Orgelcentrum Leiden beleeft zijn eerste lustrumiaar Nieuwe huisvesting aan de Oude Singel komt het werk belangrijk ten goede Demping Langegracht komt hopelijk in 1964 klaar VOLA-feest NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 APRIL 1963 etvela Agenda voor Leiden en Den Haag Woensdag Van dar Werffpark, 7 u. n.m.: Opening actie „Heitje voor een karweitje" Geref. jeugdhuis, 8 uur: Tuinbouw en Plantkunde, J. F. de Tonkelaar over het K.N.M.I. aRehoboth, 8 uur: Slechthorenden, bon- - te avond door Ewout Joppenszgroep. Den Burcht, 7.45 uur: Vereniging van Suikerzieken, De Gastspelers met „De Bungalow" van Toine van Bergen. Schouwburg, 8 uur: Nieuw Rotterdam» Toneel met „Niemand van ons", door Siegfried Lenz, voor K. en O. Schuttersveld, 924 uur: Lunapark. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 u-: rechfNed. Comedie met „De Botteriken", espro-' Kurzaal, 8 uur: Residentie Operakoor angsi! o.l.v. Nico Ringels. aken. Donderdag ^an ^er Heijden, 8 uur: Ledenverga- e t-i dering Ned. Reis Vereniging. Bevrijdingskerk, 8 uur: Christenvrou wen-Zuidwest. mevr. C. J. Ooms-Vin- ckers over: „Het moderne huwelijk". Geref. jeugdhuis, 8 uur: I.J.K., ds. A. 1 Hofman over „Oecumene, verblijfsver- hel gunning of reisplan 7" "?eni Zuiderkerk, 8 uur: Cefafilm „Vraag 7". doeS Huys over 't Hof, 8 uur: Natuurhis- fsvrml 'orisc^e Vereniging, A. van Tol over ii de Meyendelonderzoek. rootit Stadsgehoorzaal, 8 uur: Rotterdams Daar- Philharmonisch Orkest o.Lv. Eduard Flip- chrlj- se> m.m.v. Hans Richter-Haaser, piano. a, d„ voor K. en O. schuil Middelstegracht 91, 9—12 en 2—4.30 u.: edag, tb.c.-onderzoek. jelool Zoeterwoude, raadhuis, 430 uur: Vergadering Industrieraad. Leiderdorp, Geref. Kerk, 8 uur: Jubileumconcert Rie Grims-Strootman. sopraan, Jan van Weelden, orgel. Den Haag, Gebouw voor K. en W.. 2 uur: Anneke Elro en haar sprookjes toneel „Sjors en Sjimmie". Aula gemeentemuseum, 8.15 uur: Janos Liebner, bariton, Dyck Koster, cello, W. ten Have, alt. Vrijdag r «J Koffiekamer Stadsgehoorzaal, 45 uur: 'Der Receptie t.g.v. 35-jarig bestaan Vola. Hideaj Stadsgehoorzaal, 8 uur Feestavond t.g.v. 35-jarig bestaan Vola. Zomerzorg, 8 uur: Contaotavond Ned. Vereniging van tweelingen, J. Koevoets met poppenspel en voordrachten, augd- Van der Heijden, 8 uur: Niria, „Schoon schip in het Suezkanaal" door ir. G. Zo®' Langeraar Gzn. ver Ppenbare school, Johan Wagenaarlaan, er. Opening door wethouder van 7—9.30 uur: TBC-onderzoek. wjj Leiderdorp, Dorpshuis, 8 uur: Burgeravond. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Venus be leen spjed" (ab.). kerk Gebouw K. en W., 8 uur: Hofstad Ope- be< rette met „Grafin Maritza". enen °P Gouden Wieken, 8.15 uur: George nder van Henesse, piano. Zaterdag Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „De koppelaarster" van Thornton Wilder. Bevrijdingskerk, 7.30 uur: Avondgebed voor Hervormden en Gereformeerden. ag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Zo ik iets ben Gebouw K. en W., 8 uur: Ned. Opera, „Cavalleria Rusticana" en „Paljas". Diligentia, 8 uur, Rudy de Heus, piano. Willemskerk, Nassaulaan, 8.15 uur: j Koor van de Sixtijnse Kapel o.l.v. Dome- I nica Bartolucci. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060. Deze apotheek neemt ook de dienst waar van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leider- Films j Casino (2.30 uur): De avonturen vaD de Zigeunerjongen (voor de jeugd); 7 en 9.15 uur (Paasdagenook 4.45 uur): VI- ridiana (18 jaar); donderdag: 7 en 9.15 uur: Nachtzuster Ingeborg (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De ijzer- I vreter (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Ridder I Pardaillon (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Elvis Pres- I ley in Kid Galahad (14 jaar; donder dag: Geen plaats voor wilde dieren. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Junglecat (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Harold Lloyd's wereld der zotheid (alle leeftij den). Tentoonstellingen Lakenhal, etsen Mare Chagall als ver luchting van de Bijbel (tot 29 april). Rijksmuseum van Oudheden: „Het dier als motief in de antieke kunst'" (tot 3 juni). Lakenhal, werk leden „Ars Aemula Naturae" (tot 21 april). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27, maandag en woensdag van l tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag var 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 er van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 uui Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd van 6.30 tot 830 uur 's avonds. Bijkantoor chr. school Obrechtstraai volw. dinsdag en donderdag van 630 uur nm. zaterdag 25 uur: jeugd: elke en Weg door Kikkerpolder fat Het gemeentebestuur van Leiden hoopt, dat de weg door de Kikkerpol der van het viaduct Maredjjk af ir de richting van Oud-Poelgeest vol gend jaar kan worden aangelegd. Tech nisch is het plan zo goed als rond. Nu moet het nog worden ingepast in het raam der financiële mogelijkheden. Verheugende contacten naar vele kanten T"\E TOESTAND aan de Mauritsstraat was werkelijk onhoudbaar geworden", zei ds. A. Kret ons, toen hij ons het nieuwe onderkomen van de stichting „Orgelcentrum" in het gebouw voor Chr.-sociale Belangen aan de Oude Singel liet zien. „De stichting bestaat nu vijf jaar en haar werk heeft zich zo uitge breid, dat wij acuut naar meer ruimte móésten zoeken. Welnu, we zijn 'er eigenlijk zomaar tegenaangelopen". Het Orgelcentrum heeft voorlopig een groot vertrek aan de voorkant van het gebouw in gebruik. Daarin vindt men de bibliotheek, het orgelarchief (vele houderden foto's al met tal van disposities) en de hoofdadministratie. Het getuigt van een vooruitziende blik dat de leiding van het Orgelcentrum daarnaast optie heeft gevraagd op zaal 3 voor mogelijke daghuur. In deze zaal gebruikt men nu al enige bergruimte. Als het Orgelcentrum ook studie- en documentatiecentrum wil zijn, moet het een ruimte kunnen beschikken, het belangstellenden kan .ontvan gen en in rustige sfeer allerlei werken op orgelgebied kunnen worden geraad pleegd. Ds. Kret liet zich al het woord .leeszaaltje" ontvallen. „Wij willen niet opboksen tegen de gevestigde orgelkunst, de conservatoria en wat dies meer zij, wel willen wij in bepaalde behoeften zien, dus zonder andere initiatieven te beconcurreren". Positie gezond. Positie gezond t is een gelukkige coïncidentie dat het Orgelcentrum in zijn lustrumjaar at de huisvesting betreft uit de zorgen gekomen. Dat zal zijn ontwikkeling, die ds. Kret met allen die er leiding aan geven dui delijk voor ogen staat, zeker bevorderen. Het Centrum heeft vooral de laatste twee jaren zijn bezit sterk vermeerderd zijn financiële posite is gezond. Tal nieuwe contacten zijn tot stand ge komen en zij beperken zich niet tot het binnenland. Er verschijnen: in de wereld 23 bladen op orgelgebied; met de mees te daarvan bestaan relaties. De Rotterdamse Wilhelminakerk is dit ar een „dependance" van het Orgel centrum geworden. Er werd tussen de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeen te te Rotterdam-Feyenoord een vast