Grote drukte op markt in IJmuiden Op Duitse binnenwateren: „vaarvaardigheidsbewi j s" RIJN- EN VEENSTREEI NIEUWE LEIDSE COURANT 4 WOENSDAG 17 APRIL 19 VISSERIJGOLFJES Wat er De dinsdagmarkt in IJmuiden gal grote drukte te zien. Er waren ong< 110 vaartuigen present. Zij namen aanvoer van 9555 kisten vis voor hui kening. waarvan 560 kisten schelvis. 1060 kisten wijting. 650 kisten gul en kabel jauw, 630 kisten koolvis. 780 kisten ha ring. 85 kisten makreel, 1050 kisten rood- baars, 1480 kisten schol, 120 kisten bot, 340 kisten diversen. 2300 st stijve kabeljauw en 140.000 kilo tong. Onder de ze Armada bevonden zich onder meei de SCH 135 Cornelia Maria en de IJM 5 Maria Elisabeth die respectievelijk 300 en 1100 kisten vis van IJsland aam den. Vandaag aan de markt Voor de woensdagmarkt meldden zich ongeveer 40 vaartuigen, onder meer IJM 25 Julie Streiff met 610 kisten de VL 142 met 605 kisten. 200 kisten schol. 150 kisten div< 45.000 kilo tong. Koninginnedag Op Koninginnedag zal in de IJmuider vishallen vermoedelijk niet worden ge werkt. Het bestuur van de Nederlandse Zeevisgroothandel-Vereniging heeft zijn leden althans geadviseerd op die dag niet te kopen Zoals altijd bestaat er thans enige verwarring. Want hot Staatsvissersha- venbedrijf sluit zijn deuren niet. Maar nu de groothandel heeft laten weten niet op het appèl te verschijnen, zal er voor de aanvoerders niets anders opzitten dan zich by de situatie neer te leggen. Overigens heeft het bestuur vai groothandelsvereniging wel een paar suggesties gedaan om het ongemak tot een minimum te beperken. Zo wordt voorgesteld op vrijdag 26 en maandag 29 april ook in de middaguren te verko pen. Het bestuur is tot zijn suggest] de leden gekomen nadat was gebleken dat de Spoorwegen en Van Gend Loos op de verjaardag van de Koningin geen vrachten zullen accepteren- Ook staat m de collectieve arbeidsovereenkomst voorgeschreven dat het werk op die dag als zondagsarbeid moet worden be schouwd met dientengevolge dubbel loon en als compensatie een vrije dag of een vergoeding daarvoor. Schollenkwekerij Is het mogelijk schol te kweken In visserijkringen wordt al lang gesproken over de Engelse proefnemingen, die voor het eerst naar buiten kwamen door een artikel van prof. A. Hardy in „World Fishing". Hij was -van mening dat de opkweking van vier maanden oude schol het bestand in zee aanzienlijk zou kunnen verbeteren. Ook werd in zijn artikel gesteld dat de sleepnetvisserii aan de scholsituatie in de Britse wate ren ernstige schade heellt toegebracht. In de twee wereldoorlogen is het scholhe- stand verdubbeld. Gesteld werd dat vangregelingen en maatregelen in ver band met de maaswijdte wel goed zijn maar dat toch de voorkeur moet worden gegeven aan een verbetering van het scholbestand door het uitzetten van jonge vis in zee. De uit planktonische eieren gekropen larven van de schol leiden bij na twee maanden lang een planktonisch leven en begeven zich dan naar de zee bodem waarbij zich een metamorfose voltrekt In de „Deutsche Allgemeine Fischwirt- schaftszeitung" wordt opgemerkt dat men in Duitsland al tientallen jaren geleden zich heeft beziggehouden met het broe den van schol, maar dat men zich toen gedwongen zag de larven na het opteren van de dooierzak weer in zee te zetten omdat er toen nog geen mogelijkheid "W inkel omzetten in februari De omzetten in de winkels zijn in fe bruari over het algemeen gunstig ge weest, aldus blijkt uit de cijfers van het Economisch Instituut voor het midden- en kleinbedrijf. De weersinvloeden heb ben voor de ene branche gunsti» en voor de andere ongunstig gewerkt. Het zwaarst getroffen werden de schoenher stellers, bij wie de omzet zeer laag was De incides voor de geldomzet, waarbii 1/12 van de jaaromzet in 1960 op 100 wordt gesteld, waren