"Nieuwe Leidse Courant Opnieuw gigantische in het hart van Amsterdam vuurzee Commentaar Spaanse kompels thans vertrokken Fords jacht gaat de Oceaan over Angstige uren voor buurtbewoners Bidault in Rio Communisten maken rel over legering Duitsers Uitstel corso Woensdag 10 april 1963, 44ste jaargang Waarom VOETBAL een topsport Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD ,.$».ntv.»tigh i. ghebl.v.n Zie pagina 9 mijn hert in teghenspoeK Abonnementsprijn bezorging 18—19 Vieuws in pslag een 0020 De bewoners van de Oosterparkstraat in Am sterdam hebben gister avond angstige uren be leefd toen een regen van vonken op hun woningen neerdaalde De gloeiende stof was afkomstig van een enorme fabrieksbrand. De vierde die de hoofdstad binnen enkele maanden heeft opgeschrikt. In Limburg heeft zich gisteren een uittocht van Spanjaarden voorgedaan. De meeste stakende mijn werkers hadden er de voorkeur aan gegeven naar hun land terug te gaan. De regering van de Ver enigde Staten heeft welis waar ook voorgesteld,dat Nederland zou deelnemen aan een Navo-kernmacht. maar de Nederlandse rege ring heeft zich nog op geen enkele wijze verbonden, zo bleek gisteren uit medede lingen van minister Luns in de Tweede Kamer. Luid tumult ontstond gisteren in de vergaderzaal van de Tweede Kamer, toen daar gesproken werd over de legering van West- duitse militairen in Budel. Toen de stemming was af gelopen, klonk van de pu blieke tribune „het gewe ten zal spreken, schoften zijn jullie". De demon stranten zijn uit het ge bouw verwijderd. Zowel de Verenigde Staten als de andere Navo- landen hebben van de Rus sische regering een pro testnota ontvangen, waar in felle kritiek wordt ge leverd op de voorgenomen vorming van een multilate rale Navo-kernmacht. On middellijk is zowel van Britse als van Westduitse zijde gewezen op de pro paganda die de Sowjet- unie met Rieze nota wil maken. De beweringen worden door de feiten ge logenstraft. zo zegt men in het Westen. In de Eerste Kamer is met name van de zijde van de C.H.U.-woordvoerder de heer M A. Geuze vrij felle kritiek geoefend op het be leid van de K.V.P.-minister van landbouw en visserij, mr. Marijnen. De senator noemde de bewindsman 'n „schimmige figuur" die zeker niet behoort tot de sterkste zijde van het ka binet. De Verenigde Staten overwegen 't plan de neu- tralistische regering van Laos wapenhulp te ver lenen. Met bezorgdheid worden de verwikkelingen in dit land (de communis ten zijn inmiddels wat min der agressief geworden) door de Amerikaanse rege ring gadegeslagen. Werving buitenlanders gaat door Tewerkstelling in België De gehele middag vertrokken gis teren bussen met Spaanse mijnwer kers van Sittard naar Maastricht, waar de thuisreizenden op de inter nationale trein stapten. Na het con flict met de Staatsmijnen, de zeven dagen durende staking voor betere huisvesting en de aangezegde ontslagen, hebben gisteren 164 Span jaarden van de mijn Maurits in individueel onderhoud met de per soneelsdienst de wens te kennen ge geven naar hun vaderland te ver trekken. Er waren 33 Spanjaarden, die verklaarden opnieuw in dienst te willen treden van de Staatsmijnen. Georges Bidault, de verbannen leider van De Gaulles tegenstanders, is gisteren met zijn secretaris Guy Ribeaud. uit Lis sabon in Rio de Janeiro aangekomen Bidault moet zich onthouden van alle activiteiten die verband houden met de Franse politiek. Het bezit van een visum betekent nog niet dat Bidault nu ook asiel in Brazilië heeft gekregen In antwoord op de vraag van verslag gevers op het vliegveld of hij nog steeds politiek lijnrecht tegenover De Gaulle stond, zei