Chr. zangersbond maakt het best jTV-prijzen: Rudi Carrell en H. A. Gomperts DE BLAUWE TREIN i Goederen Het Dorp met „Sleutelspel" verdelen NCRV wijzigt tv-programma WOENSDAG 17 APRIL 1963 Oplossing schaakvraag Het probleem van V. Pachman had ils opgave: wit speelt en geeft mat in es zetten. De stand was, wit: Kb7, Tf2, >e2, pi h3 en h4; zwart: Khl, pi e7 en i2. De sleutelzet: K7bb6! geeft zwart wee mogelijkheden. De eerste: 1 7—e6 2 h4h5, e6—e5 3 h5—h6, e5— IA 4 h6h7, e4e3 5 h7—h8D, e3xf2 6 )h8a8 mat is al bijzonder rechtlij- iig. De tweede Ls ingewikkelder: 1 ■7—e5 2 Kb6c5, e5e4 3 Kc5d4, - 4—e3 4Pe2—g3+!, Khl—gl 5 Kd4xe3, i2—hl met willekeurige promotie 6 'g3e2 mat. Een studie om aandach- ïg te bekijken. Damvrung (Eerste publicatie) Het hoofdthema, waarop onderstaand [irobleem van de heer J. Bus te Heem- tede berust, is meer uitgebreid zodat ij alle varianten mits accuraat uit- evoerd de winst uit het vuur wordt esleept. Wit is aan zet en wint. Bridge De oplossing van het vorige tegen spelprobleem is aldus: West aan slag moet schoppenvrouw naspelen in de loop. dat Oost schoppenboer3e heeft, n dat geval kan Oost rota de derde schoppentrek aan slag te zijn gekomen door de hartenvork van Zuid heen spelen en West maakt nog zijn harten- heer! Het 1 hartencontract is dan één down; ziehier de kaartverdeling na de achtste slag: 10 9 7 I 10 A H 5 9 A 10 t- In de praktijk speelde West een kleine schoopen na. In Noord werd de 10 gelegd. Oost zette de boer, Zuid won met schoppenheer. Er volgde schoppenaas en schoppen na. West aan slag met schoppenvrouw moest nu 'nu onder hartenheer uit spelen en jZuid maakte zeven slagen! Dambord-puzzel FR is veel reden tot verheugenis. ■®-J zei voorzitter H. F. Brune, toen hij gisterochtend in de Twentse Schouwburg van Enschede de 77ste algemene jaarvergadering van de Kon. Bond van Chr. Zang en Orato- riumverenigingen opende. Terwijl in zangerskringen algemeen geklaagd wordt over achteruitgang, groeit de Bond in ledental. Het vorige jaar le verde een toename van ongeveer 3600 leden op, zodat de Bond nu in totaal ongeveer 40.000 leden op 1000 koren telt. Zij is daarmee verreweg de grootste bond van zangverenigin gen in ons land. Overal gonst het van activiteit: de ledenwerving gaat gestadig voort, de groep kerkkoren heeft dank zij het Koor boek van de Bond (nu al in derde op laag) een nieuw leven en dus nieuwe loten gekregen, de pas opgerichte diri- gentenorgianisatie (de C.D.V.) doet hel ook goed, als zou het aantal aanmeldin gen nog wel groter kunnen zijn. Bij de groep mannenkoren lijkt het dieptepunl gepasseerd, de Bond heeft weer veel nieuwe werken uitgegeven, waarbij de programmavernieuwing richtsnoer var de keuze blijft, en samen met de Fede ratie van Nederlandse Zangersbonden waarmee een uitstekende verhouding be staat, worden nu de concoursen aan dp dringend noodzakelijke verbeteringen onderworpen, zoals het puntenstelsel en de keuze van de verplichte en vrije Horizontaal de woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben. 1. beleefdheidsbetiging, 2. ommegang, 3. beneden, 4. nobele, 5. rivier in Rus land, 6. rivier in Frankrijk, 7. halfedel- gesteente, 8. het voedsel der Israë lieten in de woestijn, 9. lange nekha ren van dieren, 10.herkauwend dier van het geslacht der hertachtigen. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. Breda, 5. brand, 9. aan deel, 11. Se, 13. aarde, 14. s.l., 15. Iser, 17. tali, 19. str., 20. ami, 22. lik, 23. raad, 24. neen, 25 pat, 26. eek, 28. ego, 30. odol, 32. pret, 33. Ie, 34. Eelde, 37. Rt, 38. mastiek, 40. apart, 41. staar. Verticaal: 1. basis, 2. e.a., 3. daar, ana, 5. bed, 6. reet, 7. al, 8. dolik. 