contract getekend waardoor in deze kerk de veertien dagen een concert kan worden gegeven en in een bij lokaal een verkoopbureau kon worden geopend. De belangstelling voor een en ander neemt Het Orgelcentrum werkt nogal gede centraliseerd. Zo is het co ncertense- cretariaat in Arnhem gevestigdze telt de sectie onderwijs in Mijdrecht vindt men de hoofdboekhouding in Aalsmeer. Het zijn belangstellenden die dit be langeloos verzorgen. Hun belang vindt slechts zijn grond in het feit, dat zij het orgel en de orgelmuziek in het algemeen eén goed hart toedragen en bovendien van oordeel zijn, dat het Centrum blijkens zijn ontwikkeling aan een behoefte beantwoordt. Het bureau in Leiden heeft drie vaste per soneelsleden; het is elke dag open van 9 uur tot half 6, behalve op zaterdag. De sectie onderwijs is met name van belang voor orgelamateurs die zich be ter willen oriënteren op wat er 'in de wereld van de orgelkunst is te doen. Ook over de grenzen Zoals gezegd, kijkt het Orgelcentrum jk over de grenzen. Zo is een regelma tig contact gegroeid met de Gesellschaft der Orgelfreunde in Duitsland, v het Centrum om te beginnen tien foto's van monumentale Duitse orgels per kwartaal gaat uitgeven, overeenko mend in opzet met de maandelijkse se- van Nederlandse orgels. De foto'i krijgen op de achterkant een Duitse tekst. Binnenkort gaat het Orgelcentrum ook een archiefsysteem uitgeven, v voor vooral orgel- en in het algemeen kerkenverzamelaars interesse zullen hebben. Trouwens, hier liggen voor alle foto verzamelaars goede mogelijkheden. Wij vroegen ds. Kret, of hij bij be nadering wist te zeggen, hoeveel or gelverzamelaars Nederland telt. Voor lopig schat hij hun aantal op onge veer 500. Maar het kunnen er veel meer zijn. De correspondentie van het Centrum duidt er in ieder ge val op, dat de pogingen in verleden en heden om het „koninklijke instru ment" te populariseren him uitwer king niet hebben gemist. En daaraan stelt ook het Orgelcentrum zich dienst baar. Lustrumprogramma Ter gelegenheid van het vijfjarig be staan van het Centrum zal op 18 mei ir de Evang. Lutherse kerk te Den Haag orgeldag worden gehouden. Dr. H. L. Oussoren te Wassenaar, rijksadvi seur en de organist P. Chr. van Wes tering hopen daar te spreken. Zij zullen onder meer aandacht vragen vooi restauratie van monumentale kerkorgels i-Avonds zal Simon C. Jansen, orga nist te Amsterdam, concerteren. Op zijn programma komt een werk van d s-katholieke componist Marius Monnikendam voor, dat deze speciaal ter gelegenheid van het eerste lustrum het Orgelcentrum heeft geschreven. Een geste die door de leidng van Centrum uiteraard op hoge prijs wordt gesteld. Het orgelwerk is getiteld „Epi- fanie". De Gorkumse organist Jan Bo nefaas zal deze avond improviseren op m door Simon Jansen op te geven the- Op 9 mei geven Cor Visser en Jaap Stotijn een lustrumconcert in de Grote Kerk van Dordrecht en een op 28 me de Hervormde kerk te Noordwijk- Binnen te geven koorconcert met Johan Admiraal als dirigent en Piet van mond als organist zal ook in het teken dit lustrum staan. Dan concerteren Feike Asma en Jaap Stotijn nog op in de Martinikerk te Bolsward. Het kantoor van het Orgelcen trum in het gebouw voor Chr.