlement geko zen worden tot president fnet een ambts periode van vier jaar. Volgens betrouwbare zegslieden in Caïro zijn de drie delegaties tevens overeengekomen, dat het parlement uit twee organen zal bestaan: 1. Een 390 zetels tellend Huis gevaardigden, waarvan de leden recht streeks worden gekozen met een kiesde ler van 100.000. Egypte zal dan 270 ze tels, Irak 70 en Syrië 50 zetels toegewe- krijgen. Een 60 leden tellend federaal par lement. dat gekozen zal worden door de regionale parlementen van de drie lan den. Ieder der drie landen zal 20 ze tels toegewezen krijgen. De bevoegdhe den van dit parlement zullen ongeveer gelijk zijn aan die van de Amerikaanse Senaat. Uiteraard zijn deze cijfers niet defi nitief. Er wordt nog steeds onderhan deld over verdere details van de nieuwe federatie. Toch zal allereerst ov noemde punten overeenstemming ten zijn bereikt, wil de federatie enige kans van slagen maken. stemmen op om zich te ont worstelen aan de Amerikaanse monopoliepositie voor de aankoop van moderne wapens, zoals de Starfighter of de Polaris. De Bel gische regering heeft zich gisteren verdedigd tegen de aantijgingen, dat de doelmatigheid van de Star fighter beneden peil is en dat het project duurder wordt, terwijl de Amerikanen niet meer wensen te betalen dan het vooraf overeenge- komene. Maar nu heeft een direc teur van een fabriek voor elektro nica in Schotland lord Home aan gevallen wegens de Britse politiek van het kopen van moderne wa pens van „twijfelachtige waarde". De Belgische regeringsverklaring was en antwoord op kritiek in de Belgische pers. De Belgische regering zegt, dat het Starfighterproj eet weliswaar duur en dit voornamelijk te wijten valt a de kostbaarheid van de elektronische uitrusting, maar dat dit niet de schuld is van de Starfighter. Ook met de Mira ge had men de noodzakelijke elektroni sche apparatuur moeten kopen voor een sluitende radarverdediging van West- Europa. De Ferranti, directeur van een van de grootste fabrieken voor elektronica in Groot-Britannië, heeft de komst van lord Home naar een van zijn onderne mingen aangegrepen om de Britse nister van buitenlandse zaken de keerde politiek van Londen onder ogen te brengen. De Ferranti ging zelfs zc ver door te verklaren, dat de aange kochte wapens van twijfelachtige waar de zijn, en dat het land bestuurd wordt ten bate van het Foreign Office. Militaire verhouding tot Rusland den bij de voornaamste industriële ri vaal van Engeland. Amerika. De Ferranti lanceerde zijn aanval met alle respect. Lord Home antwoordde niet direct op de kritiek. Hij zei slechte dat er nog andere factoren zijn die be slissend zijn voor de vorming van een nationale macht, dan alleen militaire. Lord Home en premier Macmillan hebben met de V.S. onderhandeld over de aankoop van Polairisraketten. La bour heeft hier veel kritiek op gehad. De aanval van gisteren was de eerate uit zaken kringen. Fikse zuivering in Argentinië Het Argentijnse ministerie van bin nenlandse zaken heeft de arrestatie van een groep van zeven vooraanstaande schrijvers, verslaggevers, diplomaten en politici bekendgemaakt. Negen per sonen worden nog gezocht. Zij zouden behoren tot een „Latijnsamerikaanse soort marxistisch-leninistische revolu tionaire beweging". Woensdag waren twaalf voorname zakenlieden en econo men gearresteerd. Onder de gearresteerden zijn Marcos Vorosjnik, directeur van de uitgeverij Haynës, de schrijver Ernesto Sabato en dr. Jacobo Bringhaus. de persoon lijke geneesheer van de afgezette pre sident Frondizi. Slechts een van de ge arresteerden is voor zover bekend lid geweest van de communistische partij, namelijk Rodolfo Puiggros, die aan de ambassade in Mexico heeft gewerkt onder president Frondizi. Alle gearres teerden zouden beschermelingen of aan hangers zijn van de financiële tove naar en politieke raadsman van presi dent Frondizi, Rogelio Frigerio. In de bekendmaking van het minis terie wordt gezegd dat de groep met alle middelen heeft getracht een atmos feer van corrupte, chaos en verdeeld heid te scheppen als eerste fase van een greep naar de macht. buiten de stad Broenei sjeik Oes- bin Mahmoed aangehouden, een broer van de opstandelingenleider in het sultanaat Broenei. Azahari en naar ge meend wordt, diens rechterhand. Sjeik Oesman gaf zich over na een kort vuur gevecht waarbij hij aan de schouder werd gewond. Ook andere pe 1 in de woning waarin Oesman zich op hield, werden aangetroffen, werden ge arresteerd. I Het 70-jarige lid van dc Russische academie