10. drom, 12. estrade, 14. slinger, 16. Erato, 18. aleer, 20. adé, 21. ink, 25. polka, 27. eelt, 29. otter, 31. Lear, 32. Peet, 35. Est, 36. dis, 38. ma, 39. ka. Spaanse pers tegen Ned. werkgevers Na de terugkeer van de directeur van het Spaanse nationale instituut voor emi gratie. Garcia Trevijano, in Spanje heeft de Spaanse pers gisteren opnieuw hoofd artikelen geschreven over de eisen van de Spaanse arbeiders in Nederland De rooms-katholieke krant Ya in Madrid keert zich het felst tegen de Nederlandse werkgevers en zegt dat de arbeiders „op eengepakt" wonen in ..barakken zonder trnge hygiënische voorzieningen". Het )lad schrijft het te betreuren, dat de Spaanse arbeiders voor hun vertrek om rent de levensomstandigheden in Ne derland zijn bedrogen, en keert zich te gen de uitspraak van de Nederlandse werkgevers dat de arbeiders „opstandi- gen die hun plicht verzaken" zouden zijn. De monarchistische krant ABC geeft enige verklaringen van Trevijano weer. volgens wie „de arbeiders slecht gehuis vest. slecht gevoed en slecht behandeld" zouden zijn. Hoewel het blad zich achter de Spaanse arbeiders stelt schrijft het. dat er rekening mee gehouden moet worden dat er in Nederland woningnood heerst. Duizend koren - 40.000 leden Reden tot vreugde Ook In het persoonlijke vlak bleek er veel reden tot vreugde te zijn. Want een van de oudste bondsleden en hondsbestuursleden, de heer H. Goor- huls, was even tevoren door burgemees ter Thomassen van Enschede uitgereikt de gouden medaille, behorend bij de Orde van Oranje Nassau, een Koninklij ke onderscheiding, vanwege zijn veertig jarig voorzitterschap van de Ring Twen te. Natuurlijk bracht de Ring Twente hem op deze vergadering dank voor het ele werk. dat hij voor de chr. koorzang verricht heeft en nog verricht, waarop de heer Goorhuis ontroerd, met tranen In de ogen antwoordde. Er waren meer jubilarissen, die allen een hartelijk woord ontvingen: de heer H. Beintema (40 jaar bestuurslid van de Bond), de heer A. Kalverda uit Fries land (30 jaar bestuursljd) Maar de ernstige noot ontbrak niet: het plotseling overlijden van dr. I. J Oskam werd met enkele gevoelige woor den van de heer Brune en met enkele ogenblikken stilte herdacht. Toen kwamen er groeten van de Bel gische Bond, overgebracht door de heer Schutte, omdat de voorzitster, Bier-Brusse door ziekte verhinderd Allerlei huishoudelijke zaken werden vervolgens afgehandeld, waarbij o.a. be- hartenswaardige opmerkingen werden gemaakt over de handelwijze i:dg koor, dat werken uit de bibliotheek leent, te laat terugstuurt en met betaling hapert Twee belangrijke mededelingen volgden: de Kon. Bond zal zeer bin nenkort een grammofoonplaat uitge ven, waarop het lied van koningin Juliana „De zon schijnt in mijn ziel vandaag", gezongen wordt door het ge mengd koor „Sursum Corda" aan de ene zijde en het Mannenkoor Amster dam Noord aan de andere zijde. Jan Indon. communisten verketteren Sobsi De Indonesische communistische par- tij (P.K.I.) heeft in een hoofdartikel var haar krant Harian Rakjat scherpe kri tiek geoefend op de tot nog toe com- munistische vakvereniging Sobsi, de grootste van het land. omdat deze het kapitalisme voor Indonesië geheel op zij zou willen zetten. En dit is volgens de P.K.I. in strijd met de economische verklaring van Soekarno. dat het ni mogelijk is een economisch socialisti sche structuur aan te hangen, die niet kapitalistisch is. De leiders van de Sob. si zouden zich volgens het blad schul dig maken aan flinks opportunisme'. y. d. Waart dirigeert beide koren. Aan koningin Juliana is toestemming ge vraagd het Hed te mogen opnemen en haar toestemming wordt verwacht. Dan werkt de Kon. Bond actief mee met de Federatie van Ned- Zangers bonden aan het grote internationale zangconcours, dat in 1964 of 1965 iv Den Bosch