Sowjet-ideologie komt op congres ter sprake Israëlische Bedoeïnen wacht civilisatie 13 Nieuwe bepalingen sociale uitkering grensarbeiders Een woord voor vandaag Te weinig tandartsen in Nederland Bijbeldag 1963 te Antwerpen Paus publiceert een encycliek over vrede Tussen schoolpoort en huisdeur DE CLIENTÈLE WOENSDAG 10 APRIL 19^ ANDERZIJDS WAAROM NIET? Naar aanleiding van de weder zijdse erkenning tussen de chris telijk gereformeerde kerk en de gereformeerde kerk vrijge maaktte Eindhoven vraagt ds. G. Visee, vrijgemaakt predikant te Kampen zich in de Kamper kerkbode af wat er in Kampen nog in de weg staat om te doen als in Eindhoven? In Eindhoven zijn ze op de goe de weg. Dit is beter dan dat weder zijdse synoden besluiten tot vereni ging zonder dat in de plaatselijke kerken zulk een vereniging is voor bereid. Niet dat we op zulk een sy nodale uitspraak niet zouden zijn ge steld. Maar daar moet men plaatse lijk niet op wachten. We moesten in Kampen maar weer eens contact zoeken. Ik zou mij er over verheugen als de dag aanbrak dat ds Carlier de kansel van de Nieuwe Kerk besteeg, bij ons de sacramenten bediende. En dat onze kerkeraad n aontvangst van preekverzoek uit de Christelijk van de Eindhovense kerken andere Christelijke Gereformeerde kerken niet eens de vrijgemaakte ds Van den Brink uitnodigen en waarom zouden we in Kampen niet eens een preekverzoek zenden aan de Eindhovense pastor ds S. van Zwol? Waarom zouden Gereformeerde kerkeraden niet aan de Christelijke Gereformeerde broeders in Eindho ven doen weten: Broeders, wat on ze zusterkerk in Eindhoven deed, da doen wij ook: wij zullen leden uwer gemeente, die naar onze plaats ko men op een door u afgegeven attes tatie als lid aannemen? Men begrij- pe mij wel: als zulke binnenkomen de Christelijke Gereformeerden uit Eindhoven zich gaan voegen bij de Christelijke Gereformeerde kerk in onze stad is dat natuurlijk een goe de weg. Maar daar gaat het me niet om. Het gebaar. Dat is het. Om de Christelijke Gereformeerden in Eindhoven te doen weten: wat on ze zusterkerk in Eindhoven deed is ons uit het hért gegrepen, en ook wij aanvaarden u in de Heere. Wat staat ons in Kampen toch in de weg om te doen als in Eindho ven? We hopen van harte dat Eindho ven in deze geen eindstation is. Een goed begin. Eerste kerkgebouw op Oostelijk Flevoland Vandaag is men begonnen met de bouw van de eerste kerk in Oostelijk Flevoland. Het is het rooms katholieke kerkgebouw in Dronten, waarvoor gis teren de eerste paal in de grond werd geslagen. Deze kerk zal straks ruimte bieden aan ruim achthonderd mensen. Er komt een 34 meter hoge toren bij en een ruim parochiehuis. Oostelijk Flevoland kent tot nu toe al leen nog houten noodkerken. In Dronten wordt in hoofdzaak gekerkt in de over blijflokalen van de lagere scholen. Waarschijnlijk dit jaar echter nog zullen de drie grootste gemeenten uit deze lo kalen zijn gegroeid. Het gebouw voor de hervormde kerk te Dronten is aanbe steed, doch de bouwvergunning laat nog op zich wachten. De gereformeerden in Dronten krijgen op korte termijn een houten noodkerk in afwachting van de bouw van het definitieve kerkgebouw. Godsdiei is tres tanten opruimen Wereldraad helpt na 1 mei scholen op Nieuw-Guinea De Wereldraad van Kerken zal hulp gaan bieden aan het Nieuw Guinea van na 1 mei. Dat is de datum waarop het V.N.bestuur over dit eiland op houdt. Voor duizenden kinderen uit het binnenland, die in schoolinternaten aan de kust wonen zal er na die datum geen voedsel meer zijn. Dit betekent tevens dat de scholen, be stuurd door de Evangelische Kerk, zul len moeten sluiten en dat de kinderen naar hun geboortedorp terugkeren met de mogelijkheid nooit meer naar school terug te keren. Het is nu de bedoeling van de We reldraad van Kerken te zorgen dat er wel voedsel voor de