"kent u eigenlijk het paasverhaal |de reden waarom u vrij bent deze dagen Izo niet lees het dan en luister Prinses bedolven onder bloemen op Hawaii Srandstoffenhandel is bang voor Gasunie Frankrijk: Engeland: EEG-zegels uitschieter Prins Bernhard naar Mexico Bij verkeersdelicten dreigt nu V eenhuizen 5 ZATERDAG 13 APRIL 1963 Wat is er toen gebeurd? En wat gebeurt er deze dagen. Christus is gekruisigd. Christus staat op. Hij leeft. Hij is sterker dan de spijkers. Machtiger dan de feiten. Hij leeft. Hij wil leven in ieders hart. In nederigheid. In glorie. Zijn werk moet worden gedaan. Zijn Woord gaat de wereld door. Morgen. Overmorgen. rechtstreekse vraag Er gebeuren grote dingen deze dagen. En alles gaat snel. Daar mid den tussen staat en werkt de kerk. Met moderne middelen. Op tientallen plaatsen tegelijk. Voor tienduizenden mensen. Midden in onze tijd. Aan u de rechtstreekse vraag mee te helpen. Te helpen het werk te doen, dat nodig is. Het werk te helpen uitgroeien en te ontwikkelen. Midden in onze tijd. Er is jeugdwerk zorg voor zieken zorg voor bejaarden hulp aan gezinnen in geestelijke nood reclasseringswerk werk in de havensteden sociale zorg maatschappelijk werk kerkelijk opbouwwerk. een-duizendste Misschien vraagt u zich af: hoeveel? Als dat zo is dan zeggen wij u: zoveel als uw hart u ingeeft en u mogelijk is. Bijvoorbeeld één-duizendste van uw jaarinkomen. Dat is 5.voor iemand die f 5000.verdient. Dat is tenminste 15.voor iemand die f 15.000.verdient. Geef en geef goed. Bij deze jaarlijkse grote Paascollecte. Geef in de kerk (als u komt luisteren) of geef direct per GIRO 50292 Nederlandse Hervormde Kerk/Den Haag (Schrijf op het strookje: Pasen 1963) De kerk werkt. Help dat groeiende werk. de nederlandse hervormde kerk nodigt u uit te komen luisteren naar de verkondiging van het evangelie van Christus. fylethouder in arrest: p 'i J°4oging tot doodslag en Maandag is de heer H. H. houder jn een assuradeurskantoor te Melick J Ko| wethouder der gemeente Melick-Her- jnbosch in verzekerde bewaring ge- J Vli^d te Roermond. Hij is voorgeleid or de rechter-commissaris. De reden m deze aanhouding zou o.m. zijn het |ln irmoeden dat de heer H. zeven jaar met zijn auto op een persoon hij onenigheid had, zou zijn in- waarbij deze zich door een rong op het nippertje kon red- Dit geval zou uitgelegd worden als poging tot doodslag. De zaak zou ;rhand tussen beide partijen weer bijgelegd. De man op wie was in- en. is inmiddels een natuurlijke gestorven, iter zijn er weer andere moeilijkhe- gerezen tussen H. en relaties van persoon die hij destijds bedreigd ld en hierbij zou ook deze oude zaak Per op de proppen gekomen ziin. Spontaan welkom bij privé-bezoek Juichende menigte op vliegtuig Na haar officiële bezoek aan Japan is prinses Beatrix gistermorgen met een Japans lijntoestel aangekomen in Honoloeloe op Hawaii voor een parti culier bezoek van drie degen, die zij hoofdzakelijk xal doorbrengen in de afgelegen badplaats Hana op het eiland Afaoei. Het was een even spontaan als origi neel welkom dat de vorstelijke gaste op dit romantische eiland in de Stille Zuid- onze soc.-económische redactie) de N.V- Nederlandse Aardgas lie, die de geweldige gasvoorraden in I bodem van de provincie Groningen &t exploiteren, officieel is opgericht, i aiiaki de Christelijke Bond van brand- Mfenhandelaren zich min of •gen over de toekomst wat de afzet kolen betreft. In het jongste r van het orgaan van deze bond ^°-jrdt opgemerkt, dat de aanbeveling kolenstokend Nederland over te 'f op olie thans is achterhaald door uilinodiging over te gaan naar aard- ven-schillende bronnen haalt blad de bewijzen hiervan aan. et gemeentelijk gasbedrijf te Bus; v jEft huis aan huis een voorlichtingsblad A. [spreid, waarin de burgemeester van het gasbedrijf het aardgas nieuwe warmtebron warm aanbevelen, aardgasprijzen zijn nog niet bekend iderijtóch worden de gemeentelijke gasbe- met aansporende burgemeesters hari-|> het hoofd al op het wervingspad ge- gas te verkopen", zo schrijft het n beetje