- sociale Belangen aan de Oude Singel te Leiden. Foto N. van der Horst Onder auspiciën van het Orgelcentrum worden in het komende concertseizoen ongeveer zestig concerten overal in den lande gegeven, nog buiten de seri de Wilhelminakerk in Rotterdam. Negen organisten hebben zich bereid verklaard deze te verzorgen. In Noordwijk, Dor drecht en Sneek worden deze concerten zelfs gesubsidieerd, in Leiden, waar al orgelserie is, organiseert het Cen trum geen concerten, tenzij men een uit nodiging daartoe ontvangt. „In het algemeen komen wij alleen daar waar verder geen concerten zijn,' aldus ds. Kret. die er de nadruk op leg de dat het Centrum voor de verbreiding de orgelcultuur alleen iets verwacht een harmonieuze samenwerking, met uitsluiting van elke animositeit. Gemeentegebouw op het terrein van Oud-Hortuszicht Van de zijde van het ministerie vai vederopbouw en volkshuisvesting is de toezegging gedaan dat dit jaar de rijksgoedkeuring kan worden ver wacht voor de bouw van het tweede gebouw van Van Eesteren aan het Stationsplein (bij het gebouw van de Kamer van Koophandel) en van eer tijdelijk gebouw voor de dienst Ge meentewerken op de plaats van de vroegere theetuin Oud-Hortuszicht. Gouden jubileum bij fa. B. de Kier Op 1 mei zal het een halve eeuw geleden zijn dat de heer B. de Kier zijn intrede deed in de boekhandel. Ter ge legenheid van dit gouden jubileum wordt op 1 mei van 3 tot 530 uur i restaurant „In den Vergulden Turk" aa de Steenstraat een receptie gehouden. Veel aanvragen voor het industrieschap De Grote Polder Mede naar aanleiding van de ves tiging van een deel van het bedrijf van Riedel in de gemeente Ede stel den wij B. en VV. van Leiden de vraag of in Leiden langzamerhand zou moe ten worden gesproken van een „in dustriële vlucht". Het gemeentebe stuur beantwoordde deze vraag ont kennend. Wethouder Piena: „Wij hebben veel aanvragen ontvangen van industrieën die willen uitbreiden, en bovendien liggen er zeker 25 aanvragen voor vestiging in het indugbrieschap De Grote Polder." De wethouder moest echter ook /.eggen, dait binnen de tegenwoordige grenzen van Leiden geen plaats meer kan worden gereserveerd voor grote industrieën. AUe hoop is dus geves tigd op het industrieschap. Nu die Kroon de daartegen inge brachte bezwaren niet ontvankelijk heeft verklaard, kan worden voort gegaan met de voorbereidingen. De wethouder veifieelde evenwel niet, dat ook deze, met de mogelijkheid van onteigeningsprocedures, nog ge ruime tijd in beslag kunnen nemen. Leids hoogleraar naar Egypte voor dialect-ondersoek De Nederlandse organisatie voor ver wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. mr. J. Brugman, hoogleraar het Arabisch en de Arabische cultuurge schiedenis, in het bijzonder van de i derne tijd, aan de rijksuniversiteit Leiden, een subsidie verleend voor i onderzoek in Egypte met betrekking tot het Egyptisch-Arabische dialect. Prof. Brugman zal zijn onderzoek in de maan. den Juli, augustus en september verrich- ten. Vóór zijn benoeming tot hoogleraar is prof. Brugman aan de Nederlandse ambassade te Kairo verbonden geweest, laatstelijk als eerste secretaris. In een onderhoud wees prof. Brugman er allereerst op. dat van Egypte, dat van de Arabische landen 't grootste aantal in woners telt, nl.ruim vijfentwintig miljoen alleen het stadsdialeot van Kairo behoor, lijk is bestudeerd. Over de dialecten van het zuidelijk Nijldal zijn enige pu- bliikaties beschikbaar, maar de overige dialecten zijn nog nimmer onderzocht Na de tweede wereldoorlog is van Franse zijde getracht een dialectenatilas samen te stellen, maar deze betrof slechts de provincie Gizeh, ten zuiden van Kairu. De in 1957 tussen Egypte en Frankrijk uitgebroken oorlog maakte voorlopig een Drievoudige belastingaanslag voor Leidenaars die hun hond niet bij de gemeente opgeven Het gemeentebestuur van Leiden wil voor de aanwezigheid van