gehouden zal worden. Rijk provincie en gemeente hebben reeds aanzienlijke financiële steun toege zegd en de opzet is, een dergelijk zang concours om de vier jaar te organi seren (in navolging van Kerkrade). Staande de vergadering werd een telegram aan H.M. de Koningin gezon den. Ook het oudste lid èn bestuurslid van de Bond, de heer Blom in Den Haag. ontving een telegram. Demonstratie In de middag gaf de Nederlandse Can- torij onder leiding van Maarten Kooy een demonstratie. Na een uiterst leer zame inleiding werden verschillende ver plichte oonooursnummers voorgezongen er voorgespeeld, n.l. „Et verbum factum est" van Josquin des Prez, „Jezus komt" van Arcadelt, psalm 138 van Sweelinck psalm 42 van Goudinel en ten slotte zon)g de Ned. Cantorij het dubbelkorige Zingt de Heer een nieuw gezang" Pachelbel. waarbij de aanwezigen het mdere koor vormden. Waarlijk voort>eeldige keuze! Een uiterst plezierig slot van een goede dag. De volgende algemene jaarvergadering zal in Utrecht worden gehouden. Dra. H. E. Kokee—van den Berge. Medisch team volgende week naar Kongo Het Nederlandse medische team dat op verzoek van de Verenigde Naties wordt uitgezonden naar Kongo zal eind volgende week van schiphol naar zijn bestemming vertrekken. Op vrijdag 26 april zal de voorzit ter van het Nederlandsche Roode Kruis. mr. F. H. A. de Graaff, het team aan de Nederlandse regering overdragen in het gebouw van hel hoofdbestuur van het Rode Kruis in Den Haag. Namens de regering neemt de minister van sociale zaken en volks gezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp het Het staat onder leiding van de chi rurg dr. J. G. Wester, en omvat on geveer veertig man personeel, vijf artsen, een tandarts en een aantal verplegers en hulpverplegers. Zoals bekend heeft de Nederlandse regering op verzoek van de secretaris generaal van de Verenigde Naties een compleet veldhospitaal ter beschikking gesteld van de V.N. ter uitzending naar Kongo. De totale kosten komen voor rekening van de Ver. Naties. Het Rode Kruis heeft zich bereid ver klaard om de samenstelling van het team op zich te nemen. Het materieel en de inrichting van dit hospitaal van vijftig bedden is geleverd door de Mi litaire Geneeskundige Dienst Vannacht is in Reuver een Duitse auto tegen een boom gereden. De 23- jarige metselaar H. J. Bultmann uit Lintfort (Did) en de 30-jarige P. J. Poell uit Weert, die als kelner werkzaam is in Lintfort. kwamen hierbij om het leven. Zwaar gewond werd de 21-jarige R. Bon, eveneens uit Lintfort. Het is niet uitgesloten dat de bestuur der, door slaap overmand, van de rU- baan is afgeraakt Weer twee Nipkowschijven De goederen die bijeengebracht zijn voor de Stichting Het Dorp, zullen verdeeld worden door middel van een Amerikaans spel, dat via grote adver tenties zal worden gepubliceerd en waardoor iedereen gelijke kansen heeft tegen betaling van één gulden in het bezit te komen van een of meer der tienduizenden artikelen. In dit „Sleutelspel" worden o.m. de 25 auto's, twee zeiljachten, bijna 200 fiet sen ingezet. Voorts vermelden de lijsten die maandenlang door de Hollerith-afde- lingen van verscheidene bedrijven zijn verwerkt, de meest uiteenlopende ar tikelen, als badmutsen, damesshorts, uni formpetten, hoeden, pockets, talloze muziekinstrumenten, veiligheidsgordels en zelfs opgezette vogels. De familie Kennedy staan in de komende maanden blijde ge beurtenissen te wachten. Jacque line Kennedy, de vrouw van de Amerikaanse president (links) verwacht in augustus haar derde kind. Ethel Kennedy, de vrouw van de Amerikaanse minister van justitie (midden) verwacht haar achtste kind en Joan Ken nedy (rechts), vrouw van de jonge senator Edward Kennedy, is in verwachting van haar derde kind. Uitbreiding