Verhulst MINISTER DOET ER GOED AAN AF TE STAPPEN Uw sportcombinatie voor 1963 vindt U bij Scherpe aanval op mr. Marijnen Haken weer in Eerste Kamer Kamer gaarne achter nieuw loonstelsel Kon. Luchtmacht in het goud Demonstraties op alle vliegbases in juni Tas met notities voor proefschrift verdwenen Havennoodwet aangenomen Nederlanders" van vóór 1675 naar ons land NIEUWE LEIDSE COURANT 13 WOENSDAG 10 APRIL 1963 (Van onze parlementsredactie) In de Eerste Kamer heeft ir. M. A. Geuze gisteren een scherpe aanval ge daan op minister Marijnen- Zijn me ning over de minister van landbouw bracht hij in beeldspraak onder woor den, maar klonk daardoor nauwelijks milder. De c.h. afgevaardigde verge leek de bewindsman met een wielreu- ner, die voortdurend aan de staart van het peloton in casu het kabinet hangt- „Hij is meer een volger dan een achtervolger, al wil daarmee niet gezegd zijn dat hij nooit eens een sprint heeft gewonnen. Het lijkt er op dat het departement van landbouw op steeds zachtere banden rijdt, zodat spr. aan de minister de raad wilde geven om maar eens af te stappen.... Tevoren had de afgevaardigde mr. V G. M. Marijnen al betiteld als een I „schimmige figuur" en als een „ongrijp bare factor". Ongrijpbaar is de bewinds man met name voor de (gewone) boer. die wèl leest dat de minister tentoon stellingen en fabrieken opent, doch niet bemerkt dat hij zo in zijn bedrijf is ge- i interesseerd. Gisteravond laat antwoord de minister Marijnen dat hij er geen behoefte toe gevoelde om op de pero ratie van de geachte afgevaardigde In te gaan omdat hij geen aansluiting kon vinden tussen .deze slotrede en de rest van het betoog. Bedrijfsgebouwen De belangrijkste kwestie, die de heer Geuze aansneed, was die van de be- drijfsgebouwen. Hij legde er de nadruk op van hoeveel belang de modernisering van deze gebouwen is en wenste op l korte termijn te weten welke fiscale faciliteiten de regering hiervoor wil ge ven. Daarbij dacht hij aan vrijstelling van de bestemmingsreserve, verhoging van de vervroegde afschrijving en ver hoging van de investeringsaftrek. Van het antwoord van de minister hangt voor onze fractie het een en ander af, zo voegde hij er enigszins dreigend aan toe. Gelijksoortige gedachten bleken ook ln andere fracties te leven. De minister gaf ten antwoord dat dezer dagen een commissierapport zal uitkomen, waarin juist aan de fiscale I aspecten aandacht wordt besteed. Er vindt een herwaardering van het ele- ment bedrijfsgebouwen plaats; als z'n j persoonlijke mening zei mr. Marijnen dat de bedrijfsgebouwen eerder met machines dan met andere vaste pro- duktiemiddelen moeten worden verge leken. De heer P. Chr. Elfferich (a.r.) was dankbaar voor deze visie, maar de heer Geuze interrumpeerde: „En wat gaat u nu met dit rapport doen? Al leen maar bestuderen?" Met inge houden verontwaardiging antwoord de de minister dat hij er uiteraard onmiddellijk mee aan het werk gaat. Nog was de heer Geuze echter niet voldaan; hij haalde bij de replieken een motie tevoorschijn, waarop de minister opveerde en meedeelde dat hij zijn oordeel in deze zo spoedig mogelijk in het kabinet kenbaar zal maken. De heer Geuze borg toen z'n motie weer op. Hollandscheveld I De heren Geuze en Elfferich schonken beide aandacht aan het gebeurde in Hollandscheveld. Eerstgenoemde ge waagde van een „ondemocratische rel" I en sprak van „slachtoffers in een koe koeksnest", maar merkte tevens op dat de executies