kinderen is, zodat de scholen niet gesloten behoeven te worden. Er is al hulp toegezegd uit de Verenigde Staten, Duitsland, Engeland Australië. BOEKENHOEK Regering gaat ingrijpen (Van een onzer medewerkers) Voor de Bedoeïnen in Israël gaat een nieuwe tijd aanbreken. Niet lang nog zullen zij ronddolen dooi de woeste verten van de Negew of Galilea op weg van de ene naar de andere plek om met primitieve middelen de landbouw te beoefe nen. Niet lang meer zullen zij aan de rand van het bestaan, ten prooi Doelwit Hirosjima, door Willy Bour- aan grote armoede en ziekten zijn. geois. Vertaling T. de By. Omslag P. Joubert. Illustraties E. Aidans. Mara- boe-pocket. Uitgave A. W. Bruna Se Zoon, Utrecht Utrecht. Als de laatste ketting breektdoor Michel Duino. Vertaling T. de By. Om slag P. Joubert. Illustraties E. Aidans. Maraboe-pocket. Uitgave A.W. Bruna Se Zoon, Utrecht. slag P. Joubert. Illustraties Dino Atta- nasio. Maraboe-pocket. Uitgave A. W. Bruna Sc Zoon, Utrecht. Een harde noot voor Nick Jordan, door André Fernez. Vertaling L. Polak. Omslag P. Joubert. Illustraties E. Aidans. Maraboe-pocket. Uitgave A. W. Bruna Zoon, Utrecht. Bob Morane en het geheim de Maya's, door Hendri Vernes. Vertaling i keiaars T. de By. Omslag P. Joubert. Illustra ties Dino Attanasio. Maraboe-pocket. Uitgave A. W. Bruna Se Zoon. Utrecht. Joubert. Illustraties E. Aidans. Mara boe-pocket. Uitgave A. W. Bruna Se Zoon, Utrecht. Bob Morane en de atoometers, door Henri Vernes. Vertaling T. de By. Om slag P. Joubert. Illustraties Dino At- Ik ken de stijlen, door Dasseville. Ver taling en bewerking M. Ohringer, in samenwerking met J. W. Evers. Om slag H. Lievens. Tekeningen en illu straties J. P. Edmonds-Alt en L. Meys. Maraboe-flash. Uitgave A. W. Bruna Sc Zoon, Utrecht. 1001 cocktails en verfrissende dran ken, door R. J. Courtine en W. Slag ter. Omslag H. Lievens. Illustraties L. Meys. Maraboe-flash. Uitgave A. W. Bruna Se Zoon, Utrecht. De Israëlische regering heeft een plan ontwikkeld tot hun civilisatie. Reeds jaren geleden zijn daartoe met goed gevolg de eerste stappen gezet. Het gold vooral de medische voorziening. Thans zullen op bre dere basis middelen worden aange wend, opdat over een aantal jaren de Bedoeïnen hun nomadenbestaan hebben geruild voor het hechten aan een vaste plaats. Het leven van de Bedoeïnen mag dan schilderachtig lijken en in westerse ogen niet van romantiek gespeend, werkelijkheid is het een zwaar en hoeftig bestaan. Hoi is niet louter me... lievendheid van de Israëlische autoritei ten de Bedoeïnen civilisatie bij te bren gen, al is het uiteraard voor de heersers der woestijn van groot belang. Er zijn voor de Israëlische regering vele rede nen geweest. Het politieke aspect is daarvan het geringste. Leef langer in goede conditie, door J. Tarse. Vertaling A. Willet. Omslag en illustraties H. Lievens. Maraboe- flash. Uitgave A. W. Bruna Sc Zoon, Utrecht. SUN DROP 1 is Knip deze zegeltjes uit! ze helpen U op weg naar I KG GRATIS SUNDROP BANANEN Vraag Uw fruit-leverancier om de spaarkaart! De Bedoeïnen zijn befaamde smok- trekken zich van de lands grenzen weinig aan. Evenmin laten zij zich in met de binnenlandse politiek in Israël. De stemgerechtigde Bedoeïnen van de 25.000 die in Israël leven, van wie bijna 20.000 in de Negew stemmen trouw Ben Goerions socialistische Ma- pai; niet omdat zijn beginselen zo zijn toegedaan, maar meer omdat het nooit kwaad kan het heersende regime te steu nen als het bewezen heeft een open oog en een gevulde kas te hebben voor de problemen van de heersers der woestijn. Die gevulde kas is overigens een be langrijke reden geweest voor de Israëli sche regering plannen te ontwerpen voor het vestigen op bepaalde plaatsen van de Bedoeïnen. Reeds hebben ruim dui zend de gelegenheid te baat genomen in loondienst te