C.D.U. moet haast maken met opvolging Adenauer (Istella WAJANG Touwtrekken commando over NAVO-kernmacht Sterke stijging groenteprijzen niet nodig? Ruslands buren krijgen veel hulp van V.S. Vaatwas Ift een. Êaftfce De Alplien de lueht in 9 DINSDAG 9 APRIL 1963 Commissie-van-drig bewaart stilzwijgen „Waarom zouden wij het de so cialisten moeten verbeteren? Die wijzen ten slotte ook maar hun kanselierskandidaat voor 1965 aan! Laten wij dat ook doen en laat bondskanselier Adenauer dan rus tig in functie blijven!" Dit is de nieuwste mening, die men bij enkele Westduitse C.D.U.-C.S.U.- politici kan horen over de delicate en moeilijke kwestie van de kanseliers opvolging. Er is evenwel geen twijfel aan. dat dit de mening is van een minderheid, van men zou kunnen zeggen enke le „rebellen" in de C.D.U.-C.S.U., die menen dat het wél goed is om zo gauw mogelijk een Christendemocrati sche kanseliers-kandidaat aan te wij zen, maar dat bondskanselier dr. Ade nauer het beste de vereiste stabiliteit in de Westduitse politiek kan garande- Minderheid is voor aanblijven bondskanselier den aan de komende herfst. Een nieu we salto mortale ongeveer analoog aan die in de zomer van 1959, toen dr. Adenauer zich beschikbaar stelde voor het presidentschap der Bondsrepubliek om drie weken later deze kandidatuur weer in te trekken zullen de kie- (Van onze correspondent in Bonn) zii'zfu"1'tte'c.Dlu! "/"meer stemmen kosten dan zij op het ogen- Wëlkom Er is evenmin twijfel aan, dat een dergelijke gang van zaken de 87-jarige regeringsleider, die zich inmiddels heeft neergelegd bij de gedachte in de ko mende herfst de politiek te verlaten, zeer welkom zou zijn. De jongste stembus-nederlaag van de C.D.U. in de christendemocratische hoogburcht Rijnland-Pals heeft de kwestie van de kanseliers-opvolging en de onzekerheid over de vraag, wie er na Adenauer voor de C.D.U.-C.S.U. aan het roer zal komen nog acuter maakt. Er staat eind mei nog een landelijke verkiezing voor de deur, nl. in Neder- saksen en er is vooralsnog geen enkele aanleiding, dat deze voor de C.D.U. be ter zal verlopen dan bij de verkiezin gen in West-Berlijn, Hessen en Rijn- land-Pals. Grote conflicten tussen Brentano, de C.D.U .-secretaris-generaal dr. Hermann Joseph Dufh C.S.U.-voorzitter, de oud-m defensie Strauss, die overigens lopig maar een bijrol wil spelen, maar die ongetwijfeld zijn stem zal laten horen wanneer er een andere kandi daat dan prof. L'udwig Erhard uit de bus zou komen. De C.S.U. is n.l. voor prof. Erhard, een Frankische lands man van de Beieren. De drie politici staan sinds de Land- dagverkiezingen in Rijnland-Pals met hun voor de C.D.U. zo desastreuze ge volgen, onder sterke druk van de par tij om nu haast te maken en zo mo gelijk de kandididaat van hun keuze nog bekend te maken voor eind mei de bur gers van Nedersaksen naar de stembus moeten. ,,Zo kan het niet verder gaan", verklaarde dezer dagen de oud-minister voor Duitse Zaken. Ernst Lemmer, die in december van het vorige jaar op een onhoffelijke manier door bonds kanselier Adenauer uit het kabinet is gezet. (Hij moest zijn ontslag als minis ter het eerst horen uit de mond van een portier van het Bundeshaus). Protest Er wordt momenteel in de hoogste C.D.U.-kringen geprotesteerd tegen de tactiek van de drie partijleiders, het stilzwijgen bewaren en bev dat alles tijdig in orde zal komen. Men wil eenvoudig niet nog enige maanden wachten op de opvolger. In de partij politieke partijen waren er in Rijnland'-1*et zelfs: -Wij staan Pais niet. De C.D.U. in de op een na revoIver aan de slaap. Als we niet op- kleinste deelstaat der Bondsrepubliek faat <?e trekker vanzelf af_ en fijt haar stembusnederlaag verlies van zes zetels in de Landdag aan de socialisten dan ook uitslui tend aan de vele affaires der Westduit se regering en de onzekerheid over de opvolging. Drie politici Er zijn, naar men weet, drie politici aangewezen die zich intensief met de opvolging bezig houden: de C.D.U.