niet in verhouding stonden tot de gepleegde overtredingen. Hij noemde dit in strijd met het rechtsge voel en vroeg zich voorts af of de voorlichting van de ongeorganiseerden door het Landbouwschap niet heeft ge-i faald. De heer Elfferich meende dat stelling dient te worden genomen te gen de onwaarchtige elementen, die de belangen van de landbouw niet dienen en sprak de hoop uit dat maatregelen zullen worden genomen ter voorkoming van herhaling. De minister antwoordde dat deze zaak onderwerp van overleg uitmaakt. De hcreu Geuze en Elfferich hadden een vrijwel gelijkluidend oordeel over de landbouwnota: knap in de beschrij ving van de situatie, maar vaag als het gaat over het treffen van maatregelen, j De heer Elfferich wenste geen „pan- j klare recepten", maar wel verlangde hij I steun bij de overgang naar een nieuwe structuur. Daarbij dacht hij met name I aan de ruilverkaveling en aan een ver- I trouwenwekkend markt- en prijsbeleid, nodig om het groeiend gevoel van behagen weg te nemen. Wat dit laatste betreft, merkte de minister op dat I er in elk geval, in was geslaagd om danks de wanorde op de buitenlandse markt een prij zencrisis te voorkomen Het speet de heer Elfferich dat de mi nister inzake de lonen van de landar beiders „berustend afwacht". Wat de landbouw in de toekomst nodig heeft, is een landarbeidersstand van hoge kwaliteit, die goed wordt beloond. Daarvoor moet de minister in het voor ste gelid staan. De a.r. afgevaardigde deed ook een goed woord voor de Scheveningse bui tenhaven. Hij vroeg of de bewindsman geen contact kon opnemen met zijn ambtgenoot van verkeer en waterstaat om tot versnelling van de werkzaamhe den te komen. De minister antwoordde de Scheveningse haven een goed hart toe te dragen, niet slechts terwille van de visserij, maar ook terwille van de export van tuinbouwprodukten. De Wa terstaat doet thans voorbereidend werk en toest bepaalde systemen. Uit de rede van de heer Elfferich releveren we ten slotte dat hij op spoed aandrong met betrekking tot de oprich ting van een sanerings- en ontwikke lingsfonds. Hij opperde hiervoor een raamwet te maken. Hij kreeg te horen dat de bewindsman een dezer dagen een suppletoire begrotingswetzal indienen voor 25 miljoen, die additioneel aan dit fonds zullen worden gegeven. Het is de bedoeling dat een orgaan, waarin overheid en bedrijfsleven samenwerken, met het beheer van het fonds wordt belast. Aan het debat werd voorts deelgeno- (Van onze parlementsredactie) Tijdens de behandeling van de begro ting van landbouw en visserij in dc Eerste Kamer heeft ook de communist Harm Haken het woord gevoerd. De komst van de oud-wethouder van Fin- «terwolde op het Binnenhof verwekte enige verbazing. Enkele dagen geleden werd het toen als H. aangeduide kamer lid ontslagen uit voorarrest. Hij was aangehouden onder verdenking van vals heid in geschrifte, gepleegd met ande ren in een stuk, dat gebruikt was bij de afwikkeling varf de brand, die in de zo mer van 1960 woedde in het communis tische volksgebouw Het Centrum te Fin- sterwolde. Volgens de officier van justi tie heeft hij een bekentenis afgelegd. De heer Haken gaf zijn visie op het land bouwbeleid in de plaats van mevr. H. J. van Ommeren-Averink, die aanvankelijk op het sprekerslijstje stond. Verdachte bedreigt zijn rechters In de rechtszaal in Breda heeft zich deze week een inciden voorgedaan, toen de zeventienjarige Tilburger J. S. te gen wie wegens diefstallen