Uw probleem is het onze C.H.U.: misbruik van Gods schepping uitbannen C.H.U. nog verdeeld over samengaan met A.R.P. Afscheid van Kamerleden Nieuwe vereniging gaat spelling vereenvoudigen Een woord voor vandaag Grens christelijk-neutraat onderwijs verflauwt t WOENSDAG 17 APRIL 1963L Wij worden slechts de waterputters V erontwaardiging over felle uitval van nir. Beernink (Van onze parlementsredactie) HET gescheiden optrekken van de CHU en de ARP is onbijbels." ,,Bij een samengaan met de AR zijn wij niet meer dan de houthakkers en de waterput ters." aldus werd gisteravond betoogd op de algemene verga dering van de CHU in Krasnapols- ky te Amsterdam. Deze uitlatingen werden gedaan in een tamelijk emotionele discussie over de verhouding tussen de twee grootste prot. chr. partijen, waarin de opvatting van enkele „extreme" voorstanders van fusie botste tegen die van enkele niet minder felle te genstanders. De meerderheid stond kennelijk op het standpunt van het hoofdbe stuur dat rustig moet worden afge wacht waartoe de samensprekingen tussen de dagelijkse besturen van beide partijen zullen leiden. ..Dit is, een heel, heel tere zaak", aldus mr. H. K. J. Beernink. „Laat ik dat nog eens duidelijk mogen onderstrepen." Omdat naar het oordeel van de Unie- voorzitter bij een geforceerd optreden het gevaar bestaat dat brokken worden gemaakt, die niet meer te helen zijn, ontraadde hij ernstig het aannemen van het voorstel uit Harderwijk om een en- 3uête in te stellen over de vraag hoe e kiesverenigingen over nauwere sa menwerking. eventueel fusie, denken. Als argument voerde hij o.im. aan dat de uitslag van een dergelijke enquête niet het oordeel van alle leden van de C.H.U. weergeeft en nog minder die van de grote en belangrijke groep c.h.-kie zers, die geen lid zijn. De heer Kikkert waarschuwde tegen het stichten van verwarring aan de vooravond van de verkiezingen, alsof het onverschillig zou zijn of men nu A.R.P. of C.H.U. stemt. Bij de bespreking van deze kwestie deelde mr. Beernink mee dat de dage lijkse besturen van de A.R.P. en van de C.H.U. drie maal een samenspreking hebben gehouden over de theologische achtergronden van het staatkundig han delen. de verhouding van kerk en staat, de benadering van het culturele leven en de structuur van de beide partijen. De besprekingen vonden plaats in een aangename sfeer en spreker had de in druk dat het wederzijds begrip groeit. De besprekingen zullen dan ook worden voortgezet. Plotselinge uitval Vlak daarop deed de Unievoorzitter een uitval naar de ARP, die vele aan wezigen onaangenaam trof. Kennelijk om aan te geven dat de verschillen soms zeer duidelijk aan het daglicht treden, zei mr. Beernink niet te begrijpen dat de anti-revolutionairen, die toch tegen de revolutie zijn, -ich hadden gesteld achter de motie van de heer Kranen burg. die het optreden van de „terrorist en moordenaar Bldault" voor de televi sie wilde toelaten. Deze onverwachte uitval ont lokte een verontwaardigd protest van de heren Ab van Roon en Aad van Duist, respectievelijk plv. hoofd van de televisiesectie van de NCRV en assistent-pro- gramaleider van de NCRV-ra- dio, doch uiteraard niet in die kwaliteiten sprekend. Zij wezen er op dat hier de vrije menings uiting in het geding was. De heer Van Duist ging zo ver dat hij vond dat de voorzitter de sfeer diende te zuiveren door zijn ver ontschuldigingen aan te bieden. Mr. Beernink schudde slechts ont kennend het hoofd. De opponen ten kregen enig applaus. Verdeeld stemmen De kiesvereniging te Krimpen aan de IJssel wekte er toe op om bij stemmin gen in de Tweede Kamer eén lijn te trekken, zodat de buitenwacht weet wat zij aan de CHU heeft. Mr. Beernink antwoordde dat de fractie niet prat gaat op het verdeeld stemmen, maar wel meent dat daar ruimte en vrijheid voor moet bestaan. ..We proberen steeds tot overeenstemming te