- C.S.U.-fraiktieleider dr. Heinrich von PLANTEN MARGARINE daarmede bedoelen zij, dat de C.D.U.- C.S.U. bezig is zelfmoord te plegen. "Maar êr is ook de andere rebellie, waarover in de aanhef werd gespro ken: benoem een kandidaat-kanselier, maar laat dr. Adenauer aanblijven tot de volgende algemene verkiezingen. Dat zal de kiezers geruststellen, menen zij. Zij geloven, dat het in het begin fout is geweest het kanselierschap van dr. Ade nauer aan een bepaalde termijn men noemt de le oktober a.s. fe binden en de regeringsleider daardoor in zijn werkzaamheden te beperken. Dit voorstel heeft wel de minste kans op succes. Adenauer heeft zich gebon- Aanval van Welensky op Engeland „Indien Zuid-Rhodesië geen voldoen de waarborgen ontvangt betreffende de rechten van zijn ambtenaren en Euro pese inwoners, zal zijn regering geen medewerking verlenen aan de maatre gelen, die de Britse regering in verband met de voorgenomen ontbinding van de Middenafrikaanse statenbond wil ne men", aldus heeft de Zuidrhodesische eerste minister, sir Roy Welensky, gis teren in het federale parlement ver klaard. Welensky deed een felle aanval op Groot-Britannië. waarbij hij zich recht streeks tot gouverneur-generaal lord Dalhousie. die de parle'mentszitting bij woonde, richtte. Hij liet de gebeurtenis sen, die zich in de afgelopen maanden hadden voorgedaan, de revue passeren, waarbij hij Groot-Britannië van „dubbel hartigheid, zwakheid en uiterste trouwe loosheid" beschuldigde. maand tot maand verliest. De partij zal, met. of zonder de goed keuring van dr. Adenauer zo spoedig mogelijk hardop moeten zeggen wie zij als toekomstig bondskanselier heeft uitverkoren. Kennedy en Adenauer wisselen brieven President Kennedy en kansefier Adenauer hebben brieven gewisseld over het in het leven roepen van een Noordatlantische vloot die kernraketten kan afvuren, aldus heeft een woord voerder van de Westduitse regering be kend gemaakt. Een goed ingelichte zegsman heeft meegedeeld, dat de president pleitte voor het aanbrengen van Amerikaanse Polaris-raketten op een vloot van op pervlakteschepen. De Westduitsers geven echter de voorkeur aan een duikbootvloot. Er zijn echter reeds Polaris-raketten aange bracht op een Amerikaanse vloot van atoomduiikboten. Satelliet Echo I weer zichtbaar De Amerikaanse ballonsatelliet Echo I zal de komende dagen 's avonds weer te zien zijn. De satelliet is zichtbaar aan de zuidelijke hemel en vertoont zich als een heldere ster. die van West naar Oost gaat. De satelliet bevindt zich op een hoogte van ongeveer 1500 kilometer. De kunst- maandienst van de Utrechtse sterren wacht verstrekte de volgende data en bij behorende tijd. dat de satelliet zichtbaar wordt: 9 april 21.35 uur, 10 april 20.35 uur :n 11 april 21.35 uur. Bierfles uit trein verwondt meisje De zestien-jarige Petronella J. Snoek uit Abcoude liep gistermiddag verwon dingen op toen zij, wachtend voor de overweg Gein-Noord te Abcoude, werd getroffen door een uit een passerende D- trein geworpen leeg bierflesje. Het meisje liep beenverwondingen op en kon, na onder doktersbehandeling te zijn geweest, naar huis terugkeren. Tegen een passagier van de D-trein. ;n Amerikaans militair, werd terzake proces-verbaal opgemaakt. De trein was op weg van Amsterdam naar Duitsland. Loeanda, de hoofdstad van de Portugese kolonie Angola, werd geteisterd door een wolkbreuk, die vrijwel een hele nacht d\ur- de en die gepaard ging met een stormachtige wind. De verwoes tingen waren aanzienlijk aan huizen, straten en autojs. De gemeentediensten en het leger begonnen bij het aanbreken van de dag onmiddellijk met oprui mingswerkzaamheden. In geheel Noord-Amerika doet zich het verschijnsel voor, dat honderden blanke studenten gaan studeren aan instellingen van onderwijs waar vroeger uitsluitend negers studeerden. Men noemt dit verschijnsel „omge