van wetenschappen, Bo ris Vedensky, is giste ren benoemd tot „held van de socialistische ar beid" wegens zijn ver dienste op het gebied van de ultra-korte ra diogolven en het mega- nismc. Hij zal tevens de orde van Lenin en dc gouden hamer-en-sikkel- medaille ontvangen. I In het dorpje Ollaste Usellus, op Sardinië zijn drie mensen gewond ge raakt door het instorten van het dak van zes hui zen, dat door witte mie ren was aangevreten. Door het laten aanruk ken van versterkingen in de vorm van een ver delgingsmiddel kon de termieteninvasie tot staan worden gebracht. I De Italiaanse filmpro ducent Ponti heeft de filmrechten gekocht van Boris Pasternak's ro man Dr. Zjivago, voor welk boek de schrijver* in 1958 de Nobelprijs werd toegekend, die hij echter als gevolg van felle kritiek in eigen land weigerde. I De bekende Ameri kaanse astronoom Peter van de Kamp heeft be kendgemaakt, dat hij een planeet heeft ont dekt die zich buiten het zonnestelsel bevindt en die een massa heeft die anderhalf maal zo groot is als die van Jupiter,. De planeet bevindt zich op zes lichtjaren afstand van de aarde. Het be staan ervan heeft hij geconcludeerd uit de schijnbare beweging van de ster van Barnard, waarvan de planeet een satelliet is. De Nederlandse film over de zeescheepvaart „Recht zo die gaat" van Ted de Wit is op het filmfestival voor mari tieme films in Milaan onderscheiden met de „Coppa associazione ar- matori liberi". De prijs zal door de Nederlandse consul-generaal in Italië in ontvangst worden ge nomen, Het resultaat van de „anti-kraaienactie" waarvoor verscheidene instellingen subsidie hadden verleend, is be neden de verwachtingen gebleven. Er werden precies 12.292 kraaien of kraai-achtigen „afge schoten", tegen een ra ming van 20.000 vogels. Uit de cijfers blijkt on der meer dat Overijssel de kroon spant en dat Zeeland slecht heeft „gemikt". DE hoogste Amerikaanse leiders van leger, vloot en lucht macht hebben voor sub-commis sies van het Congres hun visie gegeven op wat dient te gebeuren als het westen in staat wil zijn zich ten volle te verdedigen tegen de Russische aanvalskracht. De chef-vlootoperaties admiraal Anderson zei, dat de VS met hun atoom-onderzeeërs nog slechts een zeer klein numeriek overwicht op' Rusland hebben. Hij noemde niet de aantallen onderzeeërs van beide lan den. Volgens de jongste gegevens be schikken de V.S. over 30 van derge lijke schepen. Men schat Rusland op iets meer dan 20. De chef-staf van de luchtmacht en de commandant van de mariniers waren van mening, dat, willen de V.S. een kans maken om stand te houden tegen de Russen, zij een kernbom van 100 megaton dienen te ontwikkelen. De zwaarste kernbom waarover de V.S. nu beschikken heeft een explosieve kracht van 24 megaton. Zoals bekend heeft Rus land reeds zwaardere kernbommen beproefd. De laatste militair heeft trouwens toch zeer gespierde taal gesproken bij het onderzoek van de Congrescommis- Naar zijn mening zal een totale kernoorlog de vernietiging van het blanke ras betekenen met een aantal slachtoffers van tussen de 700 en 800 miljoen. Volgens deze generaal Shoup zullen dan de „gelen en de bruinen", zoals hij het uitdrukt, de macht in handen krijgen. Alle militairen waren het er wel over eens dat de NAVO- bondgenoten hun bijdrage voor de wes terse defensie moeten vergroten. Vol gens de chef-staf van het leger is de NAVO niet sterk genoeg om in Europa een oorlog met conventionele wapens te voeren. Daarom zou president Kennedy bij het uitbreken van een dergelijke oorlog spoedig moeten beslissen of er al of niet kernwapens moeten wor den ingezet. Generaal Wheeler zei voorts, dat vele Europese mogendheden de bereidheid van Amerika om West-Europa met alle middelen te hulp te komen in twijfel trekken. Naar zijn mening volkomen onterecht en hij verwees naar de re cente verklaringen van Kennedy dien aangaande. Rechercheurs van Scotland Yard zoe ken naar een man die Christine Keeler heeft afgeranseld en haar half-bewuste- loos heeft achtergelaten. Christine Keeler. een 21-jarige rood harige mannequin, die vorige maand in nieuws kwam omdat ze verdwenen toen ze als getuige voor de recht bank moest verschijnen, liep kneuzin gen, wonden en een blauw oog op. Zij heeft tegenover de politie meege deeld dat zij werd aangevallen en te gen de grond geslagen werd toen zij gistermorgen vroeg de flat van een ken- is verliet. Toen zij op de grond lag sloeg schopte de man haar. Na de verdwijning van Christine vorige maand liepen er geruchten