komen, maar wan neer dat niet lukt, kijken we elkaar daarover niet kwaad aan en gaat ieder zijns weegs." F unctieschciding De kiesvereniging te Sneek wilde in de statuten vastgelegd zien dat de func ties van voorzitter van de CHU en van voorzitter van de Tweede Kamerfractie onverenigbaar zijn. De heer Kikkert meende dat op de verkiezing van een nieuwe fractievoorzitter niet vooruit moest worden gelopen en vroeg om af te wachten hoe de zaken daarna lopen. Voor hem bestond er geen twijfel over wie als fractievoorzitter zal worden ge kozen. Met 126 tegen 118 stemmen werd het voorstel-Sneek verworpen. Eén weekblad Ook deze keer werd er van verschil lende kanten bij het hoofdbestuur op aangedrongen alles in het werk te stel len voor de totstandkoming van één weekblad. J'nr. mr. L. E de Geer van Oudegein deelde mee dat het niet ge lukt was om tot een rondetafelconfe rentie te komen met hen. die in de eer ste plaats bij het persvraagstuk zijn be trokken. Na de verkiezingen zal men pro beren een gesprek te arrangeren. Hij achtte het niet juist in dit stadium na dere inlichtingen over de stand van zaken te verschaffen. De aftredende hoofdbestuursleden mr. J. W. van Gelder. C. J. van Mastrigt en mr. dr. K. de Vries werden herkozen. Kort voordat de stemming begon werd ontdekt dat dr. De Vries niet op het stembiljet voorkwam. Het bleek een drukfout of een vergissing. De A'Oorzit- ter verzocht de aanwezigen desgewenst de naam van deze kandidaat alsnog op de biljetten te plaatsen. (Advertentie) (Van parlementsredactie) In het begin van zijn jaarre de heeft de voorzitter van de C.H.U., mr. H. K. J. Beernink, vanmorgen namens de Unie dank gebracht aan de Eerste Kamerleden Reijers, Van Mas trigt en Van Bruggen en aan de Tweede Kamerleden Ger- brandy, De Ruiter, Schmal en Tilanus, die in de nieuwe Sta- ten-Generaal niet zullen terug keren. De heer Reijers kenschetste hij als een typische representant van de rechtervleugel van de Unie, een nuchter man met een sterk gevoel voor humor, die de vraag stukken op eigen wijze benaderde. Zijn arbeid is op bijzonder hoge prijs gesteld. De heer Van Mastrigt. die zich i.v.m. zijn gezondheidstoestand niet weer beschikbaar stelde, heeft als lid van de Staten-Gene- raal steeds een warme belang stelling voor de sociaal zwakkeren getoond. De Unie prijst zich ge lukkig dat hij lid van het hoofd bestuur blijft. De heer Van Bruggen heeft voor de Eerste Kamer-fractie ber gen werk verzet en dit is in bre de kring gewaardeerd. Deze be ginselvaste figuur, deskundige op het terrein van de sociale wetge ving, maar tevens begiftigd met een scherp juridisch inzicht, heeft de Unie zeer aan zich verplicht. De heer Gerbrandy verdient dankbaarheid omdat hij tijdelijk de plaats heeft ingenomen van de heer Van de Wetering. Met de heer De Ruiter gaat een degelijk en toegewijd Kamerlid heen, een nuchter en praktisch man. die een hekel heeft aan veel woorden en recht op het doel af gaat. De heer Schmal is in de Unie een persoonlijkheid met eigen stijl en eigen allure. Deze singuliere man heeft in woord en geschrift de c.h. gedachten geïnterpre teerd op een wijze, die slechts zeer enkelen gegeven is. Gaarne zou mr. Beernink zien dat mr. dr. Schmal memoires schreef. Dr. Tilanus Tenslotte richtte de Unievoor zitter -zich tot dr. Tilanus, van wie hij zei dat hij een stem pel op de Unie heeft gedrukt. Zoals elke politieke groepering heeft ook de Unie diverse stro mingen. Het is de grote ver dienste van dr. Tilanus geweest dat hij deze binnen de bedding van het c.h. beginsel heeft we ten te houden. Nu eens optredend met zijn spreekwoordelijke vriendelijkheid en zijn aangeboren charme, dan weer met forse hand ingrijpend, omdat dat moest, heeft hij de Unie. die hem lief en dierbaar was. door tij en ontij weten heen te loodsen. In de Kamer was hij een gezaghebbende figuur. Het was zijn