treden. De Israëlische re gering heeft thans in de Negew vier ar beidsbureaus voor Bedoeïnen geopend. As zij zich vestigen, dan ontvangen zij van de regering een renteloze lening voor de bouw van een huis, een ver goeding voor de hen toebehorende stuk ken vee en een lapje grond. Uitkering De Bedoeïnen hebben bewezen het meest geschikt te zijn voor werk in wijnakkers of sinaasappelenplantages. De uitkeringen die de Israëlische rege ring de Bedoeïnen ging verstrekken bij droge seizoenen, waarbij vele schapen, geiten en kamelen omkwamen zijn nog al hoog opgelopen. Enige miljoenen ren daarmee gemoeid. Het zou enige tientallen miljoenen gaan betekenen dien de natuur voor rampjaren zou gaan zorgen. Vroeger compenseerden de Be doeïnen de hen door de natuur toege brachte schade door het houden van rooftochten. De Israëlische regering heeft hen reeds lang laten merken, daar niet bijster van gecharmeerd te De Bedoeïnen leiden een zeer oneco nomisch bestaan en zijn zeer kwetsbaar. Zij hebben in totaal een kudde van 50.000 schapen en geiten en 10.000 kame len. Nog steeds beschouwen zij de groot te van hun veestapel een bewijs voor hun welstand. Volgens de Israëlische deskundigen zou deze veestapel tot een kwart teruggebracht moeten worden. Maar de Bedoeïnen wensen hier nau welijks over te praten. Dat wordt dan ook niet meer gedaan, al loopt het de Israëlische regering danig in de papie- Een ander argument voor hun ontwik keling is de ontginning van de Negew. De Bedoeïnen beschouwden een terrein van 50.000 hectaren als hun gebied, waar o O (Van onze sociaal-economische redactie) In de Europese Economische Ge meenschap zijn enkele maatregelen genomen, die een einde maken aan een aantal onbillijkheden met betrekking tot de sociale verzekeringen voor zgn. grensarbeiders. Omdat deze arbeiders over de grens werken zijn zij in het „vreemde" land aangesloten bij de sociale verzekeringen, doch omdat zij niet in dat land wonen, kunnen ze niet profiteren van alle uitke ringen waarop men normaal recht heeft Dank zij de genomen maatregelen ont vangen de grensarbeiders nu de kinder bijslag uit het land waar zij werken, doch die wordt hen uitgekeerd tot het bedrag dat voor de kinderbijslag geldt in het land waar zij wonen. Andere soortgelijke maatregelen gelden voor ziekteverzeke ring. kraamgeld, ongevallenuitkeringen en werkeloosheidsvoorzieningen. Voor pensioenen en renten uit hoofde van invaliditeit ouderdom of beroeps ziekten gelden voorschriften die al jaren geleden werden vastgesteld. Toen werd bepaald dat de verzekeringsjaren in de verschillende landen waar men heeft ge werkt bij elkaar kunnen worden geteld. De uitkering zelf kan in elk land van de E.E.G. worden gedaan. Het aantal arbeiders dat van de nieuwe bepalingen profiteert ligt ver boven de honderdduizend. De belangrijkste stro men grensarbeiders in de E.E.G. lopen van België naar Frankrijk (in de staal-Beroepen en textielindustrie» en van Nederland **----• zij onbeperkte vrijheid genieten. De Negew wordt echter in ontwikkeling ge bracht en iedere meter die in cultuur gebracht is knabbelt een stukje af van het domein der Bedoeïnen. Deze staan overigens niet onwelgevallig tegenover de Israëlische plannen. In de loop der jaren hebben zij de medische dienst van Israël leren waarderen en al moest er veel weerstand overwonnen worden het is hun gebleken dat een pilletje van de dokter beter baat geeft dan amuletten. Huisvesting Ook wat de huisvesting betreft hebben de Bedoeïnen geleerd. Het. is hen dui delijk geworden, dat de traditionele zwarte tent minder bescherming biedt dan houten huisjes. In de Bedoeïnen- wereld geldt het zelfs dat de meisjes uit hun stammen die in Israël rond- zwfjrven verwend zijn. De bruidschat die voor een Israëlisch Bedoeïnenmeisje betaald moet worden is tot exorbitan te