6 Ex Animo van de gaf weer uitvoering Matthaus-Passion GOED VOOR U! Congres voor meisjesstudenten in Leiden over de Kerk van morgen Een lang weekend eruit! Er is niets ontspannender! Meer en meer wordt het gedaan. Doe het ook mijnheer. Ontzeg uw vrouw en uzelf niet iets wat echt goed voor u is, voor u allebei. Veel plezier samen! Kerk hééft nooit gehele waarheid Maandag en dinsdag heeft te Leiden een interconfessioneel congres voor meis jesstudenten plaats gehad, georganiseerd door de Katholieke Meisjes-Studenten- Interacademiale, met als titel „De Kerk van morgen". Zowel van Katholieke als van Reformatorische huize waren er en thousiaste deelneemsters. In het geheel werden vier lezingen ge houden. De eerste spreker was dr. Van Litsenburg S. J., rector van het Aloysius- college in Den Haag. Hij sprak over de moderne stromingen in de Rooms Katho lieke Kerk. De Christenen van deze tijd moeten volledig en intens levend in 'hun eigen tijd de openbaring van het Woord Gods verwezenlijken. Daarbij zijn drie stromingen duidelijk werkzaam: de litur gische beweging, de oecumenische bewe ging en de herwaardering van de Bijbel. Bij dit laatste punt speelt ook de eman cipatie van de leek in de Rooms-Katho- lieke Kerk een roL Een moeilijke kwestie is de positie van de vrouw in de Kerk, waar zij de haar toekomende plaats nog niet inneemt Berkhof: zeven punten Prof. dr. H. Berkhof stelde zeven pun ten. De Kerk van morgen moet kleiner zijn en bewuster. Zij moet komen tot een synthese van het hoog- en 'het laagkerke- lijke. De leek moet mondiger worden, de ambtsdrager bewuster, meer de man van instructie. Er moet meer eenheid zijn en meer verscheidenheid in kerk vorm: binnen de eenheid moet de legi tieme variëteit een plaats gegeven wor den. Er moet zijn meer eenheid en meer verscheidenheid in het belijden. Welke zijn de geloofsverschillen en welke de theologische verschillen? Welke verschil- Ien mogen ons gescheiden houden? Tra ditionele en emotionele zeker niet. De Kerk moet solidair zijn en minder con formistisch. Solidair met de wereld be tekent: de Christelijke stelten, waarop wij zo graag lopen 'ter zijde leggen. De Kerk moet niet ergens anders zjjn in de wereld, maar er anders zijn. De Kerk moet machtelozer zijn èn met meer macht. Immers wij zullen een vijandige wereld ervaren, waarin wij vooral het zwaard van de geest nodig hébben. Prof. Van Holk Prof. dr. L. J. van Holk sprak over het streven naar eenheid bü de Reformatori sche Kerken. In de oecumenische bewe. ging zit in ieder geval iets van de Kerk van morgen. We moeten iets onzekers door, maar de kans is groot, dat we er ongedeerd en beter uit komen. Het Chris tendom heeft het jn de 20ste eeuw niet gemakkelijk. Er moet dus meer samen gewerkt worden om getuigenis te geven van de eenheid van Christus. Ter vergemakkelijking van de discus sie gaf prof. Van Holk hierbij aan de congressisten enige vragen ter bespre king. In hoeverre is de één geldigheid van de Kerk werkelijk onmisbaar voor gods dienstig leven? Kan de Kerk, gezien de eenvoud en de nederigheid van Christus, niet afzien van de praal, die zij aan de dag legt? Die praal werkt in deze eeuw ongunstig. De Protestant zal moeten le ren de verering van Maria te begrijpen. In hoeverre kan de Katholieke Kerk hem hierin tegemoetkomen? Wat doen we met relikwieënverering? Past nadruk op het hiernamaals niet slecht bij het huidige levensbeeld? Denk aan I Corinthe 12, waar duidelijk gemaakt wordt het op el kaar betrokken zijn van de leden van het Lichaam van Christus. Dr. Van Noort De laatste spreker was dr. L. G. A. van Noort, O.S.C., studenteupastoor te Lelden. HU stelde dat wü ontrouw zijn geworden aan de woorden van Christus: mogen ze allen cén zijn. Voor de Katholieke Kerk ls het ondoenlijk déze gedachte op te ge ven, omdat zü 't meest de bedoelingen van Christus representeert, maar zij dient te weten, dat ook binnen haar gemeenschap