"Nieuwe Leidse Courant |rrein -uil rails met 51 wagons en in brand Commentaar Vrouw: Rajakovic selecteerde joden Met cadeaus op 't verkiezingspad Zes ton schade bij Barneveld 30. >t Vijfentwintig beschadigd, waarvan elf vernield Vandaag beslissing over lot van Grimau Bij explosie in Parijs 2 doelen - 27 gewonden Groeirijpe vaste planten alles Vlieland »o 15 ::riLD/,T, D,E«ER christeluk-nationaal dagblad Vrijdag 19 april 1963, 44ste jaargang r Sprookjes om Mies Bouwman Zie pagina 13 mijn hert in teghentpoet' J SS lieuws in oogopslag een Bij Barneveld is van morgen vroeg een goede rentrein ontspoord en in brand gevlogen. De lijn AmersfoortApeldoorn is urenlang geblokkeerd ge weest. f t De jodenvervolger Ra jakovic heeft zich bij de lOostenrijkse justitie ge- •inqmeld, omdat hij dit liever «deed dan in handen te val- •_len van de gevreesde Israë- ur "llische geheime dienst en om uitlevering aan Polen Nederland te voorko- 100 3n IC ïdiet-S I.L.C. P Ter gelegenheid van het feit, dat het op 11 mei 100 geleden zal fzijn, dat eerste internationale iostale bijeenkomst te Pa rijs werd gehouden, zal de 437 PTT van 7 mei tot en met juli een bijzondere post- :egel in de waarde van 30 ■ent zonder bijslag uitge- i. Het ontwerp is van n Crouwel. De zegel x 36 mm) wordt in de jkleuren blauw en groen AC gedrukt. De zegel zal gel- hg blijven tot 31 decem ber 1964. B Het overwicht van Ame. ïka met zijn atoom-onder- reëers op Rusland is nog r klein. Amerika ïeeft nu dertig van deze vaartuigen en Rusland al teker meer dan 20, zo heeft idmiraal Anderson chef vlootoperaies van de Ame- ikaanse marine meege- ieeld. I Prinses Beatrix heeft in iet Witte Huis te Washing- geluncht met president Cennedy en met twee van de President, lobert Kennedy, minister van justitie en senator Ed ward Kennedy. Verder za. en nog 65 hooggeplaatste unctionarissen aan. I De Verenigde Staten zijn iet ontevreden over de rorming van de nieuwe fe- leratie van Egypte, Irak Syrië. Dece Amerikaan- fee reactie heeft Israël zeer (verbaasd, omdat men zich door deze federatie zeer bedreigd voelt. Intussen is het wel duidelijk dat Nas ser president zal worden (van de nieuwe federatie. |B Gistermiddag klokslag twaalf uur is enkele mijlen buiten de monding i sleepvaart, de sleper Zwar- [7 te Zee, officieel toegevoegd g fean de vloot van L. Smit. p Mies Bouwman stond gisteren voor de rechtbank yan Almelo. Zij was eise- fees in een kort geding ge- richt tegen een reclame- 'I Ahctie van een textielonder- k ■"^neming. Haar bezwaar was, Bat van haar naam gebruik werd gemaakt op een wij ze, die de perken te buiten li ^ng. De beslissing of de Spaanse communistenlei- per Julian Grimau Garcia 4 Leidt8* worden terechtgesteld, ligt thans in handen van generaal Franco en zijn cabinet. Vandaag vacht werd dat het dood svonnis zou worden veran derd in dertig jaar gevan genisstraf. VANMORGEN om half vier is op de lijn Amersfoort-Apeldoorn bij Bar neveld een goederentrein ontspoord en in brand gevlogen. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. Het verkeer over de lijn werd gestremd en daarom werden bussen ingelegd. De trein bestond uit 51 geladen wagons, waarvan de meeste uit de rails zijn gelopen. De voorste dertien en de achterste dertien bleven onbescha digd. Elf wagons zijn vernield of uitgebrand. Er werden vijf-en-twintig wagons beschadigd, waarvan veertien licht. De goederen lagen her en der langs de lijn verspreid. De oorzaak van de massale ontsporing is een warm gelopen as, waardoor een wagon kantelde. De schade aan spoorwegmatc- rieel en goederen wordt geraamd op ongeveer 600.000 gulden. Zwartbroek en Voorthuizen. Deze as sistentie bestond uit het beschikbaar stellen van tankauto's, omdat de sloot rond het weiland waar het ongeluk gebeurde, leeg was. Er werd nu blus water aangevoerd van brandkranen uit het dorp. de Nederlandse scholier bleek omgekomen De sedert 27 augustus vorig jaar ver. miste 16.jarige scholier Robert van Zaa- nen uit Einhoven blijkt-bij Interlaken in Zwitserland të zijn verongelukt. Aange nomen moet worden, dat hij van een ta. melijk hoge steile