Nieuwe Leidse Courant Nederland werkt in de zaak tegen mee hard Rajakovic Commentaar Toren van Pisa krijgt een steuntje Ondersoek al enige tijd gaande Aanhoudingsbevel nog van kracht IS Ophaalbrug klapte ineens omhoog PANTSERWAGEN STRANDDE OP MUUR Oostduitser ernstig gewond bij vlucht naar de vrijheid Vuurgevecht vau politie Gezin met zeven kinderen in driekamerwoning Donderdag 18 april 1963,44stc jaargang Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stêntvastigh is ghablevt Abonnementsprijzen NU dc Jodenvervolger dr. Ericb Rajakovic zich bij de justitie in Wenen heeft gemeld, is in Amsterdam bekendgemaakt dat de rijksrecherche al sedert elf dagen bezig is met het verzamelen van materiaal voor een eventuele strafvervolging in Nederland. De opdracht hiertoe werd gegeven door de minister van justitie aan de Amsterdamse procureur-generaal mr. If. R. de Zaaijer, die meteen een aanhoudingsbevel liet verspreiden. Dat is nog steeds van kracht. Bovendien belastte mr. De Zaaijer de officier van justitie mr. G. R. Nube met een eventuele strafvervolging. Commissaris Y. Taconis en twee van I zijn rechercheurs zijn sindsdien bezig I met het doorlezen van de grote hoe- I veelheid materiaal, die het Rijksinsti tuut voor oorlogsdocumentatie over r men het optreden van Rajakovic in Neder- joanneemt eens de rechterhand land heeft verzameld. Op basis hler- jodenvervolger Adolf Eich- van is een werkschema opgesteld. Welke figuren zowel overlevenden van de Jodenvervolgingen als chef en I medewerkers van Rajakovic in ons land en daarbuiten gehoord zullen worden, is nog niet bekend. Het stond reeds vast, dat het een tijd rovend onderzoek zou worden. Doch nu Rajakovic zich heeft gemeld, wordt, (volgens andere zegslieden) verwacht,, dat ook de Oostenrijkse justitie voor het nodige materiaal zal zorgen en dat de Nederlandse autoriteiten aanvullend materiaal zullen verstrekken. Verwacht wordt, dat de Nederlandse processen- verbaal over de activiteiten van Raja kovic in Nederland zo spoedig mogelijk ter beschikking van de Oostenrijkse autoriteiten zullen worden gesteld. Hier over wordt overleg gepleegd. In Amster dam wacht men op instructies uit Den I Haag. Verbaasd Naar uit Wenen wordt vernomen, was i Rajakovic (thans een rijk zakenman) jfoto bb» de Westdmtse hoge 2eer VKbaasd toen hem na Kn vel.hoor kmbfenoor Wilhelm Herster. die van anderhal( uur werd med8gedeeld. de oorlog m Nederland betrok- dat hjj eearrcsteerd. Blijkbaar had en was y e ep hij verwacht, dat men hem op erewoord "O 's thms met Venswen zou gaan afwachtin*g van een nader onderzoek naar de beschuldigln- gen, die tegen hem zijn ingebracht Hij zou slechts naar Wenen zijn gereisd „om zich van alle blaam te zuiveren". Het wordt echter steeds duidelijker dat Ra jakovic bevreesd was. door Israëlische agenten ontvoerd te zullen worden, toen hij zich nog buiten Oostenrijk bevond. ïieuw materiaal tegen de Jodenver volger ontvangen was. De woordvoerder ln Wenen volstond met te zeggen, dat dwingende redenen waren om de n te arresteren. Als hij schuldig wordt bevonden aan aanzetten tot of helpen bij het plegen van moord (in Nederland. Oostenrijk en Polen) kan hij in Oosten rijk tien tot twintig jaar gevangenisstraf krijgen. Het gebouw van het Wcense staats- gerechtshof, waar Rajakovic wordt astgehouden, wordt het grijze huis Iets meer kleur in bollenstreek Het koude weer heeft de bloei van de bolgewassen aanmerkelijk ver traagd, waardoor er in de bollen streek tijdens de Paasdagen, nog maar weinig te zien ivas. Het ziet er echter naar uit, dat in het komende weekeinde de eerste narcissenvelden zullen bloeien, terwijl de krokusvel- den daarbij voor wat afwisseling zor gen. Op de Keukenhof komt steeds meer kleur. Hier bloeien nog vele krokus sen. Ook de skilla's, tulipa's en de eerste narcissen beginnen te kleuren. Nieuws in één oogopslag Sedert tien dagen is de rijksrecherche bezig met het verzamelen van mate riaal voor een eventuele strafvervolging in Neder land tegen de Joden vervol ger Erich Rajakovic. die zich gisteren bij de Weense justitie heeft gemeld. De minister van justitie heeft daartoe opdracht gegeven. De Surinaamse kabi netsformateur J. A- Pengel heeft