voor „Kennedy-clan" Het kind dat de Amerikaanse presi dentsvrouw Jacqueline Kennedy in au gustus verwacht, zal het eerste sedert 1893 zijn dat in het Witte Huis tijdens een presidentiële ambtsperiode wordt geboren. In het Witte Huis zijn tot nog toe slechts twee kinderen ter wereld ge komen en de kleine Kennedy's, Caroline en John zijn de eerste kinderen die daar wonen sedert vijftig jaar. Evenals bij de geboorte van de thans vijfjarige Caroline en de ruim tweejari ge John is gebeurd, zal ook bij de ko mende bevalling van mevrouw Kennedy de keizersnede moeten worden toegepast Mevrouw Kennedy maakt het op het ogenblik goed, ofschoon zij in het verle den op dit gebied reeds veel tegenslag heeft gehad. Ook de echtgenotes van twee broers van de president, de minister van justi tie Robert en de senator Edward, zijn in verwachting, zodat eind komende zo mer de „Kennedy-clan" in totaal 23 kin deren kan tellen. Robert heeft er al ze ven, Edward twee, en de zusters van de president Eunice, Patricia en Jean res pectievelijk drie, vier en twee. Het presidentieel gezinsrecord in Ame rika staat op naam van John Tyler, die van 1841 tot 1845 in functie was en vijf tien kinderen had. i De Stichting Prijs van de Tele- J visiekritiek, opgericht door het Ge- 1 zeischap van Televisiecritici heeft i de zilveren Nipkowschijven 1963 i toegekend aan Rudi Carrell voor zijn reeks televisieschows voor de VARA en aan H. A. Gomperts voor i zijn rubriek „Literaire ontmoetin- S gen" voor de AVRO-televisie J De prijzen worden uitgereikt op i maandag 22 april a.s. in Het Wapen van Amsterdam te 's-Graveland. j Het zijn wel twee zeer uiteenlopen- i de figuren, deze twee prijswinnaars. J Rudi Carrell jong, beweeglijk, op het i ogenblik na een lang en zwaar seizoen oververmoeid en snakkend naar een lange vakantie; de journalist H. A J Gomperts een rustige, evenwichtige i persoonlijkheid, wat verzonken in zijn werk en weinig genegen over zichzelf i Iets te vertellen. Maar zij hebben één ding gemeen: 1 zij zijn bijzonder blij met de hun toe- gekende prijzen van de kritiek. Rudi Carrell, volop artiest, is geen i man om data precies uit zijn hoofd te kunnen opnoemen. S „Het gaat allemaal zo vlug. eens kijken, wanneer was dat nou ook weer precies i Hij is in Alkmaar geboren en be- zocht daar na de lagere school de ulo. i Al was vader André Carrell in „het vak". Rudi ging naar kantoor. Maar i ondertussen beheerde hij zijn vaderi zaken, „ja, en daar is het allemaal door i gekomen!" „Neemt u mij" Op een avond belde er een organlsa- i tor op met een uitnodiging voor vader j Carrell. „Nee," zei zaakwaarnemer Ru- di, „die avond is mijn vader bezet J Maar neemt u mij!" De organisator i lachte om het grapje, maar Rudi hield vol. i „En opeens ging hij er op in. En dus ben ik die avond opgetreden." i „Zomaar, zonder voorbereiding?" „Wél met voorbereiding en ja, ver- i der zomaar. En het ging best." De mare van invaller Rudi ging zo'n i beetje rond. Er kwamen meer avon- den. waarvoor men tevergeefs een be- i roep deed op André Carrell. maar ln- plaats van het gebruikelijke bedankje i kreeg men nu te horen: „Mijn vader is die avond bezet maar neemt u mij!" i En zo kwam Rudi Carrell op de 1 planken. Het duurde niet lang of de kantoorbaan ging eraan. André Carrell 1 nam zijn zoon een tijdlang op in zijn i eigen groepje. Rudi's eerste officiële radio-optreden lag ook al in het ver- schiet Een feit werd het op een amuse- mentsavond van de AVRO in Leeuwar- Prinselijk huwelijk voor Eurovisie De volgende week woensdag. 24 april, zal de NTS 's morgens van 11.25 tot 1.13 uur een rechtstreekse repor tage uitzenden van de huwelijksinze gening van prinses Alexandra van Kent en de heer Angus Ogilvy in de Westminster Abdij te Londen. Netty Kleywegt-Rosefeld en ds. A. C. D. van de Bosch zullen samen het Ne derlandse commentaar verzorgen. 