begeerte om ook in wet geving en regeringsbeleid Gods eer te zoeken en Zijn Woord te gehoorzamen. Serieus. beginsel vast. zoekend naar datgene wat bindt, arbeidzaam en plichtsge trouw als hij was, konden velen een voorbeeld aan hem nemen. Tenslotte zongen de aanwezigen de scheidende Kamerleden de ze genbede uit psalm 134 toe. Verontrusting over bewapeningswedloop DE algemene vergadering van de Christelijk-Historische Unie heeft vanmorgen een telegram ge zonden aan de regering, waarin zij verzoekt te blijven streven naar een internationale rechtsorde. De C.H.U., bijeen in Krasnapolsky te Amsterdam, komt tot dit verzoek als gevolg van haar verontrusting over de huidige wereldtoestand. Deze heeft ertoe geleid, dat de ontsluiting van de mogelijkheden, die de Schepper in de natuur heeft gelegd in toenemende mate voor verdelgingsdoeleinden wordt be nut. De Unie stelt zich een internationa le rechtsorde voor ogen, waarbij der gelijk misbruik van Gods schepping wordt uitgebannen, controle op nale ving van dit verbod wordt uitgeoe fend en staatkundige zowel als gees telijke vrijheid door een internatio naal gezagsorgaan wordt gewaar borgd. Het voorstel van de voorzitter, mr. H. K. J. Beernink, om een tele gram van deze inhoud te verzenden, werd met applaus begroet. Uiteraard stond de algemene verga dering in het teken van de naderende verkiezingen. Daarbij kan de Unie re den tot juichen hebben, mits laksheid een lauwheid plaats maken voor bezie ling, aldus de heer Beernink in zijn jaarrede. De Unie mag de verkie zingsstrijd voeren als een kerngezon de politieke groepering, niet geremd door moeilijkheden in eigen kring. .Zij is een beginselpartij, die geen keus vraagt tussen liberalisme en socialis me om de eenvoudige reden dat een dergelijke keus niet beslissend is. Voorwerp van de politieke keuze die nen de grondgedachten te zijn. Kabinetsbeleid Het spreekt vanzelf dat de Unievoor zitter ook zijn oordeel gaf over het ka binetsbeleid. Hij omschreef dit beleid als het scheppen van de optimale ont plooiingskansen voor de vrije krachten enerzijds en de bevordering van een groeiende solidariteit naar binnen en naar buiten anderzijds. Dit beleid is ge slaagd. Beleid van dit kabinet was zeer goed (Van onze parlementsredactie) Het sterkst was-het beleid ln de so ciaal-economische sector; de lonen gin gen met sprongen vooruit, terwijl de prijzen slechts in geringe mate stegen. In dit verband bracht mr. Beernink hul de aan minister De Pous. Het beleid van minister Beerman noemde hij m der spectaculair, maar wel degelijk gezond, terwijl hij de arbeid van staatssecretarissen Calmeijer en Schol ten als opbouwend en positief kwalifi ceerde. in de komende tijd actueel zullen zijn. Ten aanzien van de woningbouw doet de C.H.U. geen enkele belofte. Wel wil zij dat de bouwcapaciteit volledig wordt be nut. Het verlenen van meer bevoegdhe den aan de lokale besturen, die het best de plaatselijke situatie kunnen over zien, leek spr. hier geboden. In de klein ste gemeenten zou hij een proef willen nemen met het laten vervallen van het stelsel van rijksgoedkeuringen. Zes punten noemde mr. Beernink, waaraan het nieuwe kabinet in de bouw sector aandacht zal moeten besteden: j 1. Hoe kunnen het produktievermogen de produktiviteit worden gestimu- vraag of die funeste invloed soms is gegaan van de zeven aftredende Kamerleden en antwoordde daarop: Iklieerd' dat het tegendeel het geval is ge- 2. Hoe kunnen de knelpunten worden weest. De door de socialistische frac- opgelost of verzacht? ♦- - —s 3. Hoe kan de produktie aan de wer- - kelijke woningbehoefte worden aange- tieleider gewenste opdeling volk in een progressieve en ii servatieve groep houdt geen rekening past? de christelijke beginselen, die del 4. Hoe kunnen de huishoudens met de meerderheid van ons volk ook staatskunde als uitgangspunt aanvaardt. En