sarcastisch. OMBOUW et bondsorgaan constateert verder, dat kosten van ombouw van bestaande en komforen in de reeds op het fjMgas aangesloten plaatsen voor reke- de gemeenten zijn gekomen en rö. I de bezitters van onze gastoestellen, die meer voor ombouw in aanmerking zelfs tegen gereduceerde prijzen toestellen konden aanschaffen. Igen. .Degenen, die zich wel eens illusies 52 J, maakt hebben dat zij bU de over man; op aardgas iets zouden kun- Har-n verdienen aan de verkoop van de ;oon;£»ratuur waarin het gas gestookt hter,' Wt, kunnen die hoop gevoeglijk J dé#n varcn- Ook hier zal het scmi- eldsbedrjjf adspirant-kopers voor hun neus wegpikken. Noch het aardgas, noch aan de toestellen zal enig middenstander ook maar één cent verdienen". GASVERWARMING Wat de verwachting betreft dat gas- verwarming op den duur de kolenka- chels goeddeels zal verdringen, omdat gas goedkoper en minder stoffig is. merkt het blad op, dat dan wel wat aandacht besteed mag worden aai beveiliging, want „het aantal ontplof fingen in de afgelopen winter heeft het publiek nu niet direot de indruk gege ven dat er met gas niets kan gebeuren". (Er is reeds een aardgashaard ontwik keld, terwijl in enkele steden in Noord oost-Nederland en in Twente tal van hui zen, die momenteel in aanbouw zijn. al van een aardgasleiding worden voor zien, welke tot aan de schoorsteenman tels doorloopt). SPREIDING „Wij kunnen natuurlijk blijven gelo ven", aldus hot bondsorgaan, „dat het met het aardgas zo'n vaart niet zal lo pen en dat het dwaasheid is te denken, dat het Nederlandse huis in de toekomst met gas verwarmd zal worden. Natuur lijk niet alle huizen: een deel zal be paald wel met vaste brandstoffen ver warmd blijven. Doch de handelaar in vaste brandstoffen, die de helft van zijn omzet kwijt raakt, zit dan toch zeker niet op fluweel. Het is nu de tijd dat te be denken, zodat we over enkele jaren niet achter dc feiten behoeven aan te lopen". „Wij moeten daarom komen tot een grotere spreiding in kolensoorten en haarden en kachels ontwerpen waarin die andere soorten ook gestookt kunnen orden. En zulks niet over tien jaar, doch zo spoedig mogelijk. Aan de Gas unie gunnen we graag de gaslevering geisers, koelkasten en wasmachines, doch aan de handelaren in vaste brand stoffen bljjve de ruimteverwarming als afzetgebied voorbehouden". zee werd bereid. Na vriendelijke woor den van de gouverneur van Hawaii. William F. Richardson, en de Nederland se consul-generaal, de heer A. A, Spit- zer, traden twintig meisjes van Neder landse afkomst in Volendams kostuum naar voren om voor de Prinses het Wil helmus te zingen Bloemen ontbraken bü dit welkom niet. Naast de boeketten rood. wit en blauw kreeg de Prinses twaalf kransen om de schouders gehangen. „Dank u al lemaal zeer", zei de vorstelijke gaste, „maar ik heb het zo warm met al die bloemen, ik kan ze niet allemaal meer vasthouden." Tw'ee bewakers moesten eraan te pas komen om haar te helpen de bloemen naar het vliegtuig van de Hawaiian Air lines te brengen, dat klaar stond om haar naar Maoei te vliegen. Ruim drie kwar tier duurde de vliegtocht naar dit 160 km van Hawaii gelegen eiland. Bestorming Wellicht nog enthousiaster was het welkom hier. Toen zü uit het vliegtuig stapte werd de Prinses bestormd door 300 juichende en bloemen strooiende schoolkinderen. De winkels op het ei land waren tijdelijk gesloten en meer dan de helft van de bevolking was naar het vliegveld gekomen om de gaste te geen officieel wel Prinses Beatrix keert vanavond terug aar Honoloeloe vanwaar zij morgen zal ertrekken naar San Francisco. Twaalfde congres Sociale Interacademiale over „Machten en Mensen" (Van onze sociaal-economische redactie) De Nederlandse Federatie van uni versitaire studieverenigingen in de so ciale wetenschappen, de Sociale Inter academiale, houdt van 17 tot en met 19 april a.s. haar twaalfde congres, dat ge organiseerd wordt door leden van de sociologische faculteitsvereniging te Lei- Het thema luidt dit keer „Machten en Mensen", een actueel onderwerp, over een aantal aspecten waarvan