met alg. instemming zijn fractie zijn op dracht teruggegeven aan gouverneur Currie. De be sprekingen met de fractie leiders hebben niet tot het gewenste resultaat gevoerd. Staatssecretaris Schmel- heeft in Tilburg ver klaard, dat het dringend gewenst is dat de K.V.P., de A.R.P. en de C.H.U. er krachtig naar streven in de toekomst tot een gezamen lijk standpunt te komen bij kabinetsformaties. Samen of samen eruit moet het parool worden. Op de jaarvergadering van de Schoolraad van de scholen met de Bijbel heeft prof. dr. G. P. van Itterzon kritiek geleverd op die voorstanders van christe lijk onderwijs die hun fiat hebben gegeven aan de mammoetwet- Zij hebben. betoogde hij, blijkbaar stem van het christelijk onderwijs in dezen niet verstaan. De kritiek op de Star- fighter blijft aanhouden. In de laatste aanvallen wordt gesteld, dat het toestel niet maximaal vermogen bruikbaar zal zijn voor on derscheppingsopdrachten. De V.S. zijn niet bereid aandeel te nemen in de hoge kosten voor de elektronische uitrusting an het vliegtuig. Als het Produktschap voor zuivel akkoord gaat met voorstellen in die rich ting zullen in de toekomst ook de inhoudsmaten van flessen voor koffiemelk, chocolademelk en Bulgaar se yoghurt gebonden wor den aan voorschriften. Dwingend De justitiële autoriteiten in Wenen deelden desgevraagd mede. dat het ar restatiebevel tegen Rajakovic vrij plot seling was gekomen. Aangenomen wordt Door het onverhoeds omhoog klappen gisteren van een elektrische ophaalbrug over de Zwolsevaart in de Noord-Oost polder zijn vier arbeiders, die op de brug bezig waren het wegdek te ver nieuwen, gewond geraakt. De mannen, die, als uit een katapult afgeschoten, door de lucht vlogen, kwamen van vrij grote hoogte op de weg terecht. Zij zijn naar het ziekenhuis gebracht. Het weg dek was grotendeels van de brug ver wijderd en vermoedelijk is daardoor het evenwicht verstoord. Het ophaalmecha- nisme werkt namelijk met een contra gewicht. De arbeiders konden enige bal ken niet goed bereiken en hadden de brugwachter verzocht dc brug wat om hoog te draaien. Toen de brugwachter de grendel had weggeschoven schoot de lichter geworden brug met een klap De brug is ernstig ontzet en het zal enige weken duren voor hij weer worden gebruikt. De vier gewonden zijn de 26-jarige S. van Dijk, de 48-jarige S. der Koe hoorn, de 48-jarige J. Wijnands (alle drie uit Lemmer) en de 59-jarige H. Napel uit Vollenhove. genoemd vanwege de grijs gekleurde gevel. Er is een kleine binnenplaats, waar een groot aantal verzetsstrijders tegen het nazibewind door ophanging is terechtgesteld. Na de oorlog werd in Oostenrijk de doodstraf afgeschaft. Er is een gedenkteken opgericht voor de slachtoffers van het nazi regime op de plaats waar de galgen hebben ge- Babv (van tweeling) in haar bedje gestikt Een baby van twee maanden van het echtpaar Germs te Musselkanaal is gis teren gestikt. Het lag in één bedje met haar tweelingzusje en kwam. nadat het door de moeder v.-as verzorgd, zo te lig gen. dat het tegen de zijwand van het ledikantje werd gedrukt in de Berlijnse muur. met de Franse pantserauto waarmee gis- i Oosiduitser naar het Westen vluchtte. Op de voorgrond twee officieren van de Volkspolitie. (Telefoto) Dc negentienjarige burger-em ployé van het Oostduitse volksleger Wolfgang Engel is gisteravond op spectatulaire wijze naar West-Berlijn gevlucht. Hij is echter bij zijn vlucht poging ernstig gewond geraakt en ligt nu in een Westberlijns zieken huis. De jongeman, die monteur was in een autodepot in Oost-Berlijn, had eerst getracht met een pantserwagen in volle vaart de muur tussen beide Stadsdelen te doorbreken, maar dit Man al 2,5 week in hongerstaking De 31-jarige Amsterdamse lasser J. de Roode, die sinds 1 april in honger staking is om de aandacht te vestigen op zijn woonomstandigheden, heeft gisteren besloten alleen nog water te drinken. Tot nu toe bestond zijn menu uit sinaasappelsap. Zijn huidarts, die hem elke dag onder zoekt zei dat het niet slecht gaat met de heer De Roode. „Dc vraag is alleen: hoe lang houdt de man het vol", aldus de De heer De Roode. die sinds november 1960 een urgentieverklaring heeft, Woont in een driekamerwoning op de