Nieuwe Leidse Courant Arabische opnieuw federatie gesticht Commentaar Mislukte poging tot kinderroof in België Russische pianist in Engeland gedoken' AKKOORD EGYPTE, IRAK EN SYRIË Britse soldaten we ggelop en Rajakovic meldt zich bij Weeiise politie Mr. Luns sprak met Merchant i-ki mm p" Woensdag 17 april 1963, 44ste jaargang r KLM wacht op groen licht Zie pagina 9 CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD J n. 2,80, p.kwv 8,25 Klachtendienst bezorging 18—19 Jemen doet mee - Algerije nog niet In de hoofdstad van Egypte is vannacht een overeenkomst ondertekend waarbij de nieuwe federatie van Egypte, Syrië en Irak wordt uitge roepen onder een president die zijn veto kan uit spreken over wetten die zijn goedgekeurd door de presidentiële raad. Deze raad zal bestaan uit een gelijk aantal vertegenwoordigers van elk van de drie landen van de federatie, zo heeft het persbureau voor het Midden-Oosten gemeld. Vieuws in één oogopslag Vannacht is in Kairo de vorming van een fede ratie tussen Egypte, Syrië Irak geproclameerd. Het zal echter nog onge- ;r vijf maanden duren, voordat de nieuwe staat kan worden gevormd. Dan zal de uitslag bekend zijn van een volksraadpleging, die in die drie deelnemen de landen moet worden gehouden. De Russische pianist Wladimir Askenazy, die sinds januari met vrouw en kind in Engeland ver blijft, zal niet naar de Sowjetunie terugkeren. Hij heeft geen politiek asiel gevraagd, omdat hij om zuiver persoonlijke I redenen, die op zijn gezin betrekking hebben, in En geland wil gaan wonen. De algemene vergade ring van de CHU heeft de regering in een telegram gevraagd, te blijven stre ven naar een internatio nale rechtsorde. Zij is verontrust over het feit, dat de ontsluiting van de mogelijkheden, die de Schepper in de naituur heeft gelegd, in toenemen de mate voor verdelgings doeleinden wordt benut. De toenemende lees vaardigheid en de hogere opleidingen betekenen nog geenszins dat er ook wer kelijk wordt gelezen. In ons land bijv. leest 74 pro cent van de volwassenen l eens een boek. Per jaar koopt 50 procent der volwassenen een boek. maar slechts 30 procent voor zichzelf. De Kamers van Koop handel van de drie noor delijke provincies zijn er niet over te spreken, dat het in dit gebied te win nen aardgas niet goedko per wordt geleverd aan „afnemers" in het noor den. Zij vragen voorts, de hoofdzetel van de Gas unie in de stad Groningen te vestigen. De Chinese regering heeft de Sowjetunie en Engeland (de twee voor zitters van de conferentie over Laos, die tot neutra lisering van dit land leid de) opgeroepen, snel te beraadslagen over de toe stand in Laos. De Chine zen beschuldigen de Ver. Staten ervan, dat zij po gingen doen Laos onder hun invloed te brengen. De bijzondere vergade ring van aandeelhouders van Ruteck's, die zou moeten beslissen over een wijziging van de statuten, is niet doorgegaan. Direc tie en commissarissen heb ben deze vergadering uit gesteld, omdat was geble ken, dat een meerderheid van de aandeelhouders tegen hun voorstel was. Deze meerderheid bestaat uit de groep-Zwolsman, die de laatste tijd veel aandelen van Ruiteck's in handen heeft weten te krijgen. De KLM-directie is over ontwikkelingen in 1963 niet optimistisch. Naast het verlies van de Biaklijn ge- _.i nog drie punten veel zorg: de luchtvaartpolitie- ke zwakheid, de lage op brengst per ton/km en het achterblijven met de ver koop in het wereldlucht- verkeer. Rajakovic, de vroegere assistent van Eichmann, heeft zich vandaag in We nen bij de justitie gemeld. Het verdrag, dat tweeëndertig pa gina's beslaat, werd ondertekend door president Nasser van Egypte, gene- raal-majoor Louay A t a s s i, de voorzitter van de Syrische revolutio naire raad en brigade-generaal Bassan Baker, de premier van Irak. Presi dent Nasser sprak de wens uit. dat alle Arabische landen uiteindelijk ver enigd zullen worden. Daarna zetten alle afgevaardigden na de l jsprekin gen over de nieuwe federatie hun handtekening onder het document. De