en inbra ken, waarbij 'eenmaal een brandkast was gekraakt, achttien maanden gevan genisstraf was geëist, uit de zaal werd geleid. Toen hij zijn familie op de bune zag zitten, ontstak hij in woede de naar zijn mening veel te is. „Als ik die straf krijg, schiet e met een stengun achter die ta fel allemaal kapot", riep hij dreigend uit. Een wachtmeester van de parket wacht wilde hem tot bedaren brengen, maar de jongen begon zich hevig te ver zetten. Er moest een tweede wacht meester aan te pas komen om de ver dachte uit de rechtszaal te krijgen. De Tweede Kamer neeft minister Zijl stra vanmiddag gemachtigd, staatslenin gen aan te gaan tot een bedrag van ten hoogste anderhalf miljard gulden. Van het bedrag zal bij gedeelten gebruik wor den gemaakt. men door de heren ir. A. L. H. Roe broek (kath.v.), C. G. A. Mertens (even eens kath.v.)ir. J. Baas (lib.), H. Ha ken (comm.), ir. H. Vos (arb.), jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden (kath.v.) en mr. D. A. Delprat (lib.) De begroting werd z.h.s. goedgekeurd met de aantekening dat de communisten ge acht wilden worden te hebben tegen gestemd. (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gisteren haar instemming betuigd met het nieuwe loonstelsel, zoals dat sinds 1 januari van dit jaar geldt. Een daartoe strekkend wetsontwerp tot Wijziging van het Buitengewoon Be sluit Arbeidsverhoudingen 1945 werd zonder hoofdelijke stemming aan vaard, met alleen de communisten tegen. Zoals men zich zal herinneren wordt onder het nieuwe loonstelsel de verant woordelijkheid voor het vaststellen nieuwe arbeidsvoorwaarden in ove gende mate gelegd in handen van georganiseerde bedrijfsleven. De nieuw afgesloten collectieve arbeidsovereen komsten zullen namelijk door de Stich ting van de Arbeid moeten worden goed- Nagenoeg alle sprekers betuigden hiermee gisteren hun instemming. Ook de socialist Van Lier was, nu een stel sel van geleide loonvorming niet viel verwezenlijken, bereid, het nieuwe s; teem een kans te geven. Hij vond het nieuwe stelsel in ieder geval beter dan het „systeem Roolvink-De Pous", zoals hij het eerder geldende systeem loonvorming smalend noemde. Wel ontwikkelde de heer Van Lier twee bezwaren tegen het nieuwe stel sel, bezwaren, die in andere fracties weerklank vonden en die door m ter Veldkamp en staatssecretaris Roolvink met begrip tegemoet werden getreden. Het eerste bezwaar gold de bevoegd heid van het College van Rijksbemidde laars om ambtshalve bindende loonrege lingen op te leggen. Volgens hem dient een dergelijke bevoegdheid bij de minis ter van sociale zaken en volksgezond heid te berusten. Dr. Veldkamp was hel niet met hem eens. Onverbindend Het tweede bezwaar gold de bevoegd heid van de minister collectieve beidsovereenkomsten onverbindend verklaren, nadat ze reeds in werking zijn getreden. Zoals men weet, treden door de Stichting goedgekeurde c.a.o.'i veertien dagen na goedkeuring in wer king. De minister kan tot onverbindend- verklaring besluiten als zijns inziens he' algemeen belang dat eist. De heer Van Lier diende een wijzigingsvoorstel in orr te bereiken, dat aan zijn bezwaar zot worden tegemoetgekomen: dus geen on- verbindendverklaring na in werking tre ding. Minister Veldkamp antwoordde, dal een termijn van veertien dagen te kort is om een c.a.o. te toetsen aan het al gemeen belang. De heer Van Lier was bereid, hieraan tegemoet te komen cr hij diende samen met de KVP-er Var van de