diverse lezingen zullen worden gehouden. De congressisten, die zowel in Leiden als in Scheveningen bijeen komen, kunnen o.m. luisteren naar prof. mr. J. F. Glastra Loon, die zal spreken over „weten schap en politiek", dr. H. Daalder, die zijn visie zal geven op „de politiek in het Nederlandse kader", de heer A. H. Kloos, die over „de vakverenigng in het politieke krachtenveld" spreken zal. dr. J. Niezing. die een aantal denkbeel den zal ontwikkelen over „ideologie en planologie" en dr. mr. A. A. van Rhijn, die „overheid en sociaal-economische planning" onder de loupe zal nemen. Naast deze lezingen heeft de congres- immisie ook de „praktische" politiek i het programma opgenomen. Die poli tiek zal „bedreven" worden door een forum, waarin leden van de K.V.P., de d. A.. de V.V.D., de A.R P. de C.H.U en de PS.P. zitting hebben. Vandalen hebbfen in plaatsen langs de weg ApeldoornArnhem ruim zestig ruiten doen sneuvelen. De ruiten werden waarschijnlijk vanuit een rijdende auto bestookt met glazen knikkers. Men ver moedt dat ze met een luchtdrukpistool werden afgeschoten. Er rinkelde glas in Beekbergen. Loenen- Eerbeek. Laag-Soe- ren. Dieren. Ellecom, Rheden en De Steog. oor onze filatelisten W/IE bijgaande illustratie goed be- kijkt, zal het met mij eens zijn dat dit een interessante en in meer dan één opzicht ook pikante com binatie is. Allereerst dat Frankrijk juist nu. nu liet zelf zijn EEG-partners van zich heeft verwijderd heeft, door de af weer van Engeland, met een hulde- seric voor de overige vijf verschijnt. Opvallend is daarbij ook dat Neder land daarbij ondanks krachtige Nederlandse bestrijding van het Franse standpunt de absolute ereplaats krijgt in de serie. Vier landen (Duitsland. België, Luxem burg en Italië krijgen alle de fran- keerwaarde van 20 centimes, Neder land alleen 30 c. En nog altijd is het bij de post zó, dat de hoogste waar de, de slotzegel uit een serie, een extra hulde betekent. Opvallend is ook, dat waar alle gekozen figuren van elk land (uit een veel heid van grote mannen die ze te bie den hebben) stuk voor stuk bekend en van internationaal formaat zijn, men zich bij Luxemburg af te vragen heeft- wie was meneer Mayrisch? Het is waarschijnlijk moeizaam zoeken geweest. Ik heb zelf mijn hoofd ge pijnigd om een Luxemburger van we. reldfaam te vinden, maar kon er niel op komen. Zeg niet: het landje is zo klein, want het vorstendommetje Liechtenstein kon ten slotte terecht met trots, toch dc grote organist en componist Joseph Rheinberger op een zegel eren, .elf als 6e wou Frankrijk uit beschei denheid afzijdig blijven, doch door voor België niet een Vlaming te kie- zen maar een Franstalige, vond ze loch een tussenweg om tevens de eigen cultuur te eren vlerkwaardig is ook bij beschouwing van dit plaatje dat Engeland met ziin sobere emissie-programma, nu ineen» zo uit de slof schiet met een veelheid van uitgaven die gewoonweg revolu- tionair is te noemen. Nog meer on deugende gedachten worden door deze illustratie opgeroepen: De artistieke meerderheid van Frankrijk, met zijn beroemde graveurs boven Engeland, dat vrij onmachtig is in zijn vorm- geving. De EEG-zegels van Frankrijk zijn van de hand van 5 verschillende, alle even bekende graveurs en ontwer pers, en ieder heeft zijn eigen toet» en persoonlijkheid in zijn werk weten te leggen, terwijl het geheel toch har monisch een eenheid vormt. Kük dan eens naar de zoekende Engelse ont werpers die allerlei stijlen dooreen van modern gestyleerd (5/6) via een gruwelkamer van tekstlinten (7) en zoetelijke romantiek (8/9) tot vol slagen onmacht (10/12) niet boven het koekplaatje weten uit te komen. Een extra handicap is dat men in Enge. land verplicht is steeds de beeltenis van de vorst op een zegel aan te breD- gen bij gelegenheidszegels evengoed als bij de gewone frankeerzegels. Dat geeft soms belachelijke combinaties, zoals afb. 9 waar een specht een ree en een veldmuis de Koningin omrin gen. bij de koloniale series is dit vaak nog veel gekker; 'n paling kronkelend naar de vorstin, (St Helena) of