rotswand is gevallen, waarna het stoffelijk overschot de afge lopen winter door lawines naar een dal werd gevoerd. Bosarbeiders hebben het lichaam van de scholier gevonden. De goederentrein was op weg van Rotterdam naar Bentveld. De stukgoede- die her en der verspreid lagen, wer den door de spoorwegrecherche bewaakt. Een tankwagen, die was gevuld met ralvistraan, liep leeg over de spoorbaaD n vernielde een partij cocosmatten. De spoorwegongevallendienst kwam □et zware kranen naar Barneveld voor het uit elkaar trekken van de wagons. De goederenwagons bestonden voor het merendeel uit buitenlands materiaal. Onder meer zijn twee elektrische por taalkranen vernield. Men hoopt morgen bij het begin van de dienst beide spo- die thans gestremd zijn, weer te kunnen gebruiken. Liever berechting in Wenen dan in Jeruzalem DE JODENVERVOLGER Erich Rajakovic, die zich gisteren bij de Weense juistitie heeft gemeld en toen verbaasd was, dat hij werd ge arresteerd, heeft tijdens het Paas weekeinde zijn voormalige chef en vriend, SS-brigadefiihrer voor Ne derland, dr. Wilhelm Harster, in de omgeving van München ontmoet. Tijdens dit gesprek zijn de „kansen" voor Rajakovic besproken en werd weloverwogen besloten, dat Rajako vic zich in Wenen zou melden, „be ver dan in handen te vallen van de gevreesde Israëlische geheime dienst". Dat de jodenvervolger werd gearres teerd is mede le danken aan de getui genis van een Italiaanse vrouw die de Oostenrijkse justitie heeft geschreven dat zij Rajakovic heeft herkend als „selectie-officier" in het concentratie kamp Ravensbrück. Je vrouw verklaarde dat zij hem oude zieke joden heeft zien uitzoeken voor massa-executies in de gaskamer. Daar- zou enig licht komen in de activi teiten van Rajakovic na 1943, het jaar dat hij dienst nam bij de SS aan het Oostfront. De Oostenrijkse justitie heeft de vrouw ier naam geheim wordt gehouden, uit- ïnodigd naar Wenen te komen als ge tuige. Rajakovic werd verhoord, maar hiervan werden geen bijzonderheden verstrekt. Tegenover Harster zou Rajakovic heb ben verklaard: „Liever een berechting in het land dat mij een paspoort gaf, dan de kans om op dezelfde wijze als Eichmann handen te komen van de Israëlische justitie". En zijn joden achtervolgers on der leiding van Simon Wiesenthal wa- hem steeds dichter op de hielen ge komen. Vandaar dat Rajakovic in overleg met Harster besloot zich in Wenen te melden Hy beweert dat hü part noch deel heeft gehad aan de jodenvervolgingen in Ne derland; hy zou „slechts" als beheerder de joodse vermogens hebben gefun geerd. Zyn voormalige chef Harster Is, zoals bekend, door de Beierse autoriteiten de laan uitgestuurd, al heet het officieel dat hij wegens ziekte vervroegd is gepen sioneerd. Mogelijk toch geen doodstraf :nvoudachmon informateur ing et, in Suriname fouverneur A. Currie van Su- eme heeft de leider van de lenigde Hindostaanse partij, de tr Jaggemath Lachmon verzocht I informateur op te treden en te zou heden zijn besprekingen de kabinetsformatie begin- ieuif' De beslissing of de Spaanse com munistenleider Julian Grimau Gar cia zal worden terechtgesteld, ligt in handen van generaal Franco, Grimau werd ter dood veroordeeld wegens „daden van militaire rebellie" uit de tijd van de Spaanse burgeroorlog. De militaire commandant van het dis trict Madrid zou het besluit hebben bekrachtigd. Doodvonnissen moeten echter ook door het kabinet worden goedgekeurd Dit zou vandaag onder leiding van Franca vergaderen. Men meent te mo gen aannemen, dat Franco het dood vonnis wil veranderen in dertig jaar gevangenisstraf. De 52-jarige Grimau keerde vorig jaar uit ballingschap in zijn land terug, in opdracht van de communistische partij Hy heeft gisteren tijdens het proces ont kend, ooit lid te zijn geweest van ae Tsjeka's, de volksrecthbanken. die vele pro-Franco-figuren heeft berecht en la ten doodschieten voor en tijdens de bur geroorlog. Met trots verklaarde hij, lid te zijn van het centrale comité van de verboden Spaanse communistische party Hij zei sedert 1936 communist te zijn en ,,als communist te zullen sterven" Grimau noemde