de volle openbarin^sgestalte niet leeft en dat de andere Christenkerken een wezen, lijke. authentiek-christelijke inbreng heb- ben. De Kerk hééft nooit de gehele waar heid. maar zij staat in die waarheid en zal zich dan ook moeten laten corrigeren door de Reformatie. Neem de verhouding geloof-verdiienste, Schrift-traditie en Christus-Maria. Ook dr. Van Noort gaf zijn gehoor discussie vragen. Is de officiële Reformatie in Ne- Diploma-uitreiking Leidse land- en tuinbouwschool Vanmorgen hield de lagere land- en tuinbouwschool te Leiden voor de twaalf de keer een elndles; het was de tweede eindles in de nieuwe school aan de Boer baavelaan. De heer J. C. van Schaik had als voorzitter van de commissie van toezicht de leiding; onder anderen kon hU de inspecteur voor het land- en tuin- bouwonderwjjs alsmede een aantal ouders begroeten. Verscheidene geslaag den kregen hierna gelegenheid hun ken nis over een bepaald onderwerp t» spuien. Een diploma ontvingen ten slotte: G. Barn'hoorn, Valkenburg (tuinbouw): J. Crama, Leiden (land- en tuinbouw); A. v. d. Ende. Voorschoten (landbouw): F van Engeldorp Gastelaars, Voorburg (landbouw); R. Harms, Voorschoten (tuinbouw); D. Hoek, Voorschoten (tuin bouw); C. van Ipenburg, Voorschoten (landbouw); M. v. d. Kwaak, Leiderdorp (landbouw); M. v. d. Mey, Leiden (land en tuinbouw)H. Oostdam, Voorhout (landbouw); S. v. d. Poel, Zoeterwoude (landbouw); J. van Santen, Wassenaar (landbouw); D. Sol, Hazeuswoude (land bouw); K. Steinhart, Voorschoten (land en tuinbowu); F. Tengnagel, Den Haag (land- en tuir.bouiw); S. Verkerk, Reeu- vijk (landbouw). Verbouwing aan Oude Vest Het architectenbureau Prinsen en Den Ouden te Oegstgeest heeft namens dc heer Bakels het verbouwen van de Tegelhandel aan de Oude Vest opge dragen aan de firma J. F. Wurzer te Leiden. Amsterdamse studenten in Leiden aangehouden De politie heeft vanmorgen om tien over vijf een tweetal Amsterdamse stu denten aangehouden ter zake van het berüden van een bromfiets in kennelijke staat. Eerder waren zy wegens het over last aandoen aan de passagiers in de laatste trein uit Utrecht, omstreeks één uur door de wagenvoerder op het sta tion uit de trein verwijderd. Het twee tal. dat vanmorgen nog steeds enigszins moeilijk ter been was. wist zich te her inneren dat de bromfiets was geleend, maar de naam van de uitlener kon htm nog maar steeds niet te binnen schieten. De politie houdt er dus rekening mee dat de bromfiets kan zijn ontvreemd, Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Peter Christoph, zn v M J Elfferich en E Brouwer; Ger- rit, zn v J van Rijn en L van Duijn; Petronella, dr v A van Po lanen en M C van Soest; Abramina Maria, dr v G Cuvelier en A M Wagemaker; Henricus Rudolf Robertus, zn v J H M Feller en C J Nieuwenhuizen Segaar: Jannetje Geertruida, dr v F Kuipers en J P van Oeveren; Lam- bertus Teunis. zn v P van Poel geest en K N Stehouwer. GEHUWD: J L Bronsgeest en J M van Gelderen. OVERLEDEN: C C J Feskens, 65 j. wed van H E W Vermeulen; J E Steenlage, 54 j, echtgen v W Kers bergen. RIJNSBÜRG Spreekbeurt Donderdag om 8 uur hoopt ds. C, Vos van Gouda voor de Herv.-Geref. Evan gelisatie in de zaal achter de Chr. Geref. kerk te Rijnsburg een spreekbeurt te vervullen- NIEUWE LEIDSE COURANT ■ft - GISTERAVOND werd de traditiegetrouw een uitvoering gegeven van Bachs Matthaus-Passion. De Stadsgehoorzaal was zoals ieder jaar bij deze ge legenheid, geheel bezet. Wel een bewijs, dat Leiden deze jaarlijkse uitvoering door het Christelijk gemengd koor Ex Animo, onder leiding van Herman de Wolff hogelijk weet te waarderen. Als solistische medewerkers had Ex Animo dit keer aangezocht: Nellie Groenevelt, sopraan; Roos Boelsma, alt; Sylvain Deruwe, tenor; Jan Handerson, tenor; David Hollestelle, bas en Henry Black- mon, bas. Achter het clavecimbel had Jaap Hillen plaats genomen en niet de ons zo vertrouwde figuur van Hans Schouwman. Het