Bidault: „Ik ben niet in staat commentaar te geven, maar ik ben niet van gedachten veranderd". In het afgebrande gebouw waren voorts enige kleine bedrijven geves- Hevig tumult iu Tweede Kamer (Van onze parlementsredactie) Communistische demonstranten, die bezit hadden genomen van de tribu is, maakten gisteren luid tumult, toen de Tweede Kamer de legering in Westduitse militairen in Budel met 102, tegen 8 stemmen had goed gekeurd. Onmiddellijk na de stemming voorzitter Van Thiel had juist de vergadering voor een korte theepauze geschorst begonnen mannen en vrouwen luidkeels verwensingen te roepen naar de Kamerleden in de zaal, die, sommigen onthutst, anderen een beetje lachend, toekeken. „Het geweten zal spreken; schoften zijn jullie; het zal jullie betaald worden gezet!" werd geroepen. Maar ook, verbitterd: „Ze hebben mijn hele gezin vergastDoor politieagenten en kamerbewaarders werden de demon stranten van de tribunes verwijderd. WEER heeft Amsterdam een zeer grote brand beleefd. In vuurzee, gepaard met een aanvankelijk gevaarlijk dichte vonken regen en een zware donkere rookontwikkeling, is een fabrieksgebouw met een lengte van ruim honderd meter en een breedte van ongeveer dertig meter, tussen de Weesperzijde en de Wibautstraat bij de eerste Oosterpark straat, gisteravond volledig verwoest. In het oude gebouw (de vroegere Beierse Bierbrouwerij), was onder meer het im- en exportbedrijf in tweede handskleding gevestigd van de firma Simon Speijer. De gehele voorraad kleding, ruim zeshonderd ton, ging in vlammen op. Het bedrijf, dat vol gens de bedrijfsleider laag verzekerd is, liep een schade op die gisteravond geschat werd op „veel meer dan een miljoen gulden". De politie vermoedt, dat de brand is ontstaan, doordat kinderen in de nabijheid van het gebouw een vuurtje hadden gestookt. tigd: een confectiebedrijf, enige kan toren. een firma in elektrische appa ratuur, een kleine papierfabriek en een timmerwerkplaats, alsmede twee clubhuizen van verkennersgroepen, die alle door de brand totaal in de as werden gelegd. De regen van tienduizenden von ken, die na het doorslaan van de aanvankelijk als middelgroot be schouwde brand door de wind in de richting van de eerste Oosterpark straat werd gejaagd, bezorgde de be woners van deze straat enige ang stige uren Vanaf de balkons en de daken hiel den zij de vonkenregen nauwkeurig in de gaten en gelukkig kon men iedere keer als er een begin van brand dreig de te ontstaan tijdig de brandweer waarschuwen. Soms wisten de bewo ners kleine vuurtjes zelf met tuinslan gen en emmertjes water te blussen. Vrouwen en kinderen, de laatsten veelal in pyama, zochten, toen de brand huizenhoog uitsloeg, een onder- Luchtfoto (ANP) va1 Arosa Sun. aan boord van welk „woonschip" van de Hoogo\ te IJmuidcn gisteren een brand woedde, die de 600 bewoners dakloos maakte. (Zie elders in dit blad). Kort daarvoor reeds had voorzitter Van Thiel de bezoekers tot rust moeten manen. Dat was, toen men luid applau disseerde, nadat de communist Bakker Duitsland als het grootste militaire ge had genoemd. Mr. Van Thiel bena drukte. dat hij het recht had. de tribune te laten ontruimen, maar dat hij het nog een waarschuwing wilde laten. De communistische demonstratie maak- deel uit van een actie, die is ontke tend, zodra bekend werd, dat Duitse troepen in Budel zouden worden gele gerd. Reeds geruime tijd was de CPN bezig met een handtekeningenactie, be doeld om het verzet tegen het plan aan •akkeren. Uiteraard kon dit aan de uitslag van de stemming niets verande- Zoals gemeld brachten uiteindelijk acht Kamerleden hun stem uit tegen