voor kruidenier®- bedieningszaken in februari 107 (vorig Jaar 99) en in de eerste twee maanden 222 (201) zodat de koude gunstig moet hebben gewerkt, voor zelfbediening» zaken 112 (104> en 231 (208). slagers 104 (101) en 220 (206, ook mede dank zij de koude. Bij textiel waren de cijfers 72 (66) en 206 (194) waarvan niet gespecia liseerde winkels 81 (74) en 225 (206). berenmode 71 (62) cn 203 (192), heren en jongensconfectie 55 (50) en 192 (182) damesconfectie 53 (47), stoffen 81 (85) en 189 (202), b|j schoenreparatie 59 (94) en 129 (199), banket 100 (4) en 205 (197), aardappelen, groente en fruit 116 (101) en 238 (205), mede door hogere prijzen en invloed van de koude, kan toorboekhandel 103 (98) en 227 (218). melk en zuivel 108 (99) en 221 (199) me de door prijsverhoging, glas. aardewerk, porselein en huishoudelijke artikelen 87 (81) en 187 (182), bakkers 107 (101) en 222 203), mede door prijsverhogin gen, tabaksfabrikaten 91 (91) en 187 (187), waarvan sigaren 92 (93) en 190 (191) sigaretten 87 (88) en 178 (181), tabak 94 (92) en 191 (190), diversen 135 (108) en 282 (217), meubelen e.d. 91 (91) en 208 (215), waarvan meubelen 75 (78) en 169 (176), bedden en dekens 82 (78) en 229 (218), woningtextiel en vloerbe dekking 70 (75) en 161 (171), diversen 83 (62) en 165 (132), dranken 120 (101) en 239 (202) mede door het weer en prijsverhoging, drogisten 112 (98) en 228 (199). eveneens door het weer, kap pers 96 (94) en 188 (192). waarvan he- rcnsalons 107 (101) en 215 (211), dames salons 90 (91) en 175 (185). parfume rieën 104 (93) en 201 (187), boekhandel 96 (93) en 202 (193), gouden en zilve ren werken e.d. 100 (90) en 211 (205). was de schol verder in tanks op te kwe ken. De eerste succesrijke Engelse po gingen zijn geschied in 1951 en daarna heeft men de techniek verbeterd tot men kwam tot een mogelijkheid van een pro- duktie van 25.000 gemetamorfoseerde schollen in een jaar. hetgeen overeen komt met een dichtheid van 700 schol len per vierkante voet van de tankhn- üe eieren werden met netten opgevist In 1961 werden meer dan 2800 vissen zo op een leeftijd van vijf maanden op gekweekt. In 1962 probeerde men met behulp van een bijzonder systeem van vier tanks hoe men een installatie moet bouwen die het mogelijk zou maken een groot aantal vissen uit te broeden. Der tig percent van de eieren, die men bii deze proeve het tot het eind bracht Als het voornaamste probleem be schouwt men de voortgang van de broe- derij. de voederproduktie. de reiniging van de tank en de circulatie van het er mogelijk te automatise- Vlaggetjesdag De bijeenkomsten die In het raam van het programma van Vlaggetjesdag ge houden zouden worden op de Arosa Sun kunnen in verband met de recente brand aan boord van het hotelschip van Hoog ovens niet in de oorspronkelijke opzet doorgang vinden. De vlaggetjesdagcom missie zat nu voor de moeilijkheid in IJmuiden een gelijkwaardige accommo datie te vinden Gelukkig heeft de di rectie van Hoogovens andermaal haar medewerking toegezegd om dit voor IJmuiden en de Nederlandse visserijwe reld zo belangrijke festijn te kunnen laten doorgaan. De in het programma opgenomen referaten van de hooglera ren De Vries en Korringa zullen nu plaatshebben in de kantine van de leer lingenwerkplaats van Hoogovens. SCHOONMAAK Laat dan óók Uw schilderijen schoonmaken en opnieuw inlijsten. KUNSTHANDEL D. KRUYT, Voorstraat 9, Tel. 2851 KATWIJK AAN ZEE KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Donderdag: hoog water 9.53 en 22.47 lur; laag water 4,58 en 17.56 uut Oegstgeest-Actief In de ledenvergadering van Oegst- geest-Actief onder leiding van de heer L. M. Trijselaar, is besloten tot de in stelling van een centraal administratie- en zegelkantoor. Voorts werd besloten een algemeen fonds in te stellen