KLM PASEN 1963 HEROPENT „INDIË-LIJN" ZONDAGSBLAD Nieuwe Leiclse Courant ZATERDAG 13 APRIL 1963 19241963. Twee mylpalen voor de K.L.M. 1924: het jaar waarin aarze lend werd gestart met de nieuwe wereld omspannende Indië-ljjn. 1963: het jaar, waarin na een jarenlange interruptie de dienst op Djakarta wordt hervat. Tussen die jaartallen een enorme ontwikkeling van de luchtvaart. ONTWIKKELING In het begin de historisch geworden Fokker F 7, die onder nu ondenkbare primitieve omstandigheden, (landingen in woestijnzand en op race-hanen, brandstof die in blikjes van 10 liter aankwam, een defecte motor die slechts door schenking van een tijdschrift kon worden vernieuwd) 54 dagen nodig had om in het toenmalige Batavia te komen. En straks de pijlsnelle DC 8, die met 110 passagiers de vlucht in nog geen 26 uur zal uitvoeren. Hoe de oude Indië-lijn zich in de tussenliggende jaren met reuzesprongen ontwikkelde, wordt in bijgaand artikel beschreven. En de vrouwen, die met Hem uit Gelilea gekomen waren, volgden en zij bezagen het graf en hoe Zijn lichaam gelegd werd; en toen zij teruggekeerd waren, maakten zij specerijen en mirre gereed. En op de eerste dag der week gingen zij reeds vroeg in de morgenstond met specerijen, die zij gereedgemaakt hadden naar het graf. Zij vonden de steen van het graf afgewenteld, en toen zij er ingegaan waren, vonden zij het lichaam van de Here Jezus niet. En het geschiedde, terwijl zij daarover in verlegenheid waren, dat, zie, twee mannen i blinkend gewaad bij haar stonden. En toen zij 3 erschrikt werden en haar aangezicht ter aarde neigden zeiden dezen tot haar: Wat zoekt gij de leven de bij de doden Hij is hier niet, maar Hij is opgewekt. Herinnert u, hoe Hij, toen Hij nog in Galilea was, tot u gesproken heeft, zeggend, dat de Zoon des mensen moest overgeleverd worden in de handen van zondige mensen en ge kruisigd worden en ten derden dage opstaan. En zij herinnerden zich Zijn woorden en teruggekeerd van het graf, boodschapten zij dit alles aan de elf en aan (Lucas 23 s 55—56 en Lucas 24 1-9) (De illustratie ls ontleend aan een schil derij van de Zwitser Willy Fries, wiens cy clus ,,Die Passion" elders in ons blad van heden wordt besproken). De K.L.M. gaat weer op Djakarta vliegen. Kema- joran-airport heeft haar poorten voor Nederlandse vliegtuigen weer geopend en zaterdag 4 mei zal de- eerste DC-8 van Schiphol vertrekken met bestem ming Djakarta. Daarmee zal een oude en historische traditie, die in december 1957 zo plotseling werd af gebroken, in ere worden hersteld: de oude „Indië- lijn", de trots van de K.L.M., wordt weer gevlogen! De Indië-lijn. zo heeft de lucht- r I verbinding, Amsterdam-Djakar ta wereldbekendheid gekregen in de luchtvaartgeschiedenis sinds op de eerste oktober 1924 de Fokker F-VII met vijf kg post van Schiphol opsteeg richting Batavia. En de oude rotten onder de vlie gers spreken daar nog steeds over. De Indië-lijn immers is de j belichaming van een brokje j luchtvaartromantiek uit de jaren 1 waarin vliegen nog een avontuur was. Romantiek waaraan de oude i vliegers met weemoed terugden ken in deze tijd van snelheid en zakelijkheid, van vliegschema's en scherp berekende tijden. Met de oude Fokker F-VII daar vlóóg je echt mee. zeggen ze nu. Dat was avontuur. Voorbereiding Aan die eerste sensationele vlucht, waar heel Nederland mee meeleefde, waren jaren van voor bereiding aan voorafgegaan. Al bij de oprichting - van de K.L.M. in 1919 speelde wijlen Albert Ples- man met de gedachte aan een ge regelde luchtdienst naar het Ver re Oosten. De moeilijkheid was echter dat men geen geschikt vliegtuig had. Weliswaar bestonden er in die Jaren al diensten, maar deze werden