honden een nieuw controlesysteem invoeren. Het vermoeden bestaat dat slechts 65 procent van het aantal hondenbezit ters heeft aangegeven dat men een hond heeft. Dat betekent voor de ge meente een financiële strop, aangezien zij vijftien gulden per jaar per hond in haar laatje verwacht en twaalf gul den per jaar per waakhond (die er overigens maar heel weinig in Leiden zijn). De opbrengst van de hondenbelasting is voor 1963 geschat op ruim f 20.000. Maar dan moeten ook alle honden zjjn aangegeven. De hondenbezitters die dat nog niet deden, hebben tot 1 mei gele genheid dit alsnog te doen. Wie dan nog in gebreke blijft wordt, bij ontdekking van de „clandestiene" hond, verrast met een drievoudige aanslag. De wethouder van financiën, de heer Harmsen, voegde aan deze mededelin gen, gedaan op een persconferentie met B. en W., nog toe dat voor de verscher ping van de controle geen gebruik zal worden gemaakt van gegevens die bij de inenting tegen hondsdolheid zijn ver kregen. Ter illustratie van de nalatigheid van vele hondenbeziiters: „Er zijn wel eens Gymnastieklokaal Du Rieustraat deze maand in gebruik QP 25 APRIL zal het gymnastiek lokaal bij de gemeentelijke u.l-o.- school aan de Du Rieustraat worden geopend. Dit lokaal is vanzelfspre kend in de eerste plaats bestemd voor de u.l.o.-school zelf maar ook zullen andere scholen in deze wijk er ge bruik van kunnen maken. Na school tijd kunnen verenigingen er oefenen. Dit deelde wethouder Sannes (onder wijs) mee op een persconferentie met B. en W. Urgentie is verleend voor de bouw van een gymnastieklokaal bij de open bare u.l.o.-school in Zuid-West en in de Mors (omgeving lagere school Damlaan). Het wachten is nu op de rijksgoedkeu ring. Het centrum van de stad is, naar de mening van wethouder Sannes, redelijk van gymlokalen voorzien. Tal van loka len zijn successievelijk verbeterd; bin nenkort wordt met de verbetering van het lokaal Duivenbodestraat begonnen. In de buitenwijken is het tekort groot. Voor Zuid-West kan de behoefte op vijf lokalen worden gesteld, voor Noord op 3 en voor de Rodenburgerpolder, on danks het gereedkomen van het lokaal aan de Du Rieustraat, op 1. De eerste paal voor het zwembad aan de Voorschoterweg zal eind deze maand worden geslagen. Het gemeentebestuur is van plan, dat met enige plechtigheid gepaard te doen gaan. De breedte van het te bouwen bad is op 22 meter be paald, zodat het aan de internationale bepalingen zal voldoen. hondententoonstellingen en in de ver slagen daarvan zijn wij meermalen na men van rashonden tegengekomen die ons niet bekend waren", aldus de heer Harmsen. Ook voor anderen vuilverbranding Het voorstel tot de bouw van een vuilverbrandingsinstallatie in Leiden zal de gemeenteraad binnen afzien bare tijd bereiken, zo deelde wethou der Piena op een persconferentie met B. en W. mee. Voor het mechanische gedeelte van de installatie heeft het gemeentebestuur al een prijsopgave van een Zwitserse firma ontvangen. Over de ombouw wordt op het ogen blik onderhandeld met de firma Wer- nink te Leiden. De capaciteit van de installatie zal groter zijn dan Leiden voorlopig be hoeft. Het zal dus mogelijk zijn, dat ook buitengemeenten van de installa tie gebruik gaan maken. Het overleg daaromtrent moet echter nog begin- De installatie zal worden gebouwd aan de Stink- of Slaaghsloot, in de na bijheid van de rioolwaterzuivering. Onteigening voor de universiteit Bij de Tweede-Kamer is ingediend het wetsontwerp tot verklaring van het alge meen nut der onteigening van percelen nodig voor de uitbreiding