wa; bijzondere gevallen kunnen worden ge financierd. Als eerste gift uit dit fonds werd besloten een autobus gratis ter be- schikking te stellen van het comité rondrit Ouden van dagen voor de toch! Uitvoerig is van gedachten gewisseld over het rapport inzake het aantal te bouwen winkels in het nieuwe winkel centrum De voorzitter vond dit advies negatief, temeer daar dit in 1960 is uit gebracht: nadien zijn de plannen gewij zigd, waarover geen nader rapport n uitgebracht. Tal van heren hebben hun licht over deze materie laten schijnen waarbij vooral de wens naar voren kwam dat van de zijde van het ge meentebestuur het oude winkelcentrum gelijke medewerking en belangstelling zou ondervinden Bezwaren kwamen naar voren o.a verbouwing in het oude centrum word» tegengewerkt of afgeraden Men was he' over het algemeen met de voorzitter eens. dat het van het grootste belang is dat alle middenstanders en ambachtslie den zich aansluiten bij „Actief", om zich op deze wijze krachtig te weer te kun nen stellen tegen activiteiten vanuit he'. straks tot stand gekomen nieuwe win kelcentrum. Nu al wordt gepleit voor een afzonderlijke winkeliersvereniging in he» niejuwe centrum, daar de bestaande mid denstandsorganisatie niet toereikend zou zij/: dit werd ten zeerste bestreden. Christenvrouwen Maandag 22 april 's avonds om 8 uur houdt de Ned. Christen Vrouwenbond in „Irene" een ledenvergadering Mr. J. C Z Pelleboer-Beuker vertelt van haar er varingen tijdens de 15e algemene verga dering van de Verenigde Naties, die zij in 1961 te New-York bijwoonde. De ge westelijke landdag wordt dit jaar ge houden op 6 juni in Den Haag Op 27 mei zal mej. Corrie v d Baan te Korten- hoef iets vertellen over haar reis per scooter naar Israël. Zij vertoont hierbij dia's en tekeningen. Boerenleenbank Donderdag zal 's avonds om 8 uur in hotel „Het witte Huis" een algemene ledenvergadering van de Boerenleen bank, afd. Oegstgeest worden gehouden De agenda telt 11 punten, waaronder verscheidene verkiezingen. Geboren: André Gustaaf Frederik, z v E P J Roberts en W F Willemsen; Erna Suzanne, d v J H Westen en S W Smidt. Ondertrouwd: L P Miction en W Kra- Veel tulpenweinig narcissen op Haarlemse keuring LADIOLEN, ixia's, fresia's en tulpen waren op de wekelijkse keuring „uit voorraad leverbaar". Maar narcissen zag men weinig. Fresia's werden o.m. getoond door Konijnenburg Mark, Noordwijk. Uitzonder lijk was K. M.'s Blue Violet, mooi van tint, sterk van stengel en fors van bouw. Een nieuwigheid die aller aandacht trok. Ook toonde deze firma de gele Sahara en de witte Silentium. Een fraaie vaas gemengde fresia's noteerden wc van Wüldinghoff's Bloembollenbedrijf, Rijswijk; M. C. van Staaveren, Aalsmeer, had een groep met White Swan, Rose Mary, de rode Marina, de beste witte Ballerina, de lichtrose 2275 en de aparte Regina. Het Proefstation voor de Bloembol lencultuur te Lisse zag aan een groep Ixia's een grote gouden medaille toege kend Vooral Venus, Titia en Castor wa ren heel best. De knolletjes hadden vier weken 23 graden en zes weken negen graden gekregen. Nieuwe gladiolen toonde De Groot Co. uit Hillegom; sterk in het oog vielen de violetrose Titia en de lichtrode Bossanova. Ook de fa. Preijde uit Breezand bracht en kele nieuwe gladiolen. Van de narcissen zagen we o.m. de crème trompet Trousseau en de gele trompet Dominator van G. Lubbe Zn., Oegstgeest. Nog een goede gele trom pet was Investment van gebrs. Van Graven uit De Zilk. L. Berbee, Lisse, toonde weer prachtig materiaal van Eucharis Amazonica. Mooie collectie De ster onder de tulpen, de greigii Oriental Splendor, zagen we van J. Rij- kelijkhuizen. Hillegom. en de fraaie rose Elizabeth Arden werd door J. H. Clement. Lisse, geëxposeerd. De rode Margaret Herbst zagen we van Jos Kol, Haarlem en