keerde integratie". Studenten en docenten van de betrok ken inrichtingen voor hoger onderwijs verklaren in overweldigende aantallen dat het goed werkt. Het verschijnsel heeft zich vooral gemanifesteerd sinds het opperste gerechtshof van de V.S. zich in 1954 tegen de apartheid op in richtingen van onderwijs heeft uitge sproken. Engeland zou ruil met Bonn willen De Nederlandse regering is in ge breke gebleven. Zij had de prijs stijging voor groenten kunnen en moeten remmen door de uitvoer te beperken tot het peil van andere, minder abnormale jaren. Tot deze conclusie komt de Nederlandse Con sumentenbond in zij'.i maandblad. In het artikel wordt er wel van uit gegaan, dat er in principe niets aan te doen is, dat bij grotere vraag de prijs stijgt en dat de hoge prijzen een nor maal gevolg zijn van schaarste. De Consumentenbond meent evenwel, dat. de situatie in Nederland zo is, dat de. consumenten er recht op hebben, dat dei regering maatregelen neemt om de prijsstijgingen te beteugelen, wanneer in tijden zoals deze de prijzen zeer hoog oplopen. Zo had de regering de uitvoer van kool moeten afremmen, want dan zou er meer voor Nederland beschikbaar zijn. De teelt van kool is zeer specula tief vanwege het grote risico, dat de kooltelers lopen, is het op zichzelf re delijk, dat ze behalve slechte jaren ook' goede jaren, zoals dit. meemaken al dus de Consumentenbond, die consta teert. dat zodra de telers een slecht, jaar hebben de regering bijspringt. (Advertentie) (Advertentie) PIJNSTILLER Hoofdpijn... maar ook andere pla gende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS, (poeders, ta bletten of cachets). Salicyl-vrij en daardoor geen maagklachten WITTE KRUIS RESULTATEN K.L.M. Amei-ikaanse autoriteiten heb ben gezegd, dat de besprekingen over de vorming van een multi nationale kernmacht binnen de NAVO (volgens Britse plannen), voortgezet zullen worden, zodat de NAVO-ministers in mei in Ot tawa in staat zullen zijn details uit te werken. De besprekingen zullen ook gaan over de kwestie wie het opperbevel over deze NAVO-kernmacht zal mogen voe- Dit werd verklaard als commentaar op geruchten als zouden Engeland en West-Duitsland onderhandelingen voe ren over de bevelvoering van een der gelijke multinationale kernmacht. De Amerikaanse autoriteiten zeggen niets van dergelijke besprekingen af te we ten. maar ze sluiten de mogelijkheid dat deze besprekingen aan de gang zijn, niet uit. Engeland zou West-Duitsland de I post onder Lemnitzer (plaatsvervan gend opperbevelhebber in Europa) hebben aangeboden in ruil voor het bevel over deze NAVO-kernmacht. De Sowjetunie heeft gisteren in een vrij gematigde nota geprotesteerd tegen |de vorming van een NAVO-kernmacht. De nota waarschuwt voor het gevaar van atoomwapens in handen van de Westduitsers. De Sowjetunie behoudt zich het recht voor maatregelen te ne- :men als die Duitse herbewapening ccn j feit wordt. De nota's waren gericht aan Amerika, ^ngeland en West-Duitsland. iAlle NAV v..-landen kregen een afschrift van deze nota. Livingston Merchant. KennedyT _I__ iciale afgezant, zal morgen zijn verken nende besprekingen over de NAVO- I kernmacht voortzetten. Hij zal naar Den Haag komen. De Gaulle AUDIËNTIES MINISTER Drie dominees reizen kerkredactie) Het blijkt dat de belangstelling Tijdelijk 16 cent voordeliger! De Amerikaanse minister I van landsverdediging, Robert: McNamara, heeft in het Congres i verklaard, dat zestig procent van] de Amerikaanse militaire hulp aan het buitenland gaat naar acht landen, die sleutelposities inne men aan de grenzen van de Sowjetunie en communistisch China. Die landen zijn Zuid- Vietnam, Thailand. Nationalis tisch China, Zuid-Korea. Pakis tan, Perzië, Turkije en Grieken land. McNamara achtte communistisch China oorlogszuchtiger dan de Sowjetunie. De meeste hulp gaat dan ook naar Zuid- Vietnam en Thailand voor de bestrijding van de binnenlandse guerrilla. Deze opmerking maakte minister McNamara bij zijn toelichting van Ken nedy's verzoek om toewijzing van ruin 1400 miljoen dollar voor de .Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland. McNamara betoogde, dat het geen zin meer heeft vast te houden aan de stel ling van het „Fort Amerika". Dat zou zelfmoord betekenen. De strijdkrachten die het buitenland, daartoe in staat ge- steld door de Amerikaanse militaire hulp, op de been kan houden, zijn van groot belang, zei McNamara. De minister meende, dat de V.S. in 1968 nog slechts duizend miljoen dollar j voor hulp zouden behoeven uit te trek- j ken „vooropgesteld dat zich geen nood toestand op grote schaal voordoet Hij yees er op, dat het belangrijk is dat de uitrusting der conventioneel be wapende troepen van de vrije landen tenminste op hetzelfde peil staat als de bewapening der communistische staten. In antwoord op een vraag of het wel aanbeveling zou verdienen de hulp aan Indonesië te blijven voortzetten, zei McNamara. dat deze „slechts van geringe Ken man omvang is". !m verband Het was in het belang van de V.S. deze gepleegde^ hulp te blijven voortzetten, waarbij hü r^ftl6: De vaste commissie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer is gisteren vertrouwelijk ingelicht over de exploitatieresultaten van de K.L.M. in 1962. Dit deelt minister Korthals mee in antwoord op schrif telijke vragen terzake van het Tweede-Kamerlid Posthumus (PvdA). De minister voegt aan zijn mededeling toe, dat de Tweede Kamer op korte termijn het jaarverslag 1962 van de K.L.M. zal ontvangen. naar Heilige Land Minister Marijnen kan, gezien het aantal audiëntie-aanvragen ener zijds en de daarvoor beschikbare tijd anderzijds, niet alle organisaties die om een audiëntie verzoeken, persoonlijk ontvangen. De bewindsman aajD.t ua(, uc uciaiiKa heeft dit meegedeeld naar aanleiding van schriftelijke vragen van het,de zogenaamde domineesrei Tweede-Kamerlid Egas (PvdA). De heer Egas vroeg o.m. of het waar]K.L.M. naar Jordanië bijzonder groot is dat de minister het bestuur van de Friese Maatschappij van Landbouw begint te worden. Onder leiding van niet voor een onderhoud wenste te ontvangen. i®e" predikant kunnen gemeenteleden net Heilige Land bezoeken. Woensdag -|a.s. vertrekt reeds een groep van 36 j personen onder leiding van de Rotter-, [damse predikanten ds. M. J. C. Visser 'en ds. P. H. Quartel. De groep hoopt 24 april terug te keren en zal dus de paas dagen in het Heilige Land doorbrengen. Dat geldt ook voor de mensen die on der leiding van de gereformeerde pre dikant van Vlaardingen, ds. M. J. Mulder op zaterdag a.s. vertrekken. Deze groep keert op 26 april terug. Een derde groep vertrekt op vrijdag 19 april. Deze groep van 21 personen staat onder leiding van de voorganger van de gereformeerde gemeente in Den Haag. ds. K. de Gier. Deze groep hoopt 6 mei uit Jordanië terug te keren. Meer kernschepen marine V.S.? I De Amerikaanse marine wil. dat al haar schepen die meer dan achtduizend ton meten kernvoortstuwing krijgen, zo is uit ingelichte bron in Washington vernomen. Dit zou een belangrijke wij ziging in de marinepolitiek betekenen, die tot voor kort meer atoomschepen voor de bovenwatervloot afwees met het oog op de grote kosten. Het nieuwe voorstel zou vervat ziin in een brief van admiraal George Anderson, bevel hebber van de zeeoperaties, aan de mi nister van defensie. McNamara. met president de Gaulle een „har telijk en vriendschappelijk" onderhoud van een uur gehad over de NAVO- kernmacht, het plan dat door de'Gaulle nogal koel is ontvangen. Van Franse zijde werd vernomen, dat er door de Gaulles gesprek met Rusk .geen wijzi ging in het Franse standpunt is geko men. Rusk bracht ook een bezoek aan Pompidou. Aan de politieke activiteit in de Fran- hoofdstad komt geen einde. Vele ministers wonen de Zoavo-conferentle bij. Daar is het ook aan te danken, dat de ministers van