gevlogen op kleine trajec ten tot ongeveer 500 km. Een be- Historische traditie in ere hersteld op 4 mei a.s; Grote populariteit kreeg de Indië-lijn met de record-re tour- vlucht metKerstpost uitge voerd.door de Fokker F-18 Pe likaan, die op 18 december 1933 vertrok en op 30 december weer terug was. Heel Nederland leefde mee met deze onderne ming. De Douglas DC-2 was de opvol ger van de oude vertrouwde Fok ker op de lijn naar Batavia, het type waarmee de K.L.M. in 1934 op zo'n sensationele wijze tweede werd in de Melbourne-race (Ui- ver). Vijf passagiers konden met dit voor die tijd hypermoderne vliegtuig dat de reistijd tot zeven dagen verkortte, worden vervoerd. Maar de techniek schreed voort. De DC-3 kwam en dat betekende plaats voor elf passagiers en de indienststelling van een steward. Het was met dit toestel dat de K.L.M. in 1937 een dienst van driemaal in de week ging vliegen. Een gevolg daarvan was dat de eeuwenoude „maildag" De DC-8, het moderne toestel, waarmee de K.L.M .-luchtlijn naar Indonesië op 4 mei sal Tóch werden er plannen ge maakt voor de eerste vlucht naar Java. In een vaste verbin ding tussen Nederland en het toenmalige Nederlands-Indië zag K.L.M.-directcur Albert Plesman grote mogelijkheden. Daarom werd in 1923 het comité Vlieg tocht NederlandIndië opgericht, waarvan generaal C. J. Snijders voorzitter en Albert Plesman lid werd. Het was Fokker, die uiteinde lijk de stoot gaf voor de verwer kelijking van de plannen. In 1924 rolde de eerste, voor die tijd hy- j permoderne, F-VII de fabriek uit. En direct zei het comité: dit wordt het toestel waarmee we naar Indië gaan vliegen. Nog in j oktober van datzelfde jaar zou de i! eerste vlucht moeten plaats heb- j K.L.M.-gezagvoerder A. N. J. I Thomassen a Thuessink van der j Hoop zou het bevel voeren en hij i zou worden geassisteerd door de lste lt.-vlieger H. van Weerden j Poelman (van de nu geheten Ko ninklijke Luchtmacht» en boord- werktuigkundige P. A. dan den Om ervaring op te doen zouden ze eerst enkele maanden met het j toestel "op de Londen-lijn ('s we relds oudste luchtdienst) gaan vliegen. De bemanning was en- thousiast. Het nieuwe vliegtuig da* nu inmiddels een plaatsje l- heeft gekregen in het nationaal I luchtvaartmuseum voldeed uit stekend en al gauw werd men het i er over eens: op 1 oktober zou i de F-VII starten voor Indië! 54 Dagen De vlucht ging door. De vlucht werd een succes. Geladen met 5 kg post legde het toestel de ruim 15.000 km lange afstand met een gemiddelde snelheid van 121 km per uur af in een vliegtijd van 127 uur 16 minuten. Dat was de vliegtijd, want in werkelijkheid duurde het 54 dagen voordat de Indië-vlieger op TjUilitan landde. Dat kwam behalve door het feit dat niet minder dan negentien tus senlandingen moesten worden ge maakt ook door de motorstoring, waarmee het toestel bij Philippo- pel in Bulgarije kreeg te kampen. Bijna een maand lang moest het toestel daardoor aan de grond blijven staan.... Een efficiënte onderneming was deze eerste vlucht (betaald door het comité vliegtocht) niet. maar belangrijk was. dat zij had aan getoond dat een luchtdienst op Ba tavia technisch in ieder geval mo gelijk was. Daarom werden nieu we plannen gemaakt. En op 15 juni 1925 volgde de tweede vlucht. De Amerikaanse miljonair Van Laer Black financierde de tocht, die evenals de eerste vlucht werd uitgevoerd door de K.L.M. Ditmaal niet met de Fokker F-VII. maar met de F-VIIa. een verbeterde versie van de eerste Indië-vlieger. Geyssendorffer was de gezagvoerder op deze vlucht, de eerste waarop ook passagiers meegingen: Van Laer Black en diens bediende. Deze tweede tocht verliep aan zienlijk sneller dan de eerste. Binnen