P. Dames, Lisse, terwijl we van eerstgenoemde nog noteerden de mooie greigii Red Riding Hood en de oranjerode Compoststella. Tot de uit blinkers behoorde ook de karmijn met KATWIJK Bouwerij Volgens een ontwerp van het archi tectenbureau J. Splinter te Leiden zal de firma M. van Duyn uit Katwijk voor ei- i rekening 22 woningen gaan bouwen het plan Hoornespolder. OUDE WETERING Ontspanningsavond zal het Woensdag oi jeugdgebouw een ontspaningsavond worden gegeven door de Gereformeerde jeugdverenigingen. De avond zal wor den gevuld met cabaret, toneel, zang en muziek, spel en verloting. De opbrengst van deze avond is ten bate van „Heb het hart eens", het jeugd werk in Ruanda Uruindi. RIJNSBVRG Bloembollencultuur Vanavond vergadert in café Centraal de plaatselijke afdeling van Bloembol lencultuur. geel getekende greigii Obelisk van de fa. Lemmers uit Lisse. C. Colijn Zn. Voorhout, etaleerde de purperrose Joy ce. De lichtrode Bird of Paradise zagen we in beste kwaliteit van J. Valkering Zn., Limmen, en G. Kol, Overveen, bracht Mirella, de typisch getinte sport uit Advance. Verder vroegen Tols Fa vorite, Red Reflection, Springtime en nog een groot aantal greigii's en dar- winhybriden de aandacht. WARMOND Koninginnedag en dodenherdenking Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin is door de commissi» tot viering van Warmonds feesten een uitvoerig programma samengesteld. Om 9 uur zullen de leerplichtige schoolgaand» kinderen zich verzamelen op de Semina. rielaan. Onder leiding van voornoemd» commissie, geassisteerd door onderwijzers en onderwijzeressen en vergezeld door d» plaatselijke muziekgezelschappen, wordt in optocht getrokken naar het gemeente huis. Na afloop wordt aan de kinderen een traktatie uitgereikt. De schoolgaand» Jeugd tot en met 14 jaar wordt uitgeno digd deel te nemen aan een bloemencor. so. De kinderen kunnen inschrijven voor autopeds, fietsen, andere voertuigen, in groepsverband met 2 en 3 personen en in groepsverband met 4 personen of meer De beoordeling van de versiering zal ge sohieden door een jury. Alle soorten bloemen zyn toegelaten. De bloemen kunnen worden afgehaald op maandag 29 april tussen 2 en 3 uur bij de firma W. K Heijl en Zn aan de Dorpsstraat. De ver- sierde voertuigen moeten uiterlijk 2 uur aanwezig zyn op het vertrekpunt Laan van Oostergeest tegenover het gemeente huis. De optocht, begeleid door War monds Fanfare, begint om 3 uur. Van half acht tot half negen vindt een vrolijk concert plaats op de Baan door St. Matthias. Vanaf 8 uur is in het Tref punt gelegenheid tot dansen. De muziek wordt verzorgd door The Hoolygans Band uit Sassenheim. De herdenking van de gevallenen zal plaats hebben op zaterdag 4 mei. Om 9.40 uur zal een stille tocht worden gehou den vanaf het plein voor het politiebu reau naar het monument voor gevallenen. Tijdens de tocht zullen de klokken lul den. Om 20 uur einde van het lulden van de klokken en onmiddellijk daarna 2 mi nuten stilte. Om 20.02 uur herdenking van de gevallenen bij het monument. Hierbij zal worden gedeclameerd en gezongen en verder zal medewerking worden verleend door de beide muziekkorpsen. Bij deze plechtigheid zal niet worden gesproken. Op maandag 6 mei. de bevrijdingsdag, een vrolijk marsconcert te geven door de Warmondse Fanfare. „Lisse en omstreken" over chinchilla's Dinsdagavond vergaderde de pluim vee- en konijnensportvereniging „Lisse en omstreken" in gebouw Salvator: on der leiding van de heer N. J. Dol. Er was een goede opkomst en een levendige bespreking van de onderwerpen. Bij de ingekomen stukken was een brief over het te vieren gouden jubi leum van de landelijke Raad van Be heer. Besloten werd dat de Lisser ver eniging zal deelnemen aan een gezamen- lyk geschenk voor de raad.. De voorzitter zei dat het ledental