32 Van Aldin stond ook op. „Als u mij niet meer nodig hebt, loop ik een eindje op met mr. Poirot," zei hij. „Tenminste als hij er geen bezwaar tegen neeft?" „Integendeel, monsieur," sprak de kleine man met een buiging. Nadat ze een paar minuien zwijgend naast el kaar hadden gelopen, zei Van Aldin ernstig: „U bent in de coupé geweest, niet waar? U hebt het compartiment doorzocht?" Poirot knikte. „Dan heeft u stellig dingen gevonden die in een bepaalde richting wezen?" „Misschien," antwoordde Poaiot. „Ik hoop dat u begrijpt waar ik heen wil?" zei Van Aldin. „Het komt me voor dat u het niet eens is met de theorie betreffende die graaf de la Roche." Poirot haalde de schouders op. „Ik zou u een dienst willen vragen. Wilt u deze zaak voor mij persoonlijk ter hand ne men?" „Ja", antwoordde Poirot. „Ik neem het aan. Maar in dit geval moet ik eerlijke antwoorden hebben op alle vragen die ik u zal doen." „Natuurlijk dat is afgesproken." Poirots houding verandere opeens. Hij werd plotseling zakelyk. „Die scheiding," zei hij, „heb! u uw dochter aangeraden?" „Ja." „Wanneer?" „Ongeveer tien dagen geleden. Ik had een brief gekregen waarin ze zich beklaagde over optreden van haar man en ik bracht haar aan het verstand dat scheiding de enige oplossing was." „In welk opzicht beklaagde zij zich over haar „Hij werd herhaaldelijk gezien met een zeer bekende dame die waarover we reeds ge sproken hebben Mirelle." „De danseres. Ah zo! En madame Kettering verzette zich daartegen? Hield ze veel van haar echtgenoot?" „Dat geloof ik niet," antwoordde Van Aldin na enige aarzeling. „Het was niet haar hart dat leed, maar haar trots. Derek Kettering is j Het geheim van door AGATHA CHRISTIE een ellendeling en hij is niet in staat een vrouw gelukkig te maken." „Dus u adviseerde uw dochter scheiding aan te vragen en tenslotte voiud ze het goed. U raadpleegde uw advocaten. Wanneer kreeg mon sieur er de lucht van uit welke hoek de wind woei?" „Ik liet hem bij mij komen en deelde het hem zelf mee. Hij was zeer brutaal." „Neemt u mij de vraag niet kwalijk: sprak hij over graaf de la Roche?" „Zijn naam noemde hij niet, maar hij toonde toch dat hy van de zaak op de hoogte was." „Weet u ook hoe de financiële toestand van monsieur Kettering op dat ogenblik was?" „Ik heb het laten onderzoeken en ontdekte dat hij erg in het nauw zat." „En nu heeft hij een paar miljoen geërfd. La vie is «een vreemd ding, vindt u niet?' Van Aldin keek hem scherp aan. „Wat bedoelt u?" vroeg hij. „Ik moraliseerde even", zei Poirot. „Ik deed aan filosofie. Maar laten we voortgaan waar we gebleven waren. U hebt zeker niet verwacht dat monsieur Kettering de scheiding zonder verzet zou laten doorgaan?" Van Aldin zweeg een paar minuten. Toen antwoordde hy: „Ik weet niet precies wat hij van plan was" „Hebt u verder nog con-tact met hem ge had?" „Ja, ik zond mijn secretaris, majoor Knigh ton, naar hem toe om hem honderdduizend pond aan te bieden, wanneer hij de scheiding zonder verzet van zijn kant liet doorgaan." „Een mooi bedrag", zei Poirot. „En hoe luidde het antwoord van monsieur uw schoon zoon?" „Hij gaf de boodschap mee dat ik naar de maan kon lopen", antwoordde de miljonair. „Zo!" zei Poirot Hij toonde niet de minste emotie. Hij was bezig de feiten methodisch te rangschikken. .Monsieur Kettering heeft tegen de politie ge zegd dat hij zyn vrouw op de reis van Enge land naar hier gezien noch gesproken heeft. Bent u geneigd dat te geloven mijnheer?" „Jazeker", zei Van Aldin. „Hij had alle re den om uit haar buurt te blijven, omdat hij die vrouw, die Mirelle, bij zich had. Een man wie ik had opgedragen