Kon. Luchtmacht wordt (in te genstelling tot de viering van het 40- en 45-jarig jubileum) geen centraal inter nationaal vliegfeest op Soesterberg ge houden. In plaats daarvan vinden op alle luchtmachtonderdelen „open dagen" plaats. Dan zal dc burgerü vr(jc toe gang tot het onderdeel hebben en d.m.v. demonstraties te zien krijgen hoe en waarmee de luchtmacht werkt. Men hoopt hiermee een groter ge deelte van het Nederlandse volk tot de KLu te brengen en omgekeerd. Een vliegfeest wordt immers vaak georgani seerd voor een aantal liefhebbers en voor het publiek dat in de omtrek van de vliegbasis Soesterberg woont. Door ER bestaan twee mogelijkheden. De tas is per ongeluk door iemand meegenomen of hij is gesto- len. Ik voor mij ben voorlopig ge neigd het op het eerste te houden' Dit zegt de bibliothecaris van de i Nederlandse economische hogeschool i in Rotterdam, drs. P. W. van Milaan. óver de verdwijning van de zwart- leren aktetas van de Duitse drs. (economie) H. D. Marzofko uit Keu len, waarin paperassen met aanteke- ningen voor een proefschrift zaten. De jonge Duitser zelf 3 april j kwèm hij voor een studiebezoek van een maand in Rotterdam aan. de volgende morgen was hij zijn tas kwijt dat er van de vermissing geen i wordt gemaakt. Hij zei tegen de heer Van Milaan, dat een onderzoek van de kant van de recherche alleen maar last z«« veroorzaken en dat de goede naam de student in opspraak zou kunnen worden gebracht. Zijn reactie was: „Laat me maar met rust, ik ga hard werken en begin op nieuw", zei drs. Van Milaan. De enige mogelijkheid werd toen een aangifte bij het bureau verloren voorwerpen van de Rotterdamse politie. „Als het diefstal is geweest", zei hij, „dan moet het de dief om de tas te doen zijn geweest. Het is een fraaie tas, die de student, toen hij voor zijn doctoraal examen slaagde, van zijn ouders kreeg. Aanvankelijk hebben we niot voel aan dacht aan het geval besteed. Er wordt hier wel meer een jas, een hoed of sjaal ontvreemd. Ik legde het geval pas aan de rector-magnificus voor, toen be kend werd, dat de tas zulke waardevol le gegevens bevatte. Dat was donderdag- De vergissing (of diefstal) moet tussen elf en twee uur zijn gebeurd. Drs. Mar zofko was in die tijd bezig met het raad plegen van documentatie-matcriaal. Zijn tas had hij in een andere ruimte van ,de bibliotheek neergezet. het instellen van de open dagen zal het voor een ieder gemakkelijker zijn, te zien hoe de luchtmacht leeft en werkt- Naast demonstraties met brandweer, be wakingshonden, reddingshelikopters, zweefvliegtuigen, „spookpeloton" en luchtmachtkapel, staat op iedere vliegba sis ook een statische tentoonstelling en een vliegshow op het programma. Ypen- burg is woensdag 26 juni open voor het publiek. Op de statische tentoonstelling zal men een staalkaart van alle bij de KLu. in gebruik zijnde vliegtuigen en geleide- projectielen kunnen bezichtigen. Daar naast heeft de Zweedse Chef luchtmacht staf aangeboden voor demonstraties oude Fokker C.V. naar Nederland te laten vliegen. Dit type was de oudste machine waarmee de luchtmacht in de meidagen van 1940 ten strijde trok. Galaconcert Op 20 juni zal de Luchtmachtkapel in aanwezigheid van prins Bernhard een gala-concert verzorgen in het Kur- haus te Scheveningen. Voor de pauze een klassiek programma, na de pauze het moderne genre. Daarbij zal het gemengd Luchtmachtkoor o.l.v. kapitein H. F. W. van Diepenbeek voor het eerst in het openbaar optreden. Tot de verdere acti viteiten behoort een landelijke opstel wedstrijd voor de jeugd. Als onderwerp heefit men de Delta-werken gekozen en het ligt in de bedoeling per vliegbasis 120 jongelui als beloning een vlucht bo ven het Delta-gebied te laten maken Kranslegging Op 1 juli zal. zoals ieder jaar, de Chef van de Luchtmachtstaf een krans leggen bij het monument voor de gevallenen op Soesterberg. 