van de rijks universiteit te Leiden. Het voornemen be_ bouw voor de bibliotheek van de universiteit te stichten met daaraan ver bonden een centrum voor de litiraire faculteit. De ruimtelijke uitbreiding van de A-faculteit van de universiteits bibliotheek en van de centrale diensten zal moeten worden gerealiseerd binnen de stadskern van Leiden, dit in tegen stelling tot de ruimtelijke uitbreiding van de B-faculteit, die plaats zal moeten vinden op de terreinen ten westen van de stad. /l/IET de werkzaamheden tot dem~ ping van de Langegracht is een voorlopig begin gemaakt, zo deel den B. en W. ons op een vraag op timistisch mee, maar zij voegden er onmiddellijk aan toe, ernaar te zullen streven dat de demping in 1964 klaar komt. Zeker is dat dus nog niet. Er moeten nogal wat moeilijkheden, vooral van technische aard, worden overwonnen. De stedelijke fabrie ken voor gas en elektriciteit heb ben daar een wijdvertakt buizen- en kabelnet liggen en dat moet worden vervangen. Aan het bestek wordt nog steeds gewerkt. De brug aan de kant van de Korte Mare is echter al afgesloten voor het verkeer. Men is daar over een lengte van vijftig meter op een diepte van twee meter met uitbag gering begonnen. Het gat bij de brug zal worden opgevuld met zand, waarna bestrating volgt. Dan zal de verbinding voor het verkeer wor den hersteld. Wat de rest van het uitgebaggerde gedeelte betreft zal na het aanbren gen van een hoeveelheid zand in d* kuil in het water weer moeten worden toegelaten, dit om de lozing van de rioleringen te waarborgen. De huizen van de Langegracht lozen namelijk nog op het water. Pas als de nieuwe aansluitingen zijn ge maakt, kan tot de eigenlijke dem ping worden overgegaan. Op de foto: de voor het verkeer afge sloten Langegracht-brug. eind aan de plannen voor zulk een dialee- tenatlas. Deze toestand steekt wel zeef af tot bijvoorbeeld die in Libanon en Syrië, waar tal van (dorps)dialecten goed zijn bestudeerd. Terugkomend op het stadsdialect van Kairo, zei de hoogleraar, dat dit door een zeer gemengde bevolking wordt gesproken, doordat Kairo, evenals vele andere Afrikaanse steden^ een soort „smeltkroes" is. De emigratie van het platteland naar de steden is ook in dit werelddeel zeer groot, zodat het mogelijk is, dat in de loop der tij den het dialect van Egyptes hoofdstad een „mengdialect" is geworden. Daar voor het Egyptisch-Arabisch de kennis van de dialecten van de Nijldelta van groot belang is, zal de hoogleraar voornamelijk hier zijn onderzoek ver richten. Dit zal geschieden door in en kele dorpen, zoveel mogelijk in oude cultuurgebieden, waar de kans op recente immigratie van elders gering is, mensen voor de bandrecorder ge sprekken te laten voeren en/of verha len te laten vertellen. Prof. Brugman zal er daarbij op letten dat zulke sprekers ziich op natuurlijke wijze uitdrukken en voor deze gelegen heid niet zullen trachten „correct" te spreken, daar hij anders geen juiste in druk van hun dialect krijgt. DLt materiaal dient terstond uitgewerkt en fonetisch getranscribeerd te worden. Indien blijkt, dat de bewuste dialecten inderdaad een eigen karakter hebben en niet conform zijn aan dat van Kairo zullen specimina worden gepubliceerd. De studie van de Arabische dialecten, zo besloot prof. Brugman het gesprek, is ook voor de kennis van de historische ontwikkeling van het Arabisch van groot belang. Lezers schrijven ons Victorie roert de trom Vanavond heeft weer de jaarlijkse grote uitvoering plaats van de R.K. gymnastiekvereniging Victorie. De ne groei van de vereniging