besprekingen waren in maart begon nen, kort na de staatsgreep in Syrië en Irak. Het akkoord voorziet in drie afzonder lijke regeringen, maar ook in een ge meenschappelijke buitenlandse politiek, gemeenschappelijke politieke en militai re leiding, economische planvorming, culturele en voorlichtingsorganisaties. De federatie, die een bevolking van 37 miljoen zielen zal hebben, krijgt Kairo als hoofdstad en neemt de vlag over van de eerste VAR: zwart-wit-rood met drie sterren. Jemen heeft laten we ten, dat het zich zo spoedig mogelijk bü de federatie zal aansluiten. De leden van de presidentiële raad zullen worden gekozen door de drie landen die deel uitmaken van de fede ratie. De federale president heeft de be voegdheid, de leden van de federale regering te benoemen of te ontslaan. De besluiten van de presidentiële raad zul len volgens meerderheid van stemmen worden genomen. De president van de republiek heeft echter het recht van veto. De presidentiële raad benoemt de vice-presidenten voor elk van de drie gewesten en de federale president De drie partijen zijn overeengekomen alle wetten die momenteel in de ver schillende landen van kracht zijn, te handhaven, tenzij een federaal grond wettelijk gezag ze wijzigt of intrekt Voorts zullen verdragen die door de regeringen van elk van de drie landen zijn gesloten, van kracht blijven voor het land waarin deze gelden. Volksstemming ..De grondwet van de nieuwe federale staat tussen Egypte, Syrië en Irak zaJ worden onderworpen aan een volks stemming, te houden binnen maximaal vijf maanden. De federatie zal „Ver enigde Arabische Republiek" heten. De grondwettelijke instellingen van de fe derale staat zullen binnen uiterlijk twin tig maanden na het bekendmaken van de resultaten van het referendum ge reed moeten zijn, waarmee een einde zal komen aan de overgangsperiode. Ge durende deze overgangsperiode zal de wetgevende en uitvoerende macht van de federale staat worden bekleed door een raad onder voorzitterschap van de president van de republiek. Vijftig procent der zetels in alle volks- politieke organisaties, de Nationale Vergadering inbegrepen, zal door ar beiders en boeren moeten worden be zet. De pers zal vrij zijn. Er zal vrijheid van godsdienst zijn en de vrouwen zul len evenveel rechten krijgen als do Voor vervolg zie pagina 9 Neef van koning Saoed in Parijs' hotel vermoord Een neef van koning Saoed van Saoedi-Aarabië is gisteren in de bar van het voorname Parijse hotel Clarldge vermoord door een Algerijn uit het ge volg van de koning. Deze Algerijn, Amiali Mansoer, tolk en secretaris van de koning, vuurde acht kogels af op prins Abdoel Aziz ben Sa oed ben Djalalai en werd daarna zonder tegenstand te bieden door de politie in het hotel gearresteerd. De prins over leed tijdens het vervoer naar het zieken- Tussen de twee mannen was maandag avond een twist ontstaan, die gisteren in de wintertuin van het Claridgehotel aan de Champs Elysées opnieuw oplaai de. De prins wilde naar een ander deel van het hotel vluchten, maar de Algerijn begon toen met een revolver op hem te schieten. De prins werd door twee ko gels in de rug getroffen, waarop hij neerviel en door de moordenaar met nog zes kogels werd doorzeefd. In Jemen zouden 500 „infiltranten" zijn gedood In een in Aden opgevangen uitzending van radioijSanaa is gezegd, dat 500 „in filtranten" zijn gedood toen zij probeer den uit Saoedi-Arabië Jemen binnen te komen. Bij een andere botsing met de „vijand", die vanuit Beihan, in de Zuid- arabische federatie Jemen trachtte bin nen te komen, werden drie voertuigen vernietigd. Andere baby nog soek Terwijl een grootscheeps onder zoek naar de verdwijning van een zeventien maanden oude baby uit de Belgische plaats Auvelais bij Namen na vijf dagen nog geen enkel spoort heeft opgeleverd, is vandaag in Bel gië een nieuwe poging tot kinderroof gesignaleerd. Een automobilist zou volgens de ver klaringen van een inwoonster uit Gouy- les-Piëton in de provincie Henegouwen op Tweede Paasdag