prijzen opgelopen. Enige jaren gele den heeft men dan ook aan de Israëli sche regering gevraagd een prijsstop af te kondigen. De Israëlische regering In een gisteren te Moskou uit- zoveel gegeven officiële bekendmaking wordt medegedeeld, dat 28 mei te Moskou een voltallige zitting van het Centrale comité der Sowjet- russische communistische partij zal beginnen, waarop vraagstukken, die samenhangen met de binnen landse Sowjet-ideologie, zullen worden behandeld. Zo zullen de ruim driehonderd comitéleden zich onder meer be zig houden met de campagne, die Sowjetrussische autoriteiten, met premier en partijleider Chroesj- tsjef voorop, hebben ingezet tegen de beoefenaars der abstracte kunst. Deze campagne werd in december jl. door Chroesjtsjef begonnen en wel ter gelegenheid van een tentoonstelling in Moskou van kunstvoorwerpen. Hij hield toen een toespraak, waarin hij een fel le aanval deed op de abstracte kunst, die hij als „onmarxistisch" van de hand bare Bedoeïnemeisjes illegaal uit Sy rië en Jordanië geïmporteerd worden. Hoewel met de civilisatie van de Be doeïnen in de Negew vorderingen wor den gemaakt, ligt deze taak aanmerke lijk gemakkelijker bij de stammen in Galilea. Deze zfijn reeds vroeger met de beschaafde wereld in aanraking ge komen. Bij Nazaret wordt thans eer dorp gebouwd waar 250 van hen zullen komen te wonen. Het is voorlopig nog een experiment, want nergens anders in het Midden-Oosten bestaat een Bedoeï- nendorp. Als het slaagt dan zullen meer deze dorpen worden gebouwd. En zelfs grote kans van slagen, want scheidene Bedoeïnenvaders hebben hun zonen naar school gezonden en sommi gen van hen ontvangen zelfs middel baar onderwijs. Over enige generaties zullen alle Bedoeïnen in Israël gelet terd zijn en van behoeftige nomaden ge worden zijn tot burgers, aan een vas te plaats gebonden. Advertentie) %RATT n\pa RODENT ROEIT ZE GENADELOOS UIT nieuw \RATTEN- muizsn\ PASTA VLOKKEN Sindsdien hebben Chroesjtsjef en de leider van het Sowjetrussische propa ganda-apparaat Ilitsjef ieder twee maal op bijeenkomsten van Russische schrij vers en kunstenaars op dit aambeeld ge hamerd. Het centrale partijcomité zal in bijeenkomst, die waarschijnlijk drie of vier dagen zal duren, vermoedelijk ook spreken over propagandamiddelen, igelijk bewoners der Sowjet- unie voor het moderne marxisme tt winnen. De sprekers over dit onder werp zullen waarschijnlijk oproepen tot het leggen van meer contact tussen de propaganda en het leven van de gemid delde burger. Zij zullen, naar wordt aangenomen, ook wijzen op de noodzaak om de Sow- jetunie „van parasieten te zuiveren" en „godsdienstige overblijfselen" op te ruimen. Verhoging contributie bij de N.C.A.B.? (Van sociaal-economische redactie) In de algemene ledenvergadering van de Nederlandse Christelijke Agrarische Bedrijfsbond, die op 25 en 26 april as. in Utrecht wordt gehouden, komt een voor stel van het hoofdbestuur aan de orde om de bondscontributie per 8 juli a.s. met tien cent per week te verhogen. Op het agendum staat verder een aantal afdelingsvoorstellen. Ook moet een nieuw hoofdbestuurslid benoemd worden. Voor gesteld wordt hiervoor de heer H. van Dam te Strijen te kiezen. Tijdens de jaarvergadering zal drs. J. de Koning, medewerker van het Sociolo gisch Instituut van het Convent van chris telijk sociale organisaties, een inleiding FARVERFEST: vloerkleed met zéér hoge pool. vachtzacht. 