vierde etage aan de J. M. Kemperstraat 21. met zijn vrouw en zeven kinderen. De gentieverklaring werd gegeven omdat de vrouw geen trappen mag lopen. Door zijn hongerstaking hoopt de lasser te bereiken dat het C.B.H. hem eer nedenwoning of een woning op een ste etage zal toewijzen. Dan hoopt hij ook weer zes van zyn kinderen die lopig in een tehuis zijn ondergebracht, in zijn gezin te kunnen opnemen mislukt, hoewel de muur gedeel telijk instortte. To ende wagen tegen de muur tot stilstand was gekomen, klom de jongen op de motorkap en vandaar over de terwijl de Oostduitse grenswaoh- een regen van kogels uit hun ma chinepistolen op hem afzonden. Eén van de kogels trof een rib, die daardoor brak. Verder kreeg hij een 6ohot in zijn lin kerhand. De jongeman zou waarschijn lijk de dood hebben gevonden als niet sen café op Westberlijns gebied en kele mensen waren toegesneld om hem uit het prikkeldraad, waaraan zijn kle ren waren blijven haken, te bevrijden en naar beneden te trekken. Onderwijl be antwoordden Westberlijnse politieman nen het Oostduitse vuur. 1-0 'r waren niet veel hoogtepun- in de voetbalwedstrijd Ne derlandFrankrijk, die gister- >nd in het Feijenoordstadion met een 10 overwinning voor Oranje eindigde. Maar toen de Nederlandse voorhoede dank zij i bliksemsnelle actie van Coen Moulijn de kans kreeg, scoorde Henk Groot dan toch de enige treffer. De foto toont Groot duel met de Franse doelman Bernard. (Verslag op pagina 9). Onmiddellijk na het incident arri- eerden versterkingen van de Oost duitse politie bij de muur. Zij trok ken de pantserwagen weg en hrach- platen voor het gat in de muur Wesitberlijnse fotografen en ver slaggevers wei-den met een waterka non op een afstand gehouden. Prinses Beatrix bij president Kennedy President Kennedy heeft ongeveer 70 gasten uit de Amerikaanse regering, de zakenwereld en kunstkringen uitgeno digd voor de lunch ter ere van prinses Beatrix, die vandaag op het Witte Huis werd gegeven. Dc Prinses is vanmorgen vroeg uit Los Angeles in de Amerikaan se hoofdstad aangekomen. Als gastvrouwe tijdens de lunóh trad mevrouw Lyndon Johnson op. echtgenote van de Amerikaanse vice-president, orfi- dat mevrouw Kennedy al haar verplich- tuigen heeft moeten afzeggen. Prinses Beatrix zal vier dagen ln Washington doorbrengen. Tijdens dit ver blijf zal zij leden van het Amerikaanse vredeskorps ontmoeten, een gedenksteen plaatsen in de nieuwe Nederlandse kan selarij en een concert bijwonen van het Residentie-Orkest, dat een tournee maakt door de Verenigde Staten. De Prinses zal zondagavond Washington naar New York doorreizen. ^TIJDENS DE TOOGDAG van de C.H.U. heeft gisteren de minister van econo mische zaken, de heer De Pous, de lof trompet gestoken voor het thans zittende kabinet. Hij was ertoe gerechtigd. Vast gesteld mag worden, dat het kabinet op velerlei gebied, en zeker ook op dat van de economie, een geslaagd beleid heeft gevoerd. Bij de debatten ook die in deze week tot voor de televisie worden gevoerd, en waarbij de kiezers wel zeer worden be trokken, krijgen leden van het kabinet een uitstekende gelegenheid, verantwoording af te leggen. En nu de huidige regerings periode ten einde loopt is geen andere conclusie mogelijk dan dat er goed is geregerd. Het kabinet is destijds met felle oppositie ontvangen. Bittere verwijten waren niet van de lucht. Men zag in het kabinet wei nig minder dan een bedreiging van de democratie. Wij hebben toen van stonde aan gesteld, dat ook hier de wal het schip zou keren, cn zo is het ook geschied. De oppositie moest spoeding inbinden, wilde zij zich niet helemaal voor schut zetten. De opsomming die minister De Pous gis teren gaf van onderwerpen die onder een ander kabinet wellicht in de ijskast waren gebleven doch die nu zijn afge werkt, loog er niet om. En economisch is het beeld gezond, ook zonder dat, om een uitdrukking van minister Zijlstra te ge bruiken, de teugel is losgelaten en het paard op hol is geslagen. De oppositie voert nu aan. dat de rege ring de conjunctuur mee had. Toegegeven, maar dat was ook het geval onder vorige kabinetten, terwijl thans fouten zijn ver meden die toen werden gemaakt. Onder deze omstandigheden mag het ka