het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag, dat de legering van de Duitsers regelt: de drie communisten, de twee PSP-ers en de drie pacifisten in de PvdA-fractie. de heren Franssen, Koop man en Schurer. De regeringsgezinde fracties en SGP stemden en bloc voor. de PvdA-fractie in overgrote meerder heid. Overigens werd vrij algemeen er kend, niet in de laatste plaats door staatssecretaris Calmeyer (defensie), die met zijn collega Van Houten (bui tenlandse zaken) het voorstel verde digde. dat deze aangelegenheid gevoe lige kanten heeft. ..Maar", zo zei de heer Calmeyer, „wij zouden er niet goed aan doen, ons door gevoelsover wegingen te laten beheersen" De staatssecretaris wees erop, (lat uit sluitend het Nederlandse belang in het geding Is: tegenover legering van Duitse troepen in Budel slaat, dat de Neder landse eenheden en de gezinnen van de erbü btrokken beroepsmilitairen in de Duitse plaats Seedorf een goede huisves. ting krijgen. Daarnaast liet de heer Calmeyer duidelijk merken, van hoeveel belang hij een goede bondgenootschappelijke verhouding met West-Duitsland acht „Als ik dc Nederlandse vlag zie wappe ren boven de kazerne in Seedorf, denk ik: Wie had dat twintig jaar geleden kunnen vermoeden I-Ierrie op de publieke tribune in de Tweede Kamer.totdat politieagenten en kamerbewaar ders eraan te pas kwamen. komen bij buren, maar tegen midder nacht konden zij hun huizen weer opzoeken. De politie had hen kort na het ontstaan van de brand om onge veer kwart voor negen wel geadvi seerd de ramen dicht te houden en de gordijnen aan de achterzijde van de huizen te verwijderen. Ernstig gevaar heeft er ook urenlang bestaan voor de houthandel van de firma Harff. tussen het uitgebrande gebouw en de huizen in de Oosterparkstraat. Tien tallen brandweerlieden hielden het hout bedrijf nat. vanaf de daken van de ba rakken, waardoor ook dit gevaar afge wend kon worden. Spectaculair was niet alleen het werk van de tientallen brandweerlieden, die honderdduizenden liters water in het vuur spoten, maar ook het werk van de grote politiemacht, die de duizenden toeschouwers slechts met moeite od een afstand kon houden. Hoe Amsterdam 10 spoedig wist, dat er weer een grote brand woedde, was onbegrypelyk, maar om negen uur een half uur nadat de brandweer (aanvankelijk voor een mid- delbrand) was uitgerukt verdrongen reeds duizenden mensen zich in de Wi bautstraat. Agenten te paard kregen, toen het begon te spannen, assistentie van enige tientallen in Amsterdam ge legerde militairen, waarna de opdringen de massa enigszins verspreid kon wor- Drie wethouders, de heer J. Tabak, mr Th. Elsenburg en mr R. van der Bergh waren op het terrein van de brand aanwezig. Voor vervolg zie pagina 7 Het comité Bloembollencorso te Lisse heeft besloten de datum van het corso te verschuiven naar 11 mei. Oorspronkelijk zou het worden gehouden op 27 april, maar in verband met de vertraging van de bloei door het koude weer, zal men dan nog geen bloemen genoeg hebben om de dertig praalwagens op te maken. De thuisvaarders werden voorzien van hun loon, een gratis reisbiljet naar het dichtstbijzijnde station van hun woonplaats in Spanje en 300 peseta's, ongeveer twee gulden, bus- of tramgeld. Bijna tweehonderd Spaanse arbeiders, van wie veertig voor de mijnstreek en de rest voor de textielindustrie in Twente waren bestemd, blijven naar aanleiding van wat dc Spaanse kranten over het mijnconflict hebben geschreven, in hun vaderland. Daar de laatste trein naar Spanje al om 8.20 uur uit Maastricht vertrok zijn na die tijd pendeldiensten onderhouden tussen Sittard en Luik, vanwaar