hebben getracht haar achttien maanden oude zoontje uit de kinderwagen te pakken. Mevrouw Wat- tier-Deltenre vertelde aan de politie, dat de man zijn pogingen opgaf toen bleek, dat de baby met een riem in de kinder wagen zat vastgebonden. Volgens haar verklaringen reed hij in een auto met een buitenlandse nummerplaat. Inmiddels heeft het verhoor van hon- De Britse militaire politie zoekt Lon den af naar 20 militairen van de Cold- m Guards, die de kazerne hebben verlaten omdat ze genoeg hadden van de strenge tucht en het eeuwige poetsen. De Coldstream Guards dragen bij hun wacht diensten en parades berenmutsen. Dr. Erich Rajakovic. de beweerde de Oostenrijkse autoriteiten zou aan- medewerker van de oorlogsmisda diger Adolf Eichmann. heeft zich vanochtend bij de justitie in Wenen gemeld. Rajakovic kwam vorige week don derdag per vliegtuig uit Zwitserland in München aan. Hij werd in Wcst- Duilsland ongewenst verklaard, maar de Duitse politie slaagde er niet in hem aan te houden. Zijn ad vocaat, dr. Dostal. had al aangekon digd dat zijn cliënt zich na Pasen bij melden. Later werd gemeld dat Rajakovic door de Oostenrijkse justitie in voorlopige hechtenis is genomen CUntersuchung's- haft) De rechter-commisaris. dr. Kurt Forst- ner. verklaarde dat bevel tot inhechtenis neming is gegeven na een verhoor dat ongeveer anderhalf uur heeft geduurd. Forstner weLgerde te verklaren wat Rajakovic heeft gezegd. Hij zei: „Ik kan nu geen enkele verklaring afleggen. Deze eerste ondervraging is slechts kort ge weest. Ik zal dr. Rajakovic grondig moe ten ondervragen voordat ik mij een dul- delijk beeld kan vormen" Dr. Wilhelm Harster,de gewezen generaal-majoor van de SS en oud-chef van Rajakovic in Nederland tegen wie een onderzoek wordt ingesteld wegens zijn rol bij de deportatie van 100.000 Joden uit Nederland, is vandaag heenge gaan als ambtenaar in de regering van de deelstaat Beieren. De 59-jarige Harster heeft volgens een zegsman van het Beierse ministerie van binnenlandse za ken om gezondheidsredenen Vervroegd pensioen gevraagd. Harster heeft de afgelopen zes jaar als ambtenaar in Beieren gewerkt. Beierse autoriteiten hebben meegedeeld dat het verleden van Harster hun bekend was, toen zij hem aanstelden. KONINKLIJK PAAR UIT OOSTENRIJK TERUG Koningin Juliana er prins Bernhard zijn gisteravond teruggekeerd van een korte vakantie, die zij in Lech in Oos tenrijk hebben doorgebracht. Het Ko- ïinklijk Paar arriveerde omstreeks half teven op Soesterberg. De prinsessen Irene en Margriet keren ïver enkele dagen terug. Gistermiddag bood minister Luns de speciale afgezant van president KennedyLivingston Merchant, een lunch aan. De minister toonde grote belangstelling voor de in houd van het glaasje van de heer Merchant (letterlijk maar niet fi guurlijk: hij keek diep in het glaasjeen verklaarde zijn gast daarop wat „oude klare" in het Amerikaans was. In het mid den de Amerikaanse permanente vertegenwoordiger bij de N.A.V.O. de heer T. Finletter. Gisteren moest 'n zware vracht auto met aanhangwagen uit de richting Den Oever, ter hoogte van Kornwerderzand op de Af sluitdijk, uitwijken voor een te genligger uit de richting Fries land. De combinatie raakte van de weg en reed van de dijk het IJselmeer in. derden personen, die de vorige week vrij dag de plaats moeten zijn gepasseerd waar de zeventien maanden oude Pierre Longpré in Auvelais werd ontvoerd nog geen enkel resultaat opgeleverd. De baby werd uit zijn kinderwagen gehaald, voor de deur van een winikel stond ter wijl zijn moeder inkopen deed. De ontvoerde baby komt uit een gezin van zes kinderen. De moeder werd giste ren voor de tweede keer verhoord. Alleen Starfighters Overeenkomstig zijn mededelin gen, die hij de vorige week in Tweede Kamer had gedaan, heeft minister Luns aan de afgezant van president Kennedy, Livingston Mer chant, gisteren meegedeeld, dat de Nederlandse regering momenteel niet verder wil gaan dan bestudering van de kostbare Amerikaanse plan nen tot vorming van een