juist deze christelijke beginselen kun nen behoeden voor een te ver afdwalen in progressieve of conservatieve rich ting. In de Unie weten beide vleugels zich gebonden aan het c.h. beginsel. Van de stemmers op een confes sionele partij heeft prof. Vondeling gezegd, dat zij alleen maar stem- me'n en niet kiezen. Het laatste in onjuist; men kiest op grond van zijn overtuiging een beginsel en daar naast een program, dat met Inacht neming van dat beginsel is opge bouwd. Overigens: wanneer iemand op de P.v.d.A. stemt, kiest hij dan voor eenzijdige ontwapening of niet voor eenzijdige ontwapening? Kernbewapening Het is goed, zo ging de Unievoor zitter verder, dat de synode van de Hervormde Kerk met haar rapport velen over de kernbewapening aan het denken heeft gezet. Zij is er evenwel niet in geslaagd om een op lossing voor dit probleem te vinden en heeft naast verontrusting die te recht gewekt is verwarring te weeggebracht. Aangezien het rap port is gepubliceerd zonder overleg met militaire deskundigen en politici en zonder raadpleging van de clas sical vergaderingen, kon mr. Beer nink het rapport niet beschouwen als de stem van de Ned. Herv. Kerk, maar slechts als een uitspraak van de synode. Het rapport is ook niet af omdat het op tal" van vragen geen antwoord geeft. Bovendien heeft" de synode te weinig oog voor de eigen verantwoordelijkheid van de overheid, die moet zorgen voor gerechtigheid en vrede, maar ook voor vrijheid. Wij zijn. aldus spr., voorstan ders van afschaffing van de kernbewa pening. maar dan alzijdig. Nederland zal in diepe verontrusting over de kern bewapening met nog meer kracht dan voorheen invloed moeten aanwenden om internationale controle van deze vorm van bewapening te bereiken met Over de mogelijkheden bij de kabi- als uiteindelijk doel een beter begrip netsformatie het spreker zich nauwelijks tussen de volken en alzijdige ontwape- uit; Doet de P.v.d.A. geen water in de ning. Daarom achtte de Unievoorzitter laagste inkomens aan een passende ning worden geholpen? 5. Hoe kunnen de krotwoningen en totaal verkommerde oude wijken binnen redelijke termijn worden opgeruimd? 6. Hoe kan meer continuïteit in bouw worden bevorderd? Voor Groningen, Friesland en Dren the bepleitte spr. toewijzing van een ex tra woningbouwcontingent. Reclame in t.v. Een enkele opmerking maakte mr. Beernink over de reclame in de tele- In het verkiezingsmanifest staat dat enerzijds aan omroepverenigingen waarborgen moeten worden geboden niet alleen voor een voortzetten van arbeid, maar tevens voor een verantwoorde uitbreiding daarvan en anderzijds ruimte moet worden ge schapen voor aanvaardbare televisiere clame-uitzendingen. Prof. Lekkerkerker heeft gezegd dat juist de C.H.U. als typische mid denpartij wel eens zou kunnen zor gen voor een compromis-oplossing in Aeze aangelegenheid. In de eerst volgende vergadering van het dage lijks oestuur zal spreker de vraag voorleggen of de Unie, bijvoorbeeld door instelling van een commissie van deskundigen, een bijdrage voor de oplossing kan geven. „Gelukkig kunnen wij over dit punt in de Unie verschillend denken zonder dat dit aanleiding tot moeilijkheden geeft." Vrij uitvoerig ging mr. Beernink ver volgens in op het landbouwvraagstuk. Helaas moet worden geconstateerd dat minister Marijnen er niet volledig in is geslaagd om de boer een redelijk ge staan te verschaffen. In de agrarische sector zal meer moeten gebeuren dan tot nog toe, zeker ook in de structurele sector. Ons volk profiteert van de voor delen van de E.E.G. En nu eisen de billijkheid en de rechtvaardigheid dat de landbouw, die de nadelen van de E.E.G. ondervindt, uit hetgeen via de voordelen wordt verkregen, daadwerke lijk wordt geholpen. rode wijn, dan zal het politieke partijen bijzonder den om met haar in zee r de andere noellljk wor- e gaan. De kritiek, die de socialisten op het