stij gend is. Vastgesteld werd, dat voor de te Lisse te houden tentoonstelling in december het inschrijfgeld 2 zal be dragen. Voorts werd een leerzame bespreking gehouden over het konijnenras chin-' chilla. van Russische afkomst. Er was een mooi exemplaar van dit ras aanwe zig, welk dier aan een nauwkeurige be schouwing werd onderworpen. In september zal een tafelkeuring wor den gehouden voor konijnen en hoen- Besloten werd dat leden van de ver eniging de bemiddeling van het bestuur kunnen inroepen bij het aankopen van nieuwe rassen, opdat men dieren kan kopen van zo goed mogelijke kwaliteit. Vanavond om 8 uur vergadert de Chr. Vrouwenbond in Salvatori. Vanavond om 8 uur vergadering Ren- en Tourver eniging „De Bollenstreek" in café-rest „De Beurs," Haven. Donderdagavond gezamenlijk jaarfeest Geref. jeugdverenigingen in gebouw Salvatori, 8 uur. Donderdagavond om 8 uur vergadering Bloembollencultuur afd. Lisserbroek, gebouw Contact. NOORDWIJK Wedstrijd wie heeft de mooiste tuin Onder voorzitterschap van de heer J. C. Verweij hield de Kon. Mij. van Tuin bouw haar maandelijkse vergadering in Het hof van Holland. Voor deelneming tuinwedstrijden stelt het hoofdbe stuur aantrekkelijke prijzen beschikbaar. Opgaven kunnen geschieden tot 15 mei Over het organiseren van een bloe- ■bindcursus waarvoor veel animo be staat, kon het bestuur mededelen, dat vermoedelijk een geschikt lokaal be schikbaar is. Besloten werd zaterdagmid dag 25 mei een excursie te houden naar de Japanse tuinen in het park Clingen- daal te 's-Gravenhage. De voorjaars-excursie is vastgesteld op i mei met een bezoek aan de Vriend schappelijke bijeenkomst van de Maat schappij te Hilvarenbeek. Hierna hield de heer J. Rijnveld, di recteur plantsoenendienst te Den Haag, praatje over het groen in en om de grote stad. Aanbesteding stratenplan Beeklaan Gisteren heeft de dienst van gemeen tewerken een openbare aanbesteding ge houden voor het aanleggen van riolerin gen, zandbanen en hulpstraten voor een gedeelte van het stratenplan Beeklaan- Vinkenlaan-Achterweg Voor dit werk kwamen negen inschrijvingen binnen. Van hoog naar laag waren deze afkom stig van: N.V. J. Mens, Lisse f 105.000: H. J. Vessies, IJmuiden, f 104.650; firma H. Oompeer. Oegstgeest f 98.200; P. F. Hulsebos, Haarlem f 98.000; C Smit Zn, Vijfhuizen f 94.000; Aannemersbe- drijr Loeve, Pijnacker f 86 500 N.V. G, Hulsebosch, Bloemendaal f 84 000; firma A. Th. Stuifzand, Leiden f 84.000 en fir ma Joh. Visscher Zn, Leiderdorp f 83.800. De gunning is nog aangehouden. Ter voorkoming van grote chaos Ondanks stroom van protesten (Van t espondent in Bonn) \NGEVEER 50.000 watersportlief hebbers in de Bondsrepubliek zullen waarschijnlijk nog dit jaar een „rijbewijs te water" moeten ha len. Het ministerie van verkeer in Bonn wil een „vaardigheidsbewijs" voor bezitters van motorboten, die de Westduitse binnenwateren beva ren, invoeren. Het heeft twee ont werpen voor deze vaar-vaardig heidsbewijzen" laten maken, één door experts van het ministerie zelf, het tweede door de „Wasserschutz- polizei" in Aurich in Nedersaksen Het ministerie bestudeert verder in welke „vakken" de watersportliefheb bers examen zullen moeten afleggen. Vermoedelijk zullen daaronder vallen: motorenkennis, zeemans-werkzaamhe- den, anker-manoeuvres, bediening var bijboten, het varen tegen de stroom op. het varen in sleep, het varen in sluizen, praktische navigatie, elementaire wets- kennis (het beheersen van de politie voorschriften te water) en de grond beginselen van de botenbouw. Geruchten omtrent de invoering van een verplicht „vaarvaardigheidsbewijs" voor motorboot-liefhebbers doen al enige tijd de ronde en hebben vele protesten uitgelokt, waarvan echter het ministerie van verkeer in Bonn zich niets zal trekken. Wel heeft