buitenlandse za- Frankrijk en Engeland, Couve de Murville en lord Home, een onder- i houd konden hebben. Het was de eer- ste keer dat de ministers elkaar ont- j moetten sinds januari. Er werd niets! medegedeeld over het half uur durende 1 gesprek. Ondersecretaris V.N. naar Hollandia (De heer C. V. Narisimhan, onderse cretaris van de Verenigde Naties, zal Oe Thant vertegenwoordigen tijdens de plechtigheden in Hollandia ter gelegen heid van de overdacht van het bestuur De heer Narasimhan zal woensdag over West-Nieuw-Guinea aan Indonesië, uit New York vertrekken. Voordat hij naar Nieuw-Guinea gaat zal hij eerste besprekingen voeren met autoriteiten in verscheidene zuidoostaziatische lan den in vehband met de heersende me ningsverschillen over een te vormen Groot-Maleise federatie. 'Loonsverhoging van 2,7 pet. voor grondpersoneel KLM Het grondpersoneel Nederland van de' KLM krijgt een loonsverhoging van ge middeld 2.7 procent, exclusief de ver plichte compensatie voor de verhoogde AOW-premie. Hiervan blijven voors hands uitgezonderd de werknemers in de hoogste salarisschalen (de loongroe- pen 10 en hoger). Dit is het resultaat van onderhande lingen tussen de directie der KLM en de vakbonden voor burgerluchtvaart- personeel van de Ned. Bond van Ver- voerspersoneel, de r.k>bond St. .Ra phael en de Chr. Bedrijfsgroepen Cen trale over herziening van de loon- en arbeidsvoorwaarden van het betreffen de personeel per 1 januari 1963. Lonen in de havens (A'dam en IVdam) met 2,7 pet. omhoog Naar wij vernemen is tussen werk-j gevers en werknemers in de havens van Rotterdam en Amsterdam over-| eenstemming bereikt over een verho-| ging van de lonen met 2.7 procent. In] de collectieve arbeidsovereenkomst,1 die in 1962 voor twee jaar werd afge- sloten, was bepaald dat de lonen per 1 april 1963 al dan niet konden worden looncompensatie is wel in het nieuwe herzien. Een herziening is dan nu tot loon verwerkt. stand gekomen. Over bijkomendeAan de Stichting van den Arbeid voorwaarden is echter niet gesproken, zal worden verzocht goedkeuring aan De bijslag, in verband met de A.O.W.-1 de loonsverhoging te hechten. houdt uw handen jong dankzij het toegevoegde Silkolive Handlotion. Coidtekcurd door ic Ntd. Va. Soms blijkt die ene paardekracht toch sterker te zijn. dan alle PK's van een auto bij elkaar. Zoals in Kopenhagenwaar de fotograaf dit plaatje schoot van de „kleine triomftocht" van het paard, dat een autowrak naar de schroot hoop mocht voeren. Man gaf zich over na vier moorden aar wie de politic zocht et een eerder op de dag »rd op vier mensen, is ms-katholieke kerk in „p nces.'dat de So»jrt»nle Indon.sl,"«helle (V.S.) binnenlopen ei> reed» lot em bedr.p van ongeveer 900'heeft rijn revolver aan een priester miljoen dollar milllaire uilni.lin, href. J^/"ed^d^oried^ra°np '4%™ ge ever Chuck Handon, in hechtenis. De priester heeft verklaard, dat Han- j De Franse oud-premier Buiault lei- don, nadat hij zijn revolver afgegeven der van de Franse illegale verzeLsraad. is had, kalm op een bidstoel plaats nam j in gezelschap van zijn secretaris Ribeaud waar hij de komst van de politie af-1 per vliegtuig naar Brazilië vertrokken. I wachtte. I Sir Winston Churchill vindt dat het te koud blijft in Engeland. Hij zoekt warmer streken op. Donderdag vliegt hij in gezelschap van zijn doch ter Diana naar Monte Carlo. Het is de eerste reis van de 88-jarige staatsman naar het bui tenland, sedert hij ver leden jaar juni viel en zijn heup brak. Hij zal logeren in Hotel de Pa ris, het hotel waar hem verleden jaar het onge val overkwam. I In verband met de al zes weken durende sta king bij de Zweedse staatsalcoholhandel en -industrie, waardoor ge heel Zweden praktisch „droog" is komen te lig gen, arrangeren Zweedse reisbureaus „spirituele" tochtjes naar Noorwe gen. De deelnemers hier aan mogen twee flessen wijn of één fles met wat sterker alcoholische in houd vrij van