kabinet hebben uitgeoefend, was veel te scherp. De uitspraak van prof. Vonde ling dat de confessionele partijen funest zijn voor een goede werking van de par lementaire democratie, bestreed mr. Beernink met kracht. Hij stelde de (Advertentie) wond, bavordart d n niauwa huid. KLOOSTERBALSEM verzacht en verlicht aan doeningen van huid en spieren. Huisapotheek 4 CO hl potje I.UU Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Driel: J. Geursen, vic. te Lisse; naar Heinenoord: G. den Boer, te Beesd; naar Bussum (vac. J. A. G. van Zanten': J. Tammeling, te Kou- dum; naar Kamperland: A. v. d. Ban, te Scharendijke-Elkerzee Bedankt voor Beetsterzwaag: J. W. ten Kate, te Eenrum. GEREF. KERKEN Beroepen te Ezinge (bij accl.): L. Weer man. te Halle (Gid.t; tc Tijnje: J. A. C. Rullman. kand. te Amsterdam: te Gronin- gcn-Z. ivac. A. Wijngaarden!: R. J. Beu- kema, te Ermelo; Groningen-Z. '4e pred. pl.G. Veeneman, te Amersfoort. Bedankt voor Ede (5e pred.pl.): Joh Dijkstra, te Klazienaveen. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Oifd-Beijerland: M. W. Nieuwenhuljze, te Amsterdam-W. Aangenomen naar Broek onder Akker- woude: J. M. Visser, te Hokkum. Bedankt voor Sliedrecht-Middeldiep- «traat: C. v. d. Weele. te Ermelo-Putten; voor Rotterdam-Charlois: L. S. den Boer. te Sassenheim. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Deventer (vac. E. J. Hui- sing): B. Posthumus, U Rotterdam. Prof. Paardekooper in bestuur TIJDENS een langdurige bijeen komst in een hotel te Breda is gistermiddag de vereniging voor wetenschappelijke spelling defini tief opgericht. De vereniging koos zich meteen een bestuur en be paalde tegelijkertijd, dat een nieu we naam gezocht moet worden. De doelstelling van de vereniging werd door dr. P. C. Paardekooper de ling van de c als s of k, naar gelang de uitspraak. De waarnemend voorzitter, de heer W. B. Rombouts uit Den Haag. pleitte voor een uniforme spelling in Neder land en België, zonder mogelijkheden van voorkeur. Een aantal Vlaamse let terkundigen. voor de eerste maal ge confronteerd met de vereniging en haar doelstellingen, bleek aanvankelijk v nlg ingenomen te zijn met de plani van de vereniging. Overigens is [gekozen bestuur Splinterpartijen :t een enkel woord deed mr. Beer nink de splinterpartijen af. Het optre den van de Chr. Nat. Volkspartij vond hij in één woord zielig, omdat het de verdeeldheid bevordert, terwijl 1 juist tot één grote prot. chr. partij komen. Van de Boerenpartij van heer Koekoek zei hij dat zij probeert te vissen in troebel water; de partij van Ridder van Rappard zou in de vorige partij uitstekend op haar plaats zijn ge weest De P.S.P. wil eenzijdige ontwa pening en betekent derhalve voor het behoud van de vrijheid een levensgroot gevaar. Sprekende over de verhouding tot de A.R.P. deelde de voorzitter mee dat de dagelijks* besturen van de beide par tijen enige besprekingen hebben gevoerd over dc structuur van de belde organi saties en over hun beginselprograms. Deze besprekingen zullen worden voort- Belastingen Belastingverlaging op grote schaal onder de huidige omstandigheden ging de heer Beer- beslist niet ln, 0o nlnk verder. Wel wil de Unie streven naar afzwakking van de progressie In dc inkomstenbelasting, in het bijzonder voor de middengroepen en voor de on- gehuwden en aan een verhoging van de belastingvrije minima ten behoeve van de laagst bezoldigden. v roe Is het nog wel houdbaai,..~0 spreker, de bepaling uit de Successie lijden nog deze bepaling nodig herziening behoeft. |^an voorhe' Lang Voorts moet. wat de belastingen be-l'eren "aar d® Se,uiden treft, in E.E.G.