orgel werd bespeeld door Annie Blankenstein-Offenberg. De uitvoering van een meesterwerk als Bachs Matthaus-Passion is ieder jaar opnieuw een grote gebeurtenis. Als men het Lijdensevangelie hoort ver kondigen op een manier zoals Bach dit in zijn Matthaus-Passie doet. dan kan het haast niet anders of men wordt daar stil van. De grote beeldende kracht en de verbindingen die Bach legde tussen de theologische achtergron den en deze muzikale vormen, zijn hier en daar werkelijk adembenemend. Het is de in dit werk voelbare spanning tussen de machten van Licht en duis ternis die ons gevangen houdt, ondanks de vaak slappe en overgevoelige tek sten van Picander. Bach weet dit alles echter steeds op een hoger plan te brengen in zijn muziek. In de gisteravond gegeven uitvoering trof ons bijzonder hoe Ex Animo, nauw keurig reagerend op de aanwijzingen van zijn dirigent, een soms realistisch schilderende Bach aan ons wist voor te stellen. De liefde waarmee het koor dit werk brengt, is werkelijk verheugend. Zeker, men laat zich wel eens verleiden tot een teveel aan expressie, die men in de tyd an Bach niet in die mate kende. Met name in sommige koralen kregen wij de indruk, dat men onvoldoende af stand bewaarde tot het werk en dat het daardoor een te subjectief karakter jkreeg. De soms zeer aanzwellende en dan weer afnemende toonsterkten, met daar mee gepaard gaande versnellingen en vertragingen waren hier en daar van .dien aard, dat van de z.g. terrassen- idynamiek die de uitvoeringspraktijken ten tijde van Bach kenmerkte, nauwelijks meer iets viel te bespeuren. Het zou goed izijn als de dirigent aan deze zaken iets meer aandacht schonk. Typisch was. dat in de orkestpartijen deze terrassendynamiek vaak wel te herkennen bleef. Trots dit alles was er op verscheidene plaatsen een prachtige koorklank te beluisteren, die getuigde |van een goede toonafwerking. Gistermiddag zijn onder grote be langstelling in Leiderdorp getrouwd de heer J. de Graaf en mejuffrouw E. van der Stel, leidster van de Ma- rijke-kleuterschool. De kleuters wa ren met z'n allen.naar de hervormde kerk getogen om hun juf toe te juichen. Zij hadden een prachtige ereboog bij zich, versierd met bloe men. In de kerk zongen de kinderen een speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd lied. De huwelijksinze gening werd verricht door de heer J. van den Hoek. "Hierbij ontstond een prachtige houding van klank tussen de zangstem en het orkest Dit was niet steeds het ge val; in sommige aria's, waaronder „Busz und Reu", was haar stem in de lagere regionen lichtelijk bedolven onder de instrumenten. Iets meer bescheidenheid van klank zou ook ten voordele geweest zijn bij de begeleiding van de bas Henry Blackmon. Deze zanger bezit een gave stem en zijn voordracht is steeds zeer ingetogen, maar nooit uitdrukkingloos. Zijn tempi bleven gelijkmatig, voorzover dit door hem kon worden beïnvloed. David Hollestelle. ons allen bekend als een zanger van formaat, stelde ook nu niet teleur. Zijn geluid is steeds krachtig en sonoor. Zijn voordracht blijft beheerst en op de hoogtepunten van de Passie weet hij de spanning te brengen die hoe wel soms voelbaar, hem nooit verleidt tot buitenissigheden, in welke vorm dan Nieuwe secretaris bij K. en O. De heer M. B. de Jong, Hoge Morsweg 26 Leiden, heeft zijn functie van secre taris van het bestuur van de Leidse Volksuniversiteit K. en O. neergelegd Hij heeft jarenlang deze functie vervuld Het bestuur heeft tot zijn opvolger mr J G. Bergmeyer, Oranjelaan 15 Oegst geest, benoemd. Leger des Heiïs Leiden Op Goede Vrijdag wordt in de zaal van het Leger des Heils aan de Hooi gracht om 3 uur en half 9 een openbare bü eenkomst gehouden onder leiding van de bevelvoerende officieren. Des avonds m.m.v. muziek en zang. Zater dagavond zal er na de bidstond die om 7 uur in de korpszaal wordt gehouden, omstreeks 8 uur straatzang zijn waarbij de zangbrigade van