NAVO- kernmacht, uitgerust met Polaris- schepen. Mocht het evenwel, over eenkomstig een Engels denkbeeld, komen tot vorming van een NAVO- kernmacht. die slechts bestaat uit reeds aanwezige atoomwapenen, dan Nederland bereid, een of twee squadrons Starfighters daaraan bij te dragen. De heer Merchant sprak gisteren met minister Luns. Bij het gesprek waren ook de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de NAVO, de heer T. Finletter. de Amerikaanse ambassadeur, de heer J. S. Rice, staatssecretaris Van Houten en de Nederlandse ambassadeur bij de NAVO, dr. H. N. Boon, aanwezig. Een woord voerder van het ministerie van buiten landse zaken volstond met de opmer king, dat de heer Merchant met minis ter Luns een vruchtbaar gesprek van oriënterende -aard heeft gehad. Voor Nederland leidt de inbreng van Starfighters in de internationale atoom macht nauwelijks tot verhoging van uit gaven. De Starfighters zijn er al. Ze zouden slechts onder een internationaal commando worden geplaatst. Vanmorgen hebben enkele Amerikaan- militaire autoriteiten over hetzelfde onderwerp van gedachten gewisseld met de Nederlandse chefs van staven. Een woordvoerder van het ministerie van defensie benadrukte, dat ook deze ge- dachtenwisseling een algemeen en oriënterend karakter had. De heer Mer chant zou vanmiddag naar Athene ver trekken. TN DE LOOP van de tijd zijn binnen de Arabische wereld vele pogingen on dernomen tot nauwere onderlinge aaneen sluiting. Meestal zijn ze reeds spoedig mislukt. Voorwaarden tot welslagen zijn wel aan wezig. Men belijdt er een godsdienst die van de Islam. Men spreekt er, zij het in verscheidenheid, één taal. Er is boven dien een land waartegen men, wederom gemeenschappelijk, allerminst vriendelijk gezind is de jonge staat Israël. Ondanks het aanwezig zijn van deze voor waarden is tot heden toenadering onder de Arabische staten nimmer bestendig ge weest. Zal het anders blijken te zijn met de overeenkomst die Egypte, Syrië en Irak nu hebben aangegaan? Wat tot dusver aan bestendiging van be reikte eenheid in de weg heeft gestaan, was het onderlinge wantrouwen en de on derlinge afgunst. Bij elke bereikte een heid leek het onvermijdelijk, dat een staat, met aan het hoofd een leider, een leidende positie verwierf. Maar op het moment waarop deze staat met deze lei der zich gelden liet zette de ontbinding in van de moeizaam bereikte overeen stemming. In de Arabische staten viert het nationa lisme nog hoogtij. Niet zelden laten er de economische en sociale omstandigheden to wensen over. Men wordt er als regel niet in beslag genomen door materiële wel stand. De energie ontlaadt zich dan spoe dig in andere richting, in die van het na tionalisme dus. Nasser van Egypte heeft het destijds er varen toen zijn unie met Syrië stukliep. Ondanks de unie had men ginds het ge voel. vanuit Egypte te worden geregeerd, en dat was voor een nationalistisch volk teveel om te verwerken. Zal het samengaan nu beter slagen? Er is blijkbaar omzichtig een verdrag opgesteld, waarvan overigens reeds de lengte een in druk geeft van het ingewikkelde der ma terie. Kennelijk zal de nieuwe unie om twee polen moeten draaien. De eerste is die van het federalisme. Dat is begrijpelijk, want alleen met beklemtoning van het federa tieve zal iets van het samengaan bereikt kunnen worden. Hetgeen echter weer de vraag oproept, of een samengaan alleen op de basis van een federatie hecht genoeg mag heten. En de tweede pool is die van het socialisme. Ook dat is niet dom be keken, want indien ginds samengaan enige aantrekkelijkheid op de volken zal heb ben, dan alleen met het vooruitzicht van sociale ontwikkeling. Maar ook hier rijst een vraag, en wel in hoeverre het te ver werkelijken zal blijken. Er is, ook buiten de Arabische wereld, reden, de ontwikkeling met belangstelling te volgen. De 46-jarige Amsterdamse Maria Wil- helmina C. Timmer, is gisteren in Puerto de la Cruz op de Kanarische eilanden om het leven gekomen. De politie deelde mee, dat zü is gevallen