zich „humanitair com munist", zei niet in geweld te geloven en beweerde, niet in Spanje te hebben gewerkt voor het instellen van een com munistisch bewind, maar van een demo- cratische regering. De kabinetszittingen in Spanje duren meestal tot in de avond. Tegen midder nacht geeft de minister van voorlichting de pers dan een overzicht van de ge- men besluiten. Men verwacht niet, dat voordien enige officiële bekendmaking zlöl worden gedaan. De zaak Grimau heeft in het buiten land sterk de aandacht getrokken. In vele landen werd voor hem gedemon streerd. Ook in ons land. De Spaanse ambassade iin Den Haag werd met rode verf beklad. En in Amsterdam demon streerden enkele tientallen Nederlanders en Spanjaarden voor het gebouw van het Spaanse consulaat tegen de gevan genhouding van de ter dood veroordeelde communistische leider. Drie demonstran ten werden tot het consulaat toegelaten De consul weigerde echter een protest brief in ontvangst te nemen. Nadat hy het gezelschap buiten had toegesproken, liepen de demonstranten boos weg. Sommige wagons van de goede rentrein, die vanmorgen vroeg is ontspoord, waren geladen met keukengerei, dat na de ontspo ring langs de berm lag gezaaid. Te Geunevilliers. in het noorden van Parys is vanmorgen een grote brand uft. gebroken na een ontploffing in een raf- flnadery van de British Petroleum. Er werden achtentwintig mannen ge- wond. Er zyn twee arbeiders om het le ven gekomen. De politie deelde mee dat volgens een voorlopig onderzoek de explosie heeft plaatsgehad in een gedeelte van het pak huis waar arbeiders olie mengden en ïr vaten tankten. De ontploffing, die op twee kilometer afgtand te horen was. vond plaats vlak nadat de ochtendploeg op het werk was gekomen Nazi's Een overzicht van de ravage bij Barneveld, waar vanmorgen een trein gedeeltelijk werd verwoest na een ontsporing. Schots en scheef lagen de wagons over en naast de rails. Papoea-meisje eindelijk bij verloofde Iet 20-jarige Papoea-meisje Martha Constantie Fhelerang is uit Hollandia. dat tegenwoordig Kotabaru heet, naar Nederland gevlogen om hier met de 21-Jarige voormalige Nederlandse mi litair Herman Ernst Jans uit Maar- sen in het huwelyk te treden. Gister middag kwam zij uit Biak op Schip hol aan, waar Herman met zyn ouders en enkele andere familieleden vol ongeduld op haar stond te wach ten. De overtocht van Martha heeft heel wat voeten in de aarde gehad. „Het heeft maanden geduurd voor wij een visum voor haar konden krygen", vertelde Herman. „Dat komt natuur lijk omdat we niet getrouwd zijn, an ders had ze zelfs voor niets met me mee gekund. Nu hebben we de reis moeten betalen. Ik ben van plan nog deze maand met haar te trouwen. Dat moeten we trouwens wel, want het vi sum is maar 1 maand geldig en an ders krygen we weer allerlei moei lijkheden." Als ze eenmaal getrouwd zijn krijgt Martha automatisch de Ne derlandse nationaliteit. kanten, geprezen om hetgeen zij heeft ge daan in de betrekkingen tussen Neder land en de West. In het bijzonder komt minister Korthals hiervoor waardering toe. Denken wij aan de West, dan komt ons als vanzelf de persoon van de nog altijd betreurde hoogleraar en bewindsman Kernkamp in de gedachten. Hij is het ge weest die een wezenlijk aandeel heeft ge had in het Statuut dat in algemene zin de nieuwe verhouding tussen de rijksdelen had te regelen. Zulk een statuut zal zijn waarde in de praktijk hebben te bewij zen. Welnu, het is gebleken een staatsstuk te zijn waarin bijzondere staatsmanswijs heid was neergelegd. Een statuut als dit kan onderscheidene werkingen hebben. Het kan oorzaak zijn van voortdurende geprikkeldheid. Het kan ook van een aard zijn, dat het spoedig zonder meer opzij wordt geschoven. Het kan echter ook het begin inluiden van een nieuw samengaan. Dit laatste is het geval geworden met het statuut tussen Nederland en de West. In tussen wij hebben het bij herhaling beklemtoond een op schrift gestelde regeling is van weinig waarde, indien bij de naleving ervan niet wordt ingedragen de gezindheid, nodig om aan het samen gaan ook gestalte te geven. En aan deze gezindheid