acht en dertig dagen na dat het toestel van Schiphol was gestart was het in Batavia. Nog enkele van deze incidentele vluch ten volgden en in 1928 was men zover dat men zei: we moeten een geregelde dienst gaan organise- Proefdienst In november van dat jaar start te de K.L.M. daarmee. Op 21 vliegvelden werden depots voor vliegtuigonderdelen en brandstof fen ingericht. Vergeleken met de organisatie van vandaag was de regeling van die jaren nog ge brekkig. Een weerberlchtendlcnst was er slechts tot Turkije. Radiostations waren er voor het allergrootste deel van de route niet, zodat werd besloten maar zonder radio-appa- ratuur te vliegen. Ook de vlieg velden waren spaarzaam en dik wijls was een ..luchthaven" niet meer dan een vlak landje of een renbaan. zagvoerder Iwan W. Smirnoff, die met een drie-motorige Fokker F 7b Schiphol verliet voor de eerste vlucht van de veertiendaagse proefdienst. Weer verliep de tocht vlotter. De reistijd werd terugge bracht tot 12 dagen. Deze eerste vluchten werden voor een belangrijk gedeelte ge financierd door de P.T.T. op basis dr. ir. M. H. Dam me de K.L.M. zich verbond tot maxi mum 500 kg post per vlucht mee Sindsdien heeft de Indië-lijn zich zeer snel ontwikkeld. In 1930 werd een vaste veertiendaagse dienst gevlogen. Geleidelijk verre zen overal langs de route radio stations, waardoor sneller en vei liger vliegen mogelijk werd. Ook de viegvelden. werden beter uit gerust. Er kwamen meer voorra den reserveonderdelen en overal werden agenten aangesteld. Het zakenleven kreeg meer ver trouwen in de luchtlijn. De tot dat jaar voor alle zekerheid per schip verzonden copieën van luchtpost brieven werden niet meer ge stuurd. En het relzigersvervoer steeg met 300 procent: vlogen in 1929 nog maar twee passagiers mee, in 1930 waren het er al acht! Het passagiersvervoer was echter facultatief; de post had voorrang. Nieuwe vliegtuigen Al in 1931 kon de K.L.M. de frequentie dan ook verhogen tot eenmaal per week. Nieuwe vlieg tuigen werden ingezet. Eerst de F-12 met boordkeuken en ligstoe len voor vier passagiers. De be manning werd uitgebreid met een radiotelegrafist. Later de F-18, waarmee de reistijd werd terug dat het beginpunt Amsterdam naar Napels en later naar Tel Aviv moest worden verlegd in verband met een vliegverbod door enkele oorlogvoerende landen. De heer W C. J. Versteeg, die toen directeur was van de aan het eind der jaren twintig opge richte K.N.I.L.M., was inmiddels de leiding opgedragen van de In dië-lijn. Toen rukten de Japanse legers Indië binnen en moest de lijn worden opgeheven. Voor de be manningen betekende dit echter geen ..groot verlof". Ze kregen nog zware en gevaarlijke op drachten uit te voeren: zij waren behulpzaam bij de evacuatie van mensen en materiaal naar Austra lië. Een deel van het personeel ging daar in dienst, oen ander deel vertrok naar de Nederlandse Antillen, waar de K.L.M. een steeds uitbreidend luchtnet onder hield en naar Bristol voor dc „vlucjitlijn" Bristol -LissabonHet vliegend materieel in Australië r voor zover nog aanwezig Herstel De donkere oorlogswolken trok ken echter ook over Indië weg- En zodra de lucht vrij was. werd de dienst hersteld, zij het dan aanvankelijk niet onder de naam van de K.L.M. Omdat gebleken was dat het aan burgerlijke maatschappijen voorlopig nog niet zou worden toegestaan op de (nu militaire) vliegvelden langs de route naar Java te landen en het vervoer bo vendien de eerste tijd voorname lijk zou dienen ten behoeve van de Nederlandse Staat, werd in oktober 1945 de Nederlandsche Regeerings Luchttransportdienst ingesteld. De uitvoering van de dienst was echter in handen van de K.L.M. Als eerste startte op 10 