17 tinten, effen of gedessineerd. Vraag folder F 10' aan: Op Golgotha, aan de voet van de drie daar opgerichte kruisei gaat het spektakel gewoon door. Twee moordenaars hang&$ er en daartussen Jezus. Op de heuvel zelf zitten soldaten f| dobbelen om Jezus' kleren. En een duizendkoppige menigt\ onder aanvoering van haar geestelijke leidslieden, tiert e raastDat is in korte trekken het beeld van Golgotha. Hl is alles begonnen om en gericht tegen Jezus. Uit het feit v< deze kruisiging leiden de toeschouwers af, dat zij een Gi welgevallig werk hebben verricht. Als Jezus gelijk had, Hij werkelijk de Zoon van God was, zou Hij dan nipt dor™ 1 Zijn Vader worden bevrijd van dit kruis? Weet u wat Jez\ zegt? Hij bidt tot de Vader: „Vergeef het hun, want zij weU niet wat zij doen." Men zou zo spoedig geneigd zijn te zegge] laat de Vader nu ingrijpen, laat Hij een wonder verrichten e Jezus verlossen van het kruis. Dan móeten de mensen tocl wel geloven, dat Jezus gelijk heeft, dat Hij is Die Hij zegt tj zijn. Denkt u dat werkelijk? Laten de mensen zich echt doo\ wonderen overtuigen? Het kan niet: de wereld zou ten ondei k gang zijn gedoemd, als dit kruis nu leeg zou zijn. God de VadeA^ kan u en mij alleen accepteren door dit kruis. Dit kruis is hel centrale punt in Gods plan'van heil met de mensheid, met t en met mij. Zonder het kruisoffer van Jezus is er geen enkeh mogelijkheid van verzoening. Kunt u zingen: „In het krui zal ik eeuwig roemen"? (Advertentie) DIADEEM: het vloerkleed voor gezelligheid en sfeer! Hoge gesloten pool. doorgeweven rug. effen of gedessineerd Vraag folder D 59 N.V. Venela, Hilversi G. Dekker bij aanvaarding lectoraat: Aandacht voor parodontologie De heer G. Dekker, tandarts, heeft gisteren met een openbare les over „Het sociaal .perspectief der parodontologie" het ambt van Onder auspiciën van de Vereniging ..Protestants Nederland" worden ook dit jaar weer vanuit Den Haag. Delft, Rot terdam Schiedam en Vlaardingen bus tochten georganiseerd naar de jaarlijk se Vlaamse bijbeldag, woensdag 1 mei aanstaande te Antwerpen. Nederlandse sprekers op de bijbeldag zijn prof. dr. H. Berkhof, hoogleraar te Leiden, ds. G. Samson, hervormd predikant te Rot-' terdam, en ds. J. Wolven, geref. pre-, dikant te Urk. De deelnemers kunnen desgewenst in de middagpauze per autobus een bezoek I brengen aan de nieuwe kerk van gere-l formeerde gemeente te Meiksem óf aan het prot. centrum te Boeehout. De aanmelding kan geschieden door storting van 5 op girorekening no. 151241 van de heer C. Kalle, Paulus Buysstraat 73, te Delft, of bij de secre taris van het organiserend comité: L. Huizer, Noordeinde 48a, te Delft. Verder kan men zich opgeven bij: Mej. C. Nieuwstraten. Voltastraat 52. Den Haag (tel. 323845 's avonds», me vr. J. Romeyn-van Zanten. Lusthofstr. 47. Rotterdam (tel. 1222458), Eerw. hr. D. Hartkamp. Hillevliet 58b. Rotterdam (tel. 71681). Dhr. J. van Geyl. Buys Ballotsingel 78a, Schiedam. Dhr. W. M. Verheystraat 22, Vlaardingen. Vertrektijden 's morgens vanuit Den Haag en Vlaardingen: half zeven, van uit Schiedam en Delft: zeven uur en vanuit Rotterdam ca. 7.15 uur. Zij die de reiskosten hebben voldaan ontvan gen tijdig nader bericht over de juiste tijd en plaats van vertrek. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen- te Mastenbroek (toez.): Jac. Jongerden. te Bruchem-Kerkwijk; te Ernst (toez.); P. Bouw, te Ede; door de gen synode tot zendingspred. (docent Theol.school Evang. Kerk te Kame roen): dr. G. H. M. Posthumus Meyes. woonachtig te Oegstgeest. Aangenomen naar Vriezenveen (vac. A. Vink): A. Sjollema. te Well en Am- merzoden. Bedankt voor 't Harde: B. M. Meijndert, te Waarder: Ds. Meijndert kan tot sep tember aanstaande geen verdere be roepen in overweging nemen. GEREF. KERKEN Beroepen te Baflo: A. Treurniet, te Oude en Nieuwe Bildtdijk, te Badhoevedorp (2e pred. pi.) en Wageningen (vac. B. G. Mees ten Oever): L. C. Rietveld, te St. Pancras; te Scharendijke: H. Scho ling. te Culemborg. Bedankt voor Krimpen a. d. IJssel: J. C. van Egmond. te Tholen GEREF. GEMEENTEN Middelharnis: W. C. J.