heeft het gelukkig niet ont broken, bepaaldelijk ook niet bij de Ne derlandse regering, en het is met name minister Korthals geweest die hieraan met zijn vriendelijk en correcte persoon lijkheid heel veel gedaan heeft. De lof, hem door de Eerste Kamer toegebracht, was verdiend. Dat samengaan van Nederland en de West is overigens geen zaak van de regeringen alleen. Ook de volken zelf hebben hier verplichtingen. En dan mag de vraag ze ker gesteld worden, of onzerzijds bijvoor beeld voldoende belangstelling uitgaat naar diegenen uit de West die, om welke reden ook, in ons land verblijven. Er zijn, naar ons bekend is. onder hen te dezen aanzien klachten. Zij gevoelen zich niet altijd op de juiste wijze bejegend. Zij achten zich miskend, zij vereenzamen, zij worden te weinig opgevangen. Ook daar over is in de Eerste Kamer een en ander gezegd. Het ligt voor de hand dat een regering daaraan als zodanig niet bijster veel kan doen. Wij als volk kunnen het stellig temeer. In dit verband is de uitspraak van de zitter van de Westberlijnse joodse gemeenschap, Galinski, veelzeggend. Hij beschuldigt de Westduitse regering er- dat deze vele voormalige nazi's in regeringsfuncties handhaaft. De uit spraak is niet nieuw, maar gezien in het licht van de recente gebeurtenissen wel tekenend. In plastic, zó te planten, ]onoe exempla ren, speciaal gekweekt voor onmiddel% lijke groei, voorzien van kleurenafbeel ding van het resultaat. Planten (flox, aster, lupine enz.) v.a. -.95 per drie. Heesters (rozen, gouden regen, ribes, jasmijn enz.) vanaf 1,45 weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES IEMCO N.V. Tendens stijgend HET WEER IN EUROPA rpERWIJL zich ten zuiden van IJs land een langzaam verder opvul lende depressie ophoudt en een andere depressie over de Middellandse Zee in de richting van Italië en Zuid-Slavië koerst, stijgt in West- en Midden-Euro pa de luchtdruk voortdurend. Samen hangend hiermee stierven de buien, die gisteravond nog plaatselijk voorkwamen, snel uit en werd het de afgelopen nacht geruime tijd helder. Dit had een sterke uitstraling en lage minimum-temperatu ren tot gevolg. Op sommige plaatsen kwam zelfs nachtvorst voor. De rug van hoge luchtdruk, die boven het vasteland ontstaat, zal ook morgen het weer hier te lande be- Rapporten hedenmorgen zeven uur heersen. Het zal dan ovetwegend zon nig zijn met maximum-temperaturen in het algemeen boven 15 graden. De I vveers. I ri I 5 kans op een enkele bui blijft echter be- on «esteMJi. S-g I gij De Bilt verwacht tot zaterd; Overwegend zonnig en op de meeste vlisslngi plaatsen droog. Weinig wind. Vry zacht. ^eI^' (Opgemaakt ie 11.15 uur). Zon on maan gf®»» Zaterdag 20 april: zon op 5.35, onder Helsinki 19.44 uur. maan op 4.36, onder 15 03 uur. Stockh. Dinsdag 23 april: nieuwe ma; TVE BEVOLKING van oos- iemand op straat zullen aan- trekken in een speciaal voor telijk Noord-Brabant zal spreken om hem of haar een dit doel gehuurde autobus, tijdens de komende periode cadeautje te overhandigen en die uiteraard met verkie- van verkiezingscampagnes de aandacht voor de KYP te zingsleuzen zal worden be- op onverwachte momenten, vragen. schilderd. In hun wervings- op pleinen, in straten, in su- Vijftien Kamerkandidaten taak zullen de kandidaten schenken, zoals ballpoint, gezelschap ook bezoeken zal bierglazen en sleutelétuitjes brengen aan bejaardencen- bij zich hebben om uit te tra, kindertehuizen en derge- delcn. lijke instellingen, waar bloe men en versnaperingen zul- het plan van de len worden aangeboden. De pefmarkets enz.. Kamerkan- zullen op deze Amerikaans bijgestaan worden door zes Katholieke Volkspartij in de beide blindeninstituten didaten voor de KVP zien aandoende wijze trachten zogenaamde present-girls, kieskring 's-Hertogenbosch, Graven zullen elk een band- verschijnen die speeches zul- stemmen voor de KVP te die met de bus meereizen die tot deze propagandatoch- recorder ten geschenke krij ten afsteken of zo maar werven. Zjj zullen er op uit en een menigte kleine ge- ten heeft besloten, dat het gen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1