binet de beoordeling van zijn beleid door de kiezers met vertrouwen tegemoet zien. Bovendien heeft het de situatie gemak kelijker gemaakt voor de formatie van het nieuwe kabinet en voor dat nieuwe kabinet zelf. Een kabinetsformatie is in ons land een tamelijk hachelijke zaak men weet het. Zij is te hachelijker door de erfenis die de formateur nog van vorige kabinetten pleegt aan te treffen. Met het bezit van dc ijskast waren we, politiek bezien, lang zamerhand wat erg vertrouwd geraakt. Maar bij elke nieuwe formatie ging op nieuw de ijskast open en de problemen rolden eruit. Dat behoeft nu in heel wat mindere mate het geval te zijn. Het was dus geen hovaardij, dat minister De Pous over het beleid van het kabinet, zijn beleid daarbij volkomen inbegrepen, in gunstige zin gesproken heeft. (RITA) niet vinden. maar weinig van plaats en vult lang. zaam op. Het koufront van deze depres sie is de afgelopen nacht Nederland ge passeerd, plaatselijk enkele buien ver. oorzakend. Gistermiddag al kwam voor het front uit een buienlijn tot ontwikkeling, die van zuidwest naar noordoost met een selheid van ongeveer 60 kilometer per uur over Nederland trok. Op verschei dene plaatsen ging dit met een kortdu. rend onweer gepaard. Bij de noordwestpunt van Spanje is een kleine depressie aangekomendie via Zuid-Frankrijk verder naar het oosten trekt. Ze zal morgen geen in vloed op het weer in onze omgeving uitoefenen. Nederland komt in een ge. bied, waarin de lucht.trukverschillen klein zijn. De wind wordt daarom iets zwakker en veranderlijk van richting. De atmosfeer blijft enigszins orj.itabiel, zodat verspreide buien zullen voorko- De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Ypenbu Opklaringen cn slechts enkele ver- g1',®?'"8 spreid voorkomende buien. Vannacht D| B^]t hier en daar mist Matige tot zwakke Twente wind uit zuidelijke richtingen. Weinig Eindho' verandering in temperatuur. (Opgemaakt HeisVnk Tendens stationair 19.43; maan op 4.07, onder 13.42. Dinsdag 23 april: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 19 april: 11.12 v.m.; HET WEER IN EUROPA 'i/i/H/rten hedenmorgen zeven uur te 11.15 uur). Stockh. zw. bew Oslo gh. bew. Kopenhagen mist Vrijdag 19 april: zon op 5.37, onder Loi Nederlands schip na aanvaring gezonken Het Nederlandse binnenscheepje Jodi is gisteren na een aanvaring te hebben gehad met de Belgische zuiger Water geus gezonken. Dc opvarenden, de schip per. de heer J. van der Waart uit Die ren. zijn vrouw en twee kinderen, kon den in veiligheid worden gebracht. De schipper liep verwondingen aan dc voet op. Het ongeluk gebeurde op de Schelde dicht bij Antwerpen. TXE SCHEVE TOREN van Pisa heeft een steuntje nodig. Er is een ingewikkeld plan de klokken in de toren niet gc- onder de toren zal tot dc stalen de toren aangebracht liefst Wordt er niets gedaan aan dc opgesteld, waarvan de verwe- luid kunnen worden, uit vrees platen verwijderd moeten wor- 900 ton, om verdere óverhel- beroemde toren, dan zal hij in zenlijking zal bestaan uit het voor de schade die de trillin- den, evenals het afval, dat er ling te voorkomen Inderdaad het jaar 2100 omvallen, zo zeg- verzinken van twee reusachtl- gen zouden kunnen aanbren- in de loop der eeuwen onder is is men hierin geslaagd, totdat gen de deskundigen ongerust, ge stalen platen in de losse gen. Voorts moeten acht pneu- geraakt. Er zal nieuwe aarde echter in 1944 tijdens de slag want iedere tien jaar helt hi) grond aan twee kanten van de matische caissons (elk 16 m2) moeten worden aangebracht en om de Arno door granaatinsla- zestiende centimeter verder toren, waarbij de bodem in de in een buitenste ring van 56 m. een nieuwe fundering volgens gen schokken werden veroor- naar voren. Daarom krijgt de Opeenvolgende stadia beslist van de toren elf meter bebeden de moderne methoden. Voor de zaakt die ervoor zorgden dat toren zijn steuntje, al kost het niet mag schudden of trillen, de zeespiegel worden geplaatst, eerste w ereldoorlog heeft men de scheve toren opnieuw begon dan 11,5 miljoen gulden. Vandaar ook, dat al enige tjjd De oude steunende bodem reeds beton in gaten rondom nog schever te worden

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1