| Boaschaart, te Slikkerveer. Twee oude graven - 3500 jaar oud - in Egypte ontdekt Archeologen van de universiteit va.. Chicago hebben twee 3500 jaar oude graven ontdekt, die nog volkomen tact zijn. Hoewel de graven niet rijk zijn kunstschatten, zoals verleden week i gelijk geacht werd toen het nieuws o de vondsten uitlekte, betreft het hier cheologische vondsten van buitengewone waarde. Een onaangeraakt graf is in Egypte ;n zeldzaamheid.- De graven bevatten ongeveer 100 voor werpen uit de periode, waarin zij ge sloten werden voorwerpen van aar dewerk. koper, albast en brons. Het be treft hier vermoedelijk de laatste rust plaatsen van twee vrouwen van lagere edelen of ambtenaren. De beide lijken waren tot stof vergaan. De ontdekking werd gedaan door een aantal archeolo gen onder leiding van professor Keith Seele van het oriëntaalse instituut van de universiteit van Chicago. Het mooiste voorwerp uit de graven - die 15 km ten noorden van de tem- ïls van Aboe Simbel liggen is een bijzonder fraaie bronzen handspiegel. Deze spiegel van ongeveer 37.5 cm leng te bestaat uit een handvat, voorstellen- ?n fijn gebeeldhouwd naakt wier uit gestrekte arm de spiegel vasthoudt. Benno Moiseiwitsj overleden De in Rusland geboren, doch later tot Engelsman genaturaliseerde pianist Ben no Moiseiwitsj is gisteren in Londen over leden. Moiseiwitsj, die in een groot aantal landen concerten heeft gegeven, genoot internationale vermaardheid om zijn in terpretaties van het werk van romanti sche componisten. De kunstenaar werd in maart van dit jaar door een lichte hartaanval getroffen, doch men meende dat hij thans zo goed als hersteld was. Gericht aan alle mensen van goede wil „De vrede op aarde, waarnaar alle mensen immer zo hartstoch telijk verlangd hebben, kan slechts dan tot stand komen en bewaard blijven, wanneer de door God in gestelde orde gewetensvol in acht genomen wordt." Aldus luidt de eerste zin van het nieuwe pauselijke encycliek die vandaag verschenen is. De schepper der wereld heeft deze orde in het binnenste van de mens geprent en het geweten zegt de mens hoe deze ordening is en be veelt hem daaraan getrouw te zijn. Voor de eerste maal in de geschiedenis der kerk is het schrijven niet gericht aar de bisschoppen en gelovigen der rooms- katholieke wereld, maar aan „alle men sen van goede wil". De Paus spreekt zich in deze vredes- encycliek de eerste, die uitsluitend over de vrede handelt uit voor sterking van de Verenigde Naties, verbod van de atoomwapenen en de ont wapening met deugdelijke wederzijdse controle. In zijn bewijsvoering beroept Over de vrede De encycliek draagt de titel: „over de vrede onder alle volkeren in waarheid, rechtvaardigheid, liefde en vrijheid". Zij bestaat afgezien 'van de inleiding uit vijf delen. Het eerste deel behandelt de ordening van de relaties tussen indi viduen, het tweede deel de betrekkingen tussen de individuele mens en het open baar gezag, het derde de betrekkingen tussen de politieke gemeenschappen en het vierde de betrekkingen tussen de in dividuele mensen, de gezinnen, de orga nisaties. de politieke gemeenschappen en de wereldgemeenschap Het vijfde deel tenslotte bevat pastorale richtlijnen. Tot allen Na de ondertekening van vijf speciale exemplaren van de encycliek heeft paus Johannes over de inhoud gesproken met de mededeling dat hij deze. in tegenstel ling tot andere encyclieken, niet slechts tot de rooms-katholieken richtte, maar ook tot alle mensen van goede wil. Uni versele vrede is iets goeds dat in het belang is van alle mensen zonder enig onderscheid, aldus de Paus. Normaal worden encyclieken pau selijke brieven aan alle rooms-katholie ken ter wereld, zonder enig „ceremonieel getekend, alle publiciteit wordt beperkt tot de publicatie, die gewoonlijk enkele dagen of zelfs weken later, plaatsvindt. Maar de 81-jarige paus heeft te kennen gegeven dat hij deze encycliek als mis schien wel het meest belangrijke van zjjn pausdom