apen die haar dreigen te bespringen (Gi braltar). Laatste opvallendheid: de Engelse ar rogantie, die weigert ondanks de UPU- voorschriften de landsnaam op de ze gels te vermelden! „Wij hadden het eerst postzegels (1840>, en ieder dient onze vorst te kennen!" Na deze be schouwingen vooraf kunnen we vrij kort zijn, over de zegels, afzonderlijk. Voor Duitsland wordt Beethoven ge- eerd, voor België de dichter Emile Verhaeren, voor Italië (niet afgebeeld) de vrijheidsheld en streven naar een Europese samenbundeling Mazzini, voor Luxemburg de industrieel May risch, en voor Nederland Hugo de Groot geflankeerd door het Vredes paleis in Den Haag en de Oude Kerk in Delft! Afb. 5 en 6 van Engeland zijn gewijd aan de anti-hongeractie. Afb. 7 aan het eeuwfeest van de eerste intern, postconferentie in Parijs (1863). Afb. 8 en 9 aan de nationale natuurbescher- mingsweek. Afb. 8 met een tuiltje margrieten, afb. 9 overladen met das, specht, ree, veldmuis etc. Afb. 10/12 aan dc 9e Intern. Reddingbootconfe rentie; 10 helicopter haalt man van boord; afb. 11 een oude zeil-redding- boot; afb. 12 de „ingepakte" beman ning. Als erevoorzitter van de Nederlandse delegatie zal prins Bernhard zaterdag 20 april van Schiphol naar Mexico ver trekken om het tweejaarlijks congres bij te wonen van de internationale kamer van koophandel, dat daar van 22 tot en met 26 april zal worden gehouden. De delegatie staat onder leiding van mr. D. A. Delprat, voorzitter van de .Amsterdamse kamer van koophandel. Voorts maken er o.a. groot-industrië len als ir. M. H. Damme, P. Dzn. Goed koop. drs. C. A. Klaasse, H. J. de Kos ter. mr. J. Meynen en C. Verolme deel van uit. De laatste gaat reeds vier da gen eerder naar Mexico, waar hij wil nagaan of er perspectieven en mogelijk heden zijn voor de bouw van een werf. Het thema van het congres is „Eco nomische groei door onderlinge afhan kelijkheid". Een Amerikaan, de heer Alan Temple, heeft hierover een basis rapport uitgebracht. Amsterdam hoopt op Indonesische koffie- en thee-aanvoer „Ik wil de hoop uitspreken dat zeer spoedig Indonesische koffie en thee reentstreeks in ons land en met name in Amsterdam zal worden aangevoerd en hier op de markt zal worden ge bracht". Dit werd gisteren opgemerkt door de directeur van het bureau voor handels, en industriebelangen van de gemeente Amsterdam dr. J. J. van Soest, nadat hij op het industrieterrein „Amstel II" in de gemeente Ouder-Am- voor een fabriekscomplex V3n de koffiebranderij en theehandel H. Smith, gevestigd te Groningen, de eerste paal had geslagen. De minister van justitie heeft, met instemming van de Centrale raad van advies voor het gevangeniswezen, de psychopatenzorg en de reclassering, met ingang van 1 april de gevangenis Norgerhaven in Vecnhuizcn mede aangewezen voor dc opneming van mannelijke gevangenen, wier wette lijke straftijd niet meer dan zes maan den bedraagt, liet is nl. de bedoeling in het gesticht Bankenbosch II deze gevangenis zij zullen wor den ondergebracht, die wegens een schuldmisdrijf, met name wegens een - erkeersdelicL zijn veroordeeld tot gevangenisstraf van twee weken ol tot maximaal zes maanden. Der gelijke gevangenissen kent men ook in andere landen. Het regime ln Bankenbosch II verschilt geen enkel opzicht van dat in andere gestichten voor kortgestraften. De be handeling zal in het bijzonder worden gericht op net stimuleren van verant woordelijkheidsgevoel. De gestichtsar- beid zal bestaan uit het verrichten van terreinwerk in groepsverband. Buiten de arbeidsuren zal aandacht worden ge geven o.m. aan het alcoholprobleem.- Verwacht wordt dat het aantal gedeti neerden in Bankenbosch II voorlopig be perkt zal blijven tot enkele tientallen. De instelling van het nieuwe gesticht moet men zien in het kader van een verdere differentiëring der strafgestich- ten. Met ingang van 1 juni is benoemd tot hofdame honoraire mejuffrouw J. C. M M. Geldens. Zij was van 1 juni 1945 af particulier secretaresse van wijlen konin. gin Wiihelmina.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5