's Middags is er een parade waarbij alle onderdelen van de KLu worden vertegenwoordigd. Ditmaal zal ook voor de nabestaanden van gevalle nen van de Kon. Luchtmacht gelegen heid bestaan aanwezig te zijn bij deze kranslegging en eventueel zelf bloemen bij het monument te leggen. Zij zullen tevens de parade kunnen bijwonen. (Op gaven bij het secretariaat Stichting Ere- fonds Kon. Luchtmacht, Basis Jessurun ikamp, de Bcaufortlaan 33, Soestduinen der Ploeg en de WD-er Corver een nieuw amendement in, dat bepaalde, dat de collectieve arbeidsovereenkomsten voortaan pas op de 21ste dag na goed keuring door de Stichting in werking zullen treden. Dr. Veldkamp vond deze termijn ruim genoeg. Hij nam het wijzigingsvoorstel over en deed tevens afstand van zijn be voegdheid, een c.a.o. onverbindend te verklaren, nadat zij reeds in werking getreden. (Van c i parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gisteravond, met alleen de stemmen van de PSP- ers tegen, haar goedkeuring gehecht aan het ontwerp-Havennoodwet. Dit ont werp bevat bijzondere wettelijke voor schriften voor het gebruik van de Ne derlandse havens in geval van oorlog, oorlogsgevaar en daarmee verwante buitengewone omstandigheden. De rege ring vindt zo'n regeling nodig, omdat meer dan negentig procent van de goe deren, die in Nederland worden inge voerd, hetzij overzee, hetzij over de bin nenwateren. De havens spelen daarbij dus een uitermate grote rol. Op grond van het wetsontwerp is de centrale leiding van de havenorganisa- rie opgedragen aan een College van Be windvoering Havens, samengesteld uit vertegenwoordigers van de ministers van verkeer en waterstaat en van defen sie. Plaatselijk is dit college vertegen woordigd door havencommissarissen, bijgestaan door een havenraad. waarin de bij de haven betrokken diensten en bedrijven zijn vertegenwoordigd. De bij het laden, lossen en opslaan belang hebbende instanties, waaronder in de eerste plaats de verschillende takken van overheidsdienst, zijn vertegenwoor digd in een Centrale Havencommissie, die de met de uitvoering van de wet belaste ministers en het College van Bewindvoering Havens van advies dient. Tijdens het debat zei mr. Van Leeuwen (lib.) dat hij deze regeling erg omslachtig vond. „Wat hebben wij aan deze wet?" riep hij uit. Niettemin stem- Voor vergadering over uit V.S. Tegen het eind van deze maand komen NO Amerikanen van Neder landse afkomst naar ons land om hun jaarlijkse ledenvergadering houden. Het betreft hier afstamme lingen in de rechte mannelijke lijn van inwoners uit de toenmalige Zeven Provinciën, die zich vóór 1675 in de kolonie Nieuw-Amsterdam in de nieu we wereld vestigden. Deze 140 leden van de Holland Society of New York zullen als zü uit het char- tervliegtuig voet op oud-bet-over-groot- vaders grond zetten kenbaar zijn aan huu namen, die ondanks eeuwen „nieuwe wereld" nog wel iets van de oorspronke lijke Nederlandse afkomst verraden: Van Patten (Van Petten), Van Blarcom (Van Blaarkom), De Forest (Vs reest), Van Arsdale (Van Arsdaal), Van