november 1946 Parmentier met een Douglas C-54-a Skymaster en 9P 28 november reeds werd een geregelde dienst heropend met een frequentie van tweemaal per De ontwikkeling van de lucht vaart had in die oorlogsjaren niet stilgestaan: met de moderne Sky- masters konden 28 passagiers worden vervoerd en ook de vlieg tijd was aanzienlijk verkort, slechts 45 vlieguren (verdeeld over vijf dagen» duurde de reis Met de later in gebruik geno men Lockheed L-749A Constella tion die plaats bood aan 44 pas sagiers. werd deze nog verder te ruggebracht tot 35 uur 40 (vier dagen). Deze reisduur maakte het mogelijk de frequentie te verho gen en op 23 november 1947 vier maanden nadat de K.L.M. de leiding van de negerin,gs lucht transportdienst had overgenomen kon zelfs een dagelijkse dienst Nieuwe route Maar ook in deze na-oorlogse jaren bleef de K.L.M. de moeilijk heden niet bespaard. In 1948 trok ken verscheidene Aziatische sta ten de landingsrechten van de K.L.M. tijdelijk in. in verband met de militaire maatregelen van de Nederlandse regering in In dië. Ook daarvoor werd echter een oplossing gevonden: een route via Afrika. Het was weer pioniers werk. De bestaande radio- en meteodiensten bleken onvoldoende voor het 5534 km lange oceaan traject tussen Mauritius en Bata via. Toch werd een poging ge daan. In januari 1949 startte een Constellation met extra benzine tanks en ontdaan van alle niet direct noodzakelijke uitrusting. Op 30 januari landde de PH-TDF na een reis. waarbij voornamelijk op de sterren en zonder meteobe- richten was gevlogen met 3000 kg post op Kemajoran! de oude Japanse tanker Aer Mas verbouwd, waarna deze vaste ligplaats koos in de Golf van Bengalen. Zo kon in februari 1949 een driemaal wekelijkse dienst op Batavia via de nieuwe route wor den geopend. De moeilijkheden waren echter toen nog maar van korte duur: reeds in juli kon de oude route weer worden gebruikt ..according to schedule" uit gevoerd. ruim 2000 passagiers, 17600 kg vracht en 210.000 kg post waren vervoerd! 25 Miljoen de week. maar in 1951 al dagelijks. In dit jaar kwamen er ook de diensten naar Tokio en Sydney bij. Twee jaar later werd de frequentie teruggebracht op vijfmaal per week. Tweemaal per week vertrok nu in aansluiting op een K.L.M.-vliegtuig van Bang kok een vliegtuig van de inmid dels. opgerichte Garuda Indone- mee. want in 1954 werd e_ vliegtuig ingezet: De Super Con stellation die de reistijd op 40 u 20 (vliegtijd 32 u 15) bracht. Het was met dit toestel dat de K.L.M. zijn activiteiten op de Indië-lijn inmiddels Indonesië- lijm voorlopig besloot. Noodgedwongen, want de Indo nesische regering weigerde de toegang tot Kemajoran. En op 3 december 1957 vertrok het laatste K.L.M.-vliegtuig van Dja karta. Het was het droevig ein de van een jarenlange goede tra ditie. Een abrupt einde na 4580 succesvolle vluchten. De afkap ping ook van een lijn, die voor de K.L.M. dank zij taai doorzettings vermogen en een altijd vooruit ziende blik tot een van de meest winstgevende diensten was gewor den. Per jaar bracht de Dja- gebracht van 44 passagL. post en vracht tot 19 passagiers en 1100 kg post. Ook van radio- en meteohulp moest de K.L.M. zich verzekeren. Bases van de Royal Air Force sprongen direct bij en voor radio- en meteopeilingen op zee werd Na bijna vijf-en-een-half Jaar gesloten te zijn geweest zal de verkeerstoren van Kemajoran straks echter weer „vrij voor landen" aan de K.L.M.-vllegtul- gen geven. Op 4 mei vertrekt de eerste DC-8 vluchtnummer KL 831 van Schiphol om de verbin ding te herstellen. Een verbinding, die beide landen ook door de lucht dichter bij elkaar zal bren gen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 15