dat zij van „hooggeplaatste personen" de wenk had gekregen te verdwijnen. In dit verband werd de naam genoemd van minister oorlog John Profumo. Zowel Pro- fumo als Christine ontkenden dit. Bondskanselier Adenauer keerde van daag van zUn vakantie in Cadenab- bia (Italië) naar Bonn terug. Begin volgende week zullen het be stuur van Adenauers CDU en de Bonds dagsfractie van de partij bijeenkomen om over de opvolging van Adenauer te spre ken. De laatste dagen zijn uit de CDU en de met de CDU verbonden Beierse zus terpartij CSU steeds krachtiger stemmen opgegaan om deze kwestie van de op- derlaag te besparen. Dr. Adenauer zal derhalve waarschijnlijk op ernstig ver zet stuiten als hij zou pogen de aanwij zing van een opvolger tot het tijdstip van zijn aftreden uit te stellen, aldus merkt DPA op. I De nieuwe romige, Engelse choco ladereep met vers-knisperende wafelvulling, mmm... wat een heerlijke combinatiel Neem een Kitkatl hvee-sfaaf reep A ROWNTREE PRODUCT 1184) Dc sterrennevels in het heel- nevel uitgestoten, reisden met een ai bestaan uit vele milliarden aparte snelheid van 300.000 km per seconde sterren, die samen een zw&k-wazig door de ruimte en vertellen ons van lichtende massa schijnen. ZIJ ver- de toestand waarin die sterrenhemel tonen zich aan het oog van de waar- zich een half miljard jaren geleden nemer niet als een concentraUe van bevond. Het licht van de Androme- afzonderlijke lichtende puntjes, maar danevei licht ons echter in over een als één vlek, aUéén omdat ze zo uit- periode die slechts een half mUjoen /onderlijk ver van de waarnemer jaren achter dc rug ligt. Of in ande- verwijderd zijn. Toch is het met de re woorden, de twee sterrennevels moderne reuzentelescopen gelakt die we beschouwen, verschillen sommige van deze lichte vlekken op 499.500.000 jaren, van dit moment af, te lossen in mlriaden kleine Ucht- gerekend. Zijn de sterrennevels ge- puntjes. de individuele sterren lljktijdlg ontstaan, dan zien we de verst verwijderde voorstellend, waai uit deze ver verwij derde sterrenstel sels zijn opge bouwd. Zodra de astrono men tot de ontdek king waren geko men dat die zwak- liehtvlekjes aan de hemel in werkelijk heid gigantische sterrenstelsels warci tuurlijk wel aanzienlijk jeugdiger leeftijd dan de Andromeda- Indlen nu ook ster rennevels in de loop van honderden mil joenen jaren ver anderingen onder gaan die invloed - hebben op hun lichtsterkte, spreekt - het bijna vanzeir, dat wc de licht- s sterkte van sterrennevels niet zonder ,- méér met elkaar mogen vergelijken TOCH IS HET ZO! wilde men weten hoe ver gelijke gaiaktische nevels van eigen melkwegstelsel verwijderd ren. Deze afstanden werden gemeten om daaruit hun onderlinge afstanden door toepassing van de wet die ver- te berekenen. In deze zin uitte de teld dat de schijnbare helderheid Nederlandse astronoom prof. J. H. van een lichtbron afneemt met het Oort zich reeds 20 jaar geleden en kwadraat van de afstand en op grond de Duitse sterrenkundige A. Behr hiervan werd de afstand van de heeft enkele jaren geleden de moeite dichtstbijzijnde sterrennevel de genomen het gehele terrein van dc Androm edanevei op een half mil- sterrennevels op technische bijzon- joen lichtjaren geschat. Do verst- derheden te onderzoeken en kwam verwijderde nevel, die nog juist met door zijn kritische studiën tol de con- de grootste telescopen kon worden clusie dat de werkelijke afstanden waargenomen, moest ongeveer een der melkwegstelsels ongeveer twee- miljard lichtjaren van ons vandaan maal zo groot moeten zijn als tot nu zijn, zodat het zichtbare heelal be- toe werd aangenomen, stond uit een bol met een straal van Daardoor komt de verst verwij- 5000 triljoen km. derde sterrennevel op 1 miljard llcht- Bij deze uiteraard zeer vereen- jaren afstand van ons te staan en is voudigde voorstelling kan zich de straal van het zichtbare heelal echter een moeilijkheid voordoen, eveneens tot 10.000 triljoen km ult- waarmee de astronomen desUjds gebreid, waardoor de inhoud acht- geen rekening hebben gehouden. Het maal zo groot Is geworden, is de moeite waard eens te bedenken. Mogen we, in verband met deze dat 't licht van de verst verwijder- correctie geringschattend neerzien de sterrennevel bijv. zo'n 500.000.000 op de resultaten die met betrekking jaren heeft nodig gehad om ons tot de afstand aarde-maan en aarde- zij het dan vla de telescoop te be- zon bi de oudheid zijn gemaakt? (Nadruk verboden). H. Pétillon. EN

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7