zij om middernacht nog naar hun vaderland konden reizen. Er hebben zich geen cidenten voorgedaan. Wel werd een spandoek meegedragen met de woor den: Wij zijn geen slaven! Vandaag werden de 125 stakende Spaanse mijnwerkers uiit De Egge in Brunssum bij de personeelsdienst der Staatsmijnen ontboden. De werkwilligen zullen waarschijnlijk gehuisvest worden In kasteel Vaalsbroek te Vaals Toen de besprekingen van gisteren en eergisteren op niets waren uitgelopen, heeft de directeur-generaal van het Spaanse instituut voor emigratie, de heer Trevijano. in gezelschap van de adjunct consul de heer Victor Pradera. een infor- matief bezoek gebracht aan de gezellen- huizen. waarin Spanjaarden zijn géhuis* vest. die bij particuliere mijnen werken. Het voorstel voor deze bezoeken werd door de stakende mijnwerkers gelanceerd In de verwachting, dat daaruit kon wor den geconcludeerd, dat de huisvesting door de Staatsmijnen minder is, dan de huisvesting, die de particuliere mijnen bieden. De Staatsmijnen wezen het voor stel voor een dergelijk onderzoek af. De Spanjaarden waren vrij om in Nederland te bljjven of te vertrekken. Zij wilden echter allen repatriëren, daar zij niet ver kiezen bij de particuliere mijnen te wer ken. waar volgens de stakers de huisves ting beter is, maar de werkomstandighe den slechter zijn dan bij de Staatsmijnen, Uit de kring van stakers is vernomen, ofschoon van ronselen geen sprake is, dat de Spanjaarden morgen op weg naar hun vaderland in Luik zullen uitstappen om zich op de hoogie te stellen van tewerk, stelling in de mijnen in het Luikse bek ken, waar reeds Spanjaarden werken. Volgens het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid is herbemid deling naar andere bedrijven mogelijk. De werving van de Spaanse arbeiders gaat normaal door. Er is geen enkele reden om deze werving stop te zetten, nu bij een bedrijf bepaalde moeilijkhe den zijn gerezen. Volgens de rijksdienst voor arbeids voorziening in Den Haag bestaat thans tien procent van de ondergrondse mijnbezetting uit vreemdelingen. Als alle arbeiders, die de gezamenlijke steenkolenmijnen via werving naar Ne derland willen halen, er ook inderdaad aan de slag gaan, zal het percentage buitenlanders in de ondergrondse be zetting bijna tot het dubbele stijgen. Vergezeld van majoor-vlieger Van Gessel van de Koninklijke luchtmacht en de particuliere vlieger van het Ko- ninklyk huis, luitenant-kolonel Holswil- der. heeft prins Bernhard gisteren laat in de middag onverwacht een bliksem bezoek gebracht aan het Nationaal lucht vaartmuseum Aeroplanorama op Schip hol, waarvan hy ere-voorzitter is. W/ELISWAAR zonder enthousiasme en ook niet van harte niettemin heeft gisteren de Tweede Kamer bij grote meer derheid haar goedkeuring gehecht aan de legering van Duitse militairen in ons land. Een bewijs dat de tijd niet slechts voort schrijdt doch tevens, en telkens weer. voor nieuwe problematiek plaatst. De communisten hebben weinig reden tot het rumoer dat zij maken. Het is juist de dreiging van het communisme die de vrije wereld tot krachtige militaire inspannin gen noopt. Bovendien is een oppositie als de communisten hier, onder de schutse van de democratie, plegen te voeren in de communistische heilsstaat zelf geheel ondenkbaar. Dit betekent overigens niet, dat er ook bij de anderen geen reserves zijn. Wij hopen gaarne, dat het Duitsland van vandaag anders is dan weleer. Er zijn inderdaad tal van tekenen die daarop wijzen, al zijn er soms ook tekenen die teleurstellen. Zij trekken echter misschien juist als zodanig de aandacht. Het Duitsland van vandaag is inderdaad een ander. En