zy<n gangen na te gaan, rap porteerde my dat beiden met die trein Londen hadden verlaten." .Juist", sprak Poirot. „In dat geval heeft hij natuurlijk liever geen contact gehad met ma dame Ket tering." De kleine man verviel enige tijd in gepeins. En Van Aldin stoorde hem daarin niet. De volgende morgen ontving Hercule Poirot een briefje van de commissaris van politie Caux. „Wij staan op het punt graaf de la Roche te ondervragen. De rechter van instructie zou het op prijs stellen indien u daarbij aanwezig wilde zyn." „Vlug myn pak, Georges!" beval hy zyn be diende „Ik moet me haasten." Een kwartier later trad Poirot, in de puntjes gekleed, het bureau van de rechter van instruc tie binnen. Commissaris Caux was daar reeds aanwezig en zowel hy als rechter Carrège groetten de heer Poirot beleefd. „Het loopt ons noet mee", mompelde Caux Het schijnt dat de graaf de dag vóór de moord te Nice is aangekomen." Rechter Carrège schraapte zyn keel. „We moeten dit alibi niet aanvaarden zonder een zeer nauwgezet onderzoek", verklaarde hij Hij drukte op de schel op de tafel. Even later trad een lange, donkere man, keu rig gekleed, met een enigszins hooghartige hou ding, de kamer binnen. (Wordt vervolgd). den. toen vader en zoon samen optra den. volgde nog meer radio-optre den bij de AVRO. maar vier jaar ge leden keerden de kansen voor Rudi, toen hij winnaar werd bij het cabaret- Van dat moment af werd Rudi Car rell zelfstandig. Hij kreeg een uitno diging van de VARA-radio voor het zaterdagavondprogramma en een jaar later werd hij via de nationale finale uitverkoren om Nederland te vertegen woordigen op 't Eurovisie Songfestival met het liedje „Wat een geluk". Nu ja, een erg geluk werd dat liedje toen niet: de internationale jury had er niet veel mee op. Dat deerde Rudi nauwe lijks: hij had de weg naar de camera's gevonden en zijn populariteit steeg, succes of geen succes op het Songfes tival. Op een keer haalde de VARA-televi sie hem fiks voor de camera's terug: hij kreeg m augustus 1960 kans om driekwart van een show te vullen en toen bleef het succes niet uit. Een jaar later kreeg hij de uitnodi ging een hele serie shows te gaan ma ken en daarbij werd zijn artistieke kunnen wel sterk op de proef gesteld. De Rudi Carrell-show heeft zich een eigen plaats veroverd bij de televisie uitzendingen. De grote verdienste van dit maan delijks weerkerende programma uit zich op verschillende punten. Rudi Carrell schrijft alle teksten (ook die voor de Mountles) en liedjes, produ ceert het gehele programma en regis seert het, terwijl hij bovendien zelf als centrale figuur optreedt En dat alles om de vier weken. Zoiets is ln de Ne derlandse televisiewereld nog niet eer der vertoond. En aangezien de show ook nog be hoort tot de beste tv-programma's acht de stichting Prijs van de Televisiekri tiek het juist dat een van de beide zilveren Nipkowschijven Rudi Carrell Daarover ïept Rudi: „Ik vind het ontzettend fijn, juist omdat het een prijs van de kritiek is. Dat betekent erg veel voor me." Wat zijn plannen voor de naaste toe komst zijn? „Ik weet het nog niet. Ik stop voor lopig met de televisieshow, er komt er nog één op 3 mei. En de volgende dag gaan we met het hele gezin twee maanden op vakantie. Ik heb het ver schrikkelijk druk gehad, want ik trad in dit seizoen ook nog één of twee keer in de week 's avonds op. Als ik terug kom van vakantie wil ik 't even een beetje kalmer aan doen. Dan ga ik eindelijk eens mijn oude plannen doorvoeren: lessen nemen." „Lessen waarin?" „O, zang en dans en ook spraakles sen. Héb ik allemaal nodig Rudi Carrell is heel eerlijk. Hij laat zich niet verblinden door zijn huidige successen. „Ik kan nog een hoop leren en dat wil ik ook. Zijn vrouw glimlacht