-verband ernstig reke- dan °°k noodzakelijk, ning worden gehouden met een ver-1 B;- schuiving van de belastingdruk in de cn?,i0.1 S Van 5ze n aanslag dat Bij de twee mannen op weg naar Emmaüs voegt zich eet derde. Ongevraagd mengt hij zich in het gesprek. Misschien uit een (ongetwijfeld gemotiveerd) wantrouwen antwoorden die twee niet op de vraag waarover zij het zo druk hebben, „En zij bleven met somber gelaat staan", zo leest u in Lucas 2{ Als de vreemdeling vragend blijft kijken, barst één van heI tweetal, Kleopas, verontwaardigd los: „Zijt gij de enigl vreemdeling in Jeruzalem, dat gij niet weet wat daar deze\k dagen geschied is?" En dan ontwikkelt zich het gesprek uanl die twee met de vreemdeling. Tot het zijn ontknoping uindff aan de maaltijd. Die vreemdeling, u weet wie het is: Jezulf Christus, de Gekruisigde van Golgotha, de Opgestane uaiP de Paasmorgen. Een vreemdeling? Op dat moment voor dii twee mannen nog wel. Er staat, dat hun ogen bevangen warenj zodat zij Hem niet herkenden. Dat kan dus: wandelen mei Jezus en Hem niet herkennen. Jezus kan bij ons zijn zondej dat wij het weten of zelfs maar vermoeden. Dat is een wonder\ lijke situatie, waaraan Jezus zelf op het Hem geschikte momenj een einde maakt: dan opent Hij onze ogen, zodat wij Hen gaan herkennen. Dit is het breukpunt in ons leven, als Hij Zich niet langer de verborgene toont, maar Zich gaat operij baren. Is er iets belangrijkers te noemen? Dr. Rietveld: Schoolstrijd verliezen Nadruk christelijk karakter van onze scholen (Van onze onder wijsredactie) Met een gespierde rede heeft dr. B. Rietveld gisteren in het vertrouwde gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Utrecht de jaarvergadering van de Unie „Een school met de bijbel" geopend. Het was een zinvolle gedachte van de nieuwe voorzitter zijn rede te funderen op de afscheidstoe spraak van zijn voorganger, prof. K. Dijk. In die laatste rede memoreerde prof. Dijk drie zaken die de aandacht van de Unie in de toekomst moet hebben. Dr. Rietveld heeft zijn be toog gebouwd op de eerste stelling van prof. Dijk: het christelijk karak ter van onze scholen met de bijbel. Prof. Dijk heeft vorig jaar be toogd, dat de klacht stijgt dat in meer dan één school de praktijk van onderwijs en opvoeding bijna niet meer te onderscheiden is van die in' de neutrale school. Wanneer, zo zei dr. Rietveld, deze klacht op feiten berust is dat een ern stige zaak. Mocht een dergelijke ontwik keling zich voortzetten, dan zou het christelijk onderwijs van binnen uit worden uitgehold en het werk van het verleden ongedaan gemaakt worden. Prof. Dijk sprak voorts over een ver flauwing van de grenzen, niet voortko mend uit de ontdekking dat het chris telijk onderwijs een onmogelijkheid zou zijn, maar voortspruitend uit een syn these-visie, die in de grenzen niet langer wil zien en uit de verzwakking van het geloofsbesef van een echt christelijke pedagogie. Met name wilde dr. Rietveld de aan dacht bepalen bij de opmerking dat het geloofsbesef van e en echt christelijke pedagogie verzwakt. Deze observatie heeft prof. Dijk er toe gebracht te con stateren dat wij het gevaar lopen de scholen en de schoolstrijd te verliezen. Andere tijd Nu zou het, aldus dr. Rietveld, niet rechtvaardig zijn onze generatie te be schuldigen van slapheid of gebrek aan levensernst. Wij mo«ten rekenen niet het^ besef dat wij leven in andere tijden aandachtig luis- van deze tijd is richting van indirecte belastingen. De voorzitter liet zijn jaarrede uit lopen op het voorstel om aan H.M. de Koningin het volgende telegram te zenden: „De Chr. Hist. Unie, in vergadering te Amsterdam bijeen, getuigt van haar aanhankelijkheid aan het Oranjehuis en bidt U Gods Zegen toe bij Uw arbeid in het be lang van land en volk" Met applaus betuigde de vergadering haar in stemming met dit voorstel. elemtiilen- in het oog. ln ae eerste plaats is de kracht van de autoriteit verzwakt, waardoor er een wantrouwen ontstaat ten opzichte van de vorige generatie. Deze jeugd kan dan ook alleen nog maar getroffen worden door iets of iemand met een onmisken baar gezag. Dit