ook voor zover het dat eens niet zou zijn, dan toch aan ons allen om het te helpen dat het meer en meer een ander wordt. Dat wat men noemt de Europese integra tie kan in deze richting een uiterst be langrijk middel zijn. Duitse soldaten in Nederland, echter omgekeerd ook Neder landse soldaten in Duitsland dit laatste is even werkelijk en mag ook gelden als een aanwijzing dat er in minder dan twin tig jaar zo het een en ander is gewijzigd. Gewijzigd is er met name in deze zin, dat de verdediging van de vrijheid een inter nationaal karakter is gaan dragen. Vrij heid is voor tal van volken een gemeen schappelijk bezit en zij kan ook slechts in gemeenschappelijkheid worden be schermd. Zij is van een aard dat gevoe lens van aanvankelijk onbehagen opnieuw op hun eigen wezenlijkheid behoren te worden getoetst. En zou zij het resultaat van die toetsing niet waard zijn? Voor wie doordenkt, lijkt twijfel nog nauwelijks mogelijk. In bed verbrand Gisteravond is de 51-jarige mevrouw F, E. van de B.van K. in haar woning aan de Amstel te Amsterdam by een brandje in de kamer waar zij sliep, door de rookontwikkeling bedwelmd geraakt en verbrand. Vermoedelijk heeft zy in bed een sigaret liggen roken, is in slaap gevallen waarna de sigaret op het bed- degoed terecht is gekomen. Haar man en zoon waren niet thuis. luchtdrukdalingen West.Europa een onvast karakter gegeven. Een regen- gebied. dat gisteravond en vannacht over Nederland trok, bracht vrijwel, overal 1 tot 4 mm regen. De luchtdruk dalingen hangen samen met een lagedruk gebied boven het Kanaal en de Golf van Biscage. Het centrum van dit lagedruk gebied komt nog geleidelijk dichter bij Nederland te liggen. Het wisselval lige weer houdt 'daarom aan, waarbij het het algemeen wat minder zacht HET WEER IN EUROPA Tendens dalend wordt. De Bilt verwacht tot donderdagavond: Half tot zwaar bewolkt met tydelUk regen. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Iets minder zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 11 april: zon op 5.55, onder De*B Happarten hedenmorgen zeven Hoogwater Scheveningen 11 april: 4.42 vin.; 16.52 njn. de Santa Maria, het fonkel- nieuwe in Nederland ge- uitgesloten. bouwde motorjacht van dc Bv«vU.vU. Amerikaanse automobiel- De Santa Maria is zaterdag poogde hij steeds zoveel koning, wellicht in de ko- o mende zomer op eigen kracht ontlopen, de Atlantische Oceaan zal Het trotse hypermoderne, mij de in precies twaalf maanden mededeelzaam. Ilij zijn vrouw, zoontje Zn en Henry hondjes naar het Pan Amerl- een "juweel Twee twaalf- Airways vliegtuig, waar- cylinder dieselmotoren kun- deze reeds nu naar Ame- ncn het ruim 33 meter lange len de vorderingen in ogen- rika terugkeerden. Hij zelf schip 'n snelheid van twaalf schotiw genomen. Daarbij blijft uiteraard bij het jacht knopen geven. Het beschikt poogde hij steeds zoveel mo- en zegt nog geen definitief o.m. ov< op de Kaag te water gelaten. Rdijk iedere publiciteit te reisplan te hebben ontvan- in zoet gen. Wel zal Ford er deze duceerd uit zeewater, over zomer in Europa zijn eerste een radarinstallatie, 'n auto- -versteken. Onverschillig ongeveer 140 ton metende, Ook zijn kapitein was gis- reis mee maken overigens matische piloot en een huis zijn schouders ophalend, zei dubbelschroefs motorjacht is teren op Schiphol weinig niet in Nederland. telefoon. Eindhoven Zd.-Limb. Aberdeen Londen Brussel Luxernb. Parijs Bordeaux Grenoble zw. bew z h. bew. j o zw. bew. 1 z w. bew. windstil 3 regenwindstil 6 gh. bew. gh. bew. c gl/betv h. bew. windstil h. bew.w 4 gh. bew. 1 windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1