bij dit alles. Zij vindt het wel fijn, als haar man ket eens een beetje minder druk zal hebben „Ik zie hem haast nooit en ik denk altijd als er weer een show voorbij is: nou krijgt hij een weekje rust. Maar nee hoor, hij zit de volgende dag al weer met een blocnoot op zijn knie. ,.Er valt me net iets in", zegt hij dan en och. dan is het werken alweer vol op begonnen Zo erg gemakkelijk als het bij het vertellen lijkt heeft Rudi Carrell het toch niet gehad bij het opbou wen van zijn artistieke carrière. Er zijn tegenslagen genoeg geweest. En nóg. Het wordt allemaal niet zo maar veroverd, het is hard werken en veel bevechten, ook al speelt hij in zijn shows de onbekommerde ar tiest. Wie achter de schennen kijkt, weet wel beter. Niet de eerste Voor de journalist H. A. Gomperts betekent de zilveren Nipkowschijf niet de eerste onderscheiding die hem voor zijn werk toevalt. De heer Gomperts is een uiterst bescheiden man. die men de woorden (over zichzelf) als het ware uit de mond moet trekken. Hij is Amsterdammer van geboorte en voltooide ook zijn studie in de hoofdstad. Maar vóór hij toen een werkkring kon zoeken, brak de tweede wereldoorlog uit. „Ik ben toen naar Londen gegaan en daar als ambtenaar in dienst van de Nederlandse regering gekomen, eerst in Londen, daarna in de Ver. Staten en later nog in Zuid-Amerika." In het jaar na de bevrijding, 1946. keerde de heer Gomperts terug naar Nederland en begon hij zijn journalis tieke loopbaan als Parijs* correspon dent voor Het ParooL Na drie jaar prettig werken nam hij bij hetzelfde blad een andere functie aan: die van redacteur letterkunde. Dat bracht hem terug naar Amsterdam. „Ik ging toen ook toneelkritieken doen en ten slotte werd ik wat ik nu nog altijd ben: toneelredacteur." Maar naast dit journalistieke werk staat de literaire arbeid van de heer Gomperts. In 1939 debuteerde hij met de bundel gedichten „Dingtaal", die in 1946 egvolgd werd door een tweede „Van verlies en dood". Bekroningen In 1949 publiceerde hij de bundel essays „Jagen om te leven", die enkele Jaren later werd bekroond met de Wijnand Franckenprijs en de bundel essays ,J>e schok der herkenning", ver schenen in 1959. verwierf de Essayprijs van de Gemeente Amsterdam. Ook kreeg de heer Gomperts in 1960 de Pierre Bayleprijs voor toneelkritie ken. Het ls niet vanwege deze al eerder toegekende onderscheidingen, dat de Stichting Prijs van de Televisiekritiek hem voor zijn AVRO-rubriek „Literaire ontmoetingen" een Nipkowschijf waar dig acht. Hoe uitstekend geredigeerd en ge presenteerd deze rubriek is, kan elke kijker zelf beoordelen. De heer Gomperts zegt er zelf van: ,Jk reken het my tot een grote eer dat de Nipkowschijf mij is toegekend, ik ben er bijzonder blü mee." Het werk voor de televisie doet hij heel graag. Toen hy einde 1960 mr. Straat opvolgde als gespreksleider van „De Kring" boeide het medium hem direct „De Kring" bleef nog anderhalf seizoen bestaan. Daarna, in september 1962, begon het programma „Literaire ontmoetingen", waarin de heer Gom perts met vele auteurs over htm werk sprak Zijn initiatief om ook te spreken met auteurs uit de West leidde tot bet uit zenden van enkele instructieve en heel aantrekkelijke programma's. In dit sei zoen is nog één uitzending in de reeks te verwachten. Of de AVRO de ru briek volgend seizoen zal voortzetten is nog niet bekend. „Bent u nu nog aan nieuw literair werk bezig?" vragen wy de heer Gom perts als hy ddt alles heeft verteld. .Ja. maar ik wil er liever nog niet over spreken." Dat is zijn goed recht: hij wil zijn lezerskring met een nieuwe uitgave verrassen. Veel tijd om te schrijven laat zijn dagelijks werk hem echter niet. Want behalve het journalistieke werk is de voorbereiding op de tele