wantrouwen dat inderdaad niet geheel ongerechtvaardigd is, verklaart ook iets van de lauwheid, waarmee jongeren vaak staan tegenover het en thousiasme van vroeger tijden voor vroeger idealen. (Advertentie) Met VELPON zie je er geen barst van! »°S%r grote tube. Een tweede trek meende dr. Rietveld in de honger naar oprechtheidJM it met recht die zo groot kan worden dat met recht' van een fanatisme kan worden gespro ken. Vervolgens is typerend de angst' om de geborgenheid kwijt te raken, waardoor de dwang ontstaat in nieuwe verbanden samen te klitten en tenslotte is er ondanks de dreiging van de tijd' de levensdrang. Dat blijft. Nu moge. zo zei dr. Rietveld, hel g nog zo begrijpelijk zijn, dat de mem van deze tijd reageert zoals hij doet,' in het evangelie ligt toch slechts een t( uo-to-date antwoord op zijn levensvra-] gen. De felste fanaticus kan bij d« Heer terecht, waar hij de grootst denkbare geborgenheid vindt. Daar- t om blijft de opdracht van het chrls-s' telijk onderwijs er voor te hoeden, dal v de persoon van Christus niet schuil gaat achter de feiten van alledag, t aartoe slechts een persoonlijk gelooi in staat mag worden geacht. Bij de bestuursverkiezing werd mr. J. J. Hangelbroek met algemene stemmee herkozen (de Unie zou wankelen niet het geval mocht zijn, vond zitter Rietveld). In de vacature ds. Vat der Molen werd gekozen ds. B. Smeden te Amsterdam en in de ture Van Vliet, mr. H. H. Bos te Am sterdam, Inspiratiebron Na het middaguur heeft prof. dr. J, Bronkhorst te Brussel (vroeger Den Haag) een gedegen referaat gehouden over de christelijke school en de mene, waarvoor hij de twintigste als grote inspiratiebron zag. Het ont staan meende prof. Bronkhorst te moe ten zoeken in de interkerkelijke jeugd organisaties die al vroeg bereidheic toonden elkaar de hand te reiken. Zoe kend naar een waardering voor dé oecumenische beweging (die grote ver schillen vertoont: tegenover het aan vaardende antwoord van de hervorm de kerk staat het voorlopig afwijzende van de Gereformeerde Kerken waar het b.v. de Wereldraad betreft) dienen wij| ons af te vragen of de situatie waarin de oecumenische beweging ons gebracht heeft uit God is of uit de mensen. Prof. Bronkhorst toonde zich geen; twijfelaar. Hij ziet de oecume als een| escha/ologlsehc nootfaaak. Een kerk nu, die de wederkomst van Christus be lijdt, moet ook geloven ln de tekenen; die daaraan vooraf gaan, waaronder stellig de oecumene gerekend moet wor- eeoi. Daarom is het ook noodzakelijk te vermijden wat de oecumene in de weg kan staan en in die richting ligt er een grote taak voor de christelijke school. Amerikaans Sleutelspel Vraag: In een wit schort heb ik inkt De echtgenoten van een ballpoint gekregen. Ik heb broers of zusters of van alles geprobeerd, maar niets helpt. De kinderen van Wat moet ik doen? Antwoord: Eén wit schort, waarin broers en zusters treden in de plaats mededeling van 8 maart) sommige ballpoint-inkt hardnekkig dan helpt het nog wel tussen de nakomelingen 9i. overledenen. Het deel, vooroverleden neef 701; gekomen, wordt dus we der diens kinderen. 'an vóóroverleden kenfondsraad deelt ons mede dat het reven erven niets, premiepercentage voor de ziekenfonds- de vooroverleden verzekering (in tegenstelling tot onze als volgt is ar 1961 4,9 pet., voor het jaar 1962 4,8 pet., voor het jaar 1963 4,6 pet. De helft vand e elke vooroverleden broer premie, dus onderscheidenlijk 2,45 pet. J- 2.4 pet. en 2.8 pet. komt voor rekening van de verzekerde. Vraag Ik verzamel christelijke ge dichten en zou graag willen weten waar ik het gedicht kan vinden, dat porties worden weer onderverdeeld Brieven, die niet voorzien zijn van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten ln afzonderlijke brieven worden gesteld. De collectant broers of echter nog altijd kans dat de Jaap was door d'achtb're kerkeraad alleen neven