Buren. De Amerikanen zullen in het Hilton- hotel in Amsterdam logeren. De verga dering in ons land duur-t tot zes mei, waarna nog tot 20 mei overig Europa wordt gedaan. De vergadering is door spekt met bezoekjes en ontvangsten. Ou het programma staan dan ook vermeld- Keukenhof, bloemenveiling Amsterdam se grachten, Rotterdamse havens. Euro mast. Alkmaarse kaasmarkt, kransleg ging in Amsterdam. LJsselmeerpolders slagvelden, een lunch aangeboden door de gemeenten Leiden, Den Haag en Delft een ontvangst bij de burgemeester van 's land# hoofdstad, een receptie bij de commissaris der Koningin in de provin cie Friesland en andere Het is ook wel zeker, dat leden van de Holland Society of New York ook nog tijd zullen besteden aan het opsporen van verre familieleden. De vereniging telt in Amerika 22 onderafdelingen en beschikt over de uitgebreidste documen tatiematerialen betreffende de voorvade ren en afstammingen. Niet alleen de Amerikaanse presidenten Mantin van Buren. Theodore Roosevelt en Franklin D Roosevelt zijn van Nederlandse af komst, ook de presidenten Madison, Taylor en Howard Taft waren door hu welijk verwant aan oude Nederlandse families. Exclusief Hoe exclusief de Holland Society of New York is. blijkt wel uit het feit, dat van de drie presidenten, die in de rechte mannelijke lijn afstammen van Nederlanders, alleen familieleden van Martin van Buren lid van de vereni ging kunnen zijn. De Roosevelts kwa men na 1675 in Amerika. De Van Buren op de deelnemerslijst aan de jaarlijkse vergadering is een afstamme ling van de vroegere president. Hei toeval wil, dat hij, James Martin Van Buren in Nederland woont, in Am sterdam, van waaruit hij in de Bene lux werkt als advertising manager van een Amerikaans tijdschrift. In Lutjepost (gem. Achtkarspelen) is gisteren de 31-jarige heer T. J. Evers uit Drachten met zijn auto uit een bocht ge logen en tegen een boom gereden. Kort ia aankomst in het ziekenhuis is hij overleden. Verhuist is groot in sportcombinaties. De collectie is spran- kelender, nieuwer dan ooit. Bij de colberts ziet U naast de klassieke blazers veel gladde, plat-geweven stoffen. Met kleine, rustige dessineringen. De kleuren? Goudbruine mengingen. De pantalons? Zonder omslag. En bij Verhulst ziet U ook de nieuwe weekend-dracht: truien in de „Long look"Wees bij Verhulst zeker van streng gecontroleerde kwaliteit en een zeer attente bediening. Wees kieskeu rig voor Uw kleding - draag de klasse van Verhulst. En als Verhulst-klant kent U dit unieke voordeel: f 20.- contant op de hand! Profiteerde U al van het speciale Verhulst-gebaar? Voor Uw volle klantenkaart (f 250.- besteed) wordtUcontant f20.- terugbetaald. Al kopend bij Verbuist (U vindt er ook een up to date collectie berenmode-artikelen) spaart U snel. Uniek in Uw stad: èn sublieme kleding èn klinkende munt terug! Jeugdige sport combinaties Sportieve colberts met of zonder ceintuur en split. Terlenka panta lons, slank gesneden en zonder omslagen. Colberts: Pantalons: 59.50 39.75 49.75 29.75 39.75 19.75 Sport combinaties in London Style Gedistingeerde col berts in rustige tweeds (o.a. Harris Tweed) en uni blauwe kamgarens. Colberts; Pantalons: 98.- 65.- 79.50 55.- 69.50 49.75 Weekend-truien Een overvloed van pull-overs en truien in pull-polo-, ronde hals- of V-halsmodellen, v.a. 19.75 tot 49.95 Den Haag: Grote Markt 19. Leiden: Breestraat t/o Stadhu

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 13