visieprogramma's ook een hele taak geworden. „Maar teveel wordt het me nooit. Ik doe het allemaal erg graag," zegt de heer Gomperts. In verband met het radio- en televi siedebat tussen de heren J. G. Suurhoff en B. Roolvink (een programma waar in NCRV en VARA samenwerken) heeft de NCRV wyziging moeten bren gen in haar televisieprogramma van za terdag. Het radio- en televisiedebat duurt van 4.15 tot 5 uur. Daarom zullen da uitzendingen „Korps te Hattem" en „Dier in 't Vizier" vervallen. Het mid dagprogramma ziet er nu als volgt uit: 3 uur Verhaal van Dickens. 3.25 uur tekenfilm, 3.45 herhaling van de school cantate „Een negermeisje gaat naar school", 4.15 uur politiek debat over het sociaal-economisch beleid van het huidige kabinet, 5 uur De avonturen van Swiebertje. In het avondprogramma van de NCRV is er ojn. om 8.30 uur weer een aflevering van de filmstrip „Arthur en Eva", waarin een blikopener een grote rol speelt, om 9.05 uur een showpro gramma waarin de Deen Freddy Al- beck zijn zingende landgenote Grethe Sönck ontvangt alsmede dichter en componist van „Danswijsje", het win nende Deense liedje van het Eurovisie Songfestival, de heren Volmer Sören- sen en Otto Francker, en om 9.55 uur volgt dan de derde Lucille Ball-show met als gasten van de maand Fred MacMurray en June Slaver Om kwart voor elf wordt besloten met de ru briek „Morgen is het zondag". «snavontf VPRO" -.9 30 V d Jeugd. VARA: 20 00 ">05 Lichte ork muz 20 40 Kaf en wekelijkse notities 20 50 Onder de moderne kam* muz 22.55 Klass en •pn) 23.55—24.00 Nws Hilversum II. 298 m. 19.00 Nws en weer- praatje '.9.10 Op de man af. praatje '.9 :5 Leger des Heilskwartier 19 30 Radiokrant 9.50 Licht instrumentaal kwintet 20 :0 Re portage interland voetbalwedstrijd Neder land—frankrijk te Rotterdam 22 00 Mr- tropole-ork 22 30 Nws 22 40 Avondover denking ?2 55 Lichte gram 23.I5 Lichtr gram 23.30 Lichte gram 23 55—24.06 Nws 17.55 De Verrekijker. Internationaal Jeugd Journaal. AVRO. '.9 30 Commentaar kri tisch bulletin. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzlcht AVRO- 20 20 Televizler 20.30 Populaire liedjes _en melodeitjes 2220 Programma voor morgen .50 Dagopening. AVRO: 8 66 Nws 8: Programma-overzicht. Aansluitend: lichte gram 9 00 Gym v d vrouw 9.10 De groen teman 9.15 K.aas gram 9.35 Waterstanden 94o Morgenwijding :0.00 Arbeidsvitami nen :0 50 V d kleuters 00 Kookpraatje 1.-5 Klaas gram '145 Levenskunst, lezing 12 00 Lichte ork muz '.2 30 Meded ten he- hoeve van land. en tuinbouw 12.33 Lichte ork muz en zangsol late 13.00 Nws 13.15 Meded eventueel actueel oi gram 13.25 Beursber 13.30 Dansork en zangsolisten 14.00 Pianorecital: klasa muz 14.30 V d vrouw 15.03 Lichte gram '.5.30 Voordracht 15.50 Zangrecital 16.20 Gram v d Jeugd 17.00 Minjon. v d Jeugd 1800 Nws '8..5 Eventueel actueel 18 2o Pianospel- Jazz- muz 18.30 Sportpraatje '8 35 Gesproken brief 18.40 Licht Instrumentaal septet Hilversum II, 298 m. KRO: 7 00 Nws 7.10 Morgengebed 7.:5 Muzlekprogr. strip v d jeugd en actualiteiten 7 55 Overwe ging 8 00 Nws 8 15 Lichte gram 8 50 V d huisvrouw 9 40 Popul gram. NCRV :0 00 NCRV-lied 1003 Oud muz (gr) 10 15 Mor gendienst 10 «5 Koorzang (gr>: geestelijke liederen KRO; 11.00 V d zieken H 45 Geestelijke liederen 12 00 Middnekiok-nood- klok ;2 04 Lichte gram 12.25 V d boeren 12 35 Mee! nieuws '3 00 lat '2 55 Ka- strijkork De Jeugd op elpen wieken hon 14) '5 00 Theatero-nest en sol (gr» -6 00 8(Jb-'!< ederen M '730 Sr ichten 17 45 PromJHgL ■ubrlek '8 30 Licht ensemble muz uit Ie twintiger Jaren 18.50 Sociaal perspectief .j-w v u Kieuters is 3U interview met de schrijfster NTS: 20 Oo Journaal 20 20 Onder vuur: vraagstukken net de (j'm- 22.a5 Journaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7