beschouwt. Hij heeft haar van te voren aangekondigd, en ook de titel bekend gemaakt. In de afgelopen weken heeft hij er herhaaldelijk over ge sproken. Meubelen in moderne kleur met Ceta Bever PPAPUTRI Zo makkelijk - 18 fraaie houttinten I llFmWll I UIJ W gewoon lector in de faculteit deiGe geneeskunde aan de Rijksuniversifc"! teit te Utrecht aanvaard, om ondertnb" wijs te geven in de parodontologie. De heer Dekker besprak onder Ca meer de plaats van de parodontal33*- logie (de wetenschap die gewijd h^t1( aan het voorkomen en behandelen Lu van ziekten in wortelvlies, wortel]*'33 cement en tandvlees) in de socials^ tandheelkunde. i Wijdermg van tandsteen op i de wijze wordt verleend. De oorzaken hiervan zijn, volgens hem, de geringe T. belangstelling, het ontbreken van eeni redelijke honorering in het systeei#c. van ziekenfondsverstrekkingen en de' Ri zeer geringe tandartsendichtheid in Ne-ils derland. uni Een aanzienlijke uitbreiding van het aantal universitaire opleidingen achr de heer Dekker dan ook zeer noodzafPrj kelijk. Hij meent verder dat er behoef-l L; te bestaat aan informatie over de ver&ati spreiding, van de verschillende aandoe- Li ningen van het parodontium, gediffe-tfrai rentieerd naar leeftijd, geslacht, milieu^ en geografische bepaaldheid Ook een. rn uitbreiding van het post-academiale on- derwijs noemde hij noodzakelijk. ran Van de onder meer door de Neder-- Jf landse Maatschappij tot bevorderingthee van de Tandheelkunde bepleite opleidinggp van mondverzorgsters die onder verant-j>ac, woordelijkheid van de tandarts werk- zaam zijn op het terrein van de voor-p0' lichting, de cariespreventie en het ver-fan richten van een eenvoudige mondreini- B ging bij de patiënt, verwacht de heery0h Dekker geen onmiddellijke oplossing. Utrecht De heer Dekker werd in 1915 in; Haarlem geboren, volgde daar het mid-Lef delbaar onderwijs en studeerde vervol-L,0 gens tandheelkunde in Utrecht. p. Sinds zijn afstuderen in 1938 is hij|vel< verbonden geweest aan het tandheelkun-jM- dig onderwijs in de conserverende tand-,Ass heelkunde. In de functie van weten-' schappelijk hoofdambtenaar bleef hij aan deze afdeling verbonden. In 1953 werkte hij een half jaar op enige kli-j t nieken in Noord-Amerika onder meerl te Minneapolis. De heer Dekker vervul de een aantal functies in het tandheel-' kundige verenigingsleven en is thans voorzitter van de commissie wetenschap pelijke voorlichting der Nederlandse Maatschappij ter Bevordering der Tandheelkunde. Van zijn hand versche nen vele publikaties in hoofdzaak opj parodontologisch terrein. In Nederland is de Utrechtse univer-i siteit de enige met een lectoraat ii parodontologie. Ze stonden bij de frietkraam en I aten gehaktballen. De witgejaste verkoopster was vriendelijk en gul, ze gaf ongevraagd een lik mosterd toe. Ze informeerde of de heren er ook iets met een rietje bij wilden hebben, maar de heren hadden geen interesse, niet uit zuinigheid, want je hoorde de specie in hun zakken rammelen. Ze waren leerlingen van onze I school. Leeftijd van twaalf tot veer tien. Nee, aan zakgeld hadden vast geen gebrek. Het positieve weten dat I pa noch ma er belang in stelde irvoor ze de duiten gebruikten, dan ook de reden waarom de kleine kapitalisten zo goed als dage lijks, even blasé als verlekkerd, de snoepetablissementen begunstigden. Nochtans was het niet uitsluitend om de streling van de (verwende) I maag begonnen: onder het luifeltje van de tent troffen ze nogal eens leef tijdgenoten, geestverwanten en dan werd er onder het vermalen van vet te fricadellcn en andere baksels vu rig geconverseerd. Gesprekken in een uiteraard aangepast idioom, would be-volwassen, net niet „echt" ge- genoeg om er aanstoot aan te nemen. Eigenlijk prachtig van onvolgroeide ernst. Het was soms beslist de moei- waard om het