het Leger in de eving van de Hooigracht opstan dingsliederen zal laten horen. Zondag, eerste Paasdag heeft in de korpszaal tijdens de heiligingssamen komst. die om tien uur begint, de in zegening van nieuwe heilssoldaten plaats, voorafgegaan door een zanguit voering vóór de korpszaal om half tien. Ook deze dienst wordt geleid door ka- piteine F. A. G. de Klark. Na de open luchtsamenkomst om kwart voor zeven des avonds aan het Gangetje vangt om half acht in de korpszaal de openbare verlossingssamenkomst aan. I.v.m. bijeenkomsten elders zal op tweede Paasdag geen dienst worden ge houden. Officiële publikaties SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de gemeentesecrertarie en de bureaus der gemeentelijke bedrijven, behoudens het hierna vermelde, op vrijdag 12 april a.s. de gehele dag voor het publiek ge sloten zullen zijn. Het Stedelijk museum „De Lakenhal" zal op die dag geopend zijn van 13.00 tot 17.00 uur. GEMEENTE LEIDEN Haagse rechtbank Leidse straatmaker wist raad met brandkasten Een 19-jarige straatmaker uit Leiden, die zich gisteren voor de Haagse recht bank moest verantwoorden, had een ruim werkterrein gekozen voor zyn in braken. Zowel in Leiden, Alphen aan den Rijn, als in Soest was hü actief ge weest en daarvoor eiste de officier van justitie één jaar gevangenisstraf, waar van 2 maanden voorwaardeiyk doch zonder aftrek van voorarrest. De straatmaker en zijn medeplichtige hadden het bijzonder op brandkasten voorzien. Bij een Forddealer sleepten zij de brandkast weg: de inhoud bedroeg f 6.000: bij een confectiebedrijf werd het zelfde kunststukje uitgehaald, dit leverde f 2.000 op; de brandkast in een sigaren fabriek bleek slechts l 50 te bevatten. De brandkasten werden per auto naar de rijksweg vervoerd en tussen struik gewas nabij Leidschendam verborgen. De volgende dag kwam het tweetal met gereedschappen en maakten de brand kast open. In één geval werd eerst een bericht omtrent de diefstal en het gestolen be drag in de kranten afgewacht, zulks om zich de moeite van het openen der brandkast eventueel te besparen. Een inbraak te Soest mislukte, door dat het tweetal schrok van een pony die plotseling hinnikte. In Alphen aan den Rijn werd in twee benzinestations ingebroken, doch de buit bedroeg daar slechts enkele gul dens. De inbraken hadden de straatma ker f 10.000 opgeleverd. De officier van justitie vond hem echter niet zo ver dorven en waardeerde het, dat ver dachte heeft meegewerkt om alle ge pleegde inbraken op te helderen. De verdediger, mr. J. E. v. d. Starp, bepleitte een clementer straf. Uitspraak op 23 april. in de steek, zodat de indruk gewekt zou kunnen worden dat deze zanger niet ge heel tegen zijn taak was opgewassen. De continuospelers, Jaap Hillen en Annie Blankenstein-Offenberg, verdie nen alle lof voor de wijze waarop zij hun taak vervulden. Vooral voor de orga- niste bleek deze niet eenvoudig, omdat aan het contact met de dirigent, wegens' de zeer ongunstige plaatsing van het or gel. nogal het een en ander ontbrak. Het orkest begeleidde over het al gemeen uitstekend, enkele minder ge lukkige momenten daargelaten, zoals in het slotkoor van het eerste deel, waar een en ander beslist niet gelijk wilde lopen. Al met al een uitvoering die ons tot vreugde stemmen mag en dan zal men enige onvolkomenheden zeker graag willen vergeten. Adr. Blankenstein. Haagse rechtbank Zoeterwoudse brugwachter half jaar de cel iii Voor de Haagse rechtbank heeft zich te verantwoorden gehad een 30-jarige brugwachter uit Zoeterwoude, die met een door hem bestuurde auto te Voor schoten een wielrijder had angereden en daarna was doorgereden. De rechtbank heeft uitspraak gedaan en verdachte veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf waarvan 2 maanden voorwaardelijk, ontzegging der rybe- voegdheid gedurende 5 jaar en betaling van 180 schadevergoeding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 15