het ministerie plannen in zoverre gewijzigd, dat geen „vaar-vaardigheidsbewijzen" zullen den gevraagd, van alle watersportliefheb bers. dus niet van zeilers, roeiers, kano vaarders en waterskiërs. Het bewijs zal worden beperkt tot eigenaren c.q. be stuurders van motorboten met een motor van meer dan 6 p.k. Bescherming Het ministerie van verkeer vindt het noodzakelijk, dat de beroeps-scheepvaart en de niet-gemotoriseerde amateurs de watersport worden beschermd tegen de steeds sterker wordende motorboten er zijn er b|J met motoren van 180 p.k.! die vaak worden bestuurd door lieden, die ZWAMMERDAM Paarden op hol Doordat de leidsels braken, was het niet mogelijk voor de veehoudersknechl B. op het bedrijf van veehouder Van O een span paarden, gespannen voor een gierkar in bedwang te houden. Het ge heel kwam in de sloot terecht. De heer iel onder de kar en geraakte met zijn voet bekneld. Het gelukte hem los te komen, hoewel hij onder water lag moest zich onder doktersbehande ling stellen Bij dezelfde veehouder ls drietal jonge schapen door honden doodgebeten. Het is nog niet komen vast te staan, waar de honden vandaan kwa Jaarvergadering chr. school Onder voorzitterschap van de heer D Vergunst hield de Vereniging voor Chr. Schoolonderwijs haar jaarlijkse leden vergadering. Uit de verslagen van secre taris-penningmeester bleek, dat de ver eniging een goed jaar heeft gehad. Bil de leden zal worden aangeklopt om ge zamenlijk een bedrag van circa f 2000 bijeen te brengen voor aankoop van een filmprojector. Wegens aftreden van de bestuursleden A. v. Eek en W. Niesing werden tot bestuurslid gekozen de he ren J. de Bruin en H. Rootert m B van de grondregels van de navigatie op de binnenwateren niet het flauwste benul hebben. Er komen jaarlijks ongeveer 5.000 motorboten op de binnenwateren bij Vele eigenaren van motorboten zijn lid van een jachtclub. Zij zijn niet ge schrokken van de plannen van het mi nisterie van verkeer. Deze bij de jacht clubs ingeschreven motorliefhebbers heb ben meestal een „rijbewijs te water", dat hun door de club is verstrekt en waar voor zy een examen hebben moeten af leggen. De jachtclubs houden Wie die met succes doorloopt krijgt diploma. Vermoedelijk zal het ministerie van verkeer deze club-vaarbewijzen kennen en de bestuurders van motorboten een nieuw „vaarvaardigheidsbewijs" uit reiken op vertoon van het clubbewijs. Wilden99 Helaas is het percentage der zgn. „wil den" veel groter dan de leden van de nogal dure jachtclubs. Men schat het percentage „wilden" op 70. Zij hebben feitelijk een verkeerd begrip van de tot dusverre op de binnenwateren geldende vrijheid, want het is toch vanzelfspre kend, dat iedere bestuurder van een mo torboot kennis bezit van de grondbeginse len van de navigatie. ALPHEN AAN DEN RIJN Deense „groen^-avond In Centraal hield de afdeling Alphen i.d. Rijn van de Kon. Nederlandse Mij. /oor Tuinbouw en Plantkunde gister avond een bijeenkomst onder voorzitter schap van de heer H. Altona. Er was vrij veel belangstelling. Spreker was de heer D, Pols, tuinar chitect bij de stadsplantsoendienst te i-Hertogenbosch. Met collega's uit ande- e grote steden maakte hij enkele jaren geleden een studiereis naar Denemarken want de Scandinavische landen zijn op het gebied van de recreatie beslist toon aangevend. Nu moest de heer Pols wel toegeven, dat de mogelijkheden daar ook groter zijn Want op een oppervlakte die tienduizend vierkante kilometers groter is, heeft Denemarken slechts Au, miljoen inwoners; Nederland telt er bijna drie maal zo veel Hier moet dus alles com- ?r zijn. Hoe dit ZU. Denemarken boeide de heer Pols dermate, dat hij er ook enkele vakantiereizen maakte met zijn gezin en daaruit een schat van twee honderd dia's samenstelde. Hij bracht ziin causerie onder de