te beluisteren, maar dan moest je niet ouderwets bevoor oordeeld zijn. Meisjes hoe kon het anders waren vaak het onderwerp van de dis- dat ook bij de eens naar ons. Aandoenlijk", za gen we haar denken. Wie weet had ze zelf een zoon van die leeftijd. De kna pen verbeelden zich de grietjes óuor te hebben. Ocharm.... Goed, dat is onzin natuurlijk, z*. zullen in de toekomst en wellicht al spoedig, nog wel eens tot de conclu sie komen dat 'e zich lelijk hebben verkeken. Dat neemt niet weg dat het geen we van dit troepje tc horen kregen, wel van een zekere schran- is ook nogal een lol om altijd kinder juf te moeten spelen. He., grut dikt het erg aan, klaagt zijn nood bij ma en dan 'heb je de poppen aan het dan sen. Of die kleine boefjes de waarheid spreken, daar wordt niet naar ge vraagd en reken maar dat ze liegen kunnen, als ze er wat mee denken te bereiken. Ik vind het maar ge meen. want wie op school vlot en fi deel is, kan thuis toch niet net an dersom zijn derheid in de zielkundige sector ge tuigde. Een van hen wees op een meisje aan de iverkant van de straat. Dat mijn achterbuurvrouw in de klas. Best een aardige meid, ze kan voorzeggen, man, dat doet niemand haar na. Ik had een keer mijn ge schiedenis gewoon niet geleerd en toch maakte ik een reuzebeurt. Ze smoesde me alles voor. We mogen haar allemaal, le meester ook, want ze haalt fijne cijfers en,van dat voor zeggen heeft hij nog nooit wat ge merkt. Maar het gekke is dat ze thuis geen goed kan doen. ik weet het van haar neef met wie ik voetbal. Mis schien heeft haar moeder een beetje gelijk, dat de zusjes en broertjes door gehaktbaleters. De madam knipoog- de oudste te veel worden gedrild, het Hij betaalde zijn vertering met de ergernis nog op zijn gezicht. De ande ren liepen met hem op, de buiken waren gevuld. Toen. aanhakend op het verhaaltje, zei een oudere jongen ernstig gezicht had geluis- ee je vergist je, dat kan terd: tóch. Dat je hier z bent en daar 2 Ze vroegen eenparig om een nade re verklaring, want ze waren geen van allen van die onverteerbare stuk jes mens die alleen belangstelling hebben voor sex en zo. Ze hoordeno tot de fatsoenlijken; die zijn er ge lukkig meer dan sommigen denken. „Nou. daar heb je mijn nichtje. Ze is al van school af, ze heeft een baan als sociaal werkster en ze wil ziel kunde studerenlaat me niet la chen. In die huishoudens waar ze komt heeft ze het met de vaders en moeders over allerlei mooie en ver heven dingen, ze zit stampvol princi pes. Uit een boekje hoor. Het kan best zijn dat de mensen nu al hoog te gen haar opzien, daar doet ze genoeg haar best voor, maar wacht even, thuis brutaliseert ze haar moeder en ze wenst op haar -enken bediend te worden. Een nare, onmogelijke op schepster." Hij had het allemaal uit de eerste hand. hij maakte het vaak genoeg zelf mee. „Die moeder is niet wijs!", riep een van de jongens zo hard dat >en passerende oude dame, alsof het Dver haar ging, verschrikt opkeek. Ik wou alleen maar even gezegd hebben, eindigde de spreker, dat zo iets wel degelijk bestaat. En ik kan je nog wat anders vertellen. Mijn vader is kort geleden voor zaken op reis geweest, "n een van de steden waar hij moest zijn, zit een school hoofd dat zijn 'eerlingen verschrikke lijk zoetsappig aanpakt, want al zijn het soms krengetjes, met straffen kom je er niet, beweert hij. Maar de zelfde meneer, iedereen weet het, is thuis een eerste klas tiran. Er viel een stilte. Ze liepen zwaar na te denken, het was duidelijk dat de oudere jongen hen °en tikje had ge- imponeerd. Missel ien groeit er uit hem zelf nog eens een psycholoog met een gezonde kijk op verhoudingen. In telligent lijkt hij genoeg. De frieten en de loempia's hebben daar natuurlijk niets mee van doen. HAY A SELVA i Woerden:

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2