heeft de wedstrijdleiding genoopt de uitvoe ring te splitsen. De jeugdigen tot 10 jaar gaven 7 april een demonstratie en van avond de ouderen, inclusief de keur- ploegen. Tevens zal vanavond voor het grote forum de wens een eigen drumband te bezitten kenbaar worden gemaakt. Voor de verwezenlijking van dit ideaal is een commissie geformeerd. De voorzitter daarvan, de heer J. Boting. zal vanavond grote loterij, die «voor de middelen moet zorgen, officieel openen. De eerste kosten, o.a. aanschaf oefen materiaal, konden worden betaald uit glazen- en lucifersactie. Maar er is nog veel geld nodig. Als u weet, dat een uniform ongeveer 150,kost en de instrumenten gemiddeld 120,dan weet u ook. dat er nog hard gewerkt moet worden voor het bijeen krijgen m het nodige bedrag. Over medewerking heeft de commis- e beslist niet te klagen. Een oefenlo kaal wordt gratis ter beschikking ge steld, K. en G. geeft alle steun, terwijl overheidsinstanties alles in het werk stellen Leiden nog een drumband te ge- Mogen wij van deze plaats af alle 10- ten-verkopers en -verkoopsters oproe pen hun uiterste best te doen de actie tc laten slagen en de Leidse burgerij verzoeken hen niet met een „nee" van de deur te wijzen, maar spontaan mee te doen aan deze actie? Waneer u dan straks op 3 oktober de drumband van Victorie ziet marcheren in correcte uniformen en met blinkende instrumenten, dan kunt u dubbel trots zijn, want u hebt bijgedragen Leiden fraaie drumband rijker te doen wor den. Al 35 jaar bestaat in verenigingsver band het contact tussen oud-leerlingen de oudste Leidse ambachtsschool (thans l.ts.). Geen bijzondere prestatie op zich, doch naar de mening van het huidige bestuur van de vereniging van oud-leerlingen wel een mijlpaal om aan dacht aan te schenken. Zij die getuige geweest zijn van de oprichting op 9 1928, waarbij de leiding in handen werd gelegd van enige nog zeer jeug dige oud-leerlingen, zullen zich onge twijfeld hebben afgevraagd of levens vatbaarheid zou blijken. Thans, na 35 jaar verenigingsleven, is het bewijs hiervan overduidelijk geleverd. Veel werk werd in de bestaansperio- e van de V.O.LA. door verscheidene bestuurders verricht. Grote dank zijn de oud-leerlingen aan hen verschuldigd. Het steeds weer organiseren van ex- lezingen, filmavonden, enz. om leden, donateurs en vrienden het beste bieden, eist voortdurende activiteit in het bestuur. Zo zal dan op vrijdag 19 april het jubileum worden gevierd in de Stads gehoorzaal te Leiden, waarbij bestuur feestcommissie rekenen op een mas sale opkomst. De verzorging van het feestprogramma is in handen van de heren J. Jonker en J. Zaatman, leiders het Cabaretgezelschap van het Mi nisterie van Justitie te 's-Gravenhage. Het op het cabaretprogramma volgende „groot bal" staat onder leiding van dansleraar J. Alphenaar te Leiden, die wordt bijgestaan door de band van „The Woodchoppers". Programma's zijn verkrijgbaar bij m. de bestuursleden en de feestcom missie van de Vola, de ambachtsschool, U.T.S. en M.S.G. Ook niet-leden zijn hartelijk welkom. C. L. de Bree Voorzitter V.O.LA. Streven provincie Kanaal Korte Vliet in 1967 gereed Het bestuur van de provincie Zuid- Holland streeft ernaar, het kanaal van de Korte Vliet, dat de scheepvaartroute door Leiden overbodig moet maken, in 1967 voor gebruik te doen openstellen. Met de aankoop van gronden voor de verbreding van het water is al al een begin gemaakt. Dit werd meegedeeld op een persconferentie met B. en -W. van Schoolvoetbal uitgesteld

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3