invoer rechten mee terug bren gen. I Het Vaticaan zal op 8 mei twee nieuwe post zegels uitgeven ter her denking van het toeken nen van de Balzan-vre- desprijs van dit jaar aan paus Joannes XXIII. De afbeelding toont de paus zittend op zijn troon. I Uit de woning van me vrouw Metcalfe, de voor malige lady Korda, heb ben dieven zich met juwelen ter waarde van 120.000 gulden uit de voeten weten te maken. De 33-jarige mevrouw Metcalfe is een voorma lige tuindersdochter. I De Italiaanse visser Achille Assoli heeft een nieuwe versie van het al oude visserslatijn. Eer gisteren viste hij vijf lin nen zakken op. De in houd scheen de beste vangst te zijn die hij ooit had gemaakt. De zakken bevatten 200 miljoen lire in stukken van 1000 lire. Het geld bleek echter vals te zijn I In Hollywood zegt men, dat de Wild West-film dit jaar steeds minder voor de televisie zal wor den vertoond. Een paar jaar geleden nog waren de cowboys de grote hel den van de Amerikaanse tv. Aan de andere kant bestaat de mogelijkheid dat nu dit soort films weer triomfen gaat vie ren in de bioscopen. Een markt voor cowboys moet er tenslotte blijven. 1177) Aan spannende en gespannen tijden heeft het ook in het verleden zelden ontbroken. Was men al blij zonder al te veel kleerscheuren juist een oorlog te hebben beëindigd, dan bleef toch steeds grote waakzaam heid geboden, want door allerlei on voorziene kleinigheden kon men on gewild betrokken worden in ruzies die allerlei andere naties in ver schillende delen elkaar uitvochten. Zo precair was de toestand ook in 1778, toen ons land voor de afwisseling log voerde, maar dc Noord-Amerika nen zich onafhanke lijk hadden verklaard, uiteraard zeer tegen de zin en erkenning der Engelsen, die met behulp van wa penen trachtten dit besluit ongedaan te maken. De eerste tochten der Amerikanen strekten zich uit naar de West-Indische havens, waar Fran sen en Nederlanders maar al te gaar ne bereid waren een levendige han del met hen te drijven welk contact de Engelsen uiteraard weer poogden te verhinderen. Kortom de moeilijk heden in het Caraïbisch gebied wa ren veelvuldig en er kon van alles uit voortvloeien, zodat het fregat schip „Alphen" naar Curacao werd gezonden om de Nederlandse vloot in de Indische wateren te verster ken. De Alphen voerde 36 stukken en kon dus geacht worden, behalve de zorgen voor zichzelf, ook nog die van anderen op zich te nemen. Desondanks heeft men in de West- Indische wateren weinig genoegens TOCH IS HET ZO! aan dit fregat beleefd, want toen de Alplien op 15 september 1778 rustig In de St. Annabaal te Curacao lag te dobberen, werd het schip omstreeks 8 uur in de morgen door ecu onop gehelderde ramp getroffen. Een zwa re slag deed de hele omgeving schud den en nadat de wateren bedaard waren en rook. stof en brokstukken waren weggevlogen, bleek tot Ieders ontsteltenis dat de Alphen uit elkaar was gespat. Het vlag- geschip van de vloot, dat slechts op een scheepslengte af-j. stand voor anker lag, was weliswaar,' gespaard, maar met de Alphen, waarvan het restant volkomen was wrakgeslagen en gezonken, had den 200 man het leven verloren. We roepen deze ramp uit de ver getelheid terug, omdat enige Cura- caose vissers in de eerste helft van de 19de eeuw een ruw houten beeld uit de omringende wateren opvisten, dat na onderzoek werd herkend als het sc hegbeeld van de Alphen, die in 1778 in dc lucht was gevlogen. Het werd door de bekende Curacaose fa milie Maduro opgekocht en In de tuin van het woonhuis geplaatst, waar het vele jaren heeft geprijkt. Een ieder kan thans op zijn vin gers natellen, dat hiermee de ge schiedenis van de zogenaamde „lo den" verrader begint. Doch alvorens die uit de doeken te doen, moeten we er met klem op wijzen, dat dit schecbceld oorspronkelijk niet als' „loden verrader" werd aangeduid maar als de „rode verrader". H Petition

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9