tijdens een wan deling en daarbij een schedelbreuk heeft opgelopen. Later is zij in een ziekenhuis overleden. Ned. gevangenen in Rusland Minister Luns heeft meegedeeld, dat by het overleg tussen Nederland en de Sowjetunie over de normalisatie der diplomatieke betrekkingen, van Neder landse züde de hoop is uitgesproken dat de wederzpdse benoeming van ambassa deurs een gunstige invloed zal hebben op de beslissing van de Sowjet-autoritei- ten over de gratie-verzoeken voor de Nederlanders Reydon en De Jager, die in de Sowjetunie gevangen worden ge houden. Dit blükt uit de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting voor 1963 van het ministerie van buitenlandse zaken. rpEN zuiden van de Azoren bevindt zich een omvangrijk gebied van hoge druk. Op het noordelijk deel van de oceaan worden daarentegen verschillen de kernen van lage druk aangetroffen. De belangrijkste hiervan is een depres sie, die gisteren met grote snelheid Ier land naderde, maar de afgelopen nacht scherp naar het noorden afboog. Een andere storing trekt nu naar het oosten en zal bij de Golf van Biscaye aankomen. De fronten van de storingen dringen geleidelijk tot in West-Europa door. Het weer zal daarom morgen veranderlijk zijn met plaatslijk wat regen. In het temperatuurverloop komen geen grote veranderingen. De Russische concertpianist Wla dimir Askenazy en zijn jonge vrouw zijn vandaag ondergedoken na to hebben bekendgemaakt dat zij voor hun leven in Engeland willen blijven. De Engelse regering gaf het Rus sische echtpaar gisteren toestem ming zich in het land te vestigen. Maar de pianist hield vol dat hij geen politiek asiel zocht en verklaarde: „Ik ben een Rus en ik houd van mijn land". De op IJsland geboden vrouw van As kenazy, Dodie, die voor haar huwelijk in Moskou in 1961 zeventien jaar in Enge land heeft gewoond, had de Engelse autoriteiten gevraagd opnieuw in Londen te mogen gaan wonen. Het ministerie var binnenlandse zaken stemde toe. Automa tisch kreeg haar man hetzelfde voorrecht Maar het ministerie maakte tevens dui- delyk dat het geen geval van politiek asiel betrof en dat het alleen zo was het echtpaar nu in Engeland wilde wc Gemeld wordt dat Askenazy en vrouw intussen incognito ergens in Nrd.- Engeland reizen. Het Reykjavikse och tendblad Moreunbladit schreef d-*: paar had verklaard dat zij zich wilden verbergen voor journalisten en wel zo dat Askenazy wat zou kunnen studeren. In een vraaggesprek met de Londensa correspondent van Morgunbladit ver klaarde mevrouw Askenazy dat zij altijd al uit Rusland had weggewild en terug had willen keren naar Engeland met haar man en hun eenjarig zoontje Wla dimir. Zy deelde mee dat er een tweede baby op komst is. ,.Ik heb nooit van Rusland, de Russi sche gewoonten of de manier van leven daar gehouden", zo zei zü. Askenazy zei dat hij van de Russische autoriteiten reeds permissie heeft gekre gen voor een verblyf voor onbepaalde tüd in Engeland. „Enkele weken geleden gingen wij naar het Engelse ministerie van buitenlandse zaken in Londen en vroegen om een ver- blüfsvengunning. maar niet om politiek asiel". Askenazy zei dat zü hun verzoek bü de Engelse autoriteiten hadden gedaan voor het geval de Russen hun permissie voor hen om in Engeland te blüven zouden in trekken. Askenazy, een briljant vertolker van de werken van Liszt, Chopin, Racnmamnof en Prokofief. werd vorig jaar winnaar van de Tsjaikowski-pianowedstrijd in Moskou. Tendens dalend in het zuidwesten van het land plaatse- lük enige regen. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. (Opge maakt te 11.15 uur) Zon en maan Donderdag 18 april: zon op: 5.39, on der 19.41, maan op 3.33, onder 12.26. Dinsdag 23 april: nieuwe maan. HET WEER IN EVROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur De Bilt Twente Eindh. Zd -Limb. Helsinki Frankfort MUnehen ZUrich Wener Innsbruck Belgrado 1. bew. windstil 20 gh. bew. windstil !5 h. bew. windstil 21 1. bew. windstil 20

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1