titel: „Het groen, de recreatie, parken en tuinen in Denemar- Mevrouw Pols bracht de dia's op het scherm, haar man vertelde er bij Het was alles zeer boeiend, mede door het feit. dat de heer Pols een uitstekend amateur- fotograaf bleek te zijn. met oog voor de details. Hoewel men hier niet die ruimte heeft als in Denemarken, bleek er toch nog wel het een en ander over te nemen, zoals ln de naoorlogse jaren ook al is geschied Want de urnen met planten en bloemen, die men thans in iedere flinke gemeente in Nederland ziet. zijn „afgezien" van de Scandinavische landen Mevrouw Van der Steen deelde nog mee. dat voor de te houden cursus bloe- menschikken zich reeds negentien per sonen opgaven, ook uit omliggende ge meenten Men kan zich opgeven bij haar: Wilhelminalaan 66 BejaardenbUeenkomst Morgenmiddag om half drie wordt In de grote Salvatorizaal weer een bejaar- denbijeenkomst gehouden. Schoolvoetbal toernooi Het schoolvoetbaltoernool kon gisteren, door de weersgesteldheid, niet doorgaan. Het is nu de bedoeling het toernooi mor gen te houden, als de terreinen dit toe laten. Het is voor de jeugd te hopen dat het niet opnieuw een teleurstelling wordt. Heitje voor karweitje Morgen en vrijdag is de mogelijkheid aanwezig dat een jeugdige padvinder bij u aanbelt, want die dagen trekt men er weer op uit onder het motto: „Een heitje voor een karweitje". Wellicht kan men alvast iets bedenken opdat de jongelui vlot kunnen werken en niet teleurgesteld worden. Afdeling Astmafonds opgericht Ons land telt een groot aantal astma patiënten. Ter bestrijding van deze licha melijke nood bestaat Het Nederlands Ast mafonds. Er is ook een landelijke vereni ging tot steun aan het Nederlands Astma fonds. Deze vereniging stelt zich ten doel voorlichting en propaganda te geven, col- lecten te organiseren en hulp te verlenen in individuele gevallen. In een gisteravond gehouden bijeen komst is besloten ook een afdeling Al phen a.d. Rijn te vormen. Het bestuur bestaat-uit: mevrouw H. Ypma—Bakker, secretaresse; de heer M. de Pijper, pen ningmeester en de heer W. T. C. D. Cor net, arts. bestuurslid. Over de functie van voorzitter wordt nog nader overleg gepleegd. Over de HOC ==»*9Öflieillll CN I Eerste lijst ZCILCN Tweede lijst KO RES TT OWN 1 3AASTBRKBRK I dere activiteiten in onze gemeente volJ gen t.z.t. nadere mededelingen. Hond doodde kalkoenen Een waarschijnlijk al geïdentificeerd^ hond heeft tien kalkoenen van de hees Vonk in de Hooftstraat doodgebeten. D> eigenaar van het verdachte dier heefl toestemming gegeven de maaginhoui van de hond te laten onderzoeken. Dj hond, die al eerder pluimvee had be. laagd, vertoeft thans weer in de kennel; waaruit hij oorspronkelijk afkomstij Industrie Namens de heer De Jong heeft archl) tect Joh. Visser te Alphen aan den Riji het bouwen van een galvaniseerbedrijfij pand aan de Industrieweg opgedraget aan de firma A. Snaterse te Abbenes. BENTHUIZEN Spreekbeurt Ds. H. Rijksen te Gouda spreekt mo: genavond om half acht voor de Gere! Gemeente te Benthuizen. HAZERSWOUDE Woningbouw Volgens een ontwerp van architect Al J. Rouw te Zoetermeer zal de N/V Grootstad XII uit Nootdorp in plan Rhijl nenburg voor eigen rekening nog 2! flatwoningen gaan bouwen. KOVDEKERK A. D. RIJN Postduiven vlogen De postduivenvereniging „Ons Genos gen" nam deel aan een africhtingsvluca van Dordrecht af met 104 duiven. As} deze vlucht was als attractie een wei strijd verbonden; er was een groot aas tal eieren, krentenbroden, sigaren q sigaretten beschikbaar voor de winnaan De duiven werden gelost om 9 uo en de eerste duif bereikte het hok o» 9 uur 24 minuten. De volledige uitsla luidt: Gebroeders De Wit l-7-9-ll-18-21-23-2i C. P. de Keijzer 2-17-19; H. van V en Co. 3-5-8-10-15; G Lekx en zo 6-16-25; G. van Klaveren 12-13-22 Jansen 14; L. de Wit 20-26. LEIMU1DEN Programma Koninginnedag Voor de viering van Koninginnedag (30 april) heeft het Oranjecomité hq volgende programma opgesteld: Half 9 's morgens - optocht vai schoolkinderen naar het raadhuis zij een aubade zullen brengen; vervol gens worden de kinderen getrakteerd lr de garage van de firma Barénds. Half 2 - fietspuzzeltoeht voor jongen en meisjes van 12 tot 15 jaar en kinder! spelen in Tuindorp voor kinderen van I tot 10 jaar. Vijf uur - voetbalwedstrijd tussen chr school en St. Jansschool om wisselbekcr Eerste tomaten De kweker Joh. Bloemberg te Tolhuli gemeente Uithoorn, heeft dinsdag aan d< Ter Aarse groenteveiling de eerste torna: ten aangevoerd. Koper was de groente! handel A. J. v. d. Jagt te Aalsmeer, d!( er 37 cent per stuk voor betaalde. Vorij jaar werden de eerste tomaten op 1 me! aangevoerd. Soi»tI vamp ton I Liberty 16 Man* 1 LIN SCHOTEN I lyde. Orange-Port Hirco •JSXTth TER AAR Burgerlijke stand GEBOREN: Anne D P d v H M Langej veld en J v d Starren Oostkanaalkade 6; Dorothea C M d v P A van Ruiten ei C Hoogervorst M Robertzstraat 2; Coq nelis z v H Hoogenes en A v d Veldei a b w s Oostkanaalkade;; Martha P M c v Th C Verlaan en C E M Bijlemee: Sluispad 3; Paulus L C z v S P Aker boom en C A Bouwmeester J M Halkes- straat 10. ONDERTROUWD: H Leidelmeyer 23 en A W Bouwmeester 25 j, OVERLEDEN: J v d Pijl 65 j. WOVBRUGGE Slotwedstrijd prijsjassen Aan de laatste wedstrijd klaverjassen die dinsdagavond in Het oude Raedthuyi werd gehouden, namen slechts 16 perso deel. De uitslag werd: 1. H. Pie penbrink 5220; 2. mevr. M. L. Beuk 5181 P. G. Verkade 5139; P. van 't Wout 5073 Th. J. Beuk 4945; J. Schijf 4810; C. vai der Horst 4722. Winnaar van alle wedstrijden werd d( heer C. C. Wijsman met in totaal 38.491 punten, waarmee hij een beker verover de. Tweede werd mevrouw M. L. Beul met 38.405 punten- SASSENHEIM Raiffeisenbank is tevreden De coöperatieve Raiffeisenbank Sassen heim ka nop een gunstig 1962 terugzien, aldus de voorzitter van de raad van toe zicht, de heer J. Nleuwenhuls. op de gis teravond gehouden algemene vergade ring In Het bruine Paard. Het spaaroversohot steeg nog sterke» dan in 1961. De omzet van de bank kwam boven de honderd miljoen Ondanks da grotere omzet daalde de winst met f 5000 Zy bedroeig na aftrek van de belasting f25.000 en werd aan de reserve toege voegd. Men herkoos de heer H. J. Heéms- kerk als lid van de raad van toezicht In de vacature-Noordermeer werd ge kozen de heer G. Lascaris. De heef A M Arentshorst zag zich herkozen als bestuurslid. De heer Nieuwenhuis deelde mee, dat de rijksgoedkeuring voor de nieuwbouw in juli kan worden verwacht. In juni zal met de werkzaamheden aan de Gou verneurlaan worden begonnen. Het feit dat een lagere winst werd geboekt houdt verband met het trekken van personeel waardoor de pos ten salarissen en sociale lasten stegen Prinses Beatrix Fonds Het Prinses Beatrix Fonds (zorg voor poliopatiënten en spastici) houdt heden avond in de kleine zaal van Het bruine Paard een voorlichtingsbijeenkomst. Burgerlijke stand GEBOREN: Johannes, zn van L. J. van Nieuwkoop en W. C. van den Brink: Catharina Hendrika Theodora, dr van G F. Verhoog en M. G. van Waveren: Rosemarie, dr van H. N. van Tol en R. M. Lufen: Elisabeth Maria, dr van L. H. van der Hulst en M. J. Wolvers; Hen drika Maria Jacoba, dr van J. P. van der Voort en A. M. Heemskerk. ONDERTROUWD: C. Willemse. 28 jr. i J. K. van Weering, 23 jr. Den Haag. OVERLEDEN: Johanna Petronella van Velzen. e.v. Van Diggelen. 76 jr; Anito- nius Cornelis Spruit, 71 jr. VALKENBURG Spreekbeurt Morgenavond 8 uur hoopt de heer J. in Woerden te Stolwijk in zaal De Vries >or de Hervormde Evangelisatie een spreekbeurt te vervullen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 4