betrokkene een testament maakt uit Eindhoven uiteengezet. Getracht zal worden voor het Nederlands een vereenvoudigde spelling te verwe zenlijken. Dr. Paardekooper stelde vast, dat een wetenschappelijke spel ling op dit ogenblik niet anders kan zijn dan een fonologische. Hij zei de vereenvoudigde spelling van losse woorden te willen aanpassen aan de fonologie, hetgeen zeggen wil, dat de funktie van een klank de beschrij ving ervan zal bepalen. De vereni ging zal beginnen met de eenvoudig ste veranderingen na te streven, al dus dr. Paardekooper, zoals de spel- reeds voltallig en pas J deeldBehalve de en nichten, dus kinderen van gestor- ven broer en zusters. Er is wat geld maar er is geen testament gemaakt. Nu wilde ik u vragen onder welke heb ik geprobeerd familieleden wordt dit geld later ver- gen: met water, onderling overleg zullen bestuur en commissies hun definitieve samenstel lingen en karakter krijgen. Dit bete kent, dat de Vlaamse taalgenoten alle kans krijgen een gelijkwaardig aandeel te leveren in de werkzaamheden van de vereniging en er hun invloed op uit te oefenen. De volgende personen werden reeds in het bestuur gekozen: J. Berits (Hil versum) voorzitter. W. B. Rombouts (Den Haag) vice-voorzitter, J. Vaerne- wijck (Heusden. België) secretaris, en voorts C. Baen (Vla a rd in gen 1. J. M. F. Stalpers (Breda), dr. P. C. Paardekoo per 'Eindhoven) en P. Rikkers (Wasse naar). nichten zijn e van ai vrouw ook of valt zij aangetrouwd is? Antwoord: Wanneer iemand in een ziekenhuis verpleegd wordt, is er kans len. g: >1 modderspatten zit. Van alles r af te krij- r _n azijn met droog of geborsteld maar niets dat de gemeente t Antwoord: Modderspatten kan men het beste geheel laten opdrogen en dan _,i- zij in de regel zo weg te borste- ziekenhuiskosten betaalt. Mocht dit het geval zijn, dan heeft de gemeen- ken i te aanspraken op een flink deel van schui 1 de door de vlekken gele zeep in te dit enige tijd te laten intrek- 1 daarna met een zacht nagel water uit te hor de verpleging zelf betaald heeft of dat nog niet verdwenen, dan zal de gemeente of een liefdadig! instelling de toestand moeten berusten, de fabri- of geholpen heeft. Pas als dit geregeld is. kant raadplegen of een nieuwe mantel staat. Êen" Tot collectant gekozen. w-.._ eer, jjet dorp -s jaap fcjejn de blijdschap doet hem blozen. Zie. ik ben zo dom niet, als men wel zegt, dus juicht hij in zijn vreugde. Daar'k anders zeker voor de post van collectant niet deugde Doch welk een glorie Jaap vervult, om d'eerambt hem beschoren, Geen onvermengd genot, ook Jaap Antwoord: Gaarne geven we deze vraag weer door aan onze lezers, die ons nooit in de steek laten. Vraag: Vroeger zong men zo dik wijls voor de radio een vers. waar van ik zo heel graag zou willen we ten, hoe het in zijn geheel luidt, en bundeltje van be- De kracht, die ik behoef" En het laatste is: Dat Gij er zijtü Als 'k dat bedenk, Wordt sterk mijn levenslust. Dan elke dag een „Godsgeschenk", 't Geeft moed en kracht en rust". Antwoord: Wij weten het niet maar ongetwijfeld zijn er lezers, die weten in welke bundel het lied voorkomt. Vraag: Een tante van mij is over- erfgena- leden en ik behoor men. Nu eist de gemeente, die upleging heeft zorg gedragen, 1 de is Correctie: Da voorzitter van de „Geef mij alleen maar voor de erfgenamen een bedrag verpleegkosten, dat twee maal zo hoog is als de erfenis waard is. In het ge heel zijn er vier zusters en broers en 16 neven en nichten opgeroepen, Wat kan ik doen? Antwoord: U mag de erfenis ver werpen of onder voorrecht van boedel beschrijving aanvaarden. U kunt ook voor de kantonrechter verschijnen of iemand volmacht geven, die